Honderd jaar geleden stierf Edgar Allan Poe Geleid door onbekend kompas beginnen vogels grote reis «v 1 1 Tweede derby in Schiedam Niet schepperwél meester van het griezelverhaal Meeslepende stijl en boeiende beeldspraak Concerten voor de Alliance Francaise en Volks- Universiteit FILMS VAN DEZE WEEK Lutusca Saigon Luxor Blue Skies yrWVere"0nr-9etfOA9b m£ÏT*300 Nog heel wat problemen rond Grote Trekonopgelost Oude Egyptenaren wisten er al van KM KHACHTie Raadselachtig ro°Üe^300 4 Zaterdag 8 October 1949. E. A. POE T^E zevende October 1849, honderd jaar geleden, stierf de Amerikaanse schrij ver Edgar Allan Poe, de herin nering achterlatend aan een veelbewogen en gekweld be staan, maar ook aan een écla tante, hoewel zeer ongelijke literaire productie. Geboren ia 1809 te Boston (Mass.) als tweede zoon van een middelma tig toneelspeler van Ierse afkomst, en een Engelse actrice, verloor hij zijn belde onders en zijn oudere broer reeds op jeugdige leeftijd, ter- ;wjjl zijn zusje Rosalie achterlijk was en. tot op rype leeftijd kinderlik bleef in doen en laten. Hij zelf werd 'te Richmond (Virginia) opgenomen 'in het gezin van een welvarend Schots tabakshandelaar John Allan, wiens naam' de jonge dichter aan züa voomaam Edgar heeft toege voegd. Een geluk kige jeugd heeftj^ Poe, hoewel hij de eerste jaren zeer verwend werd, niet gehad. Wel hechtte hij zich zeer aan zyn pleegmoeder, maar deze kon niet verhinderen, dat haar man. die de avontuurlijke neigingen van jujn pleegzoon niet begreep en hem hardnekkig tot een zakenman wilde maken, allerlei maatregelen nam, die onverwijld tot botsingen leidden. De trotse en begaafde jongen voel de zich bovendien vernederd door de benepen burgers van Richmond, die op zijn „obscure" afkomst neer zagen. Beter voelde hij zich thuis in de negerwereld van de in de Zuide lijke staat Virginia gelegen stad. met haar geheimzinnige, beklemmende verhalen en fascinerende liederen. In meer dan één gedicht van hem meent men nog invloed van neger- rhythmen te bespeuren. Op de Engelse kostschool, die hij in zijn jonge jaren bezocht, zal hij zich ook niet extra gelukkig hebben gevoeld. In Amerika terug kwam hij op de kleine universiteit van Char lottesville. waar hij speelschulden maakte. Deswege nam Allan hem bij zich op kantoor. Natuurlijk kon Ed- iar met geen mogelijkheid hier aar den. Hij liep weg, meldde zich aan ?ij de militaire dienst en werd later ioor zijn pleegvader, die zich weer •net hem verzoende, op een cadet tenschool geplaatst; vluchtte ook üer en sindsdien heeft zijn pleegva- ler rich nooit meer iets aan hem gelegen laten liggen. In zijn testa- nent werd' Edgar Allan Poe zelfs •iet genoemd] De berooide student vluchtte naar jen tante van hem, zuster van zijn .ader. de weduwe Maria Clemm, die hoewel in armoedige omstandighe den te Baltimore levend, toch haar neef met open armen ontving. In dit stille huis Ring een nieuw leven voor de jonge dichter open, die zich ge koesterd voelde door de opofferende genegenheid van een eenvoudige, hardwerkende vrouw, in wie hij een wezenlijke moeder vend. Haar heeft hij een van zijn gevoeligste verzen gewijd; Because 1 *eel that, in the Heavens above, The angels, whispering to one another, Can find, among their burning terms of love, None so devotional as that of „Mother", Therefore by that dear name long have called you You who are more than mother unto roe Meer dan moederlijke genegenheid vond hij -hier. De reeds volwassen man, in vele opzichten zijn jaren vooruit, in ander opzicht kind geble ven, werd extatisch verliefd op zijn nichtje, Virginia Clemm, een jong, frêle en dromerig wezen, zwak van gezondheid, maar van een treffende, ongewone schoonheid. Hij schijnt haar al in 1835 in het geheim te hebben gehuwd; het volgend jaar volgde 'n