l ■Mé Mijmeringen bij de ruïne van de Sint Laurens Schoonhovense deserteurs zijn weer gewone soldaten r AKKERTJE 1—ui 'en zakten dë eeuwen eerste palen in het veen FILMS VAN DEZE WEEK Open Bijbel Zesde gedeelte blijft echter hardnekkig weigeren Herhaald dienstbevel Ginette Neveu Dertig jaren parlementariër Mr. Oud vertelt Marcel Cerdan Xerxes moet morgen winnen VPRO bestaat een kwart eeuw Belangrijke dag voor „Het Zuiden" Zaterdag 29 October 1949 J^ENS, maar dat is. óp de.kóp af vijf honderd jaar geledenbeefde de Us lucht in het jonge stedeke' Rotterdam van de'opwekkende geluiden, die door trommels'en trompetten werden voortgebracht. ln dat jaar 1449 kon men elke dag een stoet burgers zien voorbijtrekken op weg naar de plek, waar een nieuwe kerk zou' verrijzen. Voorop in- de stoet wapperde een vaandel irt de koude najaarswind,'dat met grote devotie werd gedragen, In hét doek stond St. Laurens geborduurd, bradende op een rooster. Hij is de schutspatroon van de nieuwe kerk,, ate zij zullen bouwen. Vrijwillig en eeiisgezind zuUen zij dé kerk optrekkensteen voor steen. De trommels roffelen, .enr.de .trompetten schetteren, het vaandel klappert als de wieken van een gevangen vogel tegen de stok en als de stoet bij de bouwplaats is gekomen, stijgt het gezang der poorters, die hier hun dienstbetoon aan de gemeenschap komen uerrichten, klaar en eerbiedig teii hemel. Op 6 No vember van, dat jaar wordt de eer ste steen gelegd door jonkheer Aal- bregt van Waveren, de tweede door. pastoor Adolf de Haas. 'Het grootste werk, de bouw van de toren, moet nu nog beginnen. rjE toren en <t< JL/ kerk werden ge bouwd. De eeuwen tuimelden over haar trotse,, massie ve muren en ver- - weerden de stenen, die grauw eer- kleurden en. met mós toerden bedekt. Maar de kerk bleef staan. Brand ver nielde de torenspits en voortaan zouden de reizigers Rot terdam reeds van verre herkennen aan het silhouet van de stompe St. Laurens, die de tijd bleef trotseren en onvergankelijk scheen. De stad veranderde, breidde zich uit en werd een naam in. de wereld. Alleen de St. Laurens bleef dezelfde, eenvou dig, onaantastbaar, majestueus. Zij ge leek een wachter, die waakte over huizen en mensen. De stad en de Gro te Kerk, ze warén een en ondeelbaar. De stad zonder haar tocs ondenk baar. Expositie Oud Schiedam geopend In hét gemeente-archief is .Vrij dagavond de tentoonstelling, „Oud- Schiedam" geopend. De.gemeente archivaris, de heer Ha2éwinkel, 'heeft in zijn toelichtingswoord uit eengezet hoe de gemeente Botter dam aan de tekeningen van Oud- Schiedam was gekomen. Tekenin gen, welke de gemeente Schiedam zelf niet bezit De heer Hazewinkel vond hierin een aanwijzing voor genoemde gemeente zelf zorg te dragen dergelijke tekeningen in haar bezit te krijgen. Wethouder J. U. Schilthuis meende na deze inleiding weinig behoeven te zeggen, doch het speet hem dat de opening op een erg on gunstige datum was gekozen, ge zien de vele feesters ter gelegen heid van het tachtigjarig bestaan van de rijks H.B.S, en de maande lijks gemeenteraadszitting in Schie dam. Dit zal wel. tot gevolg heb ben gehad dat veel genodigden uit Schiedam verstek moesten laten gaan. Spreker hoopte dat deze ten toonstelling mede zou werken tot de versteviging van de samenwer king met Botterdam. Kaiser-Frazer gaat Fiats maken Wij vernemen dat het stadium van de onderhandelingen tussen de Kaiser Frazer fabriek te Rotter dam en de Fiat-a utofabrieken te Milaan doet verwachten dat Kai ser Frazer in Januari 1950 zgl be ginnen met de bouw in licentie van Fiat Simca's. De oplage van de Kaiser Frazer.wagens zou hierdoor niet minder behoeven te worden. Zij bedraagt op het ogenblik onge veer elf auto's per dag TT kent ze wel, die ontroerende schilderijen, waarvan de goedkope reproducties:in