D HET ROTTERDAMSCH PAROOL Vlees gaat Belgisch industrieel financier van de valse munters nu spoi van de bon Gezondheid Rotterdam's bevolking niet onbevredigend te noemen Zuidslavië's candidaluur oorzaak van felle strijd Geslaagde proeftocht van Oslofjord" Tb.c. en kanker vijand nr. 1 Nu De beurt is thans aan Rene Mayer Tweeduizend doden in Guatemala „Ongehoorde stap" van Wysjinsky geeft probleem proportie van crisis" ook 1952 na Congres accoord met - militaire steun Nieuwe K.L.M.-lijn op Duitsland Experiment met deserteurs Na een moeizame speurtocht van twee maanden en vele arrestaties op het spoor van de drukkerij Prinses Willielmina krijgt cosluums Een schip vaart door de straten Nieuwe bonnen 9e Jaargang, no, 246 Red, en A dm. Lange Haven 141, Schiedam Tel 6930O Abonn-prijs: per week ƒ0.32 per kwartaal ƒ4.10, losse nummers ƒ0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Donderdag 20 .October 19.49 Uitgave N.V. Dé Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bcokieri Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W- B. F. Schaper DEN HAAG Het plan bestaat, de distributie van vlees zeer binnen kort op te beffen. Dit vraagstuk neemt sinds lang de aandacht van officiële landbonwkringen in beslag. De opheffing houdt ten nauwste verband met de situatie van de rundvee- en vooral ook met die van de varkensstapel. Indien men inge wijden mag geloven, is deze sitnatie thans zodanig, dat naar alle waar schijnlijkheid de vleesdistrïtmtie per 1 November of per 15 November zal eindigen. ...Vooral uit bcdrijfskringen fs op beëindiging van de distributie sterk aangedrongen. Uitvoerige discussies zijn óver dit punt de laatste dagen met overheidsinstanties gevoerd. In ingewijde kringen neemt men aan, dat binnenkort het definitieve stand punt van de regering, naar men verwacht, de opheffing op een der beide dagen, bekend zal worden ge maakt. AMSTERDAM. De technische proeftocht van het m-s. „Oslofjord", dat door de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam is gebouwd voor de „Nors- ke Amerika Linje A/S" te Oslo. heeft een gunstig verloop gehad- Tijdens devierdaagse tocht is bet schip aan velerlei proeven onder worpen, waarbij is gebleken, dat het schip zowel wat zeewaardigheid, manoeuvreerbaarheid als snelheid betreft, volkomen aan de gestelde eisen voldoet. De hoogst behaalde snelneid bij sterke wind en zeegang was 21.7 knoop. Thans zal met spoed de laatste hand aan het schip wor den gelegd can het 11 November ge heel voltooid en afgewerkt aan de rederij te kunnen overdragen. De gezondheidstoestand van de Rotterdamse be,yolkïng is ook ln 1949 goed geweest, zü het ook dat het sterftecijfer zich tot nu toe niet op het uitzon derlijk lage peil van 1948 heeft kunnen bandhaven. Het vorige jaar bedroeg het n.1. slechts 7,1 per duizend Inwoners; volgens de thans bekende cijfers beloopt het 9,1 per duizend. Het verschil van 2.- per duizend lijkt nog al aanzienlijk. Een nadere detaillering van de sterfte over. de onderscheidene leeftijdsgroepen Iaat evenwel zien, dat in 1948 de sterfte boven de 70 jaar 3.- per.duizend be droeg- tegenover dit jaar 4,2: Meer. dan de helft van de gehele stijging van het Rotterdamse sterftecijfer ten opzichte, van 1948 is dus toe te schrij ven aan de groep van de boven-ze- "yehtigjarigén. Belangrijker voor* het oordeel over de gezondheidstoestand van de Rotterdamse' bevolking in dit jaar zijn. aller eerst de besmettelijke ziek ten. De oyer, hetalgemeen gunstige hygiënische toestanden in: onze. stad deden ook reeds in 1948 de sterfte aan besmettcliikejziekte^g^ng zijn:, dit jaar lè"'Hët^bêeïtf >h'ög,;gttu^igér.'' Voor zover thans reeds volledige ge gevens beschikbaar zijn, kwam dit jaar geen sterfte a3n roodvonk en mazelen "«or. twee ziekten, die in 1948 nog ;M enkele sterfgevallen veroorza' Typhiis had slechts in een enkr identeel geval een fa taal veria ditzelfde kan dit jaar ook van kinkhoest gezegd worden, waaraan in 1948 nog enkele tiental- 'en patiënten bezweken. Anders staat het met griep en influenza, die in *>18 in onze stad als doodsoorzaak onder veel betekenis waren, maar die in;1949. vooral in de eerste maan den 'veel sterfgevallen veroorzaakten. "Waarschijnlijk worden deze ziekten door de lijders te veel „en bagatel le" genomen en daardoor veronacht zaamd, hetgeen zich in al te veel gevallen wreekt door een fataal ver loop. De sterfte aan diphtherie bleef dit jaar in Rotterdam tot 'n enkel geval beperkt, waarmede opnieuw beves tigd werd, dat deze ziekte als doods-; óorzaak-van-betekenis weer geheel bedwongen is. Moesten de slachtof- Persbureau Sssstt! MEN heeft vernomen, dat on langs Praag en andere steden in Tsjechoslowakije in duizend vre zen verkeerden door allerlei razzia s en massa-arrestatïes. Thans eerst druppelen de berich ten binnen wat er met de gedepor teerde "gearresteerden is gebeurd. De bewoners van Lodenica bijv. zwijgen uit vrees voor wraakoefe ning, maar allen hebben de duizen den-en-duizenden zien. doortrekken naar het eenzame kloostervlek Sva- ty Jan pod Skhlöu, hetgeen bete kent Sint Jan onderd'e Rots. De mensen van Lodenica hebben gezien, hoe alle la bet zoeklicht 'toegangswegen tot Svaty Jan hermetisch wer den gesloten en onder militaire bewaking gesteld zijn, zij horen plotseling dat Svaty Jan door gangshuis" geworden Is,. Zfl kragen opdracht Svaty Jan van levensmiddelen te voorzien, maar zij mogen er tegen niemand een kik over loslaten. Als nu - premier Zap otocky in de Prace schrijft dat „duizenden nud- denstanders ter wederopvoeding zijn doorgezonden naar arbeidskampen om ordelijke burgers van hen te ma ken tegen een soldij van 5 sigaret ten per dag, zodat als „stootar beiders" in de maatschappij kunnen terugkeren tot meerder heil hunner uitstervènde klasse",.dan denkende mensen van Lodenica: „Wij weten er meer van, maar wij stellen jen wachter voor onze lippen,ssstt! Dat „persbureau Sssstt!" uit Lo denica kon weieens een belangrijk bericht wereldkundig hebben ge maakt! en aan buien Wisselend bewolkt met-vooral in de kustprovincies enkele bui en. Weinig verandering in tem peratuur. Matige tot krachtige en in de kustgebieden tijdelijk* harde Zuid-Westelijke wind, -^| 21 Oct.: Zon op 7.14 onder 17-34j Maan. op 6,29, onder 17,17. fers van deze besmettelijke ziekte in en kort na de oorlog in ons land bij duizendtallen en in onze stad bij honderdtallen worden geteld, thans gaan er maanden voorbij, waarin diphtherie geen enkelslachtoffer eist,;y De enige besmettelijke ziekte, waaraan de sterfte''zich helaas nog niet tot sporadische gevallen beperkt, is de tuberculose. Toch is'ook op dit terrein sedert het'einde van de oor log: al heel wat verbéterd. Wat Rot terdam betreft, bedraagt dit jaar de sterfte aan long-t.b.c. 2,1 per tiendui zend inwoners en die aan alle andere vormen van tb.c. 0.5. pér tienduizend. Het rijksgemiüdelde is voor long- t.b.c. nog iets gunstiger; dit bedraagt thans n.L .1.9 per. tienduizend...- Gevaarlijk laag Het klinkt misschien wat vreemd, maar eigenlijk zijn deze cijfers ge vaarlijk-laag. Het is namelijk zo, dat wq als een der trieste'erfenissen van oorlog en bezetting een zeer groot aantal Ieders aan fc.b.c. in ons mirl- deti hebben, veel meer dan het lage sterftecijfer kan doen vermoeden. AI deze lijders hebben bil de tegen woordige stand van de medische_ we tenschap een zeer goede genezings- kans, mits zij maar.tijdig worden op gespoord [o.B. door „doorlichting"! en in aansluiting daarop tijdig en doelmatig worden behandeld. Uit het lage sterftecijfer, lager zelfs dan het gunstigste cijfer van voor de oorlog moet men nu vooral met concluderen, dat maatregelen als een massale doorlichting achterwege kunnen blijven of dat men zich daar aan persoontijk niet behoeft te on derwerpen. Het een zowel als het an dere zou een fatale vergissing kun nen blijken. De sterfte aan kanker bedraagt in Rotterdam dit jaar 16.