HET ROTTERDAMSCH PAROOL Voortzetting Zuiderzeewerken in 1950 vrijwel zeker Meer pensioen of we blijven zitten r- Weer een ,17de-eeuwse' Van Meegeren ontdekt Uitbarsting van de Etna behoort tot verleden Belangrijke dagen voor Nederlandse volk STROOI-AVOND Doorslaand protest bij uitgeverij OOST-EUROPA Maarschalk-hulp Oosterpolder zal binnen zeven jaar worden drooggelegd Ministerieel besjuit op korte termijn venvacht De Blitar hield een bruid in spanning Duitsers willen nog steeds marcheren Laatste Avondmaal", geschilderd op een doek van Covert Flinch Typhoon teistert Philippijnen Verrassing in Serajewo f Nee toch... Heus! S Bewoners van Bronte houden dankdienst in hun kerkje Er wordt beslist over de toekomst RTC voor de West medio 1950 Kletspraatjes over Terlouw 9e Jaargang, no. 286 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 693DO Abcnn-prljs: per week ƒ0.32 per kwarfcxal ƒ4.10, losse nummers ƒ0.09 Opgericht door de Slachting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Dinsdag 6 December 1949. Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankier: Amsierdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. Schaper AMSTERDAM Op Sinter- klaasmiddag heeft een groep van acht journalisten en letterkundigen bij de uitgeverij van Holkema en Waren dorf op ongebruikelijke wijze een ongewenste surprise be zorgd. Zij kozen daarvoor een ver scheurd exemplaar van het door de2e firma uitgegeven boek van de Duitser Schreieder, dat zij aan twee stenen bevestigden. Deze ste nen wierpen zij door de ruiten van hexpand aan de Keizerskraeht, waar deze uitgeverij is gevestigd. De namen van de verbolgenen zijn Han Hoekstra, Gabriel Smit, Sal Tas, Jac. Gans, H, Gamperts, A. van Domburg, Rijn Blijstra en Bertus Aafjes. In een begeleidend briefje ver klaarden, zij, dat hun actie bedoeld is als protest "tegen de uitgave van het boek „Het Engeland spiel" van Schreieder. Zowel de uitgeverij als de pro testerenden hebben aangifte ge daan bij de politie, die beider ver halen in een proces-verbaal heeft vastgelegd. Donderdag debat over Lord Pakenham LONDEN. Over het optreden van de Britse minister van burger, luchtvaart, Lord Pakenham, tn ver band met het onderzoek naar het on geluk van het KLM -vliegtuig „Nij megen" bij Pr est wiek, zal Donderdag as. worden gedebatteerd in bet La gerhuis. Het debat vindt plaats op verzoek van de oppositie. Een van de drukste verkeers- aders van Parijs is de Boulevard Haussmann, maar de Parijse chauffeurs en de mannen van de verkeerspolitie zijn meesters itt hun pak en opstoppingen komen daarom nooit voor. Zondag ech ter was er geen doorkomen aan. Daarvoor zorgden demonstrerende Franse oorlogsinvaliden, die ho gere uitkeringen vragen, omdat 2ij van hun pensioentje in deze dure tijd onmogelijk kunnen le venOm aan hun eis kracht bij te zetten gingen zij op enige be langrijke verkeerspunten van de Franse hoofdstad in sit-down- «talcing, waarbij zij zich van. het claxon-concert van auto's en bussen niet* aantrokken. De po litie moest °r aan te pas komen, om de veteranen met zachte dwong ze verwijderen. Maarschalk Semion Konstantino- witsj Timosjenko, Russisch oorlogs held, heeft tiet. commando Hoverge: nomen "over1- de IrT Noord-West-Rus- land, de Baltische staten, Oost- Duitsland en Oostenrijk gestatiou- neerde strijdkrachten van het Rode Leger, aldus wordt uit Oost- europese bron gerapporteerd. Een van zijn belangrijkste taken, zo zegt het rapport, zal de training van de Oostduitse politie, die meer en meer het karakter van een militair appa raat krijgt, zijn. Tot voor kort stonden ai deze legergroepen onder het bevel van maarschalk Roko- sowsky, de nieuwbakken Pool, die