ONBEWAAKTE OVERWEG Een schilderij voor hei LaurenS'bouwfonds "MARBMGm, Ellen Key, aller opvoeders en ouders moeder Zang-recital in Kunstkring Zes man op een vlot in 100 dagen over de oceaau Opdat wij niet vergeten EEN WEEK MUZIEK IN ROTTERDAM „Het masker" speelt Marguerite Gautier PILMS VAN DEZE WEEK AKKERTJES' Zaterdag 19 November 1949 3 Een Rotterdams kunstliefheb ber heeft een royaal gebaar ge- maakt, dat, indien het goed wordt begrepen, een welkome aanvulling kan vormen van het bouwfonds voor de restauratie van de Laurenskerk. De opbouwpredikant ds-A. C. G. Den Hertog kreeg van deze stadgenoot een fraai schilderij van de Rotterdamse Grote kerk. Het is een- stuk van Richard Bisschopdie omstreeks het midden van de vorige eeuw eerst een boutukuTtdige oplei ding ontving aan de Rotterdam se academie voor Beeldende Kunsten en Technische weten schappen, maar zich daarna ge heel aan het schilderen spe ciaal van kerkinterieurs ging wijden Van het doek dat weliswaar uit de jaren 1885—1890 dateert, maar opvallend veel verwant schap vertoont met 2 7eeeuws werk, gaat een grote ritst uit. - -Een groepje wéesnïeisjes in haar typische 'kledij, verlaat de kerk evenals een eenzaam man, die een kind aan de hand heeft. De schenfcer van het schilderij wenst, dat dit een geldsom op brengt,: die evenredig zal zijn aan de waarde van het kunst werk, welk bedrag dan in zijn geheel,zal worden gestort in het bouwfonds voor de restauratie van het historisch monument van onze stad. Nu zou het schil derij gemakkelijk aan de kunst handel kunnen worden verkocht maar dan zou het bijna zéker zijn, dat dit kunstwerk naar een Jcoper buiten onze stad of moge lijk naar t buitenland verhuist. Ds. den Hartog vindt dat een onherstelbaar verlies voor onze stad. Hij vraagt daarom de kunstminnaars onder, de burgers van Rotterdam: komt u dityverk eens bekijken. Het staat in de kunsthandel Vaarties. aan de Esschenweg 37 (nabij Honinger- dyfc-Hof laan), tel. 22320, Na rijp beraad is.besloten het ■werk bij inschrijving te verko pen aan de hoogste bieder, waar toe inschrijvingsbiljetten gereed hggenDe, opbouwpredikant koestert de stille hoop,, dat dit voorname werk een 'plaats zal vinden in'1 een van de Rotter- damse kuizen, of, door schen king bijvoorbeeld. in 'het mie-- sewrn Boymans. Mogelijk later door erflating in de herrezen Grote kerk zelf 1849 11 DECEMBER1949 JOLLEN KEY, weet u nogwel?': onze móéders en grootmoeders waren Js altijd vol van haar. Laat-nu êentoevallige blik in een encyclopaedic verraden,- dat het 11 December al honderd jaar geleden is, dat de be roemde .Zweedse te Sundshalm geboren: is en dat het alweer 23 jaar geleden is, dat zij aan. het-Vatternmeer overleed. Voor eenenzeventig jaar werd Ellen lerares en zij. hield dat'twintig seizoenen vol op zich zelf niets bijzonders. Maar dat zij 'de tijd vrijmaakte om ook aan het Arbeidersinstituui te Stockholm te werken (1883—1903). daarbij begint men z'n oren te spitsen, toant .uit zo'h nuchtere vermelding begint men ruikt "men hel, künnen werken en het opofferend willen van eengestu deerde vrouw in een .tijd tóen de maatschappij een wouto amper toe stond zich öp middelbaar onderwijs- en sociaal terrein te bewegen. Niet alleen zich: te bewegen, doch ook-iets meutes te scheppen. Zij sqhiep Eeuw des kinds Waarin nu lag het nieuwe dat Ellen Key bracht in een tijd dat men' druk bezig was de kluisters té verbreken waarmede de mannen-, wereld dé 'vrouwen1' ffls in slavernij geklonken hield (want zo noemden de feministen dat, terwijl de vrouw „practisch" net zoveel te zeggen, had als tegenwoordig, nu zij over al „vrij" is; misschien zelfs méér te zeggen hadWel: reeds tijdens het beginstadium van de emanci patie van de vrouw, creëerde Ellen Key het begrip, dat men er daar mede niet zou zijn, want dat de wereld alleen baat zou hebben bij. een Eeuw van het Kind. Omstreeks 1900 had die gedach te zich meester gemaakt van. de beschaafde landen' in Europa! Het kind moet kunnen spelen, het- kind moet luchtig en gezond gekleed gaan, het kind moet 'kinderlijke dingen lezen, het kind moet geen oude pruiken-onderwijs krijgen, het kind, mag niet uitgebuit worden in fabrieken of werkplaatsen, het kind heeft in zijn weerloosheid niets dan rechten en. 