Arbeiders willen niet naar Russische pijpen dansen I Sint Nicolaas namenprijsvraag Mod l oeus Fascistische infectie NIEUW WERELDVAKV ERBOND IN DE MAAK Westen is een illusie armer.y maar een ervaring rijker Citrine's pessimisme gerechtvaardigd Radioprogramma éL Ie prijs: Philips Philetta Radiotoestel 2e prijs: 1e klas Stofzuiger 3e prijs: Electrisch Kacheltje Wat U te doet) heeft Nico Maas mist vechtlust en bokst onbeslist DE ONBEKENDE WREKER Duitse koopvaardijvloot is van zeer bescheiden omvang ba mm post voor overzeo Dinsdag 29 November1949 AU men de onderstaande brief tóest fdie tc|? met alle taal- en stijlfouten puernemen) is het dan ro weemdtécancludef en, dat er nog heet töat fascistische infectie na de oorlog U overgebleven? Mijne Heeren. A&hgezièn - de vóórlichting en het; eventueel door U geleverd commentaar; op verschillende ge- beurtemsserr van dien aard is, dat het geheel niehmeer dé moeite van het lezen waard is, hunt "U rafj als abormé afvoeren per 1.1.50. Als voorbeeld dienen, de volgende feiten;;' 3 1/ Eenigen- .tijd geleden meldde Ur dat een Nazi-SSer gekozen was als. Christus figuur 6y de Passie spelen en gafhier commentaar op, welk cormnantaaf zeer terecht werd aangevallen dooi- den Hr Roos en deel ik Kët standpunt van den Hr Roos volkomen en heb ik hier geen woord aan toe te voegen 2/ U meldde kort geleden, dat Franco in Spanje een leening trachtte te sluiten in Amerika en lichtte dit toe in een artikeltje, dat kant noch wal raakt. Het beste liikt mij, dat U eens meldde, hoe veel dollars Nederland al gekregen heeft uit de Marschal-hulp, er. hiermede een, schijn wel vaart voert, die - onherroepelijk fataal voor dit land is."en zullen de gevolgen ook niet uitblijven. - 3/ In de krant van gisteren wor den heele kolommen gewijd aan een jodenbengel, die een vliegtuig ramp overleeft heeft en dat er zelfs een comité gevormd is, om deze knaap nog financieel te steunen. Beseffen de promotors van deze actie niet daar. waar er hier in Holland nog. ellende genoeg wordt geleden., het onverantwoordelijk is, dergelijke acties op touw te zetten, aangezien hiermede het anti-semi- tisme aangekweekt wordt? Boven dien gaan de gelden de grens over ais deviezen.' waartoe niets tegen over staat" Men beeldt Holland ?!Uid af met boeren-boerinaetjes en windmolens, doch het ware beter geweest hier voor te nemen een collectebus met het woord Holland er op. Hoogachtend. W. OOSENBRUGH "Wy prijzen ons gelukkig met de wetenschap dat meneer Oosen- brugh ónze voorlichting niet accep teert. Zij is ook niet bedoeld ooor lieden tjan zfjn stog, dat spreekt over jodenbengel" en zich dan nog huichelachtig bezorgd maakt over het antisemitisme. (Van een onzer redacteuren) In Londen, waar in 1864 de arbeiders aller landen zich voor de eerste maal in degeschiedenis verenigden, in hetzelfde Londen, waar de Britse arbeiders eenmaal stormachtige de monstraties hebben gehouden tegen de onderdrukking van Polen door het Russische Tsarisme, waar zo menig internatio naal arbeiderscongres heeft plaats gevonden, zijn vakbonds vertegenwoordigers uit diverse Europese landen bijeen geko men om te beraadslagen over de stichting van. een nieuwe vakverenigingsintemationale. „Den Eendracht" vierde haar veertigjarig bestaan Tér gelegenheid van het veertig- jarig bestaan heeft de herstellings oordvereniging „De Eendracht" van het Rotterdamse trampersoneel gis teravond in de Riviérahai een druk bezochte feestavond gegeven, De of ficiële-receptie- zal -op 10 December plaatsvinden' in de Blauwe Zaal De' heer M-JHé^Skérk, voorzitter van de contactcommissie, wees in zijn openingswoord dp het prachtige sociale doel van de vereniging: het verlenen van hulp a^n die leden van het RB.T.