on wacl spoorwegen 1 P. v. d. A. gooit olie op de golven Afvloeiing uitsluitend door pensionnering Dalende ontvangsten, stijgende uitgaven JfrERMQGÈNE Knappe voordracht van Jan Musch VV V-Rotterdam ontmoet veel critiek maar weinig steun bïifffót LslVj/vit Meesterlijke hoofdrollen in „Rouw past Electra" Gramofoqnconcerten in Het Venster Geen oppositie tegen beleid van minister Van den Brink St. ISicolaas heeft dit jaar een ruime keus Met snoeperijen botert het wel Vraag naar goedkope artikelen Woensdag 30 November 1949 3 ACHTDUIZEND MAN PERSONEEL TE VEEL UTRECHT.-„Er is «iods het einde van dc oorlog geen enkel personeels lid van de Nederlandse Spoorwegen ontslagen of op wachtgeld gesteld. Daarin ral in de naaste toekomst géén verandering komen. Er zal in de komende jaren géén ontslag plaats hebben en géén wachtgeldregeling wor den geschapen," Dit is ons zeer positief medegedeeld door'-de secretaris van dit bedrüf, de heer E. F. baron van Haersolte, mét wie w|| èen gesprek hebben gevoerd over de sitaatie, waarin zich op het ogenblik, onze grootste vervoer onderneming bevindt. De directe aanleiding daartoe vormden twee redevoeringen, die beide Maandag j.I. werden uitgesproken door mensen die naUW bö het Vervoerswezen ztfn betrokken. Zij roerden de toestand by de N.S. aan, maar met woorden, die op het eerste gezicht tot geheel tegenovergestelde conclusies leiden. ongeveer^ 40.000 man personeel in: dienst. Bzj de nieuwe wijze van ex ploitatie hebben zij er slechts 30 32,000 nodig en er zullen dus onge veer 8000 moeten afvloeien op zijn minst. Dit kan echter wel degelijk geschieden en geschiedt ook voort-, durend, zonder dat er personeel ontslagen, wordt. De gemiddelde leeftijd, van 2iet personeel der N.S. is betrekkelijk Prof Ir K.:H. C. W. van der Veen, hoofdingenieur der N.S. zei in Den Haag, dat „het reizigersver- voer na de oorlog van 80 tot 180 millioen per jaar gestegen is". Te genover dit vrü rooskleurige beeld, staat echter de sombere schets, die de heer J. M, Blommers, voorzitter van St. Raphael. de-organisatie van het katholieke vervoerspersoneel, in Utrecht heeft gegeven. „De ont vangsten van de Nederlandse Spoorwegen", zo zelde hij „lopen terug. Vooral het reizigersvervoer is sterk verminderd; Eet ziet er niet naar uit. dat er veel verbete ring zal komen. Uit de cijfers over de eerste tien maanden van dit jaar blijkt, dat de Spoorwegen dit jaar op een belangrijk tekort moeten re kenen." Wie hefi^t gelijk? Wie van de twee heeft er nu ge lijk? En wat is er waar van de be wering van de heer Blommers, dat er saneringsmaatregelen zullen moeten worden genomen, die o.a, zullen leiden tot inkrimping van personeel? Hoe staat het met 2ijn mededelingen, dat de Nederlandse Spoorwegen 8000 man personeel méér in dienst hebben dan in 1938, dat in 1948 56 van de exploitatie rekening uit personeelsuitgaven be stond en dat een, belangrijk deel van het personeel zal moéten'af vloeien, temeer waar 1700 man. die zich onder de wapenen bevonden, in versneld tempo in de burger maatschappij zullen terugkeren? De heer Van Haersolte, wie wij deze vragen voorlegden, antwoord de. dat de resultaten der exploita tie inderdaad zo zijn, dat de ont vangsten minder worden bil stij gende uitgaven en dat inderdaad het reizigersvervoer terug loopt. Het cijfer van 130 millioen, V dat prof v. d. Veennoemde, ;.heeft'bé- trékking öp' 194S";"''daf een "record- jaar was. Diverse oorzaken hebben er:toe geleid, dat- het sindsdien voortdurend is gedaald. Op het ogenblik hebben de N.S'. hoog. Ieder jaar' gaat een belang rijk aantal personeelsleden tnet pensioen. In 