HET ROTTERDAMSCH PAROL Loonronde komt eerst volgend aan de orde Britten'staat een nieuwe versobering te wachten Deense koopvaarder op 'mijn gelopen Wettelijke sanctie der grenscorrecties SYLVIA op Schiphol na goudzoekersavontuur r Nee toch. Heus! Bezuiniging per jaar: 280 millioen pond Subsidies om de gevolgen van koerswijziging ië bestrijden Eerst stabilisatie dan - besluiten Broodprijs mag in geen geval stijgen Vijf opvarenden verdronken bij Terschelling toen reddingssloep omsloeg Nieuwe ambassadeur der V.S. spreekt ai aardig Hollands Tito waclit' aanval van 4 zijden, zegt Der Abend Partisaneninvasie moet Belgrado stormrijp maken voor de Kominform: Treinramp in Polen eist 200 doden Boer krijgt per liter melk I ceot minder De goede kant Handelingsbekwame Duitse vrouw wordt nu onbekwaam 9e Jaargang, no. 250 'Eed en Adm. Lange Haven 141. Schiedam Tel 69300 Abaon-prl's: per week 0.32 per kwartaal 4.10, losse nummers ƒ0.09 Opgericht door d» SMchtfnq ..Het Parool" DE Dinsdag 25 October 1949 Uitgave RV. De Nieuwe Pers Postgiro - 39$644 BankierAmetérdamsche Bank te. Rotterdam 'Directeur» B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F.: Schaper DEVALUATIESLAG WOEDT NOG VOORT Er is alweer een Hollywoodse echtverbintenis gesneuveld. Verléden week herzocht Shirley Temple de vrijheid, thans is het Bette Davis. Bette is ook: al bij na 4 jaar gehuwd met haar 4ae echtgenoot, een schilderende ■bokser. Volgens Bette heeft hij zich echter ontpopt als een bok sende schilder. Om te bewijzen, dat hij heus leeuwen kan temmen is een 33-jarige Oostenrijker te Parijs in het. Cirque d'Hiver, ten over staan van een volledige recht bank, een fcooi met vijf, aan Frans gewende, leeuwen bin nengetreden, maar t het werd geen succes. Ook olifantjes lie pen trompettend van hem weg omdatzij geen Duits verston- de». Voor 18 pond kunt u. in En geland een slagschip-bel ko pen en voor 2 pond een treiler- bel. Aan oud-marinemensen en zoutwatermaniakken hééft de sloperij .van de Britse marine reeds 1000 bellen gesleten... Schilderijen van Picasso verdwenen WUPFERTAL Eon parti) Picasso's, die pér vrachtauto van Berlijn naar Wuppertal werd ver voerd voor cent-tentoonstelling, is onderweg vermist geraakt. LONDEN. Het is gisteren een belangrijke, maar geen prettige dag voor de Britten geweest. Uit dc inond van premier Attlee vernamen zij, dat hun niéuwe versobering te wachten staat Eerst werd het nóodprograzn van dé regering in-het Lagerhuis bekend gemaakt. Daarna wendde Attlee zicb via de radio tot öe natïe.^; in een aantal bezuinigingsmaatrege len, die in totaal een deïlationair ef fect van ongeveer 230 millioen pond sterling per jaer zullen hebben. On der deze bezuinigingen vallen:. 30 In bet zoeklicht FAMILIETWIST Oude vete De familietwist tussen de Komin- form-landen en Zuid SJavië. die aan het licht kwam op 28 Juni 1948, toen dé bekende nota verscheen, waarin Tito c.s, verweten werd, zich niet te gedragen als goede commu nisten, was nieuws, dat pleegt te worden vergeleken met een donder slag bij -héldere hemel; Wat allemaal aan deze botsing .is voorafgegaan, zul len wij wel nim mer hóren, tënzij alle archieven van allé hierbij be- S trokken landen wordengeopend.. Veel leans schijnt daarop voorlopig niet en. daarom zijn wij de Britse journalist té Belgrado, Alexander werth, dankbaar, dat'hij het geval beschrijft van een Bulgaar, een kere Iwan Karaiwonof. Uit .het artikel van Werth- bljjkt, dat Karaiwonof, die thans directeur is van -het instituut voor interna tionale politiek te Belgrado, spoe dig na de tweede wereldoorlog, (toen het dus nog- scheen alsof de communistische partijlijn in alle landen