O In speelgoed is er dit jaar weer keuze genoeg Eerste emigratie met subsidie 15 December per „Volendam" j MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Weerstanden zijn strijdig met geloof in macht dos Heiligen Geestes Nederlandse industrie krijgt buitenlandse concurrentie Enige honderden ongeschoolden zullen vertrekken Canada'heef't nog boeren nodig Ook Neurenberg weer op de markt RECHTZINNIG - VRIJZINNIG Victor E. v. Vriesland acht zich beledigd Het kan nög net. Donderdag 1 December 1949 3 Een fijn gebaar! Naar aanleiding van het com mentaar van de heer Roos op Uw artikel „Nazi-Christus" zou onder getekende gaarne het volgende op merken, Zeer zeker zou het een zware opgave zijn een mens te vinden zonder zonde, echter, dit rsakt naar mening van ondergete kende niet de kern, volgens hem gaat het meer om de Christus. Laat de heer Roos ir, gedachten vertoeven bij hen, de beste zonen van ons Vaderland, die in strijd tegen de sadisten hun leven lieten er. dit leven offerden niet alleen om zich van hen te ontdoen of om alleen maar de vrijheid te herwin nen, doch zeer zeker ook omdat dit een Christelijke zaak was en ei velen zijn gegaan in Godsver trouwen en zelfs daarom hun dik wijls bovenmenselijke 'taak die 2« zich stelden konden volbrengen. Daarom noemt ondergetekende het een belediging voor ieder, die in de wrede tijd die achter ons ligt aan de goede zijde stond, dat een heerschap als Preisinger nu zyn eventuele toeschouwers tot tranen zal bewegen door zijn meesterlijk spel als Christus. Een fijne geste. Preisinger speelt Christus, een fijn gebaar. Preisin ger verschijnt onder de mensen als verlosser. Hoe meesterlijk zal hij aan het teruis sterven en pre. velen: „Heer,' vergeef het hun, zij weten niet wat 2ij doen.". Tot slot breng ik mijn dank uit aan hem of haar, die deze comedie dorst becritiseren in het artikeL „Nazi-Christus". J. LODDER Liftende militairen IVSêt belangstelling las ik in Uw blad de verschillende ingezonden stukken betreffende het liften door militairen. Aangaande een even tueel verbod van liften, kan ik U mededelen, dat dit alleen geldt voor officieren, adjudanten-onder officier, vaandrigs en kornetten. Aan militairen van lagere rang is het vragen van een „lift" toege staan. Ik mag U er in dit verband aan herinneren, dat de Inspecteur der Koninklijke Landmacht Z.K.H. Prins Bomhard indertijd de auto mobilisten heeft opgewekt, de mi litairen in dit opzicht zoveel mo gelijk terwille tc zijn. HAAR LIEFSTE WENS ging in vervulling. Dolblij is zij met de prachtige pop, die Sinterklaas in het holst van de nacht door de schoorsteen in haar schoen liet glijden. Ter bevordering van de vrijheid en veiligheid van het verkeer kun nen de Garnizoens-command anten echter plaatselijk maatregelen treffen, waardoor het de militai ren verboden wordt op bepaalde drukke verkeerspunten post te vatten. Legervoorlichtingdienst. Is dat billijk? Door de sigarenwinkeliers wordt gezegd, dat tabaksahtikelen-'^aileen in de ;,bona fide" zaken verkocht moeten worden, want, zo voeren zij aan, „wij verkopen toch ook geen suiker of brillantine." Ik ben het niet met hen eens en met mij velen niet. *- Hoeveel sigarenwinkeliers zijn er niet, die ook koffie, thee, scheer mesjes en suikerwerken verkopen. Is dit'dan billijk? UW ABONNEE. {Van onze speciale Verslaggever) Op 15 December zullen de eerste Nederlanders met financiële steun van de regering naar Australië emigreren. Ze gaan met de „Volendam" en de regering draagt maximaal 90% van de kosten. In ieder geval niet meer dan 1225.