't is de plicht van de volwassenen, die rechten tot hun recht te laten komen, De Eeuw van het Kind .bedoelde het kind waarachtig kind te laten zijn, want als het eenmaal volwassen is zal het nog voor genoeg onaange name hete vuren staan. Er waren twee gruwelijke, we reldoorlogen voor nodig om ieder een er van té doordringen hoe waar Ellen Key's opvatting was. Eerst had zij haar sexegenoten en ruim denkende mannen meegesleept, la ter overwon zij iedereen, thans weet niemand of het hoort zó Nog steeds behoren-vraagstukken van opvoeding cn zielkunde tot het terrein dat ieder ernstig mens eens ontginnen wil. Ellen Key's klassiek Bij een optreden, ia het openbaar kunnen nervositeit en een niet ver trouwd zijn' met de eigenaardigheden der aceoustlek de executanten danig parten spelen. Slechts kunstenaars die over een grotepodium-roütlr.e beschik ken zijn in staat deze storende factoren direct t® beheersen. De zanger Bas de Groot treedt niet regelmatig op en. zijn red tal gister avond gegeven in de Botterdamsche Kunstkring maakte daardoor vooral in het begin een onzekere indruk. Over de voordracht van Dichterliebe van Robert Schumann,, waarmee het pro gramma geopend werd. lag iets mats. al kon .men anderzijds wel spoedig constateren, dat De Groot een zanger is die weet wat hij zingt en die tevens over een warm klinkende, goed ontwik kelde bariton beschikt. Maareen te sterk en -langzaam-, vibrato, deed aan zienlijk afbreuk aan de.'klaiikproductie. De .weergave van de Vier .ernste ;Ge. s&nge van Brahma vertoondeweliswaar enige verbetering, doch hierin .ontbrak nog evenals in Schumann's liederen de sfeer en uitbeeldingskracht. Bet komt me echter voor, dat de zanger de lie deren overtuigender had geïnterpre teerd, wanneer de begeleidingen, die een groot muzlkaal-dichterlljk begrip eisen, op een hoger niveau hadden ge staan. Men moet in pianistiek opzicht over bijzondere kwaliteiten beschikken om hieraan te voldoen en «dit deedde pianiste Dien de Groot—Kramer (nog) niet. Na de pauze werden nog liederen van Hans Schouwman. Blepenbrock en Ravel uitgevoerd. Hierin hoorde men de zanger op zijn best' Zo ook de pta- niste, in wier spel thans momenten, op de voorgrond traden die rausiceerdrlft. verrieden. HERMAN VAN BORN. Zitdag handel op Frankrijk De heer Mr A. F. Fartenïer, directeur van de Nederlandse Ka mer van Koophandel te Parijs, zaï voor belanghebbenden bij de han del op Frankrijk te spreken zijn op Maandag 28 November 1949, van 10—12 uur en van 2-30—5 uur,'ten kantore van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zuid- Holland, Beursgebouw, Coolsingel 58 te Rotterdam. Degenen, die van deze gelegen heid gebruik wensen te maken, ge lieve hiervan ten spoedigste me- dedeling aan genoemde Kamer te doen, onder opgaaf van het te be spreken onderwerp. Oranjever. „Delfshaven" viert feest Ia. de Geref. kerk aan de Tiöe- manstraat heeft de Chr. Oranjever eniging „Delfshaven" gisteravond een zeer geslaagde propaganda- feestavond gehouden.. De heer Pleysier. opende (met een kort woord, waarna het NCHV-ensem- ble „Vrij en Blij" de aanwezigen aangenaam bezig hield. Ds, Vrolijk heeft tot slot een toespraak gehou den, getiteld „Vrij en Blij". Boeiende lezing van Noor in Rotterdam In 1947 staken zes Noren op een vlot de Indische Oceaan over van Peru naar de Polynesische eilan den. Honderd dagen, werden zij voortgedreven door de wind met 'n gemiddelde snelheid van 80 km per dag. De leider van deze stoutmoedige expeditie, de heer Thor