onverbiddelijk gehoorzaamd werd), zijn land. moest verlaten. Aanleiding hiertoe was oen twist met het Bulgaarse - CP-partijbestuur, waarmede hij als hooggeplaatst functionaris geregeld in nauw con tact stond. Tóen, in 1945 dus. was het reeds zo, dat prominente communisten, doch met een van de uit Moskou af komstige politieke koers, afwijken de overtuiging naar Zuid Slavïë uit weken, om daar. te werken en tot hoge functies te geraken. Dit ene voorbeeld, dat belang wekkend is. omdat het wijst op een ketterse instelling van Tito en zijn- kader, lang voordat de wereld dit kon, bevroeden, doet onwillekeurig dein, nog onbeantwoorde vraag stellen: Welke latente conflicten herbergt het verbond der Komin- form-landen op "dit tijdstip? Het net van vriendschapsverdra gen tussen Polen. Tsjechoslmvakije, Bulgarije. Roemenië en Hongarije verschaft hierop geen antwoord. Zelfs een proces-Rajk geeft onvol- doelde- uitsluitsel. Storm op komst Weersverwachting, geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: Gedurende de nacht verder toenemende wind uit Zuid tot Zuid-West, aan de kust tot storm, in het binnenland tot harde wind. Morgen overdag wind, langzamerhand ruimend naar West, aan' de kust tegen de avond wellicht naar Noord- Wést, gedurende lange tijd waaiend mét stormkracht. Zwaar bewolkt ,met nu en dan regen of, regenbuien. Zachter des nachts, morgen binnendrin gen van koudere lucht 26-Oct.; Zon op 7.23. onder 17.24; Maan op 13.43.onder 20.10. (Éigen berichtgeving) DEN HAAG. Gelet op de zwijgzaamheid van dé regering ook tegen over de Tweede Kamer, welke reeds enkele.malen belangstellend naar deze kwestie heeft geïnformeerd, moet de conclusie wel worden getrokken, dat' dé kruitdamp van de- dëvaluatieslag nóg niet geheel is opgetrokken. De veldheren in de ministeries hebben het. slagveld blijkbaar nog niet hele maal kunnen overzien. Dat neemt niet weg, dat de slag.ter bestrijding van de gevolgen van de devaluatie zonder onderbri^ting ïs voortgezet. Som mige stellingen zijn opgegeven, andere, nieuwe sterkten zijn bezet. Nu en dan heeft het er wel eens iets van dat de generaals aan dezelfde kant elkaar in de haren zitten over het strijdplan,.'en als goede oorlogscorres pondenten hebben wij daarvoor uiteraard bijzonder^;grote belangstelling: Wij hebben een stukje van het. nieuwe veldtóchtsplan in handen gekregen en waar de censuur op het ogenblik niet volledig over de bevoegdheden uit oorlogstijd beschikt, wagen we het maar onze bevindingen te rappor teren, moeten worden gevolgd. Dat ech ter wenst de regering onder alle omstandigheden te voorkomen. Dat er 'nog een loonronde moet komen, daarvan heeft de*"regermg zichzelf ook overtuigd getoond. Doch zij méént, dat dit toch niet, mag ge schieden v 6 r zij de zekerheid heeft, dat dan een definitief even wicht kan worden geschapen tus sen lonen en prijzen, een evenwicht dat niet- weer kan worden ver- sLoord door nieuwe prijsverhogende invloeden, welke men op het ogen blik varr de' loonsverhoging niet voldoende-op hun betekenis heeft kunnen schatten. Intussen zijn de veldheren ei wel van overtuigd geraakt, daarbij vermoedelijk een beetje voorgelicht door de vakbeweging en de stich ting van de arbeid dat de prijs- stijgende werking van de devalua tie de draagkracht van de lonen nu reeds veel te 'zwaar 'belast. En 'de regering is dan ook tot het be sluit gekomen dat ér op korteter mijn een compenserende maatregel moet, worden genomen. Men heeft daarvoor hét oog laten 'vallen op een voor de hand liggende doch politiek vrijwelonmogelijk ge maakt' middel: dat van de subsi dies. Afschaffing van de subsidies bad de regering reeds een jaar