1948 waren diter2D00. De komende jaren zullen er tel kens ongeveer evenveel afvloeien wegens het passeren van de leef tijdsgrens. die. thans op 63. jaar tv gesteld.' Wat de militairen betreft: wanneer deze 1weer in het-bedrijf worden opgenomen zullen er inder daad ontslagen plaats hebben. Maar dan betreft het mensen, die op los arbeidscontract tijdelijk als rem- placant voor een gemobiliseerde zijn aangenomen en die nooit in vast dienstverband tot de N.S. heb ben gestaan. - Zij hebben van het begin ef aan geweten.; dat zij op eeiï'?ekere? dag weer voor dé onder de-. -.wapenen" geroepenen zouden moeten plaats maken. Andere ont slagen zullen echter persé niet ge schieden. RHEUMATtEK... Uw tergende wlnterkwaaj Legt hat af tegen de wel dadige warmte van de pijn stillende Tbermogène. Ouden van Dagen leggen verlanglijst over DEN HAAG. Mr A. M. Joeke6, minister van. sociale zaken, heelt het dagelijks bestuur van dc Alge mene Bond van Ouden van Dagen (18.000 leden) in audiëntie ontvan gen over de wensen tot verhoging van uitkeringen, kolentoeslag, vrij stelling van premiebetaling voor ziekenfondsen en vrijstelling van de verhoging van radiodistributie. Waarschijnlijk worden deze wen sen nog eens aan een nader onder zoek onderworpen. Benoemingen Bevorderd tot administratief ambtenaar le klasse bij de rijks verkeersinspectie te Rotterdam zijn de heren C van den Berg, W. D. Delfos en B D. Dupont, voordien commies in vaste dienst te Rotter dam. Inderdaad wat' Wonderlijk zijn „Joeps wonderlijke' avonturen", Heijermans' - fantastisch verhaal van oog-transplai\taties, die Jan Musch Dinsdagavond-voor dè V.IT. zeer knap heeft voorgedragen. Heijercnans is een boeiend, sugges tief verteller en hij heeft aan deze fantasie een sterk handelend effect' meegegeven, waarvan de voor- drachts-acteur Musch uitstekend gebruik wist te maken. Maar het wonderlijke van dit verhaal ligt niet alleen in het .merkwaardige ge geven van de wohderprofessor, die blinde. mensen hetr gezicht kan te ruggeven door de over-enting van dierenóogen, het ligt ook in de con structie ervan, die in het begin en middendeel luchtig en speels, njet iets van spotternij zelfs opgetrokken naar het einde vrij plotseling over gaat tot een dramatische verdieping, en tot een psychologische loutering van de hoofdpersoon. Het blijkt dan dat Heijermans, door in de aanloop, van deze fantasie niet génoeg aan dacht besteed te hebben aan een scherpere, meer typerende karakte risering van zijn personen, tegen de climax de diepere achtergrond ont beert, waartegen dit wonderlijke verhaal" zijn hogere zin zou kunnen krijgen. Door de veelvuldige her halingvan de oog-bperatles verliest dit curieuze experiment ook aan betekenis en men wordt op de duur wel een beetje moe van al dit ge- schermutsel met katten-,jonge merrie en hondènkijkers in mense lijke oogkassen. Jan Musch' zeer levendige, war me voordracht kon ons die kleine bezwaren gemakkelijk doen verge ten. Overbodig te zeggen, dat deze voortreffelijke declamator van Heijermans' werk een fonkelend, beweeglijk spel maakte, waarvoor het publiek hem enthousiast heeft dank gebracht. H> F. -Reedijk Interne reorganisatie is noodzakelijk De algemene ledenvergadering van de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer Rotterdam, welke Maandagavond in een der lokalen van het raadhuis werd gehouden, was niet zo zeer belangrijk vanwege de op de agenda vermelde pnnten alswel met .betrekking tot de cri tiek, die op het tot dusver gevoerde beleid van de vereniging werd ge oefend. Maandagmiddag' is mej. Indra- poera Heinze, geboren 13 Sept. 