ONDER DE VISBANK KREUGER Reclame met plasticgebit een ernstige misleiding Blaadjes met dames in badpak in Tilburg verboden HAARVILTHOEDEÜ 5 HOOFDINSPECTIE VOLKSGEZONDHEID ZEGT: Geldklopperij en gevaar voor de volksgezondheid Tandverzorging of tand-i ■rooi L. Nederland neemt deel aan gigantisch ontwikkelingsplan „Willem Ruys" een reddingboei voor emigranten Verbouwing Musis Sacrum ook in tweede instantie afgewezen Geen mogelijkheid zegt commissie HET ZUIDEN EN DE ZEDELIJKHEID Thans in hoger beroep opnieuw veroordeling :ge^tZ*T: Waarschijnlijk een zaak voor de Hoge Raad Zwaar programma voor korfballers Vlaardingen J vanaf f 19.50 Zingende kanaries van „Ons Genoegen" Vrijdag 16 December 1949 (Van onze speciale verslaggever* DEN HAAG. „Leugenachtig, misleidend en misdadig. Een groot ge vaar voor de volksgezondheid, waartegen niet met genoeg klem kan worden gewaarschuwd". Dit antwoord geeft de Hoofdinspectie voor de Volkgezondheid in Den Haag op onze vraag naar een kort samengevat oordeel over het optre de» van de inrichtingen, die de laatste tijd zo druk reclame maken voor Pifn'oos tanden trekken in Evlpan-elaap en het dezelfde dag nog plaatsen van een blijvend gebit van Amerikaanse plastic. „Het is een speculeren op de onwetendheid van het publiek en een gebruik maken van de oude wijsheid, dat de wereld nn eenmaal bedro gen wil worden", wordt er nog aan toegevoegd, „Niet alleen, dat vele mensen daardoor nodeloos geld oft de zak wordt geklopt, maar rif lopen ook grote kans ernstig in hun gezondheid geschaad te worden." gebit krijgen, dat onmiddellijk pas send is en dat ook blijft, dat buiten gewoon natuurgetrouw is, een beter spraakvermogen, beter kauwver- mogen, een normale gelaatsuitdruk king en ik weet niet wat nog meer geeft, allemaal o.a. doordat de kaak na deze wonder-behanöeling niet slinkt. Dit nu is doodgewone kol der en laag bij de gronds bedrog. Men behoeft geen medicus te zijn om te begrijpen, dat de vrij grote wond, die een getrokken, kies af tand achterlaat, moet beien, tot be paalde vergroeiingen leidt en litte kens veroorzaakt. Als de bedoelde inrichtingen onmiddellijk na de trekking van de tarnden een afdruk van de mond nemen en daar de zelfde dag nog een gebit naar ma ken, dan zal dit gebit die eerste De aan de Hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid toegevoegde tandheelkundige expert, de inspec teur tn algemene dienst L. J. M. Sporenberg, heeft ons in een ge sprek nog de volgende toelichting op het bovenvermelde oordeel geven. De advertenties, waar U op doelt, hangen aan elkaar van valse voor spiegelingen en onjuiste suggesties. Zo stelt men het gebruik van Ame rikaanss plastic als iets heel bijzon ders voor. Dit is grote onzin. De kunstharsen, die hier in het alee- meen „plastics" worden genoemd, werden al vóór de oorlog op grote schaal voor het maken van gebitten gebruikt. De toevoeging „Ameri kaans*' wekt verkeerde suggesties- Plastics uit Amerika worden hier vrijwel niet gebruikt- Dat is ook nergens voor nodig. r*ant de Euro pese plastics, pit Nederland. België en Frankrijk zijn even goed. Maar er zijn vee! erger dingen aan de hand. Wat men in de mees te Inrichtingen, die u bedoelt, ver richt, komt in de practijk neer op het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Wel hebben verschei dene inrichtingen een of meer art sen of tandartsen aan zich weten te verbinden, maar niemand neemt aan, dat deze bij alle verrichtingen aanwezig zijn. Gevaren Evipan-slaap Nu beginnen de bedoelde onder nemingen bij de mensen, die zo gek zijn er in te vliegen, de tanden uit de mond tc halen na toediening van de Evipan-narcose. Dit middel kan in bepaalde gevallen inderdaad ook bij dg tandheelkunde worden toegepast. Maar er zijn zeer grote gevaren aan verbonden. Dat Is her haaldelijk gebleken. Het bleek b.v. dezer dagen weer, toen een onver antwoordelijk toepassen van de "E vip an -n ar co se~ÏÏ3B"Ti£t""licht TcWartC natuurlijk ook weer in .een van de inrichtingen, - dieT'riilké' mooie ad vertenties plaatsen. Een van de ge varen bij een operatie In de mond is b.v,. dat tijdens de narcose, als de slik-reflex geremd Is, vreemde elementen in de luchtpijp komen, ■waardoor ernstige longaandoenin gen kunnen^ ontstaan. Dan maakt men de mensen wijs, dat ze dezelfde dag nog een ktmst- Controle op betrouw baarheid Utrechtse studenten ageerden onlangs tégen tandheelkundige in stellingen, die reclame maakten met .