ge leden in haar vaandel géschreven. En om zich nog meer vast te bin den aan dit. devies heeft zij het nog eens uitdrukkelijk aan de Bel gen beloofd in verband met de ver" wezenlijking van de Benelux. De stgat zoü dus gaan ophouden op.. wöér'%reod;'^af^^dfer"-;po)td-r;vlëes een paar centen té betalen opdat de burger met-zijn ,te kleine loon Welnu dan: de sociaal-economi- sché generale staf heeft in de eer ste plaats de conclusie getrokken, dat de oude plannen om in de loop van dit jaar tot de derde loonronde Gver te gaan voorlopig moeten worden losgelaten. De experts schijnen het er geheel over eens te zijn geworden,dat een loonronde in deze weken, stellig door nog eens eén algemene loonsverhoging na verloop van, een half jaar 20U 1 millioen pond op defensie, 35 mil lioen op het woningbouwprogram, 140 millioen op kapitaalsuitgaven, 5 millioen op Onderwijs, 6 millioen op de voorlopige begroting van staats uitgaven voor de landbouw, 1 mil lioen op de begrote kosten voor het „Festival of Britain'' in 1951 en 10 millioen" op het Nationale Gezond heidsplan, door een maximumprijs van een shilling te rekenen voor elk voorgéschreven medicament. Tot dusver waren alle recepten koste loos.-- Attlèe. verklaarde verder, dat de '•fègefingeen 'rtiBuw-program -'voor -de- invoer uit het dollargebied had op- 1 gesteld, volgens hetwelk voor 1.200 millioen doüar per jaar zal worden ingevoerd. Dit betekent een bezuini ging van 25 percent op het invoer- program van 1.600 millioen dollar, dat eebder door sir Stafford Crip-'S bekend was gemaakt. Attlee's rede in het Lagerhuis werd aangehoord door een zeer groot aantal belangstellenden, onder, wie de prinsessen Elizabeth' en Marga ret. In een korte repliek op de toe spraak van de eerste-minister ver klaarde Churchill, dat de conserva tieve oppositie de bezuinigingsmaat regelen zal steunen. Hij betreurde echter, dat ze niet twee of. drie jaar geleden waren genomen, '5 Avonds verzocht Attlee in een radiotoespraak de Britse werkgevers en werknemers „ernstig te overwe gen" langere uren te maken „in deze tijd van nationale crisis". (Eigen gericht)'. DEN HAAG-V JnSien geen maatregelen zouden worden genomen, dan zouden de gevol gen van de devaluatie zich op de kosten van het levensonder houd vooraldoen gevoelen door een sterke stijging van de broodprijs. Immers het brood graan komtvnjwël geheel uit de dollarlanden en dit wordt dus bijzonder veel duurder. De regering heeft thans besloten, dat de broodprijs voor de con sument in geen geval mag stij gen. Daarom zal de subsidie op orood zeer sterk worden opge voerd. milliocnen .zou besparen heeft men thans wel moeten breken. Geleidelijk aan zullen de subsi dies, vorig jaar al'; grotendeels ..op geheven, weer worden ingevoerd. Dat zijn op'bet ogenblik de voor naamste lijnen uit; het vcldtochts- pian. De details moeten verder nog worden uitgewerkt. Alsook het plan voorvde financiering van deze maatregelen. Wellicht zullen de ge. volgen daarvan^ voor Lieftincks dierbare begroting,' die zo keurig in evenwicht was gebracht nog meevallen. Indien de regering er althans -in slaagt de E.C.A. er van t» overtuigen, een deel van de be vroren fondsen vrij te maken, voor de financiering van dit subsidie- plan. Maar dat schijnt nog niet ge heel te -zjjn gelukj. (Van een bijzondere verslaggever) TERSCHELLING. „Op mijn gelopen stop positie. 53 graden 46 minu ten Noord en 4 graden 49 minuten Oost stop help spoedig stop redding boot en radio-ontvanger defect stop schip zinkende". Dit telegram/ voorafgegaan en gevolgd door S.O.S.