I C 3 Millïardaïr geworden <loor van al Sc wallen te eten STADSNIEUWS m. Phüharmonisch Concert in de Grote Kerk AGENDA Een inbraak-virtuoos DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Poging tot arrestatie leidt tot „politie-oorlog" Arrestant ontkemt, politiecommissaris in de cel Herman Paradies tekende oude binnenstad Metropole" aan de Kruiskade is nu leeg en verlaten Lakes' adjudant voor de rechter Afscheidsmaal SCHIEDAM Kcesfiei? slees ft Silla Woensdag 2 November 1949 De ouverture Anacreon waarmee het Philharmonisch Orlwst ondet Tlipse gisteravond in denèrote Kerk zijn eerste concert van dit seizoen opende genoot niet die geacheveerde vertolking die we van het orkest ge wend zijn, De klank was weinig doorzichtig, rhyihmisch schommelde het vaak en de stemming was aan de onzekere kant. Men zou echter Flipse en zijn musici onrecht doen hen voor dit rommelige musiceren aanspra kelijk te stellen. Want de acoustiek van deze kerk stelde de uitvoeren den voor uiterst moeilijke problemen. De nagalm verdoezelt elke snelle passage, de klank blijft hangen en klinkt bovendien hol en onbuigzaam. Dat echter de acoustische moeilijk- heden voor een klein deel althans kunnen overwonnen worden indien de spelers met deze ruimte ver trouwd geraakt rijn, bleek uit de weergave van de zesde symphonic van Tschaikowsky, die hei concert besloot. Het klankbeeld was veel dui delijker te onderscheiden en toonde ook vaak meer details, ondanks het feit, dat het koper-fortissimo de strij- kersgroepen geheel overstemde en de. slaginstrumenten een geluid pro duceerden dat met muziek weinig meer gemeen had. Maar de warme melodieJc, de Tschaikowsfcy in 2yn Zesde zo ruimschoots aanwendt, een melodiek sterk doortrokken van tra gische gevoelens en pessimistisch lyrisme kwam wel tot haar recht Ook de solist Gerard Hengeveld had te kampen met de acoustische te kortkomingen en. de interpretatie van Mozart's Krönungsconcert leed daar sterk onder. In de hoekdelen waren de baspas- sages soms onduidelijk, soms ook moeilijk of in het geheel niet te on derscheiden. En dit lag zeker niet aan zijn speeltrant, want men kent Hengeveld als een begaafd pianist, wiens pianistiek immer uitmunt door grote technische beheersing. Ën dat die ook nu aanwezig was bieek meer dan eens uit die momenten waarin de acoustfek een minder luidruchtig woordje meesprak. S Al met al een eoncert dus dat niet I het gewenste contact tot stand bracht tussen uitvoerenden en hoor ders. Het is mijns inziens dan ook dringend nodig, dat zo men. deze kerk voor concerten beschikbaar wil stellen, middelen moeten worden; aangewend (bijvoorbeeld: door het I plaatsen van schermen) Om* de acoustische euvelen zoveel mogelijk ie verhelpen. Herman, .van Bom. Tentoonstellingen; 22 October—21 November. Stcd Museum. Da. 10—-ö u., Zo. 2—5 u: Tcntoonst. schilderijen van Jaa Sluyters. 28 October—27 November. Gem. Archief. Math. Laan. R'dam. Da. 124 uur, Zond. 104 uur: tentoonst. ..Oud-Schïedam", teke ningen van Herman G. Paradies. Films: Passage, 2, 7. 9.30. Za. ea Zo. 1.C3, 4.15. 7. 9.30 u: Omstreden Aarde (18 jr.). Monopole. Da. 2. 7. 9. Za. 2, 5. 7. 9, Zo. 3. 5, 7. 9 u: Zorro's zwarte zweep. Bijeenkomsten: 2 November, Gerei. Jeugdhuis, 2 uur: Opening bazar Ziekenzorg Jeugdverband. Feestavonden: 3 November, Volksgebouw. 8 u: afd. Schiedam. Alg. Ned. BOUW- ar'o. bond: A tot Z-cabaret. 