C J STADSNIEUWS TWEEJONGENS heöen BANKETBAKKERIJ „HET WESTEN" Dr Paul Julien vertelt over zijn laatste onderzoèfcingen Lezing voor de Kath. kring DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB AGENDA Tracteer kinderen Raad tevreden over activiteit en resultaten Pluim op de hoed van wethouder de Bruyn Heyerna au s-a vond in het volksgebouw Geen bladsleesteu in 1950 ^es'üepsters MONOPOLE THEATER De Menseneter van Kumaon W. VAN NOORTWIJK ZN. ;:/fe//k Wl\ - Ik;. Donderdag 10 November 1949 Hoepel in jaren na de oorlog onze aandacht hoofdzakelijk werd opgeëist voor-al het nieuwe, dal zich over ons uitstortte, is de be langstelling, voor hel oude niet ire- weken. We mogen ons dan geluk kig prijzen; dat we in ons land ktmnen beschikken over een dr. Paul Julien, ae bekende Afrika- relzlger. die Woensdagavond in het Verenigingslokaal tijdens een door de Kath. Kring georganiseerd» bij eenkomst voor zeer vele aanwezi gen, c.w. zich ook burgemeester en mevrouw Peek bevonden, heeft ge sproken over zijn laatste onder zoekingen in Afrika. Dr. Julien had zijn lezing aange kondigd als „Onder dp-Steppevol- ken van Oost-Afrika". D:t was niet helemaal juist aldus spreker, daar het hier niet dé steppevolken be trof, maar enige minder belangrij ke, maar evenwel zeer interessan te, in. vergelijking met de over heersende groepen. Een aansluiting op vorige causerieën dus. Hef wa ren voor ;deze avond de Watin- diga's, een zwervende jagersstam, nagenoeg uitgestorven (er zijn nog circa drie honderd overlevenden) en vermengd, die leeft in het Yai- der-moeras. Verder de Wasandawe plm. 20.000 zielen, waarvan een groot deel door de R.K. Italiaanse passionisten missie is bereikt. Vroeger waren het zwervers, thans landbouwers. Beide groepen zijn verwant aan de Bosjesmannen (genoemd naar de beplanting van het hasr!) en de Hottentot ten, de meest raadselachtige, groep. Als derde en laatste behandelde dr, Julien het Masai volk, het belahg- rijkstd' gedeelte. Zy wonen rondom en op de Ngorongoro-vulkaan, waar de onderzoeker geruime tijd zyn kampement had. Het resultaat van het bloedon derzoek tijdens zijn laatste excur sie heeft spreker tot genoemde drie volksstammen beperkt. Dr. Julien "bestudeerde eerst de natuur van haar woongebied ten Z.O, van het grote VJctoria-meer. "Wie een na tuurvolk wil Ieren kennen, moet au. eenmaal eerst de streek kennen, ■waarin dit- volk... zich-beweegt, al dus, spr. Zo krijgt men al direct na' het kustgebied savannen, echter met een grote variatie, zedat men soms weer van steppen spreekt. De schermacacia groei* er, een boom die typerend is voor geheel Oost-Afrika. Spreker liet hiervan lichtbeelden zien, markante opna men, door hem zelf genomen. Zo zag men de schermacacia tijdens de „wintertijd" zonder bladeren. De leeuw, neushoorn, zebra, buffel en gnoe overheersen hier. De hoogste top ifr de Küiman Djaro, ,6010 meter, in 1848 ontdekt; door één. Engelse zendeling.; Noprd- Tanganyika.'is geheel anders: 'een enorme boswildemis, in de regen tijd een moeras en met een ont stellend rijke dierenwereld. Hier begon spreker met het eigenEjke gedeelte van de tocht. Dr. ^taliën, vertelde op geestige wijze een, ..ontmoeting met een neushoorn in de nacht. Men was van gestomp .en.andèr lawaai wak ker geworden en ontdekte de kolos bij het openen van de tentafslui ting op dertig meter afstand. Het was bijna een onplezierige, ontmoe ting geworden, maar met het ge weer ;in de aanslag zag men dat de aandacht van het dier was afgeleid door' wat wasgoed en zonder meer Verdween het in de nacht. De.die- ren wereld was hier zeldzaam ge vaarlijk en. dr..Julien sliep dan ook nooit zonder het geweer op de knieën, en-zijn inlandse jager naast zich. Maar waar kruisten nu de Wagindari, waarom de gevaarlijke tocht begonnen was? Niemand wist het Tot een néger een