De Schiedammer ADO verrast leider van West I en zichzelf Gebroken eenheid SVV alweer verslagen Feirenoord en Haarlem nemen elk een punt Blauw Wit koel en berekend scoort zes maal WEKELIJKSE SPORTBIJLAGE TIMMERMANS EN VAN DAM KNAP PEN HET OP Sparta weet geen voordeel te trekken uit de wind Terlouw door Haags publiek uitgefloten Fenny Heemskerk naar Rusland Stopperspilsysteem geert oplossing Roozen vecht tegen twee stopperspillen KFC krijgt slechts éénmaal de kans 3 H (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. -Tweemaal heeft Landman met een teleurge steld gezicht onder zyn vervaarlijke pet, welke zijn donkere zware haardos tegen de nukken v an de storm moest bescher men, de bal uit zijn doel moeten halen. Dit was net genoeg voor ADO om dc ridders van het Rotterdamse kasteel, de trotse lei ders in West I, te vellen. Dit opzienbarende gebeuren had plaats in het Haagse Zuiderpark dat half verdronken lag onder de aanhoudende regen. Maar op het ADO-veld was druk vertier. Er waren veel meer gegadigden voor dit grote treffen dan de tribunes konden bevatten. Maar-zij die naar binnen hadden mogen gaan, hebben kunnen genieten van een spannende, in hoog tempo gespeelde wedstrijd, op een uitstekend bespeelbaar veld. De Hagenaars wonnen verdiend njet 21, dat zal zelfs de Sparta-aanhang moeten toegeven. Verscheidene malen hebben wij ons afgevraagd of dit dezelfde Rot terdamse ploeg was, welke dit sei zoen nog slechts tweemaal was ge slagen. Deze vraag drong zich voorat naar voren als men naar beide ach terspelers Wenneker en vooral v. d. Water moest kyken ten dat-ge beurde nogal eens). Hierbij gevoegd dpt Terlouw voor de rust weer een verre van internationale vorm toon de, drrngt de vraag zich op hoe het mogelijk was dat de rappe Haagse voorhoede met do rust slechts een voorsprong van 10 had weten te behalen. Men moet echter met vergeten dat Sparta zich "damrak met deze ach terstand nog erg gelukkig prees, „ADO had met 41 moeten voor staan", zei een Haagse supporter en dat was niet ver naast de waarheid. Het merkwaardige was bovendien dat de rood-groenen voor de rust de straffe wind schuin voor hadden, maar hier zat hem juist de kneep. Alles wat door de Spartanen werd opgeruimd gebeurde veel te hard, zodat de Haagse defensie op haar beurt spoedig weer meester van de bal was en dan begonnen de aanval len van ADO opnieuw. Een tweede 'fout van de Rotterdammers was dat zij met deze stormachtige wind pro beerden frank en vrij over de vleu gels te spelen, hetgeen op deze dag absoluut tot mislukken was gedoemd. Verder geloven wij toch wel dat de omzetting in de Haagse voorhoe de: Clavan linksbinnen Lp.v. links buiten en Timmermans rechtsbinnen i.p.v. linksbinnen een goede greep is geweest. Beide internationals be heersten niet alleen het middenveld, maar hun stuwende kracht was dit maal zo groot en imponerend, dat de andere drie voorwaartsen van lie verlede enthousiaster gingen spelen en goed aansloten op het tempo van hun Oranje-broeders. Neuteboom (linksbuiten) is niet meer die han dige speler van weleer, maar hij deed toch verschillende uitstekende din gen. Van schieten heeft hij echter weinig kaas gegeten. Had hij* hier mede weten om te gaan, de overwin ning van zijn club was een stuk gro ter geweest. Even na het begin kreeg Bennïngs- hof voor Sparta reeds een uitsteken de kans. Hij rende spil Bauman voor bij, maar de bal steeg over het doel De eerste opzet van ADO had ge faald omdat middenvoor Van Dam opende naar een vleugel, die er op dat moment niet was. Clavan in sa menwerking met Timmermans bracht