officieel huwelijk* Hij was 20 Jaar. zij niet ouder dan dertien-... Zijn dwepende adoratie bracht hem tot menig vervoerd gedicht en wie de extatische beschrijving leest van de droomvrouw Ligeia in het verhaal van die naam begrijpt, dat hier, zoals In verschillende andere vertellingen zijn Virginia „ma del" is geweest Haar dood in 1845 was een verschrikkelijke schok voor hem. Aan haar ziekbed ontstond het ver maarde gedicht „The Raven", dat dank rij z'n pathetisch rhythm e en weelderig rijm, maar ook door zijn geheimzinnige, geladen sfeer, da we reld heeft veroverd. Het is hapt on begrijpelijk, dat de man die dit schreef, en die In steeds wijder kring beroemd werd, voor zalen van 25 mensen sprak, als zijn vrienden er terwille van ne financiën voor zorgden, dat hij een voordracht kon houden. Hoe sterk hij ook volgens sommi ge levensbeschrijver» pbysiek ge weest moge zijn. tegen de ge ringste invloed van. alcohol was hij niet bestand. Volgens zijn vrienden verandrde een enkel glas wijn zijn gehele aard, rees er een demon in hem op. Na Virginia's dood schijnt hij. om zijn leed en angsten te be zweren, meermalen aan alcoholmis bruik te hebben toegegeven en ook, zegt men, maakte hij zich aan opium gebruik schuldig. Hoe het zy zijn leven, dat toch al permanent ge kweld werd door armoede en schul den. werd er niet evenwichtiger op. En hoewel sommige vrouwen, die hij platonisch vereerde en verschillende vrienden het hunne hebben gedaan, om hem van de ondergang te redden het noodlot was hem niet welge zind. Toen hij In October 1B49 onder invloed kwam van enige verMezings propagandisten, die hem' dronken voerden en hielden om hem telkens weer voor hun Candida at te laten stemmen dat behoorde tot de Amerikaanse zeden van die dagen!! werd hij door een vriend bewus teloos op straat gevonden, 10 bet hospitaal van Baltimore opgenomen, overleed htf October, ruim veertig jaar oud.... Zijn literaire werk bestaat uit een aantal gedichten, vaak fascinerend van vorm en muzikaal van klank soms ook aangrijpend van inhoud. Belangrijker intussen is hetgeen hij de wereld aan verhalen heeft nage laten Hoewel hij niet de schepper is van het griezelverhaal, is hij wel de onbetwiste meester in dit genre en van het detectiveverhaal is hij da gave aan zijn gevoel tevens de ge raffineerde werking van het intel lect tot grondslag van zijn schep- pings wijze kiest ziet men, aldus Vestdijk, zelden of niet. Poe is de uitzondering en hij was „hartstoch telijker, verbeeldingsrijker, vreem der en vervoerder, èa exacter, scbanderöer, stelselmatiger en ver nuftiger dan alle schrijvers, die voor een vergelijking in aanmerking ko men Zijn invloed is niet gering ge weest. werkt integendeel nog altijd door en bleef niet beperkt tot de Engels sprekende landen 1 Baudelaire, die een merkwaardige zielsverwantschap met eigen talent signaleerde, heeft Poe deswege over schat en op het gezag van de Fran se dichter heeft menigeen hetzelfde gedaan. Daar moest noodzakelijk een reactie op volgen. De bijna me chanische volmaaktheid in de ver zen van Poe heeft Aldous Huxley eens de schampere term „permanent wave" ingegeven. Overdrijving naar de andere kant Wie Poe's vertellingen leest, kan zich moeilijk onttrekken aan de hal- lucinante, koortsachtige werking van deze bijna in trance geschreven „short stories". Hun fantastische in trige blyft naar ons gevoel wel eens wat voos, de mens te kening te schimmig, de ontknoping abrupt en daardoor het tegendeel van een cli max zij zijn toch altijd suggestief en steken boven vele verhalen van dit soort uit door hun ongelooflijk meeslepende stijl, een bloeiende beeldspraak en een erudiete, vir tuoze beschrijvingskunst. En al mo ge zijn humor wel eens niet ge heel ten onrechtel versmaad zijn, dat Poe ook een zeldzaam knap pa