vage aanwijzing gaf. De interresantste groep Mén vond een .groepje op slechts vier kilometer afstand van de ten ten. Al heel gauw kwam de vol kenkenner tot de vaste overtui ging, dat. niet de pygneeën (waar spreker eèn aparte studie van maakte en tientallen lezingen over hield) de primitiefste mensen op deze wereld zijn, naar de Watin- diga's. Het bleek dat dit uitster vende groepje op veel primitiever voet leeft. Slechts een zeer klein gedeelte achtte spr. nog raszuiver. De vrouwen dragen zeer zware versieringen, waardoor uitgerekte oorschelpen ontstaan. De mannen zijn goede jagers, maker, gebruik van goede pijlen en bogen maar leven in buitenmatig eenvoudige hutten. Een in elkaar geprutst dak van gras tussen een struik of op wat kleine boomstammen, vormt hun woning. De pygmeeën-hutten zyn daarbij vergeleken luxueus. Als overal vormt de kalebas hun vaatwerk. Het was de bedoeling vsn dr, Julien bij een zo groot mo gelijk aantal stamleden bloedon derzoek te verrichten. Dit bleek niet te doen! Ze zijn zeer verspreid en vaak niet te benaderen. Daarom ging hij over tot metingen van de personen en studie van hun taal Deze mensen die nog in het stenen tijdperk leven, zijn gemiddeld 1.65 lang en eten op een afschuwelijke manier. Eten is ook hier het be langrijkste en.; groot was de vreug de toen dr. Julien voor hen een antilope geschoten had. Zelf doen ze dat met vergiftige pijlen met ijzeren punten, jie van naburige stammen worden gekocht. Dit von den ze echter zo prachtig, dat ze acht uur lang, de jongeren bijna aan een stuk. de oer-vormeii van de swing hebben staan dansen. Als maar op één plaats met een kin derlijk rhythraisch sprongetje om hoog komend, de film die aan het slot vertoond werd toonde dit. De antilope hadden ze met een oud mes vakkundig gevild en op de gebruikelijke wijze verorberd, al- half rauw en. half verkoold, na het zonder meer op het vuur te hebben gegooid. De darmen met inhoud waren voor de kinderen. Gaat Wilton-Handbal Zondag winnen? Zondagmiddag treedt het eerste herenelftal van Wilton-Handbal om twaalf uur in het veld tegen het Haagse H.M.S. Uit em vorige ontmoeting kwam Wilton met 9—S als overwmhaar te voorschijn, zo dat onze stadgenoten ook .nu op het terrein aan de Vlaardingcrdyk een goede kans maken. De Wilton- dames hebben na de nederlaag te gen D-W.S. 3 nog wat goed te ma ken. Met de wedstryd tegen Rot terdam, die op het thuisveld om tien uur aanvangt, hebben ze hiervoor een goede gelegenheid. Verder staan er nog op het pro gramma de wedstrijden Wilton 2— Donk 1 in Gouda en de andere Wilton-dames ontvangen Katwijk. De standen in. de 2e klas van District West B zijn nu: Wilton-Fij encor d SOS HVL Meeuwen Rotterdam WIK H M S VODO s.e. 1123. Toon meent, dat hij de kust wel kan be reiken met de vlet om een lijn over te brengen en zo verbinding ta krij gen met de mensen. Het lukt hem dicht ip de buurt van een paar vrouwen te komen. Maar hij kan niet ver staan wat ze schreeu wen Het lijkt wel of ze Frans spreken! Maar nu komt de'mist juist weer opzetten en de zee wordt °ok ruwer. Toon ziet de klippen niet meer en een hoge golf slaat de vlet te pletter. Toon komt er goed af, want Rob ec Van der Decken trekken hemdoen? Voorlopig zullen ze maar in de buurt den nemen," vertelt Toon. „Dit gaat niet," met de lijn. weer aan boord. Alleen heeft hij blijven kruisen. „Het leek mij toch, dat die I zegt Rob; „voor honderd mensen is .aan zijn.pet verloren... Ja, wat moeten za nuvrouwen vroegen of wij ze aan boord kon-l boord van de „Vrijheid" geen plaats." wordt op 300.003 geschat. Het is oud-Duits gebied. Vruchteloze pogingen Bij het zoeken naar een vijfde Watindiga-groep bleek deze zo mensenschuw, dat ze zich in het moeras terug trok. Enige tyd later staken de inboorlingen het in brand. Door het gevaar dat hier door voor de