IPl Wat geen mens ooit kan vinden zoekt een speurhond op BAKERMAT DER BEELDEN Textiel, vlees, kaas en rijst zijn van de bon Scapi no-ballet viert zijn eerste lustrum Voor Nico kan de smokkelaar moeilijk opium verbergen School in Den Haag leidt honden op en geleiders r"""A Kostbaar marmer voor „Sterker door strijd Jonge kaas zal duurder wordenmaar varkensvlees ivordt goedkoper Alleen 1; off ie nog gerantsoeneerd Woensdag 2 November 1949 MET NEUS IN DE WIND OP SPOOK VA N DE MISDAAD (Van onze speciale verslaggever) DEK HAAG. Zelden nlt ye ergens zo luidruchtig worden begroet als in ae Rijksspeurderhondenschool te Den Haag. Als ee het terrein aan de Waalsdorpenvcr betreedt, schijnt de hel los gebroken. In allerlei toon- klearen en -hoogten klinkt oorverdovend hondengeblaf. Maar dan ge schiedt het wonden één woord van opperwachtmeester Bouma en de rust 15 weer gekeerd. „Je moet ze even laten uitvoeren,** zegt de opper. ..Maar als je ze stil wilt hebben moeten ze stil zijn. Discipline is hier nummer één. Daarmee staat of vult dc hele africhting v»n een speurhond. Hoewel, laten we dat beginnen vast te stellen: die discipline wordt gekweekt met geduld en tact. Slaan van honden komt hier niet voor. Een hond. die jc slaat, wordt angstig en dan is by voor speuren niet meer te gebruiken." Robby is afgericht op speu ren, zoeken. Maar als hij mat gevonden, h>»ejt kan hü ook als „manhcmd" dienst doen. De mis-' dadipf-r, die hu heeft opge spoord. hoc/t niet tc proberen -u>eg tc lopen. Onverschrokken Dftlt Hobby dan aan. Daar komt een rijzige, stramme officier ons tegemoet en salueert: Kolonel dr H_ J. tVeekenstroo. hoofd van de veterinaire dienst der Rijks politie, tevens belast met de leiding van de Sbeurhondenschoól. De ko lonel weet waarvoor wij komen. „Laten we meteen maar op weg gaan", zegt hij. Buiten staan nog vier man in bur ger te wachten, de twee instruc teurs van de school en twee adsp:- rant-geleiders, die hier twee maan den gedetacheerd zijn- Want behalve de speurhonden leidt de*schoo] ook de speurhondgeleiders op. Met ztjn zevenen trekken wij de duinen in, achter een hond aan de lijn. Robby heet het dier en het voert ons door de ruigte'en over do toppen langs het spoor, dat een .tor instructeurs al in de vroege morgen heeft uitgezet. Robby beschaamt zijn bazen niet, want prompt vindt hij de voorwerpen, die zijn verstopt, diep onder het zand. Rivieren Wij hebben niet veel tijd om te genieten van de prachtige wolken lucht boven bet duinlandschap Want „rrrrr.heeft de geleider ge zegd en er korr.t een rond wijzend gebaar met de band bij. Rrrrr is de eerste letter van ..revieren" en hoe wel de hond niet kan spellen be grijpt hij bliksems goed wat van hem wordt gevraagd: in het grote gebied vóór hem. zonder een spoor, het voorwerp vinden, dat dezelfde lucht heeft als men hem heeft laten opsnuiven. Tegen de wind in gaat de bond. in zigzagbeweging over het terrein, tol gmwgij Dit is het gewone werk: speu ren aan de lijn. Zonder lijn zou men de hond niet bij kunnen houden. hij in de .Juchtkegel" komt. Men ziet aan het dier. dat het de lucht te pakken heeft het blijft even staan, snuift nog eens en snelt dan vrywel regelrecht naar de plaats waar het Voorwerp is verborgen. Mes van moordenaar Het kan een mes zijn, door een moordenaar i» zijn vlucht wegge gooid, of een revolver. Het kan ook. een valse sleutel zijn. Maar ook dik wijls wordt de hond aan het revie ren gezet als een kind is verdwaald, Verdwenen paspoort Onlangs op een Zondagavond kwam een zakenman te Amers foort tot de ontstellende ontdek