— per persoon. Hoe veel emigranten de „Volendam" zal ver voeren staat nog niet vast, maar waarschijnlijk zullen het enkele hon derden zijn. hoogte bevorderd wordt, vooral van groepen arbeiders, die hier het eerst aan werkloosheid ten prooi zullen vallen, met name de onge schoolden, Australië is het enige land, dat ongeschoolde arbeiders mits ge zond en van onbesproken, gedrag wil opnemen en daarom richt de emigratie-bevordering van de Ne derlandse xegering. die de onge schoolden betreft, zich dan ook op dit land. Enige tijd geleden heeft een be- richfr^in-enkele bladen gestaan, dat er 200.000 ongeschoolde Nederland se arbeidskrachteh'maaf -Australië zouden gaan. Dit bericht was vol komen bezijden de waarheid, want aan zo'n groot aants' heeft voorlo pig niemand in overheidskringen gedacht Deze emigratie is van historische betekenis omdat het de eerste keer is, dat onze regering positief de emigratie bevordert. Tot nog toe had zij zich. beperkt tot het inleg gen van bepaalde emigrantensche pen maar tot financiële steun is het nooit gekomen. De beroepsbevolking van Ne&er- -land 'zal voorlopig met 40,000 per sonen per jaar toenemen en er fee 's ta at geen kzekerhej dj dat de voort schrijdende •industrialisatie» inten sivering^ van de landbouw en uit breiding van de handel al deze mensen aan werk en brood kunnen helpen. In dat verband is het dus juist dat emigratie tol op zekere (Ingez. Med.) Lust van zenuwen! Mijnhardt's Zeeuwtabletten helpen U er overheen. Hunrkwestli rentezegels oti d erdoms pe nsioen Invaliditeitswet civiele procedure» arbeidswet enz. Vraag: J, A den A. stelt enkele vragen omtrent de wet inzake oor logsschade. Antwoord: Deze wet^zal over enige tyd in werking treden. De wet laat zich buitengewoon moei lijk lezen en het is niet buitenge sloten, dat een speciale populaire toelichting zal volgen, die, de ge wone burger in staat zal stellen ua te gaan wat zijn rechten zijn. In het bijzander zuilen, wat men noemt ,.de kleineren" Van dc werking van deze wet niet onbelangrijke voor delen hebben. Vraag: P, J. F. v. d, H. heeft in de jaren tussen 1940 en 1950 zjjn buur verhoogd gezien en vreest dat nu de nieuwe huurverhoging volle dig zal komen op de reeds verhoog de huur. Antwoord: Dit laatste zal naar alle waarschijnlijkheid niet bet ge val zijn, omdat het, voor zover uit de zeer beknopte toelichting is op te maken, gaat om de verhoging van de huren, zoals deze op 1 Mei 1940 golden. Vragensteller moet dus voorlopig nog__ geen enkele stap doen. Vraag: H. A. F. F. meent, dat de Belastingdienst niet voldoende re kening houdt met de belangen van de minst draagkrachtigen. A n t w o o r.d: De verstrekte ge gevens tonen aan, dat de Belasting dienst hier juist heeft gehandeld en de desbetreffende voorschriften heeft toegepast. De huidige belas tingwetgeving is en hierover wordt in sommige kringen wel sterk gemopperd er juist op gericht de minst draagkrachtigen, voor zover ais zulks mogelijk is, tegemoet te komen. Vraag: M. L. B wil bij bet lo ven van de ouders ten aanzien van de eventuele erfenis bijzondere re gelingen laten treffen. Antwoord: In een dergelijk geval moeten de met-deskundigen niet pogen zelf i een of ander stuk op te maken. Dit is vakmanswerk Daarvoor moet men naar een no taris gaan. Vraag: H. B. Deze vraagt als. hij regelmatig geen volle week werkt, maar een halve week, of hem dan ook de volle zgn. „Joekes" gulden moet worden uitgekeerd. Antwoord: Neen. In dit geval geldt de regeling van 2 cent per uur, d.w.z. wanneer 0,50 hier wordt uitgekeerd, dit juist is. Vraag: A W. K. is ontstemd over het feit, dat hij, nu hij vrij willig ontslag heeft genomen bij een semi-offieïeel Overheidsbedrijf, de gestorte pensioenpremie niet te rugkrijgt. Antwoord: Aanspraak op uit gesteld pensioen, d.w,z. een pen sioen op 65-jarige jleeftyd, geba seerd op de werkelijke dienstjaren, ontstaat pas wanneer men een ze ker aantal jaren in functie is ge weest. Gaat