alle lijs- tenwinkels te krijgen zijn en die men „genrestukken" pleegt te noemen. Een oud moedertje heelt het breiwerk op haar schoot laten zinken, haar handen zijn gevou wen en /oor haar op tafel, be schenen cU-or een binnenvallende zonnestraal ligt de op En bijbel. Of tegen een donkere achter grond laat een slanke kaars op een statige kandelaar zijn roman tisch licht vallen over de vergeel de, met zwarte aöthische letters bedrukte bladzijden van een oude Staten-Bijbel. Vincent van Gogh, de dominees zoon uit Nuenen (Noord-Brabant) heeft ook eens zo'n genrestuk ge schilderd. Maar het gewild-gevoe- lige is hem vreemd- Op een tafel ligt de beduimelde romt-i van Zola: „La joie de vivre" Le vensvreugd). Het lichtgele omslag van het Franse boek steekt af te gen de donkere grootheid van de oud-Hollandse Brbel. De roman ligt als w .ggegooid. dicht. De Bij bel als bij een gezocht hoofdstuk opgeslagen, open. HIERIN zien wl| het kenmerk van de Hervorming der Kerk: de Bijbel open. Die open blijft als het leven-genieten een dichtgesla gen boek Is geworden. Maar al is het een kenmerk, daarom mag het nog niet een dood teken zijn. Ik kan nog de geur ruiken van die zelden gebruikte pronkkamer er gens in Friesland, waar als teken van het goed-hervormde karakter des huizes een open Staten Bijbel op een kunstige (niet al te stevi ge) lezenaar lag. Met de weke lijkse beurt werd ook de Bijbel af gestoft, maar het hielp weinig, "want het bleef er duf ruiken, om dat men. niét leefde in'dat ver trek. De Bijbel lag er. Open nog ■wel. Maar dood. "\Ï7 IE-christen is leeft met open vv Bijbel.'Niet omdat het nu eenmaar zo hoort, maar omdat wij daarin het Leven, vinden. En de levensvreugd, die nimmBr ver gaat. Omdat een mens daarin mag ontmoeten Degene, die het leven geeft en het Léven ist Jezus Christus, Daar ging het Luther om op die gedenkwaardige le October 1517, die sindsdien Hervormingsdag heet. En die centrale boodschap ■wordt nog verstaan niet alleen in reformatorische, maar ook in rooms-katholieke kring. Omdat van Christus getuigt: de open Bijbel. Oberman. Particuliere woningbouw in Rotterdam-Zuid Dank zij de vlotte medewerking van de dienst van Volkshuisvesting, Financiering èn Bouwpolitie te Rot terdam, is het de bouwkundige, de heer Johs. P. Manhave Jr., zeer spoedig gelukt, de nodige vergunin gen te krijgen voor de bouw van 15 panden aan de Akkermanstraat •in- Rotterdam-Zuid. Vandaag Is de eerste paal gesla gen voor dit blok van 15 vrtfe be- nedenwonin, en met tuin en 15 vrije bovenwoningen met slaapétage. De woningen, krijgen dbuchB of badka merruimte met leidingen voor gey ser of boiler. Zowel de boven- als de benedenwoningen hebben een aparte loods voor fietsen, achter in de tuin. Het ontwerp voor het woningblok is van architect Jos. de Jonge. Ook de grootste'f rampspoed heeft ze overleefd. Toen de zilveren onheilauo- gela over haar heenscheerden e» de huizen begon nen té 'slingeren als had een aard beving hen getrof fenen dè rómp van 'de St. ïjaurenf- schuil firing- in ver- stikkende rook en vernietigend vuur, is ze blijven staan. Na het zinloze geweld was alleen het geraamte over en een aangevreten toren, waaraan echter nog steeds reizigers van verre konden zien, dat Rotterdam, wel ge troffen, maar niet verdwenen was. TI7IE -nu de bouujoal bezoekt, rr wordt bevangen'.door een na vrant, weemoedig gevoel. Het licht valt door de uitgebrande boogramen en vergruizelde en gescheurde pla vuizen, waartussen het onkruid we lig tiert. De natuur heeft zich over de grafstenen ontfermd. Het zaad van wilde bloemen en struikgewas heeft zich in de richels genesteld en is daar opgebloeid als wilde i het daarmee aan de gestorvenen de laatste eer be wijzen. Het is een onwezenlijk kerk hof geworden, -waarop de toestappen even 