Wa IN De Schiedammer Hard schot van Steenbergen verrast Van Raalte Overwinning van Sparta op DOS geen volledig herstel S.V.Vheeft zich tenminste gedeeltelijk hersteld Neptunus bespringt Ajax 11a de rust Doelman Pil is heer en meester in Haarlem SPORTBIJLAGE Feijenoord speelt gelijk tegen Blauw Wit (1-1) Forse Utrechters tonen gave techniek Emotionele 4-3 overwinning opRCII iijyÉ Resultaat van hard werk tegenover lauwheid Hermes wint met 2-1 Xerxes verliest met 2-0 Flinke botsingen Maandag 19 December 1949 3 Dat Feijenoord toch! Wedstrijd na wedstrijd blijft het sukkelen en dan opeens schiet het uit en levert deleiders der afdeling een partij, die Van Raalte en de zijnen nog lang zal heugen. De verwachting, dat het een mooie wedstrijd zou worden, is in het stadion volledige werkelijkheid gewórden, maar de toch wel vrij algemene verwachting, dat de rood-witten deze strijd.zouden verliezen is geen werkelijkheid geworden. Samen hebben ze een puntje voor hun rekening genomen, maar Feijenoord, dat we de gehele competitie nog niet in defce vorm hebben zien spelen, heeft toch de meeste winstkansen gehad. Vooral in de tweede helft, toen het bij Blauw Wit niet meer zo vlot ging en toen Linssen en Smulders er beter inkwamen, 'n-Vlotte, mooie en zeker ook sensationele wedstrijd was het, met een flink hoog tempo en'twee ploegen; die elkaar geen handbreed toegaven. Er is stoer gespeeld en op een kleineovertreding werd doo.r niemand be halve scheidsrechter Ansum gelet. Arie de Vroet ging naar huis met een dubbele neus. Van der Wal met een pijnlijke elleboog, Van Kaalte met een "dikke knie en de anderen hadden ook wel Ket één en ander opgelopen, hoe wel we eigenlijk beslist niet mogen spreken van ruw spel. „Jammer, dat 't - afgelopen is" zei Krijn .toen scheidsrechter An sum voor de laatste maal floot en met hem zullen velen dat gezegd hebben, want het was een wed strijd, die boeide van begin, tot het eind.. Twee gelijkwaardige partfjèn bestreden hier elkaar, een Blauw Wit, dat hard werkteen héél. dikwijls een tikkeltje eer der bij de. bal was dan dé tegen partij, die technisch heel aardige dingen liet zien en eindelijk dat vervelende tik-tak spelletje scheen te hebben afgezworen: -Kllsdonk en, Linssen, die van. plaats gewis-, seld hadden, opereerden; metlan ge open voorzetten en de anderen bleven daarbij niet. achter. Het af wegen, van elkanders krachten duurde vrij lang; nu eens moest Van der Wal ingrijpen, dan weer moest Van Raalte de bal tegemoet zweven, maar de aanvallen van Feijenoord waren in dit deel van de wedstrijd gevaarlijker dan die van. de. Amsterdammers. Jan Lins- aen dirigeerde een keihard schot in de linker bovenhoek en Van Raalte kon de bal nog juist weg duwen. Steenbergen vinghaar vlak1 bij de: lijn op en .terwijl de doelman van Blauw Wit nog op de grond lag plaatste hij dé bal voor he+ open ddel,;waar wel vijf Amsterdammers, maar geen enke le rood-witte speler stond. Toch hadden die vijf nog hun .handen er aan vol 'om dé bal niet in eigen doel ie werken. - Aan de andere kant begon na enige tijd cjtfldelijk te .worden, dat bet zwakke punt in de verdediging /ijet bij de uitstekend spelende Stahkemeyer lag, maar by Smul ders en Van der Wal. welke laat ste ook de-schuld is van het enige doelpunt, dat Blauw Wit kon sco ren. Bij een voorzet kwam de bal - hoog voor het doel, Van der Wal liep uit om haar te vangen, maar sprong niet hoog genoeg om te voorkomen, dat Smulders er zijn hoofd onder stak. Het kleine kop balletje, dat bij gai kwam bij Koekebakker terecht