1926 op ket motorschip Indrapoe- ra} in gezelschap van de toenma lige kapitein van dit schip, de heer J. W. Boon mét de. Indra- paera van. Rotterdam naar Dene mark ert vertrokken. Op de foto: kapitein Boon verklaart, aan mej. Indrapoera de werking' van het radar-apparaat in het .stuurhuis van het schip. Hoewel er op deze vergadering slechts zes van de twaalf bestuurs leden en vijf van de 200 leden aan wezig waren, is ons toch duidelijk geworden, dat het niet alles koek en ei is in de hoezem van de VVV- Rotterdam. Uit de opmerkingen, die door enige leden werden gemaakt, kwam naar voren, dat de WV tekort schiet in haar propagandistische taak. Men achtte het feit, dat de vereniging met nadelige saldi werkt (over het boekjaar 1949 wordt een nadelig saldo van 24.000 verwacht) een bewijs, dat noch de overheid, noch het particuliere bedrijfsleven voldoende vertrouwen hebben in. het beleid van de WV. Men zou van genoemde zijde bereid zijn, de ver eniging met grotere bedragen dan tot dusver te steunen, op voorwaar-: de, dat de WV Rotterdam gereor ganiseerd zou worden. De Kamer Eerste Lunchconcert in Boyinans De belangstelling, voor het eerste Lunchconcert, gistermiddag in de aula van Boymans gegeven, was dermate groot, dat velen, moesten worden teruggestuurd en tientallen genoegen moesten nemen met een staanplaats. Dit levert dan ook wel een sprekend bewijs, dat er behoef te bestaat aan dit soort concerten. Voor de initiatiefnemers, de firma Rijken de Lange en de Rotter damse Kunststichting, zal het een grote voldoening 2iin geweest hun streven met succes bekroond te zien, Dr J. Drost heeft voor de aan vang van het concert zijn tevreden heid hierover uitgesproken en de heer A. Rijken releveerde o.a. nog met grote voldoening de steun wel ke men van de directies der ver schillende bedrijven ondervindt- De solist Theo van der Pas had een licht programma samengesteld, Hij speelde een drietal menuetten van Mozart, Ravel en Kaïinikow, twee walsen van Brahms, enige ma zurka's, walsen en de Polonaise in As van Chopin, telkens ingeleid met een genoegelijk. doch. ook wel in structief praatje. Bijna onnodig te vermelden, dat de pianist zijn gehoor uitermate wist te boeien met zijn artistiek en boeiend spel. Het hartelijke langdurige applaus bewees, dat men dit concert naar waarde wist te schatten. Herman van- Bom (Ingez. Med.) Kamer -van Koophandel is tegen accijnsverhoging De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zuid-Holland heeft in een schrijven aan de Tweede Kamer haar ernstige ongerustheid tot uiting gé bracht ten aanzien van het voornemen der regering, over te gaan tot een 'ver hoging van het accijns op gedistilleerd. Deze verhoging zou gaan. van i 320.— tot I 596.— per HL van 5Q%. terwijl gedistilleerd tevens zou worden opgeno. men in de lijst van halve weeldearti kelen Van de voorgenomen verhoging etc. verwacht de K.'v. K. ernstige nadelen zowel voor de in Rotterdam en Schie dam gevestigde industrieën als voor de consumenten. Wat deze laatste aangaat, wordt gevreesd, dat clandestiene stoke rijen met haar minderwaardige produc ten de volksgezondheid in gevaar kun nen brengen. De K. v, K, Is van mening, dat de be trokken bedrijfstak niet eens geraad pleegd is over de accijnsverhoging en wat daaraan vastzit.:-.