c Devaluatie is geen oplossing slechts een mogelijkheid Drie belangrijke wijzigingen VAN HOUTEN Kosten levensonderhoud zijn in studie Kerkelijke jeugd en film Moei L eens h O Ondanks bergen problemen gunstige perspectieven Waarom ons land volgde E Betere huishoudschaderegeling Hei Nederlandse merk met Wereldreputatie Peperprijs straks sterk omhoog 1lil „ACTIEF WIT" werkt als een sneeuwbal. Helderder en zachtere was. Op_ de kchJisl Donderdag 6 October 1949 3 v. Militaire dienst I Onder de titel „Kansen" werd in uw blad het voor en tegen van de militaire dienst uiteengezet. Naast de kansen, die men mist, noemt de schrijver enkele die „verkregen" kunnen worden. Ik moet eerlijk bekennen, dat deze laatste catego rie van kansen wel zeer dubieus genoemd mag worden. Schrijver is blijkbaar als zovelen tegenwoordig ervan overtuigd, dat een leger „nu eenmaal" nodig is. Die overtuiging heb ik in het geheel niet. Boven dien trek ik de strategische waar de van een legerapparaat zeker in Nederland in twijfel. Iedere oud-militair en in 't bij zonder de infanterist zal zich het fraaie tirailleren en het nog ver- edelender bajonetvechten herinne ren. Thans, voor een toch al zo verwarde jeugd, een waardige voortzetting van min of meer over eenkomstige gebeurtenissen, welke zich afspelen in de gewraakte beeldromans. Zit hierin nu enige positieve waarde? De gehele militaire samenleving is gebaseerd op ruwheid, vernie tiging en wat ermee samenhangt, alle smoesjes van politici en veld heren ten spijt Het is dan ook een schande voor een weldenkend mens deze pil te vergulden. Le vensscholen voor jongeren (man nen zowel als vrouwen) kunnen op andere leest geschoeid word en- Het is treurig te moeten constate ren dat ook een democratisch-so- ciaüstisch geregeerd land hiervoor het Beid niet kan opbrengen^ met uitzondering dan voor de dienst weigeraars een handjevol ka raktervolle mensen, die de kans gegrepen hebben om te tonen dat het onder welke omstandigheden ook onwaardig is een medemens te doden. De noodzaak om dit te doen scheppen we zelf en niet „andez ren", die altijd de schuld hebben. Onder de ecuwig-bedrieglijke leus „Si vis pacem para bellum", toegepast met stesds groter snel heid ten koste van de vredeseco nomie, wordt de enige en belang rijkste kans voor ieder mens ver nietigd: een beetje levensgeluk Uw abonné J. F. K. Ook voor het grote publiek is het woord devaluatie thans met meer een.geheim. Men heeft overal kunnen lezen, dat de devaluatie van de gulden met 30% een maatregel was, die de waarde van de gulden tegenover de waarde van de munteen heid van andere landen deed dalen. In het onderhavige geval kwam die daling vooral tot uitdrukking tegenover de Ame rikaanse dollar, die van f 2.65 tot f 3.80 steeg. Andere landen als Frankrijk en België devalueerden ook, maar met een ge ringer percentage dan Nederland. Daardoor is de waarde van de gulden tegenover de Franse franc en de Belgische franc wel gedaald, maar met een geringer percentage dan 30 /o. Tenslotte zijn tal van lauden als Engeland, Noorwegen en Denemarken met hetzelfde percentage gedevalueerd als Nederland. De waarde van de gulden is tegenover de munt eenheid van die landen dus hetzelfde gebleven. Militaire dienst II Hoewel 't me niet gelukt is iets van Pootjes te lezen te krijgen, is mij toch duidelijk geworden, dat er niet veel verschil bestaat tus sen „Befehl ist Befehl" en „Demo cratie is democratie". Op beide kan men zich beroepen, om iets, dat men zelf zegt fout te noemen, toch maar te doen „met bloedend hart" natuurlijk! En daar zou ik me bij neer kunnen leggen, als b.v. onze regeering 't dringend nodig zou vinden een absoluut rookver bod uit te vaardigen teneinde in 's lands belang daarmee f 800 mil- licen per jaar te besparen, waar van aardig wat deviezen. (Ik vrees dat de vaderlandsliefde zo'n be proeving niet zou verdragen!) Gaat echter om mensenlevens, die onvrijwillig, door dwang van anderen, moeten -worden geofferd voor een doel, dat daar juist niet mee gediend is. En hier zijn we aangekomen op een punt, waar elk, ook