rodist was. staat vast voor ieder, die kennis heeft genomen van De Dui vel In de Klokketoren (meesterlijke persiflage van een oud-Hollands dorp geen kwaad motief voor een tekenfilm!) of van ..How to write a Blackwood Article" een heke ling van het eigen gruwelverhaal. Gerard Souzay, die gisteravond in Boymans voor de Alliance Francai se optrad is een zanger van voor name klasse. Zijn fraaie bariton die Sn alle registers een opvallende glans en buigzaamheid bezit, leent zich bij uitstek voor de interpretatie van het lied. Opvallend is ook de zuivere intonatie en het uitstekend beheerste mezzia voce. Souzay is bovendien een zanger die de inhoud van het lied volkomen weet te doorgronden, en daarom zon der gemaniëreerdheden elk lied tot een boeiend moment maakt. Het programmagcdcelte voor de pauze dat bestond uit liederen van Schumann, Chausson en Bordes toonde dan ook geen enkele inzin king. En zo er nog sprake van een hoogtepunt kan zyn, dan zou ik de vertolking willen noemen der liede ren van laatstgenoemde componis ten, want hierin kwam het kunste naarschap van de Zanger wel op een zeer indrukwekkende wijze tot ui ting. Het talryke publiek toonde rich enthousiast en schonk de kunste naar warme bijval, waarin hij te recht zijn accompagnatrice Jacque line Bonneau liet delen. In de V.U.-Aula speelde de pia niste Marjo Tal Beethoven's drie en dertig Diabelli-Variaties. Beethoven heeft altijd een bijzondere voorliefde tot de variatiekunst getoond en ztjn meesterschap hierin komt dan ook zeker in dit opus tot schier onge kende hoogte. De eisen die aan de speler worden gesteld ztjn ongemeen zwaar. Beet hoven hield heel weinig rekening met het instrument waarvoor hrj schreef. Vooral zijn latere werken bewijzen dit in zeer sterke mate. Daarom dan ook mag men hier van een bijzondere prestatie spreken. Want Marj a Tal beheerste dit werk dat het passagespel een enkele maal ten gevolge van een overvloe dig pedaalgebruik aan duidelijkheid inboette vergeeft men haar gaarne op een verheugende wijze. Boven dien wist ze het Beethoveniaanse karakter alle recht te doen weder varen, zodat het nadrukkelijk ap plaus dat de leden der V.U. haar na afloop schonken volkomen verdiend was. Vooraf heeft Bertus van Lier de betekenis van het werk uitvoerig toegelicht. Herman van Born. Amerikaans bezoek De executive vice-president van de Lykes Liner, S. B. Turman, be zocht op een rondreis langs de Europese agentschappen van zijn maatschappij ook Rotterdam. Vrijdagmiddag maakte de heer Turman zijn opwachting ten stad- huize bij burgemeester Oud. Bij dit bezoek was hij vergezeld van de agenten van de Lykes Lines te Londen en te Rotterdam, de heren A, C. Kerr en A. Donken. STRAAT DER VERLEIDING: Dian Duryea en Joan Bennett. Arena Straat der verleiding Net als in „De vrouw In het venster" ■wordt ook In „De straat der verleiding de gevaarlijke en aantrekkelijke Joan Bennett op de arme Edward G. Robin son losgelaten. En dan weet men vooruit ■dat er treurige en tragische dingen gaan gebeuren. Ook hier Is Robinson weer de oudere man met weinig ervaring In liefdesaangelegenheden, die toevallig verstrikt raakt in de intriges van de schone Joan, een meisje dat zo kwaad nog niet zou zijn, als zij niet cmder invloed van een dekselse schelm stond, die haar dwingt de goede Robinson (hier een kasslertje, getrouwd met zijn helle veeg van een vroegere kostjufirauw) te plukken en op zijn kosten een lui leven tje te lelden. Zelfs de schilderijen, die Chris (Kobm- sonl in zijn vrijo tijd maakt, worden, als zij waarde blaken te bezitten, hem ontstolen door de slechte vriend van de fatale vrouw, en getooid met haar signa tuur verkocht. En de arme Chris maar verliefd zijn op de mooie feeks en met haar dwepen... totdat hij baar in de armen van haar vriend en