3 November, Musis Sacrum, 8 U: Ned. Ver. Fabr. Arb. Teun Klomp en z'n Makkers met „Kijk uitdeze kant op". Tentoonstelling van De Postduif Door de SCV „De Postduif" zal op 24 en 25 December, een grote ledententoonstelling worden gehou den. Als attractie zal hieraan wor den verbonden een hokken-show. Inschrijving voor deze tentoonstel ling kan geschieden -tót 10 Decem- her. Mocht men, echter vroeger zijn volgeboekt, dan wordt de-sluitings datum vervroegd. De klasse-inde ling zal zijn- Klasse X oude doffers' onbevlogen: klasse II oude duiven onbevlogen: klasse III bevlogen ou de doffer van 100. tdt. 400 km; klas se IV bevlogen en oude duiven van 'lOO tqt 400 km; klasse V bevlogen 'en oude doffers van .400 en hoger; klasse VI bevlogen oude duiven van 400 en hoger; klasse VII onbe: vlogen jonge doffers; klasse VHI onbevlogen.jonge duiven; klasse IX •bevlogen jonge doffers: van-100 km en hoger; klasse X bevlogen jonge doffers van 1QQ km en hoger; klas se XI late jonge doffers minstens 3 oude pennen; klasse XII late jonge duiven, minstens 3 oude pennen, GEVONDEN VOORWERPEN - Gedeponeerd op liet Hoofdbureau van politie. Lange Nleuwstr, no. 55'- schou der tasje. zilverbon, rozenkrans, wollen shawl, portemonnaie, kinderschoen tjo met sokje, kindermuts, Ktnder-baret, zwembroek met handdoek, nummerbord auto. broche, album met foto's doos „met zeep. vulpotlood, ring met sleutels baby-sokje, ijzeren vat, klnderscboentje lander-por.emonnale nylonkousen, kin dertasje. -wieldop van auto, Frans taal- 4 "boekje, kinderschoen, padvinderspet, damesportemonnaie, rilpover, autostep, kerkboekje, vulpen, kinderschoentje, üetssleutel, rozenkrans in etui. hand schoen, gymnastiekschoen (zwart) twe sleutels, lipssleutel, Epaaxzegels. punt muts, overtrek van paraplu, shawl, vul pen, rozenkrans, HK kerkboekje. Jdn- öermutsie, gymnastiekschoen (wit) Bovengenoemde goederen kunnen Ie dere" werkdag-tussen 15 en 18 uür af gehaald worden aan het Hoofdbureau. Te bevragen bjj de vinders: vulpen, De Ligt, Messchaartplein no. 62 Vlaar- dingen; broodblikje. Van "Waas, Lekstr. 41; vfltmutsje. De Lange, L. de Coligny- straat n '22; kinderschoentje. Van Don gen, BK Laan no. 201; aotetas, v Lind, Harrewei? no. 8, Kethei; bril. drukkerij Elba. Hoogstraat no. 156: bril Zuidam, Fabristraat no. 65a; handschoen, Krab bend am, Jan Steenstraat no. 6a: dames armbandhorloge. A J de Koning, Wa rande'no 156; Yale sleutel. J. Bouw, Groenewegje no. 52b; Padvindersrlem, j. Noortwjjk. L de. Coiignystraat no 13a tas met rnotorgcreedschap, p, L. Wape naar. Broersvest no. 60; Sleutels, Albert Cuypstraat no. 2Sb; Zwarte bouvier, A van Aperloo, Havendijk no. 1: Dames- "tasje; E Kosman, Beierlandestraat 28; Maatstok, Bur, Haagse veer, Botterdam £ch roeven draaier. K Rosman van 't Hof plein no 17a: vulpen, 't Hart. Willem Brouwerstraat no 14; armbandje Kooy, BK Laan no. Ï79b; een pak inhoudende een stuk lederdoek, van Dommelen. Morsestr,. no. 33b; halsketting S. Louis. Potgieterstraat 34b; Damespolshorloge, „Stearone,: Oostsingel no. 47; hond. K; .iFoppen. Xsingsïraat no 55; Militaire regenjas, H Vostebos, Groenlaan no. 15 lichte regenjas en grijze gabardine en wollen, handschoenen, Gem. Ziekenhuis •Schiedam;, portemonnale Westhuis, Op Westveldno. 22b; kindermuts, B. van Schie, Gasstrast no. 43; zilverbon, W, Walbeek, Da Costastraat no 31bt dames handschoenen en een lederen band, Kótterdamsedffk 234b; handschoenen, KLeijheeg. Hoofdstraat no. 239; dames- handschoenen, A Oosterman, Hoogstraat 12c; shawl, j van Gefl], Hallystraal no. 45; zilveren trouwring,,B Alberto,. An- thohni Muysstraat no, .12; Eg. linnen i ceintuur.'Overgoor. Groenelaan no. 13; Damesparaplule, N Mastenbroek, Simon. f'Sfierinstraat no. I2a; zilverbon. W v 4. Most, Vlaardlngerdijk no, 7; bril-mon- (tutir. J van Benunel, p/a.