Industrialisatie van ons land maakt vorderingen Redders verdiend in het zonnetje gezet Bezorgdheid Twee Koninginnen en tal van autoriteiten bij het feest der red dingmoatschappijen Voortaan praedicaat Koninklijke Donaucommissie wordt niet erkend Schouwburg krijgt portret van Herman Heijermans ■vvlkTOtaA lOLaxUJ&z^ Reeds aantal nieuwe producten en nieuwe bedrijven Tempo moet nog versneld worden GEORGES ROUAULT en het menselijk tekort EE Woensdag 16 November 1949 3 Or. 2P taist redt reeds 125 jaar ge- organiseerd. Ter gelegenheid van dit prachtige jubileum heeft prinses Wilhelmina Dinsdagmid dag in de Ridderzaal onderschei dingen uitgereikt. Mees Toxo- peus ontving uit haar handen de ridder-medaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Woningbouwplannen in de Kle inpolder en in het nieuwe Westen, men kan van het gemeentebestuur van Rotterdam met zeggen, dat het niet voortva rend genoeg zou zyn. Maar behal ve deze plannen en de goede wit, deen zich enkele omstandigheden voor, die ons tot critiscbe waak zaamheid stemmen Er heeft een, overigens zeer ge zonder verschuiving plaats gehad naar de buitenwyken van de stad, die meer geeigend zijn voor ae zozeer gewenste woningbouw Dit proces is reeds enige tijd aan de gang en loopt parallel met toe nemende moeilijkheden in de city, die voornamelijk te wijten zijn. aan de enorm hoge bouwkosten. Zo 2a1 het grote pand van de Amsterdamse Bank aan de Cool- ssngel voorlopig niet worden afge bouwd. Om het betonskelet, dat inmiddels is gereed gekomen, wordt een muurtje gemetseld. Be doelde Bank zal er niet intrekken, omdat zé samen' met de Incasso- bank een nieuw gebouw krijgt aan de Blaak. Voor het gebouw aan de Coolsmgel zijn geen adspirant- huurders te vinden, vermoedelijk door de zeer hoge huurprijzen, ook voor de vier winkels op de par terre. Verder zou de firma Esders gaan bouwen aan de Binnenweg, naast van Reeuwijk De heipalen liggen al klaar, maar nu zou het een dubbeltje op zijn kant zijn of de bouw wel doorgaat. Te hoge bouwkosten Aan de Stationsboulevard, het Weena, is nog geen lapje grond vcor nieuwbouw gereserveerd. De gebouwen, die daar zouden komen, vallen buiten de Rijkssteunrege ling. Het ziet er allemaal een beet je teleurstellend uit en wij kunnen ons de bezorgdheid van Rotter dams burgemeester voorstellen, toen hij onlangs in. de Tweede Kamer over het achterblijven van de city sprak. Zonder bijzondere financieringsregelingen zal de city in de eerstkomende jaren en wie weet hoe lang daarna leeg en kaal blijven. Wij zullen niet eens toe komen aan de „kleine city", zoals deze ir. Valderpoort voor ogen zweefde. Zonder plannen zullen wij er vermoedelijk niet komen en het is uitstekend, dat de deskundigen zich daarmee bezighouden. Ander zijds zien wij het gebeuren, dat de harde werkelijkheid voortdurend een loopje met deze plannen neemt. Is het teveel gevraagd om de plannen in overeenstemming te houden met wat deze werkelijk heid op een bepaald moment voor schrijft? Een ander voorbeeld is de Spaanse polder, waar een prachtig industrieterrein met insteekhavens' is aangelegd. Volgens onze gege- vens was dit terrein reeds een jaar geleden, volgeboekt, maar over de bouwplannen van de In- dustrie-Stkdvting wordt niets meer vernomen. Alleen de zafckenhandel van de fa. Bijl staat er als een pio nier in eenzaam gebied. Wonmgbouwplannen in de Klein, polder en het nieuwe