expeditie ontstond, besloot men weg te gaan. Via granietrotsen met holen vol bruta le hyena's kwam het ondernemen de groepje in het landb-uwgebied van de Wasandawes, de tweede volksgroep. Dit zijn dank zij het werk van missie en gouvernement geen wilden meer. De landbouwers wonen in een soort vierkante kis ten met een dakbeddeking van ge stampte aarde en rüshout. De Hin does hebben hier an overal in Oost-Afrika de handel in handen. Arabieren doen de kleine zaakjes, waar zelfs de Hindoe geen interes se voor heeït. Zij vormen een wer kelijke bedreiging voor dit gebied. In de droge tijd moeten de Wasan dawes flinke putten graven om uit de modder wat water te drukken. Doch zijn zij hiermee gezegend- Andere stammen moeten het nL met een riet naar boven zuigen. Na 2% uur ploeteren heeft men dan (soms) een halve liter en pas dan. op de geiten, want die bespringen de kalebas voor men ér erg ih heeft. Zij kennen één oppermach tig wezen: Warongwéè, een haam dié de missionarissen eenvoudig aan--moeten houden.' V Vervolgens, trok de expeditie naar de enorme vulkaan, circa 22 kilometer in doorsnee, waar een nieuwe bloedgroep onderzocht moest worden. Men had nl. een lagere 'temperatuur nodig. Het aantal wilde dieren dat hier leefde Masai, de belangrijkste Enige tijd later kwam men met de Masai in contact, de derde volksgroep dus. Dit is een herders volk, geen negers, die leven van melk en voor ons vreemde zuivel producten, een soort kaas e.d., ter wijl de jongeren het met melk en bloed moeten doen. D^ze nomaden hebben enorm veel vee, wat voort vloeit uit het vela gras dat tot hun beschikking staat. De rechthoekige hutten zijn bedekt met.... koe mest, dat soms in grote stapels in de kraal (bewaarplaats) ligt. Eerst als het een meter dik ligt, 'denkt men aan een verandering van kraaL Schoongemaakt wordt niets. De nederzetting is omgeven door een omheining, maar de leeuwen trekken er als 2e honger hebben niet veel van aan. Dr. Julien maakte het mee, dat een jong dier over de vier meter hoge stokkade heen sprong en in, enkele seconden tyds een kalf meesleurde. Na de pauze vervolgde spreker zijn ver telling over de Masai, Deze inte ressante groep was vroeger de meest gevreesde roversbende van Afrika; berucht tot ver buiten hun gebied, aldus dr. Julien. Thans flaneren de jonge krijgers langs de dorpen, maar de ambtenaren be hoeven zich: slechts terug te trek ken en na een uur is de oude toe stand weer hersteld. Men heeft er een Ieeftijdsklassensysteem, dat door deze gedwongen vrede in „belangrijkheid" heeft afgenomen. Hun hutten zijn nog als vroeger: rokerige holen met veel ongedier te. Voor een Europeaan onmogelijk om in te slapen. Ook hier is een ontstellend gebrek aan water. Zo worden de kalebassen, waaruit ge geten wordt, omgespoeld met urine van het vee! Opmerkelijk ge noeg komen hun religieuse verha len vrijwel met ons Oude Testa ment overeen. Zij'hebben wat hun uiterlijk betreft, Joodse trekken. „Dit volk is zich zelf .gebleven," aldus dr. Julien, „zij zijn de leven de Middeleeuwen." Na de verto ning van de film over de beleve nissen van de expeditie bijde Watindiga's, de eerste en enige ter wereld van deze uitstervende groep, werd deze zeer interessante causerie besloten met een kort dankwoord vair de voorzitter van de Kath. Kring, de heer'M. A. A. de Jonge. Ook burgemeester Peek kwam. Dinsdag de directeuren van de machinefabriek Gebr. Scheffers complimenteren. (Ingez. Med.) Tentoonstellingen; 22 October—21 November. Sted. Museum. Da. 105 u.. Zo. 25 u: Wo. en Za. ook van 7.30—9.30 u: Tentoonst schilderijen van Jan Sluytera. 