Heyerdahl uit Oslo, vertelde .gisteravond voor 't Aardrijkskundig Genootschap en hét NederlandNoord-Europa In stituut in de aula van de Econ. Ho geschool,- hoe de plannen voor deze tocht waren ontstaan. Tijdens, een bezoek aan Polynesië bespeurde de heer Heyerdahl tekenen, die er op wezen, dat de bewoners, van deze eilandengroep, afstammelin gen moesten zijn van Zuid-Ameri kanen, mogelijk Inca's, die in prae- historische tijden de oceaan hebben overgestoken. Aan de hand van een diepgaand onderzoek kwam Heyer dahl tot deze stelling, die echter door vele wetenschappelijke krin gen werd verworpen met o,m. het argument, dat' de Inca's onmoge lijk schepen voor deze verre tocht konden bouwen. Om het tegendeel te bewijzen maakte Heyerdahl met steun van de Universiteit van Osla van touw en hout een zeewaardig vlot, dat de naam Kon-Tdki kreeg, Kon-Tiki. was een leider van de Inca's, Een primitief zeil en een bamboe hut completeerden het geval. Allerwege ondervond het plan plotseling grote belangstelling. Zo gaf het Amerikaanse departement, van oorlog opdracht tot het doen van hydrografische en meteorolo gische waarnemingen. Heyerdahl werd kapitein en de overige be manning bestond uit een navigator, een marconist, een oorlogsvlieger, Zitdag handel op Canada De heer H. van der Vaart, be noemd Handelsraad bij de Neder landse Ambassade te Ottawa, zal voor belanghebbenden bij de han del op Canada te spreken zijn op Vrijdag 25 November 1949^ van 10 12.30 uur en van 25 uur ten kantore van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zuid- Holland, Beursgebouw, Coolsingel 58 te Rotterdam; Degenen, die van deze gelegen heid gebruik wensen te maken, ge lieven hiervan ten spoedigste'me dedeling aan genoemde Kamer te doen, onder opgaaf van het-te be spréken onderwerp. In Ons Huis draagt Mien Emeis —Van Buren Maandagavond 21 No vember voor ter gelegenheid van de Heijermans-herdenking. een geleerde, een Zweed, die als kok fungeerde en last but not least als trouwe metgezel een papegaai. De 8000 km lange overtocht werd volbracht, zij het met veel gevaar en ontbering. De aanwezigen hebben dit avon tuurlijke experiment met spanning op het witte doek gevolgd en be loonden de heer Heyerdhal met een langdurig applaus-voor zijn boeien de voordracht en zeker niet minder voor zijn kranige prestatie, Fam, Hordijk verlaat liet Thuisfront Pernis Wegens de benoexriing tot admi nistrateur van het Gas-Waterlei- ding- en Electrieiteitsbedrijf te Middelburg met ingang van 1 Jan. 1950 van de heer C. Hordijk, thans commies bij het G.E.B. te Rotter dam, gaat dit gezin binnenkort Pemis verlaten. Dit houdt in, dat de echtgenote. Mevr, Hordijk Hecrebout, de actieve leidster van het Thuisfront Pernis, haar werk hier voo* de militairen-in Indone sië moet stopzetten. Ket is voor deze randgemeente te hopen, 'dat tegen de tijd van hét vertrek een waardige vervanger(ster) gevonden geworden \éerk is daarbij 'niet meer weg te denken of te negéren. Zij is nooit moedor geweest. Dat heeft zij gemeen met meer opvoeders van naam. Toch heeft zij de naam van moeder verdiend. Laat dat een posthuumgeschenk zijn op de dag dat het 100 jaar geleden zal zijn, 'dat zij het levenslicht zag. Rijnvaartklanken Er is tegenwoordig geen bedrijf meer van enige betekenis of er wordt een personeelsblad uitgege ven. Soms zijn deze bladen simpel, een andere keer kostbaar in de uit voering, maar. wel treft het steeds opnieuw mét welk een liefde ze zijn samengesteld, De functie van het personeelsblad als bindend 'ele ment is overigens uiterst nuttig en bevorderlijk voor de "goede geest in het bedrijf. Wii werden hieraan herinnerd bij het doorbladeren van „Rijn vaartklanken", tijdschrift van de personeelsvereniging der N.V. Ne derlandse Rijnvaartvereniging, Een goede tekst, aardige foto's en vlot te pentekeningen schenken ons de overtuiging, dat „Rijnvaartklan