en hoewel 'de back van Feijenoord nog wel hard terugliep naar het doéi, was de bal toch vluggér en kon de man bij het scoiingsbord begin; nen met tellen. Het scheen, dat dit doelpunt de beslissing zou brengen, Feijen oord speelde ontmoedigd verder en ongetwijfeld zouden er meer doelpunten gekomen zijn als Steenbergen niet voor de grote verrassing had gezorgd. Hij ver raste zijn medespelers, hij ver-r raste Blauw Wit en het publiek en hij verraste-Vhij Raalte, die te laat reageerde op het keiharde schot, dat de rechtsbinnen van ongeveer 35 meter afstand op het doel afvuurde en dat tussen de Brandes was net Iets te laat om nog een trap tegen 'deze bal te geven. Dit been van Blauw Wit was hem te vlug af. handen van Van Raalte door in het net verdween. Dit was het mooiste moment van de wedstrijd behalve voor Blauw Wit dan want na de rust, die er direct op volgde verscheen Feijenoord weer blakend van strijdlust in het veld (Voor zover dat dan moge lijk is voor ^Feijenoord). Het spel van de rood-witten, dat voor dit doelpunt weer was teruggevallen tot het oude tik-tak werd open gegooid en Van Baai- te had. geen tjjd meer om aan iets te denken, dan aan een voorhoe de Van; Feijenoord. die steeds maar weer probeerde een goaltje te scoren, ,'t Zag er in die periode ook zeker naar uit, dat er nog eeri doelpunt zou komen. Blauw Wit was niet meer zo actief, was niet meer dat belangrijke deeltje van een seconde eerder bij de bal dan Feijenoord en móest genoegen, ne men met een licht overwicht van de thuisclub. Toch was dit niet zo groot, dat we zouden durven be weren, dat er na de rust-maar één partij speelde en dat die partij Feijenoord was. Vooral in de laatste tien minuten schenen de Amsterdammers alles op" winnen te zetten en er kwam zelfs' een doelpunt van -Koekebakker, maar dat werd afgekeurd omdat de scheidsrechter al gefloten had voor een vrije schop, 't Zou overigens een vertrok ken: beeld hebben gegeven van deze mooie1 wedstrijd, van een wedstrijd zoals we er maar wei nig te zien krijgen de laatste tijd. Marcel Bernard de sterkste Franse tennisspeler PARIJS De Franse tennis- bond heeft Zaterdag de tennisrang- lijst 1949 bekend gemaakt. Bij het herenenkelspel staat Marcel Ber nard, bij het damesenkelspel mevr. Adamson als eerste geklasseerd. De lijst luidt als volgt: heren-enkel spel: 1. Marcel Bernard; 2. Abdes- salam; 3. en 4. Remy en Thomas; 5, Du cos de la Haille; .6. en 7. Bolelli en Pellizza; 8. en 9. Dubuc en Grandet; 10. en 11. Journaot en De Kérmadec; dames-enkelspel: 1. mevr. Adamson; (Inges. MedJ SPORTPRIJZEN SLIER Met een zwier opent de Sparta-controleur vijf minuten voor het einde van de wedstrijd, die de rood-witten tegen D-Ö-S, spelen, de hekken, om straks op zijn gemak volop te kunnen genieten van de glunderende gezichten vanv de Spangenaren die dan welgemoed het Kasteel zullen verlaten om in de Maasstad de blijde mare kond' te doen, dat Sparta zich na de nederlagen iri dé twee vorige wedstrijden'beeft hersteld en een van de mede-kanspaarden heeft uitgeschakeld. Tergend langzaam gaan deze laatste vijf minuten voorbij velen verlaten uit ongeduld reeds hun plaatsen om op een kluitje 'in de buurt van de open hekken veel critiek te leveren op scheidsrechters horloge. Ten slotte gaat het fluitje en kan de controleur aan zijn filosofie beginnen- Spaxta beeft inderdaad de 1—0 voorsprong behouden. Of het zich echter hersteld heeft en deze overwinning een eind maakt aan de kleine inzinking, welke plotseling enige weken ge leden bij de rood-witten is