De Schiedammer mss Hermes DVS - Spar la: zonder spanning, zonder sensatie kon niet komen tot scoren gelijk Victoria en MRHG staan thans r Schijnbaar geslagen HBS loopt achterstand in Het Zuiden aan de kop SPORTBIJLAGE IIÖUS OSCR door Deetos gekraakt Maandag 10 October 1949 3 WEKELIJKSE RCH's rechtsbuiten Bleeker was de enige Feboterd paard won Grand National Eens toen de Grand National, de grootste hindernissen ter wereld in Engeland zou worden gehouden sneeuwde het hard, zodat de baan ••met een dikke sneeuwlaag bedekt was». De jockeys waren bevreesd dat zich sneeuwklompen onder de hoeven der paarden zouden vormen met alle gevolgen van dien. De be roemde jockey Arthur Nigthingall kwam toen op het idee' de hoeven van zijn paard met boter dicht te smeren, hetgeen een groot succes bleek. Zijn paard won gemakkelijk de ren, hoewel het een: hoog ge wicht had. Persoonlijk damkampioen schap van Nederland In het weekend werden de wedstrij den voor de 9e en 3.0e ronde van het persoonlijk damkampioenschap van Ne derland ta Amsterdam gespeeld. 9e ronde: J. MetzH Laros 20; B. Dukel—O. Doornbos 1—1; C. SuykH. Onnink 0—2; A. Ligt hartG. E, van - Dijk 0-2; 3. Baas—Ph. J Ham 1—1; O. Drerxth—J. H Vos 1—1; F. Gordijn— P Beers 2—0; Deller was vrij. Tiende ronde: O. Drenth—A. Ligthart - 0—2; F. GordijnC. Suyk 1—1; P Beets B. Dukel 1—1; A H: Vos—J. Metz 1—1; Ph, J. Ham—E. G Keiler 1—h 1, Gordijn (Den Haag) 10 16 - 2. Van Dijk (Wapeningen) 9 14 3. Keiler (Amsterdam) 5. Vos. (Amsterdam) S.'Doornbos.{Apeldoorn) xffV.-'Metz tArrtsterdam)- - - 8. Dukel (LJmniden) ..9. Laros (Umuiden.) 10. Ligthart (Umuiden) It 10 11 ,;1Q:L 10 Goede dag voor de 2e klassers Victoria is er inderdaad in geslaagd ran het sterke HHUC Et te win nen. Toen de rust aanbrak, lag een periode van wisselende aanvallen achter de rug, waarvan die van Victoria iets gevaarlijker waren- Tot doelpunten waren geen der partijen nog gekomen. In de tweede speel- helft leidde de Kralingers het spel beter over de vleugels- Toch maakte HHUC nog bet eerste doelpunt- Hierdoor werd Victoria echter geheel wakkergeschud en drong sterk naar voren. Nadat een strafbully gemist was, bracht Spiele de stand in evenwicht en Dijkshoorn was het die zijn club de leKÜng en daarmede de zege verschafte. MRHC heeft de traditionele draw* tegen Rijswijk geboekt. Gezien de laatste 10 minuten, toen Rijswijk een groot overwicht had, mogen de Rotterdammers tevreden zijn. De stand was toen. door doelpunten van. Van Reyenam, dié een Uit stekende dag had, via 20 voor MRHC, naar 2—1 gelopen. Het Of fensief van Rijswijk bracht dus het gelijke spel, dat MRHC nog had kunnen ontlopen, wanneer de verdediging, die bergen werk te verzetten kreeg, tijdig gesteund •was, Asvion heeft haar eerste'ne derlaag te slikken gekregen en wel van „Leiden. Met 40 gingen de Schiedammers; ten onder, waarmee de kracht van deze_ club ken nende wel bewezen is, dat Lei den er dit seizoen alles op gaat zetten, om zich weer een plaats in de eerste klas te veroveren. In de tweede klas deed - Aeolus het deze week niet slecht. Het eerste won met 10 van VCL, in een ontmoeting,, waarin de Rotter- dammers regelmatig een licht overwicht hadden en hun doelpunt uit een straf corner verkregen. Beide partijen misten nog een strafbully! Het tweede elftal van Aeolus is vorige al aan een zege tocht begonnen. De „slachtoffers' van gisteren waren de kampioe nen van vorig jaar, Groen Geel II. Na aanvankelijk met 10 achter te hebben gestaan, sloeg de balans Hermesbroertje tot Spartabroertje: Lerlijk zo, vind je niet? Broederlijk delen op de Damlaan De lezer vergeve het verslaggever, dat bij na