Westen, het gevolg hiervan is, dat het contact met ae achterblijvende binnenstad meer en meer verloren gaat, dat het stedelijk verband met de ver schillende stadsdelen verdwijnt. Maar ook, dat de bereidheid van de middenstand om zich in de city te vestigen, tot nul wordt geredu ceerd. Men kan daarover terecht bezorgd zijn. Kan tunreth tersklanten De Rotterdamse kantonrechter heeft weer drie autobestuurders moeten ver. oordelen, die ondanks het gebruik van sterke drank toch achter het stuur gekropen waren, Zij kregen hechtcius straf varldrend van 14 tot 8 dagen en twee van hen mogen geen auto's meer feesturen van de tijd van zes maanden. De hofmeester L. W, <je g.. die voor de vierde keer wegens dronkenschap op de openbare weg werd veroordeeld, kreeg zeven dagen hechtenis en op zending naar een Rijkswerkinrichting voor eén Jaar. beide straffen voorwaar delijk en onaer bijzondere voorwaarde dat hij zich gedurende de proeftijd on der toezicht stelt van het consultatie bureau voor alcoholisme te Rotterdam en van een arts van de psychiatrische innchting „Maasoord". Een taxi moet voorzien zijn van een goedwerkende taxameter. Pj taxi- chaufeur T Ph. werd tot zeven dagen voorwaardelijk met een proeftijt? van één jaar en een geldboete van f 4Q ver oordeeld, omdat hij met een huurauto Iemand vervoerde, zonder dat ln de wagen een behoorlijke taxameter aan wezig was. DEN HAAG. Prinses Wilhelmina heeft Dinsdagmiddag Neerlands Helden der Zee in de Ridderzaal gehuldigd en tot ieders verrassing kwam de Koningin, omdat prins Bernhard griep had, op bezoek en daardoor heeft de plechtige bijeenkomst in 's Lands mooiste zaal het karakter gekregen van iets onvergetelijk-moois. Zelfs ministers glun derden, dat de zeerobben eindelijk eens gefêteerd werden, zoals zij het hadden verdiend en zoals iedereen hun gunde. spraken nog de heren P. E. Tegel- Het officiële gedeelte werd volko men verdrongen door het persoon lijk-hartelijke. Dat de jubilerende reddingmaat- schappyen het praedicaat Konink lijke hebben gekregen is natuurlijk iets om iedere dag trots op te blij ven, doch dat twee Koninginnen el kaar met een warme omhelzing be groeten op bet grote familiefeest der Nederlandse redders en zich daarna ongedwongen onderhouden met de mannen en hun familieleden die het ondankbaarste werk ter we reld verrichten zie: dat gaat ver boven alles uit. „Hoort u nog wel eens iets van de door u geredden?", luidde de waag aan een der meest-robuuste red ders. „Eventjes, en dan meestal niets meer. Maar dat is niet erg, Me vrouw", klonk het eenvoudige ant woord. Het had het antwoord van allen kunnen zyn en toch tobben zij morgen weer door de woedende branding om schipbreukelingen be houden binnen te brengen. „Als ik voor alle reddingen een lintje had gekregen' zou mijn borst te smal zyn, om ze te dragen", lach te een ander en Majesteit en hij lachten beiden gul, want het was een reus met een borstomvang van 125 cm.... Minister Spitzen heeft de voor- huldiging verricht in de Trèves- zaal, minister-president Drees de hoofdhulde in de Ridderzaal Toen Kollumer arts krijgt twaalf jaar LEEUWARDEN. De recht bank te Leeuwarden heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 48-jarige arts T. de «F. te Kollum in Friesland, die in de nacht van 1 op 2 Juli 1948 de 31- jarige kraamverpleegster Riemke Veenstra van het leven beroofde, door haar van de leuning van