king, dat hij zijn portejetulle verloren had. Daar zat zijn- pas poort in en hij moest de vol gende ochtend beslist met de Scandinavië-expres op reis hOOT een. belangrijke aangelegenheid. Hij had. die Zondagmiddag met zijn kinderen gewandeld op de Leusderhei en vermoedde dat hij daar zijn portefeuille was kwijtgeraakt. - Daar zelf zoeken op die uitge strekte het ondoenlijk was spoedde hij zich 's Zondags avonds laat naar de riiksspeur- hondengeletder ter plaatse. De ze, de heer De Sutter, zei dat hij in het donker niet met de hond kon gaan „revieren,". De zakenman moest echter 's Maan- dagsmorgens bij het opgaan van de zon bij hem zijn. Hij moest zorgen, dal er aan de Leusder- hel een taxi klaar stond om hem, als de pas gevonden werd, nog vliegensvlug naar het sta tion te brengen. v En het is gelukt. De hono rende over de hei heen en weer en kreeg plotseling lucht. Hu ging aan hetgraven en diepte warempel de portefeuille op, die dl een aardig eind onder het zand zat en die een mens nóent meer gevonden zou. hebben. De taxi heeft de zakenman nog tij dig aan het station gebracht om de Scandïnavië-expfes te hn- ■lehN-'N - \K' ''-N. NV J als een zwakzinnige uit een inrich ting is ontsnapt of.... als een voort vluchtig misdadiger wordt gezocht. Het komt nog al eens voor, dat men, revierende naar een voorwerp, ook de misdadiger in de buurt vindt. Robby en andere honden kunnen nog veel meer laten zien- Hoe een. man. die opgebracht wordt, niet hoeft te proberen tersluiks bezwa rend materiaal weg te gooien. De hond pakt het op en brengt het zaje baas. De hond haalt uit een. groot aantal voorwerpen precies aaj van de man, van wien men hem de lucht heeft laten opsnuiven. Binnen wei nige minuten haalt hy uit een groot terrein alle kleine voorwerpjes, die men er van die man heeft verstopt. Mensen zouden ze in een hele week niet vinden. Maar bet meest kijkt men op van de prestaties van Nico. die speciaal is afgericht op het zoeken naar ruwe opium, in verband met de smokkel handel. Overal waar Nico worcit binnen gelaten, snuift hij meteen of hij opium ruikt. En hij. ruikt het- inderdaad door alles heen, kasten en koffers incluis. Hij haalt u prompt een stuk opium uit de ach terzak en hij klimt tegen een schil derij op om het daar van de rand af te halen. En als w-y in af we-" zigheid van dé hond een stuk opium achter de la va« een bureau verstopt en daarnanog een paar stoelen voor het bureau gezet heb ben, smijt Nico alle hindernissen op zij, trekt met zijn poot de la open, haalt hem helemaal uit het bureau en krabbelt uit de hoek achteraan de opium weg. De reuk is alles Zo'n hond gaat volledig af op zijn reuk, vertelt koldr Weekenstroo. Hij kan ock-wél goed horen en re delijk zien, hoewel hü kleurenblind is. Maar bij ziet de mensen niet, hij ruikt ze, hij. onderscheidt ze aan de specifieke lucht die ieder bjj zich draagt De kolonel, zelf dierenarts, ver telt welke honden zich het best voor-het' speurwerk lenen. Het zijn de. herders, die met hun lange kop en lang reukorgaan gemakkelijk aan de grand komen.'De bouvier is anatomisch minder geschikt. Deze krachtige hond is meer de p^trouÜ- lehond, de „manhond". Moeten die herdershonden ras honden' zijn? Dat is helemaal niet nodig, zegt de kolonel. Natuurlijk moet het "een dier zyn, dat er behoorlijk uitziet, want de politiemannen-geleiders overal in het land, die er mee moe ten werken, krijgen de hond meteen als huisdier en het oog wil nu een maal ook wat Maar verder ietten. wij niet op raskenmerken. Als het beest maar niet bang is, niet zenuw achtig, niet