^Amerikaanse" plasttcgcbit- ten. Wij hebben üe hoofdinspectie voor de Volksgezondheid hier over haar oordeel gevraagd, dat men hiernevens vindt weergege ven. Naar aanleiding daarvan merken wij op dat et in Neder land een instantie bestaat, die advertenties op geneeskundig ge bied toetst op betrouwbaarheid er, toelaatbaarheid. Dit is nodig opdat de dagbladen op deskundi ge wijze ingelicht worden over de medische toelaatbaarheid van be paalde teksten Tot nog toe wer den de annonces van tandheel kundige instellingen niet gekeurd hetgeen tot gevolg heeft dat deze advertenties alom ook m onze bladen voorkomen. Het laat zich aanzien dat zulk een keuring zeer spoedig wél zal geschieden, zodat de dagbladen op verant woorde wijze weten welke ad vertenties kunnen worden opge nomen. "WASHINGTON Groot-Brlttan- nlë, Frankrijk, Nederland, België en Portugal zijn bezig met bet ont werpen van plannen voor de ont wikkeling van overzeese gebieds delen. De hosten van deze projecten zullen In totaal twee cn een half milliard dollar belopen. Het programma, dat door deze vijf mogendheden wordt opgesteld en dat gedeeltelijk met Amerikaan se dollars uit. de fondsen van het Marshall-plan gefinancierd zal worden, valt binnen de lijnen van Truman's .,punt-vjer-plan" voor de ontwikkeling van gebieden, die economisch ten achter zijn. De Amerikaanse autoriteit, die 'dezeinlichtingen verstrekte, deelde verder mee, dat in het programma zal voorzien worden in de ontwik keling en expansie van belangrijke gebieden in Afrika, het Verre Oos ten en de Antillen. De E.C.A, heeft reeds een bedrag van 2.300.000 dol lar bestemd om bij te dragen in de kasten van verschillende projecten. De plannen, die in eerste Instan tie worden overwogen, betreffen as uitbreiding van transportmogelijk heden, door de aanleg van spoor wegen, in Midden-Afrika, alsmede uitbreiding van. de hygiënische zorg in dat gebied en de verbetering en ontwikkeling van het transport en de natuurlijke hulpbronnen in de Franse en Nederlandse overzeese ge biedsdelen in het Verre Oosten en de antillen L. J. M. SPORENBERG dag wel kunnen passen, maar dan is het ook zeker, dat het over zeer korte tijd beslist niet meer past, omdat de mond bij de heling van de wonden is vergroeid. In feite past het de volgende dag al niet meer. Gevaar voor kanlcer Een slecht passend, gebit. Men klaagt maar 'krijgt misschien ten antwoord, dat het zo hoort In ieder geval blijft men In vele ge vallen lopen met het slecht passen de gebit, waaraan men went zoals men aan alles went. Maar de druk- verhoudingen in de mond zijn door de vergroeiing na de extractie sterk veranderd. Er ontstaan door het knellen van het gebit op bepaalde plaatsen in de mond zweertjes en gezwelletjes, die zich niet zelden pernicieus ontwikkelen en bijvoor beeld aanleiding tot kanker kunnen geven. Het werk van vele mensen brengt inderdaad mee, dat zij na het trek ken van hun tanden niet een paar maanden met een lege mond kun nen blijven lopen. Maar dat hoeft ook niet. De tandarts kan een nood- gebit plaatsen, dat blijft zitten tot de tijd voor hel .passen" van de blijvende prothese js aangebroken. In feite maken de inrichtingen, waar wij het hier over hebben, ook niets anders dan een noodgebit. Al leen smeren zij het de mensen als een blijvend gebit aan. Dat men een goed kunstgebit in één dag maakt is overigens zuiver technisch al aan ernstige twijfel onderhevig, evenals de mogelijk heid een werkelijk verantwoorde reparatie aan een gebit te verrich ten in een zo korte tijd als in be paalde advertenties wordt gesug gereerd. Dolk in de rug Maar er is een ander groot ge vaar, dat we nog niet besproken hebben, aldus besloot de Algemene Inspecteur voor de Volksgezondheid zijp uiteenzetting; Deze beunhazen op tandheelkundig gebied plegen