De G.G. en G.D. zit nu in eigen huis in nieuw gebouw aan de Tuinlaan Voor vijftig jaar s het eerst over Stedelijk men voor Museum WSëÊSm 'f Waar vroeger couponnetjes werden geknipt wachten nu de kinderen voor de tandarts Stichting Cultureel Centrum Sinds '40mag Schiedams' museum met recht zo genoemd worden Frans van Waas de grondlegger ervan jGR.OJiTAXIS Zo dacht 't Schiedam van '98 over stedelijk museum en gem. archief Symboliek en bespiegeling „De Zonnebloem in „Mater Aniabïlis" Zatetdag 22 October 1949. IN EEN ruime directeurskamer van het nieuwe gebouw van de Ge- I meentcUjke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst hebben we Vrijdag middag met een opgeruimde dr. J. H. van den Berg zitten praten. Die opgeruimdheid had e goede reden, want voor het eerst kan de directeur van de ö.O. eh G.D. met al zUn medewerkers en medewerksters nu eens In eigen huis de voeten onder tafel steken. Gistermiddag heeft hij ons rondgeleid door de vroegere burgemeesterswoning aan de Tuinlaan, die nog niet zo lang geleden als bank fungeerde en thans, na een volledige gedaanteverwisseling van binnen ondergaan te hebben, dienst gaat doen als het gebouw voor de G.G. en G.D. JONGE DIENST IN OUD GEBOUW De nog jonge gemeentelijke dienst die de G.G. en G.D. is, was tot dusverre gehuisvest in het voor malige woonhuis van burgemeester Van Haaren, verder naar achteren aan de Tuinlaan. Dit gebouw was destijds door het Beheersinstituut beschikbaar gesteld, doch dit kon niet anders dan slechts tijdelijk zijn. Toen de oude eigenaar weer de be schikking kreeg over zijn eigendom en de wens te kennen gaf hierin weer te willen wonen, moest de G.G. en G.D. het veld ruimen. Toe vallig was door het samengaan van de Incassobank met de Amsterdam se Bank een pand aan de Tuinlaan vrijgekomen en dit werd door de gemeente aangekocht ten behoeve van de dienst. Wie zo eens langs de Tuinlaan komt, "Ziet het. er van bui- ten niet. aangaf, dat nummer SO zjjn voornaam burgerlijk innerlijk heeft moeten prijsgeven voor de koel- hygiënische sfeer van een instel ling, die werkzaam, is voor de volks gezondheid. Binnen, in de brede marmeren gang of boven op Se cor ridor, waar' de ruimte niet minder klein is, geeft het gebouw zijn ver leden nog niet prijs, maar wie even verder een blik om de hoek van een deur slaat, weet meteen, dat het daar tussen het marmer allemaal nog slechts een verguldsel van een voorbije tjjd is. Ontzettend veel Is er binnen de vier muren van het gebouw gewijzigd. Practisch ge sproken zijn alleen de buitenmuren onveranderd blijven staan, vertelde dr. v. d. Berg, die persoonlijk veel invloed heeft gehad 'bij het uitwer ken van het bouwplan, dat door de gemeente-architect, de heer De Haas, is gemaakt. De behandel ruimten zjjn zoveel mogelijk in de benedenverdieping gehouden. Al lereerst vindt men daar de verband, kamer, waar na een ongeval even. tuete gewonden direct geholpen kunnen worden. Direct aansluitend hieraan is een laboratorium Inge richt, niet meer een vertrek als in het oude gebouw, waar voor de vorm maar die naam is gegeven, doch nu een „echt". Aan de rechterzijde van de be nedengang zijn achter elkaar gele gen de vertrekken van dr. Louis, de controle, cn schoolarts, van de schoolverpleegstcrs cn van dr. Van Haaften, de schoolarts. Tussen deze vertrekken in zijn de kleedkamers aangebracht, die aan elke zijde een deur hebben. Zodoende kan iemand Niet altijd stemt de herfst wee- moedig, hoe droef de wind ook door dorrende blaren ruiselen kan. Want in. de herfst halen de mensen hun oogst binnen- van