de wedstrijd Hermes D.V.S.Sparta sterk moest denken aan Woutertje Pieterse en nog sterker aan diens talrijke variaties op het geduid cn de schone zaak, en neiging kreeg om er nog meer aan toe te voegen, zoals: voethal is een schone- zaak evenals spanning en sensatie. Niet om Woutertje te overtreffen tiat!' zou wat te ijdcl zijn, maar veeleer om een antwoord te krijgen op de: vraag: Wat is het toch wel geweest dat deze wedstrijd zo aantrekkelijk maakte? Het was toch niet het voethal, dat uitgezonderd enige individuele prestaties, maar erg matig was, ook niet de spanning,'die was er niet, xdet: de sensatie, want die bleef uit. Was het misschien dan toch weer dat ge duld. Het geduld waarmede tienduizend toeschouwers, rood-wit of blauw wit van harte, opeengepropt op sleperswagens-, ex-kerkbanken, zit-staap- tribnnes en s laan-zit tribunes hebben gewacht? De start' was hoopvol. Snelle Hermesaanvallen. Handig - opge zet óoor de nog steeds met veel mtelligeritïe voetballende Stolk. Aardige duels tussen Lex Janse en TerlouW, waarbij de laatste onder vond, dat een geroutineerde knaap als de Schiedammer volkomen op .'de hoogte is methet vak. Vrije trap voor de gastheren even bui ten de rand van-het strafschopge bied. Ja' dit rechtvaardigde een duik in de.historie van de ontmoe tingen tussen deze twee oude eer ste klassers. Ontmoetingen, waarin, altijd, een óf. andere .sensatie een beslissing moest brengen, de ene keer. ten gunste van de Rotter dammers dan weer eens ten gunste van .de Schiedammers. De -tijd verstreek, het bleef bij wederzijdse aanvallen, waarbij Hermes wat meer techniek/toonde dan Sparta, de rood-witten bijna iets succesvoller waren dan Dam- Jaanbewoners, als scheidsrechter Karelse nog niet juist geconsta teerd had dat Henk de Boer voor dat hij Pil passeerde in buitenspel, positie de bal had bemachtigd. De rust kwam, nog was de toeschou wer niet ontevreden. Immers er kon nog van alles gebeuren. Er gebeurde ook wat Er waren nau welijks vijf minuten gespeeld of Benningshof zag kans om van een van de weinige fouten van de uit stekend spelende Poulus gebruik tc maken en zijn club de leiding te geven. 10 voor Sparta. Ver der ging de strijd. Hard maar sportief, zonder spectaculaire ge beurtenissen. Niets gaf aanleiding om te geloven, dat er nog iets won derlijks zou gaan gebeuren. Toch bleef het publiek vertrouwen, Her mes ook. Het gaf zich nog lang niet gewonnen. Alle hens werd aan dek gehaald. Onder aanvoering van Stolk. Goede passes van Van Lent en Janse naar rechts. Helaas steeds weer in een grote leegte,want Cockie v. d. Tuyn had al de/gehele middag naar zijn. vorm lopen zoe ken en het lukte hem niet,die ia dat laatste offensief te vinden. De Hermes midvoor wilde toch. htet alle moed opgeven en uit een van de vele verwarringen voor het Sparta doel, kwam hij als over winnaar te voorschijn. Gelijk 11. Zou het nu toch? Nee het gebeur de niet, Sparta nam het offensief weer over, maar oók de Rotter damse voorwaartsen misten de kracht om door het blok Poulus, Melief v. d. Most heen te breken. Coen Poulus,'de stoppers"ptï vdn Hermes, deed niet onder voor Terloüw. plotseling om tot 3—1 voor Aeo lus. In de laatste minuten maakte Groen Geel een tweede, doelpunt- BNC vond in Gorkum' een veld, dat de eërste helft een modder bal let mogelijk maakte. Later raakte' men er meer aan gewend en werd de reeds verkregen voorsprong van 1—0 tot 51 opgevoerd. Het spel was ietwat onbeheerst, on der rrieer veroorzaakt door de modder. Rapid maakt een zwakke indruk dit seizoen, RBC heeft het in het Clubhuis Te Werve inder daad niet op een accoord kunnen gooien en verloor