- Al met al is de Kamer er zich wel van bewust datde voorgenomen.''maat regelen. van de regering een uitvloeisel zijn van de Bcnelux-politiek, die geleid heeft tot een unificatie van tarieven. De K. v. K. is echter onaangenaam ge troffen door de wijze, waarop deze uni ficatie wordt nagestreefd. I Toen do' grondstoffen schaars Handhaafde Wybert zijn kwaliteit e nimmer sielde Wyberttefèur. nu, nu weer voldoende grondstof, fen ie krijgen zijn, behoeft U zich heleméa! geen zorgen te maken over Uw keelt Er is weer Wyberil Alléén in'.originele dozen Ook wedeiap>irtikrijglioDiWybert jnel.mèntliB} Examens Aan de rijksuniversiteit te Lel den slaagde voor het candidaats.- examen Nederland-Indisch recht de heer C. H. v. d. Pols te Rotter dam. Hét bewerken van een Grieksè kunnen uitleven, zij zal, denkt zij; rjf*r>" 1 r. +nf PAn 1 V. tragedie tot een negentiende-eeuw- se Amerikaanse, zoals'O'Neill deed, toen hij Aeschylus' triologieDe Gresteia rir'drispóWeë"r'öëntbt"Mour ning becomes Electra;Agamemnon herdopendin "-"Ezfa^Iahnon;' een uit de "oorlog .tegen de Zuidelijken terugkerend generaal"zo'n her schepping van een klassiek spel'in een anno 1865, heeft zijn voor en. zijn tegen: Het voordeel lijkt rq,e te zijn, dat het de dramatische conflicten toe gankelijker maakt voor de heden daagse toeschouwer, 'maar een na deel is het zeker dat de klassieke symboliek zich niet straffeloos laat verplaatsen naar het verstarde, burgerlijke milieu van een tot on dergang gedoemde Amerikaanse familie uit de zestiger jaren. Ook al omdat men van de heden daagse tqeschouwer nauwelijks kan verwachten, dat hij maar een deel van het geduld bézit; van de rust en de beheersing, waarvan de auteur bij zijn conceptie 20 mees terlijk blijk gaf. Langzaam, langzaam, in een. on eindige reeks taferelen, ontrolt zich de sombere geschiedenis der nood lottigheden, waaraan de familie Mannon. te gronde'gaat. Als generaal Ezra Mannon uit de oorlog thuis komt, blijkt dat zijn vrouw, die: hem haatte, een ver houding heeft met een bastaard neef. Uit vrees dat haar dochter, een hartstochtelijk duivelinnetje, haar zal verraden, doodt zij haar man reeds in de eerste nacht. La vinia, de dochter, weet nu haar broer Orin te bewegen de minnaar van hun moeder te doden. Na het vernemen van dè moord pleegt de moeder zelfmoord. Orin, die zijn vader haatte en zijn moeder zeer liefhad, gaat dan zo onder schuld gevoelens gebukt, dat hij langzaam geestelijk aftakelt, om tenslotte door zijn duivelse zuster ook de dood ingedreven te worden. Nu is Lavinia (de Griekse Eléc tra) van alle familiebanden be vrijd: zij zal haar hartstochten spoedig met haar geliefde trouwen en het gehate huis met zijn ver schrikkelijke Jhèrin^eringe^^^ ten en doen vérgaan. Maar als de vriend iets, van haariwarenatuhri öntdékt, nëemt"EïTBë vlucht eh'dsh eindigt de-wel; zeer Sombere ge'-- schiedenis, zoals ge ziet, met een Lavinia, die het rouwkleed aan trekt (dat haar past), en als een eenzame zonderlinge zich vestigt.in het noodlottige huis, om daar haar einde af. 'te wachten. De voorstelling die de Haagse Comedie gisteravond, onder auspi ciën van de Rotterdamse Kunst kring, van het stuk gaf, kon, dank zij een zeer doordachte regie van Cees Laseur en de waarlijk mees terlijke vertolkingen der, drie hoofd rollen, vaak boeien. Aan de crea ties van Fie Carelsen (de moeder), Caro van Eyck, de dochter en Paul Steenbergen (de generaal en later Orin, de zoon) :thoet men het toe schrijven, dat een volle zaal van half acht tot een uur 's nachts met waardering al deze narigheid slik te, tragische gebeurtenissen, die door een. teveel van het erge, hun greep op de hedendaagse gemoede ren nochtans misten. Als voorbeeld van een goede bij rol moet nog genoemd worden de voortreffelijke tuinman van Henk van Buren. Bepaald zwak waren echter Corrie Weier en Wim Hod- des als de zuster en broer, die voor het geluk van. Orin en Lavinia be stemd