minnaar vindt en hem de schellen van de ogen vallen. Als zij hem erg harteloos aan het ver stand brengt dat hij een naïeve oude gek is, die met zich heeft laten, sollen, vermoordt Chris het meisje met een Ijs priem. Maar de verdenking valt op de minnaar van het slachtoffer die op de electrische stoel sneeft en Chris eindigt zijn leven als oude zonderlinge zwerver, die beweert twee mensen te hebben ver moord, maar niemand stoort zich aan het geklets van de oude verlopen man. Fritz hang kan zo'n verhaal wel ver tellen. Meesterlijk beeldt hij de verdor ven sfeer In de dure flst waar het melaje en haar schobbejak van een vriend hun pra et Ijken, uitoefenen en. hij maakt er een sport van de tragiek zo wrang mogelijk te accentueren. Dan Duryea speelt weer een pracht van een slechtaard in deze boeiende, goed ge maakte film. Regisseur Leslie Fenton verstaat de kunst een avonturenverhaal boelend en evenwichtig te vertellen, zonder met een teveel van de goede sensatie do beschaafde toon van zijn verhaal te schaden. Gespannen vol (ft men van begin tot eind de avonturen var. drfu gedemobili seerde Amerikaanse officieren, die in opdracht van een zakenman, zijn lief tallige secretaresse per particulier vlieg tuig van Shanghai naar Saigon in Indo- Chln* moeten vliegen. Na de noodlan ding In een moeras, stapelen de avon turen zich op, al» het blijkt dat er een luchtje zit aan de affaires van de zaken man -en zij de secretaresse gaan verden ken van medeplichtigheid. Natuurlijk wordt het mooie meisje verliefd op de leider van het troepje, die bet manneljjkst tegen haar optreedt, als hij haar van frauduleuze zaken ver denkt, maar zij toont haar goede hart, wanneer ztf zich tijdelijk aan een der makkers wil wijden, dié nog maar enkele maanden te leven heeft. Alan Ladd, Veronica Lake en Douglas Dick spelen de hoofdrollen in dit bizon der knap vertelde verhaal. Cineac Collosseum Victoria De nieuwe avonturen van Don Juan Actie op het veld van min en eer kan men weer ruimschoots genteten ln De nieuwe avonturen van Don Juan, een film,'geknipt voor Errol Flynn, die nog niets van zijn athletisehe en vrouwen harten-veroverende eigenschappen heeft verloren en op beide gebieden handen vol werk heeft. Wat de liefde betreft, de film begint juist op het ogenblik, dat hij even en retraite gaat na nog snel een drietal dames onvergetelijke ogenblik ken te hebben bezorgd. Ziin nieuwe avonturen spelen zich hoofdzakelijk aan het Spaanse hof af, waar hij zich ver dienstelijk maakt als een soort redder des vaderlands. Dat tenslotte de koningin haar dankbaarheid en verering toch nog op een meer persoonlijke manier wil uiten, is bij een man al» Don Juan onvermijdelijk, maar hU weet zich toch een hele t(jd lang zeer serieus te ge dragen, De film hééft vaart en de over val ln -het paleis bijv. is een stuk goed filmwerk. Flynn geeft uiteraard weer prachtige staaltjes van schermkunst weg. vlveca Lindfora speelt de mooie koningin. De film la In technicolor. Blng Crosby verkoopt In Blue Skles gemiddeld elk Jaar e«n nachtclub en Aangezien deze musical In technicolor zich uitstrekt over vele Jaren, ziet men hem plus Fred Astalre en Joan Caul- field in ontzettend veel van die établisse menten, ln Chinese, Russische, Zuid- Amerikaan ae of Broad way-style uitge monsterd. en al hebben we het aantal niet precies geteld, de twee dozijn songs van Irving Berlin, die de film volgens de aankondiging bevat, zullen stellig wel vol gemaakt zijn. Het wordt moeilijk nog ieta te vinden SpangenHet Zuiden d° grote wedstrijd Als we de ranglijst van het vorig jaar cn van thans met elkaar verge lijken, blijkt er niet veel veranderd te zijn. Alleen blijkt rich tussen de kopploegen een nieuweling gewron gen te hebben, nl. HKV. Het is voor ons echter de vraag of de Haagse