J D C DAGMEISJE STADSNIEUWS Chauffeurs in Nederland zijn niet roekeloos i Deouden van dagen zitten bijna een jaar in hun „sociëteit" Dinsdagmiddag is het herdacht AGENDA DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Brandaris-plein wordt berucht Uitslaande brand in Makkersstraat Leek ernstig, maar spoedig geblust REGENJASSEN! Egyptisch linnen Misleidende vergelijking met België Textiel diefstal van grote omvang SCHIEDAM LEIDY HEINO Koeriersters Woensdag 16 November 1949 De Schiedamse ouden van dagen beschikken nu sedert bijna een jaar over him eigen .sociëteit", Hoeveel van hen zouden zo in de loop yan dat jaar met de trap bij Pieterman zijn opgeklommen om er in de ge zellige can tine ruimte te verblijven temidden van al die andere oudjes. Wanneer we er ook kwamen, steeds heerste er een gezellige sfeer, door geen wanklank verstoord. Bij Pieterman keek men z'n ogen uit op de netheid van die dagelijks weerkerende ploeg van honderden ouden van dagen. „Dat het hij ai die drukte zo schoon zou worden gehouden en dat de sfeer zo goed zou zijn, had ik niet kunnen dromen", vertelde de heer Pieterman Sr., die^ de „soos" beschikbaar stelde, aan secretaris Vrede- bregt. De bestuurders van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, verantwoordelijk als zy zich voelen voor de gang van zaken, zijn er te recht trots op. Dit laatste kwam nog weer eens goed tot uiting tijdens de enigszins feestelijke bijeenkomst, die t.g.v. het enjarig bestaan Dins dagmiddag werd gehouden. De pleegmoeder van de Schie damse ouden van dagen, mevr. Benthem—-de Wilde, was er per soonlijk aanwezig met de directeur van Sociale Zaken, de heer Qost- lander en de heer Ruseier van deze dienst en natuurlijk riep de heer Vredebregt, die deze bijeenkomst leidde, hen vooral een hartelijk welkom toe. We hebben geen dank genoeg om u te danken voor alles wat u voor ons deed, sprak hij tot mevr, Benthem en hij herinnerde aan de dagen voor de opening van het huidige verblijf, toen de Schie damse oudjes hun heil op pleinen en straten moesten zoeken. Ook de heren Oostlander en Ruseier wer den in deze dank betrokken, die later werd uitgedrukt in enkele kleine geschenken. Hoe de cantine van Pieterman tot een toevluchtsoord voor het mannelijke deel van de ouden van dagen is geworden, die hier wat komen praten, er een kaartje leg gen ol spelen op het tafelbiljart, bleek wel toen de „sociëteit" we gens vacantie van het personeel een week was gesloten. Volgend jaar zal men dit zien te voorkomen. Dank werd gebracht aan de he ren de Kok en Wouters, die zo'n grote steun voor de leiding waren en de heer Wouters kwam naar vo ren om het bestuur namens de re gelmatige bezoekers dank te zeg gen. De voorzitter van de Schie damse afdeling van de Algemene Bond van Ouden van dagen, de heer W, van Beek, is ook landelijk voorzitter en als zodanig steeds op pad om propaganda te voeren en besprekingen te houden met rege ringsinstanties. Daarom ook ge werd hem een. welgemeend woord van hulde. Natuurlijk kwam mevr. Benthem ook nog even naar voren om haar erkentelijkheid uit te spreken voor de zorg, waarmee het uiterlijk van de cantine van Pieterman werd on derhouden en de sfeer, die men hier wist te scheppen. De bijeenkomst, aan het begin St. Nicolaaswandeltochten van „De Trekvogels" De wandelsportverenigLng „De Trekvogels" gaat op Zaterdag 26 en Zondag 27 November St. Nicolaas- tochten organiseren. Leden en niet- leden van de wandelkring Rotter dam en omgeving en N.B.VX.O. kunnen 'deelnemen aan deze wan deltochten over 15 en 25 km. De jongeren van 1016 jaar moeten hun tocht van 15 km. volbrengen in 3Yo uur, de ouderen mogen over de 25 km.