ingetre den, blijft nog te bezien. Imr§ers de overwinning was mager erg b,: mager en waarschijnlijk meer te danken aan de falende beheersing van één van de D.O.S,-achterspe- lers dan aan goed voetbal van de Spartanen en zelfs deze misgreep zou de Utrechters nog niet nood lottig geworden zfin wanneer hun S.V.V. heeft zich, hopelijk juist op tijd, uit de Impasse weten te wer ken, waarin het ernstig verward dreigde te raken. Zij het nog niet alles, er was tenminste weer iets terug, dat herinneringen opwekte aan de kampioensploeg van verleden jaar, n.l. vrede en vriendschap, met het gevolg; enthousiasme bij het,spel. Alleen zelfverzekerheid, dat ontbrak de Schiedammers nog in hun- thuiswedstrijd tegen R.C-H. We "zeiden het reeds: vréde en vriendschap zy'n weer hersteld bü de roód-groenen. De jongens achter het doel hadden het ook in de ga ten. Zij volbrachten bun opdracht: met behulp van feesttoeters de spelers zo goed mogelijk aan te moedigen, uitstekend. Ja, de ge zichten stonden weer vrolijk op de Schiedamse tribunes. Iedereen voel de, dat deze opstelling, de kampi oensopstelling, nog steeds de sterk ste van de club was. Daarmee moest bet kunnen. De eerste bal, die Flip van Kan in de frisse en moedige start met de volle wind mee kreeg, werd dan ook met luid gejuich begroet. De S.V.V.'erS pro beerden wat maar mogelijk was. Schot op schot werd gelost en cor ner op corner, genomen. De stoere stopped Willemink werkte als een paard en met succes; Hij schonk zijn medespelers zelfvertrouwen, zodat ze ook eens een aanval gin gen proberen. Rechtsbinnen Ketting kopte echter naast. Dit namen de Gorzenaren niet Na wat pech voor het doel, kon Köhneman in samen werking met De Bruyn, de bal on der de Haarlemse bovenlat duwen. S.V-V. bleef in het offensief. Voor al aanvoerder De Bruyn verrichtte meesterlijke staaltjes positie-kiezen cn opbouwend werk. De R.C.H.- achterhoede weerde zich echter uitstekend. Doelman v. d. Vliet verrichtte fraaie saves, maar dit kon niet zo .blyven. Weer kregen dc Schiedammers loon naar wer- Doelman Opschoor demonstreert hier, hoe men een bal gevaarlijk moet wegstompen. (Of had hij de scheidsrechter al horen flui ten wegens een overtreding?) (Van onze verslaggever) Ajax ia bijna uit de rails gelopen. Twee-twee tegen Neptunus, dat in de schaduw van da laatste plaats leefde, heeft voor de mens, die er niet by was, natuurlijk iets geheimzinnigs- Het was helemaal niet geheim zinnig. Ajax begaf zich in de eerste drie kwartier met dat gemak van de zeer begaafden temidden van elf vechters, scoorde tweemaal, kwam glim lachend terug om nog wat treffers by elkaar te schuiven, doch werd wederom besprongen door elf onvermoeibare Rotterdammers. Er viel snel een doelpunt achterVan de Pol. Ajax verhoogde het'tempo, maar werd. onrustiger. Terecht. Want Neptunus kreeg nu de koude ja of nee-blik in de ogen, liep op alles en scoorde weer. Twee-tweé. Wat Ajax in dè eerste helft deed, zou zelfs Herberts weer kleur op de wangen gegeven hebben. Het draaf de met .bekoorlijke passes tussen verward heen en weer bewegende Neptunuslichamen door, nam en passant een doelpunt mee C*t was Los die de bal snel langs doelman Zon dervan dreef), en'hield dat onver droten vol' Omdat Ajaxieden ónk lichaamsduel stuk. Toen ging Ajax sneller schieten. Van een vrij mid denveld uit Krist, Los, Michels. Wat niet werd teruggetrapt of gekopt greep Zondervan. Na twintig minuten kopte De Kok, linksbuiten zoals U nu weet, terug in.... de remmen van Zondervan. Van Dijk startte sneller en wierp het