ploeg zich daar zal weten te hand haven. De blauwwitten startten het vorig seizoen ook niet kwaad, maar toen. ze de cracks tegen zich kregen, was het met de glorie spoedig ge daan. Intussen heeft HKV zoveel punten op zijn naam staan, dat het, hoe de competitie ook verder ver loopt, zich geen zorgen behoeft te maken. Dat moeten Spangen en OSCR wel doen, want die hebben nog geen enkel punt verworven. En het ziet er niet naar uit, dat ze a.s. Zondag meer succes zullen hebben dan in de .gepasseerde weken. Span gen krijgt nl. Het Zuiden op bezoek en in een party tegen de Tuindor- pers zit zeker voor een staartploeg geen winst. Niettemin zal voor wie eens met korfbal wil kennis maken, wat te genieten zijn op Vreelust. OSCR gaat in Dordrecht op bezoek bij Deetos. We zagen de roodwitten een paar maal aan het werk en heb ben moeten constateren, dat ze goed op weg zyn een twaalftal te vormen, waar we we! weer meer van zul len horen. We verwachten dan ook niet, dat OSCR in staat zal zijn Deetos de twee of zelfs maar een punt afhandig te maken. Een vinnig partijtje zal te Leiden tussen Vicus Oriëntis en Ons Eibernest gespeeld worden. De Hagenaars hebben uiter aard de beste papieren, maar ze zul len in de Leidenaren geen gemakke lijke tegenstanders helften. Gym nasiasten en Achilles zijn ploegen van nagenoeg gelijke kracht en ge ven de overzichtschrijver enige moeilijkheid, bij het voorspellen, wie hier dan wel de punten binnen zal halen. Als we naar de prestaties van beide twaalftallen zien, bemerken we, dat beide uit vier wedstrijden twee punten hebben weten te beha len. Ze staan er dus niet zo best voor, al mogen we aannemen, dat ze beide wel zoveel wedstrijden zullen winnen om buiten gevaar te blijven. Maar dat bet zal spannen, als ze elkaar ontmoeten kunnen we wel aannemen. Goede kansen voor Neptunus Schiedam gaat morgenmiddag zijn tweede derby beleven en het zal er ongetwijfeld druk door worden aan de Damlaan. De bewoners van Hel Kasteel hebben hier ongetwijfeld de beste kansen en wij vooralen wel, dat ze daar gebruik van zullen ma ken om zich van hun hoogste plaats op de ranglijst nog meer te verzeke ren. Temeer omdat Haarlem hun ernstigste concurrent een zware wed- Spannende ontmoetingen voor de hockey-clubs Voor komende Zondag staan er voor de Rotterdamse hockeyclubs weer enkele spannende ontmoetin gen op het programma. Victoria Is er natuurlijk op belust om te lat^n zien. dat de zware nederlaag van vorige week een uitzonderingsgeval Is. Dat het niettemin tegen HHIJC II, wederom in een uitwedstrijd, zeer. zeer goed nioet aanpakken staat wel vast. MRHC heeft ogen schijnlijk een gemakkelijker taak tegen Rijswijk, een oude rivaal. Asvion gaat op reis naar de sleutel stad om Leiden te bekampen. Ever- eens en wedstrijd die de Schiedam mers veel moeite zal geven. In de tweede klas gaat Aeolus II op be zoek bij Groen Geel II. Een gelijk spel rit hier dunkt ons wel in. BNC moeten we zelfs in Gorkum sterk genoeg achten om Rapid een tweede nederlaag toe te brengen. In C gaat RBC naar het mooie Te Werve, be kend om zijn gastvrijheid. Of deze laatste zover zal gaan dat RBC ook de punten cadeau krijgt, geloven we niet. Leonidas is dan de eerate ploeg, die we hier bespreken, die wel thuis speelt. Leiden H is de op ponent en het ziet er naar uit Cat Leoniden de strijd met enige genist, stelling tegemoet gaan. Victoria II begint eerst deze Zondag de com petitie en wel tegen HHUC IV met, naar redelijkerwijs mag worden verwacht, een overwinning. Aeolus I ontvangt VCL, De sterkere voor hoede van de Rotterdammers zal zeer waarschijnlijk de doorslag ge ven tot een, zij het matige, zege. te spelen krijgt tegen VSV. Maar zo als we vorige week gezien hebben, schijnt het lot nogal wispelturig te zijn op de Schiedamse velden, toen