-tocht twee uur langer doen. De inschrijving voor de toch ten kan tem_ 19 November ge schieden bij de heren A. Kooy, Mariastraat 79b en J. P. Lagen dijk, Vlaardingerdijk 225a. Tweede Finse school voor St. Willebrordusstichting Maandagochtend om tien uur zal de tweede Finse school voor hfet Katholiek onderwijs, die gebouwd werd aan het Lorentzplein, plech tig worden ingezegend. Deze nieu we RK. schooi behoort tot het scholencomplex, waarvan ook de onladgs in gebruik genomen open bare school deel uitmaakt. Monopole „De Zigeunerin" In technicolor presenteren Ma ria Montez en Jon Hall ons met een stelletje minder bekende fa vorieten van het witte doek, de spannende geschiedenis van. een zigeuner-hoofdman, die met z'n troep gevangen, wordt genomen omdat men hem en de zijnen ver denkt van moord. Gelukkig is onze vriend Jon ditmaal een harten ver overende soldaat die het spelletje van een schurkachtig iemand door ziet en geen macht ter wereld kan nu meer verhinderen, dat de scho ne vrouw, die ook al belaagd wordt door de werkelijke moordenaar, de zijne wordt. En zij waren gelukkig en rijk,.* Burgerlijke stand Geboren: Mannes. 2. v. F. J. Relnders en M. v. Hoogdalem: Marie A., d. v P. Kortland en A g, Schrooteiï; Johanna C., d. v. L. Leijenhom en C, J. v. d. Knaap; Jacob C„ z, v. J-Boekee en M. W A. Bonman; Willem J. H,. z. v,. H. Jansen en J. Geveke. Overleden; M. L,. v, d. Waeter, DO 3. weduwe van V. L, Calon; M J. F. v. üök, 31 1 vr. van W. A. Boers; J_ P. Östermeier. 76 3. vr. v. L. v. d. Kaag. waarvan enkele ogenblikken stilte in acht zijn genomen ter nagedach- teais van de onlangs ontvallen be zoekers P. Middendorp en P. van Houten, is besloten met de uitrei king van de prijzen van het bil jartconcours. WAT DE BILJARTERS PRESTEERDEN De mislagen van de biljartwed strijden waren: Groep I. W. de Haas en Stuurman, 2. de Wolf en Vredbregt. Troostprijs: J. Clements en van Tie]. Groep II: l, Bron en Mak; 2. Will ebrand en Baljon; troostprijs Bezooyen (88 jaar!) en v. d. Linden, Groep III: I. Gonlag en van Deursen; 2. Opschoor en Tempelaax; 3. L. Clements en W. v. de Hoeven; troostprijs: Wouters en Koek. Groep IV: 1. Slootweg en Munnik; 2. Korporaal en Visser; troostprijs: Berkhout en van Noort. Tentoonstellingen: 22 October—21 November Sted Museum. Da. I()5 u., Zo 2-^> u Wo. en Za. ook van 730—9 30 u: Tentoonst schilderijen van Jan Sluyters. 28 October27 November. G» u. Archief Math. Laan. R'dam Da 124 uur. Zond 114—4 uur tentoonst „Oud-Schiedam", teke hingen van Herman C. Paradies Toneel: 17 November, Passage-theater, uur: Haagse Comedie met „Dr James Simpson". 18 November. Musis Sacrum. 8 u: Centr, B. v. Transp. Arbeiders. Opv. van .Naar lichter verschiet" m m.v. .Excelsior1' o.l.v. Piet 't Hart O ji e r e t t e 16 November, Verenig, lokaal, 7 30 uur: Gemengd- en kinder koor „Het Westen". Opv. van .Koning Puntbaard". Films: Passage. 2. 7, 9.30, Za. en Zo. 1.15. 4.15, 7. 9.30 u: Tarzan en de Lui- paardkoningm, {14 j.). Monopole, Da. 2, 7, 9, Za. 7, 9. Zo. 7, 9 u: De Zigeunerin (14 j.). Bijeenkomsten; 16 November, Volksgebouw, 8 u; Schied. Best. Bond. H. Korte jr„ over „Stand der soc. wetgeving, ouderdomszorg en uitv. organen." 