echter spoedig de bal onverdroten terug en Neuteboom produceerde toen een schot dat tegen de paal ket ste, waarna Terlouw nog op het nip pertje kon wegtrappen. Er waren nauwelijks acht minuten gespeeld. Sparta keek er enigszins van op, had een dergelijke agressivi teit van dc Hagenaars niet verwacht. Sparta dringt door Nu eerst drongen de Spartanen tot doelman Kok door. Vermeer zette voor, Den Boer wilde juist inkoppen, maar Kok was een fractie van, een seconde vroeger en sloeg de bal weg. Al is Terlouw dan een paar kop groter en misschien tweemaal dikker dan Van Dam, hij moest, gedwongen door deze speler, de bal vervolgens riskant op Landman retourneren, die nog vallende kon redden. Een paar tegenacties van de gasten sneuvelden in buitenspel of de passes waren te hard, zodat er niet op gelopen kon worden. Het was duidelijk dat Clavan en en Timmermans de „raddraaiers" wa ren in de Haagse stormlmle, doch bun medespelers wisten vooralsnog te weinig van hun werk te profite ren. Terlouw kreeg vervolgens de eerste vrije schop tegen zich (er zou den nog verscheidene volgen) toen hij Van Dam tegen de grond werkte. Fluiten en gejoel van het publiek moesten hem blijkbaar afschrikken. Enige corners waren er (van de vrije trap) het gevolg van. Loof plaatste een vrije schop voor het Spaxta-doel en er zou niets ge beurd zün als Terlouw Landman de bal had laten pakken. De rood-witte reus kopte de bal echter weg, waarna deze tot drie, viermaal toe werd in geschoten. Geen doelpuntAan de andere kant had Vermeer al even eens pech toen hü tegen de uitlopen de Kok aantrapte. Een mïstrap van achterspeler v. d. Water gaf Neuteboom een vrije kans voor ADO, maar in de haast knalde hU net naast... Eindelijk een doelpunt Het was uitstel van executie. Even voor de rust kreeg ADO dan toch een doelpunt als beloning van zijn veelvuldige aanvallen. Eerst kwamen de twee internationals, Terlouw en, Timmermans als kemphanen tegen over elkaar. De ADO-er toonde zich weinig geïmponeerd door Neer Lands nationale spU, won het duel, gaf een scherpe pass naar Van Dam, die in eens Landman hoog en onhoudbaar passeerde. De tweede helft was aanvankelijk minder aantrekkelijk. Sparta bleek eveneens beter tegen de wind te kunnen optornen dan zich hierop te laten „afzakken". ADO kon minder "agressief zijn ook al omdat Terlouw opeens weer het grote struikelblok was, die tegen de wind optrapte of er slechts een zuchtje stond. Bij ADO constateerde men nu hetzelfd eeuvel als waaraan Sparta voor de rust had geleden. De achter hoede ruimde te hard op, en kwam de bal al eens bij de vleugelspelers of bij Van Dam dan stonden Clavan en Timmermans nog in de buurt van bet Rotterdamse doel, zodat zü wei nig steun konden geven. Het wordt 1—1 en 21 Op merkwaardige wijze kwam plotseling het enige doelpunt Van Sparta. De bal werd. hoog en lang zaam tegen de wind in voor de Haag se doelmond geplaatst. Kok pakte hem, liet het leer echter weer vallen en Vermeer in samenwerking met Donkere wolken pakken zich sa men boven het aoel van ADO. Zo'n vaart loopt het echter niet. Doelman Kok stompt de bat re soluut het veld in, terwijl Bau man snel terug is gekomen om het doel te dekken. Loof (links) kijkt belangstellend toe. Benntngshof brachten de stand op 1—L Er was nog een kwartier ie spelen. ADO had nog maar enkele minuten nodig, want aangemoedigd door een fanatiek publiek sloeg de Haagse voorhoede ogenblikkelijk terug. Tim mermans trapte een effectballetje langs Terlouw, dicht bfj' doel- De Spartaanse spil kon er net niet by, maar*Van Dam wel, die via de paal