roofbouw op het natuurlijk gebit van de mensen. Zij sluiten weer aan bij de tandheelkunde van vijftig jaar geleden, die in vele gevallen meer tand-r ooi was dan tand verzorging. Er waren voor de meeste mensen slechts drie fasen: pijnlijden, tandtrekken, kunstgebit. Men ging niet naar de tandarts vóór men ernstige pijn had en wachtte zó lang, dat ..trekken" en een kunst gebit plaatsen- nog de enige moge- lijkheid was. In feite is echter iedere prothese een nieuw lijk op het kerkhof. Wij moeten streven naar het behoud van het natuurlijke gebit van dc mens. Dat wil in de eerste plaats zeggen, dat wij moeten strijden tegen het tandbederf en dat wij die strijd al moeten beginnen als het kind drie jaar is. Maar ook later kunnen wij nog veel aan het be houd van het natuurlijk gebit en van de evenwichtstoestand in de mond doen. De door ons hier be sproken tandtechnische inrichtin gen planten met hun beunhazerij op tandheelkundig gebied en hun ttek-maar-raak-methode een dolk in de rug van de moderne tandver zorging, die alles doet om de gebit ten van ons volk. zo belangrijk voor de algehele gezondheid, op hoger peil te brengen. Een natuurlijk kauwapparaat behoort bij de gave harmonische mens. Dit kunnen wij op de duur voor iedere Nederlan der bereiken door een goed georga niseerde preventieve tandverzor ging, maar wij mogen daarbij niet gedwarsboomd worden door een wilde rooi-actle van onbevoegden in de gebitten van het Nederlandse volk. DEN HAAG Daar ook met de speciale emigrantenreis naar Aus tralië van de „Volendam", die he den uit Rotterdam vertrokken is, lang niet allen, die daarheen wil den emigreren, hiertoe in de gele genheid konden worden gesteld, heeft de Koninklijke Rotterdamse Lloyd voor de afvaart van de „Willem Ruys" op 6 Januari uit Rotterdam en mogelijk ook voor latere afvaarten de vierde klas en een gedeelte van de derde klas be schikbaar gesteld voor passagiers met bestemming Australië. In de vierde klasse .kunnen uitsluitend! mannelijke emigranten worden on dergebracht. Op verzoek van de Lloyd zal de .British Overseas Airways Corpo ration" ten behoeve van de voor Australië bestemde passagiers de frequentie op haar luchtlijn Singa poreSydney verhogen, in aan sluiting op ■'de aankomst van de „Willem Ruys" te Singapore op 24 Januari. De accommodatie van de ze vliegtuigen is geheel in handen van de Rotterdamse Lloyd. Op de ze wijze zullen de passagiers, die op 6 Januari per „Willem Ruys" naar Australië reizen, nog eerder in Sydney zyn, dan degenen, die reeds heden met de „Volendam" daarheen zijn vertrokken. West-Duitsland ihans vrij Marshall-land BONN. De federale republiek van West-Duitsland cn de regering van de Verenigde Staten onderte kenden gisteren een bilaterale overeenkomst, waardoor de nieuwe Westduitse staat mee zal profite ren van de economische hulp, die door de E.CA. verstrekt wordt. De overeenkomst, die de Duitse rege ring machtigt om zelf ten eigen behoeve op te treden in het kader van de ECA, is weer een nieuwe stap naar de volledige opneming van Duitsland in de familie van Westerse mogendheden. Vooraf gaande aan het sluiten van de over eenkomst heeft tie Hoge Commis saris altijd alle zaken \roor Duits land, die iets te maken hadden met het Marshallplan, behartigd. geUjk roaa Tegen c nen door I HET ziet er weinig naar pit, dat de verbouwing van Musis Sa crum, waarvoor In de loop van dit jaar de plannen bjj het gemeente bestuur werden Ingediend, nog ooit verwezenlijkt zal worden. Reeds van de aanvang af heeft het ge. meentebestuur La,v. deze plannen een af «rijzende houding aangenomen die ten onrechte wel eens In ver band la gebracht met de plannen voor een Cultureel Centrum in de Plantage, doch dia In wezen zijn oorsprong vond In het feit, dat de bebouwingsvoorschriften voor de Lange Haven en omliggend gebied dergelijke verbouwing niet mo- maakten. de afwering van de plan- het gemeentebestuur is de van Musis Sacrum, de heer «J. W. de Groot, in beroep gekomen. De commissie, bedoeld in artikel 22 Bouwverordening 1944, heeft dit >ep behandeld en is eveneens tot de conclusie gekomen, dat geen ver gunning