da brug, waarop het meisje zat, te du wen, zodat zij in het diepe water terecht kwam en verdronk. De rechttbank achtte ,niet bewezen dat verdachte met voorbedachte rade heeft gehandeld en veroor deelde hem wegens doodslag tot een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek. Zij achtte geen termen aanwezig, hem het recht tot het uitoefenen vana de artspractyk te ontnemen. Wijkraad Perais over het woningvraagstuk In de gisteravond gehouden ver gadering heeft het oudste lid in ja ren, de her C. Brghout de nieuwe wijkraad voor Pernis geinstalleerd met een korte rede. Spreker zeide onder meer dat, nu Pernis blijft voortbestaan, er voor de wijkraad veel en belangrijk werk te doen valt. Met algemene stemmen weTd besloten de heer G. A. Soeteman voor te dragen als voorzitter voor d? komende zittingsperiode, terwijl de heer B. Buesink en dr. C. van den Berg werden benoemd, repee- tievelijk tot secretaris en waarne mend secretaris. De heer C. Berg hout zal als wawamemend voor zitter optreden, In verband met een vraag van de heer Lagendijk, die algemene instemming vond, zal aan. B.en W worden verzacht, de bezoekuren voor de begraafplaats uit te brei den. Een uitvoerige discussie vond plaats over het woningvraagstuk. Algemeen werd betreurd de trage gang van zaken en van alle kan ten werd geprotesteerd tegen het feit, dat ondanks herhaalde ver zoeken aan het gemeentebestuur nog geen antwoord is ontvangen over de aanvang van de toegezeg de woningbouw, waaraan zo drin gend behoefte bestaat. Een com missi werd benoemd om te onder zoeken, in hoeverre binnen de kortst mogelyke tijd aan de men sen van de wijkraad gevolg zal worden gegeven. berg en Murk Leis. Het ware karakter aan alles werd door de Koninginnen gegeven, die tot het laatste bleven en pas om half vijf het Binnenhof verlieten. Mees Toxopeus (het moment van zijn huldiging is door onze foto graaf vastgelegd) en ai die anderen die altijd voorpaginanieuws „leve ren" hadden de dag van hun leven beleefd. Verdiend, volkomen ver diend! WASHINGTON. Engeland Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de regeringen van de Sow- jetunie, Zuidslavië, Bulgarije, Hon garije, Tsjechoslo wakije en de Oekraïne doen weten, dat zij de door deze landen ingestelde Donau commissie ter contröle van de scheepvaart op deze rivier niet wensen te erkennen. De commissie is tot stand geko men krachtens een conventie, die 13 Augustus 1943 ondanks de be zwaren van de westelijke mogend heden te Belgrado is getekend. Zij verving de contrölecommissie van 3921 waarin vyf westelijke landen waren vertegenwoordigd. Volgens de Amerikaanse nota had de nieuwe regeling „duidelijk ten doel de Sowjetunie in staat te stel len er een monopolie op de Donau- handel op na te houden" en trachi de nieuwe conventie Engeland, Frankrijk, Italië, België en Grie kenland te beroven van hun oude verdragrechten. Door autobus gegrepen en gedood GRONINGEN De 17-jaiige bode- knecht L, Westerhof is Dinsdag avond op de rijksstraatweg te Ha ren door een bus gegrepen en ge dood. Het ongeluk is te wijten aan de laag hangende mist. Het slacht offer was bezig het achterlicht van de bodewagen te repareren. De buschauffeur zag de wagen te laat en kon, hoewel hij uit alle macht remde, een aanrijding niet meer voorkomen. De jongen werd mee gesleurd en ernstig gewond. Bij aankomst in het academisch zie kenhuis te Groningen