-seinen vingen de Nederlandse, kuststations Maandagmiddag om vier op. De noodkreet kwam Van de .2219 tón metende Deense vrachtvaarder ..Ivar". zonder la ding onder weg van Hamburg naar Rotterdam, die kort te voren 20 mijl .ten. Noordwesten yan Terschelling op een mijn was gelopen eh zich in zinkende toestand bevond. Aan boord van de Deen bevonden zich 24 per sonen. Vijf'hunner zijn om het leven gekomen, toen hun sloep, toen deze overboord werd. gezet, uit de davids sloeg. De anderen zijn behouden. Het S.0.5- vahiidé „Ivar1' heeft in zee gebracht, vliegtuigen van de 'twëëwfeddihgsïfèbéiï;-"dB ;;,Doinis-Rtjt f luchtbfrsir-Valkehburjr-t^e- luchtyln-, kers" uit Den Helder en de „Insu- gestuurd om de zee af te zoeken linde" uit Oostmahorn en'de zee- ze toch zou kunnen, kopen. Met die j slepen „Holland" en-,.Oceaan" van politiek die de staat honderden1 de firma Doelcsen van Terschelling Aankomst per „Veendam" in Rotterdam .(Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM. „Neem me niet kwalijk, dat ik nog niet goed Hol lands kan spreken. Ik heb nog maar tot de veertiende les "die taai bestu deerd. Mijn .dochter en ik zijn erg büj hier te zijn. Ik hoop. dat dp ver tegenwoordigers van de vrije pers zich altijd wel kom zullen gevoe len op de ambas sade. Dit is niet zo onzelfzuchtig als het klinkt, maar ik weet, dat ik veel meer van U heb te Ieren, dan U van mij".; Mét deze woor-i den begroette de| nieuwe ambassa-j deur van de Ver-., enigde. Staten in j Nederland. dé heer Selden Cha-< pin de vertegen-j woordigers van de j pers, t die graag veel meer - van hem hadden: wil len weten, maar de nieuwe ambas sadeur, die in ge zelschap van zijn dochter hier gistermiddag met de BERLIJN. Der Abend,'een krant die met Amerikaanse vergunning werkt, verneemt uit Wenen dat de Kominform-naties plannen maken om binnen zes weken op grote schaal een partisan en-invasie in Joego slavië te beginnen. Deze invasie zou gelijktijdig uit Roemenië, Honga rije, Bulgarije en Albanië worden gegonnen. Het doel van de partisa- nen-invasie zou zijn de vorming van een Joegoslavische oppositie-rege ring die loyaal is jegens de Kominform. Der Abend beweert, dat de kern van de parlïsanen-strijdmacht uit 11.000 Griekse partisanen" bestaat die op het ogenblik door Russische instructeurs geoefend worden in kampen in Roemenië, Bulgarije, Albanië en Tsjechoslowakije.Het verluidt dat deze Grieken Russi sche en Tsjechische wapenen heb ben. j Der Abend zegt,-dat ondanks dé tegenspraak van Belgrado dat par tisanen een inval in Joegoslavië zouden, hebben gedaan, in de laat ste paar dagen partisanen-aanval- len, gesteund door tanks, zijn uit gevoerd. Aan deze aanvallen, die door Joegoslavische troepen wer den afgeslagen, werd deelgenomen door Russische, Hongaarse en Roe meense soldaten. De, aanvallen had den ten deel de .kracht der Joego slavische defensib le testen. Der Abend weet ook nog te mel den dat vierduizend Oost-Duitse politiemannen 'in Tsjechische kam pen en in het Roemeense kamp te Orchowa in' reserve worden gehou den voor de partisanen-invasie. republiek samengewerkt en van meer recente datum dateert de be vestiging van het besluit om als, lan den,, die sympathie voor elkaar hebben, deze principes te handha ven door het toetreden tot bet Noord-Atlantisch pact. Meer woor den zouden op dit ogenblik niet op hun plaats zijn. omdat ik nog door H. M. de' Koningin ontvangen moet worden". Daarmee was de weg tot het stel- Veendam". arriveerde vóelde" er len van meer vragen aan de anóbas- niet veel voor om meer le zeggen, sadeur of aan zijn dochter afgesne- den. Zehadden het trouwens veel De heer Chapin legde een scbrif-- te druk met het ïn ontvangst nemen telijke verklaring af. waarin hij het van de