28 October27 November. Gcm. Archief. Math. Laan, R'dam. Da. 12—4 uur, Zood. 104 uur: tentoonst „Oud-Sefciedam", teke ningen van Herman C. Paradies. Concert* 10 November, Passage-theater, 8 uur: JubUeum-coLcert Chr. Muziekvereniging ..Crescendo" mun.v. „Excelsior". Soliste mevr. Sophie Both-Haas. Toneel: 13 November, Passage-theater, 930 u. v.m.: Scbied. Best. Bond. Het Nederlands Volkstoneel met „Op Hoop van Zegen". Films; passage, 2, .7, 9.30. Za. en Zo. 1.15, A15, 7, 9.30 u; Straat der verlei ding (18 jr.); Monapole. Da. 2, 7, fl. Za. 7, 9. Zo. 7, 9 u: Johnny Belinda (18 jaar). Bijeenkomsten: 11 November. Ver. lokaal, 8 V— Wijk II Ned. Herv. Gemeente. Dr A. A. Kampman spreekt over „Een reis.naar da oude hoofd stad der Hetietcn". LEMCO GEMEENTERAAD VLAARDINGEN Gisteravond is de Raad der Ge meente Vlaardingen begonnen met de behandeling van de begroting 1950, die met een batig saldo sluit. De fractieleiders kregen het eerst het woord en. algemeen toonden dezen zich dankbaar over de in het afge lopen jaar behaalde:resultaten. Men had weinig critiek en de stemming was dan ook veel beter dan vorig jaar, toen men nogal wat critiek had op bepaalde wethouders. - De heer De Graaf (P.v.d.A.) wijd de aan de belangrijkste onderwerpen uit de begroting een kortwoord en noemde badhuizen, «en goed geoutil leerde ambachtsschool, een comïssie van1 volksgezondheid dingen, waar aan het college zeker aandacht moest schenken. Vlaardingen gaat indu strialiseren en men heeftdaarvoor vakmensen nodig, wil men een goed, hoogwaardig product leveren. Wij moeten er voer zorgen, dat. er voor 3e jonge ménsen de gelegenheid be staat die vakkennis in eigen stad op te doen. De Heer Van der Veen (C.H.) wees er op, dat, wat het afgelopen jaar werd bereikt,niet door enkelen uit het college, maar dooc het gehele college werd bereikt. Dit, omdat er door. bepaalde mensen anders wordt, gesuggereerd. Hij wees op de nood zaak, dat de woningbouw prevaleert vroeg of er niet een te grote staf was bij Openbare werken,: informeer de naar hét stadium, waarin de plan nen verkeren betreffende een. tun nel bij V.-Oost en gaf, wat culturele 'zaken betreft, als zijn mening te ken nen, dat de Stichting: Vlaardingse Gemeenschap geen uitvoerende, maar slechts een adviserende taak mag hebben, in hétbestuur) waarin alle richtingen zitting moeten heb ben, De heer Weatstratc (AR) hield een goede redevoering, waarbij hij aller eerst een pluim stak op de hoed van wethouder De Brujm in verband met de activiteit die aan de dag wordt gelegd bij de woningbouw. Hij pleit te voor het maken van veel reclame voor Vlaardingen als industriestad en dacht aan advertenties en het uit geven van een folder. Sprekend over de naaste toekomst meende de heer Weststrate, dat een wijs financieel beleid nodig zal rijn en dat we op de uitkijk moeten staan, om tijdig de buir die-opkomt, waar te nemen en er oné op voor te bereiden. HU vroeg de wethouder van de bedrijven naar zijn plannen,ten aanzien van de be drijven en wijdde lange tijd aan de busverbinding tussenVlaardingen, resp. VI.-Ambacht en Schiedam. Rotterdam toont zich hiermee een. slechte nabuur. De V-bus is op één na de - meest -opbrengende lijn.: Wij betalen tc veel en men kan. doordat wij te veel betalen de Rotterdammers goedkoper laten reizen. Indien nodig, wil de heer Weststrate bij hogere in-, stanties tegen deze onrechtvaardige situatie protesteren. Hij wilde voorts een politiepost te Vlaardingen en legde het standpunt van zijn fractie uit betreffende de Zondagsport. Aan het eind van zijn rede vroeg hij de Raad zich uit spreken over het ambtsgebed, dat naar zijn mening, noodzakelijk was. Als,we. schouder aan schouder staan én elkander dap per in de ogen zien, dan zullen we. ook als ér moeilijkheden, komen, on der Gods zegen voort kunnen bou wen aan een mooier, beter. Vlaardin gen. - De heer v. d. Knaap (K.V.P.) toon de zich dankbaar voor de verkie zingsuitslagen, die één raadslid méér in de Raad hadden gebracht en sprak zyn vertrouwen in het college uit. De heer Den Admirant (S.