-Zalmstraat no, 28;licht-brume tas, Schutte, Fieter de Hoogstraat' 20b: zwart, hondje,. A Slin- gerïabd,'; Westvest 92, -BH thetafhalen van bovengenoemde -j;goederen, bij de vinders. 'gelieve; mm het Hoofdbureau van Politie daarvan; in kennis te stellen, (telefoon 69333) Overleden: G. M. Hendriks, 80 j. weduwe van; L. Dekker; S. H. Ger- rits. 86 j. Geboren: Elisabeth M. d. v. W, A. H. Franken en E. A, Fazekas; Theo dora M. J. d. v. F. Morcus en A. J- Pauwels. Rotterdam Jubilerende hoofdkassier Dinsdagmiddag werd in de ver gaderzaal van het hoofdkantoor van de Kon. Rotterdamsche Lloyd de heer A. de Jong. in 1908, op 20- arige leeftijd, in dienst gekomen bij en sinds 1919 hoofdkassier van de Fa. Willem Ruys Zonen, welke firma o.a. de directie, voert over de Kon. Rotterdamsche Uoyd. gehul digd in verband met zijn 40-jarig jubileum. Door ernstige en lang durige ziekte van de heer de Jong, die in het afgelopen jaar niet min der dan zesmaal een zware operatie moest ondergaan, kon zijn jubi leum, dat reeds in het vorige jaar viet niet eerder worden gevierd- De heer de Jong, werd toegespro ken door de heer B. B. .Buys, één der directeuren van de Kon. Rot terdamsche Lloyd. en verder door de heer J. v. d. Berg, oud chef de bureau, door de.heer W. Donker sloot, hoofd van de accountants dienst van de Lloyd. als oudste col lega; en door de heer A. Strook- man, zijn toekomstige opvolger, die meer dan 20 jaren zijn assistent is geweest Verschillende geschen ken vergezelden de waarderende woorden, welke tot de jubilaris, die thans in Voorburg woont werden gericht In October word aan de Spaar bank te Rotterdam Cap. 1.000.—af gerond) -ingeïegd-/2.511 DQ0 (vorig jaar ƒ.2.131.000.en terugbetaald f 2:484.000"- (vprig -jaar £2,269.000.— Er werd. dus ƒ,27.000 hieer"ingelegd dan terugbetaald tvörig jaar 138.000' meer terugbetaald' dan ingelegd) Op het eind van de rriaand was aan 315.843 inleggers 88.089.000 ver schuldigd. Door middel van spaarbusjes werd ƒ66.000 ingelegd, terwijl door de leerlingen van 239 scholen 67.000 werd gespaard. Vorige week Dinsdagnacht werd de 20-jarige lakspuiter A. H. door twee Maastunnelwachters aange- troffen in de consumptiewagen, die aan de Parkkade staat. Hij had .reeds chocolade in zijn zakken en werd naar het hoofdbureau ge bracht om aan de tand gevoeld te worden. Daar volgde de ene beken tenis na de andere. Zo had hij met drie vrienden ingebroken i n de loodsjes van de speeltuinvereniging Charlois en in een consumptieteni van de voetbalclub DCL, Na Sep tember van dit jaar. toen hij werk loos W3S geworden, is hij er alleen op uitgetrokken. Hij solliciteerde op een fabriek in Overschie werd even alleen gelaten en kaapte een gouden horloge met ketting. De ketting verkocht hij a.-n een goud smid. in de Goereesestraat. Na zijn vertrek miste de winkelierster een vulpen. Er volgden inbraken in proviandbootjes. Verder pikte hü in een rijwielstalling aan de Brielse- laan een koplamp, van een melk wagen iri de Gaesbeekstraat zes felssen yorghurt, een fiets uit een stalling. Op 15 October liet hij een ring repareren bij een goudsmid op de Katendr. Lagedijk. Hij maak te van de gelegenheid gebruik een wekkerklokje, een dameshorloge, een herenarmbandhorloge ert een zilveren ring mee te nemen. De wekker kreeg zijn verloofde, de 20- jarige werkster S. R. cadeau, maar voor het dameshorloge moest ze tien gulden betalen. Ook zij is aan gehouden. Toen K, Zondag 16 Oc tober op de Camïssssingel liep te wandelen moest hij hoognodig even weg. Hij keerde terug met koeken die hij even gauw- had gegapt uit de consumptietent van DCL. Ten slotte: drie pogingen om consump tie wagens open te breken en vier s toner ij en van appelen. De man is □aar het Huis van Bewaring over gebracht. 