leken. De decors van Wegerlf zijn prachtig. Van de muziek van Jur- riaan Andriessen kan ik u tot mijn spijt niets vertellen, daar er (om welke reden?) maar een enkel schuchter accoord tot klinken kwam. D. Roodenburg Vermaat De Ned, Vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd houdt Maandagavond een ledenvergadering in café „l'Espé- rance", aan de Laan van Meerder- voort 205. De heer T. zal spreken over „Het Papieren Verzet". van Koophandel heeft in deze zelfs bepaalde suggesties aan de hand ge daan. Blijkens mededeling van de voorzitter van de VVV, mr. Herman Vlug, zijn deze suggesties in over weging genomen. Er is tot een re organisatie beslaten, maar hierover kunnen nog geen naderemede delingen worden gedaan. Wel werd gewezen op de noodzakelijkheid, het personeel van het inlichtingenkan toor aan de Coolslngel belangrijk uit te breiden. De ruimte in de kiosk is te klein en te ongerieflijk geble ken. Hiervoor is een oplossing ge vonden, nu de WV de beschikking krijgt over het KLM-gehouwtje aan de Coolslngel. Dit zal op een nader vast te stellen plaats in het centrum worden herbouwd. Wanneer ook de interne reorgani satie haar beslag heeft gekregen en er naar verwachting grotere bijdra gen binnenkomen, zal do VVV ook haar propagandistische taak beter kunnen behartigen, is de mening van de voorzitter. Enige leden merk ten op, dat het dan in de eerste plaats DOdig is, dat het bestuur.van de VVV nieuw leven wordt inge blazen. 2ij achtten de voorgestelde uitbreiding met twee nieuwe be stuursleden niet voldoende. Niette min werd dit voorstel aangenomen en werden de heren Siewertsz van Reesema (directeur van. de Dier gaarde) en Voorwinde, directeur van P. Smit Jr..in het bestuur ge kozen. In de vacature Severïjnen werd benoemd mr.A. W.Joolen, chef algemene zaken ten stadhuize. Hoewél mr. Herman;Vlug aan. de beurt van aftreden was, gaf hij de wens te kennen, het voorzitterschap nog zolang te willen blijven, hand haven, totdat de VW de ergste moeilijkheden te boven was. Mr. Vlug bestreed ook de méning, als zou Rotterdam de Arnstefdamse VVV tot voorbeeld moeten nemen. Daar Is hft^eliswaar. dauk,jrij,sde, ruime financiële steun van overheid en particulieren een bloeiende. Instel-, 1 ing, maar -fffierf'mag «Iet'" verge ten, dat de verhoudingen te; Amsterdam heel. anders zyn. Amsterdam is nu- eenmaal een toeristencentrum bij. Uitstek, terwijl Rotterdam een werk-' stad is. Rotterdam heeft inde eerste, plaats belang bij een Intensief ge voerde economische propaganda. Op dit gebied verricht de Stichting Ha- venbelangen reeds uitnemend werk.' Het ia niet verwonderlijk, dat in een stad als Rotterdam de Kamer van Koophandel de zojuist 'genoemde stichting financiële steun verleent Dit neemt niet weg, dat er voor de VW meer gedaan moet warden. Tenslotte is Rotterdam ook uit toe ristisch oogpunt.belangrijk. De we deropbouw vormt een attractie, die nog veel meer uitgebuit kan worden. De havens blijken een grote trek pleister, terwijl Diergaarde-Biydorp iets bijzonders is in Europa. Aan het slot van deze, ondanks de _euite critiek vry lusteloze vergade ring, werd besloten over drie vier maanden een vergadering bijeen te roepen, teneinde de voorzitter de ge legenheid te geven, over de reeds genomen besluiten tot reorganisatie nadere mededelingen te doen. Wij zijn zeer benieuwd, of deze aangekondigde reorganisatie uitein delijk zal leiden tot de zozeer ge wenste „nieuwe en frisse geest" by onze plaatselijke VW. Gistermorgen is de fa. Wassink met het transport van de 70-tori zware Gekro-kctel van de Hof weg via Rijksweg en Doenkade naar de