'sneZ vervluchtigen als de her inneringen. De muziek van trommels en trompetten heeft zich reeds lang in de eeuwen opgelost en als men het toch zou horen, wordt het overstemd door het gedonder der bominslagen van negen jaren terug. En dit is de -meest trieste ervaring temidden van deze ontluisterde vturén, die niets vriendelijks meer bezitten en alleen maar aanklagen, de herinne ring aan het woeste geweld der Teu toonse wereldveroveraars, waarvan men niet- lós komt. Dit is St. Laurens, bradende op een rooster. Een ietwat wrange symboliek. Maar reeds staat de toren gekneld in stalen stellingen en wordt er gewerkt aan plannen om de kerk te doen herrijzen. St. Lau rensonze wachter, want de stad zonder deze kerk is ondenkbaar. (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Van de 193 deserteurs uit.-Schoonhoven, waarover de laatste dagen veel te doen is geweest tot-in de Tweede Kamer toe, zijn er Vrijdagmorgen vroeg IB1 aan boord van dé .Zuiderkruis" gegaan én zijn daardoor van deserteur weer gewoon soldaat geworden. Van de 32 anderen weigerden er elf in Schoonhoven aan het dienstbevel tot ver trek gehoor te geven en 22 soldaten, die.' nog waren meegekomen tiaar Rotterdam, weigerden op het allerlaatste ogenblik om zich aan boord van de „Zuiderkruis" te begeven. Deze 32 desereturs zijn nu onderge bracht in hét dépot- en detentiekamp te Nieuwersluis. en zullen te zijnet- tijd voor de Krijgsraad moeten verschijnen. Er hebben zich bij deze inscheping in het geheel geen onregelmatigheden voorgedaan. De soldaten gedroegen zich correct en ook over hun behandeling hadden zij zich toen wij hen spraken niet te beklagen. Van handboeien of dwang is. geen sprake geweest alleen verklaarden sommigen, dat er te weinig aandacht aan hun bezwaren tegen uitzending was geschonken. kade heeft zich in de vroege och tenduren hetzelfde afgespeeld, nu met 22 soldaten. Ook zij bleven weigeren en zijn toen meteen afge voerd naar Nieuwersluis. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zij dit voor een deel aan' zichzelf te danken hebbeii, want. kolonel J. W, Sluiter, de garnlzoèns comman dant van Schoonhoven verleide ons dat hij alle deserteurs,die voor deze uitzending in .aanmerking kwamen in de gelegenheid, had ge steld om bij hem te komen praten. Hij vertelde zelf niet hoeveel er gekomen waren, maar' de soldaten vertelden ons, dat er veel niet eens de moeite hadden genomen om zich met de kolonel te verstaan. Luit. kolonel G. J. van-Brakel, hoofd van de militaire juridische dienst, was zelf bij het transport aanwezig ge weest. „In Schoonhoven" zo zei hij „is vannacht aan 193 men sen bevel gegeven de bagage op te nemen en zich klaar te houden voor het vertrek. Elf mensenen zei den: „Dat doen we niet." Het dienslbevel is daarop herhaald, doch de elf blevenweigeren." Ik heb ze toen gewezen op de gevol gen van hun weigering, maar zij bleven bij hun standpunt." Op de Maar het grootste percentage is aan boord gegaan' en velen waren naar zij ons verklaarden blij dat de zaak nu tenminste afgelopen was. „Het was wel heel' moeilijk", vertelde er één, die om princi piële redenen gedeserteerd was '.Want een directe voldoening kan het' me toch niet schenken, dat ik aan boord ben gegaan. Maar als je voor de keus staat tussen een zwa re gevangenisstraf en inschepen., ja wat doe je dan? Ik hoop, dat we er niet lang méér blijven." Het overgrote deel ongeveer 80% was om andere dan principiële re denen weggebleven, maar ook on der hen gingen stemmen op, dat dit toch wel de meest geschikte (ol minst slechte) .