DE J Dit Scfiiedamse gemeenteraad doet schone beloften Eerste uitvoering van DadingsApocalyps ^asEmsmaa FILMS VAN DEZE WEEK CKpfarine'4 Als Den Haag voor Sinterklaas wil spele-: i wórdt nog dit jaar gebouwd Om de eer van de eigen stad advent Schiedammers komen terug „Geen merk zo goed" Oude man onder tram Succes met Ghefarine „4" bij griep Beeldenstorm Vlaardingen 3 MILLIGEN NEDERLANDERS Zaterdag 26 November 1949 3 T ET leek Vrijdagavond in" de Schiedamse gemeénteraad wel een béetje i~l op strooi -avond; met dit verschil dan, dat er niet net pepernoten maar mët mooie beloften voor de nabije toekomst werd.gewerkt, Zo hoor den we weer eens iets over de voorgenomen bouw yan de Airey-woningen, het bouwen van proefwomngen in Kethel, terwfll als klap op de vuurpeil kwam de opmerking van wethouder Kramers, dat met een beetje geluk 'zóndér dat vaart niemand wel wellicht uit het bouwvolume van .1849 aan Schiedam zullen worden toegewezen de benodigde materialen voor de bonw van een flatgebouw en 128 woningen aan de Rottcrdamscdijk. Mocht deze toewijzing een feit worden, dan zal nog dit jaar met de bouw. moeten wórden aangevangen. Het zal de eerste belangrijke bouw. van na dé oorlog in Schiedam zijn, die voortkwam uit particulier initiatief. Heel wat stemmen zijn er opge- gaan, toen bleek, dat het Rotterdam se gemeente-archief beschikte over een. uitgebreide verzameling- topo grafische .tekeningen, van Schiedam, terwijl er in het-eigen gemeentelijke archief geen te vinden was. De heer G. v. d. Vlies XCHJJ) wilde, toen de herbenoeming van mr P, Sanders als lid van de Commissie voor het Stedelijk Museum aan 'de orde kwam,- wei eens weten in hoeverre de commissie bij deze kwestie .actief werkzaam, is geweest. Het bleek de volle aandacht van het College van B. en1 W. reeds te hebben, zo ver telde het antwoord van mr Peek. We kunnen blijkbaar goede hoop hebben op een overhevelen van de Schie-. damse verzameling naar het eigen archief, want de toezegging werd gedaan, dat binnenkort nadere voor stellen de gemeenteraad -zullen be reiken. Nadat wethouder Sabel (PvdA) zijn stem voor' de éérste maal van achter de groen^. tafel had kunnen laten horen .om ae heer Th. J. L, v. d. Berg (CHU) te vertellen, dat hij het kon billijken,, dat na de vakbe kwaamheid bij de leraren van de NijverheidsavondschooJ ook reke ning werd gehouden met de ver schillende milieu's," waaruit de leer- ling en stammen, vróég.de heer v. d. Berg 'nadere opheldering over de bouw van de Alrey-woriingén in Ke thel. Denk -er vöoral aan, dat tijdig, met de straataanleg en .de toevoer- wegen. van gas en water wordt be gonnen en dat de riolering gereed is als de bewoners hun. huizen straks - betrekken was ztfn waarschuwing. "Wethouder Kramers (Kath) kon" hem antwoorden dat die Aïréy-woningen nu niet meer zó lang op zich zullen laten wachten. Niet aardig van de gemeente vond mr Van Kinderen het, dat voor de onteigende grond van de boeren een hogere prijs wordt bedongen bij verkoop. Die hogere grondprijs, f 16.30 per vierkante meter, kwam tot uiting btf èen voorstel om op de hoek van een tweetal straten, ca. 25 meter ten Zuiden van de oprijlaan naar de boerderij „Groenoord", ca. 440 m! grond te verkopen aan de aanne- merseombinatie, gevormd door de gebr. Smils, ;Jk Schote.'<an Zn. en--Pv "Noordzü. Deze combinatie wil hier twee proefwoningen neerzetten. Zo als wethouder Kramers mededeelde, heeft men plannen om een nieuw type woningen in massa-productie te vervaardigen, zodat Schiedam het grootste belang bij deze proefbouw heeft. De Raad ging er geheel mee accoord. Wethouder van der Kraan had toen inmiddels voorgerekend, dat de gemeente deze prijs moet be dingen, omdat van de 10,18 ha. ont- ALWEER Advent; wat zal ik u schrijven? - De jaren draaien, door. Het tempo wordt steeds sneller. Als een motor, die op toeren komt. Altijd de wen teling, altijd dezelfde wentclifig. De stad is vol van het 5 Decemberféest. Kinderen trekken7 aan moeders arm: daarbinnen, in-die poffertjes kraam is Sinterklaas. Wat? Is 't al weer Sint Nicolaas? Zyn we alweer zóver in de'herfst? Ja, de wintermaand staat voor de deur. December, de maand van de" ■feesten, van .