C Fel en geladen is Luc van Dam teruggekeerd 't Gaat de goede kant op met het schoolzwemmen Xerxes 4 brengt USV 3 een slag toe In kort bestek Tevreden en niet tevreden Een te hoge waardering voor Giel de Roode A.K.O. TAXIS LEO v. IERLAND Thszei TC^UOó Iedere scholier moet kunnen zwemmen dat is het devies PADIO-REPARATIEDIENST C-OUZY Hagero 1 rekent af met Shell 2 Geallieerd-Duits accoord bereikt Claire Feldern Fransen spelen „Caligula" van Albert Camus Kerknieuws Woensdag 23 November 1949 5 DEN HAAG. Fei en geladen, met linksen en rechtsen, counters stop» stoten en uppercuts kortom met alle techniek die een bokser nodig heeft om zUn tegenstander door de knieën te krijgen joeg Luc van Dam gis» teravond zï}n tegenstander Kid Marcel in de laatste ronde door de ring. Plotseling brak de spanning op zijn gezicht en verdween iedere felheid en verbetenheid om plaats te maken voor een groot vraagteken. Wat nu? Is de gong gegaan? Is de kans voorbij? Ja de kans was voorbij. Op het laatste ogenblik werd de Fransman voor een k.o. bespaard. Luc is glorieus teruggekomen en heeft de eerste wedstrijd na zijn operatie met ruime punten voor sprong gewonnen. Zijn we tevre den? Ja en nee Prettig is het dat Van Dam in deze wedstrijd toonde dat hij bezield is met de wil om weer spoedig-te gaan behoren tot de boksers van Europees formaat en nog prettiger is het te constate ren. dat hij veel in zich heeft om dat spoedig te bereiken. We mogen echter niet verwaa ioien. dat met de come back" van Van Dam ook diens oude kwaal >.het niet afma ken" teruggekomen is. In zijn wed strijd van gisteravond in de Die rentuin in Den Haag waren daar vele bewijzen voor. Zeker, Kid Marcel was een handige jongen met een sublieme dekking en zeer ryke ringervaring met de daaraan verbonden trucjes. (Scheidsrechter Knol toonde echter met de ervaring en trucjes op de hoogte te zijn" en gaf de Fransman daarmee weinig kans op succes.) Van Dam startte zeer agressief en reeds in de twee de ronde kwam Marcel door een ünks-rechtse van Van Dam in moeilijkheden, die hij echter op zijn gemak te boven kon komen omdat alweer Van Dam vergat te volgen. Snel en met zeer gevarieer de stoten bleef Van Dam in de aan val. Ook Marcel weerde zich knap met zijn gevaarlijke linkse. Een maal in de vijfde ronde kwam deze linkse zelfs hard door, maar bracht onze landgenoot niet van zijn stuk. Integendeel een rechtse counter was het antwoord en een waarschuwing voor de Fransman om toch vooral niet te veel aan te vallen. In de zevende ronde ging de dekking van de Fransman af zwakken en dit was het moment geweest voor van Dam om het tem po op te voeren en er een k.o.- overwinning uit te halen. Dit deed iVan Geen en Steenbergen bij de Ned. Elftalclub DEN HAAG. Naar wy verno men zijn van Geen (Sehevenïn gen) en van Steenbergen (Feyett- oord) alsnog uitgenodigd de cen trale training, „yan.de- spelers, die eventueel,-in. .aanmerking zuilen komen voor,-heb Nederland» elftal# dat Zondag 1*1 December te Am sterdam tegen Denemarken uit komt, mede te maken. De productieve midvoor van Geen heeft de uitnodiging onge- twijfeld voor een groot deel te danken aan het uitstekende spel, dat hij Zondag 20 November in de wedstrijd tussen Twente en het Bond self tal te Hengelo, Het zien. De Feijenoord er van Steenber gen heeft speciaal de aandacht op zich gevestigd in de wedstrijd om de Gouden Onsfhankelykheidsbe- ker, welke Zaterdag j.l. te Rotter dam tussen het Rotterdams elftal en de rest van Nederland werd ge speeld en waarin hij voor één van de twee Rotterdamse doelpunten zorgde. (Iitgez, Med.y Engels Elftal samengesteld LONDEN. Het Engelse elftal, dat op 30 November op het veld van Tot tenham Hotspur tegen Italië speelt,-' Is als volgt samengesteld; Doel: Williams (Wolverhampton Wanderers)*. Achter: Mozley (derby County) en