C D: Te klein? een JONGSTE BEDIENDE (Vrl.) STADSNIEUWS H.B.S.-reünisten vierden het feest van hun oude school Prachtige avond in Lommerijk DE AVONTUREN VA N KAPITEIN ROB aütoruschooi WALDO Onder de Visbank AGENDA Schiedam overtrof verwachting met 7-1 overwinning op HSV 2 Avanti sneuvelde door techniek van Deetos 4 BRANDSCHAPE GESLOTEN H.B.S.-feesten zijn een groot succes geworden Hoog woongebouw voor kleine gezinnen in Oud-Mathenesse SCHIEDAM Maandag 31 October 1949 ,3a, die Guus!" „Dag Kees kerel wat een verrft-^ir.g, zeg, kom hy on3 zitten. Mag Ik je even voor stellen tjonge, tjonge, hoe lang is dat wel niet geledenweet je nog. toen bjj eech Zo vulde zich Vrijdagavond de grote zaal ven Lommerrijk lang zaam maai- zeker met oud-leerlin gen van de Schiedamse Rijks Ho gere Burgerschool, die hier met een gala-avond het tachtig-jarig be staan van hun oude school kwam.ua Vieren. Overal uit de saai klonken hartelijke begroeting-s kreten op. 't Aantal hernieuwde kennismakin gen tussen oude schoolvrienden was legio. De oudste onder de.oud-leer ling en keuvelden gezellig over ,,Uie goeie ouwe tijd", de jongs ten ver telden en passant aan de leraren hun vorderingen van het afgelopen jaar. Dan kwamen de officiële gas ten de zaal binnen, de directeur, le raren, comité-leden, genodigden en oud-leraren. Een der tegenwoordige leerlingen zette plechtig de eerste tonen van het "Wilhelmus op de vleugel, dat door ieder staande werd meegezongen. Directeur dr R. Oort, sprak een kort openings woord. Spr. heette o-m. in het bjj- zonder welkom de leden van het erercomlté met hun dames, de com missie van toezicht voor bet Mid delbaar Onderwijs in Schiedam en dr Herfst, de rector van het gym nasium welkom. Een speciaal dank woord richtte dr Oort tot de initia- tiefnemers(ster) van. dit feest, de oud-leerlingen mevr. P. C. Buy3er- Van Deventer, de heer A. de Groot en. de heer F. H, Bakker. Spr. acht te dit werk een stimulans en zetde, dat de revue „Tachtig en nog krachtig" {het hoogtepunt van doze avond), bedoeld was als scherts. „De achtergrond getuigt echter van de warme genegenheid, die de schrijfster, mevr. Buys erVan De venter. voor de school koestert. Verder noemde spr. de oudst in le ven. zjjnde oud-leerling, prof. Koch. Zijn zuster, mevr. Goudsmit-Koch was een van de eerste vrouwelijke leerlingen. Dr Oort besloot zijn toe spraak met het voordragen van een schóoklicht uit oude tjjden, dat hem door mevr. Goudsmit was toe gezonden. De overgang naar het minder of flciële gedeelte van het program ma was niet erg moeilijk. De gezel lige reünie-sfeer, zo van „ken je me nog", „kerel wat aardig dat ik je nog eens zie" en. „je deed toch eind examen in zat er al van het begin af aan in. Daar „Tachtig en hog krachtig" een historische revue is, kregen eerst de alleroudste" "reünisten een beurt. EMlge officiële stukken, .die nodig waren voor dé bouw van de Rjï.B.St én de portretten van de diverse "directeuren werden gepro jecteerd (met explicateur en -trice) Vervolgens maakte men de eer ste schooi dag mee (1869). Het dé cor met'gevel en'stoep ven. het ge bouw vormde een aardige achter grond. Een bijzonder leuke vondst vonden wij het optreden, van „de Belg", die door de „Schiedamse jongeis" als een „heer" bewonderd wordt. De Ecole-^hransaise (de school voordat de H-B.S. er was) werd in deza scène .nogal gehe keld" door de jongens- Veel instemming vond het ge dicht ,3e Zelfmoordenaar" van „die Vrijzinnige dominé Haver- schmidt, alias Piet Paaltjes". De kleding van oude makelij zorgde voor een apart cachet. Het gezelli ge roddelclubje-thcekransje liet nog eens duidelijk de „strijd tussen de oude ideeën en de nieuwe geest" zien, in de tyd van „foei, een meis je op de jocgens-HH.S.! De snelte kenaar zorgde voor een vrolijke noot, evenals het na-fuifje tussen de concierges van de H.B.S. en 't Gym; „Duiasle" en Piet. Na een zeer vrolijke pauze, waarby schier geen einde kwam aan het handen schudden, zodat het belletje vele malen op spoed, moest aandringen, kreeg de „Nieuwe Tftd" een beurt Het spreekuur gaf één van die voor de leraren zo lastige vaders te zien. De vlotte chauffeurtjes brach ten. de „beroemde" autorit naar de gymnastiekzaal in 3.925 (Buitenha venweg) nog eens in. herinnering. Een trio zong enige Franse chan sons. Voor „Boum boum", van Charles Trenet willen wij een uit zondering maken en de naam van G. de Gelder noemen, die hier zo veel succes mee oogstte, dat- hij moest bisseren. Een werkelijk uit stekende vertolking. Het balletgroepje veroverde aller harten met Pas des Fleara Buysio was als clown uitstekend op dreef en gaf een lachwekkende invitatie van diverse „sprekers op een jubi leum" In dit geval natuurlijk van het jubileum, dat deze avond ge-, vierd. werd. Vervolgens gaf Corry Vermaas een solodans ten beste. Zij bleek met de Spaanse „Sarruco Torero" een goede keus te hebben gedaan. Het applaus van de Volle zaal was langdurig. Ook de Illegale lessen in oorlogstijd in de consis toriekamer van de Grot^. Kerk, het St. Jacobs Gasthuis en de lystenfa- briek op de Lange Haven werden niet vergeten. De leraren. „Direc teur, Neutraal, Bang, Gemoedelijk en Bravour", kwamen in .een ka mer met kaarslicht byeen om gang van zaken te bespreken. „Het Rapport" vormde een waardig en aardig einde van dit schoolspel. De nummers werden op originele manier aangekondigd. By het begin van „De Nieuwe Tyd", wist men zelfs de directeur over te halen een samba op.het toneel te dansen. Na afloop kreeg de schrijfster van. „Tachtig en nog krachtig" een souvenir aangeboden door de direc teur namens het voorbereidend co mité, terwijl de diverse leidsters bloemen ontvingen. Het was al heel erg laat, toen de extra trams op de Koemarkt arri veerden. The Sound Diggers hadden voor een bal. gezorgd, waarop de uitgela ten stemming ten top steeg. Schiedam krijgt geen Cultureel Centrum. Met de kleinst mogelijke meerderheid heeft de gemeenteraad Vrijdagnacht deze beslissing geno men en Schiedam kan er zeer teleur gesteld om zijn. Met zeventien tegen vijftien stemmen is een plan teniet gedaan, waarvan gezegd kon wor den, dat het voorwaarde en sluitstuk tegelijk was voor de uitbouw van het culturele leven in onze stad. De jonge Schiedamse Gemeenschap, die terecht meende de basis van haar arbeid te zien in dit van een brede visie getuigend plan, heeft wel de grootste teleurstelling te incasseren. Hoeveel moeite, tijd en offers heelt het dit kleine groepje stadgenoten, dat het dagelijks bestuur, vormt, niet gekost, voor men zover was, dat bij de gemeenteraad e definitief voor stel kon worden ingediend. De hech te samenwerking van dit bestuur, bestaande uit mensen van zo uiteen lopende richtingen, beloofde het bes te voor een toekomst, waarin het Cultureel Centrum er zou zijn als een gerealiseerde belichaming van groeiend gemeenschapsbesef. Wie Vrijdag de raadszitting heeft bijgewoond, zal weinig bevredigd zijn over de houding, die het groot ste deel van de gemeenteraad heeft aangenomen. Niet, dat men critiek ongeoorloofd zou vinden; doch wel omdat uit de vertogen van bijna alle tegenstanders bleek, dat de .gemeen schapsgedachte ondanks schone woorden toch nog lang niet by allen leeft. Voor een ieder, die het eigen belang op zij durfde te zetten ten bate van het algemeen, moest het toch duidelijk zijn, dat het plan voor het Culturele Centrum de sleutel vormde, ja misschien wel de laatste kans bood, om Schiedam ih de toe komst een eigen cultureel, leven te laten hebben. Men heeft die kans niet willen grijpen, Wu hebben ons verwonderd en we waren dat niet alleen over de houding van de Katholieke raads fractie, die bij monde, van ir. v. d. Toorn zich zo prijzend uitliet over 227. De uitkijk op het stoomschip ziet het on. verlichte zeilschip, dat bovendien helemaal geen signalen geeft pas op het laatste ogenblik. Mathisen probeert nog door schreeuwen de aandacht te Uekken, maar een aanvaring is niet te vermijden. De beide Amerikanen wachten gespannen de klap af, maar dan ver-" stijven zij van schrik: hej stoomschip vaart dwars door hun schip heen, zonder dat er iets gebeurt! En aan boord van het andere schip schijnt niemand iets te merken. „Dit ts een spookschip!" schreeuwt Mathisen angstig: „ik blijf niet langer aan boord!" Maar meteen klinkt een scherpe stem van de campagne: „Dit schip