m Luc slaat Gus in de vijfde ronde knock ont Reders dreigden regering in 1943 met staking China's „opiumkeizer" in Sjanghai door communisten terecht gesteld" Overleg met werknemers werd niet aanvaard Minister Kerstens te sociaal geacht Onzin, zeiden reders maar zij leden verlies Zo blijft het leven er in Bondgenoot, geen marionet Vijf jaar Londen in Ponden WAT NOG KOMT Vraagbaak van buitenlandse geheime diensten Zijn nalatenschap: 100 millioen dollar Honderden jongens en meisjes richten een bazar in Publiek gunt Jan Remie zijn overwinning niet Woensdag 21 December 1949 3 DEN HAAG. Een zeer scherp conflict m het nudden van 1S43 heeft gedurende enkele weken gedreigd een einde te maken aan de Neder landse bewindvoering over de eigen vloot. In de Meidagen van dat jaar resulteerde een voelbaar gebrek aan wederzijds vertrouwen en waar dering tussen de nieuwe minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart «et A. Kerstens en de veertien leiders van de Nederlandse Scheep vaart en Handels Compagnie in een brief van de veertien mannen aan de minister, waarin zij aankondigden hun mandaat neer te moeten leggen. Met één slag zou de Nederlandse koopvaardijvloot, voor zover die van Londen uit gedirigeerd werd, zonder leiding zijn gebleven, in dien aan dit dreigement gevolg was gegeven. Hierover ontholt het nieuwe verslag van de Enquête Commissie ontstellende dingen. Bij de regering sloeg het bericht in als een bom. Diepe verontwaar diging maakte -rich van de minis ters meester en Kerstens en Ger brandy, die een week nadat deze brief werd geschreven op 31 Mei de heren van de NSHC ontvingen, deelden mede, dat dit als een sta king zou worden beschouwd en dat daaraan de consequenties zou den worden verbonden. Tenzij bin nen zes dagen de dreigbrief de „rotbrief" zoals Gerbrandy hem la- noemde P. A. KEKSTEN ..te sociaal? was ingetrokken. Verder werd geen discussie toegestaan. In tussen zat de regering echter voor een schier onpplosbare puzzle. Want an dere Nederland se mensen wa. ren er niet en de alternatieven waren dus slechts het be heer van de vloot aan de En gelse regering of een verzoe- over te dragen ningspoging te wagen, Die poging is door Gerbrandy ondernomen, en tot een goed einde gevoerd. Op 5 Juli zat Kerstens weer met de heren van de NSHC aan een tafel en kon een oplossing worden bereikt. Directe oorzaak van het conflict was de blijkbaar te grote aandacht, welke de in Januari opgetreden mi nister aan de sociale belangen van de bemanningen besteedde. Docb tevoren had de heer Kerstens zich bij de reders reeds onbemind ge maakt, door de opmerking, kort na zijn optreden, dat de „reders op hun pondjes pasten." „Politiek draven" Inderdaad was de bestaande fi guur wat vreemd. Enerzijds traden Oorlogsinspanning vloot kostte 85 millioen DEN HAAG, In de jaren, dat de Nederlandse vloot ten dienste van de gemeenschappelijke oor logvoering werd ingeschakeld, heeft de exploitatie een verlies van rond f 85 millioen opgeleverd, zo wordt geconstateerd in het der de verslag van de Enquête Com. missie. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat het verhuren van de vloot aan de Engelse regering wel een batig saldo opleverde. De heer Ph. Keiler, accountant-generaal met zetel 1e New York berekende echter in de loop van 1942, dat de exploitatie van de schepen onder de Netherlands Shipping Commis sion, met ernstig verlies moest geschieden. Onmogelijk, zeiden de reders. Doch het eind heeft Keiler in het lelijk gesteld. Tot dat ogen blik was het verlies daar zeker reeds 4.3 millioen op een tonnage van 450.00 dwt, Dat gaf Keiler aan leiding Londen te adviseren een onderzoek in te stellen naar de be- drijfsuitkomsten van de Londense sectie, die dan zeker ook negatief moesten zijn. Onzin, antwoordden de reders. Maar ook Londen had toen al een flink