Speelgoed C STADSNIEUWS Voorpostgevechten over ziekenhuisbouw Het Church ill-monument komt io Rotterdam leuke GA5f°DnK Gemeenteraad Bij het ministerie zal een plan (400 beden) worden ingediend AGENDA Vlaardingen DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Oorlogsgedenkteken op Raadhuisplein 'lipgever van ovei'val gearresteerd Drinkwaterleiding viert jubileum Mr. J. J. MAGER Bekwame Schilders LJURGENS CHAUFFEUR KAMGAREN COSTUUMS 2 Zaterdag 1 October 1945 Is de Schledamse de voor a"e gemoedelijkheid, doch zeer weloverwogen uo iiiiü6® era Vrudagavond begonnen een visje uit te werpen naar {aMr^ÜÏ SiS,6020 die in de boezem van de Commissie voor het Gemeente-Zieke^hub leven. Dmdel«k tekenen zich bH de bespreking - va/ie »ft «n K-K- srroepsrinff mït de dr. Nolet- achtergrond, de niet-confesslonele groepering, die zal wil- VÏÏLr J?** frCK)t mogelijk gemeente-ziekenhuis en dan daar naast nog fle Prot- Christ. groep, die gisteravond bjj monde van de heer -Zt üerg (CJff) heeft laten horen, dat het haar ernst is met de plannen voor een eigen ziekenhuis en dat men het niet kan tolereren, dat met deze plannen geen rekening wordt gehouden Aanleiding tot al deze discussies het voorstel tot het maken van een schetsplan voor een gemeenteziekenhuis van 400 bedden. Dit plan zal bp het Departement van Sociale Zaken worden, ingediend. Burgemeester Peek was vraagbaak Films: Passage, 2, 7, 9.30, Za. en Zo. 2.45, 4.15, 7, 9,30 u: De Rat, (18 j.>. Monopole: Da. 2, 7, S, Za. en Zo. 3, 5, 7, 9 u: Cheyenne, (14 JrJ. Bij eenkomsten: 2 October, Passage-theater, 9.30 uur van..: Variété-ochtend, Schied. Best. Bond. Lezingen: 6 October, Ver. Lokaal, 8 uur: Wijk H Ned. Herv. Gemeente. Ds. v. Willigen v. d. Veen over „Spiritisme". Vergaderingen: 3 October, Begersbergen, 8 uur: Jaarvergadering SJS.L.O. 5 October, bovenzaal Amstel- bron, S uur: Jaarvergadering Schied. Kunstkring. Passage „De Rat" Burgemeester Peek is voorzitter van de ziekenhuis-commissie en zo doende had hij te antwoorden op de vraag van xnr. Engelsman <Arb.) of er wellicht toezeggingen waren ge daan aan een der confessionele groe peringen. Dit in verband met de ac- coordverklaring van dezen met het schetsplan. Er was mets beloofd, vol gens mr. Peek, maar aan de heer v. d. Berg (CJELU.) antwoordde hij, dat het helemaal nog niet vaststond, dat er direct een ziekenhuis van 400 bedden gebouwd zal worden. De dr. Noletstiebting kan op een kleine 300 bedden komen als maximum, en uit gaande van 6 bedden per duizend inwoners, kan Schiedam in de toe komst maximum 660 bedden krijgen. Een ziekenhuisplan voor 400 bedden houdt echter volgens mr. Peek nog ■met een dergelijke bouw in. Wan neer de Baad straks ook zou willen medewerken aan de houw van een Prot. Christ ziekenhuis (150 tot 200 bedden) dan zal men wellicht geen toestemming geven voor de bouw van een gemeente-ziekenhuis met deze maximum-capaciteit. Mochten we in z'n uitlating, dat een Prot. Christ, ziekenhuis ook voor bet Vlaardingse gebied zou moeten die nen, opmerken een uitnodiging van de burgemeester om het daar eens te proberen? Eet schijnt dat bet maximum-aan tal van de dr. Kbletstïchtïng als vast staand wordt aangenomen, want dit maal bleef dit gebee] buiten de be schouwingen. Of we echter in de toekomst echter alleen een Öelangen strijd tussen de voorstanders van een gemeente-ziekenhuis en een Prot. Christ ziekenhuis zullen krijgen, menen we te mogen betwijfelen. On dertussen gaat de uitbouw van het bestaande gemeente-ziekenhuis ge- Stadig door. want haar de burge meester mededeelde, zullen in de volgende vergadering voorstellen worden gedaan met betrekking tot de inrichting van een nieuwe kinder afdeling. GOED, REKENEN Behalve overhet ziekenhuis, is er ook over andere agendapunten nog al het een en ander gezegd. Zo ver wonderde het de heer Eising (Arb.) met alle respect voor het vele werk van Gemeentewerken, dat er bij de inrichting van het nieuwe G.GJX- gebouw aan de Tuinlaan