-personeel, die door bijzondere omstandigheden lichame lijk en geestelijk zijn achteruitge gaan. Spreker releveerde voorts, dat 90 procent van het. trampersoneel is aangesloten bij de vereniging. Na hem voerde de voorzitter van ..De Eendracht", de heer G. W. v. d. "Woert, het woord. Deze huldigde in het byzonder de pioniers van de ver eniging en bood de heren J. v. d. Water, adjunct-inspecteur, A. Hcyli- gers, technisch hoofdambtenaar en A.'de Vries, conducteur, die reeds 40 jaar onafgebroken lid zijn, een zil veren asbak met inscriptie aan. Het programma werd met een feestelijke mars geopend door de RET-iharmonie oJ.v. dirigent A_ Meyns Wzn. Een aantrekkelijk variété-programma en een gezellig bal, verzorgd door de RET-harmo- nisten, amuseerde het publiek gedu rende het verdere gedeeelte van de avond. DINSDAG 29 NOVEMBER 1949 HILVERSUM 1. 19.— klokje van ze ven uur IS-*» klassieke muziek 19.40 Paris vous Parle 19.45 Richard Crooks 20J— nws 2005 in het radio zoeklicht 20.15 Bonte Dinsdagsvoadtrein 21.30 Su rinaamse rnuziek 2L45 buitenl. over zicht. 22.— Pierre Palla 22.30 georgrafi- scbe miniaturen 23.aws 23.152i, Rachmaninoff. HILVERSUM n 19— nws 19-15 actu aliteiten 19-25 dit Is leven 19.40 orgel- concert 20.nwj 20.05 de gewone man 20.12 hoorspel 22.45 avondgebed 23.— nws 23.15—24.— kamermuziek. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1949 HILVERSUM I: 7.—nws.7.15 (VARA) soc. strijdlied. 7.18 gr-pl. 7.30—8,30 zen dersluiting. 8.30 nws. 8.43 Sidney,-Torch. 8.50 voor de vrouw. 9.weerrapporten. 9.30 Mozart-cyclus. 10kinderen m mensen. 10.05 morgenwijding- 1020 Onze keuken. 10.35 als de stofzuiger zwijgt. II.— 'pop. non-stop prog. 12.— Kilfana Hawaiians. 12-30 lar.d. en tuin bouw. 12,33 voor het platteland. 12.38 pianospel 12.55 kalender. 13.— r.ws. 33.15 Promenade ork. 14.—gesproken portret 14.15 jeugdconeert. 15.kin- - derkoor. 15.20 speel JU dit ook? 15.30 zo "de ouden 2ongen. 16.— het stond in de krant. 16JO—1730 zerdersluiting. 17.30 voetbalreportage. 18.— nws. 18.15 Varia. 18.20 Sidney Tcrch. 1850 reg. uitz. HILVERSUM I:. 19— parlementair overzicht." 19-15 MlEs Brothers. 19.30 onze spelregels. 19-40 weekkroniek. 19.45 op. bezoek bij anderen. 20.— nws. 20.05 dingen van de dag. 20.15 soc. nws. 2020 De zlgeunerbaron 21.40 hoorspel. 22 20 Jan Corduwener- 22.45 tussen mens en nevelvlek. 23.nws 23.15 swing and sweet. 23.40—24.— gr.pl HILVERSUM II: 7.— nws. 7.15 een woord voor de dag, 7.30850 zender- sluiting. 8-33 nws. 8.40 (NCRV) Te Deun» Laudamus. 9.— weerrapporten. 9.03 bezoek bij zieken 9-30 waterstan den. B.35 Symph. concert. 10 30 morgen dienst. U,viool en plano 11.05 hoor spel 12.— herh. Steravond. 12.30 land en tuinboaw. 12.33 trio Fantasia 13 nws. 13.15 psalmen Davids. 13.20 gr.p». 13.50 Sweelinckkwartct. 14.15 Melachrtno ork- 14 30 werken van Faurè. 15.— jeugdconeert. 15.45 voor onze meisies en jongens. 16.30—17,30 zendersluiüng. 17.30 planoduo. 17.45 reg. uitz. 18.— Ne der 1. koren en korpsen.'1830 kome ten en vallende sterren. HILVERSUM II: 19— nws. 19.15 reg. uitz.' 19.30 sportcommentaar. 19.40 van daag. 20.— nws. .20 05 commentaar, fami- Uecompetttie- 20.15 Vrij en 3ÜJ 2055 verwereldlijking" ln ons gebedsleven. 21 - Wcst-Europese concerten. 22.— NCRV koor. 22.20 San* Scoud. 22.45 avondoverdenking 23. nws. 23.15— 24.operettefragmenten. De vergadering is een dringende noodzakelijkheid geworden. Zolang er sprake is van een arbeldersbewe- ging, heeft men de grote betekenis van het „eenheid maakt macht" be seft, heeft men begrepen, dat dat gene waarvoor men vocht alléén ver wezenlijkt kon worden. wanneer overal ter tvereld de arbeiders de handen in elkaar sloegen, omdat zij pas gezamenlijk cn verenigd diep ontzag inboezemden. En het oude, in. 1945 te Rarys gestichte Wë- reldvakverbond ligt verscheurd 'it- een. Wat er van rest is niets anders dan een werktuig in handen van lie den, die weliswaar beweren de be langen van alle werkers te beharti gen, do-h die tegelijkertijd Polen on derdrukken op een even schaamte loze wijze als.