wordt met door mensenhanden1'be stuurd Het vaart zijn eigen koers en het zal blijven varen tot de Jongste dag tot de jongste dag!" Doodsbleek van schrik. kijken de Amerikanen om £n daar. zien zij schipper Van der Dëcken 'staan, mager, bleek en. grim mig: een spook bp een spookschip. (Ingez. Med.) aettüCïïws-DiPtOH* ïxjlc DE RESTAURATIE VAN HET STADHUIS. Het was een hele ge beurtenis, toen dit jaar de restau ratie van. ons geliefde stadhuis ge reed was gekomen en duizenden Vlaardingers hebben van de gele genheid gebruik gemaakt een be zoek'te brengen aan het gerestau- reerde gedeelte. De medewerking, die het gemeentebestuur bij deze restauratie van vele zijden heeft ondervonden, de belangstelling bij de opening en daarna en de wens om de gedachte aan. dezebelang rijke verbetering levendig te hou den hebben het gemeentebestuur doen- besluiten een, gedenkschrift uit te geven, dat zowel het oude als het nieuwe interieur van het stadhuis in beeld zou brengen. Ei* is een prachtig album vut de bus ge komen en bet is de moeite waard een avond te besteden om dit al bum te lezen en te bekijken. Meu. vindt er een verzameling prachtige foto's van het interieur van het stadhuis en een nauwkeurig ver slag van de officiële opening van het stadhuis. Ten slotte treft men in het kort de geschiedenis aan van dit oude Vlaardmgse gebouw, dat in 1650 gereed kwam, nadat in 1005 de bouw reeds was opgedra gen aan de bouwmeester Bartholc- meus Dryfhout. VLAARDINGSE VLOOT IN DE STORM. De visserij heefthet niet gemakkelijk! Er' wordt niet veel gevangen, dat is bekend, maar ook de storm van de afgeiopen dagen, heeft onze vloot weinig goed ge daan. Er zijn gelukkig geen onge lukken gebeurd' en er worden, geen belangrijke verliezen gemeld, maar. zonder kleerscheuren is vrijwel teen schip er af gekomen. De boten ebben alle veel schade aan ae vleet én de schippers en hun man nen hebben dan ook enkele kwade* dagen achter de rug. Tentoonstelling en: 22 October—21 November. Sted. Museum, Da. 10-T5 u.» Zo. 2—5 u: Tentoonst. schilderijen van Jan Sluyters. 28 October27 November. Gem. Archief. Math. Laan, R'dam. Da. 12—4 uur, Zond. 104 uur: tentoonst, „Oud-ScMédam", teke ningen van Herman G. Paradies. Concert; 1November, Gr. Kerk, 8 uur: Rott, - hilh. Orkest, Solist Gerard Hengerveld, piano. Fi 1 m Passage, 2, 7, 9.30, Za. en Zo. 1,45, 4.15, 7, 9.30 u; Omstreden Aarde (18 jr.). Monopole. Da.. 2, 7, 9, Za. 2, -5, 7, 9, Zo. 3, 5, 7, 9 u: Zorro's zwarte By eenkomsten: 31 October, Ver, lokaal, 8 Uur; Prop,-avond Nat. Jongeren Ver bond. 2 November, Geref. Jeugdhuis, 2 uur: Opening bazar Ziekenzorg Jeugdverband. initiatiefneemster en plan en. niette genstaande dat, niets beters wist te bedenken, dan haar stem te laten af hangen van de houding van enkele raadsfracties, die niet direct als voorstanders standen gekwalificeerd. Ook wy zijp de mening toegedaan, dat een plan van een Cultureel Cen trum nimmer een zaak van de helft Plus een kan. zijn, doch of dat direct tot een dergelijke houding van de op een na grootste raadsfractie moei leiden, betwijfelen we sterk. Een van de sprekers heeft gezegd, dat het verwerpen van dit plan eigenlijk zou kunnen betekenen een motie van wantrouwen tegen, de Schiedamse Gemeenschap, Zo scherp zouden wij het niet willen zien, doch de negatieve houding van dé ge meenteraad zal zeker niet nalaten in vloed te doen gelden op de.naaste toekomst. Het lijkt ons b.v. vrel zeer veel gevergd, dat men na Vrijdag avond verlangt, dat de Schiedamse Gemeenschap nog eensmet zoveel enthousiasme een dergelijke taak, aan de voorbereiding waarvan veel werk verbonden is, zal aanvatten. Werken voor dé gemeenschap ls een schone taak, maar alleen dan,, wan neer 'man zich geschraagd weet door het geloof "en "de medewerking van allen.