kan worden verleend tot verbouwing van de grote zaal van Musis Sacrum tot schouwburgzaal. De gronden, waarop dit besluit werd genomen verschilden echter met die van het gemeentebestuur. De commissie merkt allereerst op, dat het door de heer De Groot be streden besluit aanneemt, dat de vergroting van een bijzonder ge bouw als Musis Sacrum niet kan worden toegelaten, daar de bebou wingsvoorschriften voor de be bouwde kom hier geen andere be bouwingsklassen voorschreven, ter wijl een mogelijkheid tot ontheffing niet aanwezig-cjs. Wanneer dit in derdaad zo zou zijn, dan had de commissie kunnen volstaan met een enkele opmerking omtrent de on mogelijkheid om de gevraagde Ver gunning te verlenen. Men meent echter, dat het besluit van B. en W. onvolledig gemotiveerd Is. Het kernpunt is niet gelegen in de vraag of de voorgenomen ver- houwing In strijd Is met de aange geven bebouwingsklassen, maar in de vraag of en In hoeverre mag worden afgeweken van de voor schriften van deze bebouwingsklas sen. Artikel 8 houdt in feite in een itngez. Med.) (Van onze speciale verslaggever) BREDA. Het Zuiden van ons land is de laatste maanden min of meer in beroering gekomen over de verkoop van geïllustreerde blaadjes,, waar men in de andere delen 'Van het land weinig kwaad in ziet. Het zijn de bekende blaad jes, die men o.a. aan de stations kan kopen en waarin de foto's van filmsterren en andere meer of min der beeldschone dames het leeu wendeel van de ruimte in beslag nemen. Er heeft zelfs hier en daar het woord „pornografie"' geklonken maar daar hebben deze blaadjes nu helemaal niets mee te maken. Ze zijn te onschuldig om in strijd met de „eerbaarheid" te komen en om onder artikel 240 van het Wetboek van Strafrecht te vallen. Zijn ze, dan misschien geschikt om de zin nelijkheid van de jeugd te prikkelen? (art. 451bis). Daat zijn de geleerden het niet over eens. Maar daar zijn de blaadjes niet op aangevallen. Verboden zijn de blaadjes in enkele plaatsen in het Zuiden in ieder geval alleen op grond van gemeentelijke polltje-verordenin- gen. Enkele plaatsen daar hebben nl. een artikel, dat slaat op lectuur, „bestemd om de zinnelijkheid te prikkelen", dus niet alleen van de jeugd maar ook van volwassenen. Op grond daarvan is de Tilburgse agent van de stationsbaekhandel te Utrecht veroordeeld door de Tilburgse kantonrechter. Voor twee exemplaren van Actie", een van „Badzout" en een van .Adam" kreeg hij op grond van drie dag vaardingen drie maal vijfentwintig gulden boete, hetgeen tevens een verkoopverbod betekent. De lezer zal al begrepen hebben, dat het hier om foto's van dames in bad pak ging. Dat hebben wij, de blaad jes bekijkende, kunnen constateren. De stationsboekhandel ging van deze beslissing in hoger beroep cn zo kreeg de rechtbank te Tilburg, gepresideerd door mr Bisschop Boele, de zaak gistermiddag te be oordelen, Op verzoek van de Offi cier van Justitie, mr Heubels, be sloot de rechtbank deze zaak met gesloten deuren te behandelen. De reden daarvan ontgaat ons ten enenmale, want iets dat inderdaad aanstoot zou kunnen geven, kan bij een zaak als deze moeilijk ter sprake komen. Maar enfin, dat be slist de rechtbank. De heer C. L. Dey, bij het minis terie van justitie belast met de be strijding van onzedelijke geschrif- waarderen. De film wordt Film on tnnepl gebracht door r um en toneel r.ijw,.n Turawt. tm-u Snort en spel dan wagen we er een gokje langstelling bestond. In Lu- toegegeven, maar bent U op. VFC gaat naar ONA in xor draait een film over het niet met ons eens dat Er wordt tijdens een Gouda en we zouden ons het leven van de beroem- de bestuursleden een raar weekend heel wat gesport erg vergissen als het daar de componist Johann gevoel gehad moeten heb- door Vlaardingen. geen spannende partij zou Strauss „De onsterfelijke ben? En het was nog al worden, waar naar onze wals". Naar deze film gaan liefst zo, dat zij, die geen mening de Vlaardingers dus niet alleen de liefheb- lid van een personeelsver- toch aan het langste eind bers van de film kijken, eriiging zijn, ook toegang zullen trekken. De Hollan- ook zij, die van