begroetingen. Daar was al- volgende zei: „Bij mijn aankomst in lereerst. de heer Clarence D. Hun- Nederland kan ik U weinig anders 'ter. de directeur van de Amert- zeggen, dan dat ik onze president kaanse missie voor Marshall-hulp dank zeg voor. het voorrecht de Ver- aan .'Nederland, en verder de Ame- enigde Staten in dit vrije en vrien-" rikaanse ambassaderaad, mr. Steeré, dëlijke land te mogen vertegen- die ih de periode tussen het vertrek woordigen. .Uw land, zowel als het van dr. Baruch-en deze aankomst mijne, kunnenbogen op een lange als plaatsvervanger optrad, de chef traditie inzake vrijheid en democra- van het protocol mr. Visser, dc tie. gekocht tegen de- prijs vah Amerikaanse consul-generaal, de voortdurende strijd en van bloéd- heer F. van den Arend en de mi- vergieten. Bij de verwezenlijking litaire attaché's der drie belang- van deze idealen hebben zij sinds rijkste onderdelen van de'Ameri- geboorte van de Amerikaanse kaanse strijdkrachten. WARSCHAU. Volgens onoffi ciële, maar betrouwbare berichten züxi meer dan 200 mensen gedood en 'vele anderen gewond bü een trein ramp nab(j Nowy Dwor, 50 km ten Noordwesten van Warschau. Het ongeluk zou Zaterdagmorgen vroes gebeurd zijn, toen de expresse van Dantzig naar Warschau uit dé bocht schoot. De locomotief cn ver schillende rijtuigen sloegen, daarbij over de kop. Wrak van jol op de bollen voor Oude Schild DEN HELDER- De motorred- dihgsboot „Dorus Rijkers" van de N.Z.H.R.M, heeft Maandagmiddag dwars voor Oude Schild (Texel) op de z'.g. bollen hét wrak van een jol gevonden, die sinds Zondag werd vermist. Men neemt aan, dat de beide opvarenden, de heren E, W. Beth, apotheker enR. Kos, kassier van de staatsloterij' in Den Helder, zijn. verdronken. Hun li chamen zijn nog niet gevonden. Vermoedelijk is de jói, door de storm overvallen, op de randplaat vastgelopen en door de overko mende-stortzeeën" gezonken^ naar drenkelingen en radioscinen yan Radio-Schevenirigen de aether in gezonden om zeeschepen, in de omgeving- van de plaats van de ramp tot assistentie op te wekken. Het reddingswerk werd zeer be moeilijkt door het slechte zicht, de hoge zee en de zware branding. De „Holland" onder kapitein Doeksen, die het eerst bij de „Ivar" aankwam, zette een vlet uit, die er met' levensgevaar in slaagde tien man van boord te halen. Dezen zijn omstreeks het middaguur op Ter schelling binnengebracht. Eerder reeds had de „Ivar" twee sloepen overboord gezet. De eerste, aan boord waarvan zich v(jf personen, bevonden, is omgeslagen. Zg zijn.al len in de golven omgekomen. Van hen ontbreekt tot dusverre elk spoor,- - De tweede sloep, die zeven .per sonen aan boord had'en,waarnaar de hele nacht door is gezocht," is hedenmorgeq.' om half negen - be houden aangekomen op het strand te Ameland. De mannen waren zeer uitgeput'en doorweekt van het zee water. zy waren, echter niet gewond en zijn in het hotel .„De Zwaan" weer op Verhaal gekomen,. In de sloep hebben zij in achttien uur een afstand van 24 zeemijlen afgelegd. Onderweg passeerden zij vijf sche pen doch geen hiervan had hen op gemerkt,-hoewel zijlichtkógels af vuurden.'' Zieverder pag. 3^1 Gislerett zij» de troepen, die zich aan boord bevonden van de ..Gróote Beer", gedebarkeerd. 