-waartegen 85 jaar ge leden reeds de Britse vakverenigin gen protesteerden. Lieden, die de oude wijsheid, dat „de arbeider niet vrij kan zijn, zolang de Polen en tie Hongaren worden gekneveld", rhet voeten treden. In lS4o leek het allemaal zo mooi en veelbelovend. Meer: dan 65 mil- iioen arbeiders uit 54 landen hadden zich ongeacht, ras, nationaliteit of politieke overtuigingverenigd. Vc'-r de eerste maal was er een werkelijke internationale der vakbonden tot stand gebracht. Voor. het eerst sinds 1918 of misschien wel sinds de eerste jaren der eeuw werkten op vakverenigingsgebied mensen van zó uiteenlopende denkbeelden .samen als de uiterst gematigde Léön Jou- haux, de bolsjewiek' Wassilij -Koez- netzow en\ Sydnew Hillman, verte genwoordiger van het nog zq piep jonge Amerikaanse. C J.O. Hoop en verwachting vervulden de barten. Al liet dan een zo erva ren yakbewegingsmarx als Sir Wal ter Citrine: nog vóór het WW werd opgericht zijn waarschuwende stem horen, al uitte hü zijn vrees, dat ér met de Russen, dié uit een zo geheel ander politiek milieu kwamen, wel eens ernstigemoeilijkheden zouden kunnen rijzen; ia doorsnee was men optimist. d%<Yg Twéé én één half jaar later bleek hét, dat hét pessimisme van de Britse arbeidersleider volkomen ge rechtvaardigd was. Wel had Jou* haux op de oprichtingsvergadering onder enthoutiast applaus van alle gedelegeerden uitgeroepen, dat bet de plicht van de arbeidersintema- tionale was de vrede te waarborgen, zodra,het er om.ging deze woorden in practijk -të"brengen openbaarden rich ernstige verschillen, die ten slotte tot een onherstelbare breuk hebben .geleid. Zolang het wereld vakverbond zich beperkte tot het aannemen van resoluties tegen het Franco-bewind, die tot vrijwel niets verplichtten, zo lang heerste er in het WVV een roe rende eensgezindheid. Toen men zich met de Griekse kwestie kreeg bezig te houden, .waar Oost en. West zo volkomen anders over dachten, toen kon men al met moeite een zwak compromis bereiken. En fel botsten de standpunten toen bet Wereldvakverbond zijn standpunt moest bepalen over de manier waar op de vrede in Europa voor de ko mende generaties kon worden gega randeerd. Vrede, aldus een meerderheid, is sléchts verzekerd in een welvarend Europa, dat gevrijwaard is van ellen de en gebrek. Dat is onder de huidi ge omstandigheden slechts tot stand te brengen met-behulp van hat plan Marshall. Daarmee was de knuppel In het hoenderhok gegooid, omdat de Russen het Europees Herstel Pro gram nu eenmaal beschouwden als een duivelse uitvinding van het „Amerikaanse imperialisme". Aanvankelijk scheen bet, dat z« nog wel bereid waren aan iedere na tionale vakvereniging op dit gebied de nodige vrijheid te laten. Maar toen zij om de woordenvan de WW- voorzitter Arthur Deakin te gebrui ken met. imiiusitorische felheid de vakverenigingen begonnen tebestrij- den, die wèl. een positieve bijdrage SIR WALTER-CITRINE pessimist LéON JOUHAUX strijdt voor vrede wensten te leveren in Europa's her stel, toen had het WW feitelijk op gehouden te bestaan, ook al duurde het dan nog enige tijd eer de Wester se vakverenigingen onder aanvoering van Deakin en Tewson van het Trade Unión Congres rich afscheidden. Toen dat gebeurd was begreep men terstond, dat een nieuwe internatio nale organisatie vroeg of laat naast het WVV zou moeten worden opgericht. Als het congres in Londenachter de rdug is, zal de oude toestand van-vóór 1940 zijn teruggekeerd, toen er naast het IVV een door de Russen geleide en ge controleerde vakbeweging was. De droom van samenwerking en eenheid is vervlogen. Men is een illusie ar mer en een ervaring rijker. En.met dergelijke bittere ervaringen is de weg van de internationale.arbeiders-, beweging nu eenmaal geplaveid. Dagelijkse ongevallen De chauffeur van een bestelwagen wilde Zaterdagmiddag vanaf de Molen- laan de Burg de Villeneuveslngel Inslaan, juist op het ogenblik dét de 45-jarige F. P- de B. de auto passeerde. De B. reed tegen de bestelwagen op en kwam te vallen. Met wonden aan het hoofd en een hersenschudding Is hij in het Bergwegriekenhuis opgenomen. Getrouwds an de traditie verbindt' HET ROT TERDAMSCHPAROOL aan de Sint Nicolaas- krant van vandaag, weer een gezellige prijsvraag. Met een weinig gepuzzel schept U zich de kan* in