wat Schiedammer en nu bh Êtè VermaardJlollandse kwartier Stilte in de kleedkamers Legioen had bal er wel in willen schreeuwen! SPORTBIJLAGE Faas Wilkes werd node gemist in de voorhoede Belgi Nederlands elftal tegen Engeland B ren zege vieren met 1-0 Hoogtepunten v Terlouw, het kleinzerige jongetje A In de ticeede helft kwam Oranje sterk in de meerderheid Maandag 7 November 1949 3 WEKELIJKSE RAILYE MONTE CARLO Ruim veertig Nederlandse inschrijvers DEN HAAG. Voor de sterrit naar Monte Carlo zijn tot dusverre 43 inschrijvingen bii de K.N.A.C. binnengekomen. De meeste in schrijvers hebben Stockholm als punt van vertrek opgegeven, ne gentien zullen te Monte Carlo star ten. vier te Oslo. twee te Florence en twee te Praag. Onder hen treft men tal van bekende Rallye-riiders aan als Verkammen van Keulen, gravin Van Limburg Stirum-Van Vredenburch. Knegtel en Mutsaers. Karei Ton, mevr. Van Strien, v. d. Heyden. Gatsonides en Baren dregt. Inmiddels staat het nog niet vast of al deze Nederlandse equipes de finitief door de Sporting Club van Monaco als deelnemers zullen wor den aangenomen. Volgens het re glement is het aantal deelnemers nameliik vastgesteld on 230 met dien verstande, dat de inschrijving gesloten kan worden verklaard, als dit aantal is bereikt. Aangezien ook in andere landen de belangstelling voor de rallye zeer groot is. is het dus de vraag of men te Monte Carlo de grote Nederlandse inschrijving in haar geheel zal kunnen aannemen. (Van onze sportredacteur) r ROTTERDAM, Fey en oordstadion. Toen na het laatste fluitsignaal onze fotograaf het zeiltje oprolde, waarop hij tweemaal 45 minuten op 'zijn buik naast de doelen had gelegen (staan kan hy niet by Fejjenoord, want dan komen er limonade-flesjes van de jongens- tribune!), toen zei hy: „Mijn camera hebben ze by na aan gruizels geschoten, maar het net konden ze niet vinden. Jammer, nu heb ik alleen een doelpunt van de Belgen". Waarmee hy maar wilde zeggen, dat de Nederlandse voorhoede kansen genoeg had gekregen, maar dat ze jammer genoeg niet waren benut. En wy kannen daaraan toevoegen, dat inderdaad onze voorhoede tegen deze tegenpartij, tegen deze Belgische achterhoede vooral, die oneindig veel sterker was dan die der Middlessex Wanderers, in zijn geheel te licht is bevonden. En dat zy nog op geen stukken na in staat is het machtige .wapen, de „switch'' (het herhaaldelyk onderling verwisselen van plaats) effect- en succesvol te hanteren. DEN HAAG. Naar het ANP ver neemt heeft de Football Association aan het bestuur van de KNVB ver zocht, dit seizoen wederom een wed strijd te doen spelen tussen *t Ned. elftal en 't Engelse B-team in 'n nader te bepalen stad van ons land. Van dé züde van de voetbalbond Is men in beginsel met dit voorstel accoord gegaan en de ontmoeting zal, indien alle organisatorische moeilijkheden zullen zijn overwonnen, op Woensdag 17 Mei worden gespeeld. '.IN DE EERSTE HELFT stond het Nederlandse doel onder zware druk. Drie man waren hier nodig om de Belgische midden voor Mermans van de'hal af te houden, nX Kraak-, Terlouw en Van Schijndel (geheel rechts). Torke LemberechtB en motor agent Van Tilburg "uit Antwerpen, de slager uit het Brusselse waren huis,; collega Hik Senten van dé „Volksgazet" en.alle andere optimis ten die. wii. jongsleden Donderdag op onze reportage-tocht door hef "Bël- genland tegen kwamen, hebben dus gelijk- gekregèn..; Voor, bet eerste na' negen jaren zyn de Rode Duivels er weer in geslaagd, in. de zo betekenis volle Derby dér Lage Landen, sis overwinnaars uit hét strijdperk té treden..