HET ROTTERDAMSCH PAROOL In 1948 een deviezen tekort van 951 millioen gulden -distributie niet meer op ogse wijze mo vooroo Wisjinsky, de slang met het nachtegalengeluid r Cycloon in Zuidoost India eist duizenden doden Hare Excellentie de gezante Van devaluatie moet het volle profijt worden getrokken Heftig dcjj.at.in.de politieke commissie Oost en west Geen derde weg Nederlands vlieger stort in zee v. Acht millioen mensen worden met hongersnood bedreigd Exploitatie, kan geschieden door gemeenten en particulieren Erna Sack op Schiphol is verzot op roomijs Tsjechische missie breekt met Praag Rhaina Santa Izabel is niet bekoorlijk meer Goede slag van de Luikse EGA-schenking aan Indonesië ^encongres te Utrecht Twee vliegtuigen in.. Calcutta neergestort Nazi-Christus m «sa JÊm wam®* •i'srxeigmrmm 9e Jaargang, no. 270 Donderdag November 1949. &ed en Adnt Lange Haven 141, Schiedam Tel 69300 Abonn.prijs: per week 0.32 per kwartaal ƒ4.10. losse nummers ƒ0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool** Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier» Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur*: B. de; .Vries Hooldredaoteur: W. B. F. Schaper. Ook in het corps diplomatique doet de vrouw in steeds groter getale haar intrede. Nederland maakte ruim twee jaar geleden voor het eerst met een „Hare Ex cellent ie" kennis, toen Chili de charmante mevrouw Carmen Vial de Senoret als officieel ver tegenwoordigster naar ons land stuurde. Nu heeft ook de Ierse regeringeen vrouwelijke diplo maat bij ons Hof geaccrediteerd, mevrouw Josephine McNeill, de 52-j'arige weduwe van de vroege re Ierse Hoge Commissaris in honden, James McNeill. Me vrouw McNeill heeft zich als schrijf sier over sociale problemen in-haar land grote bekendheid verworven. De foto toont me vrouw McNeill op de stoep voor haar huis in Dublin. NEDERLAND HEEFT EEN GAT TE 'STOPPEN DEN HAAG» Nog altijd worstelt ons land met een zeer aanzienlijk de vlezen tekort, In 1948 bedroeg het niet minder dan 951 millioen gulden. Hoe groot het dit Jaar is valt nog niet precies te berekenen. In de eerste plaats, omdat de monetaire positie ten nauwste samenhangt met de te verstrekken Marshall-hulp en deze nog onbekend was op het tijdstip, dat de „deviezennota" werd opgesteld. In de tweede plaats, omdat de ge volgen van de devaluatie voor onze betalingsbalans nóg allerminst zicht baar zUn. In leder geval echter laat het zich aanzien, dat het ook dit jaar nog onrustbarend groot Is. Vandaar dan ook» dat de regering het-in de „deviezennota" van het grootste belang acht, dat van de mogelijk heden welke oöb door de devaluatie worden geboden om onze positie als concurrent te verbeteren ten volle profijt wordt getrokken. Voor alles acht zty het hiertoe nodig, dat de' kostprijsverlagende werking van de devalnatie zoveel mogelijk wordt beperkt. Landbouw levert positieve bijdrage voor betalings balans Uiteraard plaatst onze ongun stige devlezenpo3ïtie ons voor de noodzakelijkheid zo weinig mogelijk van de beschikbare middelen tege. bruiken voor consumptieve ^doel einden en zoveel mogelijk voor de aankoop van grondstoffen enpro ductiemiddelen, waarmee wjj';onj exportcijfer omhoog kunnen dri ven. In de deviezennota, opgesteld ,naar aanleiding van het verslag der commissie voor de handelspolitiek pit de Tweede Kamer, worden enige cijfers daarom trentwerstrekt- Engels minister, verte It Russische fabel LAKE SUCCESS. „Er was eens'een slangj die prachtig'kon zingen, maar het hinderde hem, dat de vogels zo op een afstand hieven. Houden jullie niet van mfjn stem?, vroeg de slang aan hen. Jawel,.zei de spreenw, je zingt even mooi als een nachtegaal, maar wij werden bang tóen