kwaadaardig, niet 'lui, enz. Lang niet iedere hónd is ge schikt, maar met zuiverheid van ras beêft dat niets, te maken. Men moet de speurhonden niet verwarren met de patrouillehonden. Die zijn er vee! méér bij de politie. Officieel gebreveteerde speurhon den in dienst van het crimineel on derzoek zijn er 1° ons land op het ogenblik 33. Er moeten er 44 ko men. twee in elk district Rijkspoli tie. Er zijn momenteel vyf in op leiding. Per jaar kan de school er twaalf afleveren en de kennel kan er zestien herbergen. Waar men de ruwe opium ook verbergt, over al Aaai£ -Nico het goedje te voorschijn. Deze hond, afgericht door opperwachtmees ter Bouma van, de Rijksspeur- hondenschoolis de. eerste en enige opiumspeurdCT in Neder land. Nederland bouwt in bak steen" was de naam van een grote tentoonstelling van Ne derlandse architectuur in het Museum. Boymans. Die naam was zinvol en bijzonder goed gekozen. Want eigenlijk is heel Nederland een permanente grote tentoonstelling van de bouw-in-baksteen. Natuursteen wordt steeds minder toegepast in de architectuur vooral se dert. het nieuwe materiaal be ton zijn intrede deed. Natuur steen is duur en tegenwoordig kost zij bovendien deviezen. Ook de beeldhouwers, de eni ge groep, die de natuursteen in trouw gebleven, merken dat. Vroeger werkten zij vooral met de Duitse zandsteen uit de groeven van Oberkarchdie was betrekkelijk goedkoop omdat het transport niet moei lijk was. Nu is de Franse kalk steen; Vaurion, Pouillenay, favoriet. Vooral de laatste steensoort .is erg gewild om de mooie kleur, en de structuur. Het werken "mét kalk steen is ook veel minder, gevaarlijk dan met zandsteen. De kalkstofjes lossen gemakkelijk op, de zand steen deeltjes zijn haakvormig en hechten zich onmiddellijk aan de longen vast. Voor de beeldhouwer spreekt dit. verschil minder sterk dan voor de steenhouwer, omdat hij natuurlijk niet dag in dag uit met het bewer ken van de steen bezig is. Maar wat wij schreven over de moeilijk heden met. de Bentheimersteen voor de. St. Laurenstoren, maakt duidelijk, hoe riskant het steen houwersvak is. Een heel kostbare kalksteen is het marmer: dat voor het grote beeld „sterker door Strijd" waar aan thans in het Raadhuis vorm wordt gegeven, moebt worden ge kozen. Dit is dus eigenlijk iets heel bijzonders. Niet alleen de grote transportafstand (Italië) maakt marmer zd..duur. Vooral-de wijze van winning bepaalt de prijs. Iedere groeve is verschillend. Ook tijdens de ontginning nog kan blijken, dat,verder exploiteren niet rendabel K Soms ligt de steen groeve helemaal open aan de op pervlakte, midden tussen bebouw de akkers of op geringe diepte' be neden het, maaiveld/Maar dikwijls ook ligt de steeri zo diep onder verweerd materiaal verborgen, dat het niet de moeite loont, dit weg te ruimen. Ook blijkt het meermalen mogelijk, zeer diep gelegen steen lagen via mijnschachten of door met de helling van de steenlagen meegaande gangen te bereiken. Er zijn groeven waar men blokken gezonde steen van grote afmetin gen kan vrijmaken, andere, waar het gaat om de kleinere bouw stenen of straatkeien. Het fijne statuaire marmer (mar mer voor beeldhouwwerk) wordt, in zes groeven bij Carrara gevon den. Carrara is het centrum van eeii' gebied van ongeveer 500 mar mergroeven in de Cwaanse Alpen. De grote blokken van zuiver wit marmer, zoals voor het Rotterdam se beeld wordt gebruikt, worden hoe langer hoe zeldzamer. Om deze te lossen gebruikt men buskruit of een dergelijk explosie-middel. De lading, buskruit wordt dan zo be rekend, dat het gesteente door de explosieve kracht