ken" zijn weg wel zal vinden, te meer, daar de artikelen instructief van inhoud zijn. Lezingen in de Bijenkorf Dr. G. H. Blanken, conrector van het Erasmiaans Gymnasium, houdt Donderdagavond 24 November in de lunchroom van de Bijenkorf een le zing over „De betekenis van Louis Couperus" ter gelegenheid van de verschijning van Couperus' .Mo zaïek". Op dezelfde dag 's middags om half vier houdt Piet Tiggers voor de jeugd van 1115 jaar „Een praatje over muziek". De spreker zal tevens voor een muzikale omlijsting zorgen en wijzen op diverse jeugdboeken over muziek die dit jaar zuilen ver schijnen 'of reeds verschenen zijn. IGENLIJK had ik het opschrift in het Engels .wilïéh zetten: -Lest we forget",Maar wij zijn hier in Nederland én Engels is niet ieders taal, Toch kunt u deze vreemde woorden vinden in ons land op onverwachte plaatsen, vèr van de grote SDldatenkerkhoven. Ik denk aan twee graf steentjes, vier kant in het hoge gras, achter de oude Hervormde kerk van Hoorn op Terschelling. Twee matrozen, in de vorige wereldoorlog aangespoeld na een zeeslag met.de Duitsers. De Engelse Regering heeft, voor de grafstenen gezorgd en onder hun namen drie woorden laten beitelen: lest we forget. Opdat wij niet ver geten. Daar liggen ze. Vergeten. Wij hebben alwéér een oorlog achter ons. Is er nog een land ter wereld waar geen slachtoffers be graven liggen? Dwars door België en Frankrijk naar het Zuiden loopt de „Route de la Lïberté". De weg vsn de Vrijheid. Maar telkens staan er links en rechts de regimenten van witte kruisen inonafzienbare gelederen. Opdat wü hen, die vielen, niet vergeten. Maar wie .denkt er nog aan hen, terwijl de auto voortschiet over de prachtige Vrijheidsweg, terwijl'de gedachten vol zijn van werk dat wacht of. van komende vacantievreugde? Soms wil een mens liever vergeten Daarom is het goed om op de laatste Zondag van het kerkelijk Jaar (dat is morgen) te denken aan hen, die ons voorgingen. Dat zijn niet alleen de gesneuvelden in de oorlog, dat zijn ook de gestorvenen thuis. Zijn 2ij wel ooit uit onze ge dachten? '.Hebben wij daar een aparte gedenkdag voor nodig met de manende herinnering: vergeet hen niet? Natuurlijk niet. En toch is het goed één dag in het jaar heel bij zonder te gedenken dat zij allen onze voorgangers waren door de laatste poort van het leven: de dood. En dan te mogen weten, met de zekerheid van' het geloof, dat leven en dood onder de macht staan van Christus, die- door Zijn overwinning de onvergankelijke weg der Vrijheid heeft gebaand. Voor hen. die wij gedenken; voor ens die nog mogen leven en - ge loven.' Hiervan geldt het vóór alles: op dat wij het niet vergeten. OBERMAN Het Philharmonisch Maandagavond- concert brengt na. de pauze compo sities van twee Franse- componisten. Van Gabriel Fauré het is deze maand een kwart eeuw geleden dat deze componist stierf komt tot,uit voering zijn suite, samengesteld uit de muziek „Pelléas et Mélisande". Fauré's werken worden in ons land nog veel te weinig uitgevoerd. Ge heel ten onrechte, want de muzvek van de „Franse Schumann", zoals hij wel wordt genoemd, ademt een no bele, verstilde geest. Wie het juiste oor er voor bezit, zal er een vaak verrassend harmonisch klankbeeld en - een melodiek in aantreffen, die uitmunt door grote voornaamheid- Tot slot gaat dan „Tragédie de Sa- lomé" van Florent SchmïtV een leer ling van Fauré. Schmitt's klankidioom zou men matig modern kunnen noemen. In dit werk treft behalve een gedegen vakkennis, tevens de uitbeeldende kracht waarmee de componist de sfeer van het gegeven in klank weet te realiseren. - De 23-jarige Hongaarse violiste Elise Czerfalvi, reeds in-het bezit van enige onderscheidingen, speelt voor de pauze Mozarts vioolconcert te A gr. t. Het concert wordt geopend met de symphonic in Dl gr. t, no. 86 van Haydn. iHet koor van Toonkunst brengt Donderdag- en Vrijdagavond in