„het hoge feest", zoals Vondel Kerstmis noemde, 'de her denking van Jezus' geboorte. Maar-onze hoofden en harten staan niet naar feest Wij zyn te moe ge worden, .te teleurgesteld. Het is toch altijd hetzelfde. Het kan wat gaan vriezen, het gaat ook weer dooien. De seizoenen volgen elkaar op,-in eendere regelmaat. En de genera ties der mensen"ook aLDa kortste dagen van het jaar, vol mist eri duisternisbrengen ons in de stem ming van het bijbelboek Prediker: „Hetgeen er geweest is, hetzelfde zal er zijn; en hetgeen er gedaan is, hetzelfdezal er gedaan .worden: zodat er niets 'nieuws is ónder, de zon. Is er 'enig ding waarvan men zou kunnen zeggen: Ziet dat, het is nieuws? het ds alreeds geweest in de eeuwen, die vóór ons geweest zijn". ':ifC „Alle dingen- zijn onuitsprekelijk vermoeiend, het oog wordt niet •verzadigd met 611 ket 00r wordt niet vervuld van horen". .iAlles is ijdelheid". f Maar wie zich hier diep in begeeft vindt ergens zijn verzet. Het is één kant vam de - zaak; de ménselijke, de onze. Er is nog''n andere, al: door dringende, al'ver vullende, al-ver nieuwende beweging. Dié van Gods bewogenheid, van Gods aioon, da. zijn gelegene tijd, zoals de 26-jarige dichter Ad den Bestèn het zegt in i^jn „Creatuurlik Gebed": dat de lente zichtbaar wordt eh. Hoorbaar alle jaren van dit kwaad gemoed: in een wereld die van: geen V..' - waardig ts, in' een tijd die eigenlijk voorbij is, éri alleen nog duur heeft in mijn bloed... Heere Christus, laat mij onvervuld, heiden die ik hen en zeer ontuchtig, onvervuld maar stil zijn in dit «luchtig «oorjaar van uw aióon: uw geduld". Genezen van de sleur, ontspron gen aan de cirkelzaag van de tijd, zeggen we het anders dan aanvan kelijk: alweer Advent! God3 lente. OBERMAN eigende grond, slechts 7.6 ha. wordt bebouwd. Coca cola die er nog niet is Een coca cola-fabriek in oprich ting is niets, merkte mr Van Kinde ren (Kath) op bij het voorstel om niet'minder dan 42D0 m2 grond in erfpacht 'uit te geven aan de N.V. Botello in Rotterdam. Deze N.V. is nog steeds in oprichting en daarom werd het op voorstel van mr Peek zo gewijzigd, dat men met namen van personen zal werken. De heer Van Kinderen, tevreden gesteld, kon zich er ten voilé mee verenigen, zo dat de Schiedamse coca cola straks mag gaan vloeien. Het raadslid Van der Vlies was deze avond niet vlug uitgesproken. Nau,w had de voorzitter de mond gesloten of de heer v. d. Vlies be gon zijn bézwaren naar voren te brengen enwonderlijk genoeg ook die van de niet-kerkelijken, tégen het reserveren van de aula van het Stedelijk Museum als tweede huis van de geméente. Het ging hem niet X>oor die ene keer, maar wel waren er bezwaren tegen een gereserveerd blijven. Er kwam zelfs stemming van, dank zij een moeilijk beslissen de heer Poot. Met 27—3 stemmen bleef, de CH-fractie in de minder heid. De zeventig meter kademuur, die langs de Schie dringend vernieu wing behoeft,is slechts een fractie van wat er gedaan moet worden, want alleen aan de Schie in er al 500 metér op te kriappen, terwijl het in de gehele stad het aardige eindje van 2300 meter bedraagt. De vuilnisbelt, zoals de heer WiÜemsé (Kath) het staartstuk van de-Schie bij de sluis noemde, kan niet vér- dwijnen in verband met de. schepen, die hier moeten uitwijkén, Niéuwbouw aan de Rotterdamsedyk Nadat enkéle jaren geleden voor het eerst de plannen voor bebouwing van het open gedeeltevan de Kot- terdamsedijk op tafel waren gekü- - Hurert van nieuwe woningen "Wannéér dé plannen- op kórte termijn kunnen worden verwe zenlijkt, zal spoedig worden aangevangen met de bouw van woningen aan de Zuidzijde van: de Rotterdamsedijk, zo is Vrij dagavond in. deraadsvergade ring medegedeeld. Op vedzoek deelde de wethoudér van Wo- ningdienst en Volkshuisvesting mede, dat dé hurèn van hét te bouwen flatgebouw zullen va riëren vön 52,50 tot 56.50, centrale verwarming! liften e.d, inbegrepén. Er zullen in het ne gen verdiepingen tellende, flat-, gebduw 36 woningen kórhén 'mét een woóhkamer en drie slaapkamers. 44--12.50) terwijl 53 woningen een huiska mer met twéé .slaapkamers-zui den tellen .40.