alleen maar splijt en verder met breekijzers losgewerkt kan worden. De primitiefste manier om steen los te. maken was het drijven van droge hou tan wiggen in de natuur lijke spleten, groeven én scheuren van het gesteente. Poor op het ein de van de houten wh, een natte dweil te leggen, zette het hout uit en werden de scheuren verder opengewerkt, zodat er zwaarder materiaal in gebracht kon worden. De houten wiggen hebben natuur lijk al lang afgedaan en zijn ver vangen door ijzeren en stalen wig gen. In de meeste groeven zijn. de lagen van nature gescheiden en kan men een blok aan de onder kant meestal vrijmaken door het inslaan van stalen wiggen. De ex ploitatie is meestal zo, dat men gedeeltelijk laag voor laag neemt en men dus in zo'n groeve meestal te doen heeft met blokken, waar van reeds een, twee of drie verti cale vlakken vrij zijn geworden en waarbij dan nog een enkel vlak van het massief moet worden ge kloofd of Huldiging van G. D. Labota De kunstschilder G. D. Labots viert vandaag zijn tachtigste- ver jaardag. Hij heeft veel en verdien stelijk werk verricht voor de be langen der beeldende kunsten en is sedert jaren" erelid van de Rotter damse Kunstenaars Sociëteit Ver der heeft de jarige zich zeer be ijverd als bestuurslid der Beroeps vereniging van Beeldende Kunste naars, gewestelijke afdeling Rotter dam. In verband hiermede zullen bei de bovengenoemde Kunstenaarsor ganisaties hem met volle medewer king der Rotterdamse Kunststich ting op Dinsdag 8 November 8 uur nun. in de expositiezaal van. het Schielandshuïs huldigen. Tegelijk daarmede zal een tentoonstelling worden geopend van een selectie 'tut zijn werk. Zeer dikwyla wordt de assistentie van een speurhond en zyn geleider Ingeroepen en vaak.' met succes. Maar men kan niet verwachten dat een speurhond wat vindt als men vóór zijn komst allerlei mensende voorwerpen heeft laten vasthouden of de plaats heeft laten betreden. Dan raakt de hond natuurlijk de kluts kwijt. In. de 1666 gevallen, waarin in IBIS assistentie van. een ryksspeur- hond werd gevraagd, had de hond in 9der gevallen rechtstreeks succes en icverde hij in 39% waar devolle aanwijzingen. In 52% der gevallen kon de hond om verschil lende redenen niets uitrichten, dik wijls doordat de lücht was „bedor ven" door aanwezigheid van te veel andere mensen. DEN HAAG. Met ingang van Donderdag 3 November is de rant- soenering van textielproducten opgeheven. Textlelgoederen kunnen met Ingang van deze datum zonder bonnen, punten of vergunningen worden gekocht. De rantsoenering van vlees, kaas en rijst wordt eveneens be ëindigd. Met ingang van S November kunnen deze artikelen reeds zon- der bonnen worden verstrekt, hoewel de officiële datum van het einde der rantsoenering op 6 November is gesteld. Slechts de distributie van koffie voorlopig gehandhaafd, evenals die van brandstoffen. Wat textlelgoederen betreft: zij kunnen thans vrg warden verkocht, omdat dc textlelpositie over het ge heel genomen voldoende ruimte laat om in de normale behoefte van de bevolking te voorzien. Van enige artikelen, waarvan het aanbod tot dusver nog niet geheel toereikend is geweest, mag niet worden ver wacht, dat deze aanstonds in ruime mats verkrijgbaar zullen zijn. Maar de verwachting is gewettigd, dat geleidelijk aan door een verhoogde productie in het binnenland en een verruiming van de invoer, het aan bod in deze goederen zal toenemen. Men vestige er de aandacht op, dat de bestaande prysvoorschrlften on verminderd van kracht blijven. Wat de voedingsmiddelen aan gaat: de aanzienlyke toegenomen voortbrenging