men vóór die tijd vrij willig vrjeg, dan kan men geen aan spraken doen gelden. Vraag; A. v. M, meent, dat de "komende huurverhoging zuiver winst is voor de huiseigenaar. Antwoord: Dit is geenszins bet geval, omdat de onderhouds kost en belangrijk zijn gestegen in vergelijking met de jaren vóór 1940. Vr a a g: W. S. meent, dat hij een door het Pnjzenbureau voor Onroe rende Zaken vastgestelde huurver hoging niet behoeft te voldoen. Antwoord: Ge moet ten deze aan Uw verplichtingen voldoen van het tijdstip af. waarop de verho ging werd geacht te zijn ingegaan. De verhuurder heeft hier alle rechten op U. Vraag: J. P- voelt zich be zwaard, dat een onderneming haar personeel verantwoordelijk stelt voor beschadigingen, ontvreemding, enz. van aan dit personeel toever trouwd materiaal. Antwoord: Deze regeling is geenszins onbillijk en wordt ook in Overheidsdienst toegepast. Mocht de firma, naar het oordeel van be langhebbende, onredelijk optreden, dan kan men de hulp inroepen van de vakvereniging, waarbij men is aangesloten. Deze week bespreking over loonpolitiek (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Nog deze week, deelde gisteren minister Van den Brink in de Tweede Kamer mede, zal de Regering met de Stichting van de Arbeid overleg plegen over even tuele maatregelen ten opzichte van het loonpeilMet dit antwoord moest de heer Suurhoff (Arb.), die had aangedrongen op nadere mede delingen van de zijde der Regering, genoegen nemen. U begrijpt, zei de minister, dat bet nu, hangende het overleg, niet het geschikte ogenblik is om op de loonpolitiek nader in te gaan. Op de verhoging van de subsidies op voedingsmiddelen na de devalua tie ging de bewindsman wèl in. Er is hier, zei hij, slechts sprake van een tijdelijke maatregel, die geno men is om de plotselinge overgang op een hoger prijsniveau te voor komen. Hij liet er zich niet over uit, hoe lang deze tijdelijke maatregel gehandhaafd zal blijven. De aanmeldingen, die tot nog toe binnengekomen zijn, blijven dan ook ver beneden de duizend en er vallen er altijd nog af omdat zeniet aan de gestelde eisen o.a. wat gezondheid aangaat voldoen, ter wijl de practijk uitgewezen heeft, dat zich te elfder ure altjid r.og personen terug trekken. De gezin nen der emigranten kunnen pas overkomen ais er huisvesting voor gevonden is en dat valt ook in Au stralië met mee. Men. wilde en kon ons nog geen cijfers geven, maar wij hebben zo de indruk, dat as eerste groep „gesubsidieerde emi- J (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT Als Sinterklaas nu wat voor de kinderen wil kopen be hoeft hjj niet meer te zeggen, dat er geen keuze is. Want de speelgoed winkels zitten weer vol en het zyn in de regel weer primmartiketen, van voor-o orlagse kwaliteit, die er verkocht worden. Dat het allemaal even goedkoop is willen we niet beweren De prijzen bedragen vaak een veelvoud van wat wy in 1939 betaalden. Maar zo duur als het vorig jaar is het speelgoed toch niet meer en als de prjjs gelijk bleef is de kwaliteit verbeterd. De steeds scherper wordende concurrentie heeft over het algemeen de prijzen met twintig tot Vijfentwintig procent omlaag gebracht. Die concurrentie Is ook verscherpt door de invoer. Niet alleen ls er voor f 200.000.Duits goed geïmporteerd, maar ook onze Benelux- partner België heeft heel wat speelgoed gestuurd en Frankrijk, Italië en Zwitserland dingen eveneens mee naar de gunst vah het Nederlandse kind. U moet beslist eens met uw "kin deren door een goed voorziene speelgoedwinkel lopen. Want alleen dat is al een genot, ook voor de vol wassene. Electnsche treinen, me chanische auto's, mecano-dozen e.d. zullen het sterke geslacht boeien. En voor de meisjes zjjn ex b.v. de serviezen, van steen (van l.tot 16.