was zij SW ongunstig gezind, zal zij het nu weer goed maken met Hermes? Oppassen blijft de bood schap ook voor een sterker Sparta. Feijenoord gaat ln dezelfde op stelling als vorige v/eek een robber tje vechten met DOS om een hogere plaats op de ranglijst. De rood-wit- ten hebben in de laatste twee wed strijden getoond hun leven, te willen beteren en nu zullen zü morgen moeten bewijzen, dat zij het ernstig menen. DOS is geen gemakkelijke tegenstander en als we het eerlijk moeten zeggen geloven we. dat Feijenoord blij mag zijn als het met een gelijkspel naar huis mag komen. Het is misschien wel eens de moeite waard om te kijken naar het aan tal doelpunten, dat er in deze wed strijd gemaakt wordt. Beide elftallen hebben immers nog maar een laag aantal doelpunten voor en tegen zich na vier wedstrijden. Over het algemeen doen de Rotter damse en Schledamse clubs het voorlopig niet slecht. In geen der beide afdelingen ziet men een be kende en geliefde naam onder aan zwerven. Hermes, die het laagst staat, bezet nog altijd de vijfde plaats van onderen en daartegenover staan Sparta, Xerxes en Neptunus, die zich in de kopgroepen genesteld hebben. Neptunus speelt thuis tegen RCH, een wedstrijd die een overwin ning Inhoudt voor de houders van de drietand, waar de rafels nog aan zitten van de shirts van SVV, Xer xes krijgt het zwaarder. HBS is een moeilijke tegenstander, welke in de ze competitie ook nog geen enkele wedstrijd verloor. We vinden niet, dat een gelijkspel hier in de lijn der verwachtingen ligt. Maar wie van de twee clubs zal moeten buigen? Zondagmiddag om vier uur weten we het (Ingez. Med.) gegarandeerd goede kwaliteite OCTOBERMAAKD TREKMAAND riE zomer heeft afscheid van ons genomen en de herfst heeft zijn" U entree gemaakt met ochtendnevelen en bedauwde spinnewebben, ■met vallende bladeren en kleurige paddenstoelen, en met het oeroude beeld van trekkende vogels langs de zachtblauwe najaarshemel. De Grote Trek is begonnen! In ons land ontmoeten elkaar de vogels uit de Scandinavische en Baltische landen en de vogels uit Noord-Rusland en SiberiëWant hier, in. ons land, ligt het trefpunt van de Noordelijke en de Oostelijke trekrichtingen, vroeg of laat stuiten ai deze vogels op de zee en daar de meeste trekvogels er een a/keer van hebben grote watervlaktenover.te steken, buigen zij, bij de kust gekomen, af naar het Zuiden, om zo 'door ons land af te zakken naar de 'warmere streken van de Atlantische kust; FrankrijkSpanje en verder nag via Gibraltar naar Afrika. waar rij heen trokken (de over- winteringsgebieden van deze vo gels liggen nog voorbij de woes tijngordel: in Tropisch- en Zuid- Afrika), kan het niet anders, o£ deze wonderlijke, massale vogel verplaatsingen moeten wel heel sterk tot hun verbeelding ge sproken hebben. De bewijzen hier voor zijn thans nog te vinden In de vorm van ontelbare afbeeldingen van Noordelijke trekvogels op de wanden van de grafgangen der pyramid en, op de zuilen der tem pels en ln het graniet der Obelis ken. Onder de vele watervogels, die ook tegenwoordig nog in mas sa's de wateren van de Nijl bevol ken ln de trektijd, is de pijlstaart eend misschien wel de algemeenste en het is deze Noordelijke eend, soort, zo goed herkenbaar aan zijn slanke lichaamsbouw en zijn'ka rakteristieke, spitse vleugel- en. staartveren, die waardig bevonden werd om de hiëroglyph, het beeld schriftteken, te zijn, waarmede de oude Egyptenaren het begrip „vlie. Sen" weergaven. Ook langs de Oostzijde van de Middellandse Zee lopen trekwe- gen. Ook öA&r reizen drommen vo gels uit Europa en Azië, die dus via Klein-Azië en Palestina Egypte bereiken en daar in de Nijldelta binnen vallen om er te rusten en zich te goed te doen aan de voed- selrijkdommen der wateren en slikken, Onophoudelijk arriveren nieuwe