niet minder dan 15 pet. van het geraamde bedrag vergeten was, zodat de Raad een ex- tra-crediet voor allerlei aanvullin gen moest geven. Ook de heer v. d. Berg was het opgevallen, doch hij zag het niet zo scherp. Het was het ook rngt volgens mr. Peek Ge meentewerken kon er wel heel wei nig aan doen en zo werd de 18.500 dan ook zonder meer toege staan. Er komen woningen aan de Vlaar- [Wie een hond heeft, geve hem aan Houders van konden, die nog geen aangifte hebben gedaan en die in 1949 nog geen aanslagbiljet in de Hondenbelasting hebben ontvangen, worden er aan herinnerd, dat krach tens de verordening op de honden belasting ieder binnen 14 dagen na het ontstaan van de belastingplicht zijn hond moet aangeven ten kantore van de controleur der gemeentebe lastingen. Schoolstraat 2, boven. Zij, die om de een of andere reden deze aangifteplicht verzuimden wor den thans in de gelegenheid gesteld alsnog onverwijld daaraan te vol doen. Degenen die na heden in bet lopen de jaar nog houder van een. hond worden, moeten bij het doen van aangifte de bovengenoemde termijn in acht nemen. Indien mocht blijken, dat als ge volg van een. nagelaten aangifte een aanslag in de- betreffende belasting ia achterwege gebleven, wordt de te weinig geheven belasting nagevor derd en met het viervoud daarvan verhoogd. gemeenteraadsvergadering Nauwelijks zgn de Raadsleden be komen van. de vergadering van Donderdag j-1. of de postbode brengt 'n grote envelop met nieuwe voorstellen, die, behandeld zullen worden, in de vergadering op Don derdag 0 October te 19.30 uur. De agenda vermeldt, de volgende pun ten: Voorstel van B W tot ver huring van een gedeelte- waterlei dingterrein aan Van Beek en de Elois, alsvoren tot het toestaan van een crediet t.b.v, de aanleg van stra ten in de Babberspolder, voorstel tot overplaatsing van een onderwij zer van de Prins Hendrikschool alsvoren tot het verlenen van een extra-crediet t.b,v. de Adm. de Ruy- terschool Jn verband met de vor ming van een parallelklas, voorstel tot de aanleg van 2 tennisbanen, voorstel tot het plaatsen van een kleed- en wasgelegenheid op de noodsportvelden in de Grote Vet- tenoordse Polder en tenslotte ©en voorstel van B "W tot het aan kopen van een perceel grond met opstallen aan de van linden van den HeuvelMngeL dingerdijk, voor het Wilton-terrein langs Aan deze weinig gelukkige plaats voor woningbouw is de ge meente volgens een. overeenkomst met-Delfland gezonden en zodoende moest, en dan ook afwijzend be schikken op een bezwaarschrift van de werf "Wilton-Feyenoord. De A.R. fractie wilde verandering na over leg met Delfland toch nog eens on der de ogen zien, maar B. en W. voelen daar blijkbaar niets voor. zo dat ook hiervoor de bebouwings voorschriften konden worden vast gesteld. VERPLICHTE DOORLICHTING? Het was een alleszins gerechtvaar digde vrees, die de heer Bosch (V.V. D.) uitsprak, toen bij wees op de noodzaak, die er eigenlijk bestaat om de doorlichting bij het bevol kingsonderzoek voor een ieder ver plicht te stellen. Natuurlijk wilde hij niet zien, dat B. en W. pogen een dergelijke gemeentelijke verorde ning te maken, maar het zou z,i niet onwenselijk zijn, dat men deze kwes tie eens by hogere instanties in Defi Haag aanhangig maakte. Wanneer b.v. een belangrijk deel van de a-so- ciale of zwak-socïale gezinnen niet komt, is de algemene doorlichting in zekere zin waardeloos geworden Mr. Peek zag het met zo somber in. In Schiedam krijgen we zeker 90 pet van de bevolking zo zonder meer en de restPropaganda, meende de burgemeester. By de Kethelse bebouwmgsvoor- schriften voor het nieuwe tuindorp, meende de heer Lansbergen (KVP) goed te doen, m de bres te springen voor zijn onteigende mede-landbou wers. Hier 40 cent per -vierkante me ter en. in Vlaardingen een gulden, dat gaat niet in twee buurtgemeen- ten, meende hij. Zo erg naast elkaar lag het land, wat ds heer Lansber gen bedoelde, echter niet en zodoen de hielp hij wethouder