— 12.50). De wóningén, die aan de Rotter damsedijk zullen worden ge bouwd vragen een huur „van 35.50 (30 woningen met 3 slaapkamers) en van 33.(48 woningen met 2 slaapkamers). ,(v_ men om later plotseling weer ta ver dwijnen, zijn ze nu weer in het mid delpunt van de belangstelling ge- plaats. Gisteravond kwam in de raadszaal duidelijk "tot uiting, dat het bouwbureau „Schiedam", dat de plannen wil uitwérken, een goéde kans maakt nog dit jaar te kunnen begirlnen met de bouw van 't flatge bouw op de hoek van dé Gustoweg, waarin 89 woningen komen en een industrie ep woonhuizen-complex langs de rijweg dat 128 woningen gaat bevatten. Hoe veel het nu eigenlijk gaat kosten, is ons niet recht duidelijk geworden, maar het zal in ieder geval meer dan drie mïl- lioen zijn. De heren van der Berg (CH) en ir Dominïeus (AR) spraken hun vreugde uit over dit initiatief, dat voor hét gemeentebestuur ten volle wordt, ondérsteund. Voor dit laatste hoapte ir Dominicus bok bij de woningbouwverenigingen; die met 'plannen, komen. De wethouder kon het „hem toezeggen. Onder de woningen langs de Rot terdamsedijk komen bedrijfsruim ten, geschikt voor garages öf kleise industrieën. Dé ingangen, hiervan be vinden zich in de .achter de wonin gen bevmdénde straat. Burgerlijke Stanrl GEBOREN: Theodórus.B. Pi, z. v. Th. J. A. Alberts én A. C. van Striéri: Pi«ier A.. z. v. P. A, de Jong én P. Cörnet; Freddy F. J„ z. van F. Vogelézaag en P. 3. Helle. OVERLEDEN; D. Schroot én, 75 J„ we duwe van C. A. de Pater. ROTTERDAM. Dat 't oratorium „De Apocalyps" van Henk Badings (de componist schreef dit werk in opdracht van de Mij. tot Bevorde ring der Toonkunst Afd. Rotter dam) een weinig geslaagde com positie kan worden genoemd, spreekt eigenlijk bijna vanzelf. Im mers de Openbaringen van Johan nes niet te.;yerwarren met Evan gelist Johannes zjj'n uitingen van een vrome, geëxalteerde geest, die in een stroom van woorden en symbolische begrippen spreekt wel ke zich weinig lenen tot muzikale verklanking. Concreet opgevat en m,uzikaal uitgebeeld moet er een théatraal soort muziek ontstaan, die dan artistiek beschouwd weinig om het lijf heeft, ook al is zé.in nog za'n modern gewaad gestoken. Badings heeft ojp. over zijn com positie geschreven: „Wie in deze muziek eén. nauwkeurige program matische verklanking zoèkt van de details vha dè bijbehorende tekst is op de verkeerde weg". Merkwaar digerwijs is deze muziek echter van de eerste tot de laatste maat pro grammatisch zelfs soms op een kin derachtige naïeve manier. Elke concrete voorstelling wordt muzi kaal geaccentueerd en dit loopt dan meerdere malen uit op een brave- Hendrikken-gedoe of ook wel in de grotere episoden bijvoorbeeld' ,op een soort drukdoende filmmuziek. Over smaak valt niet te twisten en over een muzikaalpsychische gesteldheid evenmin. Er zijn mis schien mensen d£e in dit werk mu zikale ontroering vinden. Ik echter niet. De uitbeeldingswïjze is meest al in een zwaarwichtige en dikke contrapuntïek vervat. 'Trouwens, hetgehele klankidioom is log en dik. Slechts voor de vakkundige vaardigheid waarmee- deze muziek in partituur is gebracht kan men waardering hebben. Zo ook voor de instrumentatie. Ze is weliswaar niet bepaald van hoog gehalte van koper, de'slaginstrumenten en zelfs de vibraphoon wordt een nog al overvloedig gebruik gemaakt maar ze verraadt een gedegen vak kennis hetgeen, dit zij grif toege geven, ook van de gehele structuur van het werk kan worden gezegd. De. uitvoering "Van dit oratorium was in elk geval verzorgd genoeg om een inzicht omtrent de inhoud rvan te krijgen. Het Toohkunstkoor, hoewel niet altijd -even klankvol (vooral .de mannenstemmen klon ken soms mat en schraal) en be heerst, dwong niettemin waarde ring af voor de wijze waarop het zich van zijn moeilijke taak kweet en het Rotterdarnsch Philharmoniséh Orkest, doorkneed in het spelen van zulke muziek, komt eveneens een woord van lof toe. De solisten Corry Bijster, sopraan Annie Hermes, alt, Louis van Tul der, tenor en Herman Schey. bas,, volbrachten, voorzover, dit '-te horen was hun allesbehalve gemakkelijke taak eveneens op.respectabele wijze en Henk Schaer declameerde met grote