hele lichaam achter een schot; dat mensen zijn vervielen zij in hun nut- Zondervan door de knieën drukte. het ging te gemakkelijk. Volgens Van Dijk en zjjn vrienden moest de bal ais bet even kon, toch wel op twee meter van Zondervan worden gebracht voor het beneden schot uit kon val len. Oitfdat zelfs linksbuiten De Kok en de binnenspelers De Kreek en A. Luyten. tussen hun achterspelers en middénlinie gingen lopen, brak Het Ajaxmanoeuvre op een Neptunus Mèèr schoten! Van Stoffelen (over) van Van Dijk (tegen de lat) pal daarop een kopbal van Michels (te gen de lat!) Neptunus bijeengedreven door Ajax' geslepen en goéd laag ge houden spel, vocht ongeorganiseerd terug. Het middenveldbleef voor Ajax. Af en toe ging LuytenNep- tunus' rechtsbuiten, eens met een bal voor de voeten naar Beumer toe, doch dit waren slecht genomen avon turen. Een dwarse pass van Drager in de dertigste minuut benutte Mi chels om rustig aan te leggen en vervolgens van .35 meter te vuren. Scherp in de hoek (2—0). Het laatste kwartier speelde Ajax gaaf uit, hield Neptunus nog wel bij de keel, maar kneep niet zo hard meer. De enige serieuze scorings kansen voor Neptunus ontstonden na een slordigheid van Van Stoffelen. De Kok schoot onmiddellijk tegen het lichaam van de uitgelopen van de PoL Ajax ging dus in de tweede helft de overwinning even rond maken, dacht men. Het vervelende voor Ajax was, dat Neptunus nog harder wilde terugvechten. Met lange pas ses en lange harde voorzetten duwde het de Amsterdammers van zich af. In dp zevende minuut Sloeg Van de Pol zo'n voorzet van Frits Luyten weg, waarop De Kreek tegen Van de Pol schoot en De Kok via de paal raakschoot <2—-1). Voor Neptunus was dit' een start schot. Het bewoog zich nog sneller over het-gras, wierp zich in schoten van DrBger. Michels en Los en drong als er maar even een kans was, wild naar voren en bracht langzaam- onrust in de verdediging van Ajax, In de 28ste minuut moest deze ver dediging De Kok een voorzet toe staan, die middenvoor Van der Hoe ven met het hoofd in de beneden hoek sloeg, waarna hij schaterend terugliep, 2—2. Wat Neptunus hierna heeft gedaan bleef bij een sober voetbal, maar deze eenvoud werd met zoveel harts tocht gebracht, dat Ajax (in tijd nood) de maat in zijn passes en de richting in zijn schoten verloor. Vlak voor ty'd ging ook Van der Hart nog naar voren. De tijd was te kort en-Neptnus zorgde er wel voor dat het 2—2 bleef. ken. Van Schijndel rende uit het niets op een. vrije bal af, loste in volle ren een schot, dat bijna mis lukte, maar met behulpvan de wind kjyam de bal toch in het doel terecht. Het bleek na de rust dat R.C.H. beter met de wind mee, dan tegen kon opschieten. Tien minuten te voren was Schijndel wegens een - vangen door Buy- tenhek, toen Biesbrouck er na 18 minuten 21 van maakte,; Na een half uur liep De Boer ïeëri voorzet van Biesbrouck in het verlaten doel. 2—2. De moed zonk de Schie damse supporters in de schoenen. Maar niet de spelers. Schrumpf be keek de situatie goed, hy liep terug by een kopbal, kreeg bet leer voor de voeten, snelde er mee naar de doellijn en ,gaf een voorzet. Köhne man zorgde voor de afwerking. Met een flitsende kopbal bracht bij de stand op 32. Anderhalve minuut later boften ze, toen doelman v, d. Vliet een weinig betekenend schot van Van Lith liet vallen. 