we je giftanden zagen. Je zang deed ons genoegen, maar zing als je blieft een eindje verder ran ons vandaan." Deze Russische fabel werd gisteren fn de politieke commissie van de V. N. verteld door de Engelse minister van staat, McNeil toen het Sowjetrnssische voorstel werd behandeld em Enge land en de Verenigde Staten van „oorlogKonliitslng" te beschuldigen. tegen Duitsland was als nu tegen Rusland. Dé". Russische regering en .diévalleen;v^Jdüs McNeil, saijdt ^ha^r, volkaf .van dé sympathie der we reld. Hjj wees er vervolgens op, dat de Britse en Amerikaanse troepen uit vele gebieden zijn teruggetrok ken. in tegenstelling tot de Russi sche, en dat Engeland zijn strijd krachten had verminderd, terwijl van iets dergelijks aan Russische zijde, niets was gebleken, „Wij heb- hen geen trek in de Russische vre.- de, die vernietigend is en niet scheppend," zo besloot McNeil. WIsjinsky diende op scherpe wij ze van repliek en herhaalde rijn vroeger geuite beschuldigingen. Ve le sprekers in het debat, zo zeide hij, hebben uiting gegeven aan hun. vrees voor Rusland. Als u onder deze vrees ineenkrimpt en werke lijk zo zenuwachtig bent,, raad ik u aan medisch advies te vragen. "Welke feiten zijn er om die vrees te rechtvaardigen? Een leger, dat de oceaan kan oversteken om Ame rika aan 'te vallen bestaat er niet. Over het verzoek van McNeil om in Rusland de gordijnen op te trek ken en de deuren open te zetten, zei Wisjinsky: „De deuren en ramen van de. Sowjetunic staan altijd open voor frisse lucht Maar wat voor lucht komt er uit het westen in on ze richting? Het westen wil als journalisten vermomde geheime agenten in Rusland1 vestigen. Daar voor zetten wij bij ons de boel niet open." Het debat werd daarop tot van daag verdaagd. Mc Neil vergeleek Wisjinsky met de slang in dit dierenverhaal, tot grote hilariteit van dé afgevaardig den, de Russische incluis. Hetgeen niet verhinderde, dat even later tussen de laatste en McNeil- een heftig debat ontbrandde. -eTlé Engelsman voerde het eerst het woord. Hij ried Wisjinsky aan naar Rusland terug te gaan en het Politburo uit te leggen, waarom zelfs in de ergste dagen van het Hitlerismc de openbare mening in de wereld nimmer zo eensgezind In bet Zoeklicht Er zijn Europeanen en Aziaten, die aarzelen, de keuze tussen Oost en West te maken. Deze aarzeling spruit in dé meeste gevallen voort uit twee foutieve veronderstellin gen. De eerste, waarschijnlijk meest verbreide' is. dat een natie, door aansluiting by de Westerse gemeenschap, deel zou gaan uitma ken van een defensieve groep, die tot hoofddoel verzet tegen de Sow- jet-Unie zou hebben. Het Wésten zelf heeft schuld aan het ontstaan van deze misvatting, omdat het tot nu toe meer de nadruk heeft gelegd op zijn zuiver militaire afspraken dan op het feit, dat de geprojec teerde en op vele gebieden reeds in de practüjk'gebrachte samenwer king tussen de vrye landen wel degelijk een po sitief. alternatief voor' het Ooster- - se communisme bj'èdt. Het moet de taak ,van het Westen zijn, dit nu eens volkomen duidelijk te maken, opdat landen als India zich niet langer gedwon gen, zullen voelen, zich afzijdig te houden van dé gemeenschap van vrijheidslievende volken- EJe. twee de misvatting, "die men in het bij zonder in bepaalde Franse en Duitse kringen tegenkomt, is, dat er een derde weg in.de wereld politiek deschepping van een derde macht tussen Oost en West open zou zijn. Noch voor het individu noch voor de.' natiè is'een compromis met het communisme mogelijk; -of mén bindt zich aan handen err voeten,- of rmen is vry. Degeen, die zou trachten, de kloof tussen democratie encommunisme te overbruggen, zal onvermijdelijk in de ene of de andere