boomvruchtn en landgewas. De •wagens kraken van zware lasten .af het nu bonkige bieten zijn, of goudgeel ooft uit de boomgaar den. En waar de oogst wordt bin-, nengehaald daar is vreugde. "Wat marken wij in de. stad daar nog van? Is er hij ons, die tussen de stenen .en het beton leven, van de vreugd om de oogst alleen maar dit overgebleven, dat moe der de vrouw nu wat gemakke lijker een pondje appelen of pe ren meer naar huls brengen kan en vader zijn gezin verrast met een bos gouden chrysanthen, die met gedevalueerde dubbeltjes zelfs nog betaaibaar bleek? O ja, er zyrt in sommige kerken, óók in Rotterdam, oogstdiehsten gehou den, en heerlijk geurde het er naar vruchten en bloemen, naar aardes voedzame overvloed. En er werddank .gebracht aan. God, - die de gever is ook van het dage lijks brood. Daarom spreken ze op de. dorpen nog van „dankdag voor het gewas"; zoals ze daar in het voorjaar de biddag voor het gewas houden. Zouden wij stads mensen het werkelilk kwijt zijn of leeft het. nog ergens diep. in ons, dat bes el van iedere aardqebon- den mens. waardoor wij het Psalmwoord toch nog beter ver staan dan wij soms zelf willen toegeven: „Die met tranen zaaien gullen met gejuich maaien"^ of verstaan wij het toch niet? Wie kan er juichen ook al heeft hij zelf volop brood, als er, niet eens vér over de grens, honqer knaagt en brandt in uitgeteerde mensen- lijven? Wie zou er niet verontrust worden door het gemak waarmee sotomigen goede gaven in over- vloed binnenhalen terwijl anderen het meest vanzelfsprekende: één sende droog brood, nog niets eens kunnen krijgen? Na de oogstdlenst brachten Rotterdamse kinderen vorige Zon dag vruchten, bloemen en feest* brood" aan" gevangenen, zieken en ouden van daqeiu y Dal -was niet maar een mooi ge baar. Dat is de noodzakelijke daad, die volgt op de dank aan God. Het is nog oogsttijd en nu bedoel ik het niet alleen letterlijk zullen;.wij en onze kinderen de daad vinden op deze, nog steeds niet door.God; verlaten aarde,, om als verenigde volken tezamen onze dank aan de Gever van'OÏle goeds tot uitdrukking te brengen? OBERMAN van de kamer van de schoolver- pleegsters. via de kleedhokjes naar de behandelende arts gaan. Deze inrichting voorkomt veel onnodig heen en weer geloop en werkt een snel tempo bij de behan deling in de hand. Waar vfbeger de cliëntele van de bank "haar couponnetjes met 'beleid afknipte, is nu het domein van de lieve jeugd, die wacht op een be handeling bij de schooltandarts. Hun wachtlokaal is door een op vouwbare deur erg practisch al weer gescheiden van het grote wachtlokaal, waarin de banken ruimte voor heel wat klanten van de G.G. en G.D. bieden. Heeft men beide ruimten tegelijk nodig, dan behoeven slechts de deuren in el kaar geklapt tegen de wand te wor den geschoven en men heeft de be schikking over een klein zaaltje. Het domein van de schooltandarts ligt aan de overzijde van de gang en is geheel nieuw gebouwd. Een breed raam zorgt er voor, dat er een maximum aan licht binnen komt. Een badkamer geen luxe De ervaring heeft geleerd, dat een badkamer in het gebouw van de G.G. en G.D. zeker geen over bodige luxe betekent. Er is er op de bovenverdieping dan ook een te vinden. Een deel van de brede cor ridor is hier omgebouwd tot een keukentje, waarin ook iedere avond van 510 de wacht een plaatsje vindt. Er is een telefoonaansluiting en radiodistributie helpt de tijd ver drijven. Verder vindt men op deze verdie ping nog een dokterskamer en directeurskamer met bijbehorende onderzoekvértrekken, terwijl de administratie er