kennis, van zaken. Otto Glastra van Loon deed wat hij kon om het werk een zo warm mogelijk pleidooi te bezorgen en leidde het geheel met. vaste hand. HERMAN VAN BOEN Inlichtingen verzocht In Vlaardingen wordt sinds 10 November: vermist Anthónie Nic- laas van Baaien géboren te 's-Gra- venzande 26 Februari 1877, wonen de Bleekstraat 63a. Hij verliet óp 10 November jL zijn kosthuis en is sindsdien niet teruggekeerd. Hij verkeerde in een zwaarmoedige toestand zodat een ongeluk ge vreesd wordt. Hij was gekleed in een blauw costuum, droeg een gryze gleufhoed, zwarte of bruine schoenen en waarschijnlijk, een zwarte winterjas. De commissaris van politie te "Vlaardingen ver zoekt allen die inlichtingen kunnen verstrekken zich te melden bij de afd. recherche van het hoofd bureau. Met het troepentransportscïiip ..Johan van OJdenbaraevelt" (vermoedelijicé aankomst tè Amsterdam 8 December) komer. de volgende 29 Schiedamse mi litairen naar huis: H. T. Byioo. Singel 225; G. M. van Pelt, van Maruxr.stcaat 18b: C. A. Schra- vcsande, Loréntzplein 30 Bov. Ill; C. Verboom, Zwartewaalsertraat 14: M. Vermeulen. Vlllastraat 37; H. A. Visser. Mariastraat 76b; W. C. Visser. Westtran- kel-straat £>4b; A. J. G. Vredcnbregt. ZwartewaakestraBt 12; T. 3. J. Wind- horst. Errimastraat 25; A. Wolthuis. Le liestraat 34: K. R. E. Seifért, P. K. Or,- néslaan 122b I: J. C. van Batenburg, Brocrsveld 24a; L. J". van den Brink. Daltonstraat 62c TI; J. A. Ham. Schied. weg IG6: J. W. C. van Hénten, Ooster- atraat 121b; 3. J. Kok. Parallelweg 128b II: H. van der Kroft. Huijsmans- straat 83b: B. G. C. Schra. Putlersboek- sestraat 46: K. Visser. Tol'.ensstraa: 3b: J. W. de Graal. Lorentzplein'2b Ut: J. de Lange, Singel 88b: L. J. Niesten. Fa- brlpicin löb; W. Be2emer. Archimedes- straat 42; P. Boender, Morsestraat 29c; A. Bitter, van Swindcnstratt 64a: H. J. Pigee. Snelliusslngel 22aJ. H. Eerlng. Geervlletséstraat 2b: W. Putter, van Musschenbroekstraa: 13b; A. P. Jeup. Sim. Stevinstraat lla. UIT DE HERVORMDE KERK In do laatste vergadering van dc kerkeraéd van de Ned. Herv. Ge meente in Schiedam is ter sprake ge komen de verdere financiering van de restauratie der Grote Kerk, die ola. het orgel, de doopvont en. ver beteringen van het meubilair omvat. Besloten is een 3% obligatielening te sluiten, mede in verband met de terugbetaling van geleende gel- déil. Er heeft een bespreking plaats gevonden tussen de kerkeraad en het bestuur van het plaatselijk Oe cumenisch Comité over de gedachte van kerkelijk afvaardiging. De ker keraad van de Ned. Herv, Gemeen te voelt hiér wél voor, doch dan zou het bestaande Oecumenisch Comité, dat thans uit individuele personen is. samengesteld, moeten worden ver vangen door een Plaatselijke Oecu menische Raad. die vérband hóudt met de landelijke Wereldraad der Kerken. De besprekingen over deze kwestie zullen nog worden'voortge zet. Tot ouderling zijn benoemd de hé ren J, Herwig en L. Elderhorst De eerste kwam in de plaats van de heer A Gerritsen, die voortaan zal optreden, als jeugdouderling. De heer P. de Wagenaar heeft om gezond heidsredenen bedankt, als diaken. Ia zijn plaats trad de heer J. Gille. Vér der waren nieuwbenoemde diakenen D. Krommenhoek Jr. (vac. D. Krom menhoek. Sr.) en J. Ti Voörttach (vac. W. G van' Pul). CONSERVEN - Hedenochtend, iets na zeven stale op het moeilijke, donkere ver keerspunt dwars over de rails bij de Incassobank (Goudsesingel- Pofripenburg) de 74-jarigepak huisknecht M, A. T. over vóór een van dg Goudsesingel Dmlaagko- mende wagen van lijn 15. De man ;schrok, sprong terug en geraakte önder de electrisch rijdende wagen. Hjj het opkrikken van de wagen gleden de steunen weg in het zand, zodat de wagen scheef - naast de rails kwam te staan/ De politie hield auto's aan die met hun kop lampen het punt van. het ongeluk konden verlichten. Het verkeer van.de lijnen 4, 16 en 15 werd om gelegd. Even over achteh begonnen enkele wagens zich weer over d'e gewone route te bewegen. Het slachtoffer van dit ongeluk was inmiddels reeds naar het zieken huis Coolsïngel gebracht.' Hij was. vrijwel op slag dood, OVERSCHIE T- 6 Dec. om 5 uur n.m, zal dé