4—2. Het was nog niet gewonnen, want na een minuut kon Opschoor de bal weer achter zich vandaan halen. Arm tn arm slaan Landman en Terlouw een aanval van DOS af. voorwaartsen maar niet bij voort during geweigerd hadden de tal rijke fouten die er ditmaal heel wonderlijk in de Sparta-defensie gemaakt werden, uit te buiten. De stormloop van D.O.S. begon al direct na de aftrap. Krümmert en Van de Bogert gaven de Rot terdammers handeri vol werk. Wénneker en v. d. Berg kregen het zwaar te verduren, doordat Ter louw, die anders een geheel bin- nentrio voor zijn rekening kan ne men het ditmaal moest laten bij een uiterst scherpe bewaking van de snelle en handige miövoor v. d. Valk. Een gave techniek spreidden de kanaries ten toon. Steeds wan neer een aanval was afgeslagen werd de bal door een van de mid- (inaez Med.i Tol in de perfectie 1 Dames en Harenbieding KUSTERS 8. FRANK 1« Mlrfdtllinrftlra*! 7 Rottordurn, Tal.51932 (Van onze verslaggever) Dat de Hermes DVS-ers na af loop van de wedstrijd tegen Haar lem zeer vreugdevolle rondedansen konden demonstreren., nebben 2ij aan één van hen te danken. Dat was doelman Pil, heer en meester op de doellijn. Wij denken aan die twee momenten in de eerste helft toen een arglistige Haarlemse voorhoede met uitgekookte passes de Hermes-verdediging zo uit de voegen gespeeld had. dat Groene- veld 2ich met de bal op twee me ter afstand van het Schiedamse doel bevond. Op die ogenblikken moet Pil even zorgelijk gekeken hebben. Maar tweemaal hield de Hermes doelman precies zijn voet op de plaats, waar Groeneveld de ba! heenjoeg Tweemaal, kwam Haarlem tot de conclusie, dat het maken van doelpunten in deze wedstrid bijzonder lastig zou ziin. Dit was des te onrustbarender, voor dc Haarlemmers omdat zii in die periode reeds met 10 achter stonden. want de Hermes voorhoe de had juist in dc eerste helft van de wedstrijd voortreffelijke dingen gedaan. Van der Tuyn. ditmaal rechtsbinnen, mocht een mooie kans door naast te schieten, wei nig eer bewijzen. Binnen het kwar tier had een schot van Jacq. Hey- ster. na een afgeslagen hoekschop doelman Verkaaik geslagen (01). En juist toen Haarlem op de bo ven omsebreven wijze allerlei plan nen smeedde om gelijk te maken kwam er een snelle uitval der Schiedammers. Er volgde een vlot te voorzet van Hcyster. waaruit Lex Janse de bal in volle ren over de omhoog reikende handen van Verkaaik in doe' kopte (02). Een harde kopbal van Roozen net naast en een even krachtdadig schot van de Haarlemse midvoor. dat Pil met een hand uit zijn doel sloeg, waren de laatste vertwijfelde pogingen van de roodbroeken in de eerste helft. Na rust was Haarlem wat meer in de aanval zonder dat dit Hermes aanvankelijk veel zorgen baarde. Poulus en Melief kopten en trar alle Haarlemse aanvalsplannen half uur lang voortijdig in de De thuisclub kwam daardoor eerst tot z'n tegendoelpunt toen 'n kwar tier van 't eind v. Osch door Boe ree vervangen moest worden. De eerste daad van de aanvaller was de voortreffelijke ingooi, die de bal ten slotte bij Groeneveld bracht en ditmaal had Pil tegen 't lage schot van de Haarlemmer geen verweer middelen. Steeds meer spelers en steeds meer doelworstelingen waren daar na voor het Helmesdoel merkbaar, dit alles met de gelijkmaker als inzet, maar die kwam niet. Feijenoord: „Toch zag ik nog geen kans om die ene punt hier te houden" denspelers naar het doelgebied van Sparta teruggespeeld en. de handig switchende voorwaartsen zorgden dan voor een. algemene verwar ring. Helaas was hun aanpak wel eens te fors en ontbrak het goede schot. Was dat schot wel goed dan vonden zij steeds weer een stijl volle Landman op hun weg, die iedere kans op vreugde van de gasten In de kiem smoorde. Ruim vyf en twintig minuten heeft dit' offensief geduurd. Eerst toen was de beurt aan de ver nieuwde Sparta-voorhoede om te tonen dat zij aan kracht gewonnen had. Als no. 1 trad de CX-H.D.V.S.