van varkensvlees en de vooruitzichten voor verdere ver hoging van de productie hebben de afschaffing van de vleesrantsoene- ring mogelijk gemaakt. De kaasproductie heeft zich even eens zeer gunstig ontwikkeld. Hoe wel de regering het noodzakelijk acht, dat een grote hoeveelheid van dit artikel wordt geëxporteerd en uit dien hoofde een rantsoenering van het binnenlands kaasverbruik gerechtvaardigd zou z^n, aehte de Dansgroep voor de jeugd, enig in Europa ïfORT NA DE BEVRIJDING XL werd er in Neder land een bal letgroep opgericht, die in hei bij zonder zou optreden voor de jeugd, het Scapino-ballet, Het komende voorjaarbestaat het dus vijf jaar. De danseres Hans Snoek en de schilders Nico laas Wijnberg en Hans van Norden. zijn de oprich ters nan het gezelschapLater ts ook Abraham van der Vies, de re gisseur van de Nederlandse Opera, tot de leiding toegetreden. Van de verdere medewerkers noemen we: voor muziek Woljgang Wijdeyeïd en. Lex van Deiden, Lex Horn en Joop Hardy als décor- en cosiuwm- ontioerpers, Do van Dalsum, Jen nifer Roders en dit seizoen de Haagse danser Jan Rebèl als uit voerenden eti nog vele anderen met onuitputtelijk enthousiasme. Zij stellen zich ten doel'dans te bren gen. die ook voor kinderen begrijpelijk is. Door het invoeren van de Scaplno- rtguur. die uit de Commedia dell* Arte stamt en ae gesproken tekst zegt, ts het ten tonele gebracht? sprookje of ander gegeven inderd iad veel be grijpelijker voor de jeugdige toeschou wer dan het vaak slechts aesihet'Frh lij nenspel van ons hedendaagse b«,Jeï In de bijna vyf jaren van zijn bestaan zagen ongeveer. 100,000 kinderen de voorstellingen van het Scapino-ballet. Het repertoire bestaat uit een zevental balletten, waarvan „De nieuwe kuren van de keizer", „Zwaan kieef aaa" en „De Toverfluit" vooral bekend werden. Helaas kan het ballet „Peter en de wolf" op muziek van ProkoXfief en choreografie van Albert Mot voorlopig niet op het programma blijven, daar bij Scapino thans alleen planobegeleiding mogelijk is, hetgeen voor Prekolheff c muziek onvoldoende is De groep heeft zeker haar bestaans recht als dansgroep voor de jeugd be wezen .Scapmo geniet dan ook 'n rijks subsidie van vijfduizend en een subsidie van de gemeente Amsterdam van drie duizend gulden. Dit is zeker niet toe reikend voor de exploitatie, vt»iral als we de kosten van vervoer van décors en. costumes en'alles wat daar nog bij komt, meerekenen. Voor de spelers blijft dan ook een honorarium over dat ten enenmale onvoldoende geacht moet worden. Ter ere van net komende lustrum, gaat Scapino het winterseizoen in met twee nieuwe balletten: „De kast van de oude Chinees", scénario en tekst van Nelly Burgdortfer en muziek van Nico Schuyt. en verder ..De wijze boer" een Hongaars sprookje van Zoltén Forrat die tevens dedécors en costumes ont wierp op muziek naar Hongaarse melodieSn. Het Scapino-ballet is tot. nog,toe de enige groep, in Europa, die zich'toelegt op dans en pantomime voor kinderen. We wensen het nog velé jaren toe van optreden voor de Nederlandse jeugd en nog talrijke lustra In vruchtbare samen werking van Nederlandse kunstenaars in vele takken van kunst. H. HOBNSTRA. Agendabureau voor kunstmanifestaties Het secretariaat van de Rotter damse Kunststichting zal worden uitgebreid met een z.g. „Agenda- bureau". Hier kunnen, zonder dat dit kasten voor hen -meebrengt, verenigingen en impressario's op geven, op welke dagèn zij kunst manifestaties en uitvoeringen den ken te brengen of wei voor zij data vastleggen, informeren of er voor die dagen reeds andere voorstellin