het bent te komen van een der fraaie prijzen die voor deze gelegenheid door de Directie van ons blad beschikbaar zijn gesteld. Op enige advertentie-pagina's staan in een blok verzameld, stukjes van namen van adver teerders, waarvan een advertentie in een van de Sïnt-Nicolaas-advertentie-paglna's voorkomt. Nu moet U uit zien te vinden hoe de volledige namen van deze adverteerders luiden. Elk stukje heeft een nummer en op volgorde van deze nummers dient U de volledige naani van de betref fende -firma op te schrijven, - i Oplossingen dienen uiterlijk Zaterdag 10 December aan ons kantoor Schiedamsesïngel 42 te worden gezonden. Op de enveloppe in de lin kerbovenhoek vermelden: „SINT NICOLAAS NAMEN PRIJSVRAAG". In ons blad van Woensdag 14 December zullen de namen der - prijswinnaars bekend wor-- den gemaakt, -- j Bij'meerdere goede oplossingen beslist het lot. EN NTT PUZZELAARS, AAN HET WERK. VEEL SUCCE8U Post van GG en: GD aan Maashaven te klein De hulppost van de Gem Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst aan de Maashaven ia in de loop der jaren te klein geworden. Het ligt in de bedoeling, de hulppost te vervangen door een nieuw ge bouw, dat aanvankelijk was ge projecteerd aan het Zuidplein, In middels is men van vestiging aan dit plein afgestapt en zal. een an dere geschikte plaats op de Linker Maasoever moeten worden gevon den. Aangezien het nog wel enige jaren zal duren, voordat het ge bouwtje aan de Maashaven kan worden vervangen, wordt getracht meer ruimte te krijgen door een andere indeling van het interieur. Vrolijke bokswedstrijden in Odeon Griep en steenpuisten hebben hét amateur-programma, dat Huizenaar voor de jvedstrfden van gisteravond in-Odeon had opgesteld, lelflk door elkaar gehaald. Maar dat nam toch niet weg, dat de ook nu weer tal rijke aanwezigen geen spijt behoef den 'te hebben, dat ztj naar de Gou- vernestraat warengekomen. Dé ge zellige, intieme sfeer, die men ner gens anders dan in Odeon aantreft, gaf aan deze avond ook weer het idee van een genoeglijk boks-oiider- onsje, waarbij men zowel goede als slechte, partijen weet te waarderen. Arkema, Huizenaars 220-ponder,' zou ARTHUR DEAKIN „Hak de knoop door De Rotterdamse kégelaars zijn. De Sportkroniek-, die gisteravond Zondag naar Den Haag geweest en by me in de brievenbus gestoken hebben daar in het gebouw'„De werd, rook naar de versé drukinkt Vereniging" de Haagse Aa-25 tallen en geïnspireerd door die lucht, heb de overwinning afhandig gemaakt, ik me geworpen op al het sport- Een uitgeloofde wisselbeker kwam nieuws, dat daarin te lezen viel. Zo nu definitief in het bezit van onze kwam ik terecht b|j een klein .be- stadgenoten, doordat zij haar voor richtje over de Niwin. Misschien de derde maal in successie verover- herinnert U zich nog, dat dé netto den. Ook de eindstrijd om de voor- opbrengst van de wedstrijdtussen zittershamers is op deze Zondag ge- het officieuze Nederlands elftal en houden, maar daarin was de heer de Engelse B. ploeg, welke op 18 -Van Dongen, uit .Den.. Haag onze Mei. is gespeeld, ten bate van de stadgenoot v. cL Graaü de baas. Niwin zou konien. Welnu die netto Morgenmiddag gaat het er in En- opbrengst bedraagt niet minder dan geland öp los. Engeland-2-Italië! De' 72.000 gulden. Weer een beste beurt Italiaanse spelers zijn. reeds in. van zo*n oude heer als de K.N.V.B. Brighton aangekomen en waren Van de Botterdamsche Turnbond gistermiMag .op ,het" veld van ontviagl myD baas, de sportredac- Brighton bezig zich een beetje los. te trappen. Ook de Engelse ploeg "teur, de meaedehng dat er op heeft nog een lichte training moe- Woensdag 28 December in de ten ondergaan en volgens de ver- Schouwburg een jubileum-uitvoe- zorger, de heer Wintervotton zijn ring zal worden gegeven, waaraan alle spelers in prima conditie met verschillende vooraanstaande ver uitzondering van Mozïey van Der- enigingen uit de Kring zullèn deel- by County, die als rechtsback defi- nemen, terwijl ook" het dames- en nitief vervangen wordt door