—), van imitatie-Delfts aarde werk 6,75), van aluminium 2,50 tot 12,50), en natuurlijk van plastic Er is trouwens van alles van plastic, prachtige dier-figuren bijvoorbeeld, En dan zijn er de pop pen, ook al van allerlei samenstel ling (rubber, celluloid, steen, plas tic) en in velerlei maten, poppen, die mama kunnen zeggen,' kunnen slapen en (voor een gulden of acht tien) nog andere dingen doen, die gemeenlijk gevolgd worden door het geven, van een schone luier» De tech niek staat nergens voor... Weer omgeschakeld Vroeger kwam het grootste deel van het speelgoed uit Duitsland, maar sinds de fabrieken daar van mechanische autootjes op mecha nische revolvers en dergelijk fraais waren overgeschakeld, zijn wg ons In Nederland zelf meer op het wie ken van speelgoed gaan toeleggen. Die Nederlandse industrieën moeten nu tonen wat ze waard zgn. Er zijn er inmiddels trouwens met het her stel der normale verhoudingen al heel wat gesneuveld. En nu het bui tenland weer mee gaat concurreren en met name de vanouds vermaarde speelgoedstad Neurenberg van haar militaristische dwalingen naar de oude stiel la weergekeerd, zal de strijd om het bestaan pas goed be ginnen. granten in aantal beneden de 400 zal blijven. „Een druppel op een gloeiende plaat" zullen velen misschien zeg gen. Maar het ligt in de bedoeling deze „gesubsidieerde emigratie" v;aar het parlement overigens nog zijn goedkeuring aan moet hechten, in de komende jaren voort te zet ten. Daarbij blijft natuurlijk nog de emigratie op eigen kosten, voor al van jonge boeren naar Canada. Dat uitgestrekte land, waar men geschoolde boeren uitstekend kan gebruiken, schijnt in 1950 op 12,000 Nederlandse immigranten te reke nen. Of er zo veel komen staat ech ter te bezien. Canada heeft de Ne derlanders graag (mits, alweer: goed gezond etc.) omdat deze zich in het algemeen zeer goed aan de omstandigheden en de bevolking aanpassen. Maar men moet niet denken, dat onze emigranten het gemakkelijk hebben in Canada. Het leven op het platteland is er, on danks de auto's en tractoren, in het algemeen (vooral sanitair) veel primitiever dan hier. Men moet als landarbeider beginnen en niet allen slagen er in een eigen bedrijf te stichten. Tot nog toe is dat 'B der emigranten gelukt. Wie succes wil hebbern moet in ieder geval een flinke kerel zijn. Behalve in het genoemde geval van de ongeschoolden bevordert onze regering de emigratie niet. Ze laat haar echter wel wij. Geen me dewerking wordt verleend aan de emigratie van ongehuwde jonge vrouwen, behalve in bepaalde ge vallen. De emigratie van personèn uit deze categorie onzer bevolking is non een probleem, waar trou wens ook andere landen mee wor stelen. Het zou alleen op te lossen zijn als er in het land van bestem ming een organisatie was om deze vrouwen „op te vangen". Hier ligt een taak voor de Nederlandse vrouwenorganisaties. De plaatsvervangend voorzitter van de vakgroep van speeïgoedwin- keiiers, dë heer Van der Vorst te Hilversum, gaf ons als zijn oordeel, dat <fe Nederlandse speelgoed- industrie zich op verscheidene ge bieden zo goed als zeker zal kunnen handhaven. Moeilijk zal het zijn voor de fabrikanten van opwind-auto- tjes, altijd een zeer geliefd speel goed, Het maken van zulke vaak ingewikkelde dingen vereist een omvangrijk en duur industrieel ap paraat en een groot afzetgebied. Ook de Belgen, die zich nog al op dit gebied bewegen, zullen er een harde dobber mee krijgen. Neurenberg is op deze artikelen Ingericht en. kan daardoor in het al gemeen goedkoper produceren. Zo heeft het op het ogenblik voor een kleine tien gulden een autootje in onze winkels gebracht, dat als het ergens tegen aanrgdt, terug gaat, omdraait en weer verder rijdt en door niets in zijn gang is te