de Konmginnekerk de première van Henk Badings' Oratorium „Apoca lyps", (visioen van Johannes). Badings voltooide dit werk, dat hij schreef in opdracht van Toonkunst, in 1948. In de programmatoelichting over dit werk lezen we o.a.: „Vele muzikale vormen kunnen er in wor den herkend. Doch het is niet de be doeling van de componist, dat de toe hoorder de z.g. interessante, gecom pliceerde muzikale structuren tracht le analyseren. Het gegeven van dit Oratorium is zó groots en zó boeiend, dat de muziek slechts een contra punt behoeft te zijn". Medewerking verlenen: Henk Schaer (declamatie), Corry Bijster (sopraan)-, Annie Hermes (alt), Louis van Tulder (tenor), Herman Sebeij (bas) en het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest. Het concert staat onder leiding van Otto Glastra van Loon. Het nieuwe D.B.O.-bestuur In de jaarvergadering van de amusements- en ontwikkelingsver - enigïng D.B.Q., omgeving Oud- Mathenesse, werd het bestuur als volgt sanfengesteld: C. v, d. Voort, Fïnsestraat, voorz.; 'L. A, Gores, Justus van Effecstraat 207, seer.; A. v, d. Roest, Zweedsestraat 59, penningm.; T. v. d. Roer, 2e voorz.; L. Hoorn 2e penningm.; C. v. d. Hof, L. Maasdam, L, WaHenee, P. Heerlien, J. Veenstra, commissaris sen. Zondagmiddag 2 uur zal de af deling Kinderzang in Musis Sacrum te Schiedam de revue O.Z.O., een schets uit het leven van de ver eniging, opvoeren. Er kan niet gezegd worden dat het amateurstoneel m onze stad bloedarm is. Integendeel:, al is het seizoen 1349 nog jor-g.toch hebben onze liefhebberij gezelschappen reeds een aantal belang rijke toneelöaden gepresteerd en daar onder moet de uitvoering, welke de toneelgroep „Het Masker" een afdeling van ...de ontspanningsvereniging der Shell Vrijdagavond van Marguerite Gautier gaf. zeker niet de minste ge noemd' worden; Marguerite Gautier: hoe vele tra ge- diènnes hebben aan deze courtisane, die, om de eer van haar geliefde te redden, haar liefde ten offer brengt, hun krachten niet gewijd? En elk hun ner had haar eigen opvatting, want het geheim van meesterwerken is. dat zij iedere generatie weer nieuwe kansen biedt. De interpretatie die mevrouw A. KruisOderus van deze beroemde rol gaf, zal zeker niet door elk, die dit werk van Dumas kent. aanvaard wor den, daarvoor helde zij teveel Dver naar het larmoyante en miste nuance, maar niettemin, het was een interpretatie, die acceptabel was en dan ook door dé stampvolle schouwburg, getuige het warme applaus aanvaard werd..En dit ook kan gezegd worden van de overige executanten van deze uitstekend ver zorgde uitvoering, waarbij de Pruden ce van Bep Oderus en de Armand Du- val van Harry "Kruis zeker een extra pluim verdienen. Op welk een hoog plan stond ook de dictie van dit ge- zeischap en njet te vergeten de regie, die door Herman Clausen met grote be kwaamheid gevoerd werd. Een dankbaar applaus en bloemen voor de dames beloonden .Het Masker" voor deze prestatie. Lutusca Key Largo Claes CoMpaen in aan varing De Claes Compaen uit Rotterdam is gisteren in het Kiel-kanaal in botsing gekomen met de Bunty, Beide schepen zijn licht beschadigd. De Compaen was met een lading fosfaat op weg naar Straisund. (ing Me<t.) verloren dagen Die pijnen opgezette tijden,..verdrijf ze!Da moderne vrouw blijft ook in die dagen monter an fihzitneeirteenAKKEkTJElL hafpen direct/ Wij voor ons mogen dat wel: in een veilige bioscoopfauteuil een paar "uur tjes te toeven onder het glasharde en allermiscadigste volkje uit de Ameri kaanse onderwereld, de gangsters, die, geleid door een kundig regisseur als John Huston, In korte tijd meer verdor venheid tentoonspreiden dan andera in een jaar. van hun slechte leven. - En het kan niet anders dan de toe schouwer tot voldoening stemmen als hij die bandieten door een rustig, edel, dapper en verliefd man stuk voor stuk ziet neerknallen, even voordat zij de dans voor