richting ge dreven worden. Het mislukken van de pogingen, vóór 1939 onderno men.om hét eveneens totalitaire fascisme met de; democratie te ver zoenen, hebben reeds bewezen, dat een derde weg niet bestaat. Meer wind Matige tot krachtige en aan de kust later wellicht tijdelijk harde Zuidelijke wind. Meest zwaar bewolkt met. later enige regen. Minder koude nacht en ook overdag iets hogere tempe raturen. - 18 Nov.:-Zon op 8.04 onder 16.46; Maan op 5.25 onder 15-35- DEN HAAG. De Nederlandse Firefly„K 35" is gisteren, na- een mislukte landing op het dek van het. vliegkampschip „Karei Doorman" in 'zee gestort. Het toestel verdween onmiddellijk in de diepte. De. enige inzittende, luitenant; ter zee-vlieger 3e klasse M. J. van Wijk uit Ter-; neuzen, daagde er niet in uit de machine te ontkomen en verdronk. Het ongeluk, dat hoogstwaar schijnlijk te wijten is aan een vlieg, fout van de bestuurder, gebeurde aan de ingang van de Moray Firth, ongeveer 45 mijl ten noordwesten van Inverness (Schotland) des mor gens om half tien. Na de mislukte landing gaf de piloot gas bij om over het vangnet heen te komen. De snelheid van het toestel was echter te gering, zodat het naar stuurboord afgleed en in het water terecht kwam. De om het leven gekomen vlieger was 24 jaar en ongehuwd. Vragen over dc arrestatie van Wies Mocns DEN HAAG Het Tweede Ka- merlid Stokvis heeft aan de minis ter van justitie schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de ar restatie en de daarop gevolgde in- vrüheïdsstelling van Wiés Moens, die in België bij verstek ter dood is veroordeeld. Gevraagd wordt of de minister voornemens is -zijn uit zetting te gelasten. Hieruit blijkt, dat verreweg het grootste deel der beschikbare mid delen voor de aankoop van grond stoffen en productiemiddelen werd gebruikt, terwijl overigens slechts die consumptiemiddelen werden aangekocht en dan nog voor zo laag mogelijke bedragen die als beslist noodzakelijk moeten worden aangemerkt. De regering verzekert voorts, dat zjj over deze materie met de Kamer nauw contact zal houden, om zich een oordeel te kun nen vormen over de inzichten van de Staten-Generaal over de meest wenselijke besteding van „local currency", Moeilijkheden Het handelsverkeer met Midden- en Zuid-Amerika heeft zich niet zo gunstig ontwikkeld als werd ver-- wacht De oorzaak hiervan is voor namelijk gelegen in de omstandig heid, dat het voor Nederland tot dusver moeilijk is gebleken in rui! voor essentiële Latijns-Amerikaanse producten voldoende sterke Neder landse producten aan te bieden. In totaal derhalve een positieve bij drage tot verbetering der handels balans. met millioen. Het betalingsverkeer van Neder land met de Westelijke zones van Duitsland Ontwikkelt zich niet on- gunstig Verwacht mag worden verwacht, dat de.bepalingen voor de Rijn- en de zeevaart binnen afzien bare tijd enigszins zullen worden 'verruimd. Investeringen De vooruitzichten voor de Neder landse betalingsbalans houden nauw verband met '-"het?"investeringspro gramma. Naar aanleiding van de vraag of on3 land wel zou beschik ken óver voldoende middelen om zowel de investeringen in de Indus trie als de woningbouw en de over heidsinvesteringen te financieren wordt opgemerkt,'dat het probleem hierin bestaat, zowel de middelen te beramen om het kapitaalaanbod te vergroten, ais tevens de maatrege len toe te passen om het. totaal der investeringen binnen het raam der beschikbare middelen te houden. Nee toch.Heus Bij Bilbao ligt Baracaldo. Als nu jeugdige Baracalüoërs de, school verzuimen of als jeugdige B aracatdo'senzond er kousenj lo pen, moeten vader en/ of moeder daar 's Zondags voor boeten, zo niet op harde 'schoolbank dan toch op