bleek hij te zijn overleden. Enkele buspassa giers liepen verwondingen op, door het glas van gebroken ruiten. Het Franse niet-communistï- scbe vakverbond „Force Ouvrière" heeft besloten op 25 November een algemene staking van 24 uur af te kondigen, als betuiging van onte vredenheid met de loonpolitiek van de regering. Feestelijke voorstelling van „Op Hoop van Zegen" Het is begrijpelijk en ligt in de lijn van de ontwikkeling dat de vak beweging in de 25ste sterfdag van Herman Heijermans alle aanleiding vindt deze darmaturg en schrijver te herdenken met een feestelijke plechtigheid, waar het nodige ac cent aan wordt gegeven, maar het is een. beetje jammer, dat men de mogelijkheid van coördinatie hier bij over 't hoofd heeft gezien. In de zelfde Rotterdamsche Schouwburg immers, waar Dinsdagavond voer de Bestuurdersbond het Nederlands Volkstoneel het gloriestuk „Op Hoop van Zegen" speelde, nadat eerst het woord was geweest aan de huldigers en herdenkers en een schildery was aangeboden, dat een plaats zal moeten krijgen in die schouwburg, geeft het eigen Rotter dams Toneel Zaterdagavond de enigszins officiële eerste plaatselijke vertoning van Heijerman's „De Op gaande Zon". Maar goed dan, de figuur van de overledene komt er ieder geval niet aan tekort. De voorzitter van de HERMAN HEIJERMANS In de Sportkroniek las ik, dat de viering van het 61-jarig bestaan van de KNVB op waardige wijze gevierd zal worden. Op Donderdag 8 December, de oprichtingsdatum, zullen op ver scheidene plaatsen in ons land kransen worden gelegd bij de gra ven. van overleden bestuursleden en spelers van internationale bete- REDDINGWEZEN AD NEDERLANDSE KUST 125 JAAR NZHRM ISLAND H2-» 3AAST i»3 MRO T*UK A ZEE J»a ÏMpUMUIDEN l$7s ZANOVooiraiaas DAM injo voordruk ia?* KAT WIJ KA Z66 IS 2S VLISS1NGEN*T1? 5° BPE SKENS6a |°CADZANO^|giV-^ DE CUFCB S VOOR DE PL NAMEN GEVEN HETAANTALOEAEDOEN AAN OS CUEERS ACHT£R pl MAW6N HET JAAR VAN OPRICHTING- LLZJOPGEHEVEN STATION kenis. Vrijdag 9 December heeft te Amsterdam de ontvangst plaats van de buitenlandse gasten. Dat zijn dan de vertegenwoordigers van de FIFA en van België, Dene marken, Frankrijk, Engeland en Luxemburg. Op Zaterdag 10 December te 10.30 uur zal in het Concertgebouw (Amsterdam) de plechtige herden king plaats vinden met medewer king van het concertgebouworkest, onder leiding van Eduard van Bei- num. Daarbij worden autoriteiten uitgenodigd en voorts de leden van de bondsvergadering, commissies, districts, en afdelingsbesturen, het personeel van-de,-bond en^de., pegs. Aan de minister van Onderwijs, Kunsten en "We.enschappen is ver zocht, daar een rede te willen uit spreken en voorts zöl de bonds voorzitter, de heer Karei Lotsy, een korte herdenkingsrede houden. De heer M. J. Koolhaas zal daar het monument onthullen, dat de verenigingen aanbieden ter ere van de nagedachtenis van de 2100 KNVB-Ieden, die gedurende de oorlog en de bezetting zijn geval len. Het erelid, de heer J- M, de Korver, wiens zoon tot de slacht offers behoort, is uitgenodigd om daarbij te spreken. Dat monument zal later in het bondsgebouw wor den geplaatst. In de middag wordt van 14.30 tot 17.00 uur een receptie gehouden in het gebouw van. het Indisch Insti tuut. Om 20 uur wordt een feest maal gehouden in Krasnapolsky waartoe oa. alle spelers worden uitgenodigd, die 25 of meer wed strijden voor het Nederlands elf tal hebben gespeeld. de