-1— regeling (was ge bleken. De meesten gaven de in druk zich wel te- kunnen schikken en een enkeling sprak er reeds zijn verheugenis over uit, dat hy nu verlost was van alle strafmaatrege len. De soldaten bevonden zich nor maal temidden van de anderen, die met de „Zuiderkruis" de reis naar Indonesië aanvaarden, van een speciale bewaking of iets dergelijks was geen sprake meer en voor ve len werkte dit stimulerend! Route van lijn M gewijzigd De autobussen van lijn M zullen met ingang van Dinsdag 1 Novem ber- op het traject-gedeelte Koe marktStation.N.S. Schiedam niet meer via BroesvestSingel maar in beide richtingen via Rotterdam- sedijk NoordzijdeBoerhaaveplein Boerhavelaan—LorentzpleinProf. Karaerlingh Ónneslaan rijden. Cineac Colosseum en Victoria Die dwaze mr. Jones Hoe de huis-aan-huis verkoop van borstelwerk tot zulke avontuurlijke cn griezelige gebeurtenissen kan lelden als „die dwa2e mr. Jones" beleeft, zal de ingewijden van het vak wel een raadsel blijven, maar ondertussen, ze overkomen hem dan toch maar, ln bliksemsnelle opeenvolging 'en op zo'n vermakelijke manier verteld, dat de toeschouwer er gelukkig niet toe komt het verstand in werking te stellen bh' al deze slapstlek en andere zotternijen. Vooral de slot fase, de achtervolging in het pakhuis vol overtollige oorlogsvoorraden is, hoewel wat lang aangehouden, bijzonder goed gevonden. Red Skelton en de aardige actrice Janet Blair raken in een soort sup er-cakewalk verzeild met de wonder lijkste voorwerpen en instrumenten en hun verstoring van tal van radio programma's heeft zelfs heel geestige effecten, Een onopgeschroefde, heel eerlijke filmcomedy van de goede soort. Capitol De terugkeer van Frank Fritz Lang maakte een Wild-Westfilm in technicolor, waar weinig slechts, maar ook weinig goeds van te "zeggen valt. Het is het verhaal van een dappere revolverheld. die het riiwe leven vaar wel heeft gezegd, maar door dc sluip moord op z'n broer tot wraak genoopt wordt. Om zijn revanche op het boeven- broederpaar Ford te financieren pleegt hij in het voorbijgaan even een roof overval op het spoarwegkantoor. Er komt ook nog een Jongedame aan te pas, die het is in de tijd van de emancipatie erg graag journaliste wil worden. Van de Amerikaanse rechts pleging in die dagen krijgt men geen al te hoge dunk op de zitting, waar de held ter verantwoording wordt geroepen voor roof en moord. De moord heeft hij niet gepleegd, de roof bekent hij zelf, maar de jury vindt dat blijkbaar helemaal niet erg en spreekt het onschuldig uit. Bhnry Fonda, een dagje ouder gewor den, Gene Tiemey en Jackie Cooper hebben we wel eens beter gezien. Lutusca ArlbergExpress De haam van de regisseur van de Oostenrijkse film Arlberg-Express ver scheen met zulke koeienlettere op het doek. dat hij onwillekeurig gelijke ver wachten wekte. Nu, die men-rcr Eduard von Borsody moet maar eens goed bij de Fransen en de Engelsen en de Italianen en de Ame rikanen ln de leer gaan. dan zal hij mis schien ontdekken dat er nu andere eisen gesield worden aan het maken van een dragelijke film dan een 25 jaar geleden. In de-trant van die goede oude tijd beeft Von Borsody het onechte verhaaltje ver teld van een brave violist,, die een tas met sieraden vindt, met welke tas hij bijna de hele film door stupide onder de arm blijft lopen. En een nog bravere juffrouw, een engelachtige dienster ln een berucht boevencafé, de soede genius van de bijna tot misdaad ver vallende musicus Is. De ending is zo happy als maar mogelijk'Is. naar men raden kan. Een naar en stuntelig en vals romantisch gevalletje, ln trekschuit tempo gespeeld. Een huiselijk praatje bij de haard, zo wilde mr. Oud de „Par lementaire herinneringen" noemen, die hij Vrijdagavond ophaalde op de eerste bijeenkomst in het nieu we seizoen van het Historisch, ge nootschap „Roterodamum", welke volgens de traditie gehouden wordt op Erasmus' geboortedag. Geen (chrono-)logisch opgebouwd betoog dus. maar een vertelling in de fa miliekring van Roterodamum, doorregen