- Voor de zoveelste maal in haar ge schiedenis heeft Schiedam moeten beslissen over haar toekomst en vooi de zoveelste maal is gebleken, dat We de kracht niet kunnen opbren gen om anders te worden dan we zijn. Waren we te klein voor dit grootse plan? GEMEENTE-PUBLICATIE INENTING TEGEN POKKEN Op Dinsdag, 1 November 1949 des namiddags tussen 2 en 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken in het ge bouw van de G.G. en GD. Tuin- laan 80. Stamkaarten der kinderen medebrengen. Een gelijk spel, zelfs een kleine overwinning tegec het sterke HSV 2, hebben we van de roodzwarten ver wacht, maar dat zij hun tegenstan ders met een 71 nederlaag naar huis zouden zenden hebben we niet durven dromen. Deze overwinning is geen gevolg van onvoldoende te genstand der Hagenaars, doch van een zeer grote en verheugende pro ductiviteit van onze stadgenoten. Enkele punten meer he?ft HSV. 2 ongetwijfeld verdiend, doch vrouwe Fortuna heeft ditmaal alleen de rood zwarten met haar gunsten bedacht. Binnen 20 minuten was het reeds 40 door twee zeer fraaie doorbra ken van mej, A. Sehenau (2—0), een prachtig schot van A. Groeneweg (3 0) en een verre treffer van Mevr, G. Scholten. (40). Nog vóór de rust verkleinde HSV 2 de achterstand tot 4—1. Na de pauze maakte G, van Hoewijk 51, terwijl tenslotte aan voerder v. d. Kraan de beide laatste doelpunten voor zijn rekening nam. Door deze opmerkelijke zege heeft Schiedam zich opgewerkt tot de 3e plaats op de ranglijst met 5 punten achterstand op de leiders en een wedstrijd minder gespeeld. We zijn zeer benieuwd, wat de, roodzwarten t.z.t. tegen Die Haghe zullen preste ren. De eerste helft van de wedstrijd Avanti—Deetos 4 zal de toeschouwers ongetwijfeld geboeid hebben. Er werd in een hoog tempo en goed ge speeld, met Deetos 4 steeds even sneller, zonder dat van een positief overwicht kon worden gesproken, Avanti gaf in deze periode goed partij. Na de pauze was het echter bijna alleen Deetos 4, dat.aantrekke lijk en verrassend spel liet zien. Het warendegasten, die spoedig de korf wisten te vinden. Avanti zat het in de aanval daarentegen niet mee. Verscheidene schoten misten juist doel. Daarom -was het jammer, dat tenslotte D. Vermeulen Op een meer handige dan fraaie wijze ge lijk maakte. De gelijkmaker kwam Avanti stellig toé, doch zou meer bevrediging hebben geschonken, als een van Vermeulen*s vroegere scho ten doel had getroffen.^ De tweede Avanti-aanval was zwafc Die van Deetos 4 deed het be ter, hetgeen tot uitdrukking kwam in een tweetal doelpunten (3—1), Nog even voor de halve speeltijd was verstreken vertoonde hèt derde Avanti-aanvalsvak zijn kunnen en het zag er naar uit, dat dit er in zou slagen de partijen op gelijke voet te brengen. Na de thee bracht de Seetos-speler A_ van Hofwegen echter binnen 10 seconden op weergaloze wijze de stand op 41 om enkele minuten la ter mét een ver schot weer succes te hebben (5—1),. Dit staaltje van korf- balkunnen .deed Ovanfi blijkbaar de moed in de schoenen zakken, want het verdere deel van de wedstrijd bracht, zij niet veel" meer in.' De Dordtenaren voerden de stand re gelmatig op tot 81. De verdere uitslagen* luiden; Suc ces 2De Spartaan 2 32; O-K.C.—- Succes'3 9—0. Adspiranten: Succes a —Actief a 0—3. Donar struikelblok voor handballend DWS Zeer onverwacht hebben de Schie dammers met 54 van Donar in Den Haag verloren, In een door DWS slecht gespeelde wedstrijd, heeft DW S, door zeer veel pech achtervolgd, geen kans gezien de overwinningen- reeks voort te zetten. Donar wist door enthousiast spel de Schiedam mers" te bedwingen en beide punten In de wacht te slepen. De DWS-voor- hoede hield het spel te kort. Had DWS ook nog wat minder pech ge had, dan was Se overwinning geen .enkel ogenblik in gevaar geweest. Zeker zesmaal werd er keihard tegen het houtwerk geworpen, zodat vele kansen verloren gingen. Ook doel man de Ronde had niet bepaald zijn dag„zodat enkele doelpunten voorko men hadden kunnen worden. De DWS-dames gaan yoort met succes te behalen. DWS wist de Haagse dames volkomen te bedwin gen en regelmatig de score :op te voeren tot 5—0. Hiermee hebben de DWS-dames dus weer een goede beurt gemaakt en zullen zij Athene op de voet kunnen blijven volgen,*: DWS 2 (dames) blijft de leiding behouden door een keurige' 5—0 overwinning op'ADO 2. DWS 3 (da mes) deed eveneens Verdienstelijk werk door Rotterdam 2 met 2—1 klop te geven. De. heren reserves'kunnen nog steeds geen goed doen en ..ver loren nu weer met 4—3 van Animo 2, DWS 3 (heren) had het ditmaal