de zoveelste maal denken te ontspringen. Het stelletje boeven dat ge daar bij elkaar ziet in dat hotel op het klein, stormachtige eiland, is zo uitge lezen. en de dreiging die van. ieder'der bende-leden uitgaat zo zenuwslopend, dat ge. aan één stuk door uiterst geboeid zit te kijken naar dat tuig, dat bij de gracie van hun revolvers ademt en u net zo vlot neerknalt als gij een vlieg mept. Key Largo is in zijn soort een voor treffelijke film, heel kaap gemaakt en gespeeld door niemand minder dan. Ed ward G. Robinson {pracht van een ben deleider), Humphrey Bogart (dappere en edele bedwinger en uitroeier van het ge spuis), Lionel Barrymore, in een rrioole rol van invalide hoteleigenaar, Lauren Bacall en Claire Trevor en verschillende prachtige boeventypen. Gaan zieni Capitol Naclit van Terreur Uit de strafgevangenis voor uiterst „zware jongens" in Canon City (Colo rado) waagden het vorig jaar twaalf ge vangenen een ontsnapping, Volgens de inleiding van de film „Canon City" la dit werkelijk gebeurd en ons wordt de verzekering gegeven, dat de reconstruc tie van deze geschiedenis zich strikt tot de feiten en de mensen, die erin betrok ken waren, beperkt. Inderdaad maakt deze film. een zeer authentieke indruk; de gevangenisdirecteur geeft kennelijk onwennig ondex het licht van de film schijnwerpers een kort commentaar aan de man bij de camera, die ook verschei dene gevangenen met echt-Amerikaanse directheid Interviewt: hoe lang moet jij nog zitten? Antwoord: tot ik doodga. Wat deed je? Antwoord: Molde een agent. De film windt geen doekjes om de hardheid van/liet gevangenisleven, zij preekt ook niet. maar toch kan men zich soms wel ergeren aan de ongevoe ligheid, waarenee dit verhaal verteld wordt. Uitstekend worden de psychische gewaarwordingen van de mannen be schreven, dlc na jaren van hun vrijheid beroofd te zijn geweest, zich in de enkele uren, dat ze op hun manier in de maatschappij verkeren, wanhopi ger voelen dan op de ergste dagen in T7 EEL moet ik reizen och, dat is tot daar aan toe. Ja gaat op deze lijn hou den van die ene verre plas met haar pittoreske koren- molentje; op die. lijn van dat éne witte-.huis in het geboomte, en op die derde lijn hoop je, dat de machi- nist zo stopt, dat je net de stationsklok kan zien en niet alléén de klókt óók dat ene dienstertje uit het llle klasse buffet, want zij is opvallend donker, heeft merJcuiaardige blauwe ogen en zij ziet nooit mensen zij ziet dag-in dag-uit haar werk; een jonge vrouw om over te' dromen, romafis te dromen, die beter 'onge schreven kunnen biljoen. Maar mijn liefste lijn altijd haast ik mij om de trein van kwart voor vier te halen, als ik in X. moet zijn. Want vroeger, en dat is nog niet eens zo lang ge leden, stonden op een be paald punt onderweg altijd jonge kinderen een on- Kind met spiegelei waakt, maar wuiven doet ze niet meer... bewaakte overweg te wui- ?>en naar de voorbijsuizen- de Diesel. Aan hun wuiven zag' je, dat hun vriende lijkheid door de meeste reizigers niet werd opge merkt. Maar zij hielden vol. Dat volkouden won het. Op het laatst wuifden kinde ren en trein elkaar wel een halve minuut toe, vijftien seconden vóór de. overweg en vijftien er na. Tot op een keer ach, laat my de détails van die afschuwelijke gebeurtenis niet oprakelen. TKT OG steeds staan er kin- L V deren frö de onbewaak te weiland-overweg, maar nu op een eerbiedige af stand. De grootsten vooraan en de jongste generatie kriel, van na de vacantie, helemaal achteraan, want, och, die laatsten zijn zo speels. Wuiven doet er geen meer; het schijnt hun streng verboden te zijn. Het allergrootste, kind hoe oud zal het deerntje zijn?, is ze al dertien?, veertienstaat alleen, V hatue meter vóór 'l voor ste rijtjevan drie.Dat deern tje is onnatuurlijk ernstig, zij kijkt strak naar de voor- bijdaverende trein en als hij goed en wél noorbij is en niet op z'n donderende pad terugkeert, heft zij een van haar dunne arrtien, <fe arm met de spiegeleistok. Zodra zij dat doet, stormt het hele stel de overweg over, naar huis; in de pol der branden hier en daar lichtjes: daar zullen zij wo nen... Dertienjarige blijft hen even na-ogen en gaat dan zelf terug, de andere kant op. Om haar rechter mouw draagt zij een snuxlle rouwband. 