thans als minis- - ter van Defen- en als een soort Russische onder-koning in Warschau zetelt. De benoeming In bel gocMicht j van betrouwbare Russische opper bevelhebbers tot leiders van de verdedigmgsorganisatie in de sa tellietstaten is een onderdeel van de consolidatie vap Ruslands n.ili- taire macht in Oost-Europa, die in het voorjaar begon. Deze consoli datie wordt onder andere geken merkt door de massa-evacuatie van „onbetrouwbare bevolkingsgroepen" uit de grensgebieden en een inten sieve recrutermgscampagne. Waar schijnlijk zal Bulgarije nu het eerste Balkan-land zijn, dat een Russische defensie-leider „vraagt". In dit verband wordt de naam van maar schalk Rodion Jakowjewitsj Mali- nowsky genoemd, Wat men van dit alles in de satetliet-staten zegt? Amerika geeft „Marshall-hulp", Rusland „maarschalk-hulp" DEN HAAG. Het staat nu vrijwel vast, dat de Zuiderzeewerken iu 1950 worden voortgezet. Indien de minister van Waterstaat overeenkom stig een advies van de Zuiderzeeraad beslist, dan zal de eerste helft van de Zuid-Oostpolder, de zogenaamde Oosterpolder, ln de komende zeven jaar worden drooggelegd. Er zullen zes jaren nodig zfo'n om dit gebied van 50.000 hectaren in te dijken. In het ze\*ende jaar zal dan de drooglegging kunnen geschieden. Het ontginnen en In cultuur brengen'van deze „beste aller Zuiderzeepolders" zal enkele jarer nadien gereed kunnen z|jo. Het ministeriële besluit kan op betrekkelijk korte termijn worden verwacht. Men hoopt van de Marshall-administratie tijdig goedkeuring to kragen om twintig millioen. gulden uit deze hulp aan dit bolangr\|ke werk te mogen besteden. meer zal de uitdroging van de Ve- iuwerand tegengaan^ De IJssel zal vla het Ketelmeer langs de N.D.-polder in rechtstreek se verbinding bleven met het IJssel- meer, dat een zeer grote waterboe zem blijft. Het IJ-meer met Gooi meer en Gouwraeer vormen, de der de boezem met het geprojecteerde 400 meter brede middenkanaal, dat tussen de toekomstige Zuidoostpol der en Zuidwestpolder (£>7000 ha), door zal lopen naar het IJsselmeer. Een deel van de Zuidwestpoider, die het eiland Marken gaat bevatten, zal aan het vasteland van Noord- Holland grenzen. Bij Hoorn blijft een klein meer over. Voor het zover is zullen nog enige tientallen jaren móeten verstreken, indien men tenminste na het ge reedkomen van de Oosterpolder di rect verder zal kunnen werken. De Oosterpolder zal deel uitma ken van de Zuid-Oostpolder, die In totaal ruim 95.000 hectare groot zaL zijn. Drie redeneri zijn er om eerst het oostelijke deel gereed te maken. Ten eerste is het landbouwkundig apparaat slechts op ontginning van 800 ha. per jaar ingesteld, waardoor dijken van een groter gebied, dan het voorgestelde, te lang renteloos zouden liggen, Ten tweede zal de westelijke dijk van de Oosterpolder, die na voltooiing van de Zuidoost- polder slaperdijk zal worden, een extra beveiliging tegen overstro mingen en inunderingen. vormen. In de derde plaats zal in de Ooster polder de toekomstige hoofdstad van het Zuiderzeeland komen te lig gen. De Oosterpolder zal langs de oude Zuiderzeekust begrensd worden door het Eemmeer langg Gelderland en door het Ketelmeer langs Overijssel en de Noordoostpolder, Deze meren worden ter hoogte van Kampen door een dam. met sluis gescheiden. In het Eemmeer, dat later ter hoogte van Huizen met een sluis verbon den zal worden met het U-meer, hoopt men een belangrijke boezem voor drinkwater, te vinden. Tal van beken komen er in uit. Dit grote ROTTERDAM. „Het leek wel kermis voor de Hoek", aldus' kapitein A. Bos van liet ms „Blitar", dat van zijn eerste pelgrimstocht uit Indonesië terugkeerde, „want w|j lagen niet alléén'voor