ook een plaats kreeg. Een doorkijkje in het nieuwe ge bouw van de .G.G. en G.D., ge nomen vanuit de spreekkamer van de schoolarts. Met tal van ervaringen is bjj de inrichting van het gebouw rekening gehouden. Zo is een deel van de .deuren aan de binnenkant betim merd, zodat de verfoeilijke stof hoeken zijn weggewerkt, er is in enkele vertrekken een buisverlich ting, de gang naast het gebouw werd overdekt om meegebrachte kinderwagens een plaatsje te geven en ook kwamen daar enkele W.C.'s ten behoeve van de bezoekers. De G.G. en G.D. beschikt nu over een centrale met drie lijnen, waar van er voorlopig twee in gebruik zijn. Tien toestellen zijn hierop aan- gesloten, waarvan een bij de Ver voersdienst aan de Büitenhaven- weg, zodat het niet meer kan voor. komen, dat door het in gesprek zijn van een toestel -de chauffeur van de ziekenauto niet tijdig gewaar schuwd wordt. In de tuin. van het gebouwds een garage voor de twee ziekenauto's, waarachter binnenkort waarschijn lijk ,nog een fietsenstalling zal ko. men. het domein van de school- tandarts Blijkens een schrijven aan de Raad is door het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap een stichting „Cultureel Centrum" in het leven geroepen. Deze stichting stelt zich ten doel de' bevordering van het Schiedamse culturele leven in al zijn schakeringen, zulks meer in het bijzonder door de stichting van-een cultureel centrum te dezer stede. Voor de .stichting is een curato rium, dat' toezicht zal hebben op het bestuur van de stichting en al gemene richtlijnen zal aangeven. Voor de eerste maal treden als be stuursleden op mr. .P. Sanders, 'voorzitter, dr. A L J, Künze se cretaris en A. de Groot penning meester. B. en W zullen het recht hebben zich door een gedelegeerde bij de vergaderingen van het cu ratorium te laten vertegenwoordi gen. Mocht de exploitatie van het Cultureel Centrum een batig saldo opleveren, dan zal dit ten goede komen aan De Schiedamse Ge meenschap. Meer handwerken op de scholen Het handwerkonderwijs op de openbare scholen laat reeds jaren veel te wensen over tengevolge van het gebrek aan materiaal. Aanvulling van de voorraad moest wegens het ontbreken van de no dige textielpunten en omdat het voor de aanschaffing van school- behoeften jaarlijks toegestane budget nauwelijks toereikend was voor de noodzakelijke aanschaffing van leerboeken e.d., achterwege blijven. Het eerste bezwaar is nu opgeheven, aangezien periodiek voor alle scholen een, beperkt aan tal punten wordt beschikbaar ge steld. Het gewone budget is even wel niet groot genoeg om .dit hand werkmateriaal aan te schaffen, zodat voor de openbare lagere en voor de openbare U.L.O. scholen respectievelijk nog bedragen van f 1.000,- en f 200,- nodig zijn. B.«en W.-stellen voor deze cre- dietén toe te staan. Voor het grote feest van St. Nicolaas Evenals het vorige jaar, organi seren Schiedamse Bestuur'dersbond en Party van de Arbeid ook nu weer $en St. Nïcolaasfeest. Ditmaal koiht dé goedheilig man al op .30 November op bezoek in het Volks gebouw. De gelegenheid tot in schrijving van kinderen van 5-12 jaar kan plaats vinden op Woens dag 2 November, Zaterdag .5 No-, vember en Woensdag 9 November, steeds van 2.30 tót 4 uur. Men dient bewijs van lidmaatschap dan mede te brengen. De kosten be dra gen'vijftien cent. Veertig jaar CNV wordt herdacht - Het Christelijk Nationaal Vak verbond bestaat veertig jaar en tfer gelegenheid hiervan zal' er op Vrijdag 4 November, in het Vere nigingslokaal een bijeenkomst wor den belegd, waarin het', woord zal worden gevoerd