buurtvereniging Schiéwijk vóór de kinderen van haar ledert eén Ót. Ni- colaasmiddag geven in het Vereni gingsgebouw. VOORMALIG HOFJE VAN BE LGIS. Een oud bordje, gespijkerd tegen het hoog oprijzende, hek, dat nog iets van z'n vroegere im posantheid heeft weten te bewa ren, duidt de voorbijganger het kofje, waarin vroeger de oude vrouwtjes hun laatste levensda gen sloten. Wie nieuwsgierig eens de toegangspoort binnenstapt, zal er teleurstellend weer vandaan komen. De intimiteit van voor bije dagen vindt men er niet meer meer terug. Prijsgegeven aan het verval, gaat het hofje het einde, dat ai in zicht begint te komen, tegemoet. Nog een paar jaartjes en ook hier zal 'n nieuw Schiedam bezit nemen van een voorbij verleden. Cineac: Tragische Jacht Men kan nu gerust zeggen, dat Italië bet monopolie heelt van die filmstijl, die de kem van de problemen, welke oorlog én bevrijding opwierpen, heeft ontdekt en vorm gegeven met een mini mum aan verdichting en een maximale kracht en directheid. Het gaat hier om het vraagstuk van de gedemobiliseerden, die aan hun lot. overgelaten, berooid en beroofd van alles, hgt land doortrekken, deels zich aansluiten tot landbouw-coö- peraties, en dat zijn dan- de gelukkigen order nen, deels verworden tot ban dieten, die plunderend cn moordend.het land afstropen. De film toont dan de onvermijdelijke botsing tussen deze twéé groepen: het staatssubsidie voor de kolonie wordt door een bende geroofd, die geleid wordt door de rentmeesters van het land, dat de kolonisten bouw> rijp hebben gemaakt. Het is de bijzondere prestatie-van de regisseur Giuseppe de Santis, dat hij de grate Hjn'van deze gebeurtenis .steeds vasthoudt en er de Inspiratie aan'ont leent om de betekenis van het grond- gegeven een steeds voelbare, wijdere strekking-te geven. s Deze „film van dc maand" heeft ons bijzonder getroffen; wfj geloven dat het de Cineac-bezoekers, en mogen het zeer velen zijn, evenzo zal vergaan. 't Venster: Doodlopende straat Dezelfde openhartigheid, waarmee William Wyler in' zijn „De beste jaren van ons leven" het probleem stelde van „de weg -terug" uit de jongste oorlog, kenmerkt de realistische film „Dead End", die de criminaliteit van de New Yorksé sloppenjeugd tekent. Van de maatschappelijke'wantoestan den, die In „Gods own country" heersen en die men In films als „Fury", i,I-am a fugitive" eh boeken (Ann Vickers, Grapes of Wrj.th) beschreven ..kan vinr den, heeft de doorsnee-Europeaan, mis leid door het-zoet gepljp van Hollywood nauwelijks weet. „Dead End"-is één-van die uitstekende „sociale" film3, die met een verrassende eerlijkheid het vuil menselijk en materieel laten zien, dat de slums van New York herbèrgen. ..Dead End",, de naam is wel goed ge kozen! (Ingez. Med.)- WRINGERS ROTTERDAM, Gr. HUledljk 231b tel. 72310. DordtseJaan 146a SCHIEDAM, Hoogstraat W Tel. «9599. flngez: Med.) Bij de bestrijding van griep rijn met (Marine „4" uitstekende resultaten Bereikt. Eik tablet bevat 4 beroemde geneesmid» dq|en, die een krachtige, maar weldadige werking hebben, waar door men spoedig weer in staai is, opgewekt zijn werk te verrichten. .TEGEN PIJNEN Q*G£1£F 20 T&fiS^TJCN *4 üii SPORT EN SPEL. We mogen niet. mopperen ever de prestaties van onze Vlaardingse voetbalclubs! Ach, natuurlijk zouden we ook liever wat betere clubs in Vlaar dingen krijgen en zouden we .ook graag, proberen uit die drie clubs er één te formeren, die het tot de eerste klas zou brengen, maar dat schijnt noga] moeilijkheden óp te leveren. We begrijpen overigens niet, dat die moeilijkheden zo groot moeten zijn. Daaritan den ken we nu echter niet en we ver- heugén ons alleen in de goede re sultaten van de laatste weken en zien met belangstelling de Zon dag tegemoet. Fortuna gaat naar Cóal in Rotterdam eri als we ons niet vergissen zaï het een zware dobber worden voor de Vlaardïn- gers. Er zijn allerlei records én het zou ons niet verwonderen als de Coal-mensen het er op gezet heb- ben de club te zijn, die een zelfde tegenstander het grootst aantal keren verslagen naar huis te stu ren. Fortiina heeft nog nooit' kans gezjon daar te winnen.VFC krijEt het iri Loosduinen gemakke lijker