v. d. Kraan aan een goedkoop succesje. Wat meer soepelheid met de bebouwings voorschriften zullen we met de vol gende contingenten betrachten kreeg de heer Eising te horen op zijn op merking, dat xnèn in het tuindorp ook ruimte moest laten, voor meer gezinswoningen. Na nog enkele spitsvondige op merkingen te hebben aangehoord van de heer v, d. Berg en mr. van Bochove naar aanleiding van een belastingkwestie, stond de Raad op van de nieuw-beklede stoelen om zich een maand voor te bereiden op de volgende zitting in October, die wel wat meer spanning zal opwek ken als het Culturele Centrum aan de orde komt. Een documentaire van het Ameri kaanse politïe-apparaat én van de misdaad, zou men „De Rat" ook kun nen noemen, want zelden zal op zo zakelijke wijze een waarheidsge trouw verslag zijn gegeven van ge pleegde misdaden en de opsporing der daders hiervan. Toch neemt deze film al spoedig dermate de allures van het drama aan, dat men het bijna niet zou kunnen geloven, dat men hier te doen heeft met een geschie denis, die tot en met barre werke lijkheid is geweest. Vooral het ge luid speelt in de film een grote rol en kan soms voeren tot een bijna overweldigende climax. „De Rat" is te zien t.eon. Woensdagavond omdat de aangekondigde film „Het Tweede Gezicht" is komen te vervallen. In het voorprogramma draait een Ame rikaans komisch een-acterije. het Monopole Cheyenne" In de zeventiger jaren geen pleziertochtje om per postkoets door de wijde verten van het Wilde Westen te trekken. De film „Cheyen ne" vertelt ons e**van op een boeien de wijze. Een postkoets wordt aan gehouden door de mannen van een mysterieus bandiet. Onder de over vallenen blijkt een ogenschijnlijk onverschillig manspersoon te zitten, die zich echter al spoedig ontpopt als iemand anders. Felle gevechten en gevaarlijke avonturen zijn er het gevolg van, maar dat mag niet de ren. Alles voert immers naar de on dergang van de bandiet en de belo ning van de listige Wild-Westbaas, die als beloning een mooie vrouw krijgt toegewezen. 202. Wanneer Jan Ro- bertsz merkt, wat Vaü der Decken van plan is, kan hy zijn verontwaar. diging ook niet voor zich houden, maar de schipper legt hem het zwijgen op. De passa giers krijgen wat voed sel, water, enkele ge reedschappen en twee musketten mee en dan moeien ze met de sloep naar het eiland roeien, dat er woest en onher bergzaam uitziet. Jan Robertsz gaat naar de kajuit van Van Decken en zegt: „Deze mensen zullen omkomen, seig neur; dn kunt ge niet met uw geweten in overeenstemming brengen Ge hebt beloofd hen naar Cayenne te brengen Woedend slaat Van der Decken met de vuist op tafel „Dit mijn zaken," antwoordt hij. „en gy hebt u er niet mee te bemoeien. Boven dien kunnen ze het daar best een paar weken uithouden Over een maand ankeren we hier weer en dan zal ik eens zien, of ze nog zo eigenwijs zijn." De „Hollander" ligt tegen het vallen van de avond nog op een kanonschot afstand van de kust. Het is bladstil geworden- KDO en ONA lieten zien wat ze waard waren Over belangstelling had de Schie- damse accordeonvereniging „Kunst door Oefening" Vrijdagavond in Mu sis Sacrum niet te klagen. Onder leiding van de heer P. van Hassel is er een programma ten beste gegeven, dat alle waardering mocht hebben. Ook het jeugdorkest heeft zich da nig geweerd. Door de Vlaardingse toneelisten van ONA. werden de gebroeders Kalkoen uit het blijspel met allen, die daarbij behoren, op de planken gezet. Men heeft van het spel genoten. Na afloop van de muziek en het toneel was er ruimschoots gelegen heid, zich in egn dansje nog eens wat te verzetten. WauDO ££HCGft Arbeidersavondschool opent weer de deuren -Binnenkort zal de arbeiders- avondschool weer met de cursus sen een aanvang maken. Deze school, die degenen, die vroeger slechts weinig onderwijs konden volgen, in de gelegenheid wil stel len de schade alsnog in te halen, zal vooral thans voor velen van grote betekenis kunnen zijn, nu straks ook wellicht de