door de heer' C. y. Baren, voorzitter van de Bond Van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders, die spreekt over het-.onder werp "Uw woord is; mij een lamp voor mijn.voet". De hoofdbestuur dér van de Bond van Chr. Arbei ders, en Arbeidsters in de Voe- dings- en Genotmiddelen, de heer J. van Soelen, spreekt - over „De. opdracht voor de toekomst". In: de Schiedamse Courant van 1718 April 1898 vonden wij het vol gende schrijven, 'dat een aardig beeld geeft van de toen heersende opvat tingen van museum- en archiefbe heer in Schiedam. „Nu a.s. Dinsdag in den gemeen' teraad de voordracht van B. en W. in' behandeling zal komen om het voormalig gymnasiumgebouw in te richten tot archiefgebouw en voor bureau van den burgerlijken stand, de bevolking enz., vinden wij het ge- iPÊnscht onzerzijds nog eènsnader te rug te komen op wat wij omtrent dien verbouw schreven in ons blad van 27 en 28 Maart j.l. 'Het vraagstuk, <fat Dinsdag aan den gemeenteraad, ter oplossing toordt voorgelegd, is niet van uiterst ingrijpenden aard, maar toch mag het, geheet afgescheiden van finan- tieele overwegingen, niet onderschat worden. Eene stad, die hare geschiedenis niet eert en rial daaruoor niet eenige opoffering wil getroosten, - begrijpt noch hare waardigheid, noch haar eigenbelangEr zijn zoo tallooze ge vallen, waarbij het voor de gemeen te van gewicht is oude stukken te kunnen voor den dag brengen, ten einde stichtingsvoorwaarden van in stellingen, oude reglementen, eigen domsbewijzen enz. zoo. noodig te kunnen raadplegen, dat reeds hier om alleen het-slechts-dienen-van- cigenbelang het voor élke gemeente raadzaam daet zijn de haar betref fende documenten in orde en op elk moment ter gemakkelijke raadple ging beschikbaar te stellen, iets wat des te meer klemt voor eene in pol ders gebouwde stad. Daarbij verlie- ze men het zedelijk belang niet uit het oog, want' elk onderscheid zou _er zijn tusschen onze aloude en eene niéutu gebakken Amerikaansche stad, uit geschiedkundig oogpunt, indien de documenten, waarop die eerbied- Clngez. Med.> waardigheid berust, niet aanwezig of wat daarmede 'gelijk staat, ontoegan kelijk zijn. In eene uitvoerige memorie van toelichting hebben B. en W. hun plan blootgelegd. Wij stelden daartegen over het onze. Maar men versta ons wel. Liever dan niets te verkrijgen in een zeer afzienbaren tijd, aan vaarden toy het plan van het Dage- lijksch Bestuur, liever dan een op de lange baan schuiven van het uitger werkte plan om waarlijk wiet voor den tijd aan ons archief een waar dige locüliteit te verschaffen, waar onze archivaris tot schifting en loca- liseering der aanwezige stukken kan overgaan, zagen wij.het nu ingedien de ontwerp aangenomen. In elk geval iets, in geen geval niets. „Wie te veel verlangt, krijgt soms niets." Door bevriende hand werd ons dit-geschreven. Daar lipt veel toaars in.' Maar-verlangden wij te veel? Jaren,' schier eeuwen heeft ons ar chief braak gelegen, het is er niet beter op getuozden, misschien, bijna zeker zelfs, zijn er stukken wegge raakt, op welke wijze dan ook. Thans ivil het Dagelijksch Bestuur aan den ombaardigen toestand een einde maken. Het ontwierp een plan Wij juichen dit toe, maar vroegen „zal dit afdoend helpenIs er met betrekkelijk weinig meer kosten niet te.is beters te bereiken?' En wij ontwierpen een plan. Men heeft dit in dit blad kunnen lezen. Wij toenschten het archiefplan met het museumpÏQ» te verbinden. Wy wenschten ook onzer politie tevens eenlocaal te geven, dat beter dan het tegenwoordige zou voldoen. En de kosten? Ze