met vele anecdoten en grapjes, die mr. Oud tijdens zijn 30-jarig parlementariërschap heelt meegemaaktVóf'opgevangen: Spreker ging ih de herinnering terug naar het jaar 1917, veaarin hy zijn intrede deed -ih de Tweede Kamer. Het kiesstelsel kende toen nog juist niet de evenredige ver tegenwoordiging en het stemmen op partijleiders, zoals dat sedert dien is ingevoerd. Het land was verdeeld in 100 kiesdistricten van plra. 6000 stemmen, in de zich snel uitbreidende steden moest die indeling onvermijdelijk tot ongelij ke verhoudingen leiden die uit de candïdaten 1 volksvertegen woordiger aanwezen. De verkie zingsstrijd had dus een heel ander karakter dan thans, zij was veel persoonlijker. Mr. Oud was candi- daat gesteld voor het district Den Helder en dat hield in dat hy van. de vroege ochtend tot de late avond het over de eilanden en het platte land verspreide kiezersvolk moest bezoeken en toespreken. Hoe vinnig 't gevecht was, blijkt wel hieruit dat hij bij de eerste tus sentijdse stemming 2300 stemmen op zich verenigde, op de hielen ge volgd door de twee andere Candi da ten met resp. 2200 en 2100 stem men. De strijd der candidatcn was ook veel sportiever; zij bestookten elkaar op debatingavonden, die buitengewoon populair waren bij het volk. Op 28 Juni 1917 deed. hij zijn intrede in de Kamer. „Ik heb daar als jongmaatje heel veel geleerd. M'n maidenspeech, die een soort examen voor de Kamer is, had een heel luguber onderwerp „het cen traal testamentenregister". Die oude Kamer was toch wel heel erg aardig. De onderlinge omgang bul ten de politieke sfeer was evenals nu buitengewoon vriendschappelijk. Ik geloof, dat het erg verkeerd is op. ons parlement af te geven, zo als door velen vooral in de oor logsjaren wel werd gedaan. Ik heb zeer veel grote figuren in de Ka mer leren kennen en in het alge meen wordt er door de leden bui tengewoon hard gewerkt! Mr. Oud noemde enkele beken de parlementariërs, die hij van dichtbij had meegemaakt,Troel stra, De Vos van Steenwijk, -Nolen, Abr. v. d. Hoeven, Mendels, De Savcmin Lohman. Hij besloot zijn zeer onderhoudende causerie met enkele herinneringen aan de Eerste Kamer, De. voorzitter van het genoot schap, dr,' W. F. Lichtenauer heeft mr. Oud dank gezegd voor zijn speech. Bij het begin van de avond deelde hij mee dat de kascommissie In de 's middags gehouden jaarver gadering een zeer bevredigend rapport had uitgebracht, en dat het leden- en donateurstal 950 (vorig jaar 700) bedroeg. Ginetto Neveu. die thans -bij het ongeluk met de Franse Constella tion om het leven is gekomen, wordt algemeen als een der grootste vio listes van deze tfld beschouwd en is ook in ons land geen onbekende. Na de oorlog is z|j opgetreden in Den Haag en ln Utrecht en overal op haar Nederlandse tournee heeft z|j buitengewoon veel succes ge oogst met haar vertolking van Beethoven, Mozart, Brahms en Ra- vel. Geboren in 1920, leerde ztj reeds op zeer jeugdige leeftijd viool spe len bij niemand minder dan Carl Flesch. Toen zij vijftien jaar oud was behaalde zij de eersts prijs aan het Nationale Conservatorium te Parqs en ontving- z|f uit 85 deelne mers de Grar.d Prix van het inter- nationale violistenconcours te War. schau. Van 1935 tot 1939 maakte Gir.ctte Neveu grote concertreizen door Europa Amerika. Na 1D44 her vatte de jonge kunstenares haar muzikale loopbaan. De Société des Concerts du Con- cervatoire de Paris verzekerde zich van de exclusifieke harer Parijse orkestconcerten. Z|j trad weer op in België, vierde triomphen in Neder land, maakte een succesvolle tour nee door Zwitserland, ging naar En geland, waar zfl o.m. optrad in de Albert Hall, waar ook aanwezig was het konipkiyk paar van Enge land. Veel succes oogstte z|j op het muziekfestival in Zürich. Vele lan den werden door haar bezócht. Gi. nette was klein van poetuur met Romeins gekapt haar en een inne mende persoonlijkheid. .