onderne mingsraden een feit zullen worden, De lessen aan die school worden niet gegeven met kinderlijke, en dus voor volwassenen vervelende boekjes, maar met speciaal voor dit doel geschreven leerboeken, die afloop der cursus eigendom worden. Onder leiding van een leraar, die sympathie voor dit mooie werk heeft wordt eenmaal per week twee uur les gegeven, terwijl op enig huiswerk gerekend dient te worden. Allen, die iets voor dit nuttige werk voelen en zich bij de nieuwe cursus willen aansluiten kunnen zich daarvoor Woensdag 5 October 's avonds 8 uur, aanmelden in een der zalen van het Volksgebouw, Tuinlaan 50, waar alle verdere in lichtingen verstrekt zullen worden. Beeld van Starreveld komt eind October Enkele weken geleden stelden wii In een Schiekanttekening de vraag waarom nog steeds geen aanvang was gemaakt met het aan brengen van een voetstuk voor het beeld van Starreveld, dat een plaats zal krijgen in het Juliana- park. Noar ons thans ter ore komt, denkt men bij Gemeentewerken met het voorbereidende werk eind October zover te zijn, dat tot plaat sing van het beeld, dat tot dusver nog in Amsterdam is, zal kunnen worden overgegaan. Medische Zondagsdiensten Van Zaterdagmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur zulen in bij zondere gevallen dienat doen de ge neesheren dr. Bimie, Schied.weg 56, tel. 2374 en dr. Dwarshuis, Schied.- weg 89, tel. 2013. Geopend apotheek WaJrave, Schied.weg 1, tel 2093. De ze regeling geldt niet voor de prak tijken van dr. Bussemaker, dr. Moerman en dr. Leegsma. SCHAAKCLUB „SCHIEDAM" Op de jubileumwedstrijd van de schaakvereniging „Het Westen", zijn de volgende prijzen behaald door leden van „Schaakclub Schie dam". J. C. Hölrhen, 2e prijs; A. Mast, le prijs; J. F. W. Rorije, le prijs; A. v. Effen, 2e prijs na loting; C, Slag- molen, 3e prijs; J. Bijloo, 3e prijs; B. Lader 2e prijs; J. Lans 3e prijs; P. Derendorp, le prijs na loting. Op de algemene jaarvergadering van de R'damsche Schaakbond werd het tweede tiental gepromo veerd van de vierde klasse naar de derde klasse. Burgerlijke Stand Geboren: Marie R., d, v. G. H. Bergkotte en M. R, Assmus; Menno P., z. v. S. Gerkema en F- v. Duijlj Franciscus G.M., z. v. J- Th. M. Bertels en A. M. C. Heïns; Comelis L., z. v. M, Mooij en J, v. d. Pijl. Overleden: T. J. Holster, 18 uren. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Gemeente, Grote kerk 10 uur ds. H. W. Hemmes, 5 uur dg, J. G. Jansen. Nieuwe kerk 10 uur ds. A, Hoffman. 5 uur ds. J. van Noort, Vlaardingen. Westerkerk 9 en 10.30 uur dr. L. J. Cazemier. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. J. Gras. Jeugdkerk Verenigingslokaal, Nieuwe Haven 155, 10 uur de heer A. Gerritsen. Evang. Luth. Gemeente, kerk Lange Nieuwstraat 10 uur ds. J. van Leeu wen. Ned. Prot. Bond, kerk West- vest, 10.30 uur ds. J. B. Schouwink, Chr Geref. Gemeente, kerk Waran de, 20 uur en 5 uur ds. A. Zwiep. Oud Katholieke kerk. kerk Dam. 10 uur H. Mis van de zeventiende Zon dag na Pinksteren. Oud Geref. Ge meente, Jeugdhnia, L. Haven: 10 uur en 5 uur ds. W. Roos. Leger des Heils, gebouw L. Haven, 10 uur Hei- ligingsdienst 6 uur Openl samen komst G. Verboonstraat: 7 uur Ver- lossingssam en komst Evang. Gemeen te gebouw Broersvest, 10 uur, de heer J. Segaar. Avondmaalsdienst; 7 uur de heer J. Segaar, Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, zaal Tïvoli, Nieuwe Haven, 10 en. 4 uur de heer De Groot, godsd.onderwïjzer te Nw, Lekkerland. Herv, Evang. „Eben Haezer", ge- houw Pieterman. Westvest, 10 en 4 uur de heer Middelkoop. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, 10.40 U. Zondagsschool; 5 uur avonddienst, Vergadering van gelovigen, lokaal Marijke, Broersveld Zondag geen dienst. Verg. Bloemgtraat 62 Rotter dam 10 uur Breking des broods. Stadsevangelisatie „Jeruël", 10 u. bijeenkomst. Geref kerk Oosterkerk voorm. 10 uur ds, J. J. van Wageningen. Voor- ber. HA.; nam. 5 uur ds. W. A. Krij ger Plantagekerk v.m 10 uur ds, J. A. Schep. Voorber. HA; nam. 5 uur ds. J. J. van Wageningen. Juliana- kerk voorm. 