zouden het dub bele bedragen, een rentelast van on geveer 400 meer veroorzaken, ter wijl daartegenover staat het bezit van een -waardehebbend pand. Het ligt'niet in onze bedoeling nog eens uiteen te zetten, hoe wij de door ons voorgestelde combinatie denken. In de „Schiedamsche Cou rant" van 27 en 28 Maart j.t. kan men onze ideeën - hieromtrent na lezen. Uitgaande van deze gedachte voor- al, dat het onraadzaam is om 5000 te verbouwen in een pand dat nau welijks 3000 waard is, iets toaartoe geen particulier-eigenaar zal over gaan, tenzij in een winkelstraat, en niet blind er voor vervolgens,dat- ooJc de voorgestelde verandering op dsn langen, duur niet zal helpen,-en by het onzekere zelfs of het Rijk het te verbouwen perceel zoo deug delijk voor archief zal oordeelen', dat dit het oud-rechterlijk archief aan de gemeente wederom'zou tóillen af staan, gaven wij te kennen, dat men wel tweemaal zich mocht be denken en toei nader mocht onder zoeken, of men deze oplossing van het vraagstuk zou aanvaarden, vóór men de zekerheid had dat er niet eén andere, betere, verschillende takken van gemeentebeheer bdtende, te vinden zou zijn, ook al ware' deze momenteel de duurdere. Natuurlijk handhaven B. en W. hun voorstel. Het tegendeel zou af keurenswaardige zwakheid verraden. Maar het kan zijn, dat, wanneer er een stem uit den Raad opgaat, die vraagt of deze oplossing „de" op lossing is, ofzij het ook met' eenige grootere opofferinger- beier resul taat bereikt kan worden. B. en W, zullen toegeven, dat, zoo de verte genwoordigers dér burgery een hoo- ger bedrag willen vateeren, er beter plan is uit te'voeren, meer bedacht ookop de 1 toekomst. Door den gemeenteraad is in het voorjaar van 1897 een gemeen te-ar chivaris benoemd. Daarmede heeft natuurlijk de Raad bedoeld, dat het tyd toerd ons archief te.ordenen en tecatölogiseeren. Zonder volden de localiteit is dit een onbegonnen werk Met het benoemen van een archi varis heeft bij dert gemeenteraad na tuurlijk voorgezeten de begeerte om die localiteit te verschaffen. Dat men dtt dan doe op waardige wijze, maar in eik geval, dat men het doe. Uitstelalthans lang, is hier niet gedoogd. Moge een der leden van den ge meenteraad zich opgewekt gevoelen om te vragen, of het door B. en W. voorgestelde plan is afdoend, waar dig en in den geest des Rijks." OSLO Na langdurige besprekin gen is thans besloten om de Olym pische wedstrijden in het hardrijden op de schaats, alsmede die in het kunstrijden, in het Bisletstadion te houden. In 1946 zijn daar dn Europese.ath- Icthiekkampioenschappen gehouden en dit jaar de wereldkampioenschap pen in het hardrijden, tijdens hevig dooiweer. De bedoeling is. de acco- modatie te verbéteren en te vergro ten. V emieuwingaondenvij 3 aan het Frans Halsplein Zoals wij reeds eerder, konden berichten, hebben naar. aanleiding van de resultaten van het vernieu- wingsonderwijs, zoals dit gegeven, wordt aan de Comeniusschool B voor G.L.O. aan de Singel, ouders uit het Westen van :de stad het verzoek gedaan, om ook in dit stadsdeel een vernieuwingsschool in te richten. Om aan deze verzoeken tege moet te komen zal het onderwijs aan de -Jan. Ligthartschool A voor G.L.O. aan het Frans Halsplein in deze richting worden geleid. Ter bestrijding van de aan dit onder wijs verbonden noodzakelijke uit gaven, zal voor dit jaar nog een extra credief nodig zijn van f 500.