Gekro aan de Bovendijk begonnen. De ketel tverd op lor ries geladen en zou op deze ma-) nier tot aan de Doenkade over de Rijksweg worden vervoerd. Over de Doenkade en de Bovendijk as men van plan de ketel pp sleeën- te transporteren. Nieuws uit randgemeenten PERNIS De muziekvereniging „Oefe ning baart Kunst" directeur A. den Arend geeft haar jaarlijkse uitvoering op.Donderdag 8 en Vrij dag 9 December 1949 in de zaai van de heer A. F. van Luijk. Medewer king wordt verleend door het to neelgezelschap „Ons Genoegen" met het toneelstuk „Graaf Janus". Bo vengenoemde verenging neemt met 8 andere Rotterdamse muziekcorp sen deel aan het concert, dat op Zaterdag, 17 December gehouden wordt in de Rivièra Hv:te Rotter dam. Op Vrijdag, 2 December 1949 zal er een Sint Nicolaasfeest gege ven worden, in de Singschool voor de schoolkinderen. Met het troepentransportschip „Johan van Oldenbarnevelt",dat vermoedelijk op 8 December a.s. te Amsterdam zal aankomen, keert uit Indonesië naar onze gemeente te rug de soldaat le klasse H,. Kee- mink, Pastoriedijk 76, OVERSCHIE De heer D. van den Berg heeft een dam-simultaanvoorstel- iing gegeven voor de leden van de De gramofooncpncerten dlejede- re Woensdagmiddag in Het Venster worden gegeven blijken bij het muziekminnend publiek zeer in de smaak te vallen, getuige het feit, dat de belangstelling die voor deze concertenbestaat, in hoge mate bevredigend kan worden ge noemd, Dit is voor de Stichting Gramofooncpncerten dan ook aan leiding geweest niet alleen op de ingeslagen weg te blyven - voort gaan, dochtevens verbeteringen aan te hrengen en naar nieuwe in structieve mogelijkheden om te zien,'-. Om te beginnen 'zal getracht wórden verbetering aan te brengen in de geluidsweergave. Het telkens onderbreken van grote werken om van plaatzijde te wisselen wordt terecht als een. bezwaar, gevoeld. Men probeert nu de beschikking te verkrijgen over een dubbel stel platen of„longplayïng records", hetgeen natuurlijk een belangrijke artistieke verbetering zal beteke nen. Voorts gaat men thans proe ven nemen om bij het auditieve ook, het visuele element te be trekken;Dit zou dan geschieden door het projecteren van de voor naamste thema'a en bij vocale mu ziek tevens van de teksten. Zo doende zullen dan demonstraties der orkestinstrumenten mogelijk zijn. Op "7 Decemberzal het eerste concertin de serie Instrumenten van het Orkest worden gegeven. Het programma vermeldt dan het concert voor fluit en harp van Mozart. Introduction et allegro van Ravel én andante voor Saxophoon en orkest van Vellones. .Tot en met 28 Dec. a.s. bUjven in „Het Huis van Looy" te Haarlem de 50 tekeningen geëxposeerd, wel ke door Herman Moerkerk 'bij zijn dood aan zijn woonplaats zijn ge legateerd. jongerenclub Obadja: Gewonnen 8 partijen. Verloren geen. De vernielde NTWTN-bus aan de Rotterdamse Riiwég is vervan gen door een-ijzeren: Raadsleden, hebben, blijkens het voorlopig verslag.' de gedachte gesuggereerd brievenbussen te doen aanbrengen aan de D-bussen die naar het station rijden. (In gen. Med.) (Ingez. Med.) MOO ER. KOSTEN MINDER (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Uit de verwijlen van de zijde der PvdA aan minister Van den Brink, dat zjjn economisch beleid een afzakken zou z(Jn naar de liberale politick van het vrij baan voor het particulier initiatief, I» afgeleid dat er tussen KVP en PvdA een grote tegenstelling zou bestaan ten aanzien van'de te voeren economische politiek. De heer Ned e r- horst (Arb.) heeft gistermiddag echter olie op de golven gegooid met z(jn verklaring, dat het-niet dc bedoeling van de FrdA Is