tegen de Postduiven. Laten de geet-zwarten echter op hun hoede zijn, want ook ONA rekende Zondag op een overwinning en kreeg een 3-0 nederlaag te slikken. GDA komt uit Loosduinen naar onze haringstaa om er twee pun ten te overhandigen aan de aan voerder van de Hollandiaan. Er moet gewonnen worden, al zullen de GDA-ers al het mogelijke doen om een nederlaag te verhinderen. Zij worden getraind door de oud aanvoerder van de Hollandiaan Leen van Woerkom. Dit zai wel het nodige geïnstrueerd hébben MIDDENSTAND PARAAT. Goed zo, zoudén we willen zéggen. Onze Vlaardingse huismoeders gaan nog maar al te vaak „naar dé stad" om inkopen te doen, terwijl er in ons goede Vlaardingen ook van alles te koop is. De Vlaardingse midden standers hebben ingezien, dat hier in verandering moet worden ge bracht, niet nu, maar enkele jaren geleden reeds ,en keer op keer trekt men thans de aandacht door grootst opgezette reclame-acties, die tot nu toe zeer in de smaak zijn gevallen. Sint-Nicolaas werkt er dit jaar ook aan mée en hij werd dan ook Woensdagmiddag, onder grote belangstelling van groot en klein binnengehaald/ Het was een waardige ontvangst die de goede Sint op het stadhuis te beurt viel. De burgemeester in eigen persoon .sprak de Sint toe en heette hem hartelijk welkom. De Sint zei het prettig te vinden ook dit jaar met zoveel enthousiasme te zijn ont vangen. Hij nam later zijn intrek in zijn hoofdkwartier naast de Visbank. FILM EN TONEEL. We hebben een drukke tijd! Varia gaf deze week twee uitvoeringen, die er zijn mochten. We kregen de overtui ging. dat er onder leiding van een goede regisseur en die heeft Varia in Frits Polman ongetwij feld heel wat te bereiken is en dat juist die'leiding een opvoering maakt of breekt. Moge onze andere Vlaardingse toneelgezelschappen dezelfde mening toegedaan zijn. Ongetwijfeld zullen we dan in de nabije toekomst van meerdere ver enigingen beter werk kunnen rien. De Combinatie Personeelsvereni gingen heeft „Sunlight" bereid ge vonden een opvoering te geven, op Zaterdagavond ;a,s. Ook Sunlight heeft een goede'; regisseuse en en kele goede krachten. Die zaal Har monie moet vol Zaterdagavond.. Het zou trouwens wel bedenkelijk zijn als dat niet het geval ,was, want de toegangsprijs bedraagt alles bij elkaar 75 cents. Het lijkt ons toch, dat dit een zeer matige prijs is.. Waar we verbaasd over staan is het feit, dat de Remonstrantse Kerk nog gemakkelijk een aantal mensen had kunnen herbergen Dinsdagavond, toen Willem van Cappellen daar op uitnodiging van/ het Instituut voor Arbeidersont wikkeling een Heijermansherden- king hield. De prijs bedroeg 50 ct. Offezou Willen van Cappellen niet goed genoeg zijn voor onze Vlaardingers? We kunnen toch ook niet zeggen, dat we verwend wor den! ZIJ LIEVER DAN WIJ. Boven aan de Schiedamseweg, vlak bij gaardingen-Oost wordt geheid! Nu wordt dat in Vlaardingen de laatste tijd wel eens meer gedaan gelukkig! daarover hoeven wij ons niet te verwonderen, maar de buren van het nieuw te bebou wen gebied voelen zich niet zo lek ker. Hun huis heeft nl. een steun tje gekregen van enkele boom stammen omdat het anders wel eer.s kon gebeuren, dat hun huisjes het niet langer hielden. Zoals we al zeiden, zij liever dan wij. Hét toneel van actie: een slop, waar Onmogelijk deftige flats, ln een dura gril gebouwd „zo pittoresk, immers, dat uitzicht op al die gezellig griezelige achterbuurtenl" hoog bovenuit tore nen, loopt dood op de grote rivier. Dead énd. Maar ook dead end voor het gajes, dat in deze krotten Muist, voor de gangs van stelende en. dobbelende jonge straat slijpers,die nu nog wel met hun tegen standers afspreken geen ilessen of mes sen te gebruiken b(j de eerstvolgende vechtpartij,.maar van wie het nü ook al duidelijk is, dat ze zullen eindigen, zoals dé achtvoudige moordenaar Baby Fade Martin met zn. omgebouwd gezicht, dat niet herkend mag worden (They call it plastic, zegthü) eindigt: dead end. Hoe kunnen die jongens ook eigenlijk anders? Wat ze zien, wat ze horen, waar ze wonen, zelfs de lucht, die zc inademen en het drabbig water, waar 'ze induiken, het is alles even verpest, Humphrey Bogart. Joel McCrea