16 November. Musis Sacrum, 8 u: Ned. Bond v. Vogelliefhebbers- Lezing door dhr. J. H. Noordzij Jan Sluyters-expositie nog een week langer geopend Het bezoek aan de Jan Sluyters- tentoonstelling in het Stedelijk Mu seum is zo groot er waren, reeds meer dan tweeduizend be zoekers dat besloten is, de ten toonstelling, die eigenlijk Zondag a.s. de poorten zou sluiten, nog een week langer open te stellen. „VOOR VREDE EN INTERNA TIONALE SAMENWERKING" Ter gelegenheid van Vrouwendag zal er Dinsdag 22 November, des avonds om acht uur, in het Volks- gebouw aan de Tuinlaan een bij eenkomst worden belegd, waar m mevr. T. KerkhofPet "het woord zal voeren en zal declameren. De leuze van deze avond zal zijn: „Voor vrede en internationale sa menwerking". Een muziekgroep je van de AJC verleent medewerking. Het geheel wordt georganiseerd door de Vrouwengroep van de Par tij van de Arbeid. Rioolgemaal Kethel werd aanbesteed Dinsdagavond vond de aanbesteding plaats van de bovenbouw van het rioolgemaal aan de Schiedamseweg in Kethel. Er werden 29 biljetten ingele verd. De gunning werd aangehouden. De inschrijvers waren: J. K. Simon. Schiedam f 39.620.-; N.V. van Sphttider's Aann. Mij., Ridderkerk f 37.620.-; L. A. WiUemse. Schiedam 33.000.-; M. P. Kloppers. Schiedam i 38.400.-; Fa. Heins broek Zonen, Schiedam i 38.814.-; A. v, d. Gijp, Ridderkerk i 38.880.-; C Lsenderts. Schiedam 38.900.-; F. WiUemse en Pistoor. Schiedam f 38.900-- Karnsteeg's Aann. bednjf, IJsselmon.de f 39.000.-; N,V. Durako, Dan Haag i 39.430.»; J. van Waning. Rotterdam 39 70Q.-; G. B. v. Hoek. Delft i 39.968.-: Barth en V. d Giessen. 's-Graver.deel f 40 500.-T Aann. Comb. Uitv. Bouw werk. Schiedam f 40.485.-: J. H. Groe nendijk. Schiedam f 40.843.-; Fa. Kuij- pers Schiedam f 40 350-: Fa. Kaudus, Rotterdam f 40 900 F. Byl, Kethel i 41 200.-; J. C. Burgers ea Verwater, Rotterdam f 41.300 C. J. Strijk, Oegst- geest f 41800.-: C. A Qualm, Rozen burg 41.950,-; A. Kufjper. iJsselraonde f 42 250.-; M B Wuieman, Schiedam 43 000.-; J. Brongersma, Gouda 43.300 A. den Ouden Aann. Gouda f 43 400.-;; L. A v. Straaten. Gouda f 43.300.-; Fa. Gille en Koogje. Schie dam f 43.500-.; B. A N, wolieman, en HL Feiten, Rotterdam 44,250.-; A. J. Bhjlevens. Breda f 44.450,-. herfst-weekend van ME RCTJKIüS-JEUGD De Mercurius-jeugdgroep gaat Zaterdag en Zondag weer eens naar Oostvoome. Zaterdagavond houdt de heer Boomsma uit Middelharms een praatje over Indonesië en ver toont daarbij een interessante serie lichtbeelden. Overnacht wordt in de Jeugdherberg „Overburgh". Voor Zondag staaf een fikse wan deltocht op het programma on naar het Overbosch. Vertrek kan toorbedienden per fiets om 3 uur van het Juiianapark. Inlichtingen Nico v. graining, Overschiesestraat 76b, Schiedam. Vertrek winkelbe dienden om 6.30 uur ook per fiets van het Juiianapark. Inlichtingen CL v. d. Hoek Jr, Vlaardingerdyk 57a, Schiedam. Een prachtige versiering van het voetstuk van het beeld van Star reveld in 't Juiianapark vormen de reliefs. Eén hiervan beeldt uit het Verzet. Voor de zoveelste maal is er weer eens een verkeersongeval geweest bij het benzinestation. ,.De Branda- ris", op de Rotterdamsedijk. Gister middag omstreeks drie uur wilde de Schiedammer De R-, die met zijn vrachtauto uit de richting Rotterdam kwam, afzwenken naar de Cool- straat. De achter hem rijdende mo torbestuurder S. uit Schiedam, ging de vrachtauto op dat ogenblik juist passeren. Hij had teveel vaart om nog te stoppen en wist dan ook niet beter te doen dan zijn weg te nemen over de tramrails en de halteplaats op te rijden. De 52-jarige mevrouw M.