heer J- Melk. heeft een inleidend woerd gesproken, waarna de 2e secretaris, de heer Smedingh, namens het hoofdbestuur van de Centrale Transportarbeidersbond en speciaal de sectie vissers het portret van Heijermans geschilderd docr Jan Goedhart, aan de gemeen te in de persoon van weth. v. d. Vlerk kon aanbieden. Deze zeide zeer vereerd te rijn dit geschenk in ontvangst te mogen nemen. Hij her innerde aan het woord van Disraeli: m dit land wonen twee volkeren, die niets van elkaar weten. Die te genstelling tussen burgers en arbei dersmassa gold voor Engeland, maar evengoed voor Nederland. Heiier- mans beeft van die twee volken één willen maken. Met z'n stukken beeft hy de arbeidersmassa wakker geschud. De wethouder sprak er tenslotte zijn vreugde over uit, dat het portret een plaats zou kriigen in de Rottrrdamscbe Schouwburg, iuist omdat Heijermans een groot deel van z'n jeugd in deze stad doorbracht. Over de voorstelling van „Op Hoop van Zegen" kunnen we kort zijn. Het Nederlands Volkstoneel gaf er pen tamelijk geciviliseerde voor stelling van. die zelfs aan het bij zonder karakter van deze avond blykbaer weinig, insoiratie koa ont lenen. De aangezette, verhevigde foeltrant. die dit stuk om het ook in deze da?en nog te kunnen, doen. toch wel bijzonder hard nodig heeft, rntbrak vrüwel over de gehele li nie en niet weinige dramatische hoogtepunten gingen daardoor vrü wel verloren Met het gedeeltelijk vriïrfaande déecr van het vissers huisje. waar men als het ware langs, door en overheen kon kijken, bereikte men wei een goed ruim telijk effect, maar tegelijk stoorde het de beslotenheid van dit huisje, vooral tijdens de stormscène. Johan Elsensohn gaf een voor treffelijke reder Bos, misschien «oms iets te joviaal nog en Jan Vreeken kwam als de driftige rebel Geert allengs meer op dreef. Van de vrouwen trof EHy van Stekelenburg (hst nichtje Jo> door haar natuur lijk. gemakkelijk spel de sfeer goed. maar dat pas na haar Kniertje (Ma rie Faassen) genoemd kan worden, zegt genoeg. Da volle zaal heeft het gezelschap bij het late slot van de avond har telijke bijval geschonken. H F. Reedijk V a ter polo-mm petitie ZRO De uitslagen van de waterpolo competitie van de Zwembond voor Rotterdam en omstreken luiden: Dames: A Zian—HZPC 04, WerwedeRotterdam 51, B. R D Z IIMerwede II l2, Rotter dam II ZZ—PC 2—0. C: VZC II— Merwede III 1—2, RZPCZPC 7—0, Jeugd ODZ—RDZ 3—2, LAC RDZ 0—5. Heren B: VZC—ZPB 3—0, RZC III—VZC II 2—2, Mer wede III—RZC III 1—1, D: R Z P C—VZC III 6—2. Jeugd SZC— Rotterdam 80, Aspiranten: SZC —LAC 3—1. Prof. Lothar Wallerstein overleden Prof. dr. Lothar Wallerstein is pp 67-jarige leeftijd aan een hartverlam ming te New Orleans overleden. Als operaregisseur heeft dr Wallerstein. grote naam gemaakt in de landen, waar men voor model-uitvoeringen zyn leiding zocht: Italië {Milaan en Florence), Oostenrijk (Salzburg en. Wenen, Duitsland, de VB. (New York). Het kleine Nederland stond, verbaasd, dat deze regisseur van we reldnaam, die in 1941 voor de Nazi'a de wyk nam en toen tot 1946 aan de Metropolitan te New York regisseer de, na de oorlog naar Den Haag te rugkeerde om zyn in 1939 begonnen werk met de opera-klasse en de werkgroepen van het Koninklijk Conservatorium aldaar te hervatten. De groep leerlingen, die zijn cursus sen en practische lessen heeft ge volgd, zal mei ontroering en dank baarheid gedenken, dat dr