229, Rob Taaie Toon en Vander Decken -zijn diep ondei de indruk van hetgeen zij gezien en gehoord hebben. Ma- thisen. die het experi ment niei heeft bijge woond zegt spottend: „Het is zeker niets ge worden, met dat rare ding?" 2e antwoorden niet. want hoe kunnen ze dit alles in enkele woorden uitleggen? Trouwens, wanneer Rob op zijn horloge kykt, blijkt, dat alles zich in slechts enkele seconden heelt afgespeeld. En het heeft jaren geleken Rob. TLon en Vander Decken hebben echter gen<>eg gezien om te weten, wat hen te doen staat De „Vrijheid III" wordt in snel temoo weer zeilklaar gemaakt en na enkele' dagen zet het drietal koers naar de Zuid-Atlantische Hun nazaten bevinden zich ipgroot gevaar, Oceaan. Ze zullen trachten het eiland térug heeft Vander Decken gezegd. Wat zal de oe- te vinden, waar indertijd schipper, Vander manning van de „Vrijheid III" te wachten Decken. de Hugenoten aan land heeft gezet. Isiaan? Indonesië zal vrij zijn; waarom Vietnam niet? NEW STORK. In een toespraak op een bijeenkomst van de afdeling van het Verre Oosten op het con gres van de buitenlandse handel te New York heeft generaal Carlos Rom ulo, voorzitter van de algemene vergadering der V.N. verklaard: „Het verlangen van Azië naar vrij heid Is te sterk om gesmoord te worden. Bijgevolg gaat het niet op. Vietnam onafhankelijkheid te ont zeggen op het ogenblik, dat Indo nesie zich op de drempel van zijn onafhankelijkheid bevindt." Volgens Romulo zijn de voor waarden voor vrede in het Verre Oosten de volgende: I. Volledige vrijheid voor alle Aziatische volken, 2. verhoging van de levensstan daard van de Aziatische volks massa, 3. een stelsel om het internatio naal recht te doen eerbiedigen en veroveringsoorlogen tegen te gaan. Romulo besloot met een oprpep lot de geallieerden, hun houding ten opzichte van Azle te wijzigen. „Willem Baiendsz" weer op walvisvaart AMSTERDAM —riVanmorgen om half acht is dë '„Willem. Barendsz", de traanfabriek van de Nederland- sche Maatschappij'voor de Walvis vaart, voor de vierde maal naar het Zuidpoolgebied vertrokken. Evenals op de vórige expeditie is ook ditmaal kapitein K. Visser met de leiding belast. (Van een bijzondere medewerker) De moeilijkheid tijdens de behandeling van de Uffalre-Joanovld was mei zozeer de vraag of hy voor de Franse patriotten gewerkt heeft, dan wel: wat hlf daarnaast tydens de bezetting heeft uitgevoerd. Jaanovïri werd met alleen beschermd door zijn doodsvijanden - de Duitsers die hem bovendien in staat stelden een rijk man te worden; hij wist deze vyanden bïykbaar bovendien nog te gebruiken om het Verzet te helpen. Joanovici s verhaal is de triomf van het dubbele spel, zeker, tnaar hel nare voor hem is geweest dat hij. van alle wallen etende, mïlliardair kon wor den, terwyl zo velen bun leven Heten. Blijkens de opgelegde straf heeft men hem dit—-gespaard—bly ven—cn—rijk—worden het meest kwalijk geno men, en wie zal de juistheid van deze conclusie betwisten?. wacht buiten. Joano gaat r»aar binnen. Hij komt niet terug. Fournet wordt in staat van be schuldiging gesteld omdat hij de vlucht van een arrestant heeft mo gelijk gemaakt. Eind 1947 staat h|j terecht, en hij doet op zyn beurt sensationele onthullingen. Volgens Fournet viel in principe het geval Joanovici onder de com. petehtïe van de „Sureté Nationale" die huist 'in de rue Saussaies en opdracht bad Joanovici te bewa ken. Toen Fournefs zaak behan deld werd, beschuldigde hij deze dienst ervan expres de z ak in handen te hebben gegeven van -.de „Police Judiciaire" om zodoende een rivaliteit uit te spelen die tus sen die twee politiediensten be stond, (bij de Police Judiciaire zaten nog velen die voortgekomen waren uit de Verzetsbeweging). Fournet is volgens zijn zeggen als het ware door de",;èureté Natio nale" voor de keus gesteld tussen zijn sympathie voor Joanovici. en zijn plicht als politieman. 