—K. werd hierbij aangereden en meer dan vijf meter verder op de rijweg neergesmakt. Door de GG en GD is zij opgenomen en naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Het bleek dat zij behalve een hersen schudding ook nog een kaakfractuur had opgelopen, terwijl gelaat en handen lelijke schuurwonden ver toonden. Later op de dag is zij naar het Coolsingel-ziekenhuls in Rotterdam gebracht. x De bestuurder van de motor, die ook werd weggeslingerd, kwam er iets beter van af. In de- dr Nolet- stichting is hij verder verbonden. Hij had verscheidene verwondingen en een kneuzing van het heupbeen. Waarschijnlijk zal tegen de be stuurder van de vrachtauto, die niet tijdig genoeg het linkerweggedeelte is gaan berijden proces-verbaal wor den opgemaakt, doch hiermede is de zaak zeker nog niet afgedaan. Het zal ons zeer wenselijk voorkomen wanneer men Dp korte termijn maat regelen nam om ter plaatse in de bestaande lang niet bevredigende verkeerssituatie een wijziging te brengen, in die zin, dat zeer duidelijk tot uiting komt, dat er zich een over gang naar een zijweg bevindt. Wie meermalen hier passeert zal reeds lang tot de conclusie zijn gekomen, dat de huidige situatie zeer veel ge vaar voor het verkeer oplevert. Laat men hier maatregelen nemen vóór er nog erger ongelukken gebeuren. Het waren er nu reeds te veeL 1128. De evacuatie van ie vrouwen en kinderen vordert de hele dag, maar eindelijk zijn al len aan boord van de „Argus", die zo'o vrachtje wel kan ver voeren Waarheen gaai de reis? Engeland, zegt Mathisen De vrouwen schijnen er nooit van gehoord te hebben „En onze mannen?" vragen ze; want ze kunnen zich niet voorstellen, dat die werkelijk zyn verdwe. nen. „Wij blijven ach ter," zegt Rob; „en we zullen proberen een on derzoek in te stellen," Ja, Rob en Taaie Toon blijven aan boora van de „Vrijheid III" in de buurt koersen, want Rob moet er meer van weten Mathi sen belooft alle medewerking. „Ais jullie weer in moeilijkheden zitten, stuur je mij maar een i zware last van het water verheft en dan hijst telegram en dan vliegt Van der Decken dhect Rob het zeil... EINDE over." Rob en Taaie Toon kijken het vlieg- 1 (Morgen begint deel XV van „De Avontu- tuig nog even na, wanneer het zich met zijn I ren van kapitein Rob"l) In. het Juiianapark zitten de oudjes niet meer in het zonnetje op de banken een uiltje te knappen. Het is er ook herfst geworden, Traag vallen de bladeren van de bomen en zwaar stapten onze voe ten door het roestbruine kleed, dat ze hadden gelegd op de paden. Toen we kwamen kijken naar het beeld van Starreveld. Er hangt een doek over de vrou wenfiguur, die Pieter Starreveld schiep als oorlogsmonument voor Schiedam. Slechts even hebben wij gisteren haar contouren mogen aanschouwen- Toen ging het doek er weer over. Nog niet, is er ge zegd, We gaan het nog onthullen. We hebben naar de omhulde vrouw omhoog gestaard en ons af gevraagd waarom er bezwaren zou den zijn om aan die onthulling een enigszins plechtig karakter te ge ven. Zou het werkelijk om haar (nog) omhulde onthuldheid zijn. of mo gen we er een andere reden achter zozken? In ieder geval is het onze ere- plicbt dat bij het vallen van het doek aan de voet van dit omstre den beeld een officieel woord van dank wordt gesproken aan het adres van het comité, dat Schiedam een van de mooiste oorlogsmonu menten van ons land had willen schenken, doch dat buiten zijn schuld hieraan niet toe kwam. Vanmorgen om negen uur rukte de brandweer met Magirusladder en materiaalwagen uit naar de Mak kersstraat, waar brand was ontstaan in het magazijn-kantoor van de fa. Th. J. L. v. d. Berg, waarschijnlijk van het te dicht bij de kachel ophan gen van een jasje, had de zaak hier vlam gevat. Het liet zich, in de ruimte, waar veel brandbaar materiaal aanwezig was, direct ernstig aanzien. Reeds spoedig nadat het vuur was gesignaleerd sloegen de vlammen over naar de naastliggende woning. Van de families v. d. Zee en El- derkamp. Mej. v. d. Zee was op het ogenblik van de brand alleen thuis met een tweejarig kind, dat zich bo ven bevond. Met behulp van snel- blusapparaten hebben personeelsle den van de Ned. Pakket