in het veld met 21, waarbij .Jakobs voor de Rot terdammers de eer redde. Jammer dat het zo liep, want RBC had een kleine zege zelfs verdiend. Leoni- das heeft dank z« haar goed ge richte schoten een 20 zege op Leiden II behaald. In.het veld ont liepen de partijen elkaar zeer wei nig in kracht, doch de afwerking der aanVallen verschilde wel. Heét- man en Van Eyk brachten de doel punten op hun naam. Victoria II, met verscheidene invallers, heeft het tegen HHUC IV zwaar te ver duren gehad en kon niet verhinde ren dat de eindstand een 5—1 ne derlaag aangaf. Het Zwitserse voetbalteam heeft een uitnodiging gekregen^ op 26 April 1950 in Hampden Park in. Glasgow een landenwedstrijd te komen spelen tegen Schotland. Frankrijk wint militair voetbaltournooi PARIJS, De finale van het internationaal militair voetbaltour nooi werd te Parijs tussen Frank rijk en Turkije .gespeeld. Hoewel zij bij rust" met 10 leidden, be reikten de Turken niet die prach tige vorm, waarin zij Woensdag Nederland voor de final.- uitscha kelden. Frankrijk won tenslotte met 31, waard ooi de eindstand van het tournooi luidt: 1. Frankrijk. 2. Turkije. 3. Bel gië. 4. Nederland. Zuidslavië-Frankrijk 1-1 - BELGRADO. In de voorronde van het tournooi om het wereld kampioenschap hebben Zuidslavië en Frankrijk gelijk gespeeld; 1l, Ruststand 10 voor Zuidslavië. Tschajkofsky scoorde voor Zuid slavië en Prouff voor Frankrijk. HELSINKI. In de voorronde voor het wereldkampioenschap (Jules" Rimet Beker) heeft Finland met 11 gelijk gespeeld tegen Eire. De ruststand was 00. Aangezien' Eire de eerste ont moeting tussen beide landen te Dublin met 30 gewonnen had, heeft het zich in de volgende ronde geplaatst (Ingea. Med.) (Ingez. iWed.; •BATUIH AÏUM.OS.l'N BEST IC.N.G.V. sprak met minister GRONINGEN. Het bestuur van |iet KNGV heeft een onder houd1 "gehad met de Minister van Onderwijs over .een eventuele re geringssubsidie en daarbij tevens zijn ernstige bezwaren geuit tegen het verbod tot het bouwen van gymnastieklokalen. Veel bijzonders is er over Nep tunus—RCH niet te vertellen. Toch was het niet direct een slechte wed strijd. Er werd in hoog tempo ge speeld en het aantal goed opga- bouwde aanvallen was legio. Helaas onibrak bij de meeste de juiste af werking. Bleeker scoorde voor de R.C.H. na een half uur een goed doelpunt. Verder de gehele wedstrijd twee zwoegende ploegen, ondanks de vochtige afmattende lucht. Aan de ene kant was Jan Everse een rots in de branding, aan de andere kant de stoere stopperspil Willend nk. Achteraf bleek dat ene R.C.H.-doel- punt genoeg om de overwinning mee naar Haarlem te „slepen". Letterlijk slepen, want het ging in de verste verten niet zonder moeite. Vele ma len verscheen een Neptunusman met een opgelegde kans voor hun doel man v. d. Vliet en vele malen deden de Haarlemmers het zelfde voor het heiligdom van Zondervan, maar doelpunten bleven ten enenmale uit. .Reactie van de vorige week" hoor den. we Neptunus-supporters in de tram zeggen. Wie weet wat reactie van deze week dan weer wordt. Er zullen heel wat doelpunt- jes gemaakt moeten worden om de zelfde reactie-graad in positieve vorm té verkrijgen. Neptunus had enige tijd nodig on los te komen. Waren het de nieuwe shirtjes waar de jongens even moesten wennen? De mannen van de Abraham van Stolkweg boften, dat de Haarlemmers er geen profijt uit wisten te trekken, ondanks de vele goede aanvallen waarmee zij de match openden. Plotseling ondernam De Kreek langs de linkervleugel een snelle ren. Hij eindigde met een zuiver schot van verre afstand, dat keeper v. d. Vliet alleen maar wist te stoppen, vasthouden kon hij de