scoorde. Hierna werd de wedstrijd een beetje hard, vooral van de zyde van Sparta, dat tenslotte alles op de aan val zette (ook Terlouw trok n3ar vo ren), maar de Hagenaars heten de kostbare zege met meer glippen. AMERSFOORT Hedenavond, 5 December, zal mevrouw Fenny Heemskerk naar Moskou gaan om in 'de Russische hoofdstad deel te nemen aan het tourncoi om het we reldkampioenschap schaken voor dames, dat 15 December aanvangt. Er zyn achttien deelneemsters. Het toumooi duurt tot half Januari. Mevr» Heemskerk gaat per trein naar Praag, vandaar via Warschau naar Terespol en Brest Litovsk, waar een vertegenwoordiger van dB Russische organisme haar zal af halen. OSLO Rolf Petersen, aig. se cretaris van de organisatiecommis sie woor de Olympische Winterspe len 1952 te 03lo, heeft medegedeeld dat aan hetLO.C. is voorgesteld deze spelen van 1525 Februan te houden. Fan der Wal kan niets anders meer doen dan omkijken en zien hoe de bal van de voet van Roe zen in het doel van Feijenoord verdwijnt. (Ingez. Med.) SPORTPRIJZEN SLIER Arie van Vliet leidt in criterium van Europa ANTWERPEN Het klasse- ment van de sprintwedstrijden om het criterium van Europa, die in het Sportpaleis werden gehouden, luidt: 1. Van'Vliet (Ned.) 8 pt. 2. Derk- sen (Ned.) 7 pt. 3. Scherens (Belg.) 6 pt. 4. Plattner (Zwitser!) 5 pt, 5. Harns (Gr. Britt.) 4 pt, 6, Gosselin (Belg3 pt. 7. Astolfi (It) 2 pt 8. Pauweïs (Belg.) 1 pt Voetbal in Frankrijk PARIJS. Uitslagen Franse competitie: ReimsMarseille 2Sochaux Montpellier 2—2; NiceRijssel 3 —2; RoubaixBordeaux 00; Setg Straatsburg 21; MetzNancy S0; LensRacing Parijs 00; Stade FrancaisSt. Etienne 22; ToulouseRennes 3—2. Doordat Rijssel een onverwach te nederlaag leed kon Toulouse, dat van Rennes won, 2 pnt op de lei dende ploeg inlopen. Ook Bordeaux verkleinde zijn achterstand, dank zij een gelijk spel in de uitwed strijd tegen Roubaix. De stand aan de kop is thans, nadat alle ploegen 14 wedstrijden hebben gespeeld: 1. Rijssel 24 pnt-, 2, Toulouse 20 pnt, 3. Bordeaux 19 pnt,, 4—5 Reims en Roubaix 16 pnt. Onderaan Marseille en Nancy 12 pnt., Rennes eo Straatsburg 11 pnt„ en Metz, Montpellier en Sete 9 punten. Doelman Hagers heeft het vooral in de tuieede helft zwaar te ver duren gehad. \tr De wedstrijd tussen Feijenoord en Haarlem zouden we kunnen ver delen in twee perioden: één van ongeveer zeventig minuten voor Haar lem en één van twintig minuten voor Feijenoord. waarbij elke club dan één keer de gelegenheid benutte om te scoren. We schrijven opzet telijk „benutte", want wanneer beide partijen de kansen benut hadden dan had Feijenoord ongetwijfeld in de laatste twintig minuten niet alleen een grote achterstand ingelopen, maar minstens een voorsprong van vijf, ze» doelpunten gekregen. Nu haalde het.een achterstand van één punt in en benutte de andere kansen niet om er een overwinning uit te halen. Deze, veldeling van de punten mag echter beide partijen tevreden stellen. Feijenoord omdat Haarlem in die zeventig minuten niet meer dan één doelpunt maakte en Haarlem omdat het er in de laatste twintig minuten zo wonderbaarlijk gelukkig doorheen is gerold. Het was Overigens geen wed strijd, die ons deed gloeien van enthousiasme voor het vertoonde spel zeker niet voor dat van Feijen oord dat maar kort bleef spelen, hoewel Jan Linssen en Arie de Vroet dikwijls genoeg het goede voorbeeld gaven met lange en fris se passen. Alles wat de achterhoe de van Feijenoord in die Haarlemse periode werkelijk voortreffelijk toepaste was het buiten spelvalle- tje, waar Roozen en de actieve rechtsbuiten Pastoor