Waller- stem verkoos met dit vocaal en sce nisch nog niet voldoende geschoolde materiaal te werken, in de overtui ging, dat in Nederland, welks muzi kale cultuur hy hoog schatte, maar waar de opera maar geen wortel schoot, aan de opera gelyke kansen moesten worden gegeven als in an dere landen. Deze zomer nog toonde de operaklasse m de uitvoering van Cimarosa's „L'impresario in angus- tie", hoeveel reeds van deze door en door muzikale regisseur geleerd werd. Het heeft thans geen zin meer ons te verdiepen in gissingen, waarom het niet tot een geregelde samenwer king kwam met ons enige vaste ope ragezelschap, de Nederlandse opera. De opmerkelijke uitvoering van Ri chard Strauss' „Ariadne auf Naxos", waarvoor wel Wallerstein's regie werd gezocht en verkregen, leeft nog m onze herinnering als een duidelijk bewys, wat met bekwame stemmen en spelers kan worden bereikt door een regisseur, die alle operapartitu ren als een dirigent van noot tot noot kent en elk gebaar, elke houding, el ke stap opbouwde uit het beeld, dat de melodische en rhythmïsche lijn voor hem opriep en uit zijn kennis der stijlperioden. Zijn partituurge trouwheid bij projectie van de klank in het toneelbeeld is te vergelijken met die van Toscanini. Wie dit ver mag, moet een sterke, diep-voelec.de persoonlijkheid zijn. Wallerstein zocht steeds naar de geestélyke structuur van elk werk, waar zijn stijlopvatting en de uitwerking van. elk detail op gebaseerd was, zoals my ook bleek uit een gesprek, dat ik deze zomer met hem te Salzburg had, toen hij zich in de vroege morgen rustig, maar vitaal naar een repetitie van de Rosenkavalier begaf. In vele kringen zal zijn heengaan een grote leegte brengen. Dr, W. J. Schmidt. Kampioenschap drieban den eerste klasse Gisteravond is voor de voorwecL strijden van het kampioenschap driebanden eerste klasse in de feil- jartacademie Rotterdam alleen ge speeld de partij Lieshout-Roos. De uitslag luidt: Lieshout 50 90 5 0.555 Roos 43 90 6 0.477 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, Een kind weet tegenwoordig, dat Nederland Industria liseren moet, al staat nog niet Iedereen duidelijk voor de geest wat daar onder moet worden verstaan en waarom liet eigenlijk nodig is. Maar intussen Is Nederland met die industrialisatie al aardig op weg. len halen een stijging in tempo van 40% nodig is. Het geld in de afge lopen jaren is voornamelijk be steed voor de chemische en de me taalindustrie en de openbare nuts bedrijven. Van groot belang is het uitbrei den en zo mogelijk stichten van basis-industrieën (hoogovens, mij nen, chemische, metaal-, zout-, aardolie-industrie]daar vele an dere industrieën daarvan afhanke lijk zijn. De industrie zal voornamelijk onze uitkomst zyn. Niet alleen om door uitvoer van de producten en beperking van de invoer onze be talingsbalans in evenwicht te bren gen, maar ook om onze groeiende bevolking aan werk enbrood te helpen. De beroepsbevolking stijgt per jaar met 40.000 zielen en de emigratie van 10.000 personen per jaar, welk aantal eerder zal af nemen dan toenemen, kan niet ver. hinderen, dat onze bevolking (in 1900 nog 5 millioen zielen, thans 10 milloen), in 1960 de elf millioen zal zijn gepasseerd. De beroepsbe. volking, thans 3.750.000, zal d«u 4 240.000 zielen omvatten. Investeringen Overheid en bedrijfsleven zullen doeltreffend moeten samenwerken. Sinds de bevrijding tot eind 1948 is 