en Kristal- soda fabriek zich een weg naar de bovenverdieping gebaand, om het kind daar vandaan te halen. Perso neel van de Fa. v. d. Berg droeg in middels het huisraad over naar de sodafabriek. Binnen een half uur was de brand weer het vuur geheel meester. Het bleek, dat het kantoortje geheel was uitgebrand. De woningen hadden brand en waterschade opgelopen. Voor een achttal arbeiders van de Ea. v. d. Berg, betekent deze brand het verlies van de kledingstukken, die zij vanmorgen in het kantoor hadden, opgehangen. ZONDAG SWFEUENOORD AAN DE HAVENDIJK Kb de wedstrijd SWAJax, die oorspronkelijk voor Zondag was vastgesteld naar latere datum is ver schoven, zal SW deze vrije Zondag gebruiken om op eigen terrein een vriendschappelijke wedstrijd te spe len tegen FeUenoord. Ex-RAF-piloot van moord beschuldigd LONDEN. Brian Donald Hume, een vroegere piloot van de HA.F„ wordt er van beschuldigd een auto handelaar, Stanley Setty te hebben, vermoord en diens lichaam, in stukken gesneden en verpakt tn een gehuurd vliegtuig te hebben ge laden. Het vliegtuig kwam in Es sex aan zonder de pakken. De vo rige maand heeft men de romp van het lichaam aan de kust van Essex gevonden. Nederlandse Sinterklaas in Washington op de planken WASHINGTON. Dertien ver- schillende landen hebben hun na tionale Decernberfeesten uitgebeeld op het jaarlijkse internationale feest van de „Woman's National Farm and Garden Association", een Ame rikaanse vrouwenvereniging te Washington. Door de Nederlandse ambassade werd een kort spel ten tonele gebracht met Sint Nicolaas in de hoofdrol. Het toneel stelde een bevroren vijver voor met windmo lens op de achtergrond waarop zich schaatsenrijders bevonden. Onder hen, die de show .bijwoonden be vonden zich mevrouw Truman en vertegenwoordigsters van Dene marken, Finland, Frankrijk, Groot Brittannië, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Nieuw Zeeland, Au stralië, Canada, Ceylon en ons land. Blumenthal veroordeeld tot negen jaar AMSTERDAM. SS-Hsupt- sturmführer Hans Carl Christian Blumenthal voormalig chef van de Sicherheitsdienst en plaatsvervan gend chef onder Lagcs van de Sicherheitspolizei te Amster dam, is door het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf met af trek. Veertien dagen geleden was tegen hem twintig jaar geëist. Het Hof achtte bewezen, dat Blu menthal zich schuldig heeft ge maakt aan oorlogsmisdrijven tegen de menselijkheid en opzettelijk heeft toegelaten, dat zijn minderen zich daaraan schuldig maakten. Blumenthal werd voorts schuldig bevonden aan medewerking bij twee Solbertannemoorden, waaron der die op de schrijver A. M. de Jong in Blaricum. Demonstratie voor Leopold op „dag der dynastie" BRUSSEL, Een psar honderd aanhangers van koning Leopold hebben Dinsdag bloemen gelegd bij de hekken van het koninklijk pa leis m Brussel en „vive Leopold" geroepen. De aanleiding hiertoe was de „dag der dynastie" oftewel de naamdag van koning Leopold. Op het paleis was een register ter tekening opengesteld. Verscheidene honderden personen, hebben hierin hun handtekening geplaatst. Overal in België zijn missen gelezen voor het koninklijk huis, echter, in op dracht van kardinaal Van Rcey, niet in de St Goedele. Er deden zich geen incidenten voor. (Ingea. Med.) Nu alles zonder ptintenl Heden weer ontvangen: geheel "dubbel van dezelfde stof voor DAMES EN HEREN DEMI'S WINTERJASSEN WINTERMANTELS HERENMODEMA GAZIJN C| Bit Zwart Janstraat 29 fi^IIV a t/o Burg. Rocsstraat Weer een baby geboren in een vliegtuig STOCKHOLM. Voor de twee- de maal in de geschiedenis van de luchtvaart is er een baby geboren in een. vliegtuig. De moeder maak te deel