stuiten. Zo'n apparaat kunnen we hier niet maken, omdat we er technisch niet op zgn ingericht. Toch zgn er wel goede Nederlandse, Belgische en Franse opwlndautootjes te krijgen, al van 1,50 af. Nederland vooraan Op één gebied heeft Nederland echter Duitsland volkomen van de kaart geveegd, namelijk op dat van de prentenboeken. Leverde vroeger Duitsland die boeken In vele talen, nu levert Nederland ze en wel in zulk een prachtige uitvoering en tegen een betrekkelijk zo lage prijs, dal er op de wereldmarkt, althans momenteel, moeilijk tegen is te con. curreren. Ook met houten speelgoed ataat Nederland tegenwoordig aan dc spits. Het zgn bouwdozen, treinen, dieren enzmeest gemaakt van blank beukenhout en het komt o.a, van Nooitgedagt In Ijlst, de ADO ir» Bilthoven, de Overijsselse SIO, van Hobo en van Okkersen In Wad- dinxveen, om slechts enkele namen te noemen. Voor een gulden of negen koopt u een vierdelige trein van sterk, glanzend geel hout. Ook met het zgn. paedagogische speelgoed gaat Nederland bekend heid verwerven. Er tg trouwens een veel gevolgde schrlftelgke cursus voor de winkeliers, waarin hun wordt voorgehouden, dat^e behalve zaken man ook paedagoog moeten zijn. Ieder kind moet het speelgoed heb ben dat bij hem past. De winkelier zal daarbij moeten adviseren. Sim plex in Eindhoven (opgericht door een onderwijzer) levert b.v. houten legpuzzles, die de kinderen, al naar de leeftgd, bekend maken met die ren, gebouwen enz. De poppen-industrie in ons land staat op een hoog peil en ook ma ken Nederlandse industrieën op het ogenblik con3tructiedozen, die van de Engelse mecano-dozen zeker niet de mindere zgn. Nationaliteiten Het jg Interessant een. Nederland se, een Italiaanse, een Franse en een litanie van bet verraad,-Jan Valtln (De Forel, R'dam) Anti-boeken, on verschillig over welk onderwerp, heb ben de vervelende eigenschap, dat ze door hun subjectieve Inslag een gevoel van wrevel wakker roepen bo de le zer. In hoeverre is dc schryver iemand, die zonder rancune en uitsluitend ge dreven door zijn gewijzigde inzichten in. alle eerlijkheid zijn ervaringen oj> schrift heeft gesteld? Vaak spelen per soonlijke eerzucht een. rol of is zon y delheid gekwetst en als dit het geval is verliest hy alle verhoudingen uit het oog en overdrijft waar hy zich. moet beperken. Na lezing van Jan Vat tin's boek „Litanie van het verraad waarvan de Engelse titel luidt „Out of night", krijgt men het gevoel met een eerlijk mens te doen te hebben, die zijn ervaringen als communistisch propa gandist te boek stelde omdat dit de emge manier was such van het ver leden te bevrijden. Dit verleden heeft als een loodzware druk op hem gele gen en het heeft hem ongetwijfeld moeite gekost zich er van l°s te maken. De schrijver ls een oude partijganger op veertienjarige leef tod stond hij in Hamburg al op de barricade en hy heeft een groot aandeel gehad in de communistische penetratie in de grote havens over de gehele wereld. Hl] heeft openlijk en in het geheim gewerkt, hü organiseerde stakingen en ongeregeldheden en hfj is betrokken geweest bij sabotage en spionnage. Zijn relaas klinkt zakelijk en beheerst, het vermijdt ongezonde sensatie en bet re gistreert slechts feiten, die aan de ge schiedenis getoetst kunnen worden. Het ontleent zun betrouwbaarheid minder aan de schildering der vele avonturen dan aan de nuchtere eenvoud, waarmee het constateert en dit is een verdienste, die wij Ui soortgelijke boeken maar zelden aantreffen. De Kruisvaarders, Stefan Heym, (Be- publiek der Letteren, Amsterdam). De in 1914 in Duitsland gebaren schrijver Stefan Heym, die na de machtsoverna me van Hitier op Jeugdige leeftijd naar Praag en tater naar de Verenigde Sta ten uitweek, ls in de oorlog als on derofficier