- Het trotse Nederlandse re cord van na de oorlog werd gebro ken. Na drie. overwinningen en vijf gelijke spelen, leed de Oranje-ploeg Zondagmiddag in het Feijenoord-sta- dion eindelijk:: ééns een nederlaag. De kleinst mogelijke evenwel en het had maar een haar gescheeld, of we hadden op-de standeulijst der Nederland—België matches de zes de „draw" kunnen noteren. .Het was onze rechtsbinnen Schaap, die drie minuten, voor het einde een onbetaalbare voorzet van Abe Len stra ongebruikt liet, door ge schrokken vanv de uitlopende' doel man Meert falikant naast de bal te trappen. Een smartelijke kreet van teleurstelling van het zestïgdui- zend koppig legioen op tribu nes dreef daarna zelfs nog Terlóuw naar voren.maar: er wa3 geen - redden meer aan. De tot: ber stens toe. ge zwollen atmosfeer in de Feijenoórd-kuip, het enerverende joelen van hét legioen, hét vertwij felde vechten van negen, tien Oran jemannen in de voorhoede'gedurende het vertnaarde Nederlandse laatste kwartier, dat alles mocht déze keer Hieronder In chronologische volgorde de belangrijkste feiten uit de Holland—België-wed strijd: 2.31 Mermans trapt af. 2.36 Kraak duikt een scherp schot uit zijn doel. 2.39 Clavan schiet bü vrüe kans naast. 2:44 Roosenburg knalt over. 2.46 Abe Lenstra wordt ge haakt. Van Schijn del trapt vrije schop over. 2.48 Chaves dribbelt langs drie Nederlanders, doch schiet ver naast. 2.56 Kraak stopt snel achter el kaar schoten van Mees'en Mermans. 2.59 SchUvenaar maakt hands. Scheidsrechter laat door spelen én Govard schiet onhoudbaar In (01), 3.08 Roosenburg schiet vrije trap, wegens hands van Carré, naast. 3.16 Rust. 3.30 Roosenburg trapt af. 3.32 Timmermans alleen voor Meert. Buitenspel. 3.39 De Vroet neemt vrija trap, als Clavan wordt getac keld. Meert grijpt; resoluut in. 3.54 Timmermans schiet naast. 4.Roosenburg schiet tegen da lat. 4.02 Clavan kopt rakelings Óver. V;,; - 4.03 Roosenbrug schiet tegen de lat.; 4.04 Roosenburg valt vlak voor doel over de baL 4.06 Coppens aan hoofd gebles seerd.. 4.09 Timmermans schiet naast. 4.10 Schaap mist pracht kans hém geboden door Lenstra. 4.12 Govaert schiet in 'handen van Kmk. 4.13 Clavan, alleen voor Meert, schiet keihard naast. 4.16 Einde 0—1. niet baten. Eert venijnig schot van Clavan beukte nog het zijnet en Roo- zenburg mikte een lukrake kogel veel te hoog. Toen spreidde de En gelse scheidsrechter Ellis zijn beide armen ten hemel en floot lang en doordringend. Nederland had zfjo eerste na-oor- logse nederlaag van België te jpak- ken. Zeer velen van de tienduizen den, die de Rode Duivels hartelijk en sportief "toejuichten;" moeten op dat moment gedacht hebben aan de jon ge Rotterdammer, die 'enige maanden geleden van de voetbalsport zijn: be roep maakte: aan Faas-Wilkes. Want het moge dan waar zijn, dat Wilkes, ondanks zijn uitzonderlijke capacitei ten eigenlijk toch niet paste in het by het Nederlandse elftal definitief doorgevoerde stopperspil-systeem, wij hebben deze goal-getrter Zondai node.; zeer node gemist. Het helpt heel weinig, dit te schrijven. Maar toch, met Wilkes in onze voorhoede hadden wy zeker een gelijk spel be haald. En wellicht zelfs een spre kende overwinning. Maar dan zdu het toch weer een zege zijn geworden, zoals we die de laatste jaren zo dikwijls hebben ge zien. Een winnen van een door zijn geestdrift en vechtlust overheersend Nederlandselftal, van een voetbal- technisch duidelijk superieurs Belgi sche ploeg. Want ook ditmaal bestond er niet de geringste twijfel over de vraag welk elftal, qua spel en tech niek, het sterkst stond. Onze ploeg viel tegen Gedurende de eerste helft van de wedstrijd wisten de Belgen ons,, maar dan ook volkomen, onder de duim ,te houden. Hun technisch overwicht en de veldxneerderheid, die daarvan het gevolg was, bracht hun na 24 mi nuten een dubbel en dwars verdiend doelpunt, dat door rechtsbinnen Go vard fraai werd gescoord, .Na de rust werd het Belgische spel als van ouds en met succes (tot op zekere hoogte dan, want er werd niet gedoelpunt) door de "befaamde Oranje-geestdrift bestreden; Nu kwamen de Nederlan ders veel "meer en gevaarvoller in de aanval dan de Belgen, Misschien wordt die tweede helft het best gekarakteriseerd door de reeds aangehaalde woorden van de fotograaf, die opzij van het Belgische doel,"in angst en vreze, leefde voor zijn kostbare