de Nieuwe Waterweg te wachten, maar wfl waren met z'n vijftienen." Wij waren Zondag om half zeven ai voor de Waterweg en tot Sinter klaasdag een uur hebben wjj rond jes gedraaid/ Vier rondjes van ze ven uur met een zesmijls vdartje, stel u voor] En je moest nog uit kijken om niet in een anders vaar water te komen. Voor anker kon den wij niet gaan; want daarvoor stormde het tehard_ Wij hadden zelfs moeite „om hier'in Rotterdam aan de -kade te komen. Ik ben blij, dat ik er ben." En niet alleen.hij is blij. Heden is n,l. de trouwdag van. de eerste stuurman" en de Lloyd is gisteren verscheiden malen gebeld door een een zenuwachtige a.s. bruid, die vreesde, .dat dejbruiloft door de "woedende elementen verstoord zou worden. Maar gelukkig is de stuur- •man van de a.s-.huy/elijksboot =toch- nog oprijd'gekomen. De „Blitar" vervoerde 40.000 kg. Nu en dan regen Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot krach tige en aan de kust later harde of stormachtige wind tussen zuid-west en west. Ongeveer dezelfde temperatuur. 1 Dec.: Zon op 8.33, onder 1B.30; Maan op 17.35. ander 10.56, Delitabak, in 500 pakken, bestemd, voor de Tabaksmaatschappij „Arendsburg". „Ja" vertelde de! kapitein ons nog, „deze tabak van de oogst '49 is ongeveer een maand vroeger in Nederland dan het vorig jaar. Wij hebben de tabak als een baby behandeld. De wanden van> het ruim waren met zeildoek be-" kleed en de ijzeren stutten met planken bedekt. Zij "is in prima conditie overgekomen. Ik hoop maar dat wij 'de i volgende maal rechtstreeks binnen kunnen want nu duurde het wel een beetje erg lang." De passagiers, waarvan er velen de laatste dagen niet aan tafel zyn3 verschenen, zullen dit-laatste on getwijfeld beamen Engeland wil samenwerken, met Scandinavië LONDEN. Engeland streeft op het ogenblik naar nauwere economi sche samenwerking met de Scan dinavische landen. Nota's waarin dergelijke voorstellen zijn hervat, zijn overhandigd aan de "Deense en |an de Zweedse regering. In han delskringen te Londen gelooft men, dat de Britse regering de invoer quota wil verminderen of opheffen en de tarieven wil verlagen en een overdrachtmogelijkheid voor valuta wil scheppen. In 1960 in cultuur De Oosterpolder zal waarschijn lijk reeds in 1960 ten dele of ge heel in cultuur zo'n. Hy wordt met een veer of een brug, die veel vijn de Moerdijkbrug weg zal hebben, verbonden met de N.O.-polder. Deze brug zal een belangrijke schakel zyn in een nieuwe grote weg Am sterdamGroningen. Aangezien deze verbinding do enige geschikte is om er ook een spoorweg te leg gen, is het bouwen van een nieuwe poorlyn rechtstreeks naar het noor- fen. niet uitgesloten. De Oosterpolder krijgt verbinding met het oude land door dammen en bruggen bij Harderwijk en Elburg. Het tweede deel van do Zuidoost polder krijgt behalve via de sluis- dam bij Hulzen ook in de richting Utrecht brugverbindingen bij Ny- kerk en Muiderberg. De grond tussen de djjken van de Oosterpolder zal zeer goede land bouwgrond zijn, omdat deze goed deels uit zware klei bestaat. Het enige nadeel hiervan is, dat deze klei vrtf lang week blijft, zodat het graven vankanalen,-tochtemen slo- na de drooglegging vrij wat moeilijkheden zal opleveren. Het gebied van de Oosterpolder MiïNCHEN. „Mensen moeten marcheren eii discipline Ieren". Dat is de politieke wijsheid van Aloys Meier, een beroepsmusicus in München, die blijkbaar zyn landgenoten kent en weet wat hun diepste verlangens zijn. Hij heeft een nieuwe politieke partij gesticht, die „Intersoziale Partei" heet en welker leden, volgens een der punten van het program, ge- uniformd zullen zijn, compleet met baretten en niet te vergeten de onvermijdelijke