2,5 milliard gulden geïnvesteerd voor vervanging en uitbreiding van bedrijfsuitrustingen. In de periode 1 Januari 1948-1 Juli 1852, zal 5,7 milliard geïnvesteerd moe ten worden. Het jaar 1948 en de eerste helft van 1949 brachten in vesteringen tot een bedrag van 1,5 milliard, zodat als we de resteren de 4j2 milliard vóór Juli 1952 wil- Geen frase Precies op een lijstje te zetten wat tot nog toe daadwerkelijk aan de industrialisatie is gedaan, d.w.z. wat zich reeds in de fabrieken heeft gerealiseerd, is onmogelijk. De beschadigingen en vernielin gen, door de oorlog aan de indus trieën toegebracht, zijn vrijwel overal hersteld. De achterstand is nog niet geheel maar toch voor een belangrijk gedeelte ingelopen. Een aantal fabrieken heeft de pro ductie uitgebreid en is nieuwe ar tikelen gaan produceren. Verder z?}n reeds tal van nieuwe bedrij ven gesticht, voornamelijk kleine en middelgrote bedrijven. Nieuwe producten Een aardig voorbeeld van een nieuw product van de Nederlandse nijverheid levert de Beckersons- fabriek te Brummen, die voor het eerst in ons land rijwielremnaven, de zgn. torpedo-naven, is gaan produceren, welke wij tot nog toe uit het buitenland moesten laten komen. Ook op ander gebied wordt getracht onze rij\ ielindustrie zon der import van onderdelen te laten werken. Elders is b.v. met de fa bricage van rijwielkettingen een aanvang gemaakt, De Solex-rijwielen met motor voortbeweging leveren een ander voorbeeld van een Nederlandse in dustrie, die te Den Haag bij Van der Heem is ontstaan. De Efapro- duka te Amsterdam is een geheel nieuw bedrijf, dat hulpmotoren voor rijwielen levert. Een ander voorbeeld uit Den Haag geven de electrische naai machines van Waldorp-radio. Rot terdam komt met de Kaiser-Fra- zer-autcmobielen uit de bus. De onderdelen komen nog wel groten deels uit het buitenland, maar b.v. de bekleding en de banden zijn Nederlands fabrikaat. Daarmee hebben wij weer een nieuw Neder lands product: autobanden, van Vredestein in Enschede. Een ander bedrijf (Bloksma) is radiateuren gaan maken. Van belang voor de uitvoer is ook de fabricage van het voor ons land nieuwe product snelpersen door de Mercedes- fabriek te Amsterdam. De kunststoffen-industrie heeft zich o.a. in Fernis en in Amster dam [Luxar] gevestigd, Daar ver vaardigt men allerlei plas de voor werpen. In Hoek van Holland is een fabriek -Synres} van syntheti sche verven gekomen, in Amers foort een borenfabriek, De AKU gaat misschien de Nederlandse vrouw met nylon blij maken. Zo zou nog een groot aantal voorbeelden meer zijn te geven, waaruit blijkt, dat het woord in dustrialisatie geen frase is geble ven, maar dat het ook in werke-. lxjkheid wordt omgezet. Of de in dustrialisatie zich in zulk een snel tempo zal voltrekken als noodza kelijk is om in de kamende jaren ons huidige welvaartspeil te hand haven? Laten wij hopen dat er niet al te veel tegenslagen komen. Men behoeft alleen maar aan de afzet mogelijkheden voor onze produc ten te denken. tijd geweest, dat men Georges Ronault brand merkte als een „terrorist van de schilderkunst", „schilder van de nacht en de dood", of „apostel van de lelijk heid." Dit heeft toch niet kunnen verhinderen, dat de kunsthande laar Ambroise Vollard in 1917 het gehele atelier van de kunste naar, ruim 600 werken, kocht met de bedoeling, dat de schilder deze doeken later zou voltooien. De moeilijkheden, die