HET ROTTEKDAMSCH PAROOL Franse communistische partij door Titoisme aangetast 7) Een mitlioeii voor emigratie naar Australië Hatta verdedigt met vuur het RTC-resultaat Laatste stuiptrekkingen bijzondere rechtspleging Met reddinggordel om in het water gesprongen Progressieve politiek worde gecontinueerd Zelfs Thorez schijnt niet zuiverte zijn NABIJE OOSTEN Shabwa Geheimzinnig bezoek voor Sukarno Aanvaarding door het KNIP binnen 2 dagen Nee tochHeus VJ Schreiedppen Giskos niet stmfbiifir,. zegt minister Nu rpokt drietal een pijp aan boord van de „Cimbria" r Voetreis naar Rome Onvermogenden krijgen gratis overtocht en landingsgeld D ienstweigerings wet wordt gewijzigd. Vervoer zo nodig per vliegtuig WAT VOOR WEER? Hogere temperaturen Kerstman in een benarde positie Geringe arbeidsproductiviteit geen gevolg van te laag arbeidstempo Kamerleden over de Rijksbegroting Doodstraf tegen Kostow geëist 9e Jaargang, no. 292 Dinsdag 13 December 1949! Red. en Adm, tanga Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prlfs: per weele 0.32 per kwartaal ƒ.4.10, losse nummers ƒ0.09 Opgericht door ds Stichting „Het Parool" Uitgave N.V. De Nieuwe ?ers Postgiro 398644 Banlcier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur; B. de Vrlei Hoofdredacteur: W. B. F.. Schaper FARIJJS. De Franse communisten maken zich zorgen over Titoisme in hun party, eens de sterkste communistische party in West-Europa. „Een mooi stelletje", noemt het party orgaan l'Humanité hen ironisch. „Pas maar op voor een zuivering!" Deze waarschuwing aan de vijand Is vervat In een resolutie van 2500 woorden van het centrale comité van de party. Zy ls aangenomen door een vergadering, die in het stadhuis van Saint Denls, een sterk communistische voorstad van Parijs, is gehouden. Het is zaak, zegt deze resolutie, stelling te nemen tegen het gebrek aan waakzaamheid en de onaanvaardbare demonstratie van een verzoenende houding tegenover de penetratie en actie van Trot2kisten en agenten van Tito. Hoewel hij herhaalde malen zijn trouw aan het partij-programma heeft verkondigd, beschuldigen hardnekkige geruchten de secretaris-gene raal Maurice Thorez er van, dat hij er naar streeft de Frans© Tito te willen worden. Thorèzde Franse Tito GROOT BRITTAJOTIE m ie Ara- bisehe staat Yemen hebben,-mo menteel verschil van mening over Shabwa een stadje, dat tegenwoordig bevolkt wordt door ongeveer drie duizend Arabieren, maar dat onge veer vijftien eeuwen geleden de machtige hoofdstad was, waar de ko ningen van Hadramaut troonden. Bei de staten eisen Shabwa voor zich op: en Yemen heeft gedreigd, de kwestie voor de Verenigde Naties te zullen brengen, opdat de staatslieden van meer dan vijftig landen zullen kun nen uitmaken, welke eisen gerecht» 'vaardigd zyn: die v van Engeland of In het 1 die van de Ara~ 1 .bieren, In 1934 geland en Yemen een verdrag tot waarin echter de zuidelijke i stand, grens van Yemen niet werd vastge legd. Er zouden daarover nog onder handelingen worden.. gevoerd, die echter nooit hebben plaats gevon den. In afwachting daarvan stemden beide partijen er in toe, dat de status quo gehandhaafd zou worden, zoals die bestond, 'toen het verdrag van 1934 werd gesloten. Toen echter be hoorde Shabwa noch tot Yemen noch tot het 'Britse rijk. Het maakte-dèel uit van een! dier-kleine Arabische staatjes of juister gezegd, stammen, - waana c -Qroo t rnc—Quenee na- in onderbandelingwas'over de status van het protectoraat Aden. In 1938 deed Yemeneen poging Shabwa in te lijven. Sjeik Ahmad Nasir Al Gar- dai bezette het