camera; Want talrijke schoten belandden naast Meerts hei ligdom in plaats van er in. Vele kan sen werden, ondanks hard zwoegen, bovendien verknoeid, vóór er een schot kon worden gelost. Aangezien de spelers afzonderlijk elders op deze pagina onder de loupe worden genomen, willen we djt op pervlakkig overzicht, besluiten met deconclusie, dat het Nederlands elf tal, in deze eerste interland-wedstrijd van het. seizoen, ons zonder meer is tegen gevallen. Hoewel er, mogelijk heden te .oyer zijn geweest om tot een (we zouden haast zeggen „ge ijkt") gelijk spel te geraken, was de overwinning der Belgen ten volle verdiend. Wij hebben de nederlaag niet anders dan sportief tc dragen. Bet was gistermiddag rui afloop scheidsrechter voor jou. Je hebt ge- mn de wedstrijd in'beide kleedka mers beslist saai. By onze landge noten heerste rust, maar ontevreden, neendat was eigenlijk niemand. De voorzitter van de Keuzecommissie stond zoals altijd midden in de ka mermet de hoed achter op het hoofd dejournalisten op te wachten. Hij had ook nu wel wat in het midden te brengen. „Neen,- ontevreden ben ik zeker niet en dat behoeven we ook niet te zijn. Warihebben we geen offensief geleverd in de tweede helft, zodat ik zekér geloof dat dit een domper zal zetten op de overwinning van de Bel gen. Het spel van onze voorhoede was echter te simpeT en ik kan niet ontkennen dat zulks anders was ge weest als Wilkes er nog gestaan had. Hy wist altijd op brillante wijze openingen te maken en er dan ook van te profiteren. Maar veel pech hebben we ^ongetwijfeld ook gehad. Voor de statistiek der wed strijden tussen beide landen had ik. natuurlijkliever een andere uitslag gehad, maar ontevreden, neen, dat ben ik niet". Alsallespelers reeds in.de mist van de douchekamer zijn verdwenen zit Rien Terlóuw nog steeds met, zijn Oranjeshirt aan te vertellen, Hij kan èeri wedstrijd nooit zo gauw van zich afschudden. Maar dan wrijft hij plot seling over een dikte boven zijn lin keroor. „Kijk: eens, zie je daar niets! Ik heb een oplawaai"van de schoen van Mermans gekregen en ik verhip van de pijn". Dan tot dr. Jan Tho- mee: „Wilt u eens kijken of het geen kwaad kan?" Thomee.knijpt eens in.de knobbel, waarop Terlouw. schielijk zijn hoofd, terugtrekt. „Ai, dat doet. pijn.". „Wat een kleinzerig jongetje ben jij," lacht de dokter, „die indruk krijg ik trouwens in het 'veld ook altijd van je... Maar tussen twee haakjes dit was 'n uitstekende loof ik maar een vrije schop tegen je gekregen." „Ja, hij heeft goed gefloten," zegt Terlouw laconiek. Kraak is in zoverre enigszins te leurgesteld, dat hij wel wat meer zijn handen uit de mouwen had willen steken, „hoewel als ik Lemberechts op me af zag stormen moest'ik on willekeurig weer denken aan die kogel op 13 Maart van hem die m'n 'hand kraakte. Ja, voor de rust heb ben we het nog wel eens gevaarlijk gehad, nietwaar £verse7" De Neptunus-man, wiens zwarte haren in veters over zijn gezicht hangen, knikt ernstig van ja, terwijl hij zijn bemodderde benen bekijkt. Hij heeft ondervonden dat een in terlandwedstrijd nog wel iets anders is dan een gewone competitiewed strijd. Sehyvenaar vindt de uitslag wel goed zo. „Laat die kerels ook eens winnen. Nu denken ze wellicht dat het met ons is afgelopen, maar de volgende keer. krijgen .ze weer een nederlaag te slikken," en knipogend verdwijnt hij onder de „pomp". In de Belgische kleedkamer was het zo mogelijk nog rustiger dan bij de Hollanders. Toch bleek dat bijv. Mermans in zijn nopjes was met de zege, hoewel hij vond dat Nederland goed gespeeld had. Terlouw was hij zoveel mogelijk uit de weg gegaan door te switchen. „Als jé tegen die knaap opbotst ben je' nog, niet gelukkig," liet de Anderlechter er opvolgen. Chaves had het ook al over Terlouw. „Een goede spil, maar in tactisch opzicht beter dan in het zuiver technische. Tenslotte verklaarden diverse Bel gische spelers .dat zij dit de b.este Ne derlandse ploeg vonden sinds