't Losse steken De zaak-Fournet gaf de. Parijse pers aanleiding om te spreken van de .„oorlog der twee polities", van de rivaliteit"tussen- de „Quai:- des Orfèvres" (Police Judiciaire)- en de -rue. des" Saussaies Sureté-'Na- tionale). 1 Tn Maart 1947 besluit de Franse justitie tot arrestatie van Joano vici die dan woont rue de Prony Aan de divisie-commissaris Ar- mand Fournet van de „Police Ju diciaire" wordt opgedragen met de beruchte avonturier ergens een af spraak te maken Commissaris Fournet had tijdens de laatste tijd van de bezetting veel contact gehad met Joano. Hij had de wapenen in ontvangst genomen die Joano „ge organiseerd" had voor de groep „Honneur de la Police", in Augus tus 1944, waardoor deze Verzets groep een „coup de theatre" op de bezetting van de Parijse prefectuur uitvoerde, terwijl de Duitsers nog in de stad rondliepen. Hij stond dus in vriendschappelijke relatie tot Joano toen hij de opdracht kreeg hem te arresteren. Fournet belt Joanovici op en geeft hem de raad zich bij de poli tie te melden; .ten... slotte .komen de twee vrienden overeen elkaar te ontmoeten ^.en wel ergens ih de Chaussée de Ia Muette, in -de wijk Fassy. ..T v- "Commissaris Fournet verklaart later dat: hij Joanovici heeft toege staan even naar huis te gaam om er voor zijn arrestatie nog enige kle ren te halen. Ze rijden in een taxi naar .de rue de Prony. Fournet Achter de oude watermolen aan de. Vlacrdingcrstraat WELKE stadgenoot zou nooit Let oude stadsge deelte achter de Schie zijn in gewandeld om er zich telkens weer over te verbazen, welke grote contrasten Schiedam binnen zijn grenzen nog heeft. Niet veel meer dan een slop- penbuurt is er overgebleven van wat eerst een. van de nij verste delen van de stad was. Moe en uitgeleefd leunen de po vere steeën tegen elkaar of worden neergedrukt in de schaduw van een' industrie- pand. De oude stad is een dode stad géwordén. Traag vloeit in de zomer het water door de kanalen van de open riolering, straten en huizendoordren kend met een verpestende stank, die het voor de bezoeker bijna' onmogelijk kan maken er lang: te toeven. Deze.oude stad, die gedoemd is spoedig te.ver dwijnen, tekende Herman C. Paradies voor het Rotterdamse gemeente-archief, dat eèn ten toonstelling van zyn werk in richtte. y,.".!" Zij, die naar de Mathenes&erlaan gaan om daar in het gemeente archief van Rotterdam te gaan zien, hoe de tekenaar Paradies de oudste binnenstad van Schiedam heeft weergegeven, zullen er van de verkillende realiteit maar wei nig bemerken, want hoewel Para dies een topografisch tekenaar, bij uitstek is, was hij ook nog genoeg romanticus om de vervallenheid van het oude Schiedam achter de., Schie te plaatsen, in een licht van schilderachtige óbservering. Voor de bezoekende met-Schiedammer zal voldoende het beeld van al die oude hoekjes, straatjes en slopjes iets wakker roepen en wellicht herinneringen oproepen aan oude steden, die hun verleden beter conserveerden. Men mag er Para dies om prij zen, dat hij zo minutieus zijn taak, het weergeven van de laatste res ten van