uit van een groep van 53 verplaatste personen, die op weg was van Bremen naar New York en met een toestel van de Scandi navische luchtvaartmaatschappij S.A.Sa reisde. Er bevond zich geen dokter aan boord en de piloot sein de om medische adviezen. Perso neel van de S.A.S. in Prestwick wekte de dokter van het vliegveld, die radiotelegrafisch zijn aanwij zingen gaf. Het vliegtuig bevond zich boven de Atlantische Oceaan tussen Prestwick en Gander op New Foundland. Bloembollen-telmachine in Lisse gedemonstreerd LI5SE. Bij de fa. Guldemnnd te Lisse is een nieuwe bloembollen telmachine gedemonstreerd, die pas is uitgevonden door de heer J- Cre- mer uit Amsterdam en die is ge construeerd door de firma J. Bouw man te Groningen. In een uur tijds kan deze machine niet minder dan 30.000 bloembollen geteld, afleve ren, een prestatie waar anders een werkman een gehele dag voor no dig heeft. Het tellen geschiedt bo vendien veel nauwkeuriger dan ooit door mensen kan worden ge daan. De machine voldoet voor 100% aan de verwachtingen. Zij die de demonstratie bijwoonden waren zeer enthousiast. Vrachtauto op een mijn gereden ARNHEM. Een met vee ge laden vrachtauto is Dinsdagmiddag tussen Azewïjn en Netterden op een mijn gereden. De gevolgen waren niet ernstig en er vielen geen per soonlijke ongevallen voor. Enige koeien moesten worden afgemaakt. De auto moest uitwijken voor een paar kinderen, die op de weg speel den en kwam zodoende in de berm terecht, waar de mijn verscholen lag. De hulpverleningsdienst zal onderzoeken of er soms nog meer mijnen in de omgeving liggen. NEW YORK. De eigenaars van het 6.214 ton metende schip „Flying Cloud" van de Amerikaanse Is- brandtsen Steams chip Company hebben ds Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, meegedeeld, dat Chinese nationalisten het schip beschoten hebben toen het de Jangtse uitvoer. De kapitein seinde, dat er gaten in de wand van het schip geslagen waren, waarvan een van 30 cm. Per soonlijke ongelukken hadden, zich niet voorgedaan. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG; Is het waar, dat in België, waar tweemaal zoveel auto's op de weg rijn dan In Nederland, toch veel minder verkeers ongelukken met dodelijke afloop gebeuren dan hier? Is het dua waar, dat er In one land veel roekelozer anto wordt gereden dan In België, dat er minder verkeersdlscipllne Is en... dat do Neder landse bestuurders veel meer misbruik van alcohol maken? „La libre Belglque" beeft er onrustbarende cijfers over gegeven en deze circuleren, vergezeld van de onmiddellijk getrokken conclusie», de laatste dagen ook door de Nederlandse pers. Maar er Is geen woord van waar. Wij hebben de cijfers voorgelegd aan Ir. C. A. Kuyaten, chef van de Verkeersafdeling van de A.N.W.B.: Ned. België Jaar 1947 951 628 Jaar 1948 859 725 Eerst kwartaal 1949 158 139 Deze vergelijking, die een aantal kranten hebben gemaakt, is hoogst misleidend, zei de heer Kuysten ons. Men kan de Nederlandse en de Bel gische cijfers niet met elkaar ver ged] ken. De Belgische cijfers geven alleen het aantal personen, dat onmiddel lijk ter plaatse het leven heeft ver loren. In de Nederlandse cijfers rijn echter behalve de onmiddellijk ge- doden ook de personen begrepen, die binnen dertig dagen na het onge luk aan de gevolgen daarvan zijn overleden. Deze laatste categorie vormt 50 van het totaal Dat hebben vroegere statistieken uitge wezen. Van de 760 bij een verkeersonge val gedaden in het jaar 1935 stier ven er slechts 385 op de plaats van het ongeluk. In 1936 waren het er 377 van de 830. Sinds dat jaar wor den beide categorieën verongeluk ten in de statistiek niet meer ge splitst. Men