goede mu- hadden. Andere keer be- diaan speelt de wedstrijd ziek houden vinden hier ter! tegen Cromvliot op Kerst- iets, wat zjj^ zeker zuilen Humor in de raad Metro ^a» heus, je kunl soms in Goldwyn Mayer Filmmaat- de Raadzaal pret hebben. Eigenlijk zouden we echappij en de regie is van hoe ongeloofwaardig het zien. Voetbal trekt echter „kunst" als kopje willen Julien Duvivier. ook klinkt, want U ziet in nog altijd de grootste be- nemen, omdat we toch ook gedachten natuurlijk een langstelling cn vindt het graag vertellen, wat er op Cultureel levend aantal serieuze mensen, die grootste aantal beoefenaars, muziekgebied zo te doen is geen plooi van hun gezicht zodat we ons op deze plaats in onze stad en we dan be- Zo noemden wij de vertrekken en misschien nu hiertoe zullen bepalen. En ter een algemeen kopje doelstelling van Vlaardin- en dan wat los komen om als we dan de resultaten kunnen hebben. Om dan gen In een stukje, dat wij een hartstochtelijke prin- met de muziek te begin- dezer dagen in de krant cipiële redvoering uit te nen: er is in onze stad een schreven. Zo, wat is Vla ar- spreken. Dan hebt u het actieve muziekleraar, die dingen eigenlijk? Een ver- toch lelijk mis. Een voor een cursus heeft georganï- zameling mensen in huisjes beeld? Mevr. KosterVan seerd voor allen, die geen en dat alles bij elkaar Roon gaf de suggestie du- instrument bespelen en vormt Vlaardingen. Die plex-waningen te bouwen toch graag iets meer van mensen zouden dus ten voor die mensen, waar de de muziek zouden willen doel hebben van Vlaardin- ooievaar, in verband met begrijpen. Men leert wat gen een cultureel levende de leeftijd van de echtelie- een symphonic is, wie Van stad te maken? „Het mocht den, niet meer op bezoek Beethoven eigenlijk was en wat," zouden -we willen zou komen. „Best", zei de op de koop toe leert men zeggen! U had voor de aar- heer Van Toor, maar met een goede kans op nog zingen ook. Een al! digheid' eens een kijkje moeten we die huizen dan de 2e of wellicht le plaats, round opleiding dus! Het je moeten nemen in „De met een kruisje merken. De roodgelen krijgen Zon- adres van die leraar is Oude Markt" waar Maar- om het lieve dier te waar dag HW op bezoek en als Hofsingel 27. De oratorium- ten Kapteyn een uitsteken- schuwen, dat hij verkeerd we ons in herinnering vereniging „Excelsior" gaf de voordrachtsavond heeft is? Welnee, zegt weer een brengen, dat er uit werd gisteravond een goede uit- gegeven. Er waren temau- ander raadslid, „een rood gewonnen met 20 en dat voering van het Weih- wernood honderd mensen larapie" zie je veel eerder! Fortuna goede dingen pres- nachtsoratorium1' van J. S. aanwezigNu was er Werkelijk, het Is soms niet teert de laatste tijd, nou, Bach, waarvoor goede be- die avond meer te doen, eens zo heel erg saai! in en Want al staat de voetbal sport in het middelpunt der belangstelling, we zouden toch niet graag de liefheb bers van de korfbal-, band bal-, zwem-, tennis-, en ruitersport de kost geven, die men zo 's Zaterdags middags aao bet werk kan van de eerste elftallen eens onder de loupe nemen, welnu, dan slaan we ons zachtjes op de borst. Niet' al te hard, want Vrouwe Fortuna heeft een hekel aan opscheppers cn we hebben haar in de sport toch zo hard nodig. Fortuna staat momenteel dr de 4de plaats, VFC op de Ie en De Hollandïaan staat nummer ten, getuigde evenals voor de Kan tonrechter, dat de betrokken, blaad jes geschikt geacht konden worden om de zinnelijkheid te prikkelen- (Wij herhalen: hierover heeft het Wetboek van Strafrecht alleen een bepaling met betrekking tot de jeugd). Amsterdam, bestrad dxt.ën zei.,dat men dan even 'g»«r «te werken van Homerus en Shakespeare zou kun nen verbieden. HU leverd*. echter voornamelijk een principieel juri disch verweer. Het vraagstuk van toelaatbare en ontoelaatbare lec tuur is geen vraagstuk van ge meente-politiek maar uitsluitend van rijkswetgeving, was zyn me ning. Geen rechtsgrond? De veroordeling is uitgesproken op grond van een gemeente-veror dening. Mr. Veenstra nu betoogde, dat het betrokken artikel uit deze verordening onverbindend is, daar bet ih strijd moet worden geacht met art. 7 van de Grondwet (han delend over de vrijheid van druk pers). Bovendien achtte hü het In strijd met de gemeentewet. Daar over in hoofdzaak zal de rechtbank nu in de eerste plaats te oordelen hebben. De Officier van Justitie, zich op een ander standpunt plaatsend dan de pleiter, had op grond van een der drie dagvaardingen ƒ50.