illlgaal. middel moreel verantwoord is. Berusting in Iets, wat zó fout is en zó belangrijk maakt elke strijd voor het goede steriel. Dat Pootjes en al die eenlingen er niets aan veranderen kunnen, is niet hun schuld, maar de schuld van allen, die hen in de kou laten staan of erger! J. TYBOUT l „Gejaagd dour de wind" Tal van keren komt men in de bioscoop-annonces de vermelding tegen dat de aangekondigde film zo goed is als „Gone with the wind". Er is dus een film gemaakt naar het'prachtige boek van Mar garet Mitchel „Gejaagd door de wind". Waar blijft deze film? Ze is toch nimmer in Hollandse bios copen vertoond. En bestaat er nog een kans. dat ze binnenkort te zien Is? F. C. DE GRUYTER Margaret Mitchell's „Gone with the wind." werd in 1938 verfilmd met Vivian Leigh en Clark Gable in de hoofdrollen. De film is echter te duur doqt NederlandVoor de import van Amerikaanse films ■werd namelijk ean dollar-quotum vastgesteld .Net bedrag, dat met de import van „Gone with the wind" gemoeid sal zijnis echter zo ab normaal hoog, dat de Nederlandse Bioscoopbond besloten heeft deze film niet toe te- laten. Want door dit bedrag zou het evenwicht in de consumptie van het dollar-quotum zo worden verstoord, dat tenminste een getal uan twintig andere films niet geïmporteerd zou kunnen worden met het oog ov een sluiten de balans van onze ftlm-import. Red. NederlandBelgië: Geen kaarten voor particulieren Zijn het niet de voetbal-liefheb bers die de duiten in het laatje brengen? En hebben niet door deze duiten verschillende employes bun bestaan? Laat de KNVB zich eens indenken, waar het met de clubs heen moet gaan, wanneer er geen kijkers bij de wedstrijden komen Is het dan ook niet de plicht van de KNVB te zorgen, dat ook par ticulieren in de gelegenheid ge steld worden een interland-wed strijd bij te wonen? Ik kan mij evenals vele anderen niet voor stellen dat het publiek dat deze wedstrijd kan bijwonen epkel be staat uit leden van clubs. Want het aantal kaarten, dat tton clubs ver strekt wordt, is ook maar mond jesmaat! H. G. WIJNANTS (Ingez. Med.j -1* AUUU.M.UE S.I. De onmiddellijke oorzaak van de devaluatie is te zoeken in het feit, dat tal van landen van West-Eurcpa steeds grotere moeilijkheden heb ben om hun betalingsbalans met Amerika behoorlijk in evenwicht te houden. Zelfs mèt de Marshallhulp zag met name Engeland daartoe geen kans meer. Engeland is dan ook het eerste tot de devaluatie overgegaan. Verschillende dominions volgden en in West-Europa namen o.a. Noorwegen en Denemarken een zelfde besluit. Nederland was wel genoodzaakt mede te doen. Wanneer wij niet hadden gedeva lueerd dan zouden wij onze grote uitvoer o.a. van landbouwproducten naar Engeland een enorme slag heb ben toegebracht, omdat onze land bouwproducten dan veel te duur zouden zijn geworden. Denemarken, dat wel devalueerde en»*op de Lon- dense markt voor onze" landbouw producten een grote concurrent is, zou dan klaar hebben gestaan onze afzet over te nemen. En men weet: een land dat een bepaalde afzet vee- i loren heeft, krijgt die niet gemak kelijk weer terug. GEVOLG VOOR UITVOER Door de devaluatie hopen wij onze uitvoer dus op peil te hóuden en uit te breiden. De kansen daartoe zijn aanwezig,' door onze uitvoer te rich ten op landen, die niet hebben gede valueerd als Amerika. Want doordat de Nederlandse exporteur voor zijn dollars, zoveel meer guldens ontvangt kan hij bij een devaluatie van 30% zo nodig tegen een lagere prijs aan bieden dan vroeger en dus de con currentie met andere landen beter volhouden. Hier opent zich een be langrijke mogelijkheid tot uitbrei ding van onze uitvoer. Bij dit gunstige perspectief zijn er evenwel nog allerlei tegenvallers. Vooreerst zijn de landen, die met eenzelfde percentage zijn gedeva lueerd, zoals Engeland, in eenzelfde gunstige conditie als wij, zodat wij' van hun kant een stevige concur rentie kunnen verwachten. Andere landen, die niet of minder zijn ge devalueerd dan wij, laten zich ook maar niet zo van de Amerikaanse markt verdringen. Het gevolg van deze scherpere