kan echter aannemen, dat van de 158 doden In het eerste kwartaal van dit jaar er slechts on-, ge veer 79 onmiddellijk zijn overle den. De vergelijking met het cijfer 139 van de Belgische statistiek valt dan wel heel anders uit Daarbij moet men dan ook nog bedenken, dat de politie ln Neder land verplicht is ieder verkeers ongeluk op te geven voor de sta tistiek. Dit is in België niet het ge val, zodat het niet uitgesloten is dat het Belgische cijfer in werkelijk heid hoger ligt- Slagen in de lucht Ook de vermelding dat er in Bel gië meer auto's op de weg zijn dan in Nederland (in 1948 270.000 tegen 143.000} wil niet zo heel veel zeg- ROTTERDAM Een aanzienlijke partij textiel- goederen, moedelijk verpakt in vijf koffers, met een totale waarde van f 3000, is vannacht gestolen, uit het magazijn van. de firma Storm en Ranke aan de Nieuwe Binnen weg. De daders hebben zich toegang verschaft door een gat in het dak te breken. Door forcering van de zolderdeur kwamen, zij op de twee de etage en hadden, nu ook toegang tot de rest van het pand. Zij bepaal den hun keus op 700 paar dames kousen, 93 meter zijden stof, twee damesmantels, vijf japonnen, ze ventig dassen, veertig overhemden en wat dames ondergoed. De vijf koffers, waarin zij de buit vermoe delijk verpakt hebben, waren even eens gestolen. Dit alles blijkt dat de inbraak degelijk is voorbereid. Frankrijk en Joegoslavië zul len hun derde en laatste wedstrijd voor de eliminatieronde van de wereldkampioenschappen voetbal op 11 December te Florence spe len. gen. daar het belangrflker Is be we ten hoeveel kilometers die auto's hebben afgelegd. Men moet er ook rekening mee houden, dat in België veel en veel minder rijwielen op da weg z(jn. De opmerking over het alcohol misbruik is een slag in de lucht, daar in het geheel niet in de sta tistieken is vastgelegd hoeveel on gelukken onder de invloed van sterke drank zijn veroorzaakt. "De AJN.W.B,, zo deelde de heer Kuysten ons mede, heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek ver zocht met ingang van 1950 bij het vermelden der verkeersongevallen met dodelijke afloop weer een split sing te maken tussen de onmiddel lijk en de binnen 30 dagen over ledenen. Het C-B.S. zal aan dit ver zoek gevolg geven. VIS SERI JBERICHT SCHEVENINGEN Binnen van de haringvisserij de log ger Sch. 312 met 38 last en 220 kisten verse haring. Vangstberichten van he denmorgen uit zee; Sch. 78 roet een k. Is t huisstom en de, Seh. 305 met 20 k. uit de halve vleet Sch, 195 nog halen, Sch. 246 30 netten in voor mets, Sch. 254 nog halen. Sch. 341 geen vangst uit de halve vleet Sch. 342 2 k. uit de halve Vleet, Sch. 402 met 10 k., Sch *412 ngo halen. Sch. 56 met 4 k. uit 40 net ten, Sch. 159 met 25 k, uit de halve vleet, Sch. 339 met een k., Sch, 365 met k. uit de halve vleet. Sch. 23 met 119 k. m 40 netten komt naar huls, Sch. 53 met 5 k.T Sch 104 met 30 k. in 40 net ten, Sch. 274 geen vangst, Sch. 332 geen vangst, Sch. 201 met 100 k. uit de halve vleet. Sch. 264 met 22 k uit de halve vleet. Sch. 75 met 3 k Uit de halve vleet. Sch. 77 met 12 k. uit de halve vleet Sch. 199 met 1 k.. Sch. 32 met 40 k. uit de halve vleet. Sch. 40 met l k. uit de halve vleet. Sch. 48 met 12 k. uit de halve vleet, Sch. 49 met 5 k, uit de halve vleet. Sch. 99 met 20 k„ uit de hlave vleet. Sch. 132 met 1 k, uit de halve vleet, Sch. 133 met 75 k uit 60 netten, Sch. 233 nog halen, Sch. 262 met 2 k, uit de halve vleet, Sch, 5 met 2 k. uit de halve vleet, Sch. 25 met 1 k, uit de halve vleet, Sch. 30 met 40 k. uit de halve vleet, Sch 37 met 1 k. uit de halve vleet, Scbl 45 met 1 k. in 15 netten. Sch. 89 geen vangat uit de