drommen, die na een korte pauze verder reizen, totdat ten slotte de millioenen vogels gepas seerd zijn en de trek begint op te houden. Ook de oude Egyptenaren zagen dit iedere herfst weer op nieuw en onbekend als zij moeten zijn geweest met de afkomst van al deze vogels en ook met het doel, (Ing Med./ Ihuldganazand em htH.Jvarbatvrefld IrwJdde) h Pu rol. Hoort, bi hutel Het Leuvehavenbckken nadert z'n voltooiing De nieuwe Leuvesluls is thans zover gereed dat binnenkort de dam zal kunnen worden doorge stoken, die de bouwput scheidt van de Leuvehaven. Het ligt in de be doeling, in December de sluis voor de scheepvaart open te stellen. Ook de twee insteekhavens, de Bier haven en de Reederijhaven zijn bijna klaar: de kademuren zijn voltooid en met het uitgraven van de grond is men hu zover gevor derd dat de Diwero op 21 October kan aanbesteden het slopen van de kademuur aan de oostzijde van de Leuvehaven en het verwijderen van de afdamming. van dit soort gigantische sulkerdroom- fabrlcage, het is allemaal schitterend, onberispelijk, verblindend van kleur, overdonderend van geluid, masr iets werkelijk aardigs vonden we toch eigen lijk alleen maar in die simpele niet- aangedikte mimische stunt van Astaira cn Crosby tijdens eer. repetitie en in de dame. die op haar 18e huwelijks verjaar dag voor het eerst(?) een bar bezoekt. Het verhaaltje waar zo'n show het nooit zonder kan stellen, is bijzonder zwak. Capitol De strijd in het rots gebergte Een film over paarden, mannen en een meUJe, over woestijnen, een legendari sche wilde hengst die niet te vaneen is en over een familie van paardendieven, waarbij een nobele loot h, die aan het slot van de film In een vuurgevecht afrekent met zijn misdadige familie en met zijn eigen verleden. Het aardige meisje (Ann Blyth) kan alleen een wild paard berijden, dat h|j gevangen heeft en wint er een race mee. De sheriff ont dekt wie de eigenaar Van de wilde hengst ia, er ontstaat een vuurgevecht tussen de vader van h«t meisje en hem. Hij -ontvlucht en maakt resoluut een eind aan de streken van z|jn vader en broers. En terwijl de dochter van de farmer het huwelijksleven tegemoet gaat aan de arm van de edele loot uit die slechte familie, keert de wilde hengst, die Zijn vrijheid herkregen heeft, terug naar de rondzwervende troep. Mogen de oude Egyptenaren dan al een duidelijke belangstelling voor de trekvogels gehad hebben, van een diepere, wetenschappelij ke belangstelling, van een zoeken R3ar verklaringen voor verschil lende verschijnselen van de vogel trek, schijnen geen bewijzen te vinden te zijn Van een dergelijk dieper besef van de vogeltrek is eerst iets te merken in de Griekse wereld. Van Aristoteles, de wijsgeer en kenner van de natuurwetenschappen, die van 384 tot 322 voor Christus leef de, is reeds een aaneengesloten be handeling van de vogeltrek be kend, die in menig opzicht zelfs modern aandoet (W. K. Kraak in; „Vogeltrek in de Oudheid, in het bijzonder bij Aristoteles"). Maar al nam Aristoteles dan waar, dat sommige vogelsoorten tegen de winter vertrokken om in gunstiger tijden weer terug te keren, toch beweerde hij, dat in sommige ge vallen vogels als bijvoorbeeld de nachtegaal, de zwaluw en de tor telduif evenals kikkers en vleer muizen een winterslaap hielden. Deze verklaring voor het vaak on gemerkt verdwijnen van sommige trekvogels werd later door de Romeinen overgenomen en eeu wenlang blijft dan de idee van de winterslaap bij trekvogels gehand, haafd. Zelfs Linnaeus, de beroemde Zweedse natuurkundige uit de 18e eeuw nam voor verschillende klei ne zangertjes nog de winterslaap aan. Daar is een oorzaak voor. Ook in die tijd wist men nog steeds niet, dat veel- soorten waaronder de meeste zangvogels, 's nachts trekken, zodat hun verdwijning nogal raadselachtig