gen zijn vastgesteld. Het Agendabureau is opgericht om de nadelen, doorgaans verbon den aan het kort na elkaar vallen oi ook wel gelijktijdig plaats heb ben van kunstuitingen en uitvoe ringen, te voorkomen. Belangheb benden gelieven de data van de door hen geprojecteerde voorstel lingen steeds aan het secretariaat van de Kunststichting Raadhuis, tel 21380, toestel 251, op te geven. Er komt raad voor het Nij verheidsonderwijs In aansluiting op ons bericht van 26 October over „reorganisatie van het nijverheidsonderwijs'-' geven, wy thans de officiële lezing. B. cn W. hebben besloten, tot het instellen van een raad voor het nij. verheidsonderwijs, die tot taak zal hebben het college te adviseren om trent de vraagstukken verband hou dend met het nijverheidsonderwijs aan jongens in deze gemeente. Ge- dacht ia hierbij o,m. aan de toene mende industrialisatie en het steeds groter wordende tekort aan ge schooide vaklieden: de geringe'be kendheid van de ouders met de ver schillende facetten, van het nijver heidsonderwijs, Een betere aanslui ting tussen de ambachtsscholen en de middelbare technische school: de onbevredigende toestand bij het avond-nijverheids onderwijs enz. In de raad zijn benoemd de heren A. J. van der Vlerk, wethouder van onderwijs en Volksontwikkeling, voorzitter; P. W. Muilwijk (plaats vervanger P. Burik) administrateur aan de afdeling Onderwijs.en Volks ontwikkeling en voorts een groot aantal directeuren en directrices van onderwijsinstellingen en be stuursleden van vakbonden en on- derwijzersorganigaties. De raad voor het nijverheidsonderwijs zal op 4 November door wethouder Van der Vlerk op het raadhuis worden ge ïnstalleerd. Trappenhuis met glas in lood ramen in het nieuwe kantoorge bouw van de Nationale Levens verzekering Bank.' minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening het ongewenst, voor de distributie van één artikel een omvangrijk distributieapparaat in stand te houden, waarmee vele millioenen zouden zijn gemoeid. Een zekere verhoging van de prijs van jonge kaas, mede als gevolg van de subsidie, zal tot gevolg hebben dat het binnenlands verbruik beperkt blijft, zodat zoveel mogelijk kaas voor de uitvoer beschikbaar komt. Een stelsel van heffginen zorgt er voor, dat de hogere prijs geen bui tensporige winsten voor producent en handelaar tengevolge kan heb ben. eD nog voor jonge kaas gel dende maximumprijzen worden met ingan^ van 6 November 1949 inge trokken. Ook het rundvlees zal om technische redenen.niet meer aan maximumprijzen zijn gebon den, Terwille van de verstrekking van subsidie op varkensvlees zal het systeem van centrale varkens- slachtingen worden gehandhaafd. Door een verhoging van de subsi die zal de prijs van varkensvlees dalen. Door een verschuiving van de consumptie van rundvlees naar varkensvlees bestaat de mogelijk heid de gezinsuitgaven te beper ken, waarbij tevens de vraag wordt gericht op vlees, dat in onbeperkte hoeveelheid verkrijgbaar zal zijn. De verhoogde subsidie maakt een verlaging van de geldende maxi mumprijzen voor varkensvlees en hieruit vervaardigde vleeswaren mogelijk met gemiddeld 5Q cent per kg. Dat de distributie voor koffie ge handhaafd blijft vindt zijn oorzaak daarin, dat de aankoop hoofdzake lijk in het dollargebied moet ge schieden, In een regeling voor de distributie van koffie kan op een voudige wijze worden voorzie: Een bonnenlüst zal in-het vervolg niet meer worden'gepubliceerd. Onderscheidingen Bij KB. is de eremedaille, ver bonden aan de Orde van Orarije- Nassau in brons" toegekend aan de heren