-G.) vond de vooruitzichten niet al tê rooskleurig en betreurde het, dat men voor'culturele doeleinden twee maal zoveel had uitgetrokken als de vorige keer. De heer Van Toor <V.V.D.) ver- heugde zich erover, dat het'college het particulier Initiatief zoveel, mo gelijk naar voren had gebracht. Hij sprak tevens over het ziekenhuis en vroeg het in die richting- te blijven Naar huis terug Aan boord van het troepëntrans- portscbip „Volendam" (vermoede lijke- aankomst 28 Nov/a.s. te Rot terdam) bevinden zich de volgende 15 Schiedamse. militairen: J. J, Donkers, Tollenstraat 8; J, J. Duifn, Jac. van Lennepstraat 22a; H. L. Haak, Galileistraat 5b; C. Kooren gevel, Huijsmansstraat 91a; F. G. H. Landsbergen, Morsestraat 20b;- J. H, JT. de Leed-e. Nieuwe Maas straat 99b; H. J. Maass. Jan Ver meerstraat 22a; G, H. Mast, Haga- straat 65a; J. A. C. Osterholt, Peti- drechfsestraat 19a; A. G. Scholté, Spinhuispad 21; K. W. Schouten, "Wattstraat 70a; A. J. van der Spek, Bellstraat 7a; J. H. de Vries, L. de Colignystraat 32; J. 'van Wijnen, Nieuwe Maasstraat 32a; Jj N. Zij develd, D. v. Wassenaarstraat 22a. Aan boord van de Batjan" (ver moedelijke aankomst 19 Nov. a.s. te Amsetrdam) bevindt zich: A. M. Beukers, Snelliussingel 46b II- sturen, dat alle gezindten in het be stuur aanwezig zijn, De burgemeester nar. J. Heusdens gaf hierna het woord aan. de Raads leden,. die hierom vroegen.. De' heer. Van Munster opende de rij en sprak ever de oprichting van een. apenbare H.B.S., hoopte op een bestuur in de St. VI. Gemeenschap, dat de-brede massa zou bereiken en herinnèrde aau de noodzaak spoedig een goed zwembad te hebben. -De heer Don dacht onder meer aan een ijsbaan, Mevr, Koster—van Roon wil de aandachtvoor de turnzalen én eengrote vergoeding van dë R.E.T. voor de.standplaatsen voor de .bus, terwijl de heer Hoorweg dë finan ciën onder de loupe nam. Hij dank te de vooruitgang voor. 90 pet aan de meevallers van de afrekeningen van vroegere diensten, de uitkeringen ge meentefonds, en het rijk stromen van de belastingbronnen.Voordat de Raad aan de begroting begon, werd' o.m. het voorstel van de burgemees ter aangenomen de.bezoldiging van de wethouders, op 4100,— per. jaar te brengen. Dit voorstel! werd aan genomen met aantekening, dat de heer Den Admirant er tegen was. Vanavond zal het college de gestelde vragen beantwoorden. - In het kader van de Heyermans- herdenking vond Woensdagavond in het Volksgebouw aan de Tuinlaan 'n door de Schiedamse Bestuurders- bond georganiseerde bijeenkomst plaats, waarin de toneelschrijver Jef Heydendaal heeft gesproken over leven en werk van Herman Heyer mans, grootste toneelschrijver, die ons land wellicht gekend heeft De waarde ontleende Heyermans' werk wel in de eerste plaats aan de énorme waarnemingskunst en. de grote liefde voor het object, die de schrijver bezat. Zijn onderwerpen putte Heyermans meestal uit de el lendige sociale toestanden, die des tijds heersten ^.ep vaak .waren het arme, misdeelde mensen of ook wel mismaakte- kiddören, .die er .een voorname rol in speelden. Het meest treft men in rijn werk,, dat Heyer mans deze mensen in rijn stukken toch nooit alleen 'maar een zielig stempel geeft, Ih al. hun materiële ellende tekende hij hen toch als de mensen met een gevoelige ziel.