gemakkelijk, door een. onvolledig Olympia 3 met 13—1 te slaan. Crescendo bestond 35 jaar en recipieerde In de bange tijd van .het najaar 1939 bestond de arbeidèrs-muziek- vereniging „Crescendo" re^ds vijf en twintig jaar. Van herdenken en feest vieren kwam toen niets. D§it doen we later nog wel eens, is er gezegd. Wel j weinig zal men vermoed hebban, dat er tien jaren voorbij moesten gaan, aleer de schade ingehaald kon wor den. Ter gelegenheid van het vijf-en- der tig-jarlg bestaan was er nu Zater. dagmiddag een drukbezochte recep tie in het Volksgebouw aan de Tuin - laan. Natuurlijk waren er onder de aanwezigen velen uit de arbeiders beweging, doch ook de overige mu ziekcorpsen in Schiedam hadden geen verstek laten gaan. De heer J. de Waal maakte zich tot woordvoer der van de Schiedamse Federatie van Harmonie- en Fanfarecorpsen. Na mens de Schiedamse Gemeenschap was er de heer Edw. den Hoed. Tal rijke bloemstukken en véle felicita ties per brief of telegram vertolkten tenslotte de gevoelens van zovelen buiten de zaal. Van het gemeentebe stuur was een schriftelijke geluk wens binnengekomen. De voorzitter van Crescendo, de heer C. Landsbergen heeft tijdens deze receptie de geschiedenis van het muziekcorps dat voortkwam uit „Kunst en Strijd", opgehaald. Dank bracht hij aan het adres van de heer W. Ploos van Amstel, die de vereni ging steeds een grot* steun is ge weest, De heer Landsbergen betreur de het zeer, dat de dirigent van Cres cendo, de heer D. van Seuren, bin nenkort zal gaan vertrekken in ver band met zyn hoge leeftijd. Deze was het, die het muziekcorps op hei te genwoordige peil heeft gebracht Het zal niet meevallen een waardig plaatsvervanger voor hem te vinden. Behalve met deze receptie zal het jubileum van' Cresceryjo ook nog worden herdacht met een groot con cert dat Donderdag, 10 November, in het Passage-theater wordt gegeven. (Ihges Merib STATEN WEG 193 Wegens is ons bedrijf enige dageri Wij hopen weer spoedig in staat te zijn U onze heropening ie be richten.' Rond de gala-avond in „Lorumb het directe contact steds blijft Martinit schudt pok Steeds Volharden van zich af In een sportief gespeelde wedstrijd wonnen de roodbaadjes de belang rijkewedstrijd tegen Steeds Volhar den; met 21. St. Volharden trof het deze middag niet, daar zij Martinit in. een buitengewoon goede vórm vónd. Dat de.-uitslag,-tot-2—l. beperkt -bleef, dankte St. Volharden hoofdzakelijk aanrhaar doehnanj Martinitbuitte de snelheid van haar vleugelspelers goed uit. Het spel werd goed open gehouden en hierdoor ontstonden've le: hachelijke situaties voor het St. Volharden-do el Martinit domineerde vrijwel de ge hele wedstrijd. Toch duurde het nog een half uur voor C. H, v. d. Bout de. score kon openen.. Hij omspeelde enige verdedigers en met een hard schot had Martinit de leiding. Na dien ontstonden nog enige fraaie momenten, maar de Sti Volharden- doelman hield tot aan de rust verder stand. Ook na de rust bleven de rood baadjes sterker en de overwinning is dan ook geen moment in gevaar ge weest. Na 15 min. vergrootte Struyk met een strak schot, in de uiterste hoek, de voorsprong. Even later doel puntte ook v, d. Moer met een fraaie kopbal, maar dit doelpunt "Werd. o.i, ten onrechte, wegens buitenspel af gekeurd. Vlak voor het einde ver kleinde St. Volharden de achterstand. Een handsgeval in het strafschopge bied ontging de arbiter niet en de toegestane strafschop werd feilloos benut. In de resterende minuten probeerden de roodbaadjes de stand nog op ,te voeren, maar tot doelpun ten kwam het toch niet meer. Deze overwinning was de zesde in successie. Door bet goede spel bewees Martinit déze middag wel, de eerste plaats waardig te zijn. De verdere uitslagen waren: Hillesluis 3—Martinit 2 12; Martinit 3—Hellevoetsluis 2 1—1; DRZ 3—Martinit 4. 