een verdwijnende stad, hééft "uitgevoerd. De meest type rende hoekjes, of het nu bij de Ooievaarsbrug was,of ergens In éen hofje, van het .bestaan waar van maar. zeer weinigen afweten, over wist bh' weer te geven de kenmerkende zij het dan te veel vergulde sfeer van aud- Schiedam. Er zijn bij elkaar een zestigtal tekeningen opgehangen, waarin de bezoeker het beeld van aud-Schiedam, dat straks het eerst gaat verdwijnen, kan terugvinden. Binnen niet al be lange tijd zullen de eerste huizen onder de hamers van de slopers valen en zonder ophouden zal vandan af de nieuwe stad zich 'meester maken van het oude, dat reeds zolang aan. het verval was prijsgegeven. Dat het Rotterdamse gemeente archief deze expositie van oud- Schiedam thans inrichtte, vond ook in de eerste plaats hierin zijn oor zaak. De hopenlijk velen, die deze .tentoonstelling zullen bezoeken, hebben nu nog de gelegenheid om de wereld, die Herman C. Paradies hen daar welicht 7oor het eerst toonde, zelf te gaan verkennen. Dat het Schiedamse gemeente archief een dergelijke tentoonstel ling niet houdt, is te wijten aan het ontbreken van enig crediet om een. topografische verzameling te gaan aanleggen. De topografische verzameling van het Rotterdamse archief vindt zijn grondslag" in de verzameling tekeningen, die een van de leden van de familie van Stolk in I860 schonk aan de ge meente Rotterdam. Sedert 1938 echter, toen men een aanvang maakte met het laten vervaardigen van tekeningen door werkeloze tekenaars, is de verzameling zo danig uitgebreid, dat men van practisch alle oude plekjes van Rotterdam en directe Omgeving een tekening in het Rotterdamse ar chief vindt. Oorspronkelijk was ook Gouda hierbij inbegrepen, doch reeds jaren geleden besloot men daar er zelf voor te zorgen. Schiedam bleef echter, onder het Rotterdamse archief ressorteren. Behalve tekeningen van Paradies een veelvoud van het tentoon gestelde zijn er tal van schilde rijen door bekende Rotterdamse kunstenaars vérvaardigd. Is Fournet een naïeveling ge weest of heaft hij Joanovici met opzet de kans gegeven te vluchten? Onder grote belangstelling rolde het proccs-Fournst verder; bat liet horen wat de prefect .Ziwes en. de Directeur van de Surëté Nationale ,Boi»rsicot v?rklaarden. Uit wat zij zeiden bleek d'at .op .5 M,aart de hetr Eoursicöt de minister.' van bincaenland e zaken ais zij" me ning weergaf dat in verband met de stevige protectie die Joanovici genoot van de zijde van de politie het hem persoonlijk onmogelijk zou zijn hem te doen arresteren. De minister vroeg -Boursicoidaar. om zich te verstaan met Ziwes. Een bijeenkomst van hoogge plaatste politie-offlcieren op de Prefectuur, werd uitgeschreven. Fournet, on'boden, bood direct aan een afspraak, met Joanovici te maken, maar hij ontkende later stellig, opdracht gekregen, te" héb ben hem te arresteren- Een opzien bare verklaring werd tijdens het pre ces afgelegd. door Óen zekere heer Lefèvre: enige, wéken na de arrestatie van Fournet zou deze uit .de mond van de adjunct-direc teur van de gemeentepolitie ge hoord hebben, dat deze de prefec tuur wilde „schoonvegen" .en de bij de bevrijding van Parijs in dienst gekomen politieambtenaren wilde wegwerken. Hij zou daarbij verder gezegd hebben, dat hij blij was Fournet er te hébben laten in lopen én dat dé anderen wel aan de beurt zouden komen. Tweede „coup de théatre tijdens het proces-Fournet: de herverschij ning van Joanovici in- levende lijve1. Waarom hij teruggekomen was?" Omdat ik walg van" dé ma nier waarop mijn vrienden hier behandeld worden": zei hij. Joano had zijn vrienden zowel op de. rue des Saussaies als in de. prefectuur. Dat maakt de zaak niet eenvoudi- ger! Curieus Fournet weigert zijn oude vriend een hand te geven. „Dat is de vent;voor wie ik acht maanden heb moeten ■zitten"" rö'ept de- oud-commissaris uit-- die ten "slotte tot'zes -maanden 'veroordeeld werd'. -7 Veiling: laatste acte van een drama Herinnert U zich. nog de aankon diging in de krant, dat in de zhal van Metropole aan de Kruiskade, een revue zou gaan draaien? 