10 uur ds. W. A. Krij ger Voorber H.A: nam. 5 uur ds. J. A Schep. Kethel van. 9.30 uur lees- dienst en nam 2.30 uur de heer W, A. J, Dalmayer Rotterdam krijgt een Churchill- monument Aldus is in een comité, waarin ook enige Rotterdammers en oud-Rotterdammers, o.a. de heer D. O. van Beuningen te Vierhouten, zit ting hebben, besloten. De NJt.Ct. meldt dat in dit comité lang zou zjjn gedelibereerd over de plaats, waar het monument zon verryzen en dat o.a. Amsterdam en Arnhem zich zeer beijverd zouden hebben dit gedenk teken in die plaatsen te doen verrij zen. Dit nu schynt op grond van betrouwbare informaties niet het ge val te zymtgeweest. Het moet name lijk al van tneet af aan hebben vast gestaan dat onze stad als eerste en ernstigste verwoeste stad van Neder land toch wel in de eerste plaats ïn aanmerking kwam voor plaatsing van het monument. Stadsontwikkeling zou het nieuwe Hofplein de meest geschikte omge ving voor dit monument achten. Wat de vorm van het gedenkteken be treft, er wordt gedacht aan een hoog voetstuk met vier groepen versierd (betrekking hebbende op bet Atlan tic Charter) die weer bekroond zou den worden door een standbeeld van de Engelse oorlogsleider, die zich zo veel inspanning getroost heeft voor de bevrijding van Nederland. Tevens vernemen wjj dat de plaats van het herdenkingsmonument-Rot terdam nu eveneens definitief be paald zou zijn, namelyk op het nieuw geprojecteerde Raadhuisplein. Men heeft dus het idee-raurenshof, althans wat de plaatsing van dit ge denkteken betreft, laten varen. Voor dit monument, waarin zowel de her denking van de gevallenen als ook de overwinning, die dank zij deze gevallenen Is behaald, gesymboli seerd zal worden, is de beeldhouwer Han Richters verzocht een ontwerp te maken. De beeldhouwer van het C>nrchUlmonument is nog niet ge kozen. Wel wordt de naam van Ra de cker genoemd. Wie aan de slag willen en kunnen gaan Bu het kantoor Scmedam van het Gewestelijk Arbeidsbureau staan mo menteel ö'e volgende aangeboden en gevraagde arbeidskrachten genoteerd: Aangeboden Arbeidskrachten: Bouwbedrijven: Mandenmaker, uit voerders, timmerlieden. Metaalbedrijven: Chauffeurs, auto monteur. halfwas instrumentmaker. Alg. Bedrijven: boekhouders, kantoor bedienden, incasseerder, musici, maga zijnbedienden, portiers, vertegenwoor digers. ongeschoolde arbeiders, trans portarbeiders, verkopers, molenaar, colporteur. kellner, buffetbediendfe, brood- en banketbakker, distillateurs- knecht. Jeugd: 11. Instrumentmaker, jongste bedienden, 11. handtassenniaker, 1L la borant chemie, .,llr timmerman,. 11. ban ketbakker. 3e bediende, 1L automon teur. Vrouwen: Verkoopsters, kantoorper soneel, naaisters (maatwerk), steno typiste moderne talen voor halve dagen. Geviaagde Arbeiderskrachten: Bouwbedrijven: Schilders, stucacfoors. Metaalbedrijven: Bankwerkers, preei- stebankwerkers. clec. lassers (N.VX,,), gereedschapmakers, constr. monteurs, Koperslagers, fitters, vormers, metaal- draaiers, schavers, fraisers geschoold, plaatwerkers, scheepsbikkers, püpen- monteurs, seheepsfjzerwerkers, grof- smeden, halfwas polijster, loodgieters, instrumentmakers, metaalslijper, Alg. Bedrijven: Letterzetter, boek drukkers, fabrieksarbeiders, dropswer kers, veehoudersknecht, kleermakers en schoenmakers leeftijd 25—29 jaar en ziekenverplegers leeftijd 1924 jaar voor Kon. Marine, inlichtingen Arbeids bureau, Schiedam. In de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 18—30 jaar. Jeugd: Borstelmakers, cartonnage- werkers, granietwerkers (kunststeen) aank. soldeerder, koperslagers, koper gieters, vormers, slagersjongen, halfwas slager, leerling voor glasindustrie, 1.1. lak spui ter, canstr. werkers, LL schil ders, U. bediende of bedienden voor kruidenlersbedrijf, leeftijd 14—25 jaar, U. lijstenmakers, 1.1. gereedscbapma- kers, 1.L disti ila teurskneehts leeftijd 1418 