Nederland-Denemarkenmaar één seconde sensatie De Schiedammer Ons elftal speelt slecht en verliest met 10 Verslagenheid in de kleedkamer Mmm SPORTBIJLAGE Oranje-voorhoede evenals de Deense niet productief Abe schiet driemaal in het zijnet r Tóch per auto VJ B» Vereniging oud- internationals „Dat is geen interlandvoetbal zegt Henk Herberts meer en bondsridders Maandag 12 December 1949 3 {Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Olympisch Stadion. Jammer en jammerlijk. Dat waren twee veelge bruikte woorden Zondagmiddag, na, afloop van de wedstrijd NederlandDenemarken. Jam mer, omdat het Nederlands elftal er niet in was geslaagd het KNVB-bestüur een overwin ning cadeau te doen by het zestigjarig bestaan van de bond. En jammerlik, omdat de tweede 1—0 nederlaag, die wy in korte tjjd moesten incasseren, werd geleden tegen een van de middelmatigste partijen, die we ons voor deze wedstrijd hadden kunnen kiezen. Dene marken, een land waaruit v eie prominente spelers al waren bezweken voor de lires van de Italiaanse profclubs. Denemarken, dat met heel veel moeite een als tegenstander ongetwyfeld waardige, maar volstrekt niet briljante ploeg had knnnen samenstellen.' Een elftal bij gevolg, dat de Deense voetbalgemeenschap met bitter weinig optimisme naar ons land had zien vertrékken. Dat ons Nederlandse elftal, juist bij de jubileumviering, van deze ploeg verloor, kan men jammerlijk noemen. En het schot in het zijnet van Abe Lenstra, in de allerlaatste (en enige) sensationele seconde, een jammerlik besluit van het KNVB-feest. waarin vooral Van der Sluis en Terlouw zich tot nu toe uitstekend hebben geweerd, aarzelt even (voor vermeend buitenspel?}. Rechtsbui ten Moeller geeft een voorzet over de breedte van het veld naar links buiten Lyngsaa en die jaagt de bal hard en - onverbiddelijk langs de uitlopende Kraak (01). In de rest van dé tweede helft zien we plotseling soms flitsen van goed Nederlands samenspel. Ieder een is er wel van overtuigd, dat al die elf Oranje-jongens hun uiterste best doen om Karei Lotsy eSn nederlaag op het bondsfeest te be sparen. Maar zij zijn als ploeg onmachtig. En voor wie er nog niet van overtuigd was, wordt het nu toch wel duidelijk, dat wij met ons Nederlands elftal een crisis door maken. Abe niet begrepen Er komen geestdriftige aanvallen op het Deense doel. Maar voor de laconieke Nielsen, die vooral steunt op Petersen, Pillmark en spil Ean- Feestelijk evenwel wajs het weer Zondagmiddag in Amsterdam, En feestelijk was de aanblik, die het met 65.000 toeschouwers gevulde, door een winterzonnetje overgoten Olympisch Stadion hood, toen de wedstrijd op het punt stond, aan te vangen. Op de Marathon-toren en op de wallen van de gonzende sportarena. wapperden de fonke lende vlaggen tegen een strakblau we hemel. En terwijl de blazers van een Twentse „Harmonie" .jn een ongebreideld fortisslmo.de YoetbaL mars ten gehore brachten, rekten de vijf en zestigduizend zich de halzen om de eerste glimp te kun nen opvangen van hét flets oranje en het felle rood, waarin de ploe gen van deze middag waren gesto ken. Om drie minuten over twee werden de spelers met een hartelijk gejuich ontvangen, de volksliederen weerklonken, de fotografen deden hun eerste werk. Arie de Vroet schonk Om void bloemen, en Orn- vold schonk op ziin beurt dé Ne derlandse aanvoerder een bouquet. Toen was het tijd voor de Luxem burgse scheidsrechter Hamus om het