werkzaam geweest bij het Psychological Warfare Dept, een af deling voor de propaganda onder de Duitse 50ldater, aan het front in welke functie hy de invasie in Nor- mandië en de daarop volgende veld tocht heeft meegemaakt „De Kruis vaarders", dat zyn de Amerikaanse soldaten, die na de schier bovenmense lijke inspanningen en harde gevechten om de invasie te winnen, Frankryk en. Belgie bevrijdden en doorstootten naar het hart van Hltler-Dultsjand. Een his torische roman dus, d.wx een ro man waarin werkelijkheid en verbeel ding door elkaar geweven zijn, de wer kelijkheid van de glorieuze opmars, en de verbeelding, die aan de verschil lende situaties een achtergrond ver leent van diepe, warmbloedige mense lijkheid In een modern ongecompli ceerd proza vertelt de schrijver de lotgevallen van een aantal mensen die In de heksenketel, welke oorlog neet, zijn terecht gekomen en die nu voor het ideaal van de vrijheid en de de mocratie of alleen maar, omdat het lot dit zo wilde, zich door dit vreemde, onsentimentele leven aan de rand van zijn en afet-zijn heenslaan. Het Ifedt geen twijfel of Stefan Heym vertelt hier van zyn persoonlijke ervaringen, van situaties, belevenissen en figuren, die een onvergetelijke Indruk op hem hebben gemaakt en waarvoor hS de romanvorm koos, omdat deze hem tn staat stelde de ideëen te sublimeren. Er doen zich in het kerkelijk leven in ons land de laatste tijd feiten voorj waaraan wij te dezer plaatse, vanwege het belang der zaak, aan dacht willen, geven. Wtj memoreren eerst enkele door ons bedoelde feiten. Op Zondag 10 October preekte in de Grote (Herv.j KatJc te s-Gravenhage in een avond-doopdienst ds. L. H. Ruitenberg, predikant m algemene dienst der Ned. Herv. Kerk. Hy vervulde daarmede een beurt poor dr. E. Emmen, scriba der Generale Synode. Ds. Ruitenberg rekent zich tot de Vrijzinnigen. Op Vrijdag 25 November sprak voor een aantal predikanten, allen, uit kerken, aangesloten big de Oecumenische Raad', prof. dr. H. Kraemer. Deze vergadering was tot stand gekomen uit het initiatief ■van een Her vormd en een Remonstrants predikant en werd geleid door dr. K. H. E. Gravemeyer. Zondag 27 November vervulde ds. C. Aalders een dienst bij de Ver eniging voor Vrigz. Hervormdenin Den Haag. Er zijn meer van deze feiten te noemen. Bijvoorbeeld, dat in Am sterdam de (rechtzinnige) kerke raad de verantwoordelijkheid op zich nam voör de aibeid onder de vrijzinnige leden der gemeente. Het zelfde geschiedde in Haarlem, en omgekeerd, in Bergen op Zoom. Het vond plaats in Beverwijk, in Sneek, in Nieuw Weerdinge en in nog een aantal gemeenten, over en weer. Naar aanleiding van de preek beurt van ds. Ruitenberg, die heel rechtzinnig Den Haag in opstand bracht en de kerkeraad deed fun geren als de trouwe wachter op de rechtzinnige muren Zions, is reeds iets opgemerkt. Er werd gezegd: wij begrijpen niet, waarom hier niet kan of mag, wat elders blijk baar als vrucht van een diepgaand kerkelijk gesprek, wèl kan. Intus sen, of-schoon de kerkeraad als zo danig handelt en spreekt, zijn in zijn midden geestelijke leiders, die dit spreken en "handelen niet vooi hun rekening nemen. Dat is ver heugend, en het geeft, ondanks al les, toch moed. Wij willen er on middellijk aan toevoegen, dat wij dit daarom zo verblijdend vinden, omdat de Verg. van Vrijz. Her vormden in deze bijbelser en oecu- menischer handelde dan, achteraf de rechtzinnige kerkeraad. Deze schijnt nog geheel en al te moeter leren, wat dit inhoudt. Indien alle Hervormde predikanten die Vrij- - dagochtend onder het gehoor wa- ringen, dat het dan maar beter is. Deze week: in Kerk en Wereld ren geweest van prof. Kraemer, in plaats van nu slechts enkelen, had den zij iets kunnen leren. Maar de meesten ontliepen deze