herhaaldelijk weer inliepen, totdat zij er zelf radeloos van werden, maar dat wa5 dan ook alles. Of zouden we de tweede stopperspil, die Feijenoord in deze wedstrijd demonstreerde ook. in de achterhoede moeten be trekken? Verantwoord is het niet, want al speelde De Vroet, die te recht de invaller Blankemeyer niet vertrouwde tegenover Roozen, wel dikwijls heel dikwijls zelfs op de plaats, waar de stopperspil thuishoort, we zagen hem toch ook bij de doellijn van de tegenpartij, waar hij Van der Linden heel han dig een hoekschop wist te ontfut selen. Neen aan De Vroet heeft het niet gelegen, dat Haarlem zo lang in het overwicht was en aan Linssen ook niet en aan doelman Van der Wal helemaal niet, want die weer de zich op een wijze, die aan de grootmeesters herinnerde. En hij had het met alleen moeilijk met ballen van de tegenpartij, neen, Feijenoords achterhoede scheen be wondering te hebben gekregen voor het systeem van Rien Ter louw, want hoeveel keer er niet op de doelman werd teruggespeeld te pas en te onpas, we weten het niet, maar het was wel héél dikwijls. De Het Is de SW-supporter duister te moede. Lange tijd^ heeft hjj te een roes geleefd. Een roes ontstaan door de duizelingwekkende vaart, waarmede de roodgroenen successen behaalden met als slnitstuk het kampioenschap van Nederland. Hjj wist wel hierop moest een reactie komen. Ach en die zou natuurlijk enige weken duren en dan zou de reeks overwinningen weer volgen, alsof er niets aan bet handje was.' Dat „enige weken" Is een halve competitie geworden. De eerste nederlagen, die ogenschijnlijk ook als tikjes bedoeld waren om de Schiedammers wakker te schudden en hun duidelijk te maken dat niet alles rozengeur en manenschtfn la, is uitge groeid tot een reeks mogerslagen die èn elftal èn bestuur van SW lichte lijk groggy gemaakt hebben, met als gevolg dat de meest dwaze besluiten werden genomen. Men speelde met een aanvallende spil. ging toen over tot stopperen, ook dat beviel weer niet en men zocht zijn heil toch maar weer in da orthodoxe speelwijze. En alsof dit ge- sul nog niet genoeg was geweest be sloot men weer om bet met de stop perspil te proberen. De SW-suppor- ter heeft gisteren tegen de Volewijc- kers ervaren tot welk resultaat dit geleid heeft en zijn roe^ is veranderd in een sombere stemming met niet één enkel lichtpuntje voor de toe komst. Ja toch één, maar dit licht punt is niet erg opwekkend, want het wordt veroorzaakt door de roda lantaarn. Het is spijtig om te vertel len dat alle heen en weer geslinger de Schiedammers niet veel goeds heeft gedaan, slechts tot resultaat heeft gehad dat het elftal, dat de laatste jaren eeu bijna niet te over winnen eenheid vormde, gedegra deerd is tot een troep dartele hon den, die stuk voor stuk bun weetje wel weten, maar gezamenlijk niet meer tot resultaat weten te komen. Hadden de Schiedammers slechts een heel Meïn beetje van die eenheid in de wedstrijd tegen de Volewijckers kunnen terugvinden, het had er slecht voor de Mokumers uitgezien. Waarlijk het verschil tussen de een na onderste en de een na bovenste was niet bijster groot Het ploegver- band en de taakverdeling was bn de Volewijckers vee) beter verzorgd n daardoor kon het met 3—2 zegevieren over de technisch beter spelende Schiedammers. Dat SVV inderdaad nog overtetechniek beschikt bleek in het begin van de eerste helft toen het tegen de felle Westenwind in speelde. Schrumf. die te oordelen naar zijn prestaties nog het minst onder de depressie geleden heeft, was linksachter De Ruyter reeds herhaal delijk te glad af geweest. Van zijn nuttig