— boete geëist. Twee van de drie dag vaardingen oordeelde hij nietig omdat er niet in stond, dat de zaak zich m Tilburg (voor welke plaats de verordening geldt) had afge speeld. Het ligt voor de hand, dat deze zaak een veel ruimere strekking heeft en dat ze met de uitspraak van de rechtbank nog niet behoeft te zijn afgedaan. Het mag wel 2eer waarschijnlijk worden geacht, dat deze zaak tenslotte voor de Hoge Raad wordt uitgevochten. Consequenties Op het ogenblik heeft slechts een aantal gemeenten in het Zui den een artikel in de gemeentelijke verordening met betrekking tot zinnenprikkelende lectuur. Indien nu de Hoge Raad uitmaakt, dat een dergelijke bepaling inderdaad rechtskracht heeft, dan verwacht men, dat binnen korte tijd ook in de andere gemeenten van het Zui den aan de gemeentelijke politie verordening een dergelijk artikel zal worden toegevoegd. Men begrijpt dus, dat deze zaak van grote principiële betekenis is voor de gehele actie, die men in het Zuiden voert tegen lectuur e,dU die men in deze streken In strijd met de goede zeden acht. algemene ontheffingfibevoegdheid voor alle voorschriften van de be- houwingsvoorschriften, zodat de be antwoording van de vraag moet worden gevonden, in overeenstem ming met de feitelijke omstandig heden onder afweging Van mogelijke belangen. Nu is het zq, dat van een. aantal voorschriften zonder meer onthef fing kan. worden, gegeven, terwgl bg enkele andere dit mogelijk zou zijn onder het stellen van voor waarden. Van enige voorschriften kan evenwel geen ontheffing wor den gegeven, terwijl dit voor de doorvoering van het bouwplan toch noodzakelijk 13. De commissie doelt hiermede voomamehjk op de voor geschreven hoogte voor bebouwing op het achtererf (3 meter) en op het binnenterrein (38 meter). Deze maten zijn aangegeven in-het be lang van de toetreding van licht en lucht tot de naastliggende en om ringende panden. Waar nu de ge projecteerde hoogte van het gebouw deze grenzen overschrijdt (de hoog te bedraagt soms 12 a 14 meter), ontstaat hier een ernstig bezwaar m verband met de panden aan de Westmolenstraat, daar op een af stand van slechts enkele metera van de achtergevels in het Zuiden een hoog gebouw" wordt opgetrokken, dat het zonlicht onderschept en de toetreding van licht en lucht in ernstige mate belemmert. De eisen, gesteld door de Bouwverordening 1944, zijn hier niet in het oog ge houden, en een oplossing voor deze tegenstrijdigheid Is niet overwogen. Deze zou slechts kunnen worden ge vonden door ten Koorden van Musls Sacrum het bouwen van woningen niet toe te staan, maar onder de huidige bebauwingsvaorachriften is deze oplossing niet mogelijk. Militairen uit Schiedam en Vlaardingen komen thuis Met het troepentransportschïp Slbajak, dat op 3 December uit Tandjong Priok vertrok en vermoe delijk 30 December te Rotterdam aankomt, komen de volgende mili tairen uit Schiedam en Vlaardingen mee: Sold. J. K. v. d. Giessen, Villa straat 42, Schiedam: koip. W. K. van 't Hof, Huygensstr. 13, Vlaar dingen; korp. Jan. Mostert, Nic. BeeUstraat 57, Vlaardingen; H. J. Terhorst, Rijnstraat 21a, Schiedam; sold. M. de Jonge, Raam 214, Schie dam; sold. M. G. v. Lint, Broers- vest 123b, Schiedam; sold. L. ATob- beregt, Aleid astraat 132a, Schie dam; sold. F. J. N. van Rjjswjjk, An tb. Muysstraat 46a, Schiedam; kapt. A. E.'Schotman, Rotterdam- sedrjk 22b, Schiedam; sergt. A. G. Schouten, Tollensstraat 16, Schie dam; sold. L. B. de Smits, Zuidland- straat 16, Schiedam; sold. P. G, Sta, Pr. Hendrikstraat 152, Vlaardingen; sold. L- SR,..y. .d* Vaart,..Röntgen- s traat; 2 6b.'VI aardlh gensoldf'L,* P. H. van Oordt, Fendrechtsestraat 18, Schiedam; korp. A. M. "V. Water, Vondellaan 22, Schiedam; korp. K. v, d. Linden, Middelftamiistraat 22, Schiedam; sergt. J. van Loon, Mah- lerstraat 46, Vlaardingen; sergt.