stadje en werd er vervolgens weer uit verjaagd door stammen, die onder .Britse leiding streden. Toen bleef het rustig tot de zomer van dit jaar, toen opnieuw troepen van Yemen de lijn, die door Engeland als dé grens wordt be schouwd, hebben overschreden om kracht bij te zetten aan een eis, die Engeland als onrechtmatig be schouwt. De diepere oorzaak van dezë conflicten, waaraan "zelfs vlieg tuigen van de R.A.F. hebben deelge nomen? Er bevinden zich. bij Shabwa niet onbelangrijke zoutmijnen en men vermoedt, dat er olie.in de grond zit. Uitstoting van leiders Met name worden de communis tische organisaties in de departe menten Aisne en Marne beschuldigd van gebrek aan energie, waardoor in deze districten de .Internationale Dag van de Vrede" op 2 October jfaislukt is. Andere beschuldigingen omvatten het achterwege blijven van demonstraties tegen de onlangs in Paxijs gehouden conferentie der Atlantische Pactlauden, onvoldoen de actie tégen de'productie en ex port van wapens voor de oorlog in Indo-China, het niet opvolgen van de stakingsoproep voor de 24 uur staking op 25 November door de communistische ambtenaren, het binnendringen van politiemannen, Titoisten en Trotskisten in de .par tijorganisaties en. het „afdwalen" van de communistische partijleiders in de departementen Glronde, Som- •me, Aisne en. Isére, De resolutie vermeldt geen namen van leiders, die uitgestoten of be rispt zijn, maar het feit, dat de par tij het nodig heeft geoordeeld dis tricten te noemen, - waar de leiders in htm plicht tekort zijn geschoten, doet veronderstellen, dat een derge lijke zuivering wel degelijk heeft plaats gehad of aan. de gang is Walter Keuther, de Amerikaanse vakverenigingsleider, hééft in Parys verklaard, dat. het communisme ón danks verdeeldheid nog een-gevaar lijke hoeveelheid macht in Frankrijk heeft. Hij noemde daarvoor twee redenen: I. De Franse arbeider krijgt een kleiner deel van het nationaal in komen dan waar hij recht op" heeft. '2. De regering drijft door haar poll- tiek.„.,van.^..hetbev.riezeo: .der'.lonen doch niet van" de-prijzen meer arbei- BATAVIA. Een ©roep van vijf gemaskerde en gewapende mannen is gistermorgen vroeg het huis van Sukarno binnengedrongen, eh 'na de bedienden ondervraagd te hebben in militaire auto's vertrokken. Su karno, die in Djokja woont, was op dat ogenblik niet thuis. De Neder landse militaire en burgerlijke poli tie heeft verklaard, dat een1 onder zoek ingesteld wordt naar de ge heimzinnige bezoekers. DJOKJA.De Republikeinse Premier Mohammed Hatta .heeft gisteren fel van zich afgebeten by de bestrijding van de critiek, die ge leverd is op de met Nederland ter RTC gesloten overeenkomst. In het sierlijke rood en gouden paviljoen wan het paleis van de sultan ant woordde hü de sprekers van de oppositie, die in de laatste vier dagen in meer dan 60 redevoeringen zijn regeringspolitiek hadden aangeval len, Onvoorziene omstandigheden voorbehouden schijnt het ondanks deze critiek vrijwel zekér, dat de Nederlands-Indonesische overeenkomst binnen twee dagen geratificeerd zal worden. l Dr Hatta verzekerde de leden van het KNIP dat hun toekomstige natie volkomen onafhankelijk en souverein zal zijn en dat haar eco nomische' structuur geheel zal, ver schillen van die in het verleden. „Het toekomstige- Indonesië,'h zo zei hij," zal in staatzijn,,paaT en perk te stellen- aan de macht -van buitenlands kapitaalen een '.eöov nomische .politiek 'voeren, die ge-: richt- is op een gelijke distributie: van de nationale Inkomsten." Dr Hatta ..verklaardeverder,dat