-Er is niets onwaars in het werk van Heyermans; er is geen moment in rijn 'romans of toneelstukken te ont dekken, waarbij men zich, zoals zo vaak bij toneel, slechts met moeite geheel-kan inleven. Het gaat bij Heyermans vanzelf, het :is zo en het is moei, het is het Leven. Op juiste toon droegen Lies de Wind en Paul Deen: enkele Falklandjes (korte dagbladscb etsen) voor en na de pauze speelden .zijjsamen enkele scenes uit ..Uitkomst", „Droomko ninkje" en een fragment uit een blijspel. ■- Detalrijke aanwezigen, toonden met hartelijk, applaus, en: waar dit nodig-:was, met diepe, stilte, dat het waarlijk genoot van. dsze. prachtige avond,. De voorzitter! van de de heer J. Hartkoorn; heeft aan het slot van de avond de optredende kunstenaars dank' gebracht. Geen bietser U" ziet er nou net uit of u ieder ogenblik tegen me zeggen zal: kom, drink eens een pilsje van me. sprak de man die.naast me aari'de tapkast was komen staan. Ik lachte maar eens flauwtjes, want veel tijd om een babbeltje te maken had ik niet en ik wilde net.zeggen dat ik hem in dat geval niet teleur wilde stellen, toen hij al vervolgde: maar als u het zei, dan zou ik misschien kwaad wor den, ja zeker, ik zou boos op u worden, dat voel ik, want ik zou denken: riet die vent me voor zo'n armoedzaaier aan dat ik zelf geer» pilsje kan betalen als ik daar nou trek in zou krijgen, - Wees eerliik, als ik dat pilsje van u aannam dan zou u denken: daar heb je weer zo'n bietser en nou moet u eens goad luisteren, waarde heer, alles kan je van me zeggen en ik ben helemaal niet zo'n beste, maar een bietser"nee. dat is er bü mij niet bij. als ik een pilsje wil drin ken dan koop ik dat zelf, van m'n eigen centen, versta ie. of ik 2al niet langer Leen heten, ja zo heet ik, Leen de leugenaar noemen ze me, maar laten ze maar naar d'r eigen kliken, mooie jongens.,omdat ik me nou wel eens Mi de politie rechter d'r uit gesmoesd heb, noe men ze me Leen de leugenaar, mooie heren, kennen d'r woord niet doen, staan met een bek vol tanden als ze op 't matje moeten komen, maar bietsen, daar zijn ze niet vies van, wat zeg ik, ze doen niet anders, die vuile bietsers, maar je ken: van Leen de leugenaar zeggen vrat je wil» als t-ie.een pilsje wil drinken, hoeft-ie dat aan niemand ie vra gen, behalve dan aan de kastelein natuurlijk, hahaha, laat-ie fun zijn en teen ik u daarnet zo smakelijk in het schuim zag happen, dacht ik ineens, je zal zien dat die meneer; als t-ie me in de gaten krijgt, zegt; drink u misschien ook een pilsje mee, maar wil u wel geloven dat ik blij ben dat u het niet gezegd heb, want dat ken ik van iedereen niet verdragen, voel. u. wel,\ dan moet ik je al een bizondér fijne jongen vinden, wil ik je dat! niet kwalijk' nemen, begrijpt u wel, want- ik ga daar van een vezrt-die ik niet luchten kan beslist geen biertje staar te drinken. 'daarv;ken ik mezelf t" 7oed voor. nee. ik zou" het niet o c- m'n strot kunnen krijgen a1 bij moest denken dat zo'n ..neer me voor een bietser aanzien, dan betaal ik nog liever een rondje voor de hele zaak, zie je. maar het kan natuur lijk gebeuren dat je eens een beste kerel treft, zo'n echte jofele jongen en dan zou het niet aardig wezen hem voor 't .hoofd te. stoten, zeg nou zelf. nee, daar is m'n hart nou weer te klein voor. zo'n fijne-knul zou ik niet willen beledigen., dat voel je" wel. ik zou zeggen.nou vooruit omdat jü- het ben en als ik u nou goed aanklik .dan ben u dr zo. eentje. ,.w< De man keek me zeer. trouwhar tig aan of hij voor me' door het vuur zou gaan en zei: nou.' voor deze keex - dan. omdat u zo aan houdt, Gerrit, ik. heb een pilsje van meneer te goed.-.1 DESIDERIUS Schiedamse Gemeenschap wil opdracht teruggeven. Schiedam zal het bij de herden king van het 675-jarig bestaan in 1950 zeer waarschijnlijk, zonder grote stadsfeesten moeten stellen. Wij vernemen nit betrouwbare bron, dat het dagelijks bestuur van de „SchLsdamse Gemeenschap" in een dezer dagen gehouden vergade ring heeft besloten om de voorbe reidingen van de. stadsfeesten fn 1950 voorlopig op te schorten en aan dé nog In deze maand te hou den vergadering van de bestuurs raad van de Stichting voor te stel len de van het gemeentebestuur ontvangen opdracht tot voorberei ding en regeling dezer festiviteiten terug te geven. Dat men tot dit voorstel is geko men, vindt zy noorzaak inde „zich verscherpende en gunstige