geldstuk op te gooien. De stoere Roozenburg doet de aftrap in deze veertiende wed strijd tegen de Denen, waarvan wij er op vaderlandse bodem nog niet één verloren hebben. Nederland heeft de. straffe wind, die juist langs de lengte-as van het stadion waait, mee, en de tamelijk felle zon tegen. De Denen hebben de bal al direct te pakken. Zij zetten hun eerste aanval in, maar de bal gaat out. De Vroet gooit in, krijgt de bal terug gespeeld en drijft hem snel naar voren, maar de voorzet van Lenstra is juist iets té hard en de uitlopende doelman Nielsen heeft voor de eerste keer vanmiddag het leer in handen." Imponerend is zijn uittrap! Doch onze verdedigers var gen die bal op en het is al weer De Vroet, die een offensief inluidt. Maar in de Deense doelmond strandt die aanval op spil Hansen, tamelijk klein en tenger, sterk contrast met onze Terlouw. De ploegen schatten voorzichtig elkanders krachten. Abe Lenstra doet dit eerst met een vliegend schot. In het zijnet... De Fries schijnt er zin in te hebben. Wéér een schot." Nu raak. De ABE LENSTRA menigte juicht,", ten onrechte. Want Abe.- liep- >duidélyk-.büït'en spel. Jammer, maar als begin wel iets belovend. Vinnig rikketikken de schrijfmachines op de perstribune. Zonder twijfel iets over Terlouw. De man, waarover in de laatste weken en vooral de laatste dagen in verschillend verband al zo veel is geschreven. De Krimpenaar wint zojuist een" felle spurt met Lyngsaa, de Deense linksbuiten, met zijn 32 jaren de oudste van zijn ploeg. Maar direct daarop moet Terlouw de kleine, heel beweeglijke mid denvoor Holm laten schieten. Die vuurt snel, keihard in de boven hoek, waar echter Kraaks vuisten de bal weer ver.'het veld in stom pen. De Benjamin der Denen, de negentienjarige Moeller, schiet op ongevaarlijke afstand naast. Doelman van klasse Een aardige combinatie van de Nederlanders Volgt. Roosenburg is plotseling de Deense verdediging gepasseerd, rent in volle vaart op doel af. En dan toont keeper Niel sen {die de Spanjaarden tevergeefs probeerden te kopen) zijn klasse. Koelbloedig snelt by Roosenburg tegemoet en werpt zich op het juiste moment voor diens voeten. We noteren enkele snelle,, echter onvoltooide aanvallen van de Denen, waarbij Holm Ter louw nog een. voor het lapje houdt. En aan de andere kant een kopbal van Timmermans (op de voet van Petersen) en een listig hakje van Roosenburg (in handen van de Deense doelman). Zo is er na twin tig minuten nog weinig bijzonders gebeurd en wat de kwaliteit van het spel betreft, hebben we eigen lijk nog niet het gevoel, dat we een interland-wedstrijd bijwonen. Van krachtsverschil tussen beide ploe gen is tot dusver weinig merkbaar. Hetgeen de Nederlander, die door Deense voetbal-experts en corres pondenten is verteld, dat hun elftal bepaald zwak was, wel iets teleur stelt. Als het waar is,_ wat die Denen zeggen, had Oranje dan,nu al niet een doelpunt moeten heb ben? Of tenminste op andere wijze zijn meerderheid duidelijk moeten tonen? Toch dringen de onzen herhaal delijk door in het doelgebied van de tegenstanders. Na een voorzet van Schaap komt Roosenburg op de zelfde wijze als hierboven al eens omschreven, voor de tweede maal in duel met doelman Nielsen. Als de twee op elkaar toerennen, is wederom de Fries het minst zelf verzekerd. Dat- is jammer voor Roosenburg. Want hij werkt heel hard. Doch het lijkt of hij door tastender is, naarmate hij zich ver der van het doel