het be ëindigen van de oorlog. Of de Belgen hierdoor hun kleine zege op een ho ger niveau wilden plaatsen? In ieder geval zouden wij hun uitspraak niet willen beamen. Interland voetbal NederlandBelgië Nederl. jeugdBelg. jeugd AmsterdamBrussel RotterdamAntwerp en UtrechtBrugge 0—1 0—2 5—0 2—3 8—1 Rode Duivels: ,£indel\jk hebben we die leeuw aan zijn staart" (Van onze sportredacteur) Om half drie precies maakt het voortreffelijke ./s-Hertogenbosch' Mu ziekcorps" (met muzikanten van acht tot tachtig jaar en wellicht nog wel ouder!) rijn laatste triomfantelijke rondgang. Door een haag van vijftig Fe (je noord-junioren en twee en twintig persfotografen, komen de spelers het veld op, luide toegejuicht door de ruim zestigduizend geluk kigen, die er In geslaagd z(jn een toegangskaart voor de wedstrijd te be machtigen. Wat schuchter klinkt in de immense arena de „Brabangonne". Massaal en Indrukwekkend als steeds, even later het Wilhelmus. Arle de Vroet wint de toss en krijgt van zijn collega-captain Freddy Chaves een vaantje. De ploegen stellen zich op: Meert draagt eengifgroene- trui, .Kraak een roodbruine. De Belgen trappen af. En ze beginnen al gauw op te dringen. Als Everse éven twijfelt, heeft de hooggekuifde-Mermans ge legenheid een schot te lossen, maar de bal gaat ver naast. Abe Lenstra verliest direct daarna zyn eerste duel met de tegen hem zwak ge achte linksback Gillard! Snel én tac tisch combine-ren de Belgische aan vallers. Handig plaatst captain Chaves weer naar Mermans. Die staat vry,, want Terlouw is Van Schjjndcl te hulp' gesneld. Een harde knal. Ongelooflijk snel bereikt de bal de rechter bovenhoek vanhét Nederlandse- doel, maar Kraaks vuisten slaan hem corner! Het. spel der Nederlanders Is niet groots in, de aanvang. Maar het is een goed en gevaarlijk schot dat Clavan lóst. Meert maakt die bal maar met moeite onschadelijk. Al weer-Is het Clavan, die na een cross- pass van Schaap op het Belgische doel afstuift. Dit ig een prima kans, na een minuut of tien, maar dé Ha genaar schiet hopeloos naast. Dat doet hy oven later nog een keer, als - h(j nu van Roozenburg een tweede schietkans krijgt. Een felle kogel van Roozenburg, van grote afstand, vangt Meert meesterlijk. De strijd heeft zich intussen gro tendeels op de Nederlandse helft af gespeeld. Doch onze verdediging staat pal. Rien Terlouw is letterlijk en figuurlijk de grote man, soms weer wat te robust, maar de En gelse scheidsrechter Ellis neemt er geen. aanstoot aan. Everse speelt in de achterhoede voor wat hjj waard is. En dat is meer dan Schijvenaar. De verdediging van Oranje heeft ook geluk, als Terlouw bij een schot van Mermans de bal tegen de grond kopt, vlak voor de voeten van de naar voren gedrongen en uitstekend spelende linkshalf Mees. Adembe nemende momenten volgen dan. Mees schiet van nabij hard tegen Kraak aan. Mermans vangt de te rugspringende bal op. Kraak loopt uit. Mermans vuurt. Of het weerga- Van alle kanten stormen Neder- ïandse en Belgische spelers op doelman Meert toe, die met een verheerlijkt gedcht de bal in zijn armen geklemd houdt. Aernoudfs vertrouwt het nog niet en loopt argwanend kakend naar Roozen burg toe om de positie van zijn doelman te consolideren. In de .verte staat Abe toe te kijken hoe deze voorzet van hem ook weer in handen van de Belgische kee per is beland. loze behendigheid is, zuivere intuï tie of puur geluk, wie zal het zeg gen? De bal treft Kraaks machtige knuisten;en het gevaar Is.geweken. De duizenden om het veld slaken samen een wilde kreet van opluch ting. Maar een paar minuten later SPORTPRIJZEN SLIER is het gebeurd met Kraak, met het Nederlands elftal en met de illusies der tallozen, wier. harten zo warm onstuimig kloppen voor de Oranje-elf. Govard scoort In de hitte van het spel maakt Sehyvenaar hands, maar de scheids rechter fluit niet. En van de secon de, waarin enkele spelers Hierom trent in twyfel verkeren, profiteert de snelle rechtsbinnen