Aston (Manchester United)Midden; Watson (Sunderland. Franklin (Stoke) en Wright (Wolverhampton Wanderers) aanvoerder. Voor; Finney (Preston North End), Mortensen (Blackpool). Rowley (Manchester United), Pearson (Manchester United) en Froggat (Ports mouth). In vergelijking met de ploeg, welke vorige week een 9—2 overwinning op Ierland behaalde, Js slechts een veran. dering aangebracht. Bert Williams is nl. hersteld van zijn verwonding en zaj Stréten in het doel vervangen. Als reserves zijn aangewezen' Stre len (Luton), Ramsey (Tottenham Hot spur) en Mllbucn (New Castle United). Het Italiaanse elftal is nog niet defi nitief samengesteld doch men rekent op de volgende opstelling; Doel: Moro (Turino) of Sentiment! (Lazio)Achter: Giovanni (ïnternazlona_ Je) en Becattlni (Genoa). Midden; Fat tori (ïnternazlonale). Parola (Juventus) en. Piccint (Juventus) of Annovazzï (Milano). Voor: Boniperti (Juventus), Bssetto (Sampdoria), Amadei of "Lo- renzl (beiden ïnternazlonale), Martino (Juventus) en Car&pellese (Torino). Sportvelden moeten ver dwijnen voor woningbouw NIJMEGEN. In verband met de uitvoering van het uitbreidingsplan van de gemeente Nijmegen, zullen binnen afzienbare tijd de sportvel den van NEC, oostelijke eerste klas- ser, en wellicht ook van Quick moe ten verdwijnen, voor woningbouw. Het gemeentebestuur overweegt de aanleg van nieuwe sportvelden meer zuidwaarts, in de richting van het dorp Ha ter t. Van Hassel Belgisch kampioen 47/2 BRUSSEL.',— Clement Van Hassel heeft door een magistrale zege op zijn grote rivaal Gabriels in da laatste partij van het tournool de Belgische titel 47/2 gewoon en De uitrfag van «ie beslissende partij was: Van Hassei 400 6 289 68.66; Ga briel* 5 6A 0.83. de strijd is gestreden, Luc van Dam en Kid Marcel broederlijk op één plaatje. Van Dam echter niet hii bleef tot de negende ronde zijn vechtwijze handhaven. Langzaam invechten en dan na enige treffers, die meestal niet vol waren, weer uit te stap pen. In de negende en tiende ronde kwam hij er eindelijk toe om het tempo en het karakter te verande ren, Helaas die was een te korte tijdspanne cm de beslissende stoot nog te kunnen plaatsen. Weinig bevrediging En nu Giel de Roode. Ook hij heeft gewonnen. Maar zijn over winning op Charles Dery schonk veel minder bevrediging dan die van v. Dam. Als we heel eerlijk ziin dan mag de Schevenmger met deze uitspraak van de jury dik en. dik tevreden zijn. Tot de negende ron de was de strijd onbeslist- De eer ste waren voor de Marokkaan, die een zeer levendige Indruk maakte en 'n uitgebreider repertoire toon de dan De Roode, die toch zo nu en dan wel erg eenzijdig is. Er moet gezegd worden dat Giel het gevecht moedig heeft aangepakt en de slag wisselingen niet ontliep. Integen deel er steeds weer naar verlangde om daartoe te komen. Hem ont brak echter'steeds de juiste afstand waardoor hij vaak grote gaten in de lucht sloeg, terwijl de treffers van Dery veel zuiverder waren. Pas in de zevende ronde kwam De Roode op juiste maat en bracht daarmee de volgende ronden zijn naam. Of dat voldoende i om de achterstand die hij in de voorafgaand en ook in de slotron- de opliep goed te maken, leek ons een te hoge waardering. Huil VolantsGoeta 3-2 STOCKHOLM, Het Canadese team de Huil Volants heeft Dinsdag te Stockholm het Zweedse team Goeta met 3—2 verslagen. De tus senstanden luiden; 20; 1—2. 