1r AN de gehele trein vol V vaste klanten ben ik nog de enige, die steeds voor een venster gaat staan, om naar. die onbe waakte overwegkinderen te zien. Gisteren ook weer. Het was al duisfer en mis tig, maar ja: wat wilt u?: het was at na vieren en. het najaar loopt immers op zijn einde... Ook ik wuif niet meer. Maar zien moet ik ze. Dat rouwbandjë en dat spiegele i Die rampzalige zomerdag, toen wij allen wuifden, juichten, sprongen en gek deden, om elkaar pleizier te doen: het rouwbandjë En de strakke dagen van nu: zélfs dertien-jarigen wordt geleerd met een vei- ligheidsstok het leven van aan hen toevertrouwden te behoeden: het spiegelei. Het verkeer; een der laatste Fringe»., Symbool: een rouwband- je om een kinderarm. vdb. da cel. De terreur, die deze desperado's brengen in de huizen van vreedzame' burgers, waar ze zich. van voedsel, ver mommingen en vervoermiddelen trach ten te voorzien, de wonderlijke wijze, waarop keurige burgerjuffrouwen haars ondanks heldinnen worden, zijn bijzon der raak getekend. De ontsnapten wor den op twee na weer gevat. Die twee rijn ln het. gevecht gebleven en dat wordt weer even koud verteld als ook deze hele zeer spannende film gemaakt is. Cineac Victoria Look for the Silver Lining Het schijnt gewoonte te worden van vermaarde Broadway-sterren uit het verleden een. geromantiseerde levensgé- look for the silver lining schiedenis voor de film te vervaardigen. Zon geschiedenis biedt dan vaak wel een goede gelegenheid tot het aaneen rijgen van aardige zang- en dansnum- mers tot een zogenaamde grote shaw- fJhrn, liefst in technicolor. In Look for the silver Unfng gaat het over het leven van Marilyn MiSer, een zeer vitaal en lichtvoetig vrouwtje. s,ammertd uit een variété-familie dat jaren lang de ster van talloze Broad'way- shows geweest moet zijn. -In de film krijgt June Haver, die Ma rilyn speelt, volop gelegenheid haar grote danstechniek ten toon ie spreiden en het is werkelijk bewonderenswaardig wat zij laat zien, ook tezamen met de uitstekende en beschaafde danser Ray Bolger, die de rel van de vermaarde danser Jack Donohue vertolkt. Onder regie van Davld Butler ontstond er met deze en nog enkele andere goede krachten een amusementsfilm die de liefhebbers een paar prettige uren ga randeert. Prinses cEen roekeloos avontuur D, sportieve kijk van de Amerikanen op de oorlog heeft al menige film voor ons Europeanen onverteerbaar gemaakt door de gruwelijke onderschatting van de ware aard van de vijand en van de werkelijke verhoudingen op het in een dodelijke oorlog gewikkelde continent. Erroll FJynn komt met een aange schoten Engelse bommenwerper ergens in Duitsland terecht. Samen met vier overlevenden van de bemanning wordt hij gevangen genomen, ontsnapt natuur lijk en begint in plaats vaxi zo snel mo gelijk de vrije wereld weer trachten te bereiken, met z'n kameraden een soort prlvé-oorlogje in Duitstand. Daarbij wordt hij vreselijk op do hielen gezeten door een nazi-eorpmandant, maar steeds weet men met hetzelfde routine-trucje wachten te overmannen, achtervolgers buiten gevecht te stellen en auto's te stelen. Een belangrijke oorlogsindustrie wordt en passant opgeblazen en ten slotte ontsnapt het gedunde troepje vliegers op het allerlaatste nippertje met DE AFRIKAAN SE TONEEL- en poordrachtsfcunstenares, Anna NeethlingPoftI, die als de groot ste Zuyl-Afrikaanse actrice van de laatste vijftien jaar geldt, zal tot besluit vanhaar Europese toumée vier voordrachtsavonden in Nederland geven. Zij