verlies: vier ton op 400.000 dwt.! Zoals gezegd, 85 millioen Is er in totaal op de exploitatie toegelegd, wel is er een huurverhoging van een millioen pond per jaar tot stand gekomen. Maar minister Ker stens toonde zich in een later sta dium van oordeel, dat dit verlies in ieder geval jbeter was dan winst. Nu kon Nederland in ieder geval op offers als gevolg van de oorlogs inspanning wijzen. En de Enquête Commissie verklaart zich op dat punt eigenlijk wel met hem eens. DEN HAAG. In de Ochtend post, later de Nieuwe Post, heeft zekere heer Larl, (Rodigu.es Lo- pes) enkele ministers, onder wie Steenberghe, beschuldigd, middels bun aandelen grove winsten uit de Nederlandse Scheepvaart- en Han dels-Compagnie te hebben getrok- De schepen in dienst van de NSHC zijn zelfs gebruikt om die winst zo boog mogelijk te maken, aldus deze scribent. De Enquête Commissie heeft thans in haar derde verslag aan de Kamers meegedeeld dat de 25 aandelen van de N.S H C de houders geen cent dividend hebben opgeleverd, overeenkom' sug de bepalingen in de sta pten, dat er nimmer eon cent op de aandelen zou worden u.tgekeerii Inderdaad waren er 15 van de 25 en *n banden van twee mi nisters (Steenberghe en van Rhijn m de beginnet, maar zij droeger ze weer over aan bun opvolgers. Dat ïs zo gebleven opdat de regering baar invloed kan blijven uitoefe nen. Op de vraag van de Enquête ■0lPTP{ss^e bij zijn beweringen met had gecontroleerd, voor bij ze publiceerde, antwoordde dete hoofdredacteur, dat dit niet rifn taak was. Ik publiceer wat ik hoorde. Anderen moeten de juist heid maar controleren, was zijn antwoord. de mannen van de NSHC op als vertegenwoordigers van de belang hebbenden in Nederland, anders- zyds als vertegenwoordigers, uit voerders, van de regering. Zij be lichaamden eigenlijk twee soms tegenstrijdige belangen. Maar toch was die niet meer dan een aanlei ding tot zekere wrijving. Het con flict ontstond toen Kerstens een voorstel van de werknemersorgani saties had overgenomen, dat er op neerkwam, dat de NSHC geen cir culaires over arbeidsvoorwaarden etc. zouden uitgeven, zonder over leg met de werkgeversvertegen woordigers. Een „politiek drijven van deze links-roomse bewinds man" zoals het door de NSHC werd genoemd. Het voorstel werd teruggekaatst, doch het werd door Kerstens ge handhaafd. Maar ook de NSHC volhardde. „Wy kunnen niet met de werk nemersvertegenwoordigers gaan onderhandelen over arbeidsvoor waarden waarover alleen de kapi teins „schippers naast God", kun nen beslissen", was hun antwoord. Bovendien aanvaardden de reders niet voor de scheepvaart, wat mis schien voor arbeiders in de indus trie beter ging, dat werknemers in vloed gingen oefenen, op de leiding van het bedrijf. Dat ging hun veel te ver. In zijn verhoor voor de En quête Commissie vroeg Kerstens, wat zij dan wel zouden hebben ge zegd, indien zij de huidige PBO on der ogen hadden gekregen. Maar in ieder geval, de reders weigerden en dreigden met staking Een dreigement, dat de Enquête Commissie scherp afkeurt, al geeft zij toe, dat in het algemeen de mi nister wel een beetje te weinig tact in zijn optreden gebruikte. „Ieder ander die met staking dreigde, werd in zijn nek gegrepen en in het ge vang gezet", zei Kerstens in zijn verhoor. Geen knieval Na dagenlange bemiddeling is Gerbrandy er inderdaad in ge slaagd de veertien reders er tae te brengen een brief te schrijven, waarin zij terugkwamen van het dreigement. Aan Kerstens zelf schrijven wilden zij niet,. Dat zou een knieval zijn, die zij na het af front in de vergadering waar zij op bet matje waren geroepen, niet wensten te maken. Maar nadat Gerbrandy Kerstens gedeeltelijk had laten vallen, begin van de verwijdering, die het volgend jaar tot Kerstens' heen gaan leidde werd ook dat punt overwonnen. Op 5 Juli in de eerste vergadering