- per tiendui zend inwoners. Ogenschijnlijk ver toont de kankersterfte in ons land trouwens ook elders, een langzame en geleidelijke, maar tevens heel ze kere stijging. Dit werkt er toe mede, dat bij een deel van het pubjaek, ook bij bet meer-ontwikkelde, #een ver schijnsel is ontstaan, dat met kanker vrees wordt- aangeduid en aat zien o.a. in een soort struisvogelpolitiek ten opzichte van deze ziekte, waar door velenmoedwillig verzuimen medisch advies in te vannen als zy bij zichzelf iets waarnemen, bijv, een of ander knobbeltje af een on verklaarbare bloeding die zy meestal ten onrechte maar soms ook terecht als een beginnende kanker aandoening beschouwen Dit is wel het domste wat men doen kan en goed beschouwd is eigenlijk nog maar uitsluitend aan deze domheid het hoge sterftecijfer aan kanker toe te schrijven, Oorzaken van de stijging In de achter ons liggende decennia had de stijging van de kankersterfte in hoofdzaak een tweetal andere oor zaken, Allereerst de triomf van de medische wetenschap over tal van andere ziekten, die meer en meer als doodsoorzaak beteugeldwerden, waardoor de sterfte in de jongere en middelbare leeftijdsgroepen afnam. Uiteraard moest daardoor het aantal slachtoffers van ziekten, die geens zins uitsluitend maar toch wel in Gistermiddag is het bij de Ne derlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij gebouwde Noorse schip „Oslofjord" na een ge slaagde proefvaart op de Noord zee in IJmulden. teruggekeerd. De statige Oslofjordtussen de pieren van Umuiden. PARIJS, De Franse president Vincent Auriol beeft Woensdag of ficieel aan de radicaal-socialistische ex-minister, van financiën René Mayer verzocht als premier te wil len optreden. Mayer heeft toege stemd en de hoop uitgesproken een grote meerderheid voor zijn pro gram-te zullen vinden. In de loop van Woensdag heeft Mayer bespre kingen gevoerd met diverse politieke leiders. GUATEMALA' CITY. - Woensdag hebben vliegtuigen boven de door overstromingen geteisterde dorpen van Guatemala, noqdpakketten uit geworpen. In een regeringscommuni qué van Woensdagavond wordt het aantal omgekomen personen op 2000 geschat. De minister van buiten landse zaken-schat bet aantal doden zelfs op 4000.- De materiele schade, wqrdt in'totaal-geraamd op 50 mil- lioen dollar. - Drie Amerikaanse le gervliegtuigen zij'uit Panama ge komen om deel te nemen aan de hulpactie, KLM Maakt luchtlijn EindhovenLonden EINDHOVEN De KLM heelt sloten de KLM-lijn Eindhoven- Lor-den tijdelijk op te heffen in verband met het geringe vervoers- aanbod. hoofdzaak op rijpere leeftijd optre den, noodwendig toenemen. Daar naast leidde het verbeterde medische inzicht tot een herkenning van kan ker als doodsoorzaak in heel wat ge vallen, die vroeger niet als zodanig herkend konden worden. Hierdoor vermeerderde natuurlijk het aantal sterfgevallen aan kanker in feite niet, maar. wel vermeerderde daar door sterk het aantal -gevallen, dat in de statistieken wordt vermeld. Thans is de medische wetenschap op dit terrein, zo ver gevorderd, dat met Röntgenbestraling, radiumbe- handelïng of door operatie reeds heel veel gevallen genezen kunnen wor den als men er maar bijtijds bij is. Dc bovenbedoelde struisvogelpoli tiek'behoeft ons volk dan ook slechts uit te,bannen om de jarenlange stij ging van de kankersterfte ln een da ling te. zien veranderen. Ter vergelijking met het boven vermelde cijfer van de huidige kan kersterfte in., Rotterdam ad 16,- per tienduizend inwoners per jaar dieae nog* dat het Nederlandse gemiddelde over het afgelopen jaar 13.8 bedroeg. Wat. ...de .xiyerige belangrijkste doodaöörzakéfi betreft, bedroeg dit jaar de sterfte aan hartziekten onze stad .211- per tienduizend het geen wat.'hoger is dan hét vorige jaar, terwijl het aantal sterfgevallen aan hersenbloeding (beroerte) met 8.