zal haar tournee door Nederland 22 No vember a.s. teAmsterdam be-. ginnen. De daarop volgende auonde» treedt zij respectievelijk in Utrecht, Rotterdam en Ds» Haag op. Directeuren gemeente- werken in bouwcentrum bijeen Vrijdag werd in het Bouwcen trum een vergadering gehouden van de Vereniging van directeuren, van Gemeentewerken. In de voor middag gaf prof ir H. T, Zwiers, voorzifter van het Bouwcentrum, een uiteenzetting over de archi tectonische aspecten van "de raoa- tagewoningen. Na de lunch volgde, voorafge gaan door een inleiding van ir J. Ettinger; directeur van het Bouw centrum, een rondleiding voor de circa "5 directeuren van gemeente- werkt n, die aan de bijeenkomst hebber deelgenomen. Ouden van dagen willen. extra Kersttoeslag Het hoofdbestuur van de Neder- landse Bond van Ouden van Dagen ontving van de minister van Socia le Zakeii antwoord op een schrij ven, inhoudend het verzoek een bijslag van 25% te willen verle nen aan hen, die een uitkering 'ge nieten vanwege de noodwet-ouder domsvoorziening. Deze bijslag was, bedoeld als een extra Kersttoeslag, De minister liet nu berichten, dat de bepalingen van die noodwet geen vrijheid bieden deze uitkerin gen met een Kerstbijslag te verho gen. Het hoofdbestuur heeft zich nu met een schrijven gewend tot. de voorzitter en de leden van de Tweede Kamer, De heer K, van Reeuwijk overleden Het derde slachtoffer van het ongeval op dé onbewaakte over weg aan de Xerxesweg-Scherpen- drechtsekade, de 35-jarige heer K. van Reeuwijk. is gisteravond om half twaalf aan zijn érnstige Ver wondingen bezweken. Geen van de drie inzittenden van .de auto, die op de overweg door een 'electri- sche trein werd gegrepen, heeft dus dit ongeval overleefd. Vakgroep tussenpersonen in onroerende goederen Op de Donderdag gehouden bestuurs vergadering van bovengenoemde Vak. groep, a£d. Rotterdam is het bestuur van dez® Vakgroep als volgt samenge steld: le Voorzitter de heer A. G, Corbeth. 2e Voorzitter de heer P. V. van der Have. le Secretaris de heer M. Linden- burg. 2e Secretaris de heer B. dert Dun nen. Penningmeester/Adjunct de heer A. Noman. Lijk opgehaald Gistermiddag is in de Detfhavense Schie het lijk van de M-jarife chs^f. feur C. EL v, d. W. uit de G. v. A. Lin destraat drijvende gevonden. Het is naar Crooswijk gebracht. De verdron kene werd sedert 2B October J-L ver mist. Dodelijke val t Vanmorgen om 7 uur ls de 71.jarige dame M, O. K. van de trap ln haar j huls aan de Spiegelnisserkade gevallen enernstig aan het hoofd gewond. De ontboden geneesheer constateerde de cfood. Vermoedelijk Is het slachtoffer plotseling onwel geworden KERKNIEUWS Tot opvolger van pastoor F, T. van. der Steen ,die wegens gezondheidsre denen op zijn verzoek eervol ontslag is verleend nis pastoor der Oud-Ka tholieke gemeente. is benoemd pastoor J. A. J. van Zanten uit Eg- monct aan Zee. Pastoor van Zanten zaï Zondag in de kerk aan de Nieuwe Binnenweg door de bisschop van De venter, Mgr E. Lagerwey. worden ge ïnstalleerd. cc.n door de Duitsers buitgemaakt En gels vliegtuig. De film ls wel spannend gemankt en gelukkig kan men nog al veel lachen om de merkwaardige avon turen. die dc mannon onderweg beleven. Daardoor is deze film ondanks de ge noemde en vaak zo bedenkelijke spor tiviteit heus wel te genieten. Hex T)e voortvluchtige organist br«"g* deze week de Engelse thriller ..De voortvluchtige organist" met John Turr.buU en Beatrice Campbell. Deze organist ia door zijn verloofde be drogen en vermoordt haar Het lijk geeft bij in een kofiei at aan een bagage- depöt. De daarop volgende Jacht op de moordenaar door Scotland Yard vindt een gruwelijk einde, doordat de in het nnuw gedreven en inmiddels al gewonde organist van enkele verdiepingen hoog uit een raam springt, Geen film voor mensen, die gauw last hebben-van nachtmerries.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3