de Indonesische delegatie ter Ron- de-Tafel-Gonferentie bij hét' aan vaarden van hetuitstel: rvoor de regeling van de statusvan 'Nieuwl Guinea,; er' naar gestreefd had..ste vig vast'te houden aan hetgeen bel reikt was en- té blijven strijden voor wat. nog bereikt moet wor den." In antwoord op de.critiek, dat Indonesië door de Unie-met'Neder, land 'onder de Nederlandse Kroon te veel gebonden werd, zei Hatta, dat de. Unie, zijnde een internatio nale overeenkomst, geen verplich tingen' kon" meebrengen, die in- Zachter weer Weersverwachting' geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen'of: motregen. Matige, langs de-kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en West. tijdelijk echter flink afnemend. -Zachter, vooral in- dé nacht- en ochtend. 14 Dee.:' Zon op 8:40, onder 18.28j Zon óp 1.33, onder 13.28. breuk zouden maken ap de souve- reiniteit van de deelnemers. Met betrekking tót de culturele overeenkomst met Nederland ver klaarde- Hatta ervan overtuigd té zijn, dat de Indonesische bescha vingvoldoende kracht heeft om de uitdaging van een vreemde bescha ving te weerstaan. Clausules, die de „democratische rechten" zouden garanderen, zoals sommigen in de overeenkomst met Nederland wil-, den zien opgenomen, konden naar zijn mening beter worden overge laten aan de parlementen, die later zouden worden gevormd. De afbraak van de. voormalige NenijtohaMs in volle .gang. De' slopers van de firma Joh. Lek- - kerkerker gaan daarbij voorzich- tip. te werk/ want .zoals bekend zal het stalen geraamte van de hal weer worden opgebouwd op Dijkzigt. De hal krijgt nieuwe {waarschijnlijk glazen taanden. Volgend jaar zal zij een deel van de grote havcr.tcntoonstelling >rAhoy ders naar het communisme dan de communistische partij met haar pro paganda. Technicus uit Portland, Oregon, wilde Europese echtgenote, doch heefi^ er, geen kunnen vin den en is nu boos. „Zij mocht zelfs dom zijn, als zij maar lekker kon koken." Vermoedelijk is. zoeken 'niet ernstig geweest. In Hannover staan 43 bunkers leeg; men kan ze gratis voor bewoning krijgen! Het hakken van trappen, vensters, e.d, is ech ter zo kostbaar, da! niemand de demüitarisatlé- en vèrbouwings- kosten kan dragenEn opblazen is oofc ie duur. Wat nu? -- „De eeuw van dé schrale man nen breekt aan, de eeuw der Tarzans en als jilmtield-gebouw- den is voorbij," aldus prof. Col lumbirte in The Lancet„ware energie hangt niet af van athle- lerigheid", ..Mevrouw Xenia Psocik vertrok per vliegtuig van. Prestwick (Schotland) naar de Nieatoe Wereld. „Wat gaat u daar doen?", vroeg pers-man. „Een nieuw leven beginnen", ant woordde zij, Hoe oud bent u?" Negenennegentig; op de kop af!" Generaal Shanker, de ambassa deur van Nepal bij het Ho} van St. James, heeft in het paleis te Amsterdam'zijn opwachting ge maakt bij HM. de Koningin, die hem met vier leden van zijn am bassade ih: audiëntie heeft ont vangen. Aan koiiingin Juliana zijn bij dif bezoek de versierse len van de orde van Nepal aan geboden. Men ziet hier generaal Shanker bij het inspecteren van de voor het paleis opgestelde erewacht. DEN HAAG. Het ligt in het voornemen van de minister van jostitle om te bevorderen, dat op 1 Januari a.s. het laatste Bijzonder Gerechtshof wordt opgeheven. Ook de stichting Toezicht Politieke Delinquenten zal op die datum haar werkzaamheden beëindigen. De liquidatie zal in het jaar 1950 geschieden door het dagelijks bestuur. Bij het gratiebeleid wordt vooral aandacht besteed aan de persoonlijke omstandigheden en de gezindheid van de