om oppositie te voeren tegen de KVP-minister van Economische Zaken, Met diens op vatting, dat de economische poiitiek der Regering een synthese moet zUn van dc economische zelfverantwoordelijkheid en de economische gemeen- BchapsverantwoordclijkheJd, is de PvdA het in grote Hjnen eens. Alleen zou zij bij de practische uitvoering graag iets meer toepassing zien van haar eigen opvattingen. UITSLAGEN ZANGCONCOURS De volgende verenigingen behaalden op het zabgeoacours in Overechle een ereprijs; M. D. Kwartet Inter Nos teLeiden. Mannenkoor S. L. F. te Lelden. Gem. koor Excelsior te Heiningen. Gem. koor Rozeknopje te CapeUe.Mannenkoor Inter Nos te Krimpen; Gem. koor Cres cendo te Maasdijk. Gem. koor Soli Deo Gloria te Maassluis. Gem. 'koor Har monie te Capelle. Mannenkoor Alblas- serdam. Dameskoor Con Amore te Hld-. derkerk Gem. koor Zanglust .te Vlaar- dingen en mannenkoor Zang ei» Vriend schap te Rotterdam. Zaterdag 7 Januari zul] en deze ere prijzen door de voorzitter van de wijk raad van Overschie worden uitgereikt op het raadhuis. Als hier sprake is van èen ver- 2ocningsfcest doch dat weten we pas na het antwoord van de minis ter zal men. in de' Tweede 'Kamer in hoofdzaak twëe stromingen kun nen onderscheiden inzake de eco nomische politiek. De vlag van het particulier initiatief wordt gezwaaid door AR, CH en WD; zij willen de Overheid eerst dan in actie zien ko men, indien de zelfverantwoorde lijkheid der ondernemerg is tekort geschoten. De hèer Van den Heuvel (AR) zei: het moet eigen lijk 'net gaan als met de opvoeding van kinderen. Dit is dë taak van het gerin en pas als dit gefaald 1 heeft, krijgt de Overheid een taak. Zo moet ook 't particulier initiatief op het economisch terrein regel zijn en de Staat eerst mogen optreden, als er brokken gemaakt zijn. KVP en PvdA menen integendeel, dat de' gemeenschapsverantwoorde lijkheid reeds van de aanvang af bestaat. De zelfverantwoordelijkheid kan. weliswaar ruim armslag wor den gelaten, maar er wordt niet af gewacht, totdat ten koste van het nationaal welzijn ernstige fouten zijn gemaakt. De heer Nederhorst weeo ook op het gevaar van de liberalisatie van het internationaal verkeer. Daarom moeten er Europese organen ge vormd worden, die in groter ver band de taak moeten vervullen, welke nationaal doOr de Regering wordt uitgevoerd. Er is tussen ver schillende Europese landen, in plaatd van samenwerking geduw van. elle bogen om een goed plaatsje Dp de dollarmarkt. Maar als er geen vol doende afzetgebied is, heeft de in dustrialisatie geen zin. Met consumptie-beperking, o.a. door de president van de Ned, Bank noodzakelijk geacht, moet men voorzichtig zijn, omdat zij kan lei den tot verkleining van de arbeids gelegenheid. Investering is nood zakelijk, doch zij moet op de goede manier gebeuren en b.v. niet door geld te steken in verfraaiing van stations zoals in Den Haag, Ons nationale economische pro bleem ls in belangrijke mate inter nationaal van karakter. Daarom is, 2ei de heer Nederhorst. internatio nale samenwerking geboden. De politiek van afwachten van de mi nister is onjuist. Nederlands initia tief zal hier vruchtbaar kunnen werken. Lokkend liggen de geschenken In de nu weer'volle etalages van onze stad en St. Nicolaas heelt heel wat minder moeite dan vorige jaren om zün. Inkopen te bepalen. De winkeliers en zakenmensen zijn zich dit terdege bewust en doen derhalve hun uiterste best om St, Nicolaas te gerieven. Want de goedheilig man Is een goede klant en goede klanten zlfn weer. koning tegenwoordig. artikelen, waaronder prenteboe- ken .vinden 'gretig aftrek, Nuttige