0—0. Dit is de tweede wedstrijd, welke de Huil Volants te Stockholm speelden. Wijziging wet autovervoer personen aangenomen DEN HAAG. - De wijziging van de wet autovervoer personen, waarvan het voornaamste punt is de coördinatie van het vervoer met autobussen, is gisteravond door de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In het de bat werden de minister talrijke suggesties gedaan omtrent de richt lijnen voor dit vervoer. De minis ter was welwillend genoeg om zich tot de overweging daarvan bereid, te verklaren. (Ingez., Med.) WEST-KRUISKADE 50 [GOUDEN SIERADEN! TONDER. INLEVERING TEGEN VERLAAGDE GOUDPRIJS Vijf-en-twintig jaar geleden zo lees ik m „Het Biljart" ves tigde de heer B. van Berkel zich als biljart-instructeur in Rotter dam. En natuurlijk is dat een feit om te herdenken. Want mede dank zij zyn instructie hebben we in Rotterdam biljarters gekregen, due een wereldfaam hebben verworven. Piet van der Pol. de wereldkam pioen heeft onder zijn leiding ge biljart evenals Kruithof, De Jong uit Den Haag en Van Eymeren, die thans prof is. Als amateur behaalde de heer Van Berkel destijds* het nationaal-kampioenschap tweede klasse groot biljart en op het ogen blik profiteren nog vele biljarters van zim goede wenken.. Theo Huizenaar heeft Maandag avond in de Rivièra-hal een sym pathieke geste gemaakt, waarvoor de Stichting '40'45 hem wel bij zonder erkentelijk zal zijn en met de Stichting vele oud-illegalen. In de pauze tussen de partijen klom Huizenaar in de ring en vertelde, dat hij vorige week bezoek had ge had van enige heren van het be stuur van de Stichting '40'45. die hem vroegen of hij toestemming wilde geven voor een collecte tij dens de bokswedstrijden. Huize naar heeft zijn torstemming daar toe gegeven en de collecte, die ge houden werd, bracht niet minder dan 367 gulden en 91 cent op. Mo ge velen zich aan dit voorbeeld spiegelen t.i al was deze collecte dan voor de St. Nicolaas verrassing voor de kinderen van overleden illegale werkers, zodat andere col lecten voor dit doel rijkelijk laat zouden worden, de Stichting kan altijd nog geld gebruiken, want het ig hard en hard nodig. „Arie's Vrienden", dat is een Klaver jas-vereniging, heeft een groot klaverjas-coneours uitge schreven. waarvan de opbrengst ten bate komt van de ..Vereniging ter behartiging van TBC-patiënten Voorlopig Nederlands Elftal DEN HAAG Naar wij ver nemen is het /ooriopig Neder lands elftal, dat Woensdag 30 No vember a.s. in het Olympisch Sta dion te Amsterdam met het oog op de komende interlandontmoeting tegen Denemarken een oefenwed strijd speelt tegen de Zweedse ploeg Djurgaarden, als volgt sa mengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Everse (Neptunus) en Van der Sluis (BW). Midden: Van Schijndel (SVV), Teriouw (Sparta) en De Vroet (Feijenoord), aanvoerder. Voor: Lenstra (Heerenveen), Van Steenbergen (Feijenoord), Van Geen (Scheveningen). Tim mermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: Ssris (BW), Schijve- naar (EDO), Stoffelen (Ajax), Schaap ft Gooi) en Roosenburg (Sneek). In Nederland". Aan dit concours nemen meer dan vijftig verenigin gen deel en aangezien, er als hoofd prijs een wisselbeker beschikbaar is gesteld, mogen we verwachten dat bovengenoemde vereniging ieder jaar weer een goede steun zal ontvangen van de klaverjassende vrienden van Arie. Wanneer we in Brussel komen gaan we Piet van Kempen opzoe ken, waar de oude 2esdagenkonïng nog steeds een bekende figuur is, maar als we Piet nu moeten heb ben zullen we'hem ook Bi Duits land moeten gaan zoeken. Van Kempen heeft met zijn Duitse collega's Erich Móller en Adolph Schoen een belangengemeenschap gesloten om m één. der jaarbeurs hallen te K arm over een wielerbaan te gaan exploiteren. Het ligt in de bedoeling, dat in Februari de eerste zesdaagse gehouden zal worden. KLM wenst Europese onderdelenfabriek DUBLIN. Om de als gevolg van de devaluatie optredende prijs verhoging In Europa van in Ameri ka vervaardigde vliegtuionderdelen te omzeilen, heeft de K.L.M. de op richting van een Europese fabriek voorgesteld, die deze onderdelen kan vervaardigen. De plannen voor zulk een fabriek zullen besproken ■worden door de technische commis sie van de International Air Trans port Association (I.A.TA.) tijdens een