laarzen. Aloys Meier heeft voor zijn vol gelingen reeds spedale marsmu ziek gecomponeerd. Aangezien Duitse wolven zich, naar beproefd recept nu eenmaal in schaapsnacht plegen te hullen heeft Aloys meteen verklaard, dat hij geen militaire organisatie wil. Bovendien zullen de leden van zyn party worden ingeënt met een „waarheldssemm" om hen beter te kunnen opvoeden tot een „democratische" gezindheid. BRUSSEL. Opnieuw Is een valse Vermeer, vervaardigd door Han van Meegeren, ontdekt. Dit is geschied door prof. Coremans. directeur van het laboratorium der Belgische musea, die op grond van een in het dossier-Van Meegeren aanwezig kladje, een nieuw onderzoek ln Van Meegerens villa in Nice heeft Ingesteld en daar, tezamen met mevrouw Van Meegeren in een gang, gckelmd tussen twee IrfplexpLaten, het schil derij. voorstellend het ..Laatste Avondmaal"*, vond. Gebleken is, dat Van Meegeren voor dit schilderij een doek van Govert Flinck.waarop een door een bok getrokken wagentje, waarin twee kinderen zitten, geschilderd was, gebruikt heeft. Het vertoont veel ovcreenkmst met het „Laatste Avondmaal", dat zich in het bezit van de Rotterdamse kunstverzamelaar.. Van Beuningen bevindt. Dit schilderij is toegeschreven aan Vermeer, maar de echtheid ervan wordt zeer in twijfel getrokken. Het door prof. Corerrans in Nice j dat het „Laatste Avondmaal" bevat blykens boringen zeer weinig zout, hetgeen goede vooruitzichten voor een zoet Eemmeer opent. Men heeft over het gehele in te polderen gebied vele proefboringen, sommige tot 300 meter diepte, ver richt. De vooruitzichten voor de Oosterpolder worden, agrarisch be zien, zeer gunstig geacht. Indien de minister overeenkomstig het advies van de Zuiderzeeraad besluit, dan zullen drie maanden van gespannen arbeid voor de voorbereidingen, aan besteding en gunning volgen. De polderjongens trappelen reeds van ongeduld. Doch ook de talrijke inge nieurs en andere technici, die nog dagelijks bezig zijn finesses van het Oostpolderplan uit te werken of te controleren, hopen, dat zij hun ar beid. zo Spoedig mogelijk zullen kun- nen realiseren. MANILLA. Een typhoon van vernietigende kracht heeft Noord- Mindanao en de Visayan-exlanden geteisterd, die in het midden van de Philippijnen zjjn gelegen. In de provincie Surigao op Noord- Mindanao hebben tal van bewoners hun woningen verlaten en een toe vlucht gezocht in hulzen van stevi ger makely in de grote steden. Vol gens berichten, die zfjn binnengeko men op het hoofdkwartier van het Rode Kruis zitten kerken, scholen en andere openbare gebouwen in Surigao volgepakt met vluchtelin gen, Cochran ambassadeur der V.S. bij de R.I.S. WASHINGTON. Het Ameri- kaanse ministerie van buitenlandse zaken beveelt Merle Cochran aan als eerste ambassadeur der Verenigde Staten bij de Republiek Indonesia Serikat. Cochran was eerst aangewe zen als ambassadeur in Pakistan. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken heeft zich echter op het standpunt gesteld, dat Cochran's ervaringen, opgedaan als lid van de commissie van goede diensten in Indonesië, hem op een post in dat land waardevoller maken. ontdekte „Laatste Avondmaal" volgens de Belgische geleerde door Han van Meegeren m de jaren 1938 en 1939 in Frankrijk vervaar- I digd. terwijl het „Laatste Avond maal" van de heer Van Beuningen in 1941 in Nederland geschilderd zou zijn. Tijdens het in 1946 ge voerde proces heeft Van Meegeren een schets gemaakt van de onder schildering onder het schilderij van de heer Van Beuningen, namelijk,., twee kinderen in een bokkenwa gen. Bij een later onderzoek met x-stralen bleek dit echter niet te kloppen. Thans is aan het licht gekomen, dat de schets van