6—1. SFC—Dindua werd een gelijk spel Het ls SFC niet gelukt, ondanks haar veldoverwicht uit de wedstrijd tegen een met enige invallers spe lend Dindua, de beide punten mee naar huis te nemen. Na 15 minuten nam Dindua door haar rechtsbinnen de leiding. Aanval op aanval golfde tot de rust. op het Dindua-doel aan, maar het verwachte tegenpuntje bleef uit. Na de rust ontstond een druk op het doel van Dindua, waaruit de gelijkmaker, via het been van J. Buy- tenhek werd geboren. Daarna kregen beide verdedigin gen het zwaar te verantwoorden, doch hielden stand, zodat met 1—1 het einde kwam. Tijdens de wedstrijd brak de links buiten van SFC zijn pols en moest worden vervangen. TKHUrsus was een wedstrijd met veel pech Als cm. twee uur de scheidsrechter het begtnitgnaal geeft blijkt al spoedig dat Ursus en TRH elkcar ln kracht niets toegeven. De roodwitten hebben be paald pech als tot tweemaal toe precies aan de verkeerde kant van de paal en onbereikbaar voor de keeper de bal ver dwijnt. Als bi) een doorbraak van de roodwitten de scheidsrechter blaast voor vermeend buitenspel geeft hij een opgooibai. Hiermee zag Ureua zich een mooie kans om de leiding te nemen ont gaan. Na rust twijfelt de roodwitte achter- hóede, even en dankbaar maakt de mid denvoor van TRH er 10 van. Verbeten voetbalt Ursus verder. Een strafschop bracht geen' verandering ln de stand. De bal kwam terecht tegen de binnen kant van de lat en sprong het veld weer ln. Dé scheidsrechter meende o,i. te» onrechte'voor een overtreding te moeten afblazen. TRH doelpuntte nogmaals ln buitenspel-positie. Nog eenmaal een po- g van de rood-wttten en de spil had genoegen een tegenpunt te maken. rijk", die toch wel als het hoogte punt van de festiviteiten ter gele genheid van het 80-jarig bestaan van de Schiedamse H.B.S. mocht worden beschouwd, was nog een krans van kleinere", maar niét min der uitbundig beleefde herden kingsfeesten geweven.- Zo trok er een grote schare reü nist en, leraren,.en Teerlingen in lange aoor de stad, voorafge gaan door het muziekcorps, van de Schiedamse politie. Bij de.apothe ker Backer,-een van de oudste oüd- leerlingen en mede initiatief-nemer van dit feest, die zelf met een ge broken been thuis moest blijven, zijn op deze tocht bloemen gé bracht. Terwijl buiten op straat de jonge schoolgardë zich nóg- eens uithoste achter de afmarcherende muzikanten,, verzamelden -zich in de aula van- het Stedelijk Museum de rüenisten, die hier; werden ont vangen door het gemeentebestuur, namens hetwelk naast burgemees ter Peek, de gemeenterecrétaris :N. J. Post en wethouder C. Kramers aanwezig warén. Mr. Peek roemde de sfeer, van vriendschap en vertrouwen, die op de Schiedamse HJB.S. steeds' zulke goede resultatenbij het, -.onderwij s hadden mógelijkgemaakt; J Thorbeckfi rzojühen trots! öp: kun nen' r-hëëiztén.-'.^iD.e- - -burgm'ester- hóópte., dat de goede naam van de school'met'de oude'geest ookiin de toekomst gehandhaafd moge' wór den, Dr. Oort, de directeur' üran dë school, heeft herinnerd Taan dé band, die tussen schoolden ge meente ondanks het verbreken van Schiédam-Spoorwijk 2—-2 Op Boshoek werd de\ Wedstrijd Schiedam—Spoorwyk gespeeld, wel ke ploegen aardig tegen elkaar' op wogen: De uitslag 2—2 geeft, de ver houding dan ook juist weer.- Jh 'de eerste helft warende Schiedamse voorhoede-spelers niet snel genoeg bij de bal, doch zij werden wakker geschud' toen de linksbuiten van Spoorwijk met een -schitterend doel punt de leiding genomen had. Het tempo werd opgevoerd, de. gélijkma- ker werd geboren. Het bleef een ge lijk opgaande strijd, waarin beide partijen nog eenmaal scoorden. Met de uitslag kon ieder tevreden zijn. SVPS—GTB 2—0 't rollen. De eerste aanvaller, zijn voor SVPS. Bij eén van die aanvallen ontstaat .liet eerste doel-: punt als een der achterspelers door' èen misverstand de bal in eigen doel'werkt. GTB werkte zich los maar vond-tfe "ach terhoede van SVPS op post. Na een half uur spelen ontstond wederom door een fout het tweede doelpunt. Na "de rust is het GTB. dat de lakens uitdeelt,; maar. Vrouwe Fortunastond niet aari die zijde. Zo verstreek de speeltijd zónder dat GTB het doel had kunnen vinden. De Alfer viste De Alfer trok Zóndag naar de Polder vaart'om te trachten." daar een visje te verschalken. Na drie uur hengelen viel de vangst bij het eindsignaal niet tegen." Er werden el maatvlssen. op de wal ge haald met een gezamenlijk gewicht van 3041 gram. De uitslag luidde: 1. W. Som- mer 600 gr. 2. A. Burggraaf 520 gr. 3. J. J, Christen 460 gr. 4. T, L.. v. Vliet. 