-H. J. Veerkamp, Walvisstraat 2a, Schiedam; luit. T.Z. S.D. ,IH P. H. van Meurs, Groenelaan 64, Schie dam. Lezing in Oud-Kath. kerk Woensdagavond had de tvreede bij zondere kerkdienst plaats ln de Oud- Katholieke kerk van de H. Johannes de Doper aan de Dam. Nadat vorige week aan de orde was gesteld het onderwerp: „Christus geneest uw angst voor het le ven", sp>-ak nu prof. M, A. Kwart uit Utrecht over: „Christus geneest uw angst voor de dood". Verschillende pro blemen over het mysterie van de dood bracht de spreker naar voren, waarbij hij voortdurend de nadruk er op legde, dat voor een christen gestorven-zijn be tekent: volkomen met Christus zijn. Volgende week Woensdagavond komt als laatste spreker ln deze serie paste oi G. A. van Kleef uft Lelden spreken over het onderwerp: „Door de Oud-Ka tholieke kerk tot Christus"r Zcd Avanti zorgen voor eeir verrassing? Van de korfbalontmoetingen, die voor Zondag op het programma staan, maakt <Je wedstrijd van Schiedam tegen HKV 2 aan de Westfranke'andsedijk de groot ste kans doorgang te vinden, Het Schie- dam-terrein kan door zijn hoge ligging en bodem stelling een nagenoeg ongeli miteerde hoeveelheid water verwerken. Het moet ook al heel slecht weer zijn. wil er van met spelen sprake zijn. intussen zullen dc roodzwarten hel Zondag zwaar te verduren krijgen. HKV 2 en Die Haghe ajn nog altijd de favorieten voor dc titel en wie de uit slagen bestudeert, die deze ploegen we ten te boeken, zal niet twijfelen aan hun «kracht. Hoe het Zondag zal aflo pen valt moeilijk tc voorspellen, maar eert overwinning van de Hagenaars ligt toch wel ln de hjn der verwachtingen. Voor Schiedam is het zaak haar huidf zo duur mogelijk te verkopen. Minder hoop op spelen zullen Succes en Avanti hebben, of de zon zou de komende dagen zijn heilzame invloed moeten doen gelden en voor bespeel baarheid van de terreinen moeten zor gen, Aan de Oude Dyk zal Succes dan trachten revanche te nemen op Vicus Orientis 2, waartegen m September een smadelijke 80 nederlaag werden gele den Een gemakkelijke opgave Is dat niet, want ofschoon de Leidenarcn niet over een uitgesproken, sterke ploeg be schikken, is deze toch wel zo homogeen, dat men het niet redelijke kans op suc ces tegen elke 3e fclasser kan opnemen. Met enthousiasme is er echter voor de blamvwilten veel te bereiken en mis schien lukt het met dit wapen Vicus een punt te ontfutselen. Avanti moet naar Dordrecht, waar het TOV zal ontmoeten. Deze Dordtse ploeg schijnt veel aan kracht te hebben inge boet. In vergelijking met vorige sei zoenen zün haar prestaties heel ma'ig cn de.plaats op de ranglijst doet be paald ongewoon aan. Voor onze stadge noten bestaat hier de gelegenheid op pun ten versterking. Deze js wel nodig, want nog steeds wordt de op één na on derste plaats ingenomen met twee pun ten voorsprong op Zwervers 2. We ho pen van harte, dat het ditmaal zal ge lukken een gelijk spel -of misschien zelfs een kleine overwinning uit het vuur te slepen. Het R.K.B.-programma luidt: Actief 2Sui*ri»e 3; Succes 3—De Spartaan 3; De Overkant? rs 5Schiedam 2. Junioren (Zaterdagmiddag): Rozenburg a—Suc ces a; Trekvogels a—Avanti a; Succes bActief b. POLITIK-ELFTAL, VERLIEST Het Vlaardingse politie-elftal heeft een 3—L nederlaag te slikken gekre gen van Dordrecht. Onze stadgenoten, hadden Vrouwe Fortuna niet mee, want een groot verschil in krachten xvas er niet, zodat een gelukspel wel licht beter de verhouding had weer gegeven. Vlaardingen staat thans op de 2e plaats van de ranglijst „DE KRIBBE BIJTER" Dit is de titel van een bijspel in drie bedrijven, dat gisteravond door „Die Flardinga Spelers" ten tonele werd gebracht Het is een opvoering geworden, die door het publiek met een hartelijk applaus werd beloond erudie. .difenpplaus^ten :volle' waard was. Het .begin wilde niet zo erg, maar dit 13 niet alleen de schuld van de spelers; het eerste bedrijf heeft weinig handeling en is daardoor niet het gemakkelijkste gedeelte. Het tweede en derde bedrijf,waren echter goed. Men speelde in een behootlijk