Van Meegeren betrekking had op de onderschilde ring van het thans in Nice gevon den „Laatste Avondmaal". Het doek, van de hand van Govert Flinck, werd op 11 October 1938 by een door prof. Coremans niet by name genoemde Parijse kunst handelaar door Van Meegeren ge kocht voor de som van 15.000 francs. Het „Laatste Avondmaal" van de heer Van Beuningen is volgens prof. Coremans geschilderd op een doek van A. Hondïus, door Van Meegeren op '29 Mei 1940 bij de kunsthandel Douwes te Amsterdam gekocht. De Belgische geleerde meent, dat de ontdekking van de nieuwe vervalsing eens te meer be wijst, dat ook liet „Laatste Avond maal" van de heer Van Beuningen van Van Meegeren is. Prof. Core mans heeft bij de politie te Nice aangifte gedaan van zijn ontdek king en daarvan proces-verbaal laten opmaken. De Belgische kunstkenner Jean de Coene, die zoals bekend een felle aanhanger is van de theorie, Partisanen accoord met wat ik deed, zegt verdachte SEHAJEWO. Arfon Boremo- witsj. een Russische rechtsgeleerde, die na de Octoberrevolutie naar Zuidslavjë vluchtte, heeft Maandag in het proces te Serajewo voor een verrassing gezorgd. Als zesde van de tien beklaagden, had hy zich te verdedigen tegen de beschuldiging in 1944 als lid van een krijgsraad 24 Chetniks, aanhangers van eeneraal Mihailowitsj, ter dood te hebben veroordeeld. Hij antwoordde daarop, dat hij de functie van openbare aan klager had vervuld met toestemming van de partisanen van maarschalk Tito en hij beschikte over een ge tuige. die zijn betoog bevestigde, Branco Jokitsj, die tijdens de oor log lid was van een ondergrondse rechtskundige commissie vertelde, dat hy. na overleg met de andere commissieleden, Boremowitsj had meegedeeld, dat hij onder de toen malige omstandigheden tot de krijgsraad kon toetreden. Zes getuigen charge hadden voordien verklaard niets van be trekkingen, tussen Boremowitsj en de partisanen van Tito af te weten. Boremowitsj gaf toe inlichtingen aan de Sowjetambassade te Belgrado te hebben verstrekt over de Wit- Russische kolonie In Zuidslavië. Hij hield vol, dat dit geen spionnage betekende. „De Emmaüsgangers" echte Ver meers zijn. bleek door de ontdek king van prof. Coremans niet van zyn stuk gebracht. Hij verklaarde, dat naar zijn mening zwendel in het spel is en dat het tijd is de zaak Van Meegeren-Vermeer op justitieel plan tb behandelen. Jean de Coene blijft van oor deel dat het „Laatste Avondmaal" van de heer Van Beuningen een echte Vermeer is. Het schilderij dat prof. Coremans thans heeft ontdekt, bestempelt hij als ordi naire namaak. „Sibajak" op weg naar huis DEN HAAG. De „Sibajak" is op 3 December j.l. uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich 1700 militairen, waarbij de volgende gesloten onder delen: 8 R.V.A., de 3e hulpverband- plaats afdeling en 3-7 K.I. Voorts de tachementen Kon. Marine, mariniers, KNIL, vrouwen korps KNIL en Iu ch tstrij dkrachten. In het douanegebied van Aken blijken in de maand Hovember 4300 smokkelaars te zijn gearresteerd. Dagelijks wer den 500 kg koffie in beslag ge nomen. Bovendien zijn 10 ditto's, vrachtauto's, 5 motor fietsen, 100.000 sigaretten en een halve ton cacao onder de hoede van het gezag geplaatst. Editk en Ethel zijn een En gelse tweeling die in 1926 op I dag huwdemaar door dat hu welijk uit elkaar gingSindsdien hebben zij onderling 16000 brie ven en S00 weekendbezoeken gewisseld. Om wegkwijnen te verhoeden, gaan de 2 echtparen thans gevieren in Skegness een hotel beginnen. Edith en Ethel kunnen niet buiten elkaar. Voedsel, water en vleugel- krabber op een lenend band je is het nieuwste van het nieuwste, waar een Londense vogeltentoonstelling mee komt. Een