- per tienduizend vrijwel met dat van 1948 overeenstemt. Longontsteking veroorzaakte voor al in de eerste maanden van het jaar vrij wat sterfgevallen; in totaal beloopt dé sterfte aan deze oorzaak in Rotterdam 2 3 per tienduizend, hetgeen iets hoger is dan in 1948, maar beduidend lager dan tien en meer jaren geleden, toen de medici nog niet over de nieuwe geneesmid delen beschikten, die thans in vaal gevallen een fataal verloop van deze ziekte voorkomen. Aan ouderdomsgebreken bedraagt de sterfte dit jaar in onze stad 3,- per' tienduizend, terwijl de zuigelingen sterfte, d.i. de sterfte in bet eerste levensjaar, beperkt bleef 'tot 25 per duizend ijopgegeborenen. HOFFMAN VERWACHT: Amerikaanse hulp VACATURE IN DE VEILIGHEIDSRAAD LAKE SUCCESS. Vandaag wordt in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een verhit debat verwacht over de kwestie van de vervulling van een vacature In de Veiligheidsraad ïn de plaats van de Oekraïne. Zuidslavië en Tsjechoslowakije zijn de twee candïdaten, die elk door bepaalde landen worden gesteund. Op zichzelf is dat een nor maal verschijnsel, maar de kwestie is buitengewoon verscherpt door de verklaring, die dc Sowjetrussische minister van huitenlandse zaken, Wysjinsky dezer dagen tegenover de pers heeft afgelegd. Een Engelse woordvoerder heeft zijn optreden een „ongehoorde stap" genoemd en nü zag daarin een poging druk uit te oefenen op de ander© delegaties. Hij voegde daaraan toe, dat deze stap een buitengewoon ongunstige in druk had gemaakt en aan het probleem de proporties had gegeven van een crisis voor de Verenigde Naties. PHILADELPHIA De E.C.A.- directeur Paul Hoffman heeft de verwachting uitgesproken, dat Amerika zal voortgaan met min stens 2 milliard dollar per jaar voor hulp aan het buitenland te reserveren, zelfs nadat het Mars hall-plan op 30 Juni 1952 zal zijn afgelopen. Hoffman verklaarde dit in een rede, die hy hield op een bijeen komst van de Kamer van Koop handel van de staat Pennsylvania. Hij zei, dat de oorzaak daarvan hièt was, dat het Marshall-plan een mislukking is, doch dat „de speciale situatie over de gehele wereld" Amerikaanse financiële hulp nodig maakt. WASHINGTON* -Het Ameri- kaanse Huis van Afgevaardigden heeft "Woensdagavond de toewij zing van 1.314 millïoen dollar voor de bewapening van West-Europa en zes andere landen, in het kader van president Trumans program ter verstrekking van „wapens aan bondgenoten," definitief goedge keurd. Later hechtte ook de Senaat zijn goedkeuring aan het wetsontwerp dat thans ter teke ning naar president Truman gaat. De gelden zijn verdeeld als volgt: 1.000 millïoen dollar voor West-Europa, 211.370.000 voor Griekenland en Turkije, 27.64D.00Ö voor Perzië, Korea en de Phtlip- pijnen én 75.000-000 voor „China in het algemeen". Van de voor China bestemde fondsen zal de president naar goeddunken gebruik kunnen maken. DEN HAAG, Het-ligt in de be doeling van de KLM, binnenkort een nieuw© luchtlijn op Duitsland te openen, waarbij gevlogen zal wor den met Co n vai r-m ach ines. De route wordt Amsterdam—Dïissel- dorfNeurenbergMünchen. Tot op heden waren de twee KLM- luchtlijnen op Duitsland: Amster dam—FrankfurtMünchen—Wenen en Amsterdam—Frankfurt—-Mün chen. Zodra de nieuwe lijn. wordt geopend zal op de lijn Amsterdam- Wenen, München als tussenlandings plaats komen te vervallen. Recht van vergadering in het gedrang? DEN HAAG. Het Tweede Ka- merlid Korthals