werk werd echter door Koh- neraan en de Bruin weinig gebruik gemaakt totdat in de vijftiende mi nuut plotseling in de eerste de geest kwam en hij met een listig schot de door Schrumf aangegeven bal ach ter Hagers deponeerde. Corvelejjn, aan wie de eer te beurt viel om weer als stonper te fungeren, kreeg Ter- louw-allures en zette met een hard schot weer de domper op de Schie- damse vreugde. Bij dit geluk zou het voor de Amsterdammers niet ^yven. Bij een schermutseling voor het doel van Opschoot schoot de "Ruyter de bal van verre afstand Dit vast niet met de hoop dat dit schot een doel punt zou opleveren Toch gebeurde dit V. d Ruit had het handig beke ken Hij dacht als ik het schot laat voor wat het is dan Is bet wel goed. Hij sprong dus netjes over de bal heen en SVV moest genoegen n - m met een 12 achterstand. Bakker zorgde nog juist voor het theedrin ken voor het derde Amsterdamse doelpunt De tweede helft is een belegering van het doel van Volewijckers ge worden. Slechts enkele «malen lukte het Daan de Jong om met zijn broer, die Advocaat reeds in een groot deel van de eerste helft had vervangen, uit te breken. Zwaar Is de linie de Ruyter, v d Wmkel, v. 1 Oord op de proef gesteld Deze linie bleek niet hecht Doelman Hagers echter weL Talryke gevaarlijke schoten heeft hij van Schrumf en de Brum moeten keren Slechts eenmaal lukte hem dat niet Aan Köhneman bet genoegen hem te passeren. In deze periode bleek hoe weinig er van de gave aanvalslinie van SW is overgebleven. Het was soms zielig om te zien hoe slecht de knapen el kaar begrepen en hoe weinig zij hun taak in het moderne systeem be grepen. Voortaan beter je best doen. an ders stop (per) ik je in de zak aanvallen van Feyenaord, ze waren schaars voor de rust, leden door gebrek aan fantasie, de voorhoede bleef maar aan het trappen tegen de bal, zonder er mee naar het doel te gaan. Op een gegeven ogen. blik ongeveer een kwartier voor de rust scheen de bal met uit de doelmond van Haarlem te willen verdwijnen, wanneer Van Gooi en Van der Linden haar hadden weg gewerkt, retourneerden Hoogvliet, Linssens of Arie de Vroet hem weer direct en dan' stonden de andere vier voorwaartsen naar elkaar te spelen zonder, dat er bliikbaar iemand op de gedachte kwam nu ook eens in de richting van het doel te schieten. Uit één van die teruggespeelde ballen op doelman Van der Wal 't wag Hoogvliet, die er zich nu aan schuldig ma'akte ontstond indi rect het enige doelpunt van Haar lem. Roozen kwam toegevend toen de bal naar Van der Wal toe rolde en deze kon niets anders doen dan haar wegschoppen naar rechts, waar zij werd opgevangen door Groenenveld, die na een schermut- seiing met Oldenburg gelegenheid kreeg voor te zetten. De bal kwam vlak langs het doel scheren en Roozen, die er nog stond, verander de met een listig trapje de richting zodanig, dat Van der Wal niets an. ders kon doen .dan de bal uit het net halen. i Na de rust zagen we Brandes een glorieuze misser maken en even later zagen we hoe Roozen en Pa stoor, die het anders zo dik mei elkaar eens waren, nu door een misverstand Feijenoord voor een tweede doelpunt bespaarden Maar na een kwartier begon Fijen oord toch veel meer in de aanval te ko men, alles liep vlotter en de ver dediging van Haarlem kwam lelijk in het nauw. Steenbergen zorgde voor de geliikmaker uit een hoek schop van Linssen. En na dat doel punt begon de belegering van het Haarlemse doel eerst goed. Ver- kaaik, die toch al met zo zeker van zichzelf was, kreeg het nog veel moeilijker, en hoewel de stormloop der rood-witten tot het eindsignaal