delinquent, de moge lij kb eden tot herplaatsing iri de maatschappij en eventueel de sociale,'omstandigheden van het gezin of degenen in wier onderhoud door de veroordeelde werd voorzien. De' ernst en omvang der gepleeg de/feiten worden hierbij geenszins over .het hoofd -gezien. Steeds wordt overwogen, of de te verlenen straf vermindering verenigbaar is met de' eisen, dié de gerechtigheid stelt Ten aanzien van Schreieder' noch van Giskes is.mt het' ingestelde" on derzoek kunnen blijken, dat zij zich' hebben .schuldig gemaakt aan han delingen, die ingevolge de Neder landse strafwet een strafbaar feit opleveren, en .tot een veroordeling deswege konden, -leiden. De' onderzoeken naar misstanden in kampen van. politieke delinquen ten zijn nog niet hëeindigö. Wat de' klachten."van ae ex-pré- dikant-Van der" -Vaart betreft, dié voor de publicatie .van de door_ hem genoemde, misstanden van' slinkse wegen - gebruik' heeft moetèn ma-, ken, 'deelt, de minister van. justitie mede, dat het' onderzoek; heeft- aan getoond, dat eenaantal van' de in zijn publicatie voorkomende ver halen aan de fantasie van de schrijver of van zijn_ zegslieden zijn ontsproten. D e minister wil hier over nieihin - details treden- omdat omtrent oeze materie een verslag is te verwachten van de enquête commissie/' Dg minister van justitie over weegt eeu verruiming van de mo gelijkheid tot herstel in - rechten van bepaalde categorieën van politieke delinquenten. - HEERLEN, De „scheermes- maniak", die de laatste weken tien tallen dames! in Zuid-Limburg ern stig dupeerde door" - op drukke plaatsen met een scheermesje man tels. kapot: .té.:shïjden,' yèrgreép zich gisteren aan de overjas van kape laan W. uxt Heerlen. Waarschijnlijk sloeg hij zijn slag-iri een autobus op het traject. Heerlen—Heerlerheide. CALAIS. De drie over levenden, de 26-jarige J. M. Bal uit Scheveningen, dc 20-jarige H. de Wilde uit Botterdam en de .17-jarige A. Dijkhuizen uit Scheveningen, zyn aan boord van de „Cinibrfa" te Calais aangekomen. Zij vertelden de Nederlandse consul te Calais hoe de „Toornvliet" in de nacht van Zaterdag op Zondag in een storm op de Noordzee verging. Zy konden ons hun redding niet beschrijven, daar zij alle drie bewusteloos, waren toen zy door .de „Cimbrïa" werden opgepikt. De drie mannen zyn nu wèer, volkomen op hun ver haal gekomen en rookten een PUP in een verwarmde hut van de „Cimbrïa". De-168 ton metende „Toornvliet", die dit jaar gebouwd werd, verliet Zaterdag Rotterdam met een Ia- ding vlaszaad voor Dublin. „Om ongeveer half twee Zondag ochtend", zo vertelde dé jongste van de drie, „toen wij op de Noord zee waren, woei er een harde wind" uit hét Noorden en de zee werd zeer onstuimig. De lading ging schuiven. Het schip, maakte zware- sldgzy en het water begon, in het ruim te lopen-. Schipper Thomassen gaf bevel de reddinggordels om te doen. Wij konden de reddingbo ten niet strijken vanwege de slag zij en moesten, met de reddinggor dels om In het water springen. Toen zij het schip verlieten za gen zij elkander, noch de rest van de bemanning en verloren allengs door het koude water hun bewust zijn. De „Cimbria" ving de SOS-sel- nen van de „Toornvliet" op en trof het schip nog drijvend, doch ver laten aan. Het opsporingswerk werd bemoeilijkt doordat men niet de Bertus Aafjes is niet de enige, die in de moderne tijd een voetreis vaar Rome onderneemt. Toen Guiseppe Severgini -en. Gildo Marchcsetti als'krijgsgevangenen in Zuidslavië warensprake tv zij af een pelgrinistocht te onderne men als zij weer. behouden