Ram- herenkeurkorps van de R.T.B. op sey. het toneel, zal verschijnen. - door GEORGES SJMENON: De treinchef gaf orders van het perron: Brengt de wagon op een zij spoor.. WacbtL. En laat men de speciale commissaris waarschu wen. Eerst zag hij slechts de nek van de man. Maar toen hij de achterste voren opgezette pet wegnam, ont dekte hij het linker oor, Buitengewoon grote oorlei en de antitragusbromde hij.' Er bevonden zich enige druppels bloed op.bei linoleum. Hij keek om rich heen. De beambten waren op het perron en op de treeplank- De stationschef sprak steeds, Toeu draaide Maigret het .hoofd van" de man om én klemde zijn PUP steviger tussen rijn tanden. Hij zou getwijfeld hébben,, als hij de reizi ger in de groene jas niet naar bui ten had zien komen, als hij niet ge zien had, hoe .- deze naar een auto was gegaan, vergezeld door een tolk van het Ho tel Ma j estic. Hetzelfde signalement. Hetzelfde blonde snorretje als een tanden borstel geknipt onder een scherpe heus. Dezelfde dunne lichte wenk brauwen. Dezelfde groenachtige grijze" oogappels. 'Met andere woor den, Pietr de Let! Maigret kon zich niet bewegen in dit nauwe toiletkaraertje, waar de sraan, öie men vergeten, had te slui ten, steeds maar doorliep en waar de stoom'uit een lekke buis sprong. Zijn henenraakten het lijk. Hij tilde de romp ap en vand op dc borst van het hemd en de jas spo ren van brand plekken, veroorzaakt door een schot i bout portant ge lost. Er was een grote zwartachtige, vlek ontstaan, daar waar het paars achtig rode bloed er zich bij voeg de. De commissaris werd getroffen door een kleinigheid. Bij toeval lette hy op één der Voeten. Deze was om gekeerd. gedraaid, zoals men het hele lichaam in elkaar had "moeten duwen om de deur te kunnen slui ten. Het schoeisel nu was zwart en van een zeer .goedkope, Ordinaire soort. Men kon zien, dat de. schoen verzoold was. De' hak was aan een kant scheefgelopen.! en. in 't mid den van de zool zag men een. rond gaatje, ontstaan docc - slijtage. De commissaris, speciaal vóór de stationsdienst, arriveerde, zeker van zich zelf, stelde vragen, op hét per ron staande: Wat is dat nu weer? Een misdaad?-. Een. zelfmoord?,. Kom nergens aan, terwijl we op "het Parket wachten, boer! Pas op!.. Ik ben verantwoordelijk!., Maigret deed alle mogelijke moei te om uit de -retirade te komen, daar de benen van de dode hem in de weg lagen. Met een vlugge be weging, zijn beroep eigen, onder zocht hij de zakken, overtuigde rich, dat te leee waren, absoluut leeg.,Hij stapte uit de wagon, zijn pijp was uit. zijn hoed stond scherf en hij had een bloedvlek op zyn manchet. Hé, dat is Maigret.Wat denk je. ervan? Niets! Kijkt u zelf maar eens. Zelfmoord, nietwaar?.. Misschien.Hebt u het Parket opgebeld?.-. p Direct toen ik gewaarschuwd Een stem schalde door de luid spreker. Enige personen, die be merkt hadden, dat "er iets bijzon- zonders gebeurde, keken uit de verte naar de lege trein en naac het onbeweeglijke, troepje bij de tree plank van wagon 5, "f Maigret liet ze allemaal in de steek, verliet het station en «'iep een taxi aan. Naar het Hotel Majestic!,. De storm werd heviger. Door de straten sloegen wervelwinden, waar door de voorbijgangers zwaaiden als dronkaards. Een dakpan viel ergens op het trottoir. De autobussen Slin gerden. .De Champs Elysêes geleken op een geheel verlaten renbaan. Er. be gonnen regendruppels té vallen. De portier van het Majestic snel de .naar de taxi met een kolossale rode parapluie. Politie!.. Is er net-een reizi ger met de Etoile du Nord aange komen? Dadelijk sloot de portier rijn pa- rapluie. Ja, er is er één aangekomen! Groene overjas.Blonde snor. Juist, vraagt u maar ep t kantoor. De mensenliepen, hard o.m de stortbui te ontvluchten. Maigret trad het hotel binnen, daardoor'tij dig ontkomend aan. de grote regen droppéls, die' zwaar en ijskoud neer- plensden. Achter het mahoniehouten bu reau zaten de beambten en tolken, alg steeds elegant gekleed én cor-, reet in hun optreden. Politie.Een reiziger in een