'De reclame-biljetten waren reeds ge maakt. Helaas was alle tam-tam voor niets geweest; de zaal werd immers nooit voltooid! Alleen het café-restaurant werd geopend, maar het liep niet best. Het werd een fiasco, ondanks pogingen, met luidruchtige rumba orkesten en show-allerlei, het ge klop van de deurwaarder te over stemmen, Er gingen fluistergeruch- ten in de stad: „Metropole" staat op de rand van het bankroet. Dat heeft ook' niet lang op zich laten wachten. Maar wat heeft hét nog lang geduurd, voordat de exploi tanten de zaak verlieten! Dat ge beurde hals over kop: met achter lating van- de hele inventaris, le- vensmiddelenvoorradcri inbegre pen. Maanden lang stond „Metro pole" daar als een trieste en „uit-- gewoonde" bouwval, waarin ratten' en muizen vrü spel hadden. Op zekere dag werden er pam fletten op de ruiten geplakt: eén makelaar annonceerde, dat een deel van de inventaris zou worden geveild. Niet alles kwam onder de hamer, want op de „grote stukken" werd beslag gelegd door de fiscus. Maar die wilde ook wel eens haring of kuit hebben. Dinsdagmiddag is dan ook de rest van de inventaris publiek ver kocht, Hotel- en caféhouders, koop lui en particulieren, zelfs uit ver afgelegen plaatsen zoals Zierikzee en Apeldoorn, waren, in de holle- ruimte van de café-zaalbijeen gekomen. Na het voorlezen van de vei- lingvcorwaarden maakte iemand de afslager er op attent, 'dat de zware stukken, zoals koelcel en bierpompinstallatïe niet door de deur naar buiten zouden" kunnen worden gebracht. Die opmerking sneed bout, want een van de vei- lingvoorwaarden was, dat zonder toestemming van de verkoper niets aan het gebouw mocht worden veranderd. De afslager zag voor de kopers van de zware stukken (die niet door de deur zouden gaan), geen andere mo gelijkheid, dan .een stuk. uit de muur te hakken. Dafc zou echter slechts worden toegestaan, op voorwaarde, dat de koper alle schade voor eigen rekening zou herstellen Iemand vroeg, hoé die „zware stukken" ér dan ingekomen waren. Een ander merkte snedig op, dat die stukken er eerst waren en er toen later omheen gebouwd is! Al met al bleek die noodzakelij ke brèkerij heel wat kopers te hebben afgeschrikt. Want f 550.- voor een complete bierpompinsxal- latie met ingebouwde frigidaire en toonbank is te geef! En wat ié f 525.- voor een grote koelkast met zes deuren! De moderne koffie-installatie 1 met vier ketels ging;weg voor f 500.-.' Tientallen 'tafels, stoelen, fauteuils, barkrukjes, gordijnen en. heel wat bestekken en vaat werk vonden nieuwe eigenaars. Zo is dus „Metropole" uitver kocht; niet•liet1-"- „uitverkocht" waarvan destijds de voormalige exploitanten hébben gedroomd, telen zij die revue annonceerden. Over enige dagen zal i ook het laatste restje toonbaarheid", van „Metropole" zijn .verdwenen: De ruiten dan zonder, gordijnen zullen devoorbij gangers aanstaren met een-lege blik.