harde brits in politiecachot In de kazernes van het In- dia'se leger mogen geert plaat jes meet hangen van mooie jonge meisjes, want zoiets ondermijnt de krijgstucht. En dat in het tand van wijlen- Gandhi!, 'het is büua on geremd Tuinman Jas- Monier vond 100 jaar geleden gewapend beton uit, toen hij „drijvende bloemen- bakkeh" moest maken voor de Orangerie te Versailles. Als hij nu eens de brugboogoverspanningen van 200 meter lengte en de wol kenkrabbers van 380 meter hoog te kon zien, die men van zijn uit vinding maaktl „We ga uit," zei mevrouw Zona Banks te Los Angeles. „Liefje, zou je niet liever thuis blijven ried heer Banks haar aan Nee, zij ging tochToen nam meneer pot zwarte verf en takelde me vrouw s licht-groene auto toe. Nu doen beiden koel tegen elkaar.' Flauw, van allebei! NEW DELHI. Byna acht millioen mensen gaan de hongersnood tege moet doordat drie weken geleden de Indische provincie Madras getctstera werd door een cycloon, die de ernstigste natuurramp in India wordt ge noemd sinds de hongersnood in Bengalen In 1943. De districten Foentoor, Kistna, Koernool en Godavari zön volkomen verwoest. Duizenden mannen, en vrouwen zjjn verdronken, tienduizenden stuks vee zijn door het water, meegesleurd, ontelbare buizen zijn Ingestort én de gehele padi-oogst is weggespoeld door de vloed. Nehroe richt oproep tot de bevolking De'cycloon, die ten noorden van Madras de kust bereikte in de mid dag van de 2?ste October, had een snelheid van 110 km per uuren hoger. Hy drukte de boerderijen als kaartenhuizen in elkaar en wierp spoorwagons omver. De 50 cm; neer slag, die op de cycloon volgde, vul de de rivieren met de lijkenvan slangen, vee en menselijke wezens. Van officiële zijde is geen uitleg gegeven waarom bet nieuws van deze tragedie bijna drie weken lang verborgen is gehouden. Een van de redenen schijnt echter wel deze te zijn, dat dóór de storm alle verbin dingen van de betrokken districten met de buitenwereld zijn verbroken. Pandit Nehroe, die juist van een. bezoek aan Engeland en de ver- enigde Staten is teruggekeerd, heeft een speciale oproep tot de bevolking van India gericht, waarin hij zégt, dat de ramp van een dusdanig om- vang is, dat geheel India moét hel pen en zich in moet spannen om de - smart te lenigen. Een functionaris van de Congres partij, die de provincie Madras heeft bezocht, schat, dat er minstens 85.000 woningen vernield zijn in het Kistna-distriet alleen al. Volgens of ficiële schattingen bedraagt de scha- de 500 millioen rc_p ijen en driehon derdduizend ton rijst. De rijke districten Kistna -en Go-1 divari zijn de rijstschuren van Zuid. India. In dit gebied, ging meer dan een millioen acres bouwland ver loren. Madras ligt 900 mijl ten zin-, den van New DehU aan de zuidoost-., kust van India. (Van onze parlementaire redacteur) „v.„- DEN HAAG. Tijdens de bezetting Is de radio-distributie in handen Wat 'het'"devl'ezënnspect"van de öer H.T.T. gekomen door naasting der particuliere bedrijven.-Na de he- Nederlandse landbouwpolitiek be treft: in de voedingsmiddelensector wordt een besparing verkregen van ƒ270 millioen en voorts wördt een importbesparing op de veevoeder, sector verkregen van ƒ100 millioen. SCHIPHOL. De bekende colo ratuurzangeres Erna Sack kwam gisterenmorgen met een KLM-Con- stellation uit Johannesburg op •Schiphol aan. Zij wasin- gezelschap yah-haar echtgenoot. Zij hëeft zo juist fn drie maanden tïjds veertig concerten in Zuid Afrika gegeven. In drie jaar is zij niet in. ons land geweest. Op de vraag of zfj in Nederland zal komen optreden, antwoordde zij: „Vergeet, u niet, dat ik Duitse ben?" Het echtpaar reist op Brazili aanse papieren en woont tegen woordig in Montreal