les. Er is nu eenmaal een hardleerse ortho- xie. Er is ook een hardleerse vrij zinnigheid. Vandaar, dat het hier nu juist aankomt op dat oecume nisch besef, N Hoe groot de ontsteltenis is by goede en trouwe leden der Her vormde Gemeente over het gepas seerde t.a.v. de 'dienst in Den Haag moge de kerkeraad van ons gelo ven. Hij zie eens niet alleen naar de bij hem binnen gekomen pro testen. Want deze zijn zeer beslist géén maatstaf. En het merkwaar dige, ook verheugende, is, dat meer dan één lezer ons de vraag voor legde, of dan Amsterdam-1948 (Het Wereldcongres van Kerken) aan de ze kerkeraad en zijn leidende figu ren werkelijk niets heeft gezegd en gedaan; of de situatie van mens en wereld, de enige mogelijkheid om beide van hun redding te overtui- g-i door het uni sono belijden van de naam van Christus, de Heer der Kerk, geen enkel woord tot deze leidslieden spreekt? Of er, m.a.w. nog zó weinig oecumenisch besef is en zoveel hoogmoedig vasthouden aan tenslotte menselijke formule dat de wereld ten gronde gaat dan dat de eenzame, losgeslagen mens in die wereld van de Christelijke Kerk als zodanig niet gebonden aan historische of andere indelin gen het woord van 2ijn verzoe ning met God zal horen? Deze vragen leggen precies bloot hoe in de gemeenten in ons land gedacht wordt over kerkeraden, die nog steeds geen enkel blijk geven van evangelische en apostolische verantwoordelijkheid voor allen, die onder hun geestelijk opzicht vallen. Wij zwijgen nu nog van de niet- kerkehiken, die ons geschreven hebben. Onder hen zijn er, die zoe kend en tastend hun weg gaan. Er zijn er, die nauwkeurig nota nemen van wat er geschiedt, bijvoorbeeld binnen do Oecumene, en die aar zelend de voet over de drempel der Hervormde Kerk, zetten. Maar nu. zo schrijven zij, gooit die Kerk de deur weer dicht. Want bij alle ver moeidheid en beladenheid, wensen zij zich niet over te geven aan een Kerk, waar tenstqtte dit zoeken en tasten schijnbaar niet wordt ver staan. Wij ontvingen ook een brief van iemand die meende, dat de ortho doxie bezig is de vrijzinnigheid te verslinden, of omgekeerd. Het wil ons voorkomen, dat dit onjuist is gedacht. Elk waarachtig kerkelijk gesprek is gevolg van oecumenisch besef. In de Oecumene is geen sprake van het zoeken van een grootste gemene deler, van ontne men van zelfstandigheid aan de Kerken, die binnen dit verband samenwerken, om van alles een groot, kleurloos geheel te maken Oecumenisch spreken en denken christelijk en bijbels samen op weg te gaan. Elk van een andere kant, tn het besef en het geloof, dat een ontmoetingspunt, ergens op die weg, het werk is van Go'ds Geest. Om dan samen verder te gaan. Elke menselijke slagboom is regel recht in strgd met het geloof in de macht van de Heilige Geest, ook al zien alle formuleringen en be togen er nog zo verantwoord uit. Het is dit geloof, dat ontbreekt als men als wachters op de muren gaat staan, zoals sommige Kerke raden thans doen. DE SPEELGOEDWINKELS zit ten weer vol, zodat Sinterklaas als hy wat voor de kinderen ko pen wil ruime keuze heeft. Duitse pop naast elkaar te zien. De Duitse pop, met mooie zijden Meer tjes, heeft een typische zoetelijke Gretchen-kop, de Franse valt op door een fraaie, roze kleur. De Hol landse, degelijk en fïjjn, behoeft voor de buitenlandse zusjes niet on. der te doen. Er is ook een Neder landse „pias-pop" op de markt ge komen. Het dmg heet nu eenmaal zo. Wij kunnen het ook niet helpen. De jeen als mode-artikel is uit de speelgoedwinkels nagenoeg verdwe nen. De gele Wegenwacht van de A.N.W.B, is er voor in de plaats gekomen. En de voorliefde van veel jongens gaat uit naar een lucht druk-knal pistool (een kleine vier gulden), m ons land gemaakt op een Deense licentie. Zo zou ex