jaar, aank. stoffeerder, 1.L glas in Ioodramenzetter, bezorger-winkel bediende voor kruideniersbedrijf Vrouwen: Dagmeisjes, fabrieksmeis jes, strijksters, LL naaisters (confectie), aank. verkoopsters voor kruideniers- bedrijf, Landbouwers en landarbeiders die zijn aangesloten bij een organisatie die nen zich uitsluitend voor emigratie xe wenden tot hunne organisatie vóór 31 December 1949, Niet georganiseerden ■wenden zich uitsluitend tot het Ar beidsbureau, uiterlijk tot 31 Decem ber 1949. Emigratie naar Australië en Nleuw-Zeeland Landbouwers en arbeiders in vrijwel alle beroepen (kantoorpersoneel wordt niet gevraagd) kunnen worden ge plaatst. Voor emigratie naar Canada, Zuid-Afrika. Zuid-Amerika bestaat nog steeds gelegenheid. „Het Mobilisatiekruis" De plaatselijke afdeling van „Het Mobilisatiekruis" organiseert op 14 en 15 October feestavonden, waarbij The Jolly Players de cabaret-revue „Vandaag is het feest" ten beste ztfl- len geven. Het bestuur van de afde ling, die al naar de 700 leden gaat, deelt ona nog mede, dat zij, die in aanmerking menen te komen voor de onderscheiding met brevet „Het Mobilisatiekruis '14—"18, dat per briefkaart bij de secretaris kunnen opgeven. De kruisen erx brevetten worden op de algemene ledenverga dering uitgereikt. Bij deze zijn alle vorige aanvragen vervallen. Aanvragen voor het Qorlogsher- inneringskruis met gesp „Nederland Mei 1940" en het „Mohilisatie-Oor- logskruis", kunnen eveneens aange vraagd worden. Volgens legerorder, kan één en dezelfde militair of oud militair niet in aanmerking komen voor beide laatst genoemde onder scheidingen. Manschappen van de v.m. Binnenlandse Strijdkrachten kunnen ook in aanmerking komen voor laatst genoemde onderschei ding. Medische Zondagsdienst Van Zaterdagmiddag 3. uur tot Zondagavond 12 uur wordt de me dische, dienst waargenomen door dr. J. Ris, Tuinlaan 92, tel. 67856; dr. W. A. de Ridder, Stadhouderslaan 40, tel. 87590; dr- A. Hoogendjjk, Tuin laan 74. tel. 68780. Geopend is apo theek Centrum, Hoogstraat 118. De recherche heeft nu ook de tipgever voor de overval op de Boerenleenbank te IJsselmonde ge arresteerd. Het is de 27-jarige kaasmaker S. Hij was de man, die met het plan uit de bus kwam. In een café aan de Rechter Maasoever was hij in contact egkoraen met de kellner A. J. van M., die reeds eerder werd gearresteerd. Samen maakten zij het plan; v. M, haalde er de koopman v. O. bij. Vervol gens kwamen de drie samen zweerders m contact met J. J. L. en „Cor de Bels". Dat gebeurde allemaal een week of drie voor de overval. Bij de proefrit die Vrijdag tevoren werd gehouden was de tip gever ook aanwezig en op de be- wuste Woensdagavond was hij er ook bij. Hij had de omgeving ver kend en -vCas daarna weggegaan Voor zijn aandeel in de zaak, kreeg S. tweehonderd gulden tipgeld. De viring van het 75-jarig ju bileum van de drinkwaterleiding is vanmorgen ingezet met een feestelijke bijeenkomst in de rnet tine van het hoofdgebouw aan de vele bloemstukken getooide can- Honingrdijk. Integenwoordigheid van burge meester Oud, de gemeente-secreta ris de heer B. Schreur, een her- denkingsrde uitgesproken. De ad junct-directeur van het bedrijf, ir. J, J. B. Bijker onthulde het tegel tableau, een geschenk van het per soneel aan het gemeentebestuur, nadat hij in een korte toespraak hulde en dank had gebracht aan het personeel van het bedrijf. De burgemeester aanvaardde het ge schenk namens het gemeentebe stuur, maar tevens namens de bur gerij, die zoveel aan de drinkwa terleiding heeft te danken. In dit verband memorerde hij de honger winter, toen ons drinkwaterbedrijf de stad van water bleef voorzien. Het bedrijf is opgezet door de ge meente uit een oogpunt van behar tiging der volksgezondheid maar, zo stelde mr. Oud onder Hilariteit vast, de gemeente heeft er niet slecht mee geboerd in die 75 jaar want de winst in die periode was 19 millioen gulden. Newton wil de Ark op de Ararat vinden WASHINGTON. Volgens de Amerikaanse