af bevindt; of zijn zenuwen hem dan veel minder de baas zijn. In een fantastische sprint weet hij b.v, later op links verbazend handig spil Hansen de bal te ontfutselen. Uit zeer moei lijke positie plaatst Roozenburg laag voor doel, een fraaie scorings kans scheppend. De bal komt in het bezit vanNielsen, die er heel kalm naar toe kan wandelen, want er is niemand in de buurt. D a f is een zich steeds herhalende fout van de Nederlandse voorhoede. Men speeltte dikwijls in terug getrokken positie en men herstelt zich niet snel genoeg, „ruikt" de kansen niet. Slecht Nederlands spel In de Deense voorhoede zit meer verband, doch ook deze is niet pro ductief. Holm komt nég eens langs de als altijd stoer en verwoed ver dedigende Terlouw, maar het vrij tamme schotvan de Deen kan Kraak gemakkelijk vallend grijpen. Ohze doelman heeft meer moeite met het 'onschadelijk maken van een aantal corners, hetgeen hij dan ook knap. en met veel verve doet. Bijzonder hard, maar juist iets te hoog is Lyngaa's schot, dat Holm- en-wéêr-Terlouw hem hielpen geven. In .het Nederlands elftal wordt herhaaldelijk slecht afgedekt,ge> plaatst cn slecht of onfortuinlijk -geschoten. Schaap en Timmermans zoeken het doel bezijden de palen. Verraderlijk is de boogbal van Schaap, die Nielsen corner tipt. Abe Lenstra neemt de corner, krijgt de bal teruggestompt, maar strandt dan op linksback Birck, die over de zijlijn trapt. Dat wordt nog al eens gedaan in de wedstrijd en dat maakt het spel niet boeiender. De onvermoeibaar sjouwende Roosen burg knalt van ver 'over en Tim mermans kan met zijn hoofd niet zo hoog komen als Nielsen met zijn vuisten; Clavan, die met de snel opdrijvende Lenstra is mee gelopen en van hem de bal-krijgt, schiet bedroevend ver naast. Lenstra krijgt enkele tienduizenden^ver kleumde handen op elkaar voor een fraai schot, dat nauwkeurig, maar net niet perfect gericht is. Als Tim mermans nog naast heeft gekopt, is het tijd om zich té verkwikken aan warme koffie. De score is nog blank. Van interland-sfeer is in het stadion weirig te merken. In het zijnet Direct na de hervatting flitst Abe Lenstra in een ouderwetse solo ren langs de lijn, geen Deen kan hem stuiten. Abe zwenkt iets naar binnen lost een strak schot! In het zünet.De tweede keer! Dan mis sen de Denen de kans van hun leven. Holm kan een hem toegc speelde bal niet goed raken, het leer loopt toevallig door in de rich ting van de toestormende rechts buiten Moeller, maar die kanjert huizenhoog over. Ook de snelle rechtsbinnen Ben- nicke richt te hoog. Linksback Birck zet zich schrap om een meter of dertig voor ons doel een vrije, trap te nemen; Het is haast onbegrijpelijk en vóór het zo talrijke, toch nog altyd in jubi leum-feeststemming verkerende Nederlandse legioen ijzingwekkend, dat zijn schot door geen enkele van de vele Oranje-verdedigers wordt gekeerd. Gelukkig gaatook deze bal naast, Abe Lenstra laat Tim mermans weer schieten, probeert het zélf nog eens en helpt vervol gens zijn vriend Roosenburg aan een kans, steeds zonder resultaat, En dan, elf minuten na de rust, is het plotseling gebeurd. De Denen hebben eindelijk en verdiend! een voorsprong. Onze verdediging, Dat was maar net aan, moet Kraak hier denkenHolm, twee de van links, heeft een venijnig schot gelost. seii,. leveren zij weinig direct ge vaar op. Timmermans laat hij rustig in zijn doel trappen, omdat de Hagenaar de bal met de hand had