435 gr. 5, S, v. d. Hoek 420, gr.. Ontspanningsavond Prof. Casimirscliool De vele oud-ïeerliagen. met ou- ders, van de avondschool vóór. buitengewoon L.O, volgden Vrij dagavond met intense belangstel ling de Natuurfilm „Tocht naar het land van wonderen en .wolken" n.I. Patagonië. waarna .enige hu moristische films hét aangename aan het nuttige paarden. De heer J. Penning, Hoofd der avondcursussen voor meisjes en jongens, sprak de leerlingen toe en dankte hen voor het regelmatig schoolbezoek. In samenwerking met de ouder-commissie, zullen in het a.s. winterseizoen excursie's ondernomen worden' naar Musea en'industrieën, teneinde de alge mene ontwikkeling van- de Teer. ïingen op hoger peil te brengen. Burgerlijke Stand Geboren":. WilheJmina M.. d. v. G. HuU- Ken en G. Verhoeven: Jojef. z. y. J. Faetl en A. P. Ippel; Nicolaa» G. F. M,, z. v. F. J. v. d. Meer en C. H. v. d. Meij. Gljsbertus L. H., z. v. L, Th. Lansbergen en C. J. Reeling; Johannes C-. z, v. M- v. d. "Werf y A. E. Touw; Johannes G. M.; z, v. G. J. Vermeulen .en C. M. Paal vast. '- .- Overleden: A. de MunnUc, 81"j:| we duwe ,van ,P. Plu. bestaan. Sprekende over het onderwijs aan de school, liet dr. Oort duide lijk uitkomen, dat z.i. het z.g. la gere peil van het middelbaar on derwijs niet moet worden gewe ten aan het onderwijs zelf. doch wel aan het steeds groter worden de aantal leerlingen, De groei van. de bovolking van de middelbare scholen overtrof die in het land.' Door deze kwantitatieve ver meerdering daalde de kwaliteit. Naar het oordeel van'dr.' Oort streeft de evolutie van ons onder wijsstelsel in dezelfde richting als het vernieuwingsondérwijs. - Na deze twee toespraken was er gelegenheid tot meerpersoonlijke kennismaking. En vele aanwezigen maakten van de 'gelegfenheid ge bruik een rondgang over de Sluij- ters-expositie te maken. Zaterdagmiddag was het druk in de R.-H.B.S; waar het comité, dat de herdenkingsfeesten organiseerde, vele honderden gasten ontving. Van uit de vertste delen van ons land waren de oudleerlingen en -leraren naar Schiedam getrokken om nog eens te dwalen door het oude schoolgebouw. r In de gymnastiekzaal,: die door concierge Baan v,as omgetoverd id een ware.'feestzaal, hebben Tr.,:tC. Houtmandr.- P: --Herfst- .en Girvan? Leersunv voorzitter, van i.Onder ons" het woord gevoerd, 's Morgens was oud Jen jong nog .eens in de klas verzameld om een les bii te wonen en van hun kennis of 'onkunde blijk te geven, en in; de avonduren trok men weer naar Rotterdam oiri er in de Rotonde in het Beursgebouw te dansen. Zondag, is het feest besloten met een excursie naar „Duin en Kruid- berg" en een gemaskerd bal iri. Mu sis Sacrum. ROTTERDAM „Honderd procent service" De.reisver.. Hillesluis besloot Za terdagavond in gebouw. Zuid aan de Doklaaii het 'reis- en vacantie- seizoen met een feestavond, die klonk"als ëen klok." Opgevoerd werd de cabaret revue: Honderd Procent Service door Octaaf .van Aerschot én een aantalprominente artisten onder leiding van Martin Rijken, De; revue deed haar naam geen oneer aan. Van. Aerschot en Martin Rijken, gesecondeerd door de tap- daneërs André "en Fïa, hét zang- duo, Pellets, de sierlij^ dansende Denver sisters en niet te vergeten LottévBartschat hebben- de leden van Hillesluis pen avond bezorgd, waarop de daverende lach 'schier geen ogenblik van de lucht was. Het werd een zeer geslaagd feest van. dé reisver. Hillesluis. Brandje bij Martin's Zaterdagavond .laat-. werd - dé Rotterdamse -Brandweer gealar meerd voor een brand in Martin's Cafetaria aap de Stïatenwèg.Men rukte uit met ..vrij"'veel materiaal. Slangen wagens 27 en 28 ^aven ieder twee stralen water; van autospuit 12. werden twee stralen, in reserve gehouden. Personeel van gërëéd- schapswagen 2 zorgde voor ver lichting. Het vuur vernielde in dé zaak enig meubilair en een gedeel te van het plafond. In het dak-ont stond een gat van een vierkante meter De leiding van het bluswerk was in handen van de bevelvoerder van de G 2, onüérbrandmee3ter Kunst en hoofdman Van. de Berg. De schade (ongeveer f 2000,—) wordt door verzekering gedekt. In de Waalhaven wordt