onderzoeker E. J. New ton, die dit jaar deelnam aan de niet geslaagde Amerikaanse expeditie naar de berg Ararat, zijn verschil lende Britse en Nederlandse onder zoekingsreizigers gaarne bereid deel te nemen aan een nieuwe expeditie naar „de onvindbare ark". Newton deelde mee, dat hij con tact met de Britten en Nederlanders had opgenomen en dat hij, zo" hij het benodigde geld bijeen kon krij gen, volgend voorjaar een nieuwe expeditie wilde ondernemen. ,De Amerikaan was van mening, dat de tocht dit jaar tekort geduurd had om succes te kunnen boeken. Enkele prijzen mogen worden verhoogd 's-GRAVENHAGE, Het directoraat- generaal van de prijzen deelt mee, dat in de Staatscourant van Vrijdag twee ultzcnderingsbeschikkingen op de be schikking prijsstcp 1949 Zijn gepubli ceerd. Op grond van de eerste uitzonderings beschikking is het geoorloofd bij het be palen van de prijzen van importgoede ren, die onder de bepalingen van de be schikking prijsstop 1949 vallen, de ver hoging van de Importprljs, die sedert 17 September heeft plaats gehad (waar onder begrepen de directe kosten ter zake van de invoer en van het vervoer tot aan de opslagplaats van de impor teur), voor zover deze ook inderdaad is betaald of verschuldigd, door te bere kenen. Op grond van de tweede uitzonde- rtogsbeschikking is het geoorloofd bij het bepalen van «de prijzen van enkele goederen de verhoging van de Import- prijs van de in deze goederen verwerkte import goederen, voor zover deze ver hoging ook inderdaad betaald of ver schuldigd is, door te berekenen. De2e goederen zijn: minerale smeeroliën en vetten, scheermesjes, rernolie, tabakspij pen. sigarenaanstekers, vuursteentjes,' medische instrumenten, laboratorium- benodigdheden, kantoormachines, non- ferro-metalen en halffabrikaten, ver vaardigd uit non-ferro metalen, verf pig menten, krijt, loodmenie, looüzouten en loodgüt. E ranse opdracht voor Wilton-Fij enoord De Société des Transports Petro- leirs te Parijs heeft, naar de Han dels- en Transportcourant verneemt, aan de N-V. Dok- en Werf maat schappij Wilton-FJjenoarcI opdracht gegeven tot het bouwen van eon tankschip van 17.000 ton d.w. Het 158 meter lange schip krjjgt naar het bouwbureau van de werf ons nog mededeelt, een Fijenoord- Doxford-dieselmotor, die door de machinefabriek van Wilton zal wor den vervaardigd. Het schip moet eind 1951 worden opgeleverd, zodat de kiellegging nog we] even op zich zal laten wachten. Vier jeugdige Italianen werden gedood en één ernstig gewond, toen een artillerie-granaat, die zij in 2ee haddén gevonden en die zij bezig waren uit elkaar te nemen, ontplof te. De explosie deed de stad dreu nen. Ontmoeting Cerdan Van Dam niet uitgesloten DEN HAAG. Naar wij verne men bestaat er een goede kans dat Luc van Dam nog deze maand een wedstrijd zal boksen tegen de ex- wereldkampioen mtddengewicht, de Fransman Marcel Cerdan. Zoals men weet werd het titelge vecht tussen Cerdan en de huidige wereldkampioen de Amerikaan Jake Ia Motta, dat 2S September te New York had moeten plaats hebben, we gens ernstige spierblessures van La Motta voor onbepaalde tfld uitge steld. Cerdan maakt van deze wachttijd gebruik door naar Europa te komen om op 17 of 31 October te Parrjs een wedstryd te boksen. Een tegenstander is nog niet be kend, maar als een der meest waar schijnlijke candidaten wordt onze landgenoot Luc van Damenaemd. Indien de wedstrijd inderdaad door gang heeft zal deze op 31 October plaats hebben. Een titel zal niet op het spel staan. VISSEKLTBERICHT S CHEVENINGEN Binnen van de haringvisserij: Sch 120 met 40 last 120 kisten verse en 60 kis ten verse. 314 met 25 1. 30D met 60 1 210 met 38 Sch. 248 komt om andere vleet. Besommingen loggers verse haring van 29 September 1949: Sch 21 met f 5150. Sch-118 met-£-2350. Besommingen kustvissers: Sch 65 met f 1380. 18 met f 760. 11 met f 910. 7t met 1080. 