(lngez. Méd.) „Ik ben van plan Jack la Motta knock-out ie slaan, maar ik zal hen, die toeschouwer zijn. bil dat gevecht, geruime tijd plezier bezorgen". Aldus verklaarde de Franse middenge- wichtkampioen Marcel Cerdan, toen hij zich de vorige maand voorbe reidde op een ontmoeting met de Amerikaan met de wereldtitel als in zet. La Motta liep een. schouderbles sure op en de boksmatch werd een maand uitgesteld. Thans zal geen enkele Amerikaan de met zoveel spanning tegemoet geziene wedstrijd meer kunnen volgen. Op weg naar dc Verenigde Staten is hij om het le ven gekomen, toen het toestel van de Air France, waarmee hy dc over tocht over de Atlantische Oceaan maakte, verongelukte. Daarmee is een einde gekomen aan een dertien jarige carrière als professional. Zyn dood zal niet alleen grote ontstelte nis wekken in de Franse sportwe reld, waar hij buitengewoon gezien was, maar ook Ih Amerika en in vele Europese landen waar hy in de ring verschenen is. Cerdan werd in 1916 in Algiers ge- horen en diende ln de jongste"oorlog bij de Franse marine. Hij ie gehuwd en vader van drie kinderen. H|j stond op het punt zich uit de boks- wereld terug te trekken om zich meer te kunnen wijden aan zijn ge zin. In 1945 won hij te Rome het Intergealli eerde bokstournooi. Gedu rende de tijd, dat hij professional was heeft Cerdan meer dan hon derd wedstrijder, gebokst. Slechts enkele hiervan heeft hij verloren en evenals La Motta is hy nog nimmer knock-out geslagen. Er was ook nog altijd sprake van, dat Cerdan in Parijs, eventueel om de titel, een wedstrijd tegen onze landgenoot Lue van Dam zou bok sen. Deze, die Cerdan zeer goed kent. verklaarde ons, evenals zijn vrouw, door het bericht van Cerdan's plot selinge dood zeer te zijn getroffen. „Over een wedstrijd tussen hem en mij", zo verklaarde ons Luc van Dam, „stond nog niets vast. Ik kan u alleen zeggen, dat er voortdurend iets tussen schijnt te moeten komen. Zoals u weet scheurde ik even voor de wedstrijd die op 9 Maart zou wor den gehouden een spier. En nu dit ongeluk. Ik ben er echt van onder de indruk. Cerdan was zo'n aardige, eenvoudige jongen, gelukkig met de titel, die hij had veroverd, maar zonder hinderlijke pretenties. Een fijne opgeruimde Fransman Sparta zal in de Zaanstreek on getwijfeld weer twee punten gaan bijvoegen bij de 12, die er al z|jn. De wedstrijd tegen KFC zal de kas- teelbevvoncrs niet al te veel moei lijkheden opleveren ala zij tenmin ste hetzelfde enthousiasme kunnen blijven opbrengen. WJj twijfelen hier niet aan, ondanks het bericht over Terlouw, die, z|j het dan nog niet officiële, aanbiedingen heeft gekre gen om te gaan spelen in de club van Wilkes. Rien zelf bevestigt de ze berichten maar hjj zal de zaak eerst nog wel eens rustig bekijken voor hy zijn jawoord geeft. Er be staat dus wel enige onzekerheid, maar dit zal de wil bö Sparta om te winnen naar wij vernemen toch niet schaden. Zij bevinden zich op de goede weg en zullen die blijven houden. Blauw-WIt, de ernstigste concurrent, 3peelt thuis tegen Her- mes-DVS, dat juist na zijn over winning op Feyenoord vast beslo ten is om ledereen de voet dwars te zetten. De Schiedammers zullen het moeilijk kr|1gen, maar als z|j spelen, zoals in de tweede, helft, tegen Feyenoord, achten wij een goed re sultaat voor de ploeg van Van Buy- tenen niet uitgesloten, Zy apelén bovendien in dezelfde opstelling als vorige wee.. Zondag na de rust! Feyenoord en VSV zullen elkaar ln het Stadion niet veel toegeven, hoewel de Velsenaren Iets betere kansen hebben. SW moet thuis winnen van DVS en kan dat ook, terwijl Xerxes om in de running tc blijven moet winnen van RCH. HILVERSUM. „De VPRO wii gezien worden als een