-. Kracht der getallen Als antwoord op de ontijdig ingezamelde adressen van het Plantage-comité zyn. door de Schiedamse Gemeenschap thans adhaesie-b'etuigingen aan de Ge meenteraad aangeboden, waarin verenigingen van 'velerlei richtin gen, die kunnen spreken; namens meer dan. 20.000 leden, hun in stemming betuigen met de voorge nomen bouw van een Cultureel Centrum. Het bestuur van de Ge meenschap weet zich geschraagd door het organisatie-leven van onze stad. Vooral om dit te demon streren, werden de ingediende requesten verzameld. "V\f E HERDENKEN in deze maand het vijftigjarig bestaan van het Stedelijk Museum en er zal wei niemand zijn, die Schiedam dit jubileum zou willen betwisten. Toch zou het eigen- lijk een herdenken van het negenjarig bestaan moeten zijn, want toen op 5 October 1940 burgemeester van Haaren in de aula van het oude St. Jacobsgasthuis het nieuwe museum officieel voor geopend verklaarde, mocht onze stad zich voor het eerst met recht in het bezit van een echt museum weten. In de officiële stukken van de gemeente was toen echter al een-en- veertig jaar lang gesproken over het Stedelijk Museum, wraarmee men de historische verzameling aanduidde, die toen een plaats vond in het Doele-gebouw, destijds van de schutterij en waarin thans de ongeorganiseerde jeugd verpozing vindt. Frans van Waas de grondlegger ervan Het moet begonnen zijn met de wapens, die de reeds bijna legen darische Frans vaii Waas ergens in de stad opdiepte en welke hij een plaatsje gaf in het gebouw van de schutterij. Het werd zelfs een hele wapenkamer, waarvoor „de ma joor", G. Visser Bzn., al spoedig ook grote belangstelling had en vol ijver meewerkte om er een histo rische verzameling van te maken. Op 24 October 1899 kwam'het zo ver. dat de gemeenteraad van Schiedam het waardig keurde om er de naam Stedelijk Muséum aan te geven .en het Doele-gebouw' als expositieruimte te bestemmen. Het raadslid M; C/M. de Groot leek.het' gebouw toen reeds" niet erg ge schikt; V'.'f ■- Vreemde opvattingen,'hield "men er in hét. Schiedam vandie dagen op na over het: begrip Museum, want het zou' nog wel tien jaren duren na, het raadsbesluit, ser een ieder voor tien cents per persoon er een kijkje kon gaan nemen. De „majoor", die behalve brandèr-dis- tillateur ook commandant van de Schutterij en wethouder was, fun* geerde als museumbeheerder, Schiedam vloeide, ook in. het ver leden niet over van .belangstelling voor culturele, zaken en zo kan het ons daa ook niet verwonderen, 'dat de hele subsidie van het museum eén precies afgerond bedrag van honderd gulden bedroeg. De sup poosten verdienden vijftig- cent per middag.... Toen kwam er verandering Jarenlang; is. dat daar in "het oude Doele-gebouw zo voortgesukkeld en het was dé', raadsfractie van de SDAP, die omstreeks 1925, voor het eerst critlek gaf op het gevoerde museumbeleid, dat eigenlijjk in het geheel die naam niet mocht heb ben. Reeds toen opperde men in deze kring bij monde van de heer J. Dinkelaar, de latere wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken, het plan om de hele zaak te ver- huizenfnaar het .oude St. Jacobs gasthuis aan de Hoogstraat. Die verhuizing zou nog wel .wat jaartjes op zich laten wachten, doch. in 1927 kon toch. eeri wijziging in het be heer tof stand worden gebracht, die de verzameling ten goede zou ko men. Voor het eerst wérd hiermede belast een op het gebied van oud heden en schilderijen bij uitstek deskundige, dè heer Cr H. Schwa- germann. Deze begon direct met een grondige opruiming-van alle falsificaties cn prullaria, die voor-, dien in. de verzameling waren te récht gekomen. Dank zij een dieptepunt in de economische en maatschappelijke toestand van óns land, kon de ge meente Schiedam er