57 met 7fi0, 58 met f 750. Bh 4 met f G40 Uk 105 met f 1B0. "Uk 45 met t 780. Kw 215 met f 230 SI 31 mei met I 2 f 1050. SI 5 met 1080. SI 6 met f 200. Od 17 met f 110 Oef 20 met f 120 Od 4 met f 200. Od 5 met 200 Je 93 met f 420. Vangstberichteiv Sch 87 15 k. 39 geen vangst gisteren 100 k 280 geen vangst, thuisstomende. 195 40 k. 245 15 k. 246 2 k. 341 10 k 342 5 K. 412 5 k. 56 met gehoord, 159 7 k 220 7 k. 263 niet ge hoord 330 1 k. 23 gisteren 40 manden. 53 15 k gisteren 160 k 274 3 k. 332 40 k. en 80 netten. 75 10 k, 8 30 k thuis stomende. 32 20 k. 40 15 k. 49 25 k 51 12 last aan boord 132 30 k. 133 25 k. 233 5 k 247 thuifstomencTe 35 last aan boord. 285 gisteren 2 k 19 50 k. 35 20 k uit de halve vleet. 37 60 k, gisteren; 210 k 45 10 k 84 J8 k 249 2 k. 250 10 k. 35 gisteren 25 k. 107 gisteren 17 K. 223 1 k. 361 15 k. 50 17 k. 63 brandje. 64 60 k uit de halve vleet 66 1 k. 73 10 k. nog 40 netten. 242 50 k. nog 10 netten. 6 gisteren 10 k. 14 10 k. 47 10 k. 110 lk 125 10 k. 325 25 k. thuis sto mende 333 gisteren 10 k. Geen vangst hadden: Seh 78. 305, 200, 106, 254, 305. 104, 264 4, 75. 48 262. 30. 69. 112. 130. 297. 310 399, 353, 141 46, 81. 89 9?. 103.. 118, 180 302. SCHEVENINGEN, Binnen van de haringvisserij dc Sch 189 met 35 last hanng, Sch 247 met 35 last haring. Vangstbenchten van hedenmorgen uit zee: Sch 200 -met 4 k., Sch 195 17 k., Sch 254 nog 30 mijl, Sch 341 85 k., Sch 412 3 k., Sch 56 65 kglateren 78 k., Sch 159 20 k., Sch 239 250 manden. Sch 53 thuis- stomend, Sch 104 35 k., Sch 274 thuis- stomend, Sch 332 8 k.( thulsstomend, Sch 20L 6 k., Sch 264 4 k. (21 last aan boord), Sch 4 2 k., Sch 75 30 k„ Sch. 7? 8 k., Sch 32 5 k„ Sch 48 5 k,. Sch 49 30 k,, Sch 132 2 k., Seh 133 1 k„ Sch 233 119 k., Sch 285 met halve vleet steuren, Sch 5 2 k., Sch 19 80 k., nog 20 netten, Sch 25 1 k., Sch 30 1 k„ Sch 35 10 k., nog 40 netten, Sch 37 1 k., Sch 45 2 k.. Sch 250 2 k Sch 36 gisteren geen vangst, Sch 107 gisteren 12 k„ Sch 223 gisteren 4 k., Sch 186 geen vangst, gisteren 70 k., Sch 361 geen vangst, gisteren 47 k„ Sch 443 1 k„ Sch 280 nog 40 nüjl, Sch 7 giste ren 25 k., Sch 50 5 k, Sch 63 2 k„ Sch 64 30 k. uit de halve vleet, Sch 66 thuis- Btomend. Sch 73 6 k,,Sch 81 4 k„ Sch 103 2 k Sch 180 thmsstotnend, Sch 275 25 k., Sch 6 gisteren 15 k., Sch. 47 3 k„ Sch 125 2 k., Sch 302 thuisstomend, Sch 333 12 k. Geen vangst hadden: Sch 78 Sch. 305, Sch 87, Sch 106, Sch 245, Sch 2«. Sch 342, Sch 339. Sch 305 39 k., Sch 252 69 k, Sch 84 130 k„ Sch 249 297 k„ Sch 310 399 k., Sch 353 20 k Sch 141 46 kSch 89 97 k., Sch 116 242 k„ Sch 14 110 k., VI 50 thuis stomend, Vt 56 17 k., Vl 80 ban niet zenden, gisteren 5 k„ VI 84 85 k„ nog 30 netten, VI 97 5 k., nog 45 netten, VI 132 10 k., nog 30 netten, VI 197 34 k., nog 15 netten, VI 203 3 k., VI 208 50 k., nog 75 netten. Geen vangst hadden: VI 40, Vl 53, VI 61, VI 71, VI 83, V! 196, VI 206, Ym 268. Besommingen loggers verse haring- en vis: Sch 120 met f 1.550, Sch 314 met i 3.600. Besommingen -kustvissers: Sch 177 met I 930, Sch 183 met 500, Sch 17 met 350, Sch 10 met 290, Ye 93 met 1 140, Th 47 met 270, Uk 105 met f 140, Kw 215 met 110, Od 5 met 457 Od 22-met 160, Od -6 met f 310, Od 20 met 130, Od 18 met 210, SI met 120, SI 4» SCHIEDAM GEVESTIGD: Advocaat en Procureur TUINLAAN 10 c SCHIEDAM Voor luxe verhuur «n Trouwnjden BEL OP 68817 UNIQUE R. S. STEINS ZN. n Lange Haven 6?. v.a. 85,50 Ons Jöja Latex Corset is: zonder baleinen, geheel elastisch, meer steun, onver slijtbaar, masserend, bewe gingsvrijheid, ook ideaal woor zware figuren. Corsei- ten Ind. Joja, Hoogstraat 117 Tel. 65035 (Corsetière aan wezig). keukengeysers V.#. I 119.25 27.-, f 3,8.59. f 44.- HOOFDSTRAAT 189 15L. 68387,"SCHIEDAM GEVRAAGD bekwaam en betrouwbaar bekend met het expeditievak. Aanbiedingen: Fa. R. L, VAN XJNGEN. Mariastraat 17, Schiedam. r Winterjassen voor gr cot en klein DEMI'S - EGYPT. LINNEN EN GABARDINE REGENJASSEN PLUS FOURSPAKJES HEREN- EN JONGENS OVERHEMDEN ÜIH8BANDT1.83 SCHIEDAM TcL69977

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2