heeft minister president Drees schriftelijke vra gen gesteld in verband met het optreden der regering in dfe kwes tie van de NJV-vergadering in het Kurhaus te Scheveningen. Hij ver zoekt de'minister om-zijn lezing te gevenvan .de -gang van. zaken,, ren 'daarbij aandacht te schenken aan de vraag, hoe het optreden der re gering zich verdraagt met het recht van vergadering» - Koningin ontvangt in het Huis ten Bosch DEN HAAG. H.KL da Koningin heeft Woensdagmiddag in het paleis Huis ten Bosch achtereenvolgens af gevaardigden van de Persatoean Ti- moer Besar, van de Twapro (12de provincie) en van hei comité Kets- tanegaraan Minahasa in audiëntie ontvangen. Engeland, Noorwegen en Denemarken steunen Tsjechoslowakije De Britse regering heeft te ken nen gegeven, dat zij de Russische bewering als zou de verkiezing van Zuidslavië onwettig en ongerecht vaardigd zijn, van de hand wijst. De Britse delegatie zal echter haar steun aan Tsjechoslowakije geven, en wel op grond van een jaren lange practijk, die teruggaat tot de dagen van de Volkenbond. Deze practijk houdt verband met art. 23 van het Handvest, volgens hetwelk de ni et-permanente zetels in de Veiligheidsraad ter beschikking ko men van duidelijk vastgestelde geografische gebieden. Engeland wil hieraan vasthouden. Noorwegen neemt eenzelfde standpunt ïn. Het Noorse departe ment van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat de Noorse re. gering de gevestigde practijk volgt voor die candidaat te stemmen, die binnen een zeker geografisch bied de voorkeur heeft gekregen van de meerderheid der betrokken landen, Denemarken zal dit even eens doen. Zweden echter zal zijn stem aan Zuidslavië geven en- hetzelfde zal ook worden gedaan door Chili, een land, waarmee Tito twee jaar ge leden de diplomatieke betrekkin gen heeft verbroken. Ook Frank rijk zal zich waarschijnlijk .achter Zuidslavië scharen en de aanspra ken van dit land.op.een zetei van de Veiligheidsraad worden .ten slotte ook gesteund door Dean Acheson, de Amerikaanse minister y'an;.b^t^I^dse_;zs^en, Acheson heeft net als 'dV. Britse regering dé bewering van Wysjins ky onjuist genoemd. Hij-zei, dat de benoeming van de. niet-perma- nente leden van de Veiligheids raad geschieden moet op grond van hun bijdrage voor de interna tionale vrede en veiligheid zowel als op grond van geografische overwegingen. „Zuidslavië, aldus. Acheson, is Oost-Europees- Het is ook Slavisch en het is communistisch. Het enige wat ontbreekt is algehele overheer sing door hef Kremlin. Dat wordt echter in het Handvest of in an dere overeenkomsten niet als voor waarde genoemd voor het lidmaat schap van de Veiligheidsraad". Opleggen van straffen wordt vermeden SCHOONHOVEN Enige üjd geleden is een aantal militairen,, dat inschepingsverlof genoot in verband met zijn uitzending naar Indonesië, niet tijdig van dit ver lof teruggekeerd, om zich op deze wijze aan de inscheping en de uit zending naar Indonesië te onttrek ken. De betrokkenen zijn daarop overgebracht naar het depót der Koninklijke Landmacht te Schoon hoven, waar men de oorzaken van hun desertie met grote nauwgezet heid heeft nagegaan. Voor zover er geen geldige redenen voor aanwe zig bleker, zullen deze militairen alsnog naar Indonesië worden uit gezonden. Deze houding der autoriteiten heeft de bedoeling gehad, te voor komen, dat al deze jongemannen voor de krijgsraad zullen moeten verschijnen. Hun zaken worden De Vlissingen 29, een vissers scheepje, dat Maandag op de dijk van Westkapelle strandde, verkeert thans in zodanige toestand, dat het niet meer versleept kan worden. Het zal worden gesloopt. MAASTRICHT. De zwendel met valse honderd gulden-biljetten üi België en Nederland is een van de grootste affaires van dien aard gebleken van de laatste tijd. Direct na