groene overjas, klein blond snor retje.. Kamer 17.Men brengt juist zijn bagage naar boven. (Wordt vcrvoled) volgens de eerste opgave ook mee doen, maar op het programma von den we een zwaargewicht party tus sen Groenendijk en Vuijk. die alles beloofde. Goede boksers zouden ze geen van beiden durven noemen, maar de partij, die zij te zien gaven, was toch wel uitermate aantrekke lijkst Was niet technisch, beide bok sers verwaarloosden hun dekking op wel zeer sublieme wijze, maar Jt was sportief en ze gaven elkaar geen handbreed toe. De jury wist "Uit wel te waarderen en liet beide héren by de'uit3lag gelijk op delen, Voor Jan de Haan zag het er in de partij tegen de Hagenaar Bro- chard gevaarlijk uit tijdens de eerste twee ronden. In' de tweede ging.hij zelfs tegen het canvas, maar nadat Huizenaar hem eens lekker had af- gesponsd kwam Jan zo fris al3.een hoentje terug en gedurende de ge hele derde ronde dreef hg zijn tegen stander met flitsende stoten voor zich uit door de ring. Slag op slag kreeg de Hagenaar te incasseren en eerst in het midden Van de. vierde ronde kon hij zich enigszins herstel len, echter niet voldoende om er nog een onbesliste wedstrijd uit te sle pen. De jury verklaarde De Haan tot overwinnaar. Evenals zrj dat met Koxs deed, die dank zt] zijn- goede dekking heel weinig te verduren kreeg en veel stoten kon plaatsen op ribben en gezicht van zijn tegen stander Van Eek. D. Baan hebben wü ook weer. bewonderd om zijn goede dekking, waartegen Talie drie ronden .lang tevergeefs storm heeft' gelopen en tenslotte totde ontdek king kwam, dat hij de partij verlo ren had op punten. Eén van de mooiste partijen van de avond was die tussen Nico Maas en Schreutelkamp, waarin we bij Nico de echte vechtlust, die hg an ders heeft tevergeefs hebben ge zocht. (Misschien kwam.het doordat zijn broer Jan er niet was en hem zodoende niet kon opzwepen)In elk geval kregen, zijn maag, ribben en nieren het in de twee eerste ronden hard te verduren onder de constant terugkomende 3lagen van Huize naars. pupil. Alleen in dé vierde ron de wist Nico flink wat punten te verzamelen, maar de balans kon hij toch niet meer naar zijn kant doen overslaan, 't Was onbeslist. De - verdere uitslagen van deze avond zijn: Den Ouden w.o.p. van Hoevelaken, v. d- Munnik w.d.p. vart Hazenberg, Te Pas bokst onbeslist tegen Doof en wint de stijprijs, v, <L Most wint vah Nïëuwatraten door Interventie van de scheidsrechter. Mathey «bokst onbeslist, tegen Schuumians, I De Duitse koopvaardijvloot had in 1939 een tonnage van 5 millioen. De oorlog verminderde dit aantal met niet minder dan 3,5 millioen bj.t terwijl in 1946 nog eens 1.25 millioen .b.r.t. als oorlogsbuit werd verdeeld tussen de geallieerden, fö,75 millioen aan de Westelijke en 0,5 millioen aan de Oostelijke mo gendheden). Het. restant (0,25 millioen b.r,t) dat voor Duitsland overbleef be stond uit coasters en kleine vracht schepen; Aanvankelijk -werd dit uitgebreid met een 70-tal van Amerika in. bruikleen ontvangen Liberty-schëpen. Thans, na 'de onderhandelingen van de ministers van ü.SA, Groot Brittannië en Frankrijk, is Duits land toegestaan aan de wederop bouw van de vloot te beginnen. Hierbij worden een aantal voor waarden gesteld, die het eventuele gebruik van de handelsvloot voor militaire doeleinden moeten voor komen. In onbeperkte hoeveelheid mogen schepen gebouwd worden, die niet groter zijn. dan 7200 bj.t. en een maximale snelheid bezitten van .12 knopen. De huidige bouw capaciteit van de Duitse werven stelt dit land in staat om per jaar ut DUITSE KOOPVAARDIJVLOOT tn millioen RUT. 123$. Dt DUITSE KOOPVAARDIJVLOOT VERGELEKEN MET ANÓERE lAMDEN 'N MILUOEN ORE o - landen, die eveneens in deze kaart is verwerkt, blijkt .dat de Duitse vloot ook na deze uitbreiding nog een zeer bescheiden plaats zal in nemen in de zeevaart van de Euro pese landend Recreatie-oord voor verplegend personeel Zoals bekend, is er voor het ver plegend personeel van de gemeente ziekenhuizen GG en GD en'„Maas- oord" vorig