waar de besprekingen tussen de minister en de reders werden her vat „de minister scheen het in cident volledig uit zijn geheugen te hebben gewist" werd na lang spreken, overeenstemming bereikt over het voorstel dat in een op te richten commissie de werknemers advies in plaats van goedkeuring, zouden geven over de uitgaande circulaires. Toen hij heen ging heeft minister Kerstens een schema achtergelaten, dat er toe strekte de vloot geheel onder regeringsbewind te brengen. De reders zouden dan als directeuren-ambtenaren de lei ding houden, onder volle verant woordelijkheid der regering. Het is merkwaardig, dat zijn opvolger de Booy tijdens het conflict een der „raddraaiers" volgens de heer Kerstens - dit plan vrijwel In zijn geheel heeft overgenomen en uit gevoerd. De secretaris van de Rekenka mer. mr. L van den Tempel, heeft voor de Enquête Commissie olie gegooid op de golven «welke het verslag van de Kamer over het Uf G. heeft opgejaagd. Van de 97-7 millioen die het M.G. op zijn naam kreeg, zei de mr van den Tempel, kwamen er 23 millioen voor reke ning van de kampen voor poli tieke delinquenten 15.5 millioen voor de POD's, 5.5 millioen voor de bijzondere Jeugdzorg, 15.5 voor de Repatrieeringsdienst, en 4,5 mil. hoen voor de Commissie Nood voorziening. Blijft over 33.7 mil lioen voor de organisatie van het M.G. zelf. Dat is inderdaad wel iets bescheidener! DEN HAAG. - Averell Harrt- man kwam op een donkere avond in Londen ten huize van Drexel Biddle naar minister Kersten met een somber gezicht* De president (Roosevelt), zo zei hij, heeft mij gevraagd of we de Amerikaanse vlag niet mogen zetten op jullie hospitaalschip de Tasman, dat met onze gewonden op Australië vaart De Jappen erkennen jullie niet meer als vrije natie en achten hospitaal-schepen onder Neder landse vlag niet meer beschermd door de Geneefse Conventie. Als jullie nu „Dan moet je Gobbeis morgen eens horen, als hij merkt, dat wij Amerikanen toestaan de stars, and stripes op Nederlandse schepen te zetten," was Kerstens antwoord. „Gelijk heeft hij wanneer hij dan zegt dat we zelf bewijzen mario netten te zijn." Harriman is gauw naar Washing ton teruggevlogen en de president heeft de zaak nooit meer aan geroerd. En de Tasman heeft onder eigen vlag zijn zware taak voortgezet. Aldus de heer Kers. tens in zijn verhoor door de En quête Commissie. Noorse Schilderkunst D« minister van Verkeer en Water- ertaar, mr D. G. W, Spitten heeft onder grote belangstelling in het Haaga Ge meentemuseum de tentoonstelling ..Hon derd Jaar Noorse Schilderkunst" ge opend. De Noorse gerant Jena Bull noemde deie exposiue een aangename revanche van Noorse rijde voor al het geen Noorwegen reeds van Ned. cultuur heeft kunnen leren FJen dergelijk volle dig overzicht is nog niet eerder in een zodanige omvang in het buitenland ten toongesteld. Sigurd WlUoch, directeur van de Nat, Galerij In Oslo. verklaarde op een pers conferentie dat de schilders van enige naam in Noorwegen geen armoede ken nen. Hun werken worden gra3g gekocht en het komt niet voor, zoals in Neder land. dat een hekend schUdec gelijk ten onzent Jan Sluyters, in z(jn atelier tien tallen onverkochte doeken heeft staan. De tentoonstelling duurt tot 4 Februari. 'i'V l "'S.; De geallieerde voedselvoorziening i>an het 'Nederlandse «olfc bleef door de beëindiging van de strijd beperkt. Doch door het ogenblik waarop die voorziening kwam, zal zij nimmer meer utf de herinne ring verdwijnen. DEN HAAG. Hieronder laten wö zo maar om eens een indruk van de orde van grootte te geven een totaal overzicht volgen van de uit gaven van elk afzonderlijk Londens Departement van het ogenblik der overtocht, tot na het tweede kwartaal van 1945. Met daarnaast de mid delen waarmee men aan die uitgaven tegemoet Is gekomen. Voor zes zevenden der uitgaven ontbraken echter die middelen. Hier volgt ae op somming in ponden die wij in het verslag van de Enquête Commissie vonden: Begrotingshoofdstuk: Huls der Kon Hoge Coll. v. St Alg. Oorlogv Alg. Zaken Uitgaven 032,102. 