druk gedemagnetiseerd Op de bodem van de oceanen liggen nog .steeds grote aantallen magnetische mijnen, loerend op hun prooi- Hoewel erregelmatig wordt geveegd, duurt het zeker nog zes of zeven jaar voor deze mijnen geen leed meer zullen veroorzaken. Een der belangrijkste maatregelen om de schepen tegen het mijnenge vaar te beschermen is demagneti- sering. rv- In 1941;hebben de Duitsers "aan de Waalhaven een demagnetise- ringsstation gemaakt Dit gebeurde zeer vernuftig. Er werd geen vast krachtstation opgericht of inge schakeld. m'aar men .plaatste in een nabijlïggende loods eenvoudig een dieseltreiri. die niet alleen voor de stroomleverïngkon zorgen, maar tevens de nodige meetinstrumenten inzijn installatie bezat. Zou één bom de. .trein vernield hebben, dan kon spoedig een andere trein dé taak overnemen. Na de oorlog viel de heleins tal-, latïe van Waalhaven. ..onbeschadigd in onze handen. Er is'toen voor .'het vervolg een - combinatie 'toegepast van het Duitse 'én het Engelse sys teem. Het z.g. boögstelsel werd be houden, maar voor de meting kreeg men de. beschikkingover; dé betere Engelse instrumenten, ter-, wijl de stroomleverïng aan. .het -Ge- meentelijk., Energiebedrijf werd, op gedragen. Alleen moet de wissel- stroom^orl.Waalhaven omgevormd worden."in - gel ij kstroom van een lagere spanning. ïn-drukke maan den wordt 'wel' 7000 KWU afgeno men. T Zaterdag jd, hebben wij- de me ting meegemaakt vaii de Kongo- stroom van de Hollandse--Stoom boot Maatschappij i -Dit schip van 5189 brutorregisterton behóórt wel tot de grootste, die Waalhaven kan verwerken.; Er bleef, aan béide "hu- den van het schip sléchts een in- vaarruimte van 30 cm over. Gro tere bodems gaan geregeld, naar'dè Engelse stations. Dat het druk is bij deze demag- netiséringsinrichting, bewijst 'wél het feit, det de Kongostroóm het 3257ste schip was, dat- hier werd behandeld. Twee Engelse zeelui wilden balletmeisjes meenemen In deafgelopen nacht hield - een agent in de binnenstad twee En gelse zeelui aan, die met acht in gelaste foto's en twee asbakken lie pen te 3jouwen. „Die hebben we no dig om onze hutten wat op te .vro lijken", zei een. van hen. „Ja" zei de ander, ;;dit ls een aardige herin nering aan de goede dagen, die we in Holland hebben doorgebracht." Hét bleek, dat de foto's afkomstig waren uit de vitrine van het Luxor- theater. De zeelui hadden de ruit met een steen kapot geslagen om de afbeeldingen van de balletmeis- jca van de Snip en Snaprevue te pakken te krijgen. De asbakken, hadden zij en. passant even meegepikt uit een café. Ook woningen voor ouden van dagen In het plan voor de bouw van een groot woningcomplex' ten Noorden van de Franselaan en langs de Ho- genbanweg in Oud-Mathenesse, hebben B en W enige wijzigingen aangebracht, Zo is, om economische redenen, voor de meeste bouwblok ken het aantal woonlagen van drie op vier gebracht. Waar dit nodig is," springt de vierde woonlaag achter de gevel terug, zodat hier kleine woningen zullen ontstaan. Br wordt een terrein gereserveerd voor een.hoog: woongebouw voor kleine gezinnen (zoals flatgebouw Zuidplein). Voor ouden van dagen zullen er enkele blokjes lage wo ningen by komen. Het aantal terreinen voor byzon- dere bebouwing (scholen e.d.), ia In het nieuwe1 plan uitgebreid. Er !s een pleintje ontworpen, als wijkcen trum met enige centrale voorzie ningen. De winkels hl 'dit complex rijn gedacht langa de Hogsnbanweg, hoek Franselaan. Aan de "Noórdzy- de van. het complex, begrensd door de spoorbaan, rijn bedrijfsruimten .geprojecteerd. Aangezien de Hogenbanweg Op de greng ligt van Rotterdam en Schiedam, zal de bebouwing van beide steden straks in elkaar over gaan. Stedebouwkundig i3 er dan geen grens meer tussen beide ste den. De weg, die nu ten Oosten van het Witte Dorp loopt, zal in de. toe* komst een brede verkeerswee wor den met geseheiden'rijbanen. Deze weg, die via een tunnel onder de spoorbaan wordt door getrokken, zal zeer waarschijnlijk een nieuwe verbindingsweg met Den Haag wor den.' Gevraagd voor directe indiensttreding AUTOMOBIELBEDRIJF IJNIQtnS BK. Laan Z Schiedam

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2