Govard. Hij rent door in. tomeloze vaart. Kraak SWUtU-tAi zaak van moeilijkheden en misver standen by de Nederlanders. Roo zenburg, als hij rechtsbuiten speelt, geeft enkele prachtige voorzetten, maar op die momenten is er voor doel weer niemand om ze te benut ten. Toch blijft Oranje vinnig, volhou den en naarmate de tijd verstrykt en het publiek steeds luider om een doelpunt kryt, wordt het veldover- wicht groter. Hét Nederlandse kwartiertje begint! Een monster achtig schot van Schaap gaat evén wel naast en Roo2enburg wordt, na goed samenspel met Clavan; door Carré gestuit. Prachtig lukt nu in eens een- switch en het samenspel van. Timmermans, Clavan, Schaap en Lenstra is voortreffelijk, maar nu is het Coppens, die op de linksback- plaats Abe de voet dwars zet. Wéér zo'n verrassende combina tie. Van Timmermans naar Lenstra," die naar Roozenburg, een schot! Te gen de paal. En weer hebben, de fotografen achter én naast Meert geen Hollands doelpunt. De bal ketst terug. Lenstra Ió opt anel ,toë. „Abel Abc'. Abel" krijst de menigte. Maar Abe raakt, op een 'meter of 'wat van doel, het J eer maar'half; en Meert heeft de bal vóór het op rapen, Briesende „Leeuwen" De Oranje-leeuwen v briesen. Zy komen terug. Feilloos plaatst' Roo zenburg, van de out-line af, de bal hoog voor doel. Schitterend is, in moeilijke positie, Clavans kopbal, maar hy scheert juist. over. de lat* Een enkele maal nog slechts komt nu de Belgische aanval aan bód. Di rect gevaar Is daar niet .bjj. De bal wordt als het ware naar het Bel gische doel geblazen door de harts tochtelijke aanmoedigingen van zes tigduizend verongelijktetoeschou wers. Er zit een doelpunt in de lucht en dat moet er komen, al .zou het in dat dekselse net van Meert: geschreeuwd moeten worden. Maar zo sterk Is dé luchttoevoer uit al die kan 2ijn schot niet keren. Het is 10 voor de Rode Duivelö. De Ne derlandse aanhang is met stomheid geslagen. Het veel kleinere Bel gische legioen dans en jubelt zich schor. Er is verder betrekkelijk weinig kleur aan ae eerste helft. De onzen krijgen na 35 minuten hun eerste corner te nemen, maar die levert niets op. De Belgen blijven sterk in de meerderheid. Ze hebben pech in een voor ons bijna hopeloze situatie. Chaves struikelt over Kraak, diefde bal nog net kan grUpen. .Terlouw en Everse doen het goed samen en ze weten de herhaaldelyk gevaarlijk van z(jn vleugel naar binnen zwen kende Lemberechts steeds op te vangen..' Ander spelbeeld Het Nederlands elftal is in de pauze blijkbaar geducht onder, han den genomen, want na de. hervat ting verhogen de onzen het tempo en zetten ze direct tegen-offensie ven in, die de Belgen behoorlijk van de wijs brengen. Hun. samenspel heeft er althans van te lijden. Abe Lenstra is weer de grote aanvals leider. Hy heeft zQh plaats als rechtsbuiten, maar we vinden hem overal in de voorhoede, ook op de linker vleugel. Maar Abe kan. het niét alleen doen tegen de sterke Bel gische achterhoede - met dé" gladde stopper Carré. Abe's medespelers in het aanvalskwintet begrijpen hem niet steeds. Hun van plaats verwis selen, waarvan het gevaar voor de Belgen, moet komen, is juist oor- MAAR NA DE RUST waren de rollen omgekeerd. Hier ziet men zes Belgen tegelijk hun doel verdedigen, o.a. Gillard(2); Carré (5) en doelman Meert. langen toch niet; Weer timmert Timmermans het leer in de richting van de fotografen. Van Sdlfindel, de kanthalf, die steeds zyn uiterste best deed, onze aanval-te steunen,, knalt .nu zelf juist over de. deklat. Als Schaap dan, drie minuten voor tyd, de door Lenstra geboden opge legde kans voorby laat gaan, ver laten honderden gedésilluslonneerde. supporters de arena. Zij die'óver blijven, luchten-even later hun op gekropt gemoed, door'een sportief hoera voor de zielsgelukkige Rode Duivels, X Inge z. Med.) Tot ia de perfectie Dames eri Herenkleding KUSTERS FRANK 1o MlddclUndslr.M 7 Rotterdam, T«L 51932

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3