de oorlog zijn vervalsingen op kleinere schaal in België voorgekomen, maar de vervalsers, die zich eerst met het maken van distributiebescheiden hadden bezig gehouden, hebben zich daarna geworpen op een uitgebreide productie van valse bankbiljetten van honderd gulden. Ongèveeri twee maanden geleden doken vooral in het Zuiden en Westen van ons land, valse honderd-gul den-biljetten op. Een van de eerste aanwijzingen in deze zaak werd verkregen door de aanhouding van een persoon in de mijnstreek, die drio valse biljetten uitgaf. De Rijkscentrale voor falsificaties nam het onderzoek ter hand, toen tezelfdertijd in het Limburgse Zellkantgebied onder Susterzeel een Duitser werd gearresteerd, die twee valse biljet ten wilde uitgeven. Toen bleek ook, dat deze M. sa menwerkte met de Belgische ex- zwemkampioen B. en de Belg D. eveneens uit Luik. Deze laatste distribueerde de valse biljetten aan genoemde M. en B. D. wist met B. naar België te ontsnappen, nadat hij in Eysden de-nog aanwezige bankbiljetten bij een oom van B. had verborgen. In Luik waarschuwde hij het complot, vxaardoor het onderzoek spaak dreigde te lopen. B. en. D. werden echter gearresteerd en, de resten van 375 valse biljetten werden in Eysden opgespoord. De Luikse po litie heeft toen niet stilgezeten. Een zwager van. B. werd aange houden en toen men daar in een zak kaRok een. bundel met 662 ■valse biljetten vond,, kwam de zaak opnieuw op gang. In Charleroi en Brussel werden nog drie personen gearresteerd, die de vervalsings- affairê financierden, nl. een indus trieel, diens vriend en een candi- daat-notaris, welke laatste dé te korten in zijn kas trachtte te dekken met devoordelen uit vervalsingen. In Luik werd daarna de ex-advocaat R.. aangehouden, en door de loslippigheid van een Mogelijk nog enkele biljetten in omloop Hetv spoor leidde naar Gangelt bij Aken waar vier personen- wer den gearresteerd. Enkele dagen la ter hield.de rijkscentrale in- Kre- féld een andere Duitser aan, die zeventig valse bankbiljetten van honderd gulden bezat. Een nog betere indruk van de omvang van. deze zwendel kreeg men, toen in' Krefeld; twee Belgen werden aan gehouden, die 150 valse, biljetten bezaten. Dit..was.voor de Rijkscen trale aanleiding de drukkerij in België te zoeken. Het onderzoek leverde aanvan kelijk niet. veel op, totdat door de opmerkzaamheid van een Haagse winkeljuffrouw de Belg M.. werd aangehouden. Hij gaf zich uit voor vreemdeling, sprak vloeiend En gels en gaf voor, de. biljetten, in het buitenland te hebben gekocht. Toen 'h.ij in Utrecht werd gecon fronteerd met enkele personen, die eveneens valse biljetten hadden ontvangen, werd hij ontmaskerd; als degene, die op verschillende' plaatsen de valse biljetten uitgaf. barhouder te Charleroi werd de identiteit van de drukker, zekere de P-, in Luik onthuld. Bij een huiszoeking in zijn woning moest hij onder zijn bed worden uitge haald. In totaal zijn tienduizend biljetten gedrukt. Verreweg de meeste zijn vernietigd of in beslag genomen, maar de mogelijkheid blijft, dat er hier en daar in Ne derland nog een enkel vals biljet rondzwerft. Het publiek wordt ver zocht om, indien zo'n vals biljet wordt ontvangen, de politie-auto- riteiten hiervan in kennis te stel len. Collectie Klederdrachten uit alle provincies ARNHEM Aan H.K.H. prinses Wilbelmina is Woensdagmiddag in het Nederlandse Openluchtmuseum te. Arnhem een collectie nationale klederdrachten aangeboden ter ver vanging van de tijdens de oorlogs jaren verloren gegane collectie, die haar in 18S8 ten geschenke was ge geven, De collectie bestaat thans uit 80 costuums uit alle streken van het land. maar die van 1898 bestond uit 240 costuums. zodat de. verzameling thans nóg niet volledig is.. Gedurende de oorlog waren de costuums naar men dacht veilig ge borgen op het kasteel ..Doornen- burg", in de Betuwe.