ornitharia! De vogeltjes moeten er gauw bij zijn, an ders kunnen zij een kalf uur wachten. Wat is stijl?, vraagt gij._ Dat is stijl: in Londense winkel treedt revolverbandiet binnen. De winkeljuffrouw belt haar baas: „Hier is een heer met een revolverhij wil geld." Vraag hem, of hij genoeg heeft aan 3 pond en laat hem zonder buren gerucht vertrekken," antwoordt de baas. Drie tellen later belt de juffrouw: „Mijnheer was zeer erkentelijk en hy laat u vrien delijk groeten Volgens de „Lüneburger Lan- deszeitung" heeft een naar West Duitsland gevluchte brandmeester verklaard, dat bij de brand, die on langs heeft gewoed in een urani- ummïjn in de Sovjetzone, 3700 mensen om het leven zijn gekomen. CATANL.A (Sicilië). De uitbarstingen van de vulkaan Etna op Sici lië behoren, na vier dagen, weer tot het verleden. Maandag steeg nog wol hete witte rook omhoog uit een van de vele nieuwe kraters, maar de lavastroom, die nu is afgekoeld, is tot staan gekomen op ongeveer 24 kilo meter afstand van Maletto, oen stadje van 3600 Inwoners op de noord westelijke helling. Kort daarvoor deelde het vuicanologisch laboratorium mede, dat <Ie lava nog slechts een snelheid had van een meter per uur. Do herders en boeren zijn weer teruggekeerd naar hun bedreigde velden eu wpldeiu Het.staat weLvast dat, de xdtharstliig lUtmaaLheelwatminder erhstig was dan ln 1947. De tot nu toe binnen gekomen rapporten spreken slechts van scha de aan wijngaarden en pjjnboombos- sen in de omtrek van Bronte en Ma letto. Van schs.de aan huizen Is tot dusver niets gebleken. De bewoners van Bronte, een dorpje op de helling van de Etna, hebben zich. Maandag in hun witge kalkt kerkje verenigd om te dan ken voor de wonderbare redding van hun woonsteden, die aanvanke lijk door de jongste erupties sche nen te worden bedreigd. Het zag er naar uit, dat het jiele dorp door de lavastromen, zou worden verzwol gen en de bevolking had haar hui zen reeós verlaten om zich op la ger gelegen punten in veiligheid te stellen. TJlt Catania is thans een commis sie van onderzoek gearriveerd, dia de aangerichte schade zal opnemen. Tot zelfs in da straten van Cata nia liet de Etna, tijdens de laatste uitbarsting, zyn as regenen. On ze foto toont een jongen in een van de straten van dit Oostsici- liaanse stadje, die zijn hoofd met een papieren steek tegen de val lende as beschermd heeft. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Zo zal dan nu de belangrijkste gebeurtenis in de historie van de lage landen by de zee sedert eenwen een aanvang nemen. De souvcreiniteitsoverdracht, welke voor 27 December a.s. is geprojecteerd, zal slechts tot stand komen, indien de nu aanvangende parlementaire debatten over de overeenkomsten van de ronde tafel conferentie een positief resultaat opleveren. Wy zijn geen emotioneel volk en op het Binnenhof, tussen de eer- waardige gebouwen, waar Neder lands staatkundige geschiedenis werd geschreven, ontbreekt de compacte mensenmassa, welke er toch eigenlijk aanwezig moest zijn, indien diep in de ziel van de natie de weerklank van. het einde van een periode van eeuwen en het begin van een nieuw tijdperk effectief was. Voor een reeks van jaren zal over de toekomst van Nederland worden beslist en, zeker, er i s belangstelling, vooral voor het aanrijden van de auto s van verschillende hoogwaardigheidsbe kleders en de minder opvallende aankomst van de Kamerleden, die in het debat een belangrijke rol zullen spelen. Er is een druk ge manoeuvreer van fototoestellen en ook daarop richt zich de belang stelling. De -liefhebberij voor de publieke tribune overtreft enige tientallen malen de belangstelling, waarvoor men plaats heeft. Zij, die het