cadeaux, speciaal óp h'et gebied van textiel, worden het best verkocht. De omzet overtreft in vele gevallen de verwachtingen en is zelfs hoger dan het vorig jaar. Men schrijft deze goede ver koop toe aan de angst van het pu bliek voor. stijging van prijzen in verband met de devaluatie en de tendens om nu ter gelegenheid van St. Nicolaas nog te profiteren van de huidige prijzen. De angst voor prijsstijging is in verband met de voor textiel benodigde Importen vanzelfsprekend ook niet onge grond, vooral waar het wol en ka toen betreft. Wat banket, chocolade-letters, marsepain en vele andere soorten lekkernijen aangaat, hiervan Iser genoeg en met de speculaaspoppen botert het ook wel.. Ergens, in Rot terdam is zelfs een'mansgrote. taai taai-pop te bewónderen en men zou deze als symbool kunnen be schouwen van de overvloed aan: snoeperijen. De verkoop in deze branche schijnt tot dusver niet' mee te: vallen, in het 1 algemeen klagen "de winkeliers, dat; hun om- zetten 'beneden 'de verwachtingen, blijven. Een heel verschil met het:': vorig jaar, toen .kort, voor. St.Ni colaas het snoep van de bon ging en de winkeliers goéde zaken maakten, - >v De leuze: Geef een boek, heeft vanzelfsprekend ook niet nagela ten indruk te maken op St. Nico laas, doch ook in deze branche klagen de zakenmensen. Er wordt belangrijk minder, verkocht- dan het vorig jaar, terwijl de toevloed ■van boeken van uitgevers- aan houdt, Uiteindelijk zal dit'tot prijs- verlaging van de boeken moeten lelden. Goed doen de uitgaven in* zak formaat het, de zgn, pocketbooks. Waaruit eens te meer blijkt, dat de koopkracht vanhet publiek' is gedaald en de kooplust zich richt op het goede en goedkope, artikel. Het is daarom prettig in deze tijd vol verwachting en voorpret eens een wandeling door de stHd te maken en de sierlijk opgemaak te etalages en vele St. Nicolaas- attracties te bewonderen. En die zijn er. In diverse zaken houdt 'de Sint receptie en hij is zelfs te zien, zittend in een pracht van een heliol ccptère waarom zou de Sint ook eigenlijk niet van dit moderne vervoermiddel gebruik maken? Voor landingen op de daken is het wel zo practisch. als het traditio- nele paard! en verder is hij aanwezig op de kolossale voor plecht van een boot, die ergens in Rotterdam uit de hulzen steekt. Wat zal de Sint ons brengen? Voor de kinderen in de eerste plaats natuurlijk .hat felbegeerde speelgoed. Poppen, wiegen, speel goedbeertjes, poppenwagens enz. enz. voor de meisjes en spoortrein tjes, bouwdozen, mechaniekjes en wat al niet voor de jongens, Er ts veel en het valt op. dat de artike len in het algemeen goedkoper zijn dan het vorig jaar, terwijl de afwerking beter is. De prijzen zijn ■lager, ja, maar toch.menig huis vader en -moeder zal nog wel zuchtend de dubbeltjes in de por- temonnaie omdraaien. En zo ook St Nicolaas, Het mechanisch speelgoed Ss voor een klein gedeelte van Hol lands fabrikaat, doch merendeels tu/iomstig van import, o.a. uit Ita lië. De houten, artikelen, poppen, spelen enz. zijn doorgaans van Ne derlands makelij. De winkeliers zijn in het algemeen tevreden wat betreft de verkoop van het speel goed. In het bijzonder de goedkope Nooit zijn de etalages fraaier uit gedost dan tegen. 5 December. ZEErOST VOOR OOST EN WEST DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data waarop de corre- pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter, de naam van het schip ver meld: Naar Indonesië m.s. „Madoera" (5 Dec.); naar de Antillen bj, „Benne- kom" (18 Dec.) en naar Suriname m.s. „Bonaire" (7 Dec.).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3