tempo, de regie xvas "goed, zodat we kunnen spreken van een goed ge slaagde opvoering, al kunnen ve niet over iedere speler afzonderlijk de loftrompet steken. Jen Bleeke was een levende Van Hegershuizen, hier voor had de regisseur, de heer Clan- sen geen betere kracht kunnen vin den in zijn vereniging. Mevr. Visser- Van Rees bracht Tine, Lo Vervoort Willy, mej. Terhocve Katrien en de heer J. Kxuisinga speelde Frits Me- renhout. Wat minder goed geslaagd dan de genoemde rol lep vonden wij de heer A. H. Wïgbold' als Nico van Blasewitz. Er zat weinig Jeven, wei nig tempo in zijn speL Ook de heer N. v. d. Berg kon van zün rol niet helemaal maken, wat wij er van had den verwacht, hoewel geen der bei de spelers toch uit de toon viel. De regisseur, de heer Clausen liet zien, hoe men in een kleine rol kan opvallen. Hij bracht Frans, de be diende, op voortreffelijke wijze. Engeland wint de ICorfoe-zaak DEN HAAG. Het Intematio- nale Hof van Justitie beeft Albanië x'eroordeeld om Groot-Brittannië een bedrag avn 843.947 pond ster ling te betalen ter i'ergoeding van de schade, die twee Britse torpedo boot jagers bij het ontploffen van mijnen in het Kanaal van Kor fee hebben opgelopen. Maurice Reed, de Britse advocaat bij het Inter nationale Hof, wees naar aanlei ding van de uitspraak op de moge lijkheid, dat Groot-Brittannië dit bedrag zal kunnen verkrijgen uit de Italiaanse fondsen, die bjj de bank van Engeland bevroren lig gen, hangende de definitieve rege ling van het Italiaanse vredesver» drag. Een gedeelte van deze be vroren fondsen komt Albanië toe, bij wijze van herstelbetalingen. SHAWLS—DASSEN OVERHEMDEN—HANDSCHOENEN BROERSVEST 6 In „De Spil" aan de Vlaardinger- dijk hebben de kanaries Dinsdag en Woensdag het hoogste lied ge zongen. Zij warer, deelnemers aan de zangwedstriid voor kanaries, die hier werd gehouden door de Eerste Schiedamse Kanariekwekersver— enigine «Ons Genoegen". De keu ring van de 93 aanwezige kanaries vond plaats door de heer J. A*. "Vis ser uit "s Gravenhage- De uitslag was: Klasse Al, 4 Vogels ejgen kweek 1949: le prijs C. J, Ancholon met 311 punten; 2e pi- h Meuldiik met 301 p.; 3e pr, M Mak met 294 p.; 4e pr. H. de Haas met 273 p.; 5e pr- C. x'an Pelt met 271 p. Klasse a2, 2 Vogels eigen kweek 1949 le pr. C. J. Ancheion met 159 p.; 2e pr. H. de Haas met 144 p.; 3e pr. J Westerman met 129 p.; 4e pr. D. de Haan met 123 p. Klasse A3. 1 Vogel eigen kweek 1949: le pr H. de Haas met 79 p.; 2e pr. C. v. Pelt met 75 p.; 3e pr. D. de Haan 73 p.; 4e pr. C. J. An cheion met 72 p.: 5e pr. L. Huizer met 66 p. Klasse B. 1 Vogel eigen kweek overjarig: le pr. D. de Haan met 81 p.; 2g pr. L. Meuldijk met 81 p. Klasse G, open klasse: le pr. J. A. v. Leeuwen met 84 p. Toegekende ere-prljzen: voor de zeven vogels in de A-klasse met het hoogste aantal punten, de ver zilverde kooi (wisselprijs), gewon nen door C. J. Ancheion met 542 p. Voor de beste stam in klasse Al, een zilveren kanarie op voetstuk (wisselpriïs). gewonnen door C. J. Ancheion met Sll p. Voor de beste aangewezen vogel met het hoogst aantal punten, een xvisselbeker, gewonnen door M. Mak met 8! p. De prijs voor de meesterzanger in de A-klasse werd toegekend aan C. v. Feit met een vogel van 82 p. (bronzen „Sluis" Vogelplaquette). De Drijs voor de meesterzanger in klasse Al, de bronzen Gemeen- femedaflle. werd toegekend aan C. van Pelt mei een vogel van 82 p. Meesterzanger in de A2 klasse werd een vogel van 81 punten waarvan de eigenaar Is de heer C. J. Ancheion, De prijs voor de mooiste holrol werd gewonnen door C. J Anche ion met 6 punten, idem voor de mooiste knor C, J. Ancheion met 7 p.; idem voor de mooiste kloeken L. Meuldijk met 5 p bi; idem voor de mooiste schokkel H, de Haas m. 3 p.; idem voor de mgoiste water- rol C. J. Ancheion met 4 p. De prijs voor de mooiste kloeken bestond uit de ^Parool-medaille". PIETERMAN-VOETBAL Voor de voetbalvereniging van de Glasindustrie Pieterman is Zaterdag ÏLf6011 wedstrijd vastgesteld: SVPS speelt, dan op het eigen terrein in Blij dcrp-Kethel tegen Erroezo,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5