F. v. d. Made en-Ph. A. Ooms, magazijnbediende bij de Unilever verkoopcentrale N.V. tg Rotterdam. De Zilveren Fluit Het is jammer dat de aardige en gezonde gedachte die aan-de Ame rikaanse coniedie „De :-Zilveren Fluit" ten grondslag ligt, door de auteur, Robert E. Mc Enroe, zo slordig en ongedisciplineerd is uit gewerkt. Gehanteerd door een dra maturg. met meer compositietalent, zou 'zij aanleiding hebben kunnen zijn tot het maken van een prach tig en veroverend blijspel. Enroe heelt het helaas niet ver der gebracht dan een hier en daar wel grappig allegaartje van situa ties en fantastische vertellingen. Die'indruk maakte.'t stuk althans op mij bij de vertoning, gister avond, door Het Vrije Toneel, on der auspiciën van de VU, In een kerkelijk tehuis, voor ouden van dagen, wier levensvlam metjes door de hand van het. bene pen fatsóen tot het laagste pitje zijn teruggedraaid, komt een fan tastische, zeer onmaatschappelijke maar levenslustige zwerver de bij na gedoofde lampjes met zijn on weerstaanbare vitaliteit weer wat aanblazen. En ziet: de oudjes leven op, zij voelen zich verjongd, zij hebben weer van: het leven, ge proefd, het heerlijke leven, dat ook aan hoogbejaarden zoveel schoon heid en geluk kan bieden, als zij er maar aan deel blijven nemen; als zij maar niet gedwongen worden zich als een buiten de gemeenschap levende groep te beschouwen. Ook als zij over de ontsteltenis heen zijn, wanneer hun aangebeden verlosser een schelm gebleken is, die hun broodballetjes als passie- pillen voerde, vallen zij niet in hun oude vgrdoving terug, want zij hebben immers van. het leven ge proefd en zich de smaak herinnerd. Lang geen gekke gedachte, zoals ge ziet, maar noch het stuk noch de voorstelling er van hebben mij meer dan matig voldaan. Zelfs Cor Ruys leek als' de levenslustige 2Wer ver Oliver Erwenter minder op dreef dan men van hem gewend- is, al deed hij natuurlijk weer tal van knappe en grappige dingen. Er was een bizonder goede xol van Nel Koppen als een zure oude tan te en men zag Annie dé Lange in deze omgeving terug, maar bizon- der veel indruk.maakte zij' als juf frouw Trip. de verzorgster der oude heden, niet. A Wim van dén Brink en Ton Len- sink waren wel geloofwaardige oude mannetjes en Cruys Voorberg, die de regie' gevoerd heeft, speelde zowel een dove alcoholiste als een caricaturale .bisschop. De travestl en de bisschop beide mooi van plas tiek, Gijsbert Tersteeg was de blik ken dominee, die dank zij het werk •van de levenslustige zwerver ook al meer op. een levend mens gaat lijken en dan moeten nog met waardering genoemd worden Kitty Kluppel, Sara Heyblom en-Ton van Duinhoven. Blijkens het hartelijke applaus en de vele lachreacties had het pu bliek zich nogal geamuseerd. - D. Rcodenburg Vermaat. Kruidemersbeurs in „Lommerrijk" geopend Gistermiddag wefd in tegen woordigheid van tal van belangrij ke figuren uithét Rotterdamse kruideniers-zakenleven een beurs geopend, waarop een aantal voor aanstaande fabrikanten van merk artikelen hun producten tentoon stellen uitsluitend voor de verkoop aan de winkeliers. Deze beurs, die met,42 stands het gehele Hillegersbergse „Lommer rijk'-- beslaat, -is belangrijk, niet al leen van commercieel standpunt bezien, maarvooralómdatr zij tot stand is 'gekomen. ;door samenwer king in breed verband tussen fa brikanten, grossiers en detaillisten, welke drie groepen in. het beursco mité zijn'vertegenwoordigd. In zijn openingsrede wees ar. W. F, Lichtenauer, secretaris van de Kamer van Koophandel ên Fabrie ken voor Zuid-Holland, vooral op" deze prijzenswaardige