- er Borrani in hst gelid. Uit zijn spel blijkt dat het een geroutineer de buitenspeler is. wiens voorzet ten van prima gehalte zijn, die alle kneepjes van het vak nog goed verstaat, maar een kennelijk tekort aan tempo heeft. De kopbal waar mede hij zich san het publiek voor stelde gaf Plndus heel veel moeite. Meer perspectief zit ér in v. Zuy- lenkom, „Broertje" heeft heel aar dig gespeeld en nam een groot aan deel in de aanvallen die Sparta tot de rust toe ondernam. Veel kans hadden deze aanvallen echter niet. De Utrechtse achterhoede bleek zeer solide, met uitzondering van doelman Pindus, die enige keren geducht misgreep en de harten van. de D.O.S.-aanhangers van angst deed krimpen. Nauwelijks was de tweede helft begonnen toen de linksachter Van Beek ziin beheersing verloor door Den Boer. die in goede positie de bal van Borrani ontving, te „vloe ren", De strafschop werd door Den Boer benut. Dit doelpiint xou het beslissende zyn. Want hoe fel D.O.S. ook antwoordde, en hoe re- volutionnair de Rotterdammers vaak verdedigden het bleei bij die enke kegel aan het scoringsbord. Spil De Leeuw van Xerxes en linkshalf Kamstra van Volewyckers zullen geloven wij; waar schijnlijk: de enigen zijn, die aan de ontmoeting op het Mosveld, door de Amsterdammers met 2—0 ge wonnen, een niet zo snel vervagen de herinnering bewaren. Boven dien dan nog een pijnlijke, want tien minuten voor de rust vlogen de hoofden van De Leeuw en links binnen Joop de Jongh zo hard te gen elkaar, dat de Rotterdammer wat onvast ter been het veld moest ruimen en even later hield Kam stra zijn hoofd op een plaats, waar zich juist de rechterschoen van C. Hijshouwer bevond, hetgeen de speler een „tulband" opleverde, langs de lijn snel en vakkundig 1 door de trainer aangebracht. De Volewyckers hadden toen al Xerxes vrij duidelijk 'laten weten dat zij een vergeefse reis'naar de hoofdstad hadden gemaakt De samenwerking tussen Joop en Daan de Jongh had laatstgenoemde jia twaalf minuten de hal in een drif tige sprint voor de voeten gebracht Op die. seconden-tocht naar doel man Van de Peppel kwam bade Cammeraat te laat en van 7 meter afstand liet de Amsterdamse mid denvoor de schuiver in de linkerhoek los, die de Xerxes-doelman alleen maar triest kon, nakijken (1^-0). Van de kleine- desorganisatie, volgend op het incident De Leeuw de scheidsrechtersbal, maakte Bakker onmiddellijk gebruik om door de Xerxes-defensie te zigzag gen en deze manoeuvreerde schie lijk met een hoog hard schot in de hoek, waarnaar van der Pep pels handen zich vergeefs strekten (2—0). Stout, die na de rust Joop.de Jongh verving, meldde zich direct met enkele rappe bewegingen en een schot, dat Van der Peppel zui ver op de maag trof. Activiteit van linksbuiten Van der Ruit bood de Amsterdammers zeker nog wel een paar gezonde kansen.; maar toen daaruit geen treffers ontstonden, verlegde Xerxes na ongeveer 20 minuten hetaccent. Doelman Ha genaars en de backs Van den Oord en De Ruyter wimpelden de prach tig uitgevoerde aanvallen echter af. Nog eenmaal hadden de Vole wyckers kunnen scoren, toen Daan de Jongh twee minuten voor "het einde op weg naar. een sdlodoelpünt wat al te opvallend werd neerge- haald door Baas. Maar Bakker schoot de bal uit de strafschop recht tegen de vuisten van Van de Peppel, waardoor het 20 bleef.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3