nog veel meer te vertel len zijn, o a. over de Nederlandse kind er-spellen, zoals vlooienspel, borduurdozen, ganzenborden e.d„ die de vermaarde buitenlandse Pcars-spellen naar de kroon steken. Maar u hebt nu' een inzicht in de veelheid van mogeRjkheidheden ge kregen, waarvoor Iedere speelgoed winkel het illustratie-materiaal levert. En... u zult er tilt begrepen hebben, dat ook op dit terrein de industrialisatie van Nederland voortgang heeft. Onze literaire medewerker, de heer Victor E. van Vriesland heeft een klacht wegens belediging inge diend tegen de heer Anne Wad man die in het laatste nummer van „Podium" de werkzaamheid van de heer Van Vriesland critiseert als „literair executeur" van nagelaten werken van de overleden dichter Der Mouw De heer Wadman Iaat zich onder meer verleiden de heer Van* Vries land te noemen: „de zeer onschend bare en zeer -verwaten, om masr niet te zeggen zeer ondemocratische en zeer onfatsoenliike heer Van Vriesland". Naar wij vernemen laat de heer Van Vriesland gaarne al dergelijke betitelingen over ziin kant gaan. doch hij weigert door de heer Wad man voor „zeer onfatsoenlijk" te worden uitgemaakt. Ter zake van deze uitlating heeft de heer Van Vriesland zijn-klacht ingediend. Leven en werk van Albert Sweitzer, Emil Lima (In den Toren, Na ar den). Het ls geen geringe taak geweest een boek te schrijven over de filosoof arts, musicus, mensenvriend en hoogleraar ia de theologie Albert Schweitzer, de man, van wie als eenling zulk een merkwaardige Invloed uitgaat op onze gewonde wereld. Lund'Werd vijfender tig jaar geleden als Straatsburger stu dent Schweitzer's volgeling en is het al die ttfd gebleven; wij mogen aan nemen en uit de inhoud bLijkt het ook dat hij met gezag over deze een- voudige geleerde kon schrijven. Het is een sympathiek gesdhrift gehvorden, een eerlüke poging de figuur van Al- bert Schweitzer nader tot ons te bren gen, waarbij de schrijver putte uit een groot aantal persoonlijke ervaringen van Schweitzer zelf met vaak anecdoti- sche Inslag, die echter de verdienste hebben de karakteristieke eigenschap pen van deze begaafde mens treffend te omlijnen. Kinder- en jongelings jaren, het keerpunt In dit leven en zijn verblyf te Lambarene trekken aan ons voorbij- daarnaast vond de schrijver gelegenheid hem te tekenen als orga nist en Bach-biograaf en ons inzicht te geven lö zijn levens- en wereldbeschou wing van uit het beginsel, dat alleen de dienende liefde de wereld tot hoger cultuur kan brengen Het boek ls voor zien van een voorwoord van Stefan Zweig- Voor de bewonderaars van Schweitzer een verhelderend hoek. waarvan hijzelf getuigde; Het ls gron dig; en zo fijn geschreven! (Ingez. Med,) met Sinterklaas, m&ar post dan ook meteen onderstaande bon De administratie van Vrij Neder land kan nu nog voor „de grote dag" aan de opdracht voldoen en een abonnement voor 1950 ver zorgen. waar de directie de December-nummers aan toevoegt. Het geschenk bestaat dus int 57 maal Vrij Nederland Het nummer van 3 December ls het eerste, dat de nieuwe abonné ontvangt, Hij krijgt het op 5 De cember met een brief van Vrij Nederland, waarin desgewenst verklapt wordt, wie Sinterklaas is. U hebt slechts onderstaande bon in te vullen en meteen te verzenden. BON Aan de administratie van Vrij Nederland. Raamgracht 4,A'dam. Verzoeke tE noteren een abonne ment voor 1950 als Smt-Nlcolaas- geschenk en dit voor het eerst met een begeleidende brief waarin het Sinterklaasgeheim verklapt/bewaard wordt op 5 December a.s. te zenden aan: Naam: Adres: Plaats: Het abonnementsgeld a /TO.zal per giro;by aanbieding van kwi tantie*) worden voldaan door: Naam: Adres: Plaats: Doorhalen wat niét'"van "iöé- oassing is.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3