in Canada. Belgen niet gediend van Nederlands acteur OOSTENDE. Sedert enkele da gen voert het zogenaamde „Comité voor "Waakzaamheid", een organi satie van oud-leden van bet Belgi sche ondergronds verzet, een actie tegen het optreden van de toneel speler. Jan Cammans van de Ko ninklijke Nederlandse Schouwburg in. het Casino te Oostende..Overal werden door het comité biljetten aangeplakt, waarop men kan lezen „De Koninklijke Schouwburg: ja. Jan Cammans: neen." Het bestuur van het Casino heeft een klacht ingediend bij de procu reur van de koning. Het „Comité van Waakzaamheid" heeft bekend gemaakt „dat de radicaalste nr-" de len gebruikt zullen wordend-om het optreden van Jan Cammans te ver hinderen". Cammans wordt er yan beschuldigd tijdens de bezetting een der hoofdfiguren te- zijn ge weest in de Duitse organisatie .„Kraft Durch Freude". In het op té voeren stuk „Bazuinen van Jeri cho" zou Cammans de rol vervul len van een verzetsman- zetting is deze toestand blijven bestaan en in een nog door minister Vos ingediende wijziging van de telegraaf- en telefóonwet werd deze naasting gelegaliseerd. Tegen deze methode bestond en'bestaat ia dé kringen der vroegere exploitanten van radio-centrales groot bezwaar en bij de Tweede Kamer vond dit zodanige weerklank, dat minister Spitzen, die hier de spits moest afbijten, zich gedwongen voelde om bijna eon jaar geleden schorsing der beraadslagingen te vragen. Sedertdien is het vraagstuk van dé- exploitatie der radio-distributie ïn studie gegeven aan een aantal deskundigen.Het' resultaat van dezo studie is thans aan de Tweede Kamer overgelegd In de vorm van een verslag van de wijze, waarop- exploitatie 'door" -particulieren en gemeenten sou kunnen geschieden,' indien men meent van overheids- exploitatle te moeten afzien. Als bindend worden deze voorstellen noch door de particuliere onderne mers noch door de gemeenten be schouwd. Kn de. minister neemt een zelfde standpunt in. Een algehele terugkeer naar de vooroorlogse verhoudingen wordt niet mogelijk geacht, omdat een aantal kleine dlstributiegehleden niet meer lonend zijn te exploiteren. Doelmatige coördinatie zal een uit weg moeten bieden en wel in deze vorm, dat de veelheid van exploi tatie, die vroeger bestond wordt hervormd tot een eenheid, welke alle particuliere exploitanten om vat. Dit centrale lichaam zou tech nisch en administratief de radio- distrfhutie door particulieren - moe ten lelden .en tévens de deelnemers vertegenwoordigen tegenover 'de overheid. Bovendien zouden dc gemeenten. die radio-distributienetten exploite ren eveneens een centrale organi satie kunnen vormen, die uit de aard der zaak, in verband met de gemeentelijke zelfstandigheid, tn hoofdzaak adviserend zou werken. Deze beide centralen zouden dan tot een vormvansamenwerking kun nen komen, waardoor jhet .admini stratief.Apparaat voor de radio-dis tributie binnen bescheiden perken zou kunnen worden gehouden. De minister is van planom nu aan belanghebbenden op kort» ter mijn 'hun-oordeel overdeze gedach ten te kennen te .geven. Pas daarna zal de minister er zijn mening over aan do Kamer .mededelen en tevens zeggen, wat hg verder .van plan is ten opzichte van het geschorste wetsontwerp. BERLIJN. De gehele staf van de Tsjechoslowaakse herstelbeta- lingsmissie in de Britse zone van Duitsland, bestaande uit zeven man, heeft de betrekkingen met de com munistische regering te Praag afge broken en aan de Britse autoriteiten om asyl verzocht als politieke vluchtelingen.