econo mische conjunctuur en de wel licht hierdoor zo weinig onder vonden spontane belangstelling voor eventuele 'mé de werking aan de viering van het 675-jarig be staan van Schiedam. Ook heeft medegewerkt de negatieve houding, die een meerderheid in de gemeen teraad hteft aangenomen tia.y. voorstellen van de Gemeenschap voor de bouw van eenCultureel Centrum/ Dit laten varen van de plannen voor een massale feestviering in 1950. betekent echter geenszins, dat de „Schiedamse G.meeenschap" haar werkzaamheden zou willen beëindigen. Het ligt in de bedoeling om voor het volgend jaar een yacantie-be- steding voor .te bereiden. Verschei dene culturele manifestaties zullen fa» het kader hiervan worden be handeld.:/:'//. vrV Zijn wij wel ingelicht, dan zal ook de voorgenomen opvoering van het oude rederijkersspel „Het spul van Jonker Franssenoorloch" ge- Wcor. doorgang vinden. Van ds verdere plannen zal dan waar schijnlijk ook de foto-wedstrijd ten uitvoer kunnen worden gebracht. De stand '*i de Brusselse Zes daagse luidde hedenmorgen, vroeg: 1. Kubler-Bruyland 156 punten. 2. Bruneel-Lapehie 32 punten, 3. Kint-Van Steenbergen 77 p. Op één ronde: 4. Scbülte-Peters 26 punten. carillon Het plan van bet carillon-comité om aan de gemeente Schiedam namens de burgerij ter gelegenheid van het 675- jarlg bestaan van de stad een gerestau reerd en uil-gebreid carillon .aan te bieden, heeft allerwegen grote instem ming gevonden. Naar het ca rl Don-comité ons mede deelt heeft de actie een zeer bevredigend verloop. Verscheidene mooie giften zijn reeds binnengekomen oa. dezer dagen een bedrag van 3000.—dat werd ge schonken door een der grote Schiedamse bedrijven. Verwacht wordt, dat geen enkele Schiedammer zal nalaten, een gift. hoe gering ook. voor dit doel af te zonderen. Het carillon-comité ziet giften gaarne tegemoet op rijn rekening bij de Amster damse Bank, bijkantoor Schiedam, Voor Schiedam en Succes f Schiedam bouwt aan zijn is er winst te behalen lp de wedstrijden, die,voor Zon dag op het programma staan, zal Avanti het ongetwijfeld het zwaarst ie verduren krijgen Men moet in het strijdperk treden te gen de leiders van de afdeling, n.I. Phoenix en nog wel in'Den Haag. De zwartwitten nemen nog steeds een précaire positie ïii op de. rang lijst en het ziet er niet naar uit, daj zij er zutien slagen daarin met deze wedstrijd verbetering te brengen. Met één wedstrijd min der gespeeld en twee punten voor sprong nemen onze stadgenoten de voorlaatste plaats in. Men zal dus geducht moeten oppassen voor het degradatiespook De kansen voor Zondag zijn niet best, maar aan de andere kant hebben de uit slagen van jd. Zondag over de ge hele linie aangetoond, dat verras singen niet zijn uitgesloten. Phoe nix verspeelde bovendien de laat ste Zondagen een tweetal punten, waarvan één lang niet aan het sterkste twaalftal. Wie zich op de gladde velden van het ogenblik het best thuisvoelt, heeft de wind in de zeilen. Wellicht js dit Avanti en wil Phoenix weer zo vriende lijk zyn een steek te laten vallen om de Schiedammers wat vastere grond onder de voeten te geven. Succes én Schiedam moeten het pp eigen terrein tegen respectieve lijk Achilles 2 en Rozenburg 2 kunnen klaarspelen. Voor Succes, met haar wisselvallige spel, zal de partij nog de meeste moeilijkhe den opleveren. Met wat schotvaar digheid zien wij" Schiedam met flink verschil winnen. Succes 2 gaat op bezoek bij Ac tief 2 in Rotterdam en zal van haar uitstapje weinig pleizier be leven. Avanti 2 ontvangt Ons Huis 3 en trekt vermoedelijk in deze ontmoeting aan het langste eind. Succes 3 speelt op eigen terrein de retumwedstrjjd tegen Overkan- ters 4 en zint op revanche voor de 31 nederlaag van de vorige maal De reserven van Schiedam bren gen bet er tenslotte in Rotterdam tegen Overkanters 5 zonder kleer scheuren