concurrentie kan zijn een prijsdaling op de Amerikaanse markt, waardoor een deel van het voordeel der devaluatie voor ons land weer te loor gaat. Waar de nei ging om het eigen bedrijfsleven te beschermen in. Amerika nog zo sterk leeft, bestaat zelfs de mogelijk heid, dat een scherpe concurrentie vanuit West-Europa in Amerika aanleiding geeft tot maatregelen tot belemmering van de invoer. Maar behalve de bezwaren, die wij in Amerika bij een strijd voor een grotere uitvoer ontmoeten, zijn in ons land zelf ook moeilijkheden te verwachten. Wanneef wij onze uit voer willen opvoeren dan moeten wij onze productie verruimen. Voor die productievergroting zijn arbei ders nodig. Maar wü hebben ia ons land thans gelukkig bijna geen werklozen. Een vergroting van de uitvoer kan dus alleen worden be reikt door een vermindering van de productie Voor de binnenlandse markt. Maar door over te schakelen naar productie voor de uitvoer en bepaalde producten voor de binnen landse markt niet meer voort te brengen, zal de prijs van die pro- EN hebben een groot aantal paar weken geleden landen hun munteenheid gede valueerd, Nu wij de eerste schok van deze maatregel te bo nen zijnis het goed de toestand eens nader te overzien. Dan blijktdat toij economisch nog in de mist varen. Wij vonden mr. dr. A. A. VAN RHUN, se cretaris generaal van het depar tement van sociale zakenbereid de verstrekkende gevolgen von dit besluit voor onze lezers uit een te zetten. ducten stijgen, Om de binnenlandse verbruiker te ontzien, Is het dus wel gewenst, dat bij die overschakeling vooral producten uitvallen, die meer een luxekarakter dragen en daarom nog wel gemist kunnen worden. GEVOLG VOOR INVOER Ondanks de hier genoemde moei lijkheden zal onze uitvoer van de toegepaste devaluatie ongetwijfeld voordeel ondervinden. Daartegenover staat, dat onze in voer uit een land als Amerika in prijs stijgt In zekere zin is dat ook het effect, dat met de devaluatie wordt beoogd. Onze betalingsbalans met Amerika kan alleen een gunsti ger beeld vertonen, wanneer ook de invoer wordt ingekrompen en de Nederlandse importeurs een prikkel ontvangen om hun invoer uit an dere landen te betrekken. Maar deze gezonde gedachte kan in de practijk niet altijd worden doorgevoerd. Door het bestaande de riezentoezïcht kochten wij ook vóór de devaluatie reeds zo weinig mogelijk in Amerika. Er zijn nu eenmaal artikelen als tarwe, bepaal de machines e.d., die wij alleen daar kunnen krijgen. Voorzover wij voor onze invoer van dollarlarrfen naar sterlinglanden kunnen overschake len, moeten wij dat zeker doen- Maar andere s landen, die zijn gedeva lueerd, "prübereri' hetzelfde. Door die grotere vraag zullen de prijzen in de sterlinglanden die door de de valuatie toch reeds een neiging tol verhoging tonen verder omhoog gaan. Daarentegen zullen de prijzen ui de dollarlanden, doordat de vraag daar afneemt, wellicht dalen. Er zijn reeds symptonen, dat dit in I werkelijkheid ook zal gebeuren, f Men ziet, dat de gehele werking der 1 devaluatie nog zeer onzeker is en dat de uitdrukking, dat wij nog „in de mist" varen, de werkelijkheid weergeeft. Het heeft daarom nog weinig zin om te speculeren hoe de devaluatie op de kosten van het levensonder- boud zal inwerken. Dat de gestegen invoerprijzen de kosten van het le vensonderhoud 2uilen beïnvloeden, staat wel vast. Maar het noemen van een percentage heeft nog geen be tekenis, ook al omdat niet be kend is of de Regering bepaalde prijsstijgingen zal opvangen door voor bepaalde producten van eerste levensonderhoud subsidies te ver strekken. Vertrouwen Bij dit alles zullen wij goed in het oog moeten houden, dat devaluatie een eerste stap is op de pijnlijke en moeilijke weg naar het in evenwicht brengen van onze betalingsbalans. De noodzakelijkheid daarvan dringt, want over enige jaren vallen de honderden millioenen Marshall-dollars, die thans het gat in onze betalingsbalans opvullen, weg. Devaluatie is dus niet het einde der sanering maar het begin. Het biedt geen oplossing, maar opent slechts de mogelijkheid tot een oplos sing. Wij mogen met vertrou wen verwachten, dat de Rege ring ons ook bij het nastreven van de oplossing de juiste weg zal wijzen. Mi*. Dr. A. A. van Rhijn. (Ingez. Med. j van deze weèk: Bedenkingen Inzake door oud-minister Bui ger 325.000 Nederlanders vragen werk Erger dan moord: de zaak Schallenberg Hoe leeft de Russische vrouw? Onze kansen straks In Indonesië door H. M. van Randwijk Mensen op Zondag: Vïnily WENST DIT NUMMER TE ONTVANGEN? Toezending volgt: a. Na ontvangst van 25 cents aan postzegels; of b. gratis na ontvangst van een briefkaart, waarmede n een proefabonnement bestelt tot en met 31 December 1949. wjrwijl u one ƒ2,10 doet toekomen per postwissel of per postgiro nr 6259 ten name van De Twent- sche Bank met vermelding rekening „Vrij Nederland". Jhr. Snouck ïïurgronje gaat heen DEN HAAG. - Jhr. mr J. W. M. Snouck Hurgronje, de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties zal binnen kort met ziekteverlof naar Neder land terugkeren. Wij vernemen dat het niet in de bedoeling ligt dat jhr. Snouck na zijn herstel zijn post op nieuw zal gaan bezetten. MINISTERS ANTWOORDEN: DEN HAAG Op de schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de hetr H. Oosterhnls (PvdA), betreffende de daling van de koopkracht der lonen in verband met de stijging van de kosten van levensonderhoud, heeft de minister van sociale zaken, mede namens de minister van economische zaken en de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening het volgende geantwoord: Bfj de schriftelijke en mondelinge behandeliDg van de Rijksbegroting 1949 is in beide Kamers der Staten- Generaal enige malen de wens ken baar gemaakt, dat voorafgaand overleg zou plaats vinden met de Stichting van de Arbeid in zake de door de regering voor te stellen al gemene maatregelen op het gebied van de loonpolitiek. Ter voldoening aan deze wens is van regeringswege een en andermaal toegezegd, dat het gehele complex van maatregelen, dat in de toekomst nodig za] zijn, zal worden onderzocht door de in terdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek, welke commissie, met inachtneming van de door de regering te ge^en aan wijzingen. te dezer zake overleg zal plegen met de Stichting van de Arbeid. Terstond nadat voor de voorlopige plannen der regering een voldoen de concrete vorm was gevonden om daarover een diepgaande discussie mogelijk te maken, is aan de boven bedoelde toezegging gevolg gegeven. Het overleg met de Stichting van de Arbeid is gaande. Het ligt voor de hand, dat daarbij ook de u. de vragen aangeroerde onderwerpen evenzo vele punten van bespreking uitmaken. Onder deze omstandigheden zou den de ministers het niet juist ach ten om. hangende het overleg met de Stichting van de Arbeid, van een bepaald standpunt te doen blijken ten aanzien van het in de vragen gestelde en ten aanzien van de daaruit getrokke:. conclusies. Een samenvattende behande ling van het loonprobleem in breed verband vormt thans onder- WETSONTWERP MATERIëLE OORLOGSSCHADE DEN HAAG. Verschenen Is een verslag van het mondeling over leg, dat gevoerd Is tussen de Commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer en de minister van Financiën over Jiet wetsontwerp betreffende de materiële oorlogsschade. Als resultaat van dit overleg Is tevena een nota van wijziging verschenen. De commissie heeft aangedrongen Zg heeft n-1. te kennen gegeven, dat op een bijdrage a fonds perdu tot een bedrag der prijsstijging voor woningen en courante bedrijfspan den, uit overweging, dat zulk een systeem voor de staat niet nade liger zou zijn dan het systeem van de financieringsregelingen, omdat de toen In overweging zijnde huur. belasting de kapitaalcwinst, welke bij huurverhoging ontstaat, zou af romen. De regering gat te kennen, dat op deze suggestie niet kan worden ingegaan mede omdat een huurbe lasting, welke een equivalent kan zijn van de financïeringsregelingen niet zeker lijkt Wel is de regering op de gedach te van de suggestie ingegaan om de financïeringsregelingen met haar hypotheken, en credieten door zg in studie heeft gegeven de vraag of naast de financieringsregeling een premieregeling in het leven zou kunnen worden geroe pen, welke voor de betrokkenen zo aantrekkelijk tg, dat men liever daarvan gebruik zal maken dan van de huidige financieringsrege lingen, die bestendigd zuilen blij ven. Opnieuw, maakte de commissie bezwaar tegen art. 71r waarin, cre dieten en uitgestelde bijdragen in uitzicht worden gesteld voor her bouw van de overige (niet couran te) bedrijfspanden en herinstaliatie van bedrgfsui t r us tingen. Voor de regering z$n deze be zwaren aanleiding geweest de des betreffende financieringsregelingen naar het tweede plan te drukken een bijdrage ineens te vervangen. I en in de plaats daarvan een bg- DEN HAAG. De oude peper- voorraden in Nederland zijn langza merhand op. Daardoor Is nu eer kwade kans ontstaan dat die peper- prezen binnenkort zeer sterk zullen oplopen. In sommigekringen wordt de verwachting uitgesproken dat de peper in de detailhandel driemaal zo dnnr zal worden en dat de prijs zich zal gaan bewegen tossen 2.50 en 3.- per ons. Op het ogenblik teert Nederland nog op de oude voorraad, doch al vele maanden iang kon de Stichting Specerijen-bureau geen aankopen doen door de zeer hoge prijzen. De wereldmarktprijs ligt op het ogen blik op ongeveer 14 gulden per kilo. Goedkoper schijnt Nederland het moeiUjk te kunnen krijgen. Dat vindt zijn oorzaak in het feit, dat de verwachting, dat nog grote voorra den peper tn Indonesië zouden wor den aangetroffen volkomen onge grond is gebleken. India dat flinke voorraden beeft, heeft lange tijd niet aan Nederland willen leveren en zo moest men naar elders kijken. Dat heeft tot nu toe echter niet tot aankoop, kunnen lel den. Toch zal dit nu binnen afzien bare tijd moeten geschieden. Met de betrokken ministeries wordt over deze kwestie overleg gepleegd, Im mers de peperprijs doet zich sterk gevoelen op de prijzen van het vlees voor de export. Wanneer deze sterk stijgen worden de concurrentiekan- sen nog moeilijker. Daarom denkt men hier en daar aan de mogelijkheid van overheids subsidie uit het egalisatiefonds voor de landbouw. Doch zelfs indien dat gebeurt, dan zal dat vermoedelijk niet voor de binnenlandse consu ment gelden. Die zal straks wel de volle nieuwe prijs moeten betalen. Het maandblad „Het Geladen Schip" is een uitgave van de Hervorm de Jeugdraad. Het bestrijkt de sector van de 18—25 jarigen en het blad is zeker niet bedoeld als een orgaan voor de kerkelijke jongeren in deze leeftijd. Maar wel voor de velen, die op enigerlei wijze vanuit hun gezin een relatie met de Kerk hebben, doch overigens om velerlei redenen een nauwer contact weigeren of niet kunnen vinden. Wij hebben reeds eerder op dit blad gewezen. Op de geheel eigen wijze, waarop het, in moderne opmaak, kort en zakelijk, het moderne leven benadert met het Evangelie, vanuit de techniek. In beeld en woord neemt „Het Geladen Schip" daarmede een afzonderlijke plaats in tussen de bladen met een uitgesproken kerkelijk karakter. Thans verscheen van dit blad een film- nummer. Bezien wij dit uiterlijk, dan valt één ding dadelijk verheu gend op: dat de Kerk, vertegenwoordigd in dit orgaan, volstrekt modem voor de dag durft te komen voor een deel van haar jeugd, met een onder werp, dat in de kerk en onder grote delen van het kerkvolk zeker nog niet .ifeeu" is. Film en bioscoop vooral deze laatste! ontmoeten nog steeds veel weerstand en nog lang niet is de overtuiging levend, dat de film uit het moderne leven niet meer is weg te denken, zonder dat dit In elkaar zou storten. Een gevolg hier van is het bedrijven van een zekere struisvogelpolitiek: men weet, dat de eigen jeugd de bioscoop bezoekt, verbiedt het officieel, maar aan vaardt de situatie. Men gaat ook zelf, zonder de jeugd daarin te men gen. Maar men verzuimt te doen, wat, ook als kwestie van (godsdien stige) opvoeding nodig is: het ge sprek voeren met de opgroeiende kinderen over het verschijnsel film en samen, in gemeen schappelijke verantwoor delijkheid, een weg zoeken naar een verantwoord onderscheidings vermogen. Het filmnummer van „Het Gela den Schip" doet niet anders dan deze weg aangeven en voorbereiden. En het doet dat dit keer op een wijze, die in geen enkel opzicht, wat opmaak en illustraties betreft, behoeft onder te doen voor het eerste het beste moderne film-tijd schrift. Daarmede houdt de inhoud gelij ke tred. Om te beginnen al het in leidend artikel van Ds G, van Leeu wen, de Haagse jeugdpredikant. On der de titel „Verstoppertje spelen", wijst hij juist op die struisvogelpoli tiek en veroordeelt bij zonder meer, dat ten aanzien van de film dit spel nog steeds werdt voorgezet. Hij herinnert er aan, dat van het Evangelie uit menige „brave" film, echt „netjes" en toelaatbaar wel eens gevaarlijker kon zijn dan de Deze week; in Kerk en Wereld rauwe film, waar iedereen van schrikt en dat de harde, uitzichtloze film soms veel eerder de vraag naar de levensnood opwerpt dan de „prettige", met het happy end, Tegen dat „verstoppertje-spelen" verzet de redactie zich. „Dat is ge vaarlijk", zegt Ds van Leeuwen, „Varen is gevaarlijk, zeker in een mijnenveld. Maar: navigare necesse est. Varen is nodig. En dan is er na menige film, waarin 't leven in zijn gebrokenheid opengaat, ruimte voor de Boodschap. Hier ligt een taak voor de kerk en de jeugdverban den". Die taak neemt dit nummer van „Het Geladen Schip" voluit op zich. Reeds als de filmdeskundige van de Herv. Kerk, P. J. van Mullem, schrijft over de vraag of een „chris telijke film" een .schlager"»kan zijn. Daarbij wijst hij er op, dat een film niet christelijk is door haar titel, maar door haar klimaat. En hij ver zet zich tegen de wens, dat er een „christelijke filmproductie" zou moeten komen, omdat dan juist de gewone bioscoop deze producten niet zou nemen, uit gebrek aan be langstelling, en dus de eventuele „boodschap" niet tot haar recht zou komen. Daarom zegt ook de heer W. G Bezemer (hoofdredacteur) in een bespreking van de film als „opium" voor het volk, dat een film, die het werkelijke leven uitbeeldt, nooit al» zodanig kan worden aange merkt, ook al biedt zij geen kans tot het brengen van de Boodschap, omdat juist niet de vlucht uit de realiteit de mogelijkheid geeft om tot de werkelijke levens-realiteit te kamen. Zo schrijft H. Wielek over Ar beider-kleinburger en film, en Gui- d; van Deth over „Wü pikken een bioscoop]e" terwijl voorts aandacht is gegeven aan enkele films, die om een bepaalde reden eigen aandacht verdienen. Dit prachtige nummer heeft een foto-montage rondom het geestelijk voedsel: filmbeelden, die „Vitamine 'A" de liefde en zo vervolgens de kracht, de alcohol en de nicotine aangeven. Wij vermoeden, dat vele jongeren de beelden kunnen terug brengen tot de films, die zij zagen. En rond een reeks van korte rij men over de film, heeft de foto een scherp accentuerend vermogen ge kregen. Wij kunnen ons er slechts over verheugen, dat op deze wijze het probleem-film via vele jongeren in de gezinnen wordt gebracht door een voor deze jeugd verantwoorde lijke kerkelijke instantie. Zo alleen wordt het gesprek op gang gebracht, dat tussen ouders (en opvoeders) en kinderen noodzakelijk moet worden gehouden over een vraagstuk, dat zozeer ons leven beheerst als de film. De film, waarvan de korte rij men in dit blad o.m. zeggen: 2000 meter liefde en 1000 meter haat, 500 meter moord, in 100 meter straat 2000 meter leven in 1000 meter dood, 3000 m, psyche en aller levensnood Maar ergens. Brief Encouter, met mensen van het doek, een duister of een lichtplek in eig^n levenshoek. drage ineens in uitzicht te stellen voor de herbouw en de her- mstallatie van alle bedrijven met een beclrijfsi'ermogen beneden de 500.000 gulden. Deze toeslag zal voor de herbouw van bedrijfspanden en schepen naar gelang dc kapitaals grootte van het bedrijf variëren van 100 pet tot 40 pet. der bouwkosten van Mei 1940 en voor de bedrijfsuitrusting ,van 150 pet tot 50 pet. van de ver leende bijdragen. Wat de huisrftadsehade betreft is van de commissie uit vooral bezwaar gemaakt tegen de z.g. beachadigingsfactor. welke er toe leidt, dat bij gedeeltelijke be schadiging de toeslag relatief ge ringer zal zijn dan bij meer volle dige schad%. De commissie achtte zulk een' reduetie*'iAj gedeeltelijke beschadiging niet gerechtvaardigd in die gevallen, waarin eik aanwe zig stuk huisraad onmisbaar is. Met het oog hierop heeft dé re gering te kennen gegeven, dat zij met betrekking tot het meubilair in de panden met geringe huur waarde de beschadigïngsfactor bui. ten toepassing zal laten. In die ge vallen zal dus in het algemeen ook bij partiële schade de toeslag 100 pet. bedragen. Buiten deze drie belangrijke wij zigingen, welke de regering heeft aangebracht, zijn nog vele verto ningen in overweging gegeven door de commissie, overgenomen, verfij ningen, die voor de belanghebben den evenzovele verbeteringen be tekenen. De commissie van voorbereiding acht thans de openbare behandeling voldoende voorbereid. werp van de met de Stichting van de Arbeid aangevangen en verder te voeren besprekingen. De regering zal eerst, nadat zü van de resultaten van die bespre kingen heeft kennis genomen en zich daarover een oordeel heeft kunnen vormen, definitief haar standpunt bepalen. De beantwoordende ministers zul len gaarne bevorderen, dat te zijner tijd van het alsdan door de rege ring ingenomen standpunt mede deling wordt gedaan. Zij achten zich echter niet gerechtigd daarop voor uit te lopen. De thans volgende antwoorden dienen te worden bezien in het licht van de hierboven weergegeven uit eenzetting. 1. De ministers steEen er prijs op te verklaren, dat het verloop van de indexcijfers door hen steeds met grote aandacht wordt gevolgd. De in de vraag vermelde berekening van de stijging der kosten van le vensonderhoud geeft de werkelijke situatie niet geheel juist weer ten gevolge van het verwaarlozen van de invloed der seizoenbewegingen- Een berekening, waarin deze in vloed Is uitgeschakeld. leidt tot een minder ongunstige uitkomst 2. De loonbijslag heeft nimmer ten doel gehad alle fluctuaties in het prijspeil op te vangen, doch slechts prijsverhogingen te compenseren, voor zover deze bij gelijktijdige ge- bruiksgewoonten voortvloeiden uit de vermindering der subsidies. „Het Geladen Schip", Adm. Boekencentrum, Den Haag. K.L.M. vliegt weer op Kolaradja BATAVIA. Tussen Nederlan ders en Indonesiërs is een overeen komst tot stand gekomen over de bevoorrading van de republikeinse troepen in door de Nederlanders bezette gedeelten van Java en Su matra. Het accoord is per 1 Octo ber van kracht geworden. Enkele details moeten nog uitgewerkt wor den. Onder de bepalingen van de or der .staakt het vuren' hadden de Nederlanders op zich genomen de republikeinse troepen, die zich in geïsoleerde enclaves bevonden, van het nodige ts voorzien; daaronder werd ook textiel gerekend. De gemengde Nederlands-Indo nesische missie in Kotaradja, de stad die als hoofdstad fungeert van het Republikeinse Noord-Sumalra, heeft een eerste succes geboekt, doordat zij er in geslaagd is de K. L.M. dienst naar de hoofdstad te herstellen. Definitieve besprekin gen zullen spoedig volgen, voegt de missie aan haar mededeling tce. Intussen is ook een ruilhandel tussen de ingesloten republikeinse gebieden op Sumatra en de door de Nederlanders bezette zones gaande. f/npe2. Med. i Naar men weet, Dntstaaa ontzaglijke sneeuwballen dikwijls uit een kleine hoeveelheid sneeuw, die boven op een berg aan het rollen is gebracht. At rollende wordt de sneeuwbal steeds gro ter. Eenzelfde verschijnsel doet zich ook in het dagelijks leven voor. Een be paalde gewoonte begint zich in te bur geren en grijpt dan in steeds grotere omvang om zich heen. Wij zien dat op het ogenblik gebeuren met een moderne wasmethode. geba seerd op het nieuwe systeem van op tisch bleken. De daarvoor samengestelde stof, het Actief Wit". Is verwerkt in „Castella" Zelfwerkend Wasmiddel. Te- samen met reeds bekende bleekmiddelen en met het wasproces levert dit een was op. die vele malen helderder en vele malen zachter is. dan tot nog toe voor mogelijk werd gehouden. De resultaten van ..Castella" ztjn zo opvallend, dat het .Actief Wit" bü vele hulsmoeders het gesprek van do dag vormt 1 Nog dwinkels in nood NS bericht over de ontruiming van een aantal noodwinkels op de Coolsingel heeft bij de be trokken winkeliers reacties ge wekt, die niet bepaald vleiend zijn V(-or het gemeentebestuur. Ersprak ongerustheid en verontwaardiging uit, want deze mensen voelen zich benadeeld en kunnen met de bes te wil van de wereld niet zien hoe Zjj zich zouden moeten redden m de Bergpotdder of op Kralingen, Weet u wel wat dit besluit zeg gen wil?, vraagt ons een winke lier. Laat het uw lezers dan eens weten. Ruim zestig jaren geleden begonnen wij in het centurm van Rotterdam een zaak, bouwden deze met grote zorgen en moeilijkheden op en voldeden aan elke wens der cliënten. Toen vonden B. en W. het nodig ons uit eigen huis te zetten, zogenaamd ten algemenen nutte, want he verkeersweg moest wor den verbreed, Gebr. Gerzon kon den echter op dat stukje grond gaan zitten, de weg was toen breed genoeg, en zij zitten vandaag nog op onze grond! Wij kochten grond en bouwden een nieuw tehuis op de Zeevis- markt, wbar wij' nd 1 achtjaren di or oorlogsgeweld werden weg gevaagd. Er werd ons een nood- winkel gegeven, maar aan ons re delijk verzoek: geef ons eigen stuk je grond terug werd geen gevolg gegeven. Wederom ten algemenen nutte. Bij de grote trek naar buifen hadden wg geen woonwijk meer tui klant; wij bagonnen de zaak in tc stellen op bezoek van buiten randgemeenten en vreemdelingen verkeer waar wij dan ook de laatste twintig jaar van hebben bestaan. Nu kunnen wjj naar de Bergpolder toe, wat meer dan vol zft met levensmiddelenzaken. Maar denkt u, dat er nu een cliënt van buiten, een beursbezoeker of een provinciaal naar die uithoek zal komen, omdat men al twintig jaar en langer door ons bediend werd? Realiseer deze feiten en gevolgen eens rustig en u weet ongeveer waar wjj aan toe zijn. Tot zover deze winkelier, wiens klacht wij kunnen verstaan. Er zit echter heel wat aan vast en daar om zullen wij proberen de zaak uit de doeken te doen. f-< EN noodwinkel is een tijdelijk L- geval, dat staat vast. Er is geen Rotterdammer of hij hoopt op een nieuwe city en voor nood- winkels is er nu eenmaal geen plaats in een nieuwe city. Nu het nog niet zo ver is, leven wij in een tg a van voortdurende overgangen. Het verdwijnen van de noodwin kels tussen Erasmus en Beurs en de tegenoverliggende zijde voor de Rcbaver is een van die overgan gen. De noodwinkels voor het post kantoor kunnen voorlopig blijven, maar het ia ook niet meer dan voorlopig en er komt voor deze even goed een tijd van gasn. Wie destijds de gelukkige bezitter van een noodwinkel werd hoevelen zijn het niet geworden? heeft dit kunnen /oorzien. Wij geven ogenblikkelijk toe, dat de thans afgekomen maatregel de middenstand, die daar zaken drijft» in een moeilijke positie brengt. Het valt niet mee in een nieuwe wijk met zijn zaak te beginnen. Daarbij komt, dat de meeste win keliers geen kans zien nieuwbouw in de binnenstad te financieren, dit in tegenstelling met de grote concerns, die dit wel kunnen. Is het wonder dat deze mensen wel eens hun goede humeur verliezen? Er bestaan bij de gemeente plan nen in een vergevorderd stadium om een permanent winkelcentrum ic vestigen achter de Coolsingel tussen v Oldenbarneveldtstraat en Kruiskade. Het is onbekend in welk tempo dit zal geschieden, hoewel er met spoed aan wordt ge_ werkt en nog afgewacht moet wor den hoe de economische toestand zich zal ontwikkelen. Op het'ogen blik hebben de winkeliers daar weinig aan. Zij zien zich uit de stad verdreven, terwijl die oude stad hen eigenlijk niet kan missen. Of het gemeentebestuur niet moreel verplicht is zich het lot van deze mensen aan te trekken, is een viaag, die wij niet graag met ja of nee zouden beantwoorden, om dat dan ongetwijfeld een groot aantal andere categoriën eveneens bepaalde rechten zouden opeisen. Het enige wat redding kan bren gen is tempo in de wederopbouw. Maar dat heeft niet alleen het ge meentebestuur in. de hand. --

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3