'Het waren soldaten van het eer ste onderdeel van 'i AAT-baial- jon der 7-December-divisie. DEN HAAG. De gemiddelde producentenprijs voor melk is voor de ap 6 Nov. 1949 aanvangende nieu we productie-periode vastgesteld op 17,75 cent per kg melk met 3,5 vet. Ook. in het nieuwe melkpro ductie-jaar zal er' verschil zrjn in de prgs gedurende de winter- en de zomerperiode. De wintermelkprqa voor de boer zal 19,70 cent bedra gen en de zomermclkprijs 16.70 cent per kg melk en by een vetge halte van 3,5 De gemiddelde prijs van 17,75 cent per kg melk met 3,5 vet met- een. prijs—van. 16.75 cent per kg melk 'met vet. Voor het thans eindigende melkproductiejaar was de gemid delde melkprys 17.75 cent per kg met 3,3 vet, zodat de nieuwe prijs 1 cent lager is. De, vaststelling van de nieuwe melkprijs voor de hoer heeft geen betrekking op de prjjs van de melk voor de consument. T) ECHTS GAAT VOOR", is de j y 4v algemeen geldende verkeers regel zowel in ons land als an ahe landen waar men rechts rijdt. Op wegen van gelijke waarde (dus wanneer er geen sprake is van een voorrangswegtnoet men. dus stop pen. voor degenen, die men aan zijn rechterhand heeft. Hoe eenvoudig en helder deze regel ook is, hij heeft toch vele be zwaren; de ervaring heeft dat ruimschoots bewezen. Het is vooral in Nederland, waar men het thea- etisch gemak van een eenvoudige regelheeft vervangen voor het practisch nut van het dagelijks ge bruik. In plaats van de heiligheid, der regels door dik en dun te hand haven, heeft de Nederlandse wet de logica erkend van het verschil tussen soorten weggebruikers en de regel „rechts gaat vóór" daarbij aangepast. Bij ons gaat rechts niet altijd voor en wanneer men te ma ken heeft met langzaam én snel verkeer, dan heeft het snelverkeer, op wegen van gelijke waarde, altijd voorrang, althans wanneer het met door zelf linies af te slaan het rechtdoor rijdend langzaam verkeer kruist. Bij „gewone" kruisingen, de meest voorkomende dus, heeft het snelverkeer de eerste rechten:en Irt een land met zoveel fietsen als het onze, is dit volmaakt logisch. Een. fietser, alle tot de categorie „lang zaam verkeer" te rekenen wegge bruikers, kunnen gemakkelijker vaart minderen dan trams, vracht wagens en personenauto's en het zou vhn weinig practisch begrip blijk geven,1 wanneer men van het snelverkeer zou eisen voor alle zich langzaam voortbewegende voertui gen telkenmale te stoppen. Toch. zal deze eis, net zoals vroe- ger, weer worden gesteld en wel in. de loop van het volgende jaar. Op het te Genève gehouden internatio nale verkeerscongres is besloten dat de regel „Rechts gaat vödr", behoudens voor voorrangswegen, algemeen en internationaal van kracht zal zijn. Nederland behoort tot dc twintig van de drie en dertig landen, die zich accoord hebben verklaard, terwiile van de' grootst mogelijke, over de gehele wereld geldende, gelijkheid van bepalin gen. Uit verkeers-technisch oogpunt is dezebeslissing in hoge mate te betreuren. We zullen :.een regel moeten aanvaarden, die we enige jaren geleden opzettelijk als min der deugdelijk aan de kant hebben geschoven. We zullen een. veran dering moeten accepteren, die on getwijfeld tot extra ongelukken aanleiding zal geven, vooral in.den beginne. Maar toch zit er iets zeer-goeds -uudeze. bgaUssipg, Hetgeen.voor- beeld, zeer 'klein voorbéfeld.' maar toch een voorbeeld,'hoe men het terecht gevoelde, speciüek-natio- nale en eigen belang opzij zet, voor het internationale belang der grootst mogelijke'gelijkvormigheid. Het is deze goede en verheugen de zijde, ener- overigens -met leed wezen genomen beslissing, die wij onder de aandacht wilden brengen. (Van onze parlementaire redacteur f De pas bij de Tweede Kamer in gediende Grenscorrectiewet 1950 komt in de plaats van het Grens- correctiebesluit 1949 van 23 April j.3. dat een- uitvloeisel was van de wet: van 21 April, welke de Eerste Kamer pas bereid was goed te keu ren, nadat minister Stikker de por tefeuillekwestie had gesteld. Door die wet werd de Regering tot het bovengenoemde besluit gemachtigd onder beding dat