-Hoe lang zal die voor Rotterdam beschamende.toe stand duren? Wordt het.gebouw afgebroken, zoals wij gisteren reeds als mogelijkheid hebben veronder steld, of zal het een nieuwe be stemming'krijgen?. Er gaan geruchten, dat er eèn cafetaria, -een volksrestaurant, in zou worden gevestigd, maar wij konden, hiervan, nog geen bevesti-: ging krijgen. Hoe dan ook: afbre ken of opnieuw inrichten en op knappen (vooral ook aan de bui tenkant), bier dient geen maanden mep te worden'gewacht! Acht, zich natuurlijk) onschuldig AMSTERDAM Koopman, .In tabak en SS-Hauptsturmführer, gaf ,de 40-jarige uit Bremen af- kemstige Duitser Hans Kar] Chris tian Blumenihal op; als béroep bij de behandeling van zijn zaak voor het Amsterdamse Bijzonder'Ge rechtshof. Blumenihal wordt beschuldigd van 'oorlogsmisdrijven' en' misdrij ven' tegen de menselijkheid. Zo zou hij een actief aandeel hebben ge had in de eerste Jodenrazzié óp .14 Juli' 1942en de moord op de schrijver A. M. de Jdrig. In Mei 1940. kwam Blu men thai naar Nederland en werd in Gro ningen;- gestationneerd.Op 17 Maart rj941 werd hij naar Amster dam overgeplaatst. - Pres,: „Erkent u zich. te hebben schuldig gemaakt aan oorlogsmis drijven?" 'V Verd.: „Dat ontken ik," De eerste getuige die dan wordt gehoord is prof. David, Cohen, des tijds voorcitter van dé Joodse Raad. De presidentvraagt, getuige of hem bekend iS,'dat Blumenthal een aandeel had in de razzia van Juli 1942.. Get;: fJHij had daarin de lei ding.'-' ..- Pres.: „Hebt-U-,vaak direct met hem gesproken?" Get.: „inderdaad! Zo- bijvoor beeld toen we onrustbarende ber richten uit Mauthausen ontvingen. Lages was er niet éh dus gingen wé naar Blumenthal. Nooit zal ik vergeten het: geval van de ;vier mensen.- onder wie een rabbie van de Portugese gemeente, voor wie .uit Den Haag vrijstelling was ver kregen. Het enige, dat moést ge béuren was hiervan bericht zenden naar Westerbork, waar ze -zich bevonden, maar Blumenthal wei gerde het door te zenden." l^fEigë» beripht) DEN" HAAG.'-— Naariwij verne men zal de Nederlandse regering de leden' van de drie (.delegaties morgen' het afscheidsdiner aanbie den 'm kastéél 'Oud-Wassenaar. Morgénmiddag geven de gezamen lijke Indonesische delegaties een afscheidsreceptie in het.Kurhaus.1 HET NED. POLITIE ELFTAE Het Nederlands politie elftal, dat op Zaterdag 5 November op het Vitesseterrein te Arnhem tegen het Arnhems KNVB-elftal spéélt is „als volgt samengesteld; doel: Kokhuis (Haarlem); achter: Kammeyer (Be Quick, Groningen- en Weitjes-(Veendam); midden:Remmers (BVV), Gilis- sen. (RBG) en Huybrechts (BW);. voor; Baams (UVV), C. van;.Eist (Theole), van nselen. (VSV),. Van de. Beek (GVAV) en Bex (Willem 2 (ROM), IN 1156 STICHTTE EEN KRUIS VAARDER op Mount Carmet te Aylesjord (Eweiand) de order «en. de Carmelite broeders. Dë monniken leefden daar rustig in hun cellen, en mediteerden bij .dé Aulanthusbomen, totdat Hendrik VIII hen,uit hun klooster ver dreef. Thans zijn demonniken weer in hun oudé klooster terug gekeerd. wat mogelijk Werd ge maakt" door de gift van 25.000 van de orders der Carmelite broeders uit alle delen der we reld. Onder belangstelling van de dorpelingen passeren de monni ken de. oude brug van Aylesford op wég naar het klooster Aaugeb.: Kuiderledikantje ra. bed, als nieuw, Coperni- cusstraat 9a;Schiedam. Kinderboxen 10.—; kachel- hekjes, opvouwbaar 2.—; Rubber tochtband, 28 cent p. m. Frans ;v. Thienen, Broersveld 123;- Tel. 69799.' Zo juist ontvangen: figuur- zaagtekenirigen; figuurzaag- bogen £8 cent; figuurzaagjes; drilboren; triplex, enz.-Frans v. Thienen, Broersveld 123, Tel. 89799. Baby-Commode 35.~, mooi gelakt,nieuw. Ombouw 27.50. Kindertafeltje, stoel tje, ledikantje. Tussenbroek, Edisonstraat. 31a, Schiedam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2