conferentie, die van *2 tot 9 De cember te Dublin zal worden ge houden. De conferentie zal worden bijgewoond door 1? gedelegeerden van grote luchtvaartmaatschap pijen. (Van één onzer verslaggevers) M'n oudste zo on kwam een paar weken geleden opgetogen thuis met öe mededeling, dat hij zwemmen ging leren. „We gaan met z*n allen, zwemmen fn het Sportfondsen bad", zei hjj, „<de meester gaat ook mee en alle jongens uit de klas". Hg stak eerst nog een heel opgetogen verhaal af over wat htj zou doen en laten voor Ik de gelegenheid kreeg om ook eens iets in het midden, te brengen. „Je kunt toch al «wemmen", zei ik. „Moet je het dan weer gaan leren?" „Tuurlyk niet", was het antwoord, „maar ik vind het moorddadig om met z*n allen te gaan zwemmen. Veel föner dan met Kees van de buurman. Afijn, hij is met de school aan het zwemmen gegaan en ik hoorde er niets meer van. En juist daar door ben Ik op een goede dag eens naar het Sportfondsenbad gestapt ■G— 'k had' evengoed naar het Oos telijk Zwembad of naar de Hille- gersbergse Overdekte kunner. gaan, omdat die knapen daar ook zwem men maar 'k ging naar het Sportfondsenbad en daar. heb ik het een en ander gehoord over het schoolzwemmen, zoals dat sinds September 1946 beoefend wordt. Het initiatief ertoe is uitgegaan van de toenmalige inspecteur van de Raad voor Lichamelijke Opvoe ding, de heer C. van Tongeren, die in samenwerking met mevr: -Vuyk en enkele assistenten het zwem men in schoolverband ter hand nam. De vijfde en zesde klassen van de lagere school begonnen toen naar de zwembaden te trekken. Maar niet alle scholen konden meedoen. We zijn nu eenmaal niet bevoorrecht met veel overdekte baaen en de scholen, die niet Ir de buurt van een dergelijk bad lig gen trekken onvermijdelijk aan het kortste eind. Niet omdat er een on derlinge naijver bestaat, maar om dat het veel en veel teveel tijd zou vergen voor de scholieren uit Zuid of uit het Westen om naar de baden te komen. Hoe lang de 200.000 inwoners van Zuid nog van een overdekt bad verstoken zul len blijven? Er is aangekondigd, dat er spoedig een begin gemaakt zal worden met. de bouw van een nieuw lyceum aan hef Nachtegaal plein in Zuid en daarbij zou ook een ïnstructiebad komen. Maar ik dwaal af van mijn schoolzwemmen. Kort geleden stond er een bericht op de voor pagina's van de kranten, waarin, beschreven werd hoe een jongetje in Zaandam verdronk terwijl het publiek toekeek. Niemand dacht eraan zich „te water te begeven. Waarom? Was er op dat ogenblik wel iemand, die de zwemkunst zo ver machtig was, dat hij of zij ook reddend kon zwemmen? In ons land, dat bijna overloopt van het water, verdrinken jaarlijks onge veer 600 mensen onder de meest verschillende omstandigheden. Maar v'elen, zeer velen, zijn de zwemkunst niet machtig. Bij de meeste ouders vindt men voldoen de inzicht om de kinderen zwem men te laten leren, maar er zijn er helaas nog altijd, die het niet nodig vinden. En daarom is het ge lukkig, dat er mensen zijn, die in zien, dat deze zaak niet alleen van de ouders afhankelijk mag worden gesteld (want dikwijls ook spelen le Middellandstraat 72 - Rotterdam - Tel. 30540-31233 de financiën een rol) en die daar om op de scholen de verplichtstel ling om te zwemmen propageren. Wij zyn nu reeds op de goede weg, al is het maar een klein eind je, men begon in 1946 met negen honderd jongelui, thans zijn er 1400 scholieren, die iedere week hun lesuur hebben in één der overdekte zwembaden. Is na een half jaar gebleken, dat één der leerlingen nog niet kan zwemmen, dan komt er nog een half jaar bij en zo verlaten ze toch meestal met kun diploma het zwembad, Benelux-Voorunie eist contact met bedrijfsleven DEN HAAG. De betekenis van Benelux reikt, naar de mening van de Nederlandse regering ver uit bo ven de onmiddellijke economische gevolgen. Naarmate