in Tu rijn zouden zijn teruggekeerd: Zij1 hebben die belofte; thans inge lost. De afstand Turijn—Rome legden z\j in 33 dagen af'en zij versleten ieder twèe paar schoe-, ven. JVa éen audiëntie bij de paus zullen zij huiswaarts keren.,Maar voordien verkwikken zij ?tuu vermoeide voeten bij de fontein op het St. Pietersplein te Rome. DEN HAAG. De regering hoopt nog in. dit zittingsjaar een wetsontwerp tot wijziging van de Dienstweigeringswet aan de Twee de Kamer te kunnen aanbieden. Bij de voorbereiding van deze wijzi ging" zal mede worden overwogen, of en in hoeverre de dienstweige raar wegens gewetensbezwaren in ruimere mate kan worden be schermd. dan thans het geval is. In Duitsland zullen 1600 wetenschap, pelyke instellingeh en 7.000 geleerden onder „drie mogendhedencontröle" worden'geplaatst. HEN HAAG. Een post, groot een mlllioen gulden, voor „kosten van voorbereiding der plaatsing, cn bijdragen in de overtochtskosten van ongeschoolde arbeiders naar Australië; tegemoetkoming in de kos ten van gedemobiliseerde militairen in verband met emigratie recht streeks van Indonesië uit naar Australië en Nieuw' Zeeland; kosten van garanties by chartering van vliegtuigen voor vervoer van emigranten naar overzeese landen" zal aan de begroting van Sociale Zaken wórden toegevoegd. Eeu desbetreffend wetsontwerp is. zojuist bij'de Tweede Kamer ingediend, deeld, wensen verscheidene onge schoolde krachten, die thans ih In-, donesië in militaire dienst zijn, bij demobilisatie rechtstreeks naar Australië en Nieuw Zeeland te emigreren. Het zal noodzakelijk kunnen blijken, betrokkenen daar bij financieel tegemoet te komen. Deze'uitgaven zouden dan treden in de plaats der kosten, die anders ten behoeve:van dezelfde demebi- 6f lisanten in. Nederland zouden zijn gemaakt. Aan de Memorie van Toelichting van de minister van Sociale Zaken is het volgende ontleend: In het algemeen is de gelegenheid van emigratie voor ongeschoolden ge ring. Thans doet zich echter een bijzondere gelegenheid voor tot emigratie van ongeschoolden en wel naar Australië. Hoewel aan- vankelijk scheepsgelegenheid vrij wel geheel ontbrak, is het thans mogelijk gebleken het s;s. „Volen- dam", dat ruimte biedt voor ongel veer 1450 passagiers, een reis naar Indonesië via Australië te doen maken. Daardoor bestaat er gele genheid overtocht te verschaffen aaneen" aantalongeschoolde ar beiders; de overige plaatsen dienen voor-ahdere emigranten'te worden vrijgehouden. ^Naar de minister werd medege- Het ligt in 's' ministers voorne men aan de achtergebleven gezin nen van, emigrerende ongeschoolde arbeiders hët levensonderhoud zo nodig te verzekeren in de vorm van 'n uitkering volgens,de.sociale bijstandsregéling,.waarvan de uit betaling zal. plaats vinden tot het. gezin eveneens kan verstrekken, waarbij een. maximum-termijn' van zes maanden „is"gesteld/'.Ook /de overtochtskosten van. de gezinnen zullen mettertijd voor 's,llijks;J, re kening dienen te worden: genoden. beschikking had over een schijn werper, maar zich mét electrische lantaarns moest behelpen. Door de sterke wied en de golven werden dc opvarenden ver uit elkaar ge dreven. J. Ba] werd opgepikt na een half uur in het water gelegen te hebben. De Wilde na anderhalf uur en Dijkhuizen n& een uur en. drie kwartier. De „Toornvliet" zonk. om 5 uur des ochtends. De „Cimbria" kon door de hoge zee geen redding boten neerlaten én bleefnog rond varen toen de „Toornvliet" al 'ge zonken was. De drie overlevenden hebben de Nederlandse consul te Calais, de heer Charles Ravisse, hun weder waardigheden verteld. (Van onze weerkundige mede werker) In de afgelopen dagen traden be langrijke wijzigingen op in de lucht drükverdeling boven West-Europa. Het weer in ons land stond sinds Zaterdag onder invloed van een lagedrukgebied boven Noord Duits land. Tengevolge hiervan stroomde koude lucht uit Scandinavië naar onze omgeving. Sinds gistermorgen ts de storing boven Duitsland snel in betekenis afgenomen.