in November 1937 toe overgaan de rechtervleu- van het te kwader ure' reeds voor afbraak bestemde St. Jacobsgast-- huis aan de Hoogstraat, door jeug dige werklozen te doen inrichten als niéuw tehuis voor het Stedelijk Museum. De toenmalige adjunct directeur %'an Gemeentewerken, ir. E. A. Alexander, maakte hiervoor het plan en had cr de leiding van Schipper Boer uit Sliedrechi vis te met zijn mannen met bagger molen Gorcum in de Wilhelmi- nahaven te Schiedam een con tactmijn op. Toert de emmer waarin zich het monster bevond boven water fetoam, dacht men aanvankelijk te doen te hebben met een leeg yal en keerde de emmer boven het dek om. Tenzij dé mtjn door inwerking pan het wafer reeds onschadeïyk is. mag het een wonder heten dat bij de ze handeling geen ongelukken zijn gebeurd. Nog groter zou het gevaar geworden zijn als het on ding in de afvoer voor bagger terecht gekomen was en de smak omlaag had gemaaktEen der' arbeiders aan boord van de bag germolen bij de mijn. in handen. De binnen-afwerking geschiedde door de werkloze meu belmakers onder toeziuhl van de conservator van het museum. Zo kreeg Schiedam dan even na het uitbreken van de oorlog ziin eigen museum eerst goed en de stad heeft het kunnen bemerken ook. Nadat een grote tentoonstelling van schilderijen uit Schiedams bezit. kunnen we er volgend jaar nog niet eens een organiseren? de rij had geopend, zijn er nog talrijke gevolgd. De historische verzame ling werd regelmatig uitgebreid. Streven naar vervolmaking Na het- gereedkomen van de gro te restauratie van de rechtervleu gel kon nog tijdens de oorlog het prachtige orgel in de aula worden gerestaureerd en ook deze ruimte zelf werd grondig'opgeknapt: Zeer binnenkort, zal de?zo.nodige vloer bedekking er komen, evenals nieu we stoelen, die, passen in de sfeer' van de aula. De grote voltooiing zal hét Schie damse Stedelijk Museum pas krij gen, wanneer over een aantal jaren de restauratie van de linkervleugel ook zal zijn afgesloten. Dan eerst zal er gelegenheid zijn de schilde rijenverzameling., en eventuele, ten- -toonsfellingen onder te brengen in een ruimte, die beantwoord aan de daarvoor te stellen eisen. Onder tussen kunnen we er ons over ver heugen, dat wè reeds zover zijn als vandaag aan öe dag. Wie. bij een jubileum als dit de geschiedenis van vijftig jaren nog weer eens door neemt, zal tot de conclusie moeten komen, dat Schiedam de laatste tijd t:a.v. het Stedelijk Museum hard bezig is de achterstand van jaren in te halen. Moge het niet alleen in materieel doch ook in geestelijk op zicht zijn. Begrafenis brandwacht De Jonge Onder zeer veel belangstelling vdbral uit brandweerkringen is Vrijdagmiddag op de algem. be graafplaats te Schiedam het stof felijk overschot ter aarde besteld van de in Hellevoetssluis bii een reddingspogingomgekomen brand wacht De Jonge. De met vele bloemstukken ge dekte baar werd door twaalf col lega's van de overledene graf waarts gedragen. Bij de groeve heeft namens het gemeentebestuur dr, ir. M. F. de Bruyne, directeur van de vervoer en motordienst Rotterdam het woord gevoerd. Hij memoreerde de overledene als, een goed brand weerman, die niet geaarzeld heeft een medemens in nood te hulp te komen. De oorzaak van het onge luk in Hellevoetsluis zal wel altijd een mysterie blijven. Spreker richt te tot. slot enkele woorden van troost tot de nabestaanden. De op de begraafplaats aanwezigen brach ten een laatste saluut aan hun in zijn beroep gestorven collega. Waar het Stedelijk Museum zijn oorsprong vond (Inge2. Med.) Tanden blank en reio; adem