de ontwikkeling voortschrijdt, zal voortdurend dui delijker blijken, dat ook op econo misch gebied de wijsgerige stelling geldt, dat bet geheel meer en an ders is dan de som der delen. De Benelux-eeonomie zal krachtiger zijn dan de economie der drie lan den bij elkander opgeteld. Met name dg vruchten van het proces der in ternationale arbeidsverdeling zullen In versterkte mate worden geplukt, terwijl de handelspolitieke positie der drie landen een. aanmerkelijke versterking zaj ondergaan. De Be nelux is echter niet slechts van in terne "betekenis". De samenwerking der drie landen op economisch ge bied Is een krachtige stimulans voor de ontwikkeling der Europese eco nomische samenwerking. Met het ingaan van de Voor-Unie is de Benelux-samenwerking bo vendien in het stadium gekomen, dat haar gevolgen zich steeds ster ker doen gevoelen op het terrein van het bedrijfsleven. Een innig contact tussen overheid en bedrijfs leven is daardoor nog meer noodza kelijk dan tevoren. Aldus betoogde de minister van economische zaken, prof dr J. R. M, van den Brink, in een rede waarmee hij hedenmorgen op zijn departe ment de vaste commissie van de economische raad voor de Benelux- unie installeerde. Hij voegde er aan toe, dat de regering het op hoge prys stelde door middel van deze commissie met een representatieve tertegenwoordiging van het be drijfsleven regelmatig contact te kunnen onderhouden. Nieuw Tweede Kamerlid benoemd DEN HAAG. La de vacature ontstaan door het ontslag-nemen van prof. J. J. Gielen. is tot lid der Tweede Kamer benoemd de heer C. W. van den Broek (K,Y.P.) te Roosendaal, Wat niemand verwachtte, deed Xerxes 4. In een uiterst spannende strijd bracht dit team USV 3 een nederlaag toe, waardoor Smash 1 de leiding in afd. 2 C kon overnemen. Mocht USV 3 er in slagen deze week Smash 1 een nederlaag te bezorgen en dit ligt zeker'binneu het veld der mogelijkheden dan wordt de spanning wel zeer groot Dat is du verdienste van dit Xerxes-sueces, In de eerste klasse van de tafel- tenniscompetitie gebeurden geen bijzondere dingen. Xerxes 2 had weinig moeite met De Kuyper 1. Van der Schaft van Xerxes "slaag de er in De Ruyter te kloppen en Maes wist .ondanks het feit, dat hij ver beneden "zijn normale vorm speelde, toch de nodige punten bin nen te halen. Na de ongelukkige nederlaag van Wifra 3 tegen IRO 1, herstelde dit team zich tegen DBW 1. In afd. 2 D hebben Hermandad 1 en RZV 1 thans de leiding met 6 punten uit drie wedstrijden. Het gaat er op lijken dat de strijd om de eerste plaats uiteindelijk tussen de politiemannen en de zeilers wordt-uitgevochten', tenzij Deetos 1 en Victoria 2 kans zien een spaak tussen dit Wiel te steken. In afd. 3 A is het Hessen 1 met de drie gebroeders v. d. Driesche, dat de leiding stevig in handen heeft, Dit team boekte haar vier de overwinning in successie, waar van ditmaal NKF l het slachtoffer werd. Ermezo 1, Sozaro 4 en SVA 2 volgen met twee punten achter stand. Van dit drietal vormt voor lopig Ermezo 1 wel de ernstigste bedreiging yan het leidende team. Americano 1, moet door het tijde lijk Verlies Van één der spelers als Candida at voor de eerste plaats uit geschakeld worden geacht. RZ 1 bezorgde Ge war o 1 de eer ste nederlaag. TTTC 1 kon hierdoor de leiding in afd 3 E overnemen. De spanning in deze afdeling is wel bijzonder groot, omdat TTTC 1 slechts één punt voorsprong heeft op IRO 4, HZ 1 en Gewaro 1. Ha gero 1 rekende in afd 4 K stevig af met zyn rivaal, Shell 2. Met een 82 overwinning bezorgde Hage ro 1 zich de leiding in deze afde ling. Op Hoop van Zegen, het scho lierenteam, doet het voorlopig uit stekend in afd. 4 M. Voor de twee de maal behaalde het een 100 overwinning, ditmaal op Reesink 3. De uitslagen van dele week luiden: Klasse IA* De Kuyper I—Xerxes 2 28 Lips 1—Victoria 1 37; Feije noord 