jaar een. vacantiehuis gesticht. Hiervoor kreeg men de be schikking over de grote villa „Oud- Sitio" in Doorn, dat. mooi en. rustig is gelegen temidden van bos en heide. De. inrichting, huur, etc^ wor-; den bekostigd uit het personeels- fonds van bovengenoemde instellin gen, dat mede dank zb*. het succes van enkele gehouden bazars, voor het beoogde doel ovef een flink be drag kon beschikken; „Oud-Sitio"kan 50 logees herber gen. Sinds de oprichting is .er reeds een druk en dankbaar gebruik van gemaakt Overwogen wordt, het va- cantiehuïs tevens als recreatieoord te benutten,:, in die zin, dat kr ook aandacht .wórdt besteed aan de ont wikkeling en ontspanning van' het verplegend personeel. Op het buiten „Strypemonde" bij Oóstvoorne (dat helaas moest worden ontruimd), was mén hiermee reeds op de goede weg. Naar'bns ter ore komt is de wethou der voor volksgezondheid, de heer Hbgeweg, van plan, deze aangelegen heid na de gemeentebegroting ia be handeling te nemen. 250.000 b.r.t. diis ongeveer 35 van deze schepen, bij te bouwen. Bovendien mogen nog 8 schepen worden gebouwd van groter om vang en hogere snelheid, doch het 'totaal hiervan mag niet groter zijn dan 90.000 brit. Gerekend bij het overschot van 1946 zal dus de Duitse, koopvaardijvloot in 1950 met 340.000 b.r.t, worden uitge breid tot bijna 0,6 millioen bur.t. Uit de vergelijking met: andere Beschonken achter het stuur Met een grote Mack-vrachtwagen reed Zaterdagavond de Haagss chauf feur R. B, over het trottoir aan de Veerlaan en. beschadigde over een lengte van 17 meter dé afrastering van het plantsoen ter plaatse. Omdat uit een bloedmonsterbleek, dat B, be schonken achter het stuur zat werd hij opgesloten in het posthuis L. Veer dam. De auto (eigendom van zijn patroon), werd in beslag, genomen. Nieuws uit randgemeenten OVERS CHTE De heer De Vries, hoofdagent te Overschie, was 26 November a.s. 30 jaar in dienst bij de politie. - 30 November bestaat de bekende Overschiese meubelzaak van da heer P, Hartog, thans gevestigd Qveschiese Dorpsstraat 66, dertig jaar. - - Het Wit. Gele Kruis te: Overschie maakt met waardering melding, dat dé eerste, inschrljfgelegenhcid voor a.s. moeders de verwachtingen heeft over troffen. E.v. zitting a.s. Donderdagmid dag van 3—4 uur. De hulpverstrekking geschiedt op een tarief, gebaseerd op het Inkomen, nlicbtingeü over het Gele Kruiswerk bij. de secretaris, Schielaan 48a. Adres van de zuster: Schielaan 3Öb. Op 8 December a.s. repatrieert P. F. Devllé. Zestienhovensekade 103. Te Overschie werden klachten ver nomen over ondergelopen kelders bij de nieuwbouw. Het euvel ..is inmiddels opgeheven. De wijkraad van Heyplaat heeft besloten tot uitwisseling Van de notu len met die van Overschie. De „Zonnehuis" film, Doortje Verkerk, over het leven van lijders aan chronische ziekten is Zaterdag te. Overschie vertoond in het Vere nigingsgebouw. Leden en donateurs van de postduivenvereniging „De Blauwe Doffer" z(jn Zaterdag 26 November in het Verenigingsgebouw samenge komen op een familieavond. Er werd medegdeeld dat op 2 en 3 December te Overschie een post- duivententoonsteliing zal worden ge houden. Zaterdag. 26 November heeft de afdeling Rotterdam van de Ned. Chr, Reïsvereniging op „de^.Tem pel" onder Overschie een jaareünie gehouden. Er werd; medegedeeld dat de afdeling dit jaar 2506 leden ter excursie voerde naar alle dé- len van ons Nederland en daar buiten tijdens een groot aantal reizen. A -.••• PERNIS De heer L. Hans en echtgenote, PaStoriedijk 66a zijn op 6 Decern-, ber a.s. vijftig jaren getrouwd. De Pernisser Damclub „De Kroonschijf" heeft de derde plaats bezet in de hóofdklasse competitie van de Nederl. Dambond. Op Dinsdag 29 November .1949 houdt het Pernis' Chr. Mannen koor een uitvoering in de Geref. Kerk. 