-Quer de Britse Eilanden stroomtthans be- trekkelijk warme en vochtige lucht in Oostelijke richting. Deze bereikt vandaag ons land, zodat de tempe raturen vrij aanzienlijk zullen stij gen. Hierdoor komt een einde aan de koude-periode met lichte vorst des nachts en komt het weer in. ons land opnieuw onder invloed van oceaan-depressies. Deze zullen voorlopig op grote afstand blijven. Toch kunnen de fronten er van tot onze omgeving doordringen. Ten gevolge hiervan zal in de komende dagen-nu en dan enige regenval kunnen optreden. De temperaturen zullen over het algemeen iets bo ven normaal zijn. Ex-oorlogsbruidje, als weduwe verzorgd GRONINGEN. Een paar jaar geleden ging een Groning? oorlogs bruidje blij en wel -naar Canada. Thans keert zij terug als weduwe, want haar man Edmund Lambe. is omgekomen bij een spoorwegonge luk en hi.i heeft haar zonder midde len achtergelaten. Haar ouders schreven; „kom met de kinders .naarions bevolking; vah- Nobletcn (CL) heeft nu gezorgd, dat mevroUw Edmund LambeBreg- man met-haar twee dochtertjes van 2 jaar en van 6 maanden naar Gro. ningen kan komen en in haar le vensonderhoud kan voorzien. Te Fort Landerdal trt Florida, daalde de kerstman per para chute uit de hope hemel neer. Maar hij raakte verstrikt, in de telegraafdraden, waar hij hulpe loos v bleef hangen,Honderden kinderen fcic amen uit de nabij- gelegen veiden toesnellen en juichten hem hartelijk toe eer hij door een lynwerker uit zijn be narde positie werd bevrijd. Vermoedelijk 24 doden bij vliegongeluk in Pakistan KARATSJI. Een Dakota van de Pakistaanse Luchtvaart maat schappij is op 60 k.m. van Karatsjï neergestort. Men gelooft, dat alle 21 passagiers en de drie; koppen tellende bemanning omgekomen zijn.' Er waren twee Pakistaanse generaals aan - boord.Het vliegtuig is in. een ravijn terecht gekomen. Reddingsploegen hebben de plaats van ht ongeluk nog niet. bereikt* daar het terrein moeilijk is. DJOKJA. Het: politiek bureau van. de Indonesische communisti sche ..partij' heeft voor het eerstopenlijk, zijn stem verheven, 'sederf -dë! - onderdrukking - 'van de.: eommunistischë opstand door "de Republikeinse regering in Septem ber- 1948, en tot--het Indonesische volk een „oproep voor nationale eenheid tegen het imperialisme en het semi-imperialisme" gericht. DEN HAAG. Dient het sociale beleid van de Nederlandse regrerinff uil te gaan van de huidige economische toestand en het economische perspectief of moet het uitgangspunt zijn het voorzieninEspeil der economisch zwakke ren? Dit is een van de vragen, waarmee ook de Tweede Kamerleden zich hebben bezig gehouden naar aanleiding van het hoofdstuk sociale zaken van de Rijksbegroting 1950, Uit hét voorlopig verslag der commissie, van rapporteurs biyktj dat velen het niet juist achten, dat het sociaal beleid in de Memorie van Toelichting tegen de achtergrond der economische situatie wordt geplaatst..Zij vrezen daarbij, dat Se levensstandaard van het werken de volk zal wórden gedrukt door een verlaging van het consumptieniveau. deren cndenkt te geraken tot/een doelmatige 'spreiding ,van arbeids krachten