1—Sony 1 7—3. Klasse 1 B- DBW 1—Xerxes 1 1—9: USV 1—IRO 1 8—2: Xerxes Effect 1 1—9; Wifra 3— D BW 1 0—2. Klasse 2 A: KV 1—Rono 2 6—4: Rono 2—Effect 2 6—4; IRO 2— Eendracht 3 5-5. Klasse 2 B; USV Z Xerxes -3 9t; Eendracht 4Service I 3—7; BTTC 2Feyenoord 2 3—S. Wi fra— 6 TTTC 1 5-6, Klasse 2 C: IRO 3 —Smash 1 3—7: Mahero 1—Sozaro 1 3—7; EMF 1—F) dor 1 7—8; Xerxes 4— USV 3 6—4 Klasse 2 D; Carbon 2—Her„ mandad 1 37; R7.V l—OTP 1 8—2; Hermandad 1—Wlfra 5 8-2- Victoria 2—Deetos 1 5—3; Sorry 2—HZV l 2—8. Klasse 3 A. Americano 1—Nemag 1 9— 1: NKF 1—Hessen 1 3—7; Klasse 3 B: RZV 2—Rono 5 3—7; VOZ 1—USV 6 8—2; öe Kuyper 3—NKF 2 7-3SRA 1 —Reesmit 2 e—2; Klasse 3 C. Carbon 3—SKA 1 3—7: SRA 1—Reesink 2 8 —2; Smash 2—Carbon 3 8—1HE 1—DB V S 0—10USV 6—Energie 1 4—6. Klas» se 3 D: Ups 2—Rono 3 8—4; Rono 3— BTTC 3 10—0; Allan 2—Sozaro 3 6—4; SVA 3Xerxes 7 9—1. Klasse 3 E: Er mezo 2IRO 4 5—S; Eendracht 5— TTTC 2 2—8. Feyenoord. 3—SVA 4 1—9; RZ 1—Gewaro 1 82 Klasse 3 F; Va nuden 1—Robaver R 1 73Robaver D 1De Vries Robbé 1 64De Kuyper 2—Vanuden 1 6—4; Rono 4—Xerxes 6-4 Klasse 3 G pTT 1—Service 2 4— 6; De Vries Robbé 2—PTT 1 6—4; TTTC 3—Eendracht 6 8—1; Service 2—Wilton 1 5—5 Klasse 3 H Smash 3DBW 2 4 6. USV 7Allan l 20; Reesink 1 Feijenoord 4 10—8 Sozaro 2—RZ 2 8—2. Klasse 4 A KV 2—Vanudén 3 82- BSydorp 1—KV 2 2—8; Toco 2— SRA s 0—10; Vanuden 3 U5V B 6—4. Klasse 4 B; TTTC 4—Vekazet 2 6—4; Sozaro 5—Americano 4 8—2: Hngera 3— Robaver 3 7—3-, Allan 3—KV 4 1—9- Klasse 4 C: Stadhuis 2De Vries Rob bé 4 55Mahero 3Americano 2 G 10; Service 4—HE 2 3—7. Klasse 4 D: IRO 6MFK 1 4—6; Americano 3-~De Kuyper 5 9—1. Klasse 4 E: Eendracht 7Sehell 1 2—8: MFK 2—Americano 6 3—7; Gewaro 2—De Kuyper 6 10—0 Nemag 4—Smash 4 2—8 Klasse 4 F: NK F 3Noad 1 7—3: De Vries Robbé 5— NKF 3 6—4; Noad 1—Nemag 3 9—1; Overschle 1—Rono 6 5—5; Xerxes 8 USV fi 2—8. Klasse 4 G' DBW 4—Ha gero 2 73 Energie 4Service 3 1—9; Feijenoord 6Vanuden 2 55 Klasse 4 H: Enerige 3Noad 3 73; Rono 8— Stadhuis 1 3—7; Esso 1—Toco 1 10—0; UNO Z—Feijenoord 5 9—1 Klasse 4 I' Rono 9—NKF 5 8—2; Nemag 2—Rono 9 6—4; Americano 5Sozaro 6 7—3; NKF 5Mahero 4 9—1. Klasse 4 J; Service 5 —Overschle 2 0—10; USV 10—Telefoon 1 1—9: KV 3IRO 7 9—1. Klasse 4 K; SVA 5—HE 4 0—2. HE 4—UNO 1 0—10; TTTC 5—Sozaro 7 3-7; Shell 2—Ha. gero 1 2—8, Klasse 4 L; Noad 2—Ener- Vol aandacht luisteren de scha lteren naar de aanwijzingendie mevr, Vuyk, de bekende train- ster van ODZ, hen geeft. BONN. De besprekingen tussen de drie Westelijke hoge Commissa rissen en dr Konrad Adenauer, de "West-Duitse bondskanselier, welke een week hebben geduurd en ge voerd werden ingevolge de instruc ties van de ministers van Buiten landse Zaken der drie Westelijke grote mogendheden, zijn geëindigd, Er zijn „een aantal overeenkomsten" tot stand gekomen, waarvan de bij zonderheden Donderdag om 17.00 uur rullen worden gepubliceerd. Het protocol van de bereikte over eenkomsten zal door de hoge com missarissen en de bondskanselier worden getekend na verificatie van de vertalingen. Na afloop van de bijeenkomst ga ven de hoge commissarissen te kennen, dat ratificatie var. de over eenkomsten door hst parlement niet nodig zou zijn. daar zij niet da vorm hebben van een verdrag. Er is eindelijk weer eens iets heel prettigs gebeurd. Enkele hon derden mensen hebben onvoor waardelijk moeten capituleren voor de volkomen dwaasheid, de zuivere zotternij, voor een klein brandbom achtig gekkinnetje, wier geluid met mooi, wier humor niet origineel, wier plan o techniek volstrekt on voldoende is. en die over al die handicaps heenstormt met een vi taliteit, met een orgiscbe overgave en een zeldzame driestheid, die het uitsluitend eigendom zijn van de ras-artist. „Parodiste aan de vleugel" heet dit verschijnsel Claire Feldern dan en het programma, dat deze Deen se Dinsdagavond voor de Rotter dam sche Kunstkring in Palace gaf, berustte wel in hoofdzaak op het geen men de parodie zou kunnen noemen, maar wat hier die paar uur eigenlijk gebeurde, was het volkomen uit-zichzelf-treden van een kleine vrouw met een ontzag lijk groot temperament, die ge lukkig de plank en de toetsen heus wel eens mis sloeg en niet zelden lonkjes gaf aan het variété, maar die dan. weer opeens zo on weerstaanbaar kwam opzetten met muzikale kolderstukjes, dat het ap plaus niet van de lucht was. Voor de pauze vond ze haar climax (en) in de denkbeeldige arrangementen, door grote klassieke componisten van moderne songs en schlagers, dus precies het omgekeerde van wat de meeste muzikale humoris ten doen. Daarvan vond ik Mozart's bewerking van „Money is. the root of all evil" en Bach's fuga op het thema van „Alexander's Ragtime band" wel de voortreffelijkste creaties. De muzikale sight-seeing rond de wereld bleek een klaterend succes en de imitatie-Chapin was een mimisch meeuerstukje van de eer ste orde. Het enthousiaste publiek heeft de artiste, die wel een uit zonderlijk physïek uithoudingsver mogen moet hebben, tot toegiften gedwongen en aan 't slot nogmaals uitbundig dank gebracht. H. F. REEDIJK. Voor een helaas lang niet volle zaal speelde gisteravond een Frans toneelgezelschap onder directie van de Parijse avangardist Jacques Hé bertot, het drama Caligula, dat Al- bert Camus m 1938. op vieren twintig jarige leeftijd schreef. Caligula, despotisch Romeins Kei zer, wordt door de auteur ten. to nele gevoerd, als hij» na de dood van Drusilla, zijn zuster en minna res, in opstand komt tegen de zin loosheid van het leven. Zijn abso lute macht misbruikend, gaat hij naar het absurde streven in een volstrekte ontkenning van alle waarden. Hij wil „de maan heb ben", zoals hij zegt. en in zijn zelf vernietigingsdrift vernietigt hij met de willekeur van een krankzinnige alles, wetend dat men zodoende zichzelf vernietigt. Carrras noemt ..Caligula"" dan ook de geschiedenis van een superieure zelfmoord. Het is het verhaal van de ondergang van een mens aan zijn hovaardige intelligentie, die al le banden breekt in een absurde zucht naar absolute waarheid en bevrijding. Camus zegt zelf dat hij tevergeefs een andere filosofie in zijn stuk zoekt, dan die in een der uitspraken yan de held besloten ligt: „de mensen sterven en zu zun niet gelukkig." Dit is een wel wat te bescheiden en simpele kenschetsing van het belangrijke drama, dat meesterlijk de verschrikkingen, verwoestingen en 't uiteindelijk echéc verbeeldt, van de mens, die m zijn passie voor het onmogelijke, zich losmaakt van alles en allen en zich alléén wil xedöen. En daardoor zo van zijn le ven vervreemd geraakt; zich zó van de levensbronnen heeft afgesneden, dat hij tenslotte, stervend door moordenaarshand, pas tot de be vrijdende ontdekking komt dat hij nog leeft: „ik leef nog", roept hfj uit, na de dodelijke dolksteken en dat is dan het prachtige slot van het drama. Over de speelbaarheid er van zou men van mening kun nen verschillen, maar 2oaIsu de Franse gasten het gisteravond in de Schouwburg, in een sobere entou rage voorstelden, practisch zonder decor, was het dank zij een wel overwogen regie, zeker genietbaar. De titelrol, vroeger gespeeld door Gérard Philippe, die ge kennen zult uit de film. Une si jolie petite plage, was nu in handen van Mi chel Herbault, een jonge man, die uiterlijk wel iets heeft van Philip HET 7QQ-TON METENDE Noor se schip Norsel" is in Londen aangekomen op teeg naar de Zuidpool. .De Norselzal be- halue Noorse, Zweeds en Enge'se natuurkundigen, ook nog enige leden van de RAF (twee officie ren drie manschappen en twee Auster VI vliegtuigen) eervoe ren, Het doel van de natuurkun digen (die twee jaar in het Zuid poolgebied zullen blijven) Is het aan Noorwegen toebehorende Queen Maudland, een niet ge- exploreerde streek, te onderzoe ken. De leden van de RAF zullen de streek van de lucht uit besttu- deren op zoek naar een doorgang tussen de ys- barrières, om voor uitgeschoven bases te vestigen. Het vinden van een landings plaats op de jjsbankenwaaron der zich naar men veronderstelt een rijkdom aan mineraallagen bevindt, heeft hun speciale aan- pe. En zij was in goede handen. Dwingend en sober eerst en later met een prachtige climax stelde hij de gekwelde keizer voor, de man vernietigd door de werkelijkheid» die hij geweld aandeed. De mees ten van de talrijke spelers hadden niet Herbault's niveau, zonder echter het geheel afbreuk te doen. Voort felijk waren evenwél ook. Jacquenne Moresco als Caesoniaen Jesn Bolo, die Chéréa speelde, de man die de keizer op zijn verkeerde inzichten durft wijzen. Aan het slot heeft men de spelers duidelijk van zijn waardering blijk D. Roodenburg Vermaat. Kinderen naar zee, omdat fabriek Jubileert AMERSFOOBT, De N.V. Maatschappij voor WasverwerJdng te Amersfoort, waar onder andere grote hoeveelheden tandpasta en schoensmeer voor binnen- en bui tenlands gebruik worden vervaar digd. bestaat 35 jaar. Tijdens een zeer druk bezochte receptie o.a. kwam de commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda geluk wensen deelde de direc teur, de heer Joh. Wolbers Sr. me de, dat dit jubileum gevierd zal worden op een wel zeer bijzondere w|jze. Honderd arme Amersfoortse kinderen zullen namelijk volgend jaar op kosten van het jubileren de bedrijf een week naar zee mo gen. Binnenland Aan de gemeente Nijmegen. I* voor 1950 tien procent meer bouwvolume toe gewezen dan m ISid. o Deze week ko men ongeveer 400 kinderen uit het Ruhrgebied naar Nederland ZIJ zullett, worden ondergebracht bH pleegouders, verspreid over bet gehele land. Hun. worden beedigd. o Dinsdagmiddag ara 4 uur Is de torpedojager ..Bankejt" uit Den Helder naar Indonesië vertrokken» Aan boord bevindt zich de hoofdvloot- predikant kapitein ter zee J. H. Sillevi* Smit. BUITENLAND (T Zes mensen gedood en verechillendè vliegboot anderen gewond toen een vuegboot van de R.A.F. bij het opstijgen ttydetva" ee« storm neerstortte op de basis Selert L&t van de R.AJT, m Singapore. De na-" men van du omgekomenen zfln niet bekend gemaakt en evenmin, werd mee„ gedeeld waarbeen de Sunderland ging: Lange rijen vrachtauto's verlieten! vandaag Tsjoenking over de 60 mijl lange hooidverkeersweg naar Tsieng- toe, de hoofdstad van de provincie Tsetsjoean die volgens onofficiële bo-% richten de nieuwe zetel van de terug wijkende nationale regering zal wor den. De vrachtauto's dienden voor he« vervoer van militairen en de gezinnen van hoge officieren. Een Meteor-straalvllegtulg van de KAF, Is gisteren bij Stanford neer gestort en Jn brand gevlogen. De piloot a gedood, o In West-D uttel and gaan 1 Januari de kolen van de bon. o ..i handelsverdrag tussen Nederland en Ierland, dat het resultaat ls van. besprekingen die een Ierse delegatie In Den Haag heeft gevoerd, zal Vrij dag in Dublin getekend worden. O Be schuldigd van. hoogverraad en splonna- 7e zijn in Boekarest 4 hoge Officieren er dood veroordeeld. Ned. Herv. kerk Beroepen te Ridderkerk Jae. Vermaa* s Amersfoort; te Bolnes J. W. de Bruyn te Sprang. Bedankt voor Bolnes C. Treure te Wilsum; voor Sehrevelduln-Capelle J. Poot te Barneveld. Benoemd tot territoriaal legerpredt- kant te Noord-Sumatra H. v, d. Akker, laatstelijk predikant te Slledrecht. Cttr. Gercf. kerken Tweetal te Doesburg M. Draljer te Draenten en J. Kampman te Hooge veen. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar TjaUeberd. met. Da. T. v. d. Zwaag. prop. te Amster dam. Goref. Kerken i B?r2?P?n Bedum D. Kuiper te Kil lend Beth; te Passe A- Langeler, cand. te Amsterdam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5