bijzondere om roep, c"*2 een eigen aanvullende tauk heeft te verrichten," zo stelde mej. dr. N, A. Bruining, voorzitster van de VPRO vast tijdens een persconferen tie naar aanleiding van het feit. dat het op 31 October 25 jaar geleden is. dat de eerste maal de stem van het vrijzinnig protestantisme door de aether klonk. Daarmee werd de grondslag gelegd voor de oprichting van de VPRO. De namen van mej. Bruining en dr. E. E. D. Spelberg zijn al deze jaren onverbrekelijk aan de VPRO verbonden geweest. Thans nadert het ledcntsl de 60.000. Het doel is echter een ledental vah 150.000. Het feit, dat op 31 October de eer ste vrijzinnig protestantse kerkdienst werd uitgezonden zal die dag worden herdacht met een kerkdienst in de kerk van de Nederlandse Protestan tenbond te Hilversum, waarin prei dr. G. J. Hccring, die ook de dicnsi 25 jaar geleden leidde, zal voorgaan. Zo langzamerhand komen de twaalf tallen tegen elkaar, die een rol van be tekenis spelen ln de verschillende af delingen Dat zijn voor wat de eerste klas aangaat zeker Het Zuiden on Ons Eibernest, al staan de Hagenaars dan niet op de tweede plaats Ze zijn drie punten op de leiders ten achter, maar aan het begin van de competitie be tekenen drie punten nog met zoveel, zolang de pretendenten elkaar nog niet hebben ontmoet. Het zal wel duidelijk zijn, dat de wedstrijd van a-B. Zondag voor de Haagse ploeg van belang is, want nog eens twee verliespunten bij de drie zou te veel worden. Het zal dus een felle strijd worden in Den Haag, waarvan het resultaat niet te voorspel len is. Nummer twee van de leidende twaalf tallen. HKV, moet op Vreelust van Spangen winnen en zal dat ook wel doen. De tweede Haagse ploeg, die te Rotterdam op bezoek komt. is Achilles. Ook deze gast zal het niet moeilijk val len (Ds twee punten meer naar de resi dentie te nemen. Een vinnige strijd zul len Vic. Oriëntis en Deetos in Leiden kampen Het is verkeerd de Leidse ploeg te onderschatten en het zou ons niet verwonderen ais ze op één of zelfs beide punten beslag legde. Er op of er onder in de hockey-wereld Voor morgec staan enkele zeer belangrijke hockey-ontmoetingen op het programma waarvan de re sultaten een belangrijke Invloed kunnen uitoefenen op de volgende prestaties. Zegeviert bijvoorbeeld Victoria in z|jn grote wedstrijd te gen de Delftse studenten, dan za] het, moreel zeer gesterkt, een goe de kar.s maken de wedloop met zijn rivaal en stadgenoot MRHC te win. nen. om daarna grondig to onder zoeken wat nodig is om in de eerste klas te komen. Echter, de Studenten willen eveneens niets lie ver dan zo gauw mogelijk weer in het hockey-walhalla terug te keren. Het zal daarom een heel spannondu partij worden. MRHC heeft morgen HOC II op bezoek cn zal door iets grotere productiviteit 4 doelpun ten in 3 wedstrijden is weinig! wel wat kunnen bereiken. In de an dere afdeling krygt Asvion het 2e elftal van de Studenten te bekam pen. Hier zit, naar het ons toe !|jkt wel muziek in voor de Schiedam mers. In do 2e klas kén Aeolus II haar zegetocht voortzetten door een overwinning op BNC. We Zeggen kén, want ook BNC heeft tot nu toe z|jn tegenstanders in het gras laten byten. Dit treffen tussen 2 koplo pers zal geen tekort aan spanning opleveren. De BNC-voorhoedo lijkt iets schotvaardiger. Het eerste elf tal van Aeolus speelt aan de Abra ham van Stolkweg tegen HHIJC IV waarvan het redelijkerwijs gespro ken kan winnen. Ook Tempo '34 staat rdet voor een onoverkomelijke moeite wanneer het aantreedt te- gen HDS. Te ..Wassenaar heeft de ontmoeting tussen Kieviten en RBC plaats. Of Kieviten sterk genoeg is om één (en de eerste) punt te ver. overen, staat nog zeer te. bezien. Leomdas maakt tegen SV '35 een zeer behoorlijke kans. ■ühbééi

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3