-Het asyl is, overeen komstig de traditionele Britse poli tiek om een toevluchtsoord te ver lenen aan allen, die er oprecht naar zoeken, ongeacht ras. nationaliteit of geloof, verleend. Alles zal wor den gedaan om de leden van de mis sie te helpen een nieuw leven in vrijheid en veiligheid te beginnen. waar het vermoedelijk buik. te inspecteren. Toen wordt opgelegd. Zoals de hebbed de experts met een Vliegende Hollander ge- bedenkelijk gezicht naar doemd was tot in allé(,<iie buik gekeken; ze was eeuwigheid te blijven va- beschimmeld en aangevro ren, zo schijnt de Rhaina veroordeeld te zijn de laat ste levensdagen van het ene binnenhaventje naar het andere te worden ge sleept, een weinig benij denswaardig lot voor een schip, dat met zijn roman- tische naam eigenlijk thuis hoort in een exotische om geving. De eventuele ko pers, die aan dit lot .een einde zouden kunnen ma ken, schudden na bezich tiging droevig het hoofd. De Rhaina is niet aantrek- kelijk genoeg meer. Enkele weken geleden zag het er naar uit, dat het schip opgekalefaterd zou "ten net als de rest van het schip en er zouden uitvoe rige herstelwerkzaamheden nodig zijn oin er tenminste een zeewaardige buik van te maken. De droom van fatsoenlijk vissersvaartuig- ging dusverloren en- de Rhaina verzonk weer in zijn oude melancholie. Er hebben geruchten de ronde gedaan, dat er .een, soort .hotelschip 'of 'een jeugdherberg van gemaakt zou worden, maar dit zijn alleen maar geruchten ge bleven,' die bij nader on derzoek van iedere -grond ontbloot bleken. De Rhaina is er niet eens van opgei- worden. Toen het langs de leefd. Misschien is het Admiraliteitskade 'lag te schip er aan gewend gc- dromen, ..-werd op zekere dag zowaar een motor aan boord gehesen. Het oude schip, dat-nooit-anders dan gezeild had, trilde van ont roering, want de kans, dat het nog eens een vriende lijk en onverdacht vissers- De arbeidersraden van de voor malige Hermann Goering staalfa brieken te Watenstedt Salzgitter en van de staalfabriek te Bronswijk hebben besloten de arbeiders tot fabrtï ««cMedems met het via het Boeregat naar de Voor een nader onder- ken. Datum en duur van de staking mysterieuze smokkelschip Dokhaven, verhaald, en nu zoek bracht men het naar raakt,dat het toch maar wórdt verloochend - sinds zijn ruimen contrabande hebben bevat. Nu wordt het opgelegd bij Wilton. Dit is het laatste nieuws en de Rhaina zal er niet eens van schrikken omdat H__ scneen plots ET wordt: zo langza- jarenlang in de Waalhaven te WDrden., merband een droevige te hebben; gelegen, is het zyn nog niet vastgesteld. „Rhaina Santa Izabel". Na gaat het weer naar Wilton, Gemeentedok H om zijn vaartuig zou worden, het schip zich waarschijn- scheen plotseling zeer groot Hik reeds verzoend heeft met de gedachte aan een 'roemloos - einde. Kopen of slopen? De beslissende uit slag doet er niet zoveel meer toe Het wezentje met 't aikke buik je, rechts op de foto, is Billy, een Amerikaanse marmot, die verzot is op roomijs. Ceef.-hem een be ker met deze heerlijke versna- pering én hij zal het opeten, zon der ook maar een druppel te morsen. Zijn baas, die hem- dit 'kunstje geleerd heeft, is de zes jarige Johnny Coble uit Zazett LUIK. De politie van Luik is nog. steeds bezig met het onderzoek in de'affairevan dg vaJse guldens. Bij het volgen van een bepaald spoor heeft zij een Luikse drukke rij ontdekt, waarin naar schatting 12.000 valse biljetten van honderd mark werden vervaardigd. Bij deze zaak zijn ook enige personen be trokken, die reeds werden gearres teerd in verband met bet vervaar digen of in omloop brengen van vals Nederlands gela. WASHINGTON. De Economic Cooperation Administration (ECA) heeft,'voor het eerst sedert de Mars hall-hulp aan Indonesië werd stop gezet lit verband met de politionele actie op Java. weer aankoopmach tigingen ten behoeve van dit land verstrekt. Zij belopen In