binnen zes maan den na zijn uitvaardiging een wet zou zijr ingediend. - Deze termijn heeft de Regering Rechercheurs schenkt zij 'n glimlach (Eigen bericht) SCHIPHOL. Om. drie uur' in de afgélo- pen nacht kwam Syl via van' der Moer, het Nederlandse meisje met de charmante glimlach, die gemaakt heeft, dat Finse jour nalisten en Finse goud zoekers haar schulden en haar boete hebben betaald, met het post vliegtuig uit Kopenha gen terug in' Neder land. Ze «glimlachte ook nu. Klein, blond, gekleed in een Finse soldaten- broek én korte Finse laarzen, stapte ze par mantig uit het toestel op Schiphols platform en liet daar blijmoedig haar fris gezicht ver lichten door de blits- lampen der fotografen, die op dit nachtelijk uur voor haar alleen hun bedden in de steek hadden gelaten. Die fotografen waren niet de enigen, die voor Sylvia belangstelling aan de dag Jegden.rDe -publicaties oven haar persoontje hebben ook de aandacht van de politie getrokken en zo waren er-op het vlieg veld ook een paar hof felijke ambtenaren van de Rijksrecherche, die graag even haar papie ren wilden zien. „Ik weet drommels goed, dat ik in Finland fout.ben geweest", zei Sylvia, toen zich een gesprek ontwikkelde. En verder glimlachte ze maar._ Toen de douane zich ervan had overtuigd, dat Sylvia's groene 1 soldatcntas geen enkel gram Fins goud bevat te. stapte zii nog steeds lachend en par mantig aan de zijde van een -Rijksrecher cheur in een gereed staande auto en ver trok naar Amsterdam. Vandaag zalde Rijks recherche. het zonden- register van Sylvia eens nader bekijken. Grote feiten- verwacht men niet. wel kruimel tjes, zoals door de poli tierechter plegen te worden berecht. Als dat onderzoek achter de fug is kan Sylvia weer nieuwe avonturen tegemoet gaan. in staat gesteld omde ontwikke ling in de toegevoegde gebieden gade te slaan. De toestanden heb ben zich reeds enigermate gecon solideerd, zodat deze wet concreter kan zijn'dan hét besluit. Aan bul-, tengewone bevoegdheden ,voor-=het uitvoerend gezag bestaat geen be hoefte meer, zodat naar normale bestuursvormen; kan warden over geschakeld. In de memorie van toelichting wordt geconstateerd, dat de ge- biedsovergang zich zonder bijzon dere moeilijkheden hééft voltrok ken en dat de bevolking der nieu we gebieden blijk heeft gegeven, het streven om haar naar reebt en billijkheid te behandelen te waar deren. De toestand in de nieuwe gebieden is thans in het algemeen bevredigend te noemen. Het wetsontwerp strekt er voor namelijk toe om vóór de aan Ne derland toegevoegde bevolking rechtszekerheid te scheppen. Ne derlanders worden de voormalige Duitsers dcor deze wet niet, doch zij worden wel .als zodanig behan deld. In sommige opzichten, b-v. v/at zakelijke rechten betreft, zal het Duitse recht van kracht blij ven- Daarentegen zal de Duitse ge trouwde vrouw, die "naar Duits recht hrndelingsbekwaam is na hec in werking treden de2er wet plot seling handelingsonbekwaam wor den. Elten en Tudderen zullen, in de toekomst zelfstandige Nederlandse gemeenten worden, doch voorlopig drostambten blijven, zodat er -zo lang geen gemeenteraad 2al zijn.- De kleine nieuwe gebieden wor den aan bestaande gemeenten toe gevoegd. Minder dure geallieerde1 troepen in Hellas WASHINGTON, Engeland heeft voorgesteld de 3000 Engelse manschappen terug te trekken, die zich op het ogenbbk in Griekenland bevinden. Engeland wil deze stap nemen in het kader van bezuini gingsmaatregelen én :de V.S. heb ben er geen bezwaar tegen. AALSMEER. Na bijna 'vjjf jaar onderbreking is:heden de ex port vansnij bloemen naar Duits land opnieuw begonnen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1