rode knikker niet meer. Over hem heen dreigde de bal langzaam in het lage doel te rollen, als rechtsback van Rheenen niet aan was komen stormen en de bal laconiek hard corner had getrapt. Ziezo, Neptunus was wakker geschud. Een paar aan- valletjes, die op niets uitliepen, hielden de moed erin. Maar: daar nam linksbuiten Bleeker de aanval weer over. Hij gaf een harde. lage voorzet, waar middenvoor De Vos listig over heen stapte en Zondervan kon slechts redden door zieh voor de voeten van rechtsbinnen De Wet te te werpen. Beide doelen kropen om beurten door het oog van een naald. Eindelijk, na een half uur pogen was er enig resultaat op het scoripgbord te zien. Koster (rechts buiten) gaf een van zijn vele goede voorzetten, maar nu was linksbuiten Bleeker er als de kippen, bij om de bal glijdende langs Zondervan te schuiven. De achterhoeden bleven de baas en zo kwam. het, dat de rust met 0—1 inging, al kregen ze aan beide kanten ook nog zoveel' kansen. Dit de tweede helft zijn eigenlijk alleen maar een voorzet van rechts buiten Koster k la Abe Lenstra (een snelle draai juist aan de doellijn, maar de bal suisde de beide Neptu nus palen-vQorbij) verder een pracht schot van Hanse, dat Zondervan op -miraculeuze wijze stopte en twee vrije schoppen van Frits de Kok, die bijna doel troffen, het memo reren waard. Het bleef echter bij talrijke moedige pogingen, zowel van de Haarlemmers als van dc Rotter dammers. Van Drunen moest vijf-en-twintig minuten 'voor het einde het veld verlaten, toen hij in aanraking was gekomen met een RCH-schoen. Een flinke oog wond en een paar schram men op zijn been had hij opgelopen. O-i. had de scheidsrechter hier even de schoenen van de betrokken RCH- 'er moeten controleren, al was het dan ook volkomen zonder opzet Sjerp verving hem, maar was ook ongelukkig. Na een kwartier moest hij op zijn beurt plaats maken voor Lucas. Zo eindigde deze snel ge speelde en dikwijls spannende wed strijd volkomen verdiend in het voordeel van de Haarlemmers. 01, een merkwaardige uitslag, gezien de vele kansen. In volle concentratie probeert de R.C.H.-middenvoor De Vos stop perspil Mink voorbij te komen. Het lukte hem ookmaar de aanval (iep, als zovele andere, op niets uit Welke club zoekt schutters Het Culemborgse Vrienden schaar blijkt wel over een uit stekend junioren-elftalte be schikken. Dit werd wel bewezen tijdens de jeugdcompetitiewed- strijd van het district Utrecht, waarin Vriendenschaar de jeugd van Holland ontmoette. Met de regelmaat van een klok werd doelpunt op doelpunt bij Holland gescoord. Het moet voor de kleine Holland-keeper troosteloos geweest zijn, om de drie en halve minuut de bal uit het niet te halen. Niet minder dan 26 doelpunten maakte Vriendenschaar. Dertien voor de rust en dertien in de tweede helft. Een topscore! Dat de scheidsrechter de tel niet is kwijt geraakt, begrijpen er maar weinig. Nog een uitslag: Junio ren Woerden AJunioren ZW B (Zwammerdam) 24—0! Vruchteloze worsteling om het winnende doelpunt Wanneer Xerxes Sn evenredigheid had gescoord met het aantal hoek schoppen, dat geforceerd is in de wedstrijd tegen H.B.S., dan hadden de Rotterdammers een dikke overwinning behaald, maar nu mogen ztf achteraf nog blij zijn met het gelijke spel (3—3)., Dat er vooral in de eerste helft toen de Zebra's sterk in de meerderheid waren niet meer dan twee doelpunten zijn gevallen Is hoofdzakelijk te danken aan doelman Van. der Land en te wijten aan de schotloosheid van de voor hoede van Xerxes. Want vooral in die eerste helft rammelde het ver schrikkelijk in de Haagse achterhoede, waar Van der Meer de rechts buiten Kening telkens