af. Het wordt de zesde overwinning. De junioren spelen Zaterdagmiddag de wedstrijden Sperwers aAvanti aSucces a Unicum a ëtf Succes b—Overkan ters b. Kantongerecht-perikelen Het was gisteren vlot werken ge blazen bij de Kantonrechter. De se ries verkeersovertreders ontbraken ditmaal vrijwel. Voor de variatie prijkten er nu een zeventiental na men op de rol van vaders er» moe ders, die hun. kinderen niet hHdden laten inenten en hun eventuele be zwaren ook niet ter kennis van da bevoegde instanties hadden ge bracht. Het bleken dan ook niet van die grote bezwaren geweest te zijn én meestal kwam het er op neer, dat men het steeds maar weer had uitgesteld... Daar kan geen reke ning mee worden gehouden en zo zagen ze zich op een. na het kind was hier werkelijk' ziek geweest veroordeeld tot oen kleine, maar toch gevoelige boete. De bestuurder van een vrachtauto» J- Sn brak de spanning weer wat, toen hij het nodig oordeelde om nag tijdens de behandeling, vat» zijn zaak, een aanrijding van een fietser op de Vlaardingerdijk, z*n porte feuille te voorschijn te balen en er veertig gulden uit te halen, die hij aan de gedupeerde getuige J, C, de. Ronde overhandigde. Het was een gul gebaar, dat mr. Cos ook zeker wel op de juiste waarde had willen schatten wanneer het nodig was ge weest. 't Wettig en overtuigend be wijs was in deze zaak echter niet te leveren en zodoende eindigde het allemaal nog met vrijspraak. De opgeroepen A. L. L. had een advocaat in de arm genomen en het was niet voor niets geweest ook» want mr. v.-d- Voort kwam, de heren. even vertellen, dat de datum: in de tenlastelegging „,orijuist:/wasj Het was waar ook eh zo zag de goege meente achteri de balie deze zaak aan zich voorbijgaan. Voor de rest was het weinig we reldschokkend, wat er voorbij de groene tafel, kwam, de twee heren, die „met badpakzich hadden be vonden bü het boezemwater"; niet uitgezonderd. SCHIEDAM Heden overleed te Schie dam ia de ouderdam van 86 jaar onze lieve Zuster en Tante AL IDA MARIA JANSEN Oud-Hoofd ener openbare voorbereidende school te Rotterdam. Mede namens verdere familie. - Wed. W/J. M. Bakker— Jansen. Schiedam, 8 Nov. 1949. Rembrsndtlaan 43a, Correspondentie-adres: Wed. W. J. M. Bakker— Jansen, Bloemendaalsew. 293, Overveen. Verzoeke geen rouwbe klag. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 11 November a.s. op de Algemene Begraafplaats Crooswjjk te Rotterdam: Vertrek van het sterfhuis n.m..2uur. "Werkster heeft de Vrijdag vrij. Br. no. S 153 bur. van dit blad, Fa. Wed. A. VOGELEZANG Korte Achterweg 13—15 Schiedam vraagt voor werkzaamheden in haar kurkenfabriek 15—17 jaar Gevraagd: een werkster voor de Vrijdag. Adres: W. Noordijk, L. Kerkstraat 15, Rijwielhandel. i .- Ter overname aangeboden; zwart colbert m. vest en gê- sleepte, pantalon, z.g.a.n, en' een bruin herencostuum, beide m. 48,. Te bevr.; Frana Halsplein 24 a. Gevraagd, zo spoedig moge lijk, door damef b.b.h.h., op goede stand, te Schiedam, een gestoff.rit-slaapkamér of rit- én slaapkamer, m. of z, pension. Br. nb. 5137 bur.. van dit blad. Van Vrijdag II t.m. Maandag 14 November - SABU 'fn (Unïveirsal International) Deze opwindende film zal U boeien van begin tot einde. Toegang 14 Jaar. dinsdag geheel nieuw programma IS OOK UW ZAAK KWALITEIT ZEGEVIERT A.b. VRIJDAG en ZATERDAG; 250 gr. ZWITSERTJES voor 55 ct. 250 gr. Ie soort BIESJES voor 50 ct, 250 gr. fijn gekruid SPECULAAS voor 50 ct. 6 overheerlijke TOMPOUCEN voor 50 et. DIKKE SPECULAAS GEVULDE SPECULAAS SPOORBANKET ZEER FIJN. GROTE SORTERING TAARTEN EN GEBAKJES. NA-SLUITINGSUUR STAAT ONZE AUTOMAAT U TEN DIENSTE Warme Croquettes z voor 25 ct. Nierbroodjes ..i......25 ct. Bewaar Uw Caasabpn, deze heeft waarde. ST. LIDIJTNASTRAAT 49 TELEFOON 67586 Bekroond te 's-Gravenhage

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2