was. Boven dien had men deze soorten nog niet teruggevonden In hun winter kwartieren in Afrika, zodat men ook helemaal geen idee had, waar deze vogels bleven in de winter. Nu zijn er van zwaluwen waarne mingen bekend, zelfs van vrti re cente datum, dat zij bij aanhou dend slecht weer op de herfsttrek wegkruipen in spleten en holten van bomen, om slapend beter weer af te wachten en dan weer verder te trekken. Hierin is waarschijn lijk de oorzaak voor die aloude winterslaap-gedachte te zoeken, Ringonderzoek Ondanks de eeuwenoude belang stelling voor de trek zijn nog niet alle verschijnselen verklaard kun nen worden. Veel vooruitgang in de kennis van de vogeltrek is te danken aan het ringonderzoek, een methode, waarbij men jonge vogels in het nest en ook oude vogels, die op de trek in netten gevangen worden, een ringetje aan een poot bevestigt en dan weer vrijlaat. Op het ringetje staat een nummer en een adres en wanneer dan later zo'n individueel kenbaar gewor den, geringde vogel weer in men senhanden komt, wordt het moge lijk enkele dingen betreffende dit dier met zekerheid te weten te kemen. Dank zij het ringonderzoek is van veel vogels bekend welke trekrichting zij volgen, waarheen zij trekken en soms ook hoe lang zij erover doen. Ook werd bewezen dat vogels vaak naar de omgeving van hun vorige broedplaats te rugkeren, ja soms zelfs van het zelfde nest gebruik maken! Van. de problemen die nog op een oplossing wachten noemen wij: het ontstaan van de vogeltrek en hoe de vogel zijn weg vindt. Het in de loop der tijden ontstaan van de vogeltrek zal wel samen gehan gen hebben met de periodiciteit van hei klimaat. Deze afwisseling van gunstige en ongunstige jaargetij den heeft echter weinig invloed meer op het ieder jaar weer ont waken van het trekïnstinct. Be kend is in ieder geval, dat de trek vogel tweemaal per jaar, in het voorjaar en in de herfst, ingrij pende lichamelijke veranringen ondergaat, die ten nauwste samen hangen met het ontwaken van het trekïnstinct. Twee maal per jaar, (schrijft Prof. Dr. G. J. van Oordt in zijn boekje „Vogeltrek"), schijnt er in de trekvogels iets te veran deren. Ddn pas kunnen zij hun broedgebieden in de zomer of herfst en hun winterkwartieren in de nawinter of het voorjaar ver laten. '■200 Hoogtepunt Om het oriëntatie vermogen van de trekvogel te kunnen verklaren heeft men al het mogelijke ge noemd, o.a. ook het gezichtszin tuig. Dat het scherp gezichtsver mogen geen rol van betekenis kan hebben bij het oriënteren, blijkt wel als men zich er rekenschap van geeft, dat de dagtrekkers bijna mm Mathenesserlaan 190J ps* (hoek Nw. Binnenweg.) .Westkruiskade 41 Pretoriaiaan 471 ROTTERDAM steeds laag vliegen, dat vele soor ten 's nachts trekken en dat ook op zee, waar de vogels zich dus niet op bepaalde geografische kenmer ken kunnen oriënteren, toch de goede richting gehouden wordt. Ook andere onderstellingen bleken na proefnemingen onhoudbaar. Door bepaalde ringresuitaten Is men meer en meer tot de overtui ging gekomen, dat de trekvogels, waarvan vele jaar ja^r uit het zelfde broedgebied betrekken, vele ook geregeld in hetzelfde gebied overwinteren en zelfs langs dezelfde weg van het ene naar het andere gebied kunnen trekken, op een on verklaarbare wijze „weten", waar hun broedgebied en waar hun winterkwartier zich bevindt en zich hierheen begeven geleid door een onj onbekend „kompas", Octobermaand-Trekmaand. De herfsttrek, reeds vroeg in het jaar begonnen, vindt in de komende weken zijn hoogtepunt. De vogel vrienden weten dit en velen zullen er dan ook op uit trekken om zo veel mogelijk getuige te zijn van dat jaarlijks weerkerende, won dere verschijnsel: de najaarstrek, dp Gróte trek. SIMON DE WAARD. yeïdttil op de trek

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4