weer ongedekt liet, waardoor deze voorzet na voorzet voor de voeten van zijn mede-voorwaartsen kon deponeren. Zoutendijk deed, dan .al zijn best om nog te redden, wat te redden viel, maar t. it eindelijk was het toch steeds Van der Land die uitkomst .moest brengen- - -n-• v. Xerxes speelde met de gebroe ders H, en: C. Rijshouwer In 'de voorhoede op de plaatsen van Bar-, zilay en Dame en deze twee broers deden het door elkaar genomen Met het verstrijken der Zonda gen komt er steeds meer tekening in de strijd om de hoogste plaatsen. Het is nu wel zeser, dat naast Het Zuiden de Eibers en HKV aanspra ken op het kampioenschap zullen maken. Dat er toch nog wel eens verrassingen uit de bus kunnen komen, bleek ons wel bij de ont moeting tussen Spangen en Het Zuiden, want het Hep daar voor de leiders lang niet op rolletjes. Wel konden mej, Kindt, Den Hartigh en Bezemer hun.'ploeg in een kwartier een 0—3 voorsprong bezorgen, maar toen kon Spangen zijn tegen stander een halt toeroepen. Het begon met een strafworp, die Ne- derlog benutte. Dat stimuleerde de Spangenaren tot feller verzet cn al werd het door Kindt 4—1 en na de rust zelfs 51, gewonnen gaven de gastheren zich nog lang niet. Rut gers en v. d. Vlugt haalden tot 35 op en toen spande het geducht en met wat fortuin voor de thuisclub zou het er slecht voor het Zuiden hebben uitgezien. Tenslotte zorgde Bezemer dat het 36 werd en toen eerst was het pleit beslecht. Ook Vicus Orientis maakte het een van de leiders, nJ. Ons Eiber nest lastig. Wel kpn Schoonhoven snel de stand op 01 brengen, maar verder bracht men het niet. ;w, De Leidse ploeg weerde zich goed, kreeg een strafworp te nemen die werd gemist, maar door Broekhof ging men toch zoet 11 rusten. In dé tweede helft moest Vicus zich gewonnen geven. Mulder en mej. v. d. Zee zorgden, dat het 13 werd. Na 20 min. werd men plotse ling productief. Barens 14, Koole 2—4, mej. Kuiten en Schoonhoven 26. Door een doelpunt van mej. Weerlee kwam het eind met de stand 36. Deetos heeft Seits weer in hei eerste opgenomen in de plaats van Hoekstra en hierdoor zal de rood witte ploeg een gevaar voor elke tegenstander blijken te zijn. Om te beginnen werd OSCR aan de tand gevoeld en met voor "de Rotterdam mers verbijsterend resultaat: 132! We zullen de doelpunten niet op de voet volgen, maar bij de rust was het al 8—1. Seits scoorde twee maal. Gymnasiasten en Achilles ontlie pen elkaar weinig in kracht en een gelijkspel zou de verhouding goed hebben weergegeven. Achilles was echter productiever en won met 6=4. Moulijn en D. Coster brach ten de stand op 1—1Daarna scoor den Broekert en' Smaalders voor Achilles: 13. R. Coster en Mulder doelpuntten elk eenmaal 24. Toen wist Moulijn tweemaal de mand te doorboren, zodat een goe de basis voor de overwinning was gelegd. W. Engels bracht de stand op 36 en na de thee bracht zijn vrouw de score op 46, De rang lijst is thans: Het Zuiden 5 10 Vicus Or. 3 2 HKV 4 8 Gym n. 5 2 Ons Eibem. 4 7 OSCR 3 0 Deetos 5 5 Spangen 4 0 Achilles 5 4 In de tweede klas A is dc positie van Quick weer wat verbeterd, doordat Deetos 2 een steek liet val len tegen Olympiaan. Quick won met 52 vafrRozenburg en Deetos verloor met 43. Velox verloor op het nippertje met 54 van Gymn.. 2 en Actief moest met 41 tegen Ons Eibern. 