'i - HOEK V. HOLLAND Woningzoekenden^die een woning- aanvrage voor Hoek v. Holland heb ben. lopen, wordt aangeraden om .bij elke verandering in hun gezinsom standigheden hiervan direct mede-, deling doen aan de afd. Volkshuis vesting ter Gemeente-hulpsecretarie. In de St. Nicolaas-week wordt;door de Hoeksewinkeliers onder auspi ciën van de drie samenwerkende middenstandsbonden een grote, re clame wedstrijd gehouden waaraan diverse mooie prijzen rijn verbon den o.a. een fiets, keukenuitzet. Deze prijzen zijn te bezichtigen in de etalage van de heer B. v. Allena. Indonesië. Zeepost: s.s. Waterman, vertr. 30 Nov. van R'dam. aank. Batavia 23 Dec.; S.S. Zeeland, vertr, 3 Dec, van R'dam. aank. Batavia 28 Dec.; m.s. Ma- doera, vertr. 1 Dec. van A'dam, aank. Batavia 17 Jan. Luchtpost: vertr. 30 Nov., 1 en 3 Dec., aank, Batavia 3. 4, 8 Dec..-' - vv *-' West-Indië.. Zeepost:;: s.s. Boskoop, vertr. 2 Dec. van A'dam, aank. Willem stad 21 Dec.; Oranjestad 23 Dec.; s.s. Bennekom. vertr. 17 Dec. van A'dam, aanid WHlenistad '30 Dec. Luchtpost: vertr. len 2 Dec., aank. Willemstad 2 en 3 Dec.. Oranjestad 3 en 3 Dec. Alleen voor Suriname: m-s Bonaire, vertr. 9 Dec. van A'dam, aank. Paramaribo 31 Dec. Luchtpost: vertr; 2 Dec., aank. Pa ramaribo-3 Deo. Afrika. Mail: s.s. Maas kerk, vertr. 6. Dec. van A'dam, bezorging van 23 Dec. tot. 30 Jan. Zuid-Afrika. Mail: s.b. Pretoria Castle, vertr. 6 Dec. van Southampton, aank. Kaapstad 22 Dec. Luchtpost: vertr; 36 Nov. en 3 Dec., aank. Johannesburg 1 en 4 Dee.- U.S.A. Mail: m.s. Black Falcon, vertr. 2 Dec. van R'dam, aank, New York 3D Dec;; sj._ Nieuw Amsterdam, vertr. 6 Dec. van R'dam, aank. New York 13 Dec. Luchtpost: vertr. dagelijks, aank. dag na vertrek. Canada, New Foundland. Mail Idem. Luchtpost: aank. Montreal dag na ver-- trek. Mexico. Mail: s.s. Alblasserdijk, vertr. 1 Dec. van R'dam. aank. Vera Cruz 16 Dec.; a,s. Nieuw Amsterdam, zie TLSA. Cuba.: Mail: zie U.SA. Luchtpost; vertr. 1 Dec., aank. Havana 2 Dec, Venezuela. Mail: sj. Boskoop, vertr. 2 Dec. van A'dam, aank, La. Guarla .20 Dec.; s.3. Helder, vertr. 23 Dec. van Am sterdam, aankomst Xa Guaria 9 Jan. Luchtpost: vertr. 1 en 2 Dec., aank. Ca racas 3 Dec.. Maracaibo 3 en 4 Dec. Columbia. Mail: ss. Boskoop, vertr. 2... Dec. van A'dam. aank. BarranquUla 2a Dec,; s.s. Bennekom, vertr. 17 Dec. van A'dam, aank. Barranquilla 4 Jan. Lucht post: vertr. 1 en 2 Dec., aank. Barran quilla 3 en 5 Dec. u Argentinië, Bolivia, Brazilië, Chili, Paraguay en Uruguay, .Mail: m.s. Alna- ti, vertr. 15 Dec. van R'dam; aank, Rio de Janeiro 30 Dec., Montevideo 5 Jan;. Buenos Aires 6 Jan. Luchtpost; vertr. 1 Dec., aank. Recife, Rio de J. Mont., B. Aires 2 Dec, - n Australië. Mail: s.s. Almkerk, vertx. 0 Dec. van;R'dam, naar Adelaide. Lucht- post: vertr. 30 Nov, en 3 Dec., aank, Darwin 4 en 7 Dec,, Sydney 5 en China, Japan en Philippljnen- Mail; als U.SA. India, Pakistan. Mail: m,s, Ravnaas, vertr. 30 Nov. van R'dam. naar Bombay; m.s. Nordhval, vertr. 8 Dec. van R'dam, naar Bombay. Luchtpost voor schepen: Hr. .Ms, Banckert, voor Port-Said 8 Dec., uiter- lijk 2 Dec. 18 uur; voor Aden 12 Dec., uiterlijk 6 Dec. 10 uut: voor Colombo 1» Dec., uiterlijk 14 Dec. 10 uur; voor Ba tavia 27 Dec„ uiterlijk 14 Jan., 10 uur. m.s. Oranje, ,voor Batavia 7 Dec.. uiterlijk 3 Dec. 10 uur. s,s. Groote Beer (troepen) voor Bata via 8 Deel, uit er ij Ik 2 Dec. 22 uur, s,s. Waterman (troepen) voor Port Said 8 Dee,, uiterlijk 2 Dec. 22 uur voor Batavia 23 Dec. uiterlijk 17 Dec. 18 uur. s.s. Zuiderkruis (troepen)voor Pórt Said 9 Dec., uiterijik 2 Dec. 22 uur. m.s. Kota Inten (troepen), voor Port Said 13 Dec., uiterlijk 9 Dec.*22 uur. m.s. Sibajak, (troepen). voor Port Said 15 Dec., Uiterlijk 9 Dec. 2 uur. Plaats van uiterlijke ter postbezor ging Amsterdam Centraal Station. Marktberichten VE1LINGBERICHTÉN BABENDBECHT Appels, standaard 30—74; idem huish. 18—58; Peren standaard 26—77; idem huish. 5—48; Knolselderij 2—15; Kroten 411.2; Uien 8—22; Rode kool 5,5—11.40: Witte kool 4—6; Gele kool 5—12; Groene kooï 8—22; Waspeen 1421; Peen 2 5.5— 7.9; Peen 3 5.5—8.6; Andijvie 10—43; Selderij 3—6; Spruiten 34—70; Witlof 41—71; Prei (per kg) 16—24; Boerenkool 6—13.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4