binnenslands,; Van .méér dan éen zijde heeft men er voorts, zijn teleurstellingovèr uitgespro ken, dat in de Memorie van Toe lichting zo weinig aandacht wordt besteed aan de werkloosheidsbe strijding. Tenslotte hebben vele leden ge vraagd welke maatregelen de mi nister denkt te nemen ten aanzien van de noodtoestand bij de-zieken- fondsen, die_ zondéfc/hulp- van. de overheid hun premie belangrijk zullen moeten verhogen of .hun ver strekkingen zullen/moeten'inkrim pen.',: - 1 Vele. leden zijn het mot de minis ter eens, dat verhoging der ar beidsproductiviteit van essentieel belang is voor, Nederlands wel vaart, maarzij achten het nuttig op ,te merken, dat. de arbeidsproducti viteit' niet uitsluitend. vande ar beiders afhankelijk is. Deze Kamer léden zijn van mening, dat de re latief lage stand van onze arbeids productiviteit niet kan worden toe geschreven aan een te gering ar beidstempo of aan ^en te geringe arbeidsinspanning van de indivi duele arbeider en zij-zouden het een averechtse politiek achten, indien thans met .het oog op de geringe arbeidsproductiviteit een stilstand in de tot dusver gevoerde progres sieve sociale politiek- zou worden ingeluid, of gewekte verwachtingen niet zouden yorden vervuld; Sommige leden .hebben gevraagd hoe de regering de /spanning tussen lonen": en prijzen-, denkt te vermin- SOFIA.De openbare aankla ger in het Bulgaarse „verraad"- proces heeft gisteravond de dood straf 'geëist tegen de vijf. voornaam ste beschuldigden; Kostow. Ste- phanow, Tawlow en Gewrenow. De openbare aanklager zeï,: dat de beschuldigden hadden samen gezworen om Bulgarije van het vreedzame' pad 'van het socialisme En van de zijde van de Sowjet-Unie af te trekken, zulks volgens de in structies. van de; geheime diensten van Engeland en Amerika. De sa menzwering, diethans berecht wordt, is er een van.,,een lange ke ten van 5,un enz weringen tegen dé volksdemocratieën." Dé verdediging'zou vanmorgen be ginnen en men verwachtte dat' Kos- tow voor zich zelf.. zou pleiten. In 'ieder geval zou de' verklaring van zijn rechtsman kórt zijm -Op het vonnis van bet Speciale Hof is.geen :beroep;mogelyk. (Minister Van Maarseveen: Eerste Kamer niet voor voldongen feit DEN HAAC. - In verbar.d met het binnentrekken van de TJM.L in Batavia heelt de minister van over zeese gebiedsdelen verklaard, dat het de uitdrukkelijke wens van de re gering ts, dat de- voorbereidingen voor de handhaving -van orde en veiligheid door de Verenigde Staten van Indonesië, tot een. minimum, be-. :perkt worden'. Van Indonesische zij- .de is er op gewezen, dat het nood zakelijk zou zijn reeds vóór de'soü- .vereiniteitsoverdracht"' -T.N.I;-batöï- jons in Batavia té legeren,-opdat'zij met het oog op een doeltreffende taakvervulling in staat zouden worden gesteld zich in hun nieuwe omgeving te" oriënteren.; De regering heeft daarop geantwoord, dat dit po litiek onjuist zou zijn, zolang de Tweede en Eerste Kamer de R.T.C.- resultaten niet zouden hebben goed gekeurd. De autoriteiten in Batavia -hebbenechter goedgevonden, dat kwartiermakers van het toekomstige R.I.S.-leger in de steden komen om er'politie-teclinische besprekingen,te houden er» voorbereidingen te - tref fen. Overdracht yan wapenen zal echter, niet plaats 'vinden en gewa pend, optreden van ;de R.I.S.-troépen. zal. niet worden toegelaten voor-de eindbeslissing van het Nederlandse parlement.. De regering wil zelfs niét de indruk wekken,'dat. zij de Eerste Kamer voor een voldongen feit .wil stellen, --.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1