fria al* morgendauw, v;: De kunstschilder J-Cornells heeft tot dusver weinig, en dan nog onopvallend, geëxposeerd. Van zijn ontwikkeling is daarom'niet zoveel bekend. Ik herinner mij van de laatste jaren een tentoonstelling met aquarellen, die getuigden van een 'wonderlijk verbeeldingsleven en waarin de sfeer het meest be palend was. Het principe van deze aquarellen was naturalistisch, zij het dok, dat devormen zich op tosten in een gesluierd licht. De landschappen, suggereerden woeste eenzaamheid, .en melancholieke verlatenheid. Een andere' tentoon- stelling, later, liet opeens een heèl andere Cornelis zien. Hot natura lisme, voorzover aamvojüg,. had hij volkomen overboord-Si.worpen en .daarvoor inde: plad-v warea non- figuratieve composities gekomen met een sterke, decoratieve wer king.— u Het. was .een merkwaardig geval, want men vroeg zich onwillekeurig af waar Cornelis heen wilde. In deze archaïsche, byzantynse en mozalek-achtige composities open baarde zich een felle drang naar originaliteit, naar contemplatieve, het innerlijk rakende stemmingen met veel symboliek, die blijkbaar nog niet voldoende waren verwerkt om het doel te markeren.'Het was toen reeds.de moeite waard om te weten waarheen dit zou leiden, omdat verstarring dergelijke uitin gen maar al te vaak. besluipt. De tentoonstelling van nu in 't "Venster maakt op mij de .indruk van een bevrijdende stap, nog be last met de erfenis uit het recent verleden, maar veel doelbewuster. Cornelis, man van problemen, heeft niet stilgezeten. Zijn gouaches zijn veel midder krampachtig dan het vroegere, abstracte werk. Hij heeft ïn deze techniek lossers vormen gevandea, ook meer aansprekende vormer., wel met de voorkeur voor het decoratieve, maar helderder, minder gecompliceerd. CorneUs, die ongetwijfeld weet wat hij wil, doch niet precies kan zeggen, wat hij wil, gaat zijn uitdrukkingsvorm tegemoet. Hij heelt, naar mijn me ning, het isolement doorbroken. Daarom is het nuttig hem in het oog te houden. B, SCHMIDT Zowel door de R,K. Ïïuishoud- en Industrieschool „St. Diduina" als door de Huishoud- én Indus trieschool voor Schiedam en Om streken is aan hét gemeentsbe- stuur medegedeeld, dat men -tot uitbreiding vhn de; vakken wil overgaan. Het ligt in dé bedoeling op het lesrooster ook te plaatsen de vakken Medische Raad, Op voedkunde, Algemene Vrouwelijke Vorming en Verpleegkunde. De uitbreiding van het aantal leervakken aan deze scholen staat in verband met het geven van on derwijs aan meisjes, die reeds op jeugdige leeftijd loonarbeid moe ten verrichten. Deze meisjes van 17 jaar en ouder wil roer. een har monische, typisch vrouwelijke levensvorming geven. d.w\z. hen tot goede huisvrouwen maken. Vóór het zeventiende jaar is de jeugdbeweging de aangewezen richting. Na deze leeftijd krijgt het meisje ccn andere instelling, voor al wanneer zy kennis maakt met loonarbeid, heeft zij behoefte aan een levensschool, die afgestemd is op de persoonlijke interesse. Met dit soort onderwijs aan meisjes is in België na de tweede wereld oorlog een aanvang gemaakt. Later is de benaming ,JVInter Ama. bilis" (Beminnelijke Moecerj ge vonden. In het Zuiden van ons land is dit onderwijs uitstekend geslaagd. Te Rotterdam bestaat een dergelijke school onder de naam van „De Zonnebloem". Het is ten zeerste toe te juichen dat ook in onze gemeente, dit werk odder dé fabrieksmeisjes voortgang kan vinden, zo scbrijveivB. en, W. aan de gemeenteraad, die over de -verzoeken-Vrijdag a.s; zal hebben te beslissen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3