geluk hebben om een plaats te bemachti gen zien er niet uit of zij van plan zijn om straks voor nieuwe gega digden ruimte te maken. Ook de gereserveerde tribune is indruk wekkend vol en de loges puilen bijna uit. Eens te meer blijkt het interieur van onze Tweede Kamer op grote gebeurtenissen niet bere kend. Er is een ongewoon groot aan tal Kamerleden aanwezig als om een uur deze historische bijeen komst, welke vermoedelijk drie dagen zal duren, zonder byzonder ceiemomeel geopend wordt. De aan wezigheM van ongeveer alle minis ters is een duidelijke graadmeter van de belangen, welke by bet de bat in het geding zijn en mede het lot van het nageslacht voor een belangrijk deel taaien. Men kan ht de Kamerleden wel aanzien, dat het gewicht van de komende beslissing een zware druk uitoefent. De stemming is onge woon ernstig en men zou zelfs zeg gen, dat er een trilling in de atmos feer is. waardoor deze vergadering zich, ondanks het ontbreken van plechtig vertoon toch duidelijk on derscheid van gewone Kamerbij- een komsten. En de spanning in de vergader zaal deelt zich ook mede aan do belangstellenden, onder wie de journalisten, die hun beroepsarbeid schijnbaar verrichten zonder enige bewogenheid maar toch de diepe ernst van hetgeen zich nu m 's lands vergaderzaal gaat afspelen wel degelijk'beseffen. WILLEMSTAD (CURAgAO). De Nederlandse regering is voornemens de Ronde Tafel-Conferentie voor West-Indie waaraan wordt deelge nomen door Nederland, Suriname en Curasao omstreeks medio 1930 te hervatten, aldus de gouverneur van Curagao. Hij wees erop dat de uit werking door de wetgever van de re sultaten dezer conferentie, o.a, in verband met de herziening van de grondwet, zoveel tijd zal vorderen, dat er alle aanleiding bestaat voor het tot stand brengen van een in terim-regeling. „Deze oplossing ver dient tem eer aanbeveling", zo zeide hij, „omdat op deze wijze een oplos sing kan worden gevonden voor een zo brandend probleem als het tot stand komen van de zelfstandigheid der eilanden en het regelen van een onderlinge verhouding." Geen sprake van prof. contract, zegt Rien ROTTERDAM Er ffaan Re- nichten, dat Rien Terlouw op het punt zou staan een prof-contract te tekenen voor een Italiaanse club. De geruchten zijn zelfs onder voorbehoud ïn een sportweekblad gepubliceerd. Bü nadere informatie bleek ons echter, dat alle berich ten hieromtrent overbodig zijn. Volgens Terlouw zelf, zön er zelfs geen onderhandelingen gevoerd, zodat van het tekenen van een contract helemaal geen sprake kan zijn. „d'Er is allemaal niets van waar," zei hij nog eens nadrukke lijk. Ook Sparta en de K.N.V.B. spraken van „kletspraatjes". J Bliksem in electrische bovenleiding CULEMBORG. Tijdens sen kort. hevig onweer, dat Maandagmiddag boven Culemborg woedde, is het electrische bovennet van de spoor wegen ter hoogte van de spoorbrug door de bliksem getroffen. Tengevol ge hiervan moest het treinverkeer van half vier af over enkel spoor worden geleid, hetgeen een vrij aan zienlijke vertraging opleverde. Om ongeveer 9 uur 's avonds was de sto ring opgeheven. Gouverneur van Seraw'ak buiten levensgevaar SINGAPORE. De toestand van Duncan Stewart, de gouverneur van de Britse kroonkolonie Serawak op Noord Borneo, die naar Singapore is overgebracht, nadat door twee Malei- se jongens een aanslag op hem was gepleegd, laat zich iets gunstiger aanzien. Hij heeft e§n spoedoperatie ondergaan en is buiten onmiddellyk levensgevaar. Fandit Nehroe, de minister president van India, heeft ver klaard, dat zijn land de erkenning van het communistische regiem in China „niet veel langer meer kan uitstellen-"-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1