samenwer king, die meer dan alleen maar het geklaag over de na-oorlogse moei lijkheden waarin het.bedrijfsleven verkeert, bijdraagt tot de oplossing van deze moeilijkheden. De heren H. S. de Vries' en .Cor- nelissen, resp. voorzitter van het beurscomité en van de kruideniers- vakgroep, gewaagden eveneens van. hun vreugde over de goede onder linge verstandhouding tussen de verschillende belangengroepen. De heer Hovenier van de kruideniers vakcentrale, roerde als laatste spre ker de verhouding Industrie-handel aan. De stemming ter beurze was rus-- tig. Na de openingsplechtigheid verspreidden de kopers zich in dis cussierende groepjes en knoopten; hun vertrouwelijke, gesprekken aan. met de standhouders. Er zijn in de^ goedverzorgde stands veel aantrek-, kelijke artikelen te bewonderen, doch om aan het strikt commercië le karakter van de. beurs geen af breuk te doen, is bepaald, dat al leen winkeliers worden toegelaten. Vandaag en morgen is de beurs'nog geopend. Nieuws uit randgemeenten Met ingang van 1 November zu 11 en voorlo pig geena vondzittin- gen aan de "Boerenleenbank meer worden gehouden, Voortaan is het kantoor dus weer elke dag geopend van 9—.r. In dt dingschoöl werd een eontactav -ud gehouden van ouders en leden van Volksonderwijs^ Velen hebben geluisterd naar de causerie van de heer 'G. 't Hooft uit.Maas- In de Waalhaven wordt de op een mijn gelopen Ivor leeggepompt. Wijkraad van Hoek van Holland acht stadswacht overbodig De wijkraad voor Hoek van Hól land kwam Maandagavond voor 't laatst in de oude samenstelling bij een. Het uitbreidingsplan-Noord werd besproken. De heer Kleywegt weeserop,, dat bij uitvoering van dit plan een eventuele uitbreiding van de christelijke school niet mó gelijk is. De heer Kievit maakte de opmerking dat hij graag technisch advies had willen horen. De voor zitter, vond dit échter niet nodig. Hij was daarentegen van mening, dat nu het uitbreidingsplan irrzun geheel in principe is aanvaard de grootst mogelijke spoed moest wor den betracht met het advies, voor al wat betreft het bouwen van hui zen voor ouden van. dagenen win- -kels. Th dit advies aan B. en W. zal échter worden gevraagd rekening te houden met de uitbreiding;van. de school. Diverse leden waren het niet eens met de uitvoering van dit plan. De voorzitter achtte het hele maal niet te verwezenlijken: omdat het geweldig hoge kosten met zich mee brengt..- Vervolgens kwamen de stads wachten aan de órde. De heer Kie vit wilde stadswachten vooral voor dezomer in verband met het kam peerterrein en strand: Voor het kampeerterrein wilde de heer v. d. Burg contact zoeken met de vereni ging „Rotterdam aan Zee". Voor het strand heeftde Rotterdamse reddingsbrigade uit eigen beweging reeds prachtig werk verricht, zodat hiervoor geen nieuwe regeling be hoeft te worden getroffen. De heer Kleywegt. zag hierin aanleiding om de reddingsbrigade advies te vra gen. In het advies aan B. en W, zal worden meegedeeld dat de wijk raad voor Hoek van Holland stads wachten .voorlopig niét nodig acht maar voor het strand eh kampeer terrein besprekingen zal openen/ Ten slotte dankte de voorzitter allen voor de uitstekende samen werking.. dam over „Volksonderwijs" en het geen daarmede samenhangt". ,Dóor de beer Feenstra, onderwijzer werd de reisfilm vertoond, welke zeer in de smaak viel. Het hoofd der school, de heer L. J. Visser, sprak zijn 'dank uit over de aanmelding van ruim 20 nieuwe leden. In de pauze was er gelegenheid tot het 'bezich tigen van het werk der kinderen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4