2 het onderspit delven. In B behield Het Zuiden 2 de lei ding door met 9—3 van Fluks te winnen. DKC bleef nummer twee door een benauwde 97 op AI,O en Algemene werd derde door met 92 van Ready te winnen. Span gen 2 werkte zich wat omhoog door Unicum met 52 te kloppen. De leidende ploeg van III A ver speelde een punt aan Poortugaal, waardoor het met Deetos 5 gelijk kwam. Trekvogels en Velox 2 weer den zich goed en wonnen van Re genboog en Quick 2. In B gaat Phoenix aan de kop door een 73 overwinning op Sperwers. Die Ha- ghe en HKV 2 speelden, gelijk waardoor deze ploegen met?1 HSV 2 de eerste plaatsen moeten delen. Succes was tegen Wion op dreef en dat kostte de Kralingers twee pun ten. Zuiderkwartier staat nu aan de kop doordat met 31 van Hou Stand 2 werd gewonnen. Terlouw kijkt toe wie het gron- delijk duel zal winnen, Landman of Lex Janse. Voetballen zonder schoenen aan LONDEN. „Ongeschoeide voetballers zullen nooit zo goed kunnen spelen als zij, die wel schoenen aan hebben", aldus de mening van kapitein Holley, voor zitter van de Voetbalbond van Ni geria, die als leider optrad van het team uit Nigeria, dat onlangs een tour door Engeland maakte. Deze Afrikanen gaven, net als vele voetballers uit India, die even eens op blote voeten spelen, blijk van een goede balcontrole. Ook waren ze zeer snel. Hun ploegleider was evenwel de mening toegedaan, dat zij het in internationaal voetbal niet ver zullen brengen zolang ze geen schoenen dragen. Een van de bezwaren tegen het spelen zonder schoenen is het feit, dat bij de strijd om de bal de on- geschoeiden vaak nogal gehavend worden, tenzij de geschoeide spelers zich voortdurend in acht nemen, wat billijkshcidshalve van hen ech ter niet gevergd mag worden. Het Afrikaanse team speelde in totaal .9 wedstrijden, waarvan het er 2 won, 2 gelijk speelde en 5 ver loor. Het was op zijn best in de match tegen de Engelse amateur kampioen Bromley. niét slecht. Het eerste doelpunt van Xerxes dewam van de voet'van rechtsbuiten Koning; die een Voor zet kreeg van de linksbuiten H. Rijshouwer na een opbouwend aanvalspel van Louwe. Het tweede doelpunt van 'de Rotterdammers kwam precies in omgekeerde volg orde; nu was het Koning die scoordeen daarmee naar bet scheen de laatste klap gaf aan het beetje enthousiasme, dat er nog"in H.B.S. leefde. Maar tegen de rust veerde H.B.S. op, middenvoor Van der Meer die later vervangen moest worden door Drijver verkleinde meteen kopbal de achterstand tot 2I. RÖhrig was toen eindelijk van de Zebra's, Baas, de baas geworden en had een goede voorzet gegeven met dit doelpunt "als resultaat. Van der Vegt en Walhain kwamen er beter in, de verdediging werkte, niet meer 20 stroef. En na. de rust ging het nog beter. Van der Vegt en Langelaan, welke laatste de eerste veertig minuten een onoverkomen- lijke hinderpaal had gevonden in Cammeraat begonnen gevaarlijke aanvallen op te zetten, maar Röhrïg liet zich nog steeds in de hoek dringen door Baas. Aan de andere kant had H. v. d. Meer zijn plaats gevonden en was Koning lang zo gevaarlijk niet meer, hoewel hij toch in staat was om nog een derde doelpunt te sco ren uit een voorzet van Beun (3—1). Direct daarop profiteerde A. v. d- Meer van een verwarring voor het domein van Van der Pep pel en maakte er 3—2 van. Wal hain forceerde op zijn eentje een mooie doorbraak, rende tussen vier Xerxes-spelers door en maakte toen het doelpunt van de wedstrijd met e^n mooi schot in de hoek. Hoewel de Rotterdammers over, het alge. meen iets meer in de aanval wa ren, speelde H.B.S. de laatste helft veel enthousiaster, het korte spel van voor de rust was minder ge worden en de aanvallen waren dik wijls zeer gevaarlijk, temeer om dat er bij de Zebra's iets niet goed ging. Er haperde wat bij hen en zij mogen blij zijn" dat de Hagenaars daar geen gebruik van hebben we ten te maken. Hier ziet u Van der Land tijdens één'van zijn vele prachtige red dingen

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3