toe voortduurde, gelukte het Feijenoord toch niet te scoren. K.F.C. is in het Olympisch Stadion door een onverstoorbaar scorend Blauw Wit uiteen geschoten (61). Dit was hetzelfde Blauw Wit, dat verleden week Sparta niets toestond, alleen maakte het door de allengs zwakker wordende tegenstand van K.F.C. een nog betere indruk. Het startte zeer agressief, verwerkte met geslepen positie-spel openingen, drong door en schoot. KT.C, (nog steeds zonder de geblesseerde Baljet) miste, gemeten aan de Amsterdammer, te veel techniek snelheid en uit houdingsvermogen om de dekking te kunnen organiseren die hun tegen spelers had moeten blokkeren. Het greep K.F.C. onmiddellijk vol aan, brak links de verdediging" weg, zag Bergman neerstorten, die vervolgens een vrije schop In het zijnet dreef, en teisterde toen met snelle switches en rechte passes het centrum van K-F.C.'s laatste linie. Binnen zeven minuten ging deze omver. Lakenberg streek op een van Bergman komende bal neer en schoot van twintig meter in de rechterbovenhoek (10). Wat K.F.C. in deze beginscene bracht, bestond voornamelijk uit lange passes, die zodra ze Lamie bereikten iets gevaarlijks over zich kregen. Deze linksbuiten werkte koel en gelijkmatig, maar bereikte met zijn voorzetten slechts dat Van Raalte er een met zijn vingertop pen voor Altink's reikende voeten sloeg. Altink met de K-F.C.-er van Wijngaarden naast zich, verplaatste de bal een decimeter. Toen ging van Raalte er maar boven op lig gen. Dit en een zwaar schot van La- mie, dat van Raalte moeilijk greep, waren vrijwel de emge verontrus tende incidenten voor een doelma tig opererend- Blauw Wit, dat de jacht op doelpunten consequent doorzette. Het nam, met korte on derbrekingen het middenveld, het bezat in een Koekebakker en een Lakenberg uitnemende binnenspe- lers en in Heffels een middenvoor, die soms uit teruggetrokken posi. tie harde, lage passes door het mid den los liet, waar Bergman en van Dijk hongerig achteraan gingen, Na 20 minuttn bracht grotere snelheid Heffels en Blauw Wit licht. Hij naïn een pass van Koeke bakker mee en trof de bal sprin tend, het -werd een laag zwiepend schot, dat eerst bij de hnkerstaan- der tot rust kwam (20). K-F.C. op de drempel van de ne derlaag probeerde zich vrij te vechten onder leiding van linkshalf Kok, die vaak knap duels won, doch met al zijn begaafdheid zijn team ook niet overeind kon hou den. Blauw Wit was te sterk, nam altijd doelmatig over en had de macht om tot schieten te komen (Heffels, Bergman, Van Dijk). Vlak voor de rust keek iedereen nog even gespannen naar een op de lat draaiende hoekschop van Wyn. gaarden en 'n kort laag schot van Koekebakker, waar doelman Stadt met een voet nog net bq kon. Daarna werkte Blauw Wit de overwinning af, ondanks interrup ties van Wiarda en spil Roggeveen Blauw Wit zette snel K.F.C. met hoekschoppen onder druk. In de zesde minuut na rust reeds trok het de score omhoog (3-—0), nadat van Dijk een pass van Koekebakker had meegenomen om, van links, het net te beschadigen. Vijf minuten later: 40, via een in een seconde uitgewerkte Van DijkHeffers Koekebakker-combinatie, die Hef fels noopte om van vijf meter hard in te schieten, De Koogse ploeg verloor de kijk op de situatie meer en meer zij be zweek langzaam onder het tempo en het verlangen naar meer van Blauw Wit. Er kwam meer. Laken berg maakte er eerst vijf en toen 66 van. Eerst hierna kwam K, F C. tot scoren door Molenaar (63) Het laatste kwartier bracht men hoofdzakelijk in de buurt van Stadt door.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3