- Helaag werd juist in deze streek verwoed ge vochten. met het gevolg, dat alles verloren ging. De gouden en zilveren sieraden, bij de costuums behorend, waren in een safe in Arnhem opgeborgen, maar die werd opengebroken en leeg geroofd. Met het opnieuw tot stand brengen van deze unieke col lectie belastte zich een landelijk co mité in samenwerking met provin ciale comité's. In aanwezigheid van de comité- leden ontving dr W. Roukens. direc teur van het Openluchtmuseum, prinses Wilhelmina bij de ..Zaanse brug" op het terrein van het mu seum. Een meisje in Bunschotcr klederdracht bood haar bloemen aan. De prinses nam plaats in de Zaan se pronkkamer, waar dc landgeno ten. die de verworven costuums. droegen, aan haar voorbij trokken. IN DE OORLOG WERDEN tal van schepen op de Duitse bin- nenwateren door bomaanvallen vernield of beschadigd. Het grootste deel van deze schepen was niet in staat de terugreis te werf te Würzberg. volbrengenThans worden zij naar de schrootwerven gebracht en wel over land op speciale vrachtwagens. Eénder weinige schepen, die gerepareerd kunnen worden op weg naar 'n scheeps- geseponeerd, etugevangemsstraffen,- die'in toféal énkele eeuwen zouden hebben belopen, behoeven niet ta worden opgelegd. Het is niet de eerste maal, dat men deze weg heeft gevolgd. De vorige keer heeft men met dit ex periment zeer bevredigende resul taten geboekt. Toen Woensdagmorgen aan on geveer 180 militairen te Schoon hoven werd meegedeeld, dat zij binnenkort naar Indonesië zouden gaan, heeft dit enige onrust te weeggebracht, die echter spoedig verdween, nadat de garnizoens commandant rustig met de betrok kenen heeft gesproken. Het betreft hier geen principiële dienstweige raars, doch militairen, die om welke redenen dan ook bezwa ren hebben tegen de vervulling van hun dienstplicht in dè tropen. PBO in afdelingen Eerste Kamer DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft besloten om 2 November het Wetsontwerp inzake de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie in de afdelingen te onderzoeken. Ook het voorstel van de fractie der WD om door wijziging van 't reglement van orde instelling ener Indonesi sche commissie mogelijk te maken wordt dan onderzocht. Zonder hoofdelijke stemming is aangeno men het wetsontwerp tot goedkeu ring voor Indonesië. Suriname cn de Nederlandse Antillen van het in 1946 tc New York. ondertekende statuut van de wereldgezondheids organisatie alsmede voor Indonesië van het gelijktijdig ondertekende protocol inzake het internationaal gezondheidsburcau. „Karei Doorman" terug van oefenreis ROTTERDAM. H.M.'s vlieg- dekschip „Karei- Doorman" is Woensdagmiddag van zijn oefentocht teruggekeerd en is naar Pernis op- gestoomd cm te bunkeren. Heden ochtend zal het schip zijn gebruike lijke plaats in de Rotterdamse ha ven weer gaan innemen. DEN HAAG. Voor het tijdvak van 23 October hm. 5 November 1949 geven de volgende bonnen recht op het kopen van de daarachter ver melde levensmiddelen: VOEDING SMID DELENK AARTEN 909 361 Vlees (A. B, Dl 100 gram vlees, 362 Vices (A, B) 300 gram vlees. 363 Vices <D) 100 gram vlees. 364 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst. 366 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 374 Algemeen (A) 100 gram kaa$ of 125 gram korstloze kaas, (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB. ZC, ZD, ZE, WF, MH 912 (bijz. arbeid, a.s. moe ders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter C. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 October a.s. worden gebruikt. De nict-aangewezen bonnen 344, 345, 348, 349, 350, 351, 353,355.356,357. 358, 359 algemeen kunnenworden vernietigd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1