cn Sylvia Sydney J? ver en goed. werk Ln deze lllm, maai de belangrijkste bijdrage aan het drama léveren de rauwe achterbuurljongens zelf. Wyler heeft in de regie hoge troe ven gespeelden gewonnen. Dead End Is een nog steeds indrukwekkend werk, ook filmisch uitstekend geslaagd, dat men stellig moet gaan zien. Lutusca: Christoplier Columbus Het merkwaardige van de historische technicolor „Christopher Columbus", een gala-pfoductle van Hank. Ja, dat de regie na een zeer lange aanloop waarin de voorbéréidlngen en de hofmtriges, die de Genueca te doorworstelen .had, voor tot de daad tè komen, uitvoerig en nauwgezet geschilderd worden, de spec taculaire kem van deze geschiedenis, de reis van de/„Santa Maria", de „Nina" én /Pinta" en dé ontdekking van het niemve land, eigenlijk in vogelvlucht be handelt. De film heeft daardoor stellig eén vrij serieuze basis gekregen, maakt historisch een niét al te onbetrouwbare "indruk immers alle belangrijke ge beurtenissen ln dc geschiedenis zijn het resultaat van moeizame, vaak hopeloos schijnende strijd tegen ontzaglijke moei lijkheden —maar deze regie-opvatting heeft toch ook weer een ernstige scha duwzijde, daar het rhythme van de film er gevaarlijk door verstoord wordt. ■De rol van Colurobds wordt door Fre- drie March uitstekend vertolkt en de omvangrijke Francis L, Sullivan speelt de onsympathieke Bobadillax. „Christo pher Columbus" ia een kleurige, leven dige film, die de aandacht, waarop ze aanspraak maakt, heus, wel waard is. In het voorprogramma van Lutusca dat ditmaal eën „culturele" week heeft, draait „De KinderrcpubUek". eer Ame- rikaanee documentaire, the een enigszins geflatteerde schets geelt van de rehabi litatie van ontspoorde jeugd in een zeer ideaal -hervormings-centrum. Het beeld van Starreveld staat in het Julianapark. Zóver zijn we dan toch gekomen na al die jaren van strijd om de zedelijke waarde of onzedelijke onwaarde van dit kunstwerk. We zijn er verheugd over, dat Pietcr Starrevelds schep ping toch nog een plaats heeft ge kregen in onze stad, zij het dan ook, dat een deel van de gemeen teraad het liever anders had willen zien. Met dit plaatsen hebben we blijk gegeven de kleingeestige eng hartigheid, waarmee we in het ver leden' maar al te vaak zijn bestem peld. te kunnen overwinnen, om dat we de overtuiging zijn toege daan. dat zedelijkheid allerminst een kwestie is van meer of minder bloot. Het zou een simpele daad van er kentelijkheid tegenover bet monu ment-comité zijn geweest, wanneer men van officiële zijde de onthul ling van het beeid zou hebben aan gegrepen om zijn waardering voor het vele werk, dat door de leden van het comité is verricht, uit te spreken. Dit had ook kunnen ge schieden zonder dat men het nodig zou hebben geacht de onverkwik kelijke historie, die er zo langza merhand rond is ontstaan, weer op te halen. Hiertoe schijnt men xuet genegen te zijn. Het moet blijkbaar worden doodgezwegen. Maar we zijn er met het bezwaar tegen een officiële onthulling nog niet. Nieuwe bezwaren zijn. er ge rezen, nu mentot de ontdekking is gekomen, dat in het voetstuk van het beeld de woorden gebeiteld zijn: „19401945. Aan allen, die vielen, die streden, die leden voor het vaderland". Dat moet eruit, schijnt er gezegd te zijn, want we willen niet, dat de indruk wordt gewekt alsof dit beeld het oorlogs monument van Schiedam zou zijn. Natuurlijk heeft men gelijk, for meel zeer zeker, maar we vragen ons toch af, of de zaak nu niet wat aL te ver wordt doorgedreven. Het beeld van Pieter Starreveld is een oorlogsmonument en zal d.at altijd, blijven, met of zonder inscriptie. De reliefs, uitbeeldende de over val, de onderdrukking en het ver zet, waaruit oprijst de vrouwenfi guur als symbool.van de reinheid, die de vredesduif ih de besloten heid van de hand tegen de borst houdt gedrukt -het is nog geen werkelijke vrede spreken genoeg voor zichzelf/Daar. zou zelfs geen inscriptie voor nodig zijn. Waarom, zo vragen wij ons af, wil men deze inscriptie nu beslist laten verwijderen alvorens het tot- een algehele onthulling in stilte komt. Moeten wjj hierin zien een laatste machtelozetegenkan ting, ogenschijnlijk óp formele gronden, maar in wezen van meer politiek gehalte? We krijgen sterk de indruk. In principe besloot de gemeente-, raad reèds tot oprichting van een nieuw oorlogsmonument in.'