totaal 37.500.000 dollar en zijn bestemd voor de aan koop van Japanse textielproducten ter waarde van 15.500,000 dollar, Amerikaanse - textielproducten' ter waarde van 31.000.000 dollar en Amerikaanse rijst ter waarde van 10.000.000 dollar. In ds maand December van dit jaar {Eigen bericht) DEN HAAG. De vereniging „Het Nederlandse Wegencongres" zal in December van dit jaar te Utrecht een congres houden in ver band met de hogere eisen, die de toekomst aan ons wegennet zal, stellen. Op dit congres zal Dr. Kui ler van het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag over de theoretische opbouw van het we gennet spreken.Prof. van Wisse ling over de primaire wegen. Ir.. Van Veelen over de secundaire en. tertiaire wegen en Ir. v. d. Plas- sche, directeur van de tuinbouw ovér de betekenis van het wegén-, net voor de Nederlandse tuinbouw. Twee gevechtsvliegtuigen van de Indische luchtmacht die een vlucht uitvoerden boven West Bengalen, kwamen met elkaar in botsing en stortten neer in de overbevolkte benedenstad van Calcutta. Een vlie ger werd gedood en 26 personen liepen ernstige verwondingen op. Het ene vliegtuig kwam terecht op een hospitaaL Achttien leden van de staf werden zwaar gewond. Het andere toestel boorde zich in een gebouw van één verdieping. Het huis werd vernield en tot nu toe werden acht gewonden gebor gen. Reddingsploegen zijn van me ning dat nog vele slachtoffers onder bet puin begraven liggen. Anion Frelsingcr. ex-na?!, die als stormtroeper een aanval heeft ge daan op een klooster, zal te Ober- amrr.ergau de Christusro! vertolken. De burgemeester. wle03 stem door slaggevend is bij de verkiezing zei- de: ..Preislnger ls een beter acteur den anderen cn dat ls het enige wat belangrijk is." WAAROM OOK NIET? Als de heer Preisinger zo'n goed ac teur is, waarom 20U hij dan niet Christus mogen uitbeelden? Dat is. toch immers het enigbelangrijke! Wij vragen niet meer naar goed of fout en blijkbaar is er nergens iemand te vinaan, die zo best de figuur van Christus kan vertolken als deze gewezen volgeling van Hitier' en fascistische kloosterbe- stormer. Do innerlijke belevenis die een acteur wel eens wordt toegeschre venHet zou wat! Dat komt er niet meer bij. Preisinger speelt goed en kan dus zonder bezwaar voor Christus doorgaan. En het is allemaal maar sentimenteel en wee gepraat, als men z-ch bekreunt om 's mans verleden. Als men zou zeg gen dat er tóch al iets verwerkt moet worden, wanneer men een mens de figuur van God op aar de ziet uitbeelden. Maar dat het onverteerbaar, godslasterend en tot in uiterste graad stotend is, om een gewezen fascist de rol van Je zus Christus te geven. Het is onze eigen schuld, dat deze liederlijke dingen gebeuren. Het is de consequentie van ons ge schipper en gesol met (wij durven het woord haast niet meer te zeg gen) de zuivering. Wij merken het bijna niet meer, dat al die collabo ranten, bunkerbouwers, pers knoeiers, S.S.-ronselaars, fascisten- heulers zich in de maatschappij bewegen zonder een spoor van schaamte. Integendeel: veelal, zit tende op de rood pluchen stoelen van het gemak dat hun deel is, om dat zij „niet zo dom waren prin cipieel te zijn". Wel: zij kunnen in Oberammer- gau de bevestiging vinden van de juistheid hunner opvattingen. Een fascist komt daar in de figuur van Jezus Christus. Betere rehabilita tie van al die sloebers is niet te denken. En als de burgemeester vindt dat dii grote, onvergelijkelijke talen- ten van Preisinger niet verloren mogen gaan: de rol van Judas ware een betere voor hem en zijn geest- verwanten. Met dit voorbehoud echter, dat Judas nog blijk ge geven heeft van diep berouw.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1