hieruit zyn voortgevloeid, hebben, na het overlijden van Vollard, geleid tot een proces tussen de schilder en de erven van de kunsthandelaar, n tenslotte tot het verbranden door Rouault van de hem weer toe gewezen, niet L voltooide schil derijen, De conclusie ligt voor de Theresina van George Rouault hand, dat het werk van deze ter rorist en apostel toch wel iets meer moest beduiden dan alleen maar nacht, dood en lelijkheid. Georges Rouault is leerling ge weest van een onbekende glas schilder, van de schilder E. Delau- nay en van Gustave Moreau, De techniek der glazeniers is hij in schilderijen en tekeningen blijven toepassen; hij houdt van zware contouren, alle objecten markeert hy er nadrukkelijk mee en de meeste zijner doeken en etsen, die thans op de tentoonstelling in mu seum Boymans te zien zijn, zouden, hoewel de verbindingslijnen ont breken, in glas en lood gereprodu ceerd kunnen worden. De vormen houdt hij groot en omdat hij streeft naar een samenvatting van lijn, vlak en kleur, schenkt hy ook geen aandacht aan details. Zijn werk is een emotionele ontlading, de schreeuw van een mens, die een surplus van pijnlijke gevoelens van zich af wil schudden. Zijn figuren zijn driftig, nerveus en soms slor dig neergedrukt in de verf, met een haastige bewogenheid als heeft hij zich geen tijd gegund. De verf laag is vaak korsterig dik, afge- -uind en met een nieuwe kleur Destreken, waardoor rulle effecten zijn ontstaan. De kleur is overwe gend blauw-groen met krachtige rode en gele accenten en in deze kleur openbaart rich al evenzeer de gemoedsaandoening van de kunstenaar. Deze Franse schilder heeft geen vrede met de wereld, zoals de mensen haar hebben gemaakt. Hij brengt dit echter op een heel an dere wijze tot uitdrukking dan bij voorbeeld Daumier, de onnavolg bare meester van de satyre en schepper van een genadeloze ten- denzkunst. Dit werk in scherp en toch poëtisch, hard en toch mede dogend, fel en toch humaan. Hij kan een clown schilderen, en ik zou zeggen, nog beter tekenen, die erbarmelijk is in z'n menselijke ge slagenheid. Hij kan ook zonder enige valse speculatie op religieu ze gevoelens teruggrijpen naar de Christus, in wie hij voor alles de mens zoekt. Er vloeii een zoet heimwee in taferelen als de vlucht naar Egypte, Christus en de vissers of aan de oevers van de Jordaan, die men zou kunnen interpreteren als de vlucht van Rouault uitbeen barbaarse werkelijkheid. Zijn por tretten, en ik denk aan Theresina of Veronica, archaïsch in hun. een voud, ademen een stille verwonde ring; ze zijn irreel, broos en als it een voorbije tijd. En dan de etsen uit de monu mentale reeks „Miserere" van 58 bladen. Hoeveel dieper tast hy hier, hoeveel overtuigender. Zyn het wel etsen? Men zou ze voor litho's kunnen verslijten, zo mach tig breed zwart zijn de lijnen, zo fors en indrukwekkend in de nuances is de voorstelling samen gevat. Zonder de emotionele wer king der kleuruitbarsting, die hem terugdringt in zwart en wit, schiet hij plotseling fel uit, wordt hij opstandig en klaagt aan. De mens, zichzelf koning wanend, met de grimas van het egoïsme en de geldzucht op 't gelaat, of de vrouw uit de hogere kringen, die meent voor de hemel een gereserveerde plaats te kunnen nemen. De onder schriften zijn van Rouault zelf, de schilder, die dichter en strijder kan zü b. SCHMIDT,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3