6. 7. 28.550. L 8. 203.016. 18, 7. 442.864. 9. 0. Butt. Zaken 4-5"-515- *2* Justitie 302.167. 3. 3, Btnn. zaken O K en W. 112.766. 7. 7. Nat. Schuld ïn" Financiën M 5^? 2* n' Defensie ,2" 2' Oorlog 8,801.642. 12. 9. Oorlog IMG) 333.198. i. 2. Marine 39410.975. 17. waiérLat':;::::::::::::: Openbare Werken Verkeer en Energ. Hand.. Nljv. en Sch, Landbouw en Visserij Handel. Nljv. en Landlb. Handel en Nijverheid Scheepvaart Voedsejv,, Landb. en V. Scheepvaart en Visserij Sociale Zaken KoloniSn Totaal 1.162.630. 13. 6. 4.474. B. 1. 34,205, 14. 9. 070.032. 18. 0. 78.089, 13. 2. 184.203. 8. 11. 218.843. 8. 11, 17.338. 8. 8. 5,159. 9. 8. 260.623, 13. 0. 821,696. 8. S £1.878.453. 5. 11. 77.629,853. 12, 9. Middelen 00. 0. 0. 00. 0, 0. 87. 0. O. 21.490. 1. O. 162.429. 2. 4. 11.404. 11. 2. 39.127. 3. 6, 2.775. J., O. 00. 0, 0. 5.864.8X6. 8, S. 325.617. 5. 9, 186.797. 1, 9 00. 0. O, 3.510.287, 19. 1. 45,302. 3. O. 00. O. 0. 2.205. 3. 7. 88.961. 15. 6. 201. 19. 3. 11,351. 15. 4. 1.456. 2. 4. 136. 19. 2, 00. 0. 0, 1.649. 9. tl, 16,483. 11. 1. 779,108. 11, 8. Cijfers waaruit duidelijk blijkt dat het leeuwendeel van de uitga ven voor de oorlogvoering zijn besteed Cillers waarin indien men eens lel op de vele vormeti en combinaties waaronder Handel, Nijverheid, Scheepvaart, Land bouw. Voedselvoorziening en Vis- 11.073.7fiB. 2. 3. serij in de loop der jaren zijn gepresenteerd, ook wel een stukje politiek spel naar voren treedt. Dure jaren zijn vooral het tweede half jaar van 1943 en het eerste kwartaal van 1945 geweest toen de Marine resp. ruim 3.3 millioen en 5.8 millioen nodig had. Sicilië, land van vele culturen Voor het genootschap Dante Alï- ghieri, afd, Rotterdam, heeft mevr. dra M. MeesterBrevée een causerie over Sicilië gehouden. De zeer merk waardige en afwisselende geschie denis van het eiland werd uitvoerig geschetst. Ongeveer 2000 jaar voor Christus woonden er Sieanen en de Sieulïërs in hutjes op woeste bergtoppen. Toen omstreeks 600 v. Chr. de Griekse ko lonisten op de Siciliaanse kunsten landden, werden de oudste bewoners naar de onherbergzame binnenlan den verdreven. De Griekse steden, waarvan de belangrijkste waren Sy racuse, Gela en Agrigentum, kwa men weldra tot grote bloei en rijk dom. Prachtige tempels werden ge bouwd, ruime theaters tegen berg hellingen, zodat de toeschouwer een onvergetelijk uitzicht genoot op het omringend landschap 'ende zee. Maar na het Griekse bloeitijdperk volgde de Romeinse overheersing, die er slechts op uit was zoveel mo gelijk van het rijke eiland, de koren schuur van Rome, te profiteren. Niet veel beter verging het de arme Sicï- lianen gedurende de drie eeuwen, dat zij deel uitmaakten van bet By zantijnse ryk. Pas de Arabieren brachten hun weer een tijd van bloei. Helaas is er geen enkel Arabisch bouwwerk over, evenmin als we nog herinneringen vinden aan de schit terende Byzantijnse kerken. Slechts in de rijke bouwkunst der Noorman nen, die het eiland omstreeks 1100 veroverden op de Arabieren, zien we heel duidelijk een weerspiegeling van de Arabische kunst, versmolten met een opleving van de Byzantijnse stijl' Na het gouden tijdperk der Noor mannen kende Sicilië slechts verval en armoede, eerst onder de vorsten van An jou, later als vazalstaat van Spanje. Garibaldi bracht er eindelijk de bevrijding:-In 1860 werd Sicilië bij Italië ingelijfd. Een fraaie col lectie lichtbeelden toonde kunstwer ken uit de verschillende tijdperken, vele Griekse tempels en rijke kerken der Noormannen, De spreekster ein digde met enkele panorama's v^n Taormina, het paradijs op aarde voor de reiziger uit het kille Noorden. DEