ROTTERDAMSCH PARCDL Iedere dag wordt in ons land een kind gedood Twee stoomtramtreinen recht op elkaar ingereden €SJWP Conflict bij Werkspoor te Amsterdam r Verkeersongevallen nog steeds aan de lopende band Wat staat ons te doen Handgemeen in Britse kerk WAT VOOR WEER Niet zo erg warm Kamadier en Moch genoemd als opvolger vaii Queuille Arbeiders hadden bezwaar tegen „timers" Brandstoffen voor de kleinindustrie Kruideniers in moeiii en Het gekerm der gewonden was ver te horen Dollar regen voor wapenen Nee toch... Heus! - - A Praat»; onveilig oord geworden 9t Jaargang no. 235 Red. en Adm, Lenige Haven 141, Schiedam Teh 49300 AboamprijB: per week 0.32 per kwartaal 4.10. losse nummer» ƒ0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Vrijdag 7 October 19.49. Uitgave N-V. De Nieuwe Pers Postgiro 3^8444 Bankier» Amsterdamsche Bank te. Rotterdam.r- .Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper PROBLEEM, DAT OM OPLOSSING SCHREEUWT (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Vandaag zal er ergens op de Drentse hei een dreumes uit de eerste klas In de dorpsstraat door een motorfiets worden gegrepen. Dood..., Morgen zal «r in een straat van Rotterdam een jongen uit öe hoogste klas ol voetballend onder een personeuauto lopen. Dood Overmorgen zal in Den Haag een meisje, dat bezig is fietsen te leren, onder de aanhangwagen schieten van een zWare. truck. Dood Iedere dag wordt in ons land tenminste één kind gedooü Ly een ver keersongeval.-En bovendien vinden per dag gemiddeld bjjna twee vol wassenen de dood als slachtoffer van het verkeer. Het aantal zwaar ge wonden en voor het leven verminkten Is enige malen groter. Totaal zjjn er vijftienduizend gewonden per jaar. En het ergste van alles: het is niet nodig! .Want een verkeersongeluk gebeurt niet, het wordt veroorzaakt. Ea ln de regel wordt het veroorzaakt door mensen. verkeersafdeling van de Kon. Ned. Touristenbond A.N.W.B, te Den Haag, met wie wij dit probleem o.a. bespraken, noemde het een ernstige zaak, dat na de oorlog de wettelijke keuring van zware vrachtauto's niet meer is toegepast. Indien het wel geschied was, zou men het gehele vervoersapparaat plat gelegd heb. ben. Na de bevrijding waren wij blij met iedere vrachtauto, die wff kon den krfjgen en' zo zitten wij nu met veel wagens, die te lang en te breed ztfn. Ook de koppeling van talloze aanhangwagens voldoet niet aan de wettelijke eisen. Al te ge makkelijk en ai te dikwijls raakt er een los en dit heeft al tót verschei dene ongelukken aanleiding gege ven. Het is zelfs gebeurd, dat in de bladen een advertentie stond: „Wie heeft mijn los geraakte aanhang wagen gevonden". En het is her haaldelijk voorgekomen, dat de Wegenwacht van de A.N.W.B.op verzoek van een chauffeur een ver loren aanhangwagen is gaan op zoeken. Ergens in het korenveld werd het voertuig gevonden. Met de dag stijgt het aantal auto mobielen in ons land, het zal nog sterker gaan toenemen en daarmee wordt het verkeersgevaar, steeds groter. Wjj behoeven maar aan Engeland te denken, waar men. in de jaren 1940'45 per dag gemid deld negentig doden en zwaarge wonden door het verkeer had. En in Amerika telt men per dag honderd doden door het verkeer. In ons land nog- slechts drie. Maar dat be tekende over de laatste vQftien jaar zes doden op iedere verharde kilo meter weg, d.w.z. per jaar één dode in Nederland op de 21/q km. Hoe veel leed deze ongelukken brengen, in de gezinnen, waaraan het liefste kind ontvalt of de huis vader en verzorger, is niet te pei len. Hoe veel materiële schade ze veroorzaken, is vrijwel niet te be rekenen, hoewel er wel cijfers voor gegeven zifn. Zo werden in Enge land voor het jaar 194? de kosten der verkeersongevallen op 00 mil- lioen pond geschat, dat is 11/3 van het nationale inkomen. De klemmende vraag is nu: Wat kunnen wij doen om de verkeers ongevallen, die meer en ,meer een schrik voor onze bevolking worden; 'tegen te gaan? Ten eerstei de yoertulgen verhe. ren. Ten derde: de mensen verbeteren. De voertuigen Ieder zalbegrgpen, dat de voer tuigen aan de allerhoogste eisen moeten voldoen, vooral wat betreft remvermogen en verlichting. Maar de achterbeveiliging van auto's bij nacht, vooral van vrachtauto's, laat nog veel te wensen over en dit was b.v. onlangs in Bussum de oor zaak van een ongeluk met drie do den. Ir. C. A. Kuysten, de chef van de BRISTOL. Geestelijken in vol ornaat weerden zich gisteren dap per in een vechtpartij die ontstond in de St. George kerk tussen, twee groepen protestanten, die van de „Low Church" en de „High Church". Het begon met een protest van een man die plotseling midden on der de dienst opstond vanzijn plaats en schreeuwde: „Ik protes-. teer tegen het afgodisch karakter van deze dienst". Direct werd de man in zijn kraag gepakt en de kerk uitge werkt. Een paar minuten later begon nen twee andere mannen te de monstreren. Men snelde toe om ook hen te verwijderen, maar de echt genote van een der mannen ver zette zich tegen de inmenging van het kerkpersoneel. In -een ogenblik tijds was de hele kerk veranderd in een slagveld De geestelijke die de dienst leid, öp, gaf ten slotte de organist' een teken en door het orgelspel gingen de kreten der protestanten verlo ren. In Het zoeklicht FRANKRIJK Geen vaste grond meer Na langer aan het bewind te zijn geweest dan welke anderena-oor- logse'Franse regering, is het kabinet Queuille tenslotte toch* bezweken. Er is enige grond voor de bewering, dat het een slachtoffer van de deva luatie is geworden. Krampachtig heeft Queuille zich verzet tegen allé eisen tot loonsverhogingen omdat 'hij bang was voor de inflationisti- sche gevolgen, voor een niet meer te controleren stijging 'van de prij zen, De linker2ijdq heeft zich van dag tot dag sterker tegen deze poli tiek verzet. De socialistische vakor- ganisatie „Force ouvrière" stond vooraan in da, strijd. Zij kondig de Woensdag; jX rn proteststaking 1 aan van 24 uur en enkele groe- pen uit deze vak beweging verklaarden zich zelfs be reid tot samenwerking mét de ón-. tier communistische invloed staande G.G.T. Voor de communisten was dit1 na-, tuurlijk koren op de molen. Zij speelden opnieuw met de oudé ge dachte van een „gouvernement d'union démccratique". een bewind waarin de ministerposten tussen hen de socialisten en enkele radicalen zouden worden verdeeld, waardoor zij. op het land hun politiek stempel zouden kunnen drukken. Natuurlijk doorzagen de socialis tische leiders deze bedoeling. Maar zfj bevonden zich in de onaangena- me-positie dat hun volgelingen hen onder steeds sterkere druk plaat sten, wat betreft de loon- en prijs politiek. Enkele dagen lang zag men een voortdurende toeneming van de meningsverschillen binnen de rege ring. Queuille,en Petsche, de minis ter van financiën, begrepen dat men het'dode punt naderde en trachtten de crisis te overwinnen met een plan voor een prijzenslag, dat de premier Woensdag, via de radio, be-' kend maakte. Maar het heeft niet mogen baten Opnieuw heeft men. in Frankrijk hét onaangename gevoel geen vaste grond meer oüder de voeten te hebben. - Weinig verandering Weersverwachting, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond Vannacht weer plaatselijk mist en weinig wind. Morgen over dag enkele overdrijvende wol-' kenvelden, maar overigens vrij zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind •- uit richtingen tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 8 Oct.; Zon op. 6.52, onder 18.03; Maan. op IB.I9, onder 8.15, Slechte wegen En dan de weg. Ook daar ontbreekt nog: veel aan. In de serie artikelen, die wij enige weken geleden aan het Nederlandse wegennet, wijdden,hebben, wij daar al op- gewezen, Veel van onze, wegen, vooral.in de steden, zijn to taal vercudeird, o.a. te smal en. te bochtig. Als wü ongelukken Willen voorkomen 'moeten...wij ."Voor goede 'wé'gien? een berm in het midden,-met vee! en duidelijke aanwijzingen voor de weggebruikers en met een uitste kende verlichting. Vooral aan de duisternis was het te wijten, dat van 1934 tot 1938 in ons land 616 auto's te water reden; 163 personen von^ den daarby de dood, 1301 kwamen behouden op het droge. (Zie verder pag. 7) Schip verloren gegaan bij Penzance LONDEN. Het 6369 ton meten- de motorschip „Fantee" is bij Pen zance op een rots gelopen en daar bij volkomen, vernield. De beman ning van 54 koppen begaf zich in de reddingboten en werd later opge pikt door een reddingsvaartuig van de Scilly-eilanden. Aan boord bevonden zich geen passagiers. De Oldenbamevelt vervolgt zijn reis LISSABON Het m.s. „Johan van Oldenbamevelt", dat door schade aan de dynamo genood zaakt was de haven van Lissabon aan te doen, heeft Donderdagmid dag om een uur zijn reis naar Indonesië voortgezet. De diepe depressie, die rich uit strekte boven Scandinavië en Fin land heeft zich uitgebreid tot bo- ven Midden-RuslandKoude pool- 'lucht dringt nu door tot in Noord- Duitsland, en Denemarken. In Fin land en Zweden is vorst voorgeko men. De koude lucht kan ons land juist-niet bereiken. Omdat echter in onze omgeving de bovenlucht- aardig is afgekoeld kan bij ons de middagtempefatuur met meer bo ven de 20 graden stijgen. In Frank- ryJc is dat-, anders en daar komen 's middags nog temperaturen van 22—25 graden voor. Bij ons zou. dat alleen kunnen gebeuren tenge volge van - een zuidelijke lucht-, stroom. Die.zal echter niet gemak-' kelijk optreden, want de luchtdruk verschillen zijn uiterst gering. Het punt van hoogste druk ligt net ten noorden van ons land voor de Zuidwestkust van Noorwegen. In de buuft:van Ierland ligt het front van een depressie, die regen in Zuid-Drigeland brengt. Deze depressie beheerst op het ogenblik. het weer in ons land De regen zal echter voorlopig nog niet tot deze omgeving doordringen en voorlo pig houden wij dus het rustige herfstweer.- Regeling voorgesteld voor grensgangers TILBURG. Naar aanleiding van de moeilijkheden, die Belgische grensarbeiders ondervinden tenge volge van de- devaluatie van de gul den, vernemen wij nog nader, dat op de bijeenkomst in hotel „De Kroon" te Breda pussen de vertegenwoor digers van werkgevers en werkne mers-organisaties uit Nederland en België is voorgesteld: dat van de devaluatietoeslag, die de Belgische arbeiders en arbeidsters eventueel verleend zal wórden, 121/, procent van het verdiende loon in Nederland moet worden besteed. De afgevaardigden van de Bel gische werknemersorganisaties zul len de betrokken arbeiders advise ren; zo spoedig mogelijk weer het werk te. "hervatten, in afwachting van een definitieve regeling der Ne derlandse regering. Post, bestemd.voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Groo- te Beer", welke ifi een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 9 October in Nederland worden ter .post bezorgd. Behalve, de gebruikelijke gege vens, dient het adres te bevatten de vermelding: „Aan boord van het troepenschip „Groote Beer", op thuisreis.paar Nederland". liL PARIJS President Vincent Auriol heeft Donderdag het ontslag van het Jcabinet-Qnenille aanvaard. Van zyn besluit werd mededeling gedaan in een communiqué, dat door het paleis van dc president werd uitgegeven. In het communiqué werd gemeld, dat de president uit Rambouillet naar Parijs zóu terugketw om over leg te plegen met verschillende'-par tijleiders over de vorming van een nieuwe regering. Auriol heeft het ontslag „niet zonder spijt" aanvaard, nadat Queuille een dringend schrif telijk verzoek, dat hij gisteren van de president heeft ontvangen..,en dat beoogde hem te bewegen op zijn besluit' terug té - komen én-dan te blijven, had afgewezen. Edouard Kerriot en Gaston Mon- nerville. de presidenten van de Na tionale Vergadering en de Raad van de Republiek, zijn -• per speciaal vliegtuig naar Parijs teruggekeerd. Ook Maurice Thorez en Jacques Duclos, de.twee leiders van de com munisten' in het Huis van. Afgevaar digden. zouden door Auriol worden Auriol zal allereerst een socialist verzoeken als kabinetsformateur op te; treden; de namen werden ge noemd van ex-premier Faul Rama- dier en minister van binnenlandse zaken Jules Moch.Mocht een van hen falen, dan zou naar alle waar schijnlijkheid een MRP-er ami dé beurt komen. AMSTERDAM.Bij het bedrijf van de N.V. Werkspoor te Amster dam, waar veel arbeiders werken is ten gevolge van de weigering van een aantal arbeiders in de revolverdraaierij om de tijdsduur welke zij voor het verrichten van de diverse werkzaamheden nodig hebben, te laten vaststellen door tijdmetingen, een conflict ontstaan. De directie heeft totaal 145 arbeiders ontslagen. Aanvankelijk betrof dit ontslag alleen de arbeiders uit de revolver draaierij. Later zijn echter een honderdtal arbeiders uit solidariteit in staking gegaan en ook zij werden ontslagen. ALS EERSTE PASSAGIER kwam 30 jaar geleden op Schiphol aan de journalist Rhodes. Het.ioestel werd gevlogen door de piloot Shato. Ter herdenking hiervan kwamen beiden niet de Convüir -)yAlbert Cuyp" vandaag weer op Schiphol aan. Na aankomst van de Convair: links'Shaw én Rhb- - desindecockpit; - Het actiecomité van de ontslage nen heeft op -een Donderdagavond in de Diamantbeurs gehouden vergadering voorcirca- 250 Werk spoor arbeiders een overzicht ge geven van het conflict en een be roep gedaan bp de morele steun voor de .collega's,: die zonder werk kwamen. De voorzitter van - ge noemd comité 'Heelde mede,, dat Dinsdagmiddag H ei ty dopnemi^s.iii de revolver draaierij verschenen. De arbeiders, die hiermede niet accoord gingen, omdat zjj eerst overleg wilden plegen, voordat dit systeem zou worden ingevoerd, bleven, in de - fabriek. Dezelfde avond werden ontslagbrieven bij hun woningen bezorgd en toen zij Woensdagmorgen de terreinen wilden betreden, werden zij terug gestuurd. De voorzitter; zeide, dat de ontslagen arbeiders eisen,ter ruggenomen te worden in het'be drijf zonder dat rancunemaatrege- len zullen volgen. De heer P. de Vrome/ voorzitter van de plaatselijke afdeling Metaal der -EVC sprak 'de vergadering eveneens toe. Ook de Uniebond 'voor deMe taalnijverheid hield Donderdag avond een bijeenkomst in Belle- vue. Enkele honderden arbeiders van Werkspoor waren hier bijeen. Ook hiér werd uiteengezet hoe het conflict ontstond. In December 1948 is door het College van Rijks- bemiddelaars dispensatie verleend voor de loonstop. Er was echter als voorwaarde' aan verbonden, dat een halfjaarlijks onderzoek zou worden ingesteld naar dé juistheid van de ingevoerde tarie ven. Dit 20u geschieden door tijd metingen uitgevoerd door perso neel van Werkspoor. Bij vorige contróles deden zich geen moei lijkheden voor. Uit de vergadering werd het be stuur verzocht stappen té onderne- E£N UITGEBREIDE collectie Van Gogh's iszoals wij - on langs ai uitvoerig hebben be- richt -de Atlantische oceaan overgestoken om té worden ten toongesteld in het New Yorkse „Metropolitan Museum of Art". Op 21 October a.s. wordt hier 'n speciale expositie geopend, die aan deze Hollandse meester is gewijd. Men.ziet hier hoe de doe ken worden uitgepakt. men bijde directie teneinde de slachtoffers weer in het bedrijf te doen opnemen. Van de zijde van het' bestuur werdmedegedeeld, dat mén voor de werkelijke slacht offers inderdaad pogingen wil on dernemen. Een EVC-vertegenwoordiger had vanmorgen gepoogd door middel van eau luidspreker met versterker :tij deus: de - w erkpauze stakingspro- - paganda fe maken, maar dit werd door de politie verhinderd, die de apparatuurin beslag nam. Uitbreiding van het conflict wordt Edet verwacht. DEN HAAG Sinds enige tijd aldus de vakgroep Groothandel in vaste brandstoffen in een medede ling aan haar. leden circuleert bij do handel het gerucht, dat op korte termijn de distributie van - brand stoffen voor kleïnindustrie zal wor den vrijgegeven. Het komt zelfs voor. dat in verband hiermede bestellin gen op kleïhindustriekolen warden uitgesteld. Na informatie bij het Rijkskolenbureau kan met stellig heid worden verklaard, dat.dit ge rucht iedere grond. mist. Men. be veelt, de handel dan ook aan, zijn be stellingen ten behoeve van kleinin- dustrie normaal te: blijven doen. On- gemoti veerd ruitstel werkt, met het !oog op een regelmatige aflevering, ten eigen nadele, zulks temeernu bet-winterseizoen voor de deur-staat. Verkoop zonder bon na geruchten over einde der distributie (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Kruideniers in het Oosten van het land. zijn een actie begonnen voor de onmiddellijke op heffing van de distributie van Kof fie, rijst, kaas en vleeswaren. Tij dens een vergadering in het Oosten des lands' hebben de kruideniers blijk gegeven van de ernstige 'rees, dat de distributie van deze artikelen voor geruime lijd zal worden ver lengd. j Wij vernemen, dat cteze bezorgd heid er voor een deel zijn oorzaak in vindt, dat vele kruideniers, na de welhaast officiële berichten over de te verwachten opheffing van de kof fie- en rijstrantsoenering er vast-toe zijn overgegaan aan vele van hun klanten voorschotjes te geven op die opheffing. Nu de distribute van de ze artikelen plotseling verlengd wordt, dreigen zij in moellijkneden te geraken. Het valt nog niet te overzien, op welke wijze déze kruideniers, van wie velen te goeder trouw zijn ge weest. al waren zij niet geheel re gulier, uit hun moeilijkheden kun nen worden geholpen. ROTTERDAM. Donderdagavond omstreeks half negen zijn onder Heenvliet tussen de tramhrug, die over het kanaal voorbij Spijkenisse ligt, en Zwartewaal twee uit tegenovergestelde richting komende treinen van de Rotterdamse tramweg maatschappij op elkaar gereden. Volgens de eerste berichten zijn er enkele zwaargewonden te betreuren. Een aantal reizigers moet lichte verwondingen hebben opgelopen. De mate riele schqd eis aanzienlijk. De" botsing moét aan een nood lottig misverstand worden toege schreven. Omstreeks kwart^ voor acht zou een stoomtram uit de richting Oostvoqrne passeren, terwijl te zelfdertijd ;Uit Heenvliet een van Rotterdam komende stoomtram in tegenovergestelde richting dp ver trekken stond. Aangezien deze tramtreinen van de RTM bijna steeds op enkel spoor rijden, moet wel degelijk, tevoren vaststaan, waar tegemoetkomende treinen een wisselpunt zullen vinden, waar zij elkaar kunnen passeren. Daar. om is het gebruik, dat op de di verse stations telefonisch wordt nagevraagd, welk kruispunt benut zal worden.. Ook nu ging de conducteur van de uit Rotterdam komende trein telefonisch inlichtingeninwinnen, en hem werd'medegedeeld, dat dB; treinen niet, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag, elkaar bij het station Zwartewaal zouden passe ren, maar ongeveer anderhalve ki lometer eerder, nl. ter hoogte van het Voomse Kanaal; Juist toen hij uit de telefooncel stapte, om dit zijn machinist mede te delen, bleek hem, dat rijn treinreeds vertrok ken was. Vermoedelijk - had de machinist verondersteld, dat: hij weer was ingestapt.. De teleurgestelde conducteur had de tegenwoordigheid van geest een motorrijder" aan te klampen en zo ijlde hij op een ander vervoer-mid- del in het duister, van de nacht achter zyn trein aan, in de hoop deze nog tijdig te kunnen bereiken en 'een onhteilte voorkomen. Het heeft echter niet''zo mógen 'zijn. Toen hij ter hoogte'van de brug over het Voomse Kanaal gekomen was, hoorde hij nog juist de ge weldige botsing en het versplin- .ieren,. en rinkelenvan. hout en glas. De twee .locomotieven kwa men- met; zoveel kracht op elkaar, dat die van de uit Rotterdam ko mende trein de volgende wagon volkomen vernielde en.-er'in drong. Zoals te begrijpen is ontstond er ónder de.reizigers van beide tram treinen een paniek. Iedereen trachtte in het nachtelijk duister zo spoedig mogelijk zijn .wagen te verlaten, velen met .bloedende wonden, 'voornamelijk veroorzaakt door de glasscherven. De 51-jarige M. Witte uit de Meerdervoortstraat te Rotterdam; die op het balcon van. een der eerste wagens had gestaan, was er evenwel erger aan toe- Hij liep een scbedelbasisfractuur op en brak een been. Per ziekenauto; ijlings uit het nabijgelegen Brielle ontboden, werd hij-in zorgwekken de toestand - naar het' Zuider Zie kenhuis vervoerd- Het parket uit Rotterdam was spoedig -terplaatse óm de oorzaak van de ramp vast te stellen; De' materiële schade is aanzienlijk. Het verkeer in beide richtingen is de gehele avond gestremd geweest. Vanmorgen om ca. half acht was dé1 baan weer vrij;;- DEN HAAG. Nederland heeft een. .contract .afgesloten voor leve ring' van gezouten haring aan de Russische zone van Duitsland- Voortsetting van. het plan Marshall WASHINGTON, Truman heeft op zjgn wekelijkse persconferentie de hoop uitgesproken dat 't mogelijk zal zUn door overeenkomsten in het kader van.„de V. N. een.atoom bewapeningswedloop te voorko men. De president heeft echter te verstaan gegeven, dat bij enigszins sceptisch staat tén opzichte van de mogelijkheid van een Sowet-Rus sisch ontwapeningsvoorstel. Pres, Truman heeft de wet ondër- het Alt Pact' zijn aangesloten, en lekend waarin beoaald wordt, dat de landen in "West-Europa, die bij het Atl. Pact zijn aangesloten, en enkele landen in. het Nabije en Verre Oosten voor 1.314.000.000 dollar wapenen zullen kunnen aan schaffen. Volgens deze wet krijgen de acht landen van het Atlantisch Pact 1 milliard dollar voor aankoop van wapenen, Griekenland en'Turkije 211,370,000 dollar. Perzië. Korea en de Philippijnen 27,640,000 dollar en China 75 millioen dollar. Daarna heeft Truman de wet on dertekend, waarbij gelden beschik baar worden gesteld voor de voort zetting van de hulp aan het huiten- land tof 30 Juni1950. Voor het plan-Marshall is ongeveer S.778.330.00Ö: dollar uitgetrokken. In 't totale bedrag van 5.809.990.000 dollar is hulp aan Griekenland en Turkije en een bedrag voor de be- zettingskósten in Duitsland. Oos- tenryk en Japan inbegrepen. Ook in komende winter jbrandstoffenbijslag DEN HAAG. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeen tebesturen medegedeeld, dat ook in de winter 1949/50 aan personen die een uitkering ontvangen rachtens de bepalingen van,de sociale bii- standsregeling een brandstoffen- bij slag moet wórden verstrekt. - In.de stad Alor Star op Ma- lakka.waant een 10-jarige Indische Mohammedaan, die in acht jaar tijds 31 maal is ge trouwd en gescheidenHijheeft dertien jonge meisjes en acht tien waduweri tot vrouw gehad. Zijn langste huwelijk heeft pre cies vier maanden stand gehou den. In Juni j.l. is hij-het laatst getrouwd. Maar hij is al weer beschikbaar voor de volgende bruid, -Negentig procent van het "Né- derlandse leger zal naar de kapper moeten, nu vandaag een order van yciicraal Kruis van kra'cht Is geworden, volgens welke het haar niet langer'mag worden gedragen, dan zo, dat hut ober "de toenkbrajt- toe?: komt., De jonge lands oer- dedigcr op het plaatje gaat be-,; sKsf over de schreef. De hotels m Karisbctö. in Tsjecho SZmoakye krijgen nieu we namen. Het Montgomery- hotel heet nu Paul Robescm-ho- tel, het President Wilson-hotel heet „Caucasus" en het Atlan tic-hotel is omgedoopt in „Don- bas" Een inwoner van Kerkrade rooide op zijn land een aard appel. waaraan hij genoeg bleelc te hebben voor een héle maai tijd. Het ding woog namelijk bijna een kilo, ont "precies te zijn negen ons en tachtig gram. In een Belgisch blad stond dezer dagen de volgende adver tentie: „Tc koop voor 115.000 francs een kleine flat bij zee in een bij een oorlog neutrale zone. Cy FKAAG. Door de Praagse politie zijn Donderdag op grote schaal arrestaties uitgevoerd; al het weg- en spoorwegverkeer "uit cn naar'Praag werd gecontroleerd. Reeds gedurende de gehele week is het gehele weg verkeer gecontroleerd. Iedere reiziger móest zich op voldoende wflze voor de politie kunnen legitimeren. Sommige ondervraagden verklaar den dat zij ha door de politie te zijn ondervraagd de krachtige verma ning kregen „niet te kletsen". Er zijn incidenten voorgevallen, waarbij is geschoten. Vele afdelings hoofden van /ministeries zijn gear resteerd af warden door de politie in verzekerde 'bewaring gehouden, om ondervraagd te worden. Ook ve le, honderden personen. die-van on betrouwbaarheid jegens de Tsjecho- slowaakse staatworden verdacht, zijn door "de politie gearresteerd. Er heerst te Praag een. nerveuze opwinding. Er doen, steeds meer be richten de ronde ovér geheimzinnige verdwijningen'eri schietpartijen. De thans uitgevoerde - zuivering overtreft alle „normale" onderzoe kingen der politie naar de politieke betrouwbaarheid der Tsjechoslo- waakse burgers. Iedereen, die in een nog zo vex verleden ook maar het geringste medeleven met Trotzky.en diens theorieën of met de westelijke mogendheden heeft betoond, is ver dacht en wordt in arrest gesteld.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1