halve vleet. Sch. 130 met 1 k. uit de halve vleet, Sch. 210 met 10 k. uit de halve vleet, Sch. 243 geen vangst uit de halve vleet. Sch, 399 met S3 k. m 40 netten. Sch. 36 met 17 k. uit 30 netten S;h. 107 met 2 k. uit 40 netten, Sch. 357 met 1 k, uit 2D netten, Sch. 20 met een k., Sch. 223 met 2 k., Seh. 225 met 2S k. uit de halve vleet, Sch. 314 met 8 k. uit de halve vleet, Sch 79 geen vangat, Seh. 141 met 1 k. in 30 netten. Sch. 186 met 25 k,, Sch. 284 met 2 k. uit de halve vleet. Sch, 361 geen vangst Sch. 280 geen vangat, Sch. 63 met 1 k. In 10 netten. Sch. 64 met 7 k. in 30 netten. Sch. 66 met 10 k. «it de halve vleet. Sch. 81 met 1 k. in 5 netten. Sch. 95 roet 5 k. in 30 netten. Sch. 97 met 85 k. uit de halve vleet, Sch. 160 met 2 k. uit de halve vleet. Sch. 180 met 1 k. In 15 netten, Seh. 242 met 5 k. uit de halve vleet, Sch. 275 nog halen, ving gisteren 170 k.. Sch. B met l k. uit de halve vleet, Sch, 14 met 1 k. uit de halve vleet, sch. 21 geen vangst. Sch. 47 nog halen. Sch. 110 nog halen Sch. 120 geen vangst Sch. 125 geen vangst, Sch, 302 met 1 3c ui 10 netten. Sch. 333 met 1 k., VI. 29 met 2 k. Vl. 40 met 80 k.. VI. 47 met M k„ VI, 50 met 8 k., VI. 53 met 80 k., Vl 58 met 80 k.. VI. 61 met 6 k.. VI. 70 met 12 k.. VL 78 met 17 k., VI. 70 met 7 k„ VI. 80 met 1 k,. VI. 83 met 6 k. VI. 84 met 50 k. VI. 8S met 6 k-, VI. 07 met 2 Zk.. VI. il2 met 7 k., VI. 115 met 6 k.. VI. 132 met 60 k. nog 30 netten, VI. 142 met 25 k.. VI, 166 met 23 k., VL 172 met 25 k., VI. 190 met 13 k.. VI. 198 met 1 k. VI. 197 met 80 k-, VI. 199 met 60 netten' in voor 17 k„ VI. 200 met 10 k. nog 10 netten, vi 203 met 9 last uit 20 netten VI. 205 met 4 k.. VI. 206 met 8 last. VI. 207 60 netten ni voor 100 k.» VI. 208 met 17 k.. VI. 21S met 4 last notf 40 netten. Besommingen loggers verse haring van 15 November: Sch 39 met /4GOO, Sch. 248 met f6.670, Sch. 24 met ƒ2,330, Sch. 200 met ƒ3.900. Sch. 35-met 7.760. LOGOFAEDISTE Behandeling van spraak- en stemgebceken Liplezen voor slechthorenden Uitspraakverbetering le TTTINSINGEL 21 Behandeling volgens afspraak „Grote Beer" vertrokken naar Indonesië AMSTERDAM. - Het troepen schip „Grote Beer" is vandaag uit de haven van Amsterdam naar In donesië vertrokken om daar repa triërende Nederlandse troepen aan boord te nemen. Het schip is op deze uitreis slechts zeer ten dele bezet. Aan boord bevinden zich slechts enkele kleine groepen mili tair personeel, o.a. aflossing van de Koninklijke Marine en ver lofgang^ ers van het K.N.LL. die id ons land hebben vertoefd. GEVRAAGD HET FLINK in klein gezin bij W. FONTIJNE, Noordvest 85. Te koop; mooi nieuw zilver vosstukje, met pootjes, door omstandigheid tegen halve prijs. Elke dag tot 4 uur. Br. no. S 160 bur. v. d, blad. Te koop tegen elk aanneme lijk bod: 1 gr. jas, kL berenm. 2 jongensjassen leeft. 1516 jaar. Br. no. S 161 bur. v. d. blad. Te koop z.g.a.n. roodbruin kalf bontjasje v. klein slank figuur, maat 40, prijs 200. Marconistraat 81a. Gezocht op goede stand gem. of on gem. kamers, z. pension, 2 jongedames b.b. n.h» Br. no. 8175 bur. van dit blad. Inwoning met pension aan geboden, mooie stand, bij nette RK. weduwe 49 j. Br. no. S 159 bur. v. d. blad. Baby-Commode 35.—, mooi gelakt, nieuw. Ombouw 27,50. Kinderledikant je, tafeltje, stoeltje. Tussen broek, Edisonstraat 31a, Schiedam. GorzenarenUÜ Wenst XJ 5 December Sint NicolaaB op bezoek???? Te bevr, F. v. d. Steen, Zeestraat 17, Schie- dam. Te koop een z.g^.n. Engelse kinderwagen (grijs-beige). Na 7 uur. J. de Ruiter, Lange Kerkstraat 13, Schiedam. Te koop; brnlösjapon met sleep. BK. Laan 169, 2 x b.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2