meegenomen. Ook het harde schot van de vleugel, van Lenstra, dat rakelings voor hem langs suist, Iaat hij vliegen. Wat deren hem de vuurpijlen van Schaap en Roosen burg. Voor een paar lage' ballen wil hij wel even 'naar de grond komen. Het is voor Lenstra, de uit blinker in ons aanvalskwintet om moedeloos onder te worden. Men heeft soms critiek op Abe, noemt hem wel eens lui. Maar kan Abe alles alléén? Is het niet vaak veel meer zo, dat zijn medespelers,- met minder technische en vooral tacti sch j vaardigheid en aanleg, hem niet begrijpen? Een voorbeeLd: Roosenburg's „trekbal" komt niet in, maar vliegt voorbij het doel. Clavan pikt de bal op en plaatst terug naar het midden, waar Abc (in ongunstige positie) doet, alsof hij ean formidabel schot zal lossen. Maar hij stapt heel listig over de bal heen, zodat die bij de vrij staande Schaap terecht komt. Jam mer genoeg verrast Abe met zijn schijnbeweging niet alleen de Denen, Er is nog al wat ontstemming geweest bij autobezitters, omdat zij van de minister niet met hun wagen naar de wedstrijd moch ten, als ze niet in het bezit waren van een speciale Zondagsvergun- ning. En dat terwijl het Zondags- rijverbod. per l Januari zal wor den opgeheven. Wij hebben Zon dagmiddag, na afloop, een olykerd geziendie zender vergunning reed en voor zover ons be kend tenminste toch niet in overtreding was. Het was, aan het nummerbord te zien, een Lim burgerEn hij had zijn wagen vol geladen met voetbalfeest(?)gan- gers. Die liet zich aan een stevige kabel naar hel Zuiden slepen, door iemand, die klaarblijkelijk wél in bezit was van de nodige papieren. Er was er nóg een per auto naar het Olympisch Stadion gegaan. Die meneer werd, vijf minuten voor de wedstrijd begon, door middel van luidsprekers opgeroe pen om eens even naar zijn wa gen te gdan kijken. De motor stond, nog aan'.... maar ook de Hilversummer,, die te laat reageert en hopeloos naast schiet. Dat het publiek hem daar om uitfluit is natuurlijk onsportief. Na die jammerlijk gemiste, kans, een minuut of tien voor het einde, beginnen de toeschouwers al by honderden de tribunes te verlaten. Triest beeld bij een interlandwed strijd. Even tevoren is Everse na een botsing vervangen door de S.V.V.'er Steenbergen, die het ook iets beter doet. Bij de Denen schiet de jonge Moeller nog eens uit zijn slof en het zou niemand verwonderd heb ben, .als de fraaie kopbal, waartoe hij Holm in staat stelde, doel had getroffen. Maar Kraak wérkt fraai corner. Mede door toedoen van Van Schijndel en De Vroet, die zich deze middag zowel verdedigend als aanvallend honderd procent hebben ingespannen, komen de Oranje- truien in de laatste fase van de strijd nogmaals fel in het offensief. Doch niets schijnt meer te helpen, ook de fortuin heeft zich tegen ons "gekeerd. Sensationele seconde Tot het plotseling lijkt of het stadion dreigt ineen te storten, doordat vele duizenden op de tri bunes opspringen van hun banken, dansen en een overdonderend enthousiasme aan de dag leggen, dat niet groter had kunnen zijn wanneer het Nederlands elftal nu twee doelpunten tegelijk had ge maakt en de wedstrijd tochnog gewonnen. Wat is er gebeurd? De onvermoeibare. Abe Lenstra heeft nog eenmaal, snel als de weerlicht, de bal door de Deense verdediging gegoocheld én van dichtbij een vlijmscherp schot gelost. Er is een net opgebold. De scheidsrechter heeft daarna lang-en doordringend gefloten. - Van "de" Noordelijke-'jon- genstribuheisde golf van geest drift op hét hele' stadion overge slagen. Alleen Abe, daar 1 ver weg in het veld, komt niet dol va'n blijd schap en met de armen omhoog het veld weer inrennen. Want niemand beter dan hij heeft gezien hoe zijn schot, rakelings langs de paal, het zijnet, trof. Juist in de allerlaatste seconde. Daarom floot scheidsrech ter Hamus zo lang. De wedstrijd was afgelopen. Dit was hèt jam merlijke einde. Er waren er,_aï ver buiten het stadion, die het nog niet wilden gelovèn. AMSTERDAM. Na afloop van. de wedstrijd NederlandDenemar ken had er in een der restaurants van het Olympisch Stadion, op ini tiatief van de directie en van dr 'Hans Tetzner,zelf ook een van de meest bekende aehterspelers van het Nederlands elftal uit een vorige periode, een reünie plaats van oud- internationals,. Het was een gezellig samenzijn, waar spelers uit de vroegste periode van onze, voetbal historie elkaar, oude sterke verha len zaten te" vertellen. Göbel, Beeuwkes. mr Feith. Jan de Boer, Harry Denis. Puck van 'Heel, -Bas Pauwe. Kick Smit, de Bülders, Mfjnders*. de Buiten wegs. ja:%vie eigenlijk; niet.1 v Uit de gesprekken bleek duide lijk, dat men dit contact buitenge woon op prijsstelde en dat er, plannen 'bestaan om te komen tot de Oprichting van eén Nederlandse vereniging van oud-internatiónals. LEEUWARDEN. Zaterdag heeft de Deense club HIK de tour nee door Nederland beëindigd met een wedstrijd tegen een Frisia Leeuwarden combinatie. De wed strijd eindigde in" een 2—2 .gelijk spel. Met rust hadden de Friezen met 10 de leiding. Kraak heeft in een moeilijke si tuatie de bal weggewerkt. De Vroet zal de rest doen, maar he lemaal volgens de regels gebeurt dat niet. Dit zijn van die dingen, die een scheidsrechter ontgaan. (Van een onzer verslaggevers) De voorzitter van de Keuzecom missie, de heer Herberts is weinig spraakzaam als wij na afloop de kleedkamer betreden. Trouwens zo is het ook met de spelers. Doodse stilte heerst alom. Trainer v. d. Leek tracht de situatie nog enigszins te redden door bedrijvig heen en weer te lopen, maar als men m zijn bin nenste zou kunnen kijken „Zegt U eens wat", dringen de journalisten bij de heer Herberts aati. Maar hy, die anders vooral na een interlandwedstrijd nooit naar zijn woorden behoeft te zoeken, weet thans niet meer uit te brengen dan: „Slecht, zeer slecht. De Denen speelden een redelijk goede wed strijd". En dan na een lange stilte: „Minstens vier opgelegde kansen ge mist, dat is geen interland-voetbal meer". De grijze voetbal-technicus kijkt somber door zijn. brilleglazen en zegt niets meer. Bij de spelers is het niet veel be ter. Verschillende zitten zo maar wat voor zich uit te kijken of ma ken fluisterend enige opmerkingen tegen elkaar. Aanvoerder De Vroet, die de smoezelige straaltjes zweet van het gezicht lopen, zegt: „Juist zo jam mer omdat dit de jubiïeumwedstrijd was. Het zet een domper op de feestvreugde. Och man, wat hebben we een kansen gehad. En betere ook dan de Denen". Van Schijndel vindt dat de Denen uitstekend positie wisten te kiezen en technisch'góetLuit'„de hoek;kwa. men. Kraak,' dié" ónder zijn keepers trui toch ook een oranjeshirt, blijkt te dragen, Ls'tamelijk opgewekt. Hij mag dan ookpersoonlijk niet onte vreden zyn. „Voor de rust waren de Denen het gevaarlijkst".. Lenstra zegt laconiek: „Ze-wouen er vandaag niet in. En dat laatste schot? Zo'n klein .stukje (en hij geeft hetmet