óe Kop van de Plantage,. Laat men thans een inscriptie, die reeds lang gele den wérd ingebeiteld en waarover tot voor enkele dagen nog niemand een mond bad opengedaan, niet gaan verwijderen. We hebben nu genoeg beeldenstorm gehad. Hét programma van dè Schied. Toneelkring De eérstkomende Donderdagavond is, zoals wij reeds eerder konden be richten, het Passage-theater gere serveerd .voor de Schiediamse To neelkring. De Komedianten van Jo- han Kaart voeren dan op het blij spel „De model-echtgenoot". Na deze toneelavond, die behalve voor leden van de Toneelkring ook voor intro duces toegankelijk is,, komt er ln Maart een avond piet hét gezelschap „Comedia". Pogingen worden in het werk gesteld om dan hier een voor stelling te krijgen van „Tramlijn Be geerte". Behalve deze twee toneel avonden komen er ook nóg enkele in combinatie met de Kath. Toneel kring. s Zal Schiedam het tegen Stolwijk kunnen klaren? „Schiedam" zal Zondag eén zwa re dobber hebben. Zij krijgt dan het sterke Stolwijk op Boshoek te gast, welke club uit 7 wedstrijden een doelgemiddeide heeft van 33-r 9, dus bijna 5—-1 per wedstrijd.: Als we daar tegenover de score van Schiedam bezien (9—8). dan ziet dat er op papier niet bijster hoop vol uit. De zwart-witten hebben echter vorige week tegen Alblas- serdam een prima wedstrijd ge speeld en wanneer zij in dezelfde vorm zijn, zou dat voor Stolwijk een geduchte tegenvaller beteke nen. Dus wij kunnen, zonder opti mistisch te zijn, onze stadgenoten geenszins by voorbaat kansloos be schouwen en verwachten aan de rand van het Sterrebos dan ook een met enthousiasme vesneelde wedstrijd. WALDO Bil GEEH EBPOa IEL MUS VERWARMDE WAUE, HARMONIEVERENIGING H.V.O. JUBILEERT De populaire Vlaardingse Harmo nie vereniging H.VÏO/ had gister avond de- gehele zaal Harmonie no dig, om alie'mensen een plaatsje te geven, die waren gekomen om het concert, ter gelegenheid- van- het 15- jarig bestaan der vereniging bij te wónen. Er werd echter niet alleen, gemusiceerd. Er' waren, vele spre kers, die de .voorzitter en daarmee de vereniging hartelijk feliciteerden, met het bereiken van deze mijlpaal. Gaarne voegen "wij onze felicitaties hier aan toe, H.V.O. heeft kans ge zien in die- 15 jaar een vereniging te "worden, die zich in een grote po pulariteit van de bevolking mag verheugen, terwijl het peil/van het gebod ene zeer goed is, H; V, heeft reeds meerdere malen bewezen, dat; er met haar leden ernstig rekening moet worden gehouden op concour sen. Er waren veel bloemen en bet publiek zette de felicitaties kracht bij door een hartelijk applaus. Zater dagavond als het weer hettoe- ]aat zal de jarige.vereniging een. rondwandeling door de'stad maken- Er wordt om drie 'tiur van het ge bouw Soli vertrokken. BURGEMEESTER IN BESTUtJR ZIEKENHUIS' Doordat dr, Linzel geneesheer directeur van het ziekenhuis is ge wórden ontstond er eén Vacature in. het bestuur van de „Vereniging-Al gemeen Ziekenhuis". In een "Woens dagavond gehouden bestuursverga dering werd dè burgemeester van Vlaardingen mr J. Heusden .tof voor zitter van het bestuur gekozen. WINKELS LANGER OPEN Ia de periode van Maandag 28/No vember tot en met 3 December a.s/ zullende Vlaardingse winkels 's avonds van 7. tot 9 uur geopend zijn. Aldus besloten B. en.W.. van Vlaardingen. in verband met de. ac tie van de Vlaardingse Midden stands-Centrale. Op .29 November a.s. zal men in de zaai Excelsior een collectie postdui ven kunnen bewonderen, die is bij eengebracht door de postduivenver eniging „De Adelaar". Ongetwijfeld zal er grote belangstelling bestaan voor de tentoonstelling van deze vo- gels, die reeds door de eeuwen hoen. zoveel hebben betekend voor dé mensheid.: Er zullen oude, jonge en late doffers, zijn. Leden, "die deel wensen te nemen aan de tentoon stelling, moeten hun duiven Maan dagavond laten inkorven in de bo venzaal van Excelsior. (Ingn Med.). gorgelen regelmatig wet'Supgra

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3