de vingers een p§g.r centimeter aan) er naast"- Van der Sluis vertelt in zijn sap pige Brabants, dat hij niet in zijn gebruikelijke spel had kunnen ko men. ,Jk kreeg gewoon geèn gele genheid om opbouwend te werken, want steeds maar weer kwamen de Denen terug. Ik weet dat lk m'n buitenman wel eens vrij heb gela ten, maar de Denen speelden ons dan ook volkomen uit positie. Clavan is snel onder de douche ge kropen. Waarschijnlijk om lastige 'vragen van journalisten te ontlopen cn om zo spoedig mogelijk de spo ren van deze wedstrijd af te was sen ey de Denen In de kleedkamer der Denen, waar Karei Kaufmann assisteerde, ging het ook al heel rustig toe, net alsof men niet zo heel erg tevreden met deze magere overwinning was. Meneer Schwartz, de enige Deen- se official, die zich. in de kleedka mer bevond, was ook al niet zo op getogen. „Zeker, wij hébben .ver- (litgez: Med.) Tol in de perfectie I Dames en Herenkleding KUSTERS FRANK 1b Mlddsllandslraat 7 Rotlardam, lei. 31932 diend te winnen, maar tenslotte heb ben de Hollandse mannen toch heel wat kansen gemist. En doelman Nielsen. die volgens de heer Schwartz altijd uitblinkt heeft een paar lastige ballen gehad. Onze beste spelers? Ja, Nielsen natuurlijk en dan Petersen, vanzelfsprekend, en onze beide buitenspelers vielen enorm. mee. Die doelverdediger van Nederland was ook prima, Van der Sluis was goed, stopperspiï Terlouwis een meester in het dekken, maar dat is dan ook alles. Lenstra een pracht- speler, maar hij miste toch wel de finishing touch en Schaap, oef, la ten wij over hem maar-zwijgen. (Ingez.-Med.) SIGARENMAGAZIJN V-T I E NOSTRA A T ,13 V; AMSTERDAM. - Meer dan 250 gasten had het bestuur van'de 60- jarige KNVB Zaterdagavond .aan een maaltijd genodigd, welke in de turnzaal van Krasnapolsky werd gehouden. Aan de hoofd tafel had den reehls van bondsvoorzitter.Lot- sy de heren R. rW. Seeldrayers,: vice-voorzitter van..de FIFA en P. Muller, de ere-voorzitter plaats ge nomen. Links van.de praeses waren gezeten dr, J. Miedema vertegen woordiger van de: minister van O. K. en W. en kol C. F. Pahud.de Mor- tanges. voorzitter van het NOC. Be halve de buitenlandse gasten zaten alle prominenten van de Neder-1 landse voetbalwereld uit- verleden en heden aan, Vele sprekers voerden hef woord* huldebetuigingen én dankwoorden volgden elkaar vlot op. Het hoogtepunt van hetdiner vormde de bekendmaking van, de benoeming van een aantal ereleden en bondsridders. Twee nieuwe ereleden werd «de bond ryker. Harry. Bockmeulen (Ruephen) een der meest bekende Zuidelijke officials, en helhonds- bestuurslid G-.Kruyver (Zaandam). Verder werden de volgende bondsridders - benoemd: sir Stanley Rous, secretaris van de Football Association. EL Delannay. secretaris van de Franse-Voetbalbond, A. J. Coucke. de KNVB-consul te'Parijs, >G. J. Wijers van de afdeling Nijme gen. H, van Leeuwen (Den Haag) van het Zaterdagmiddagvoetbal, H. van Turnhout van deafdeling Haarlem. J. Hoorn (Hilversum), dr. C. Spoelder (Haarlem) en TL Vos man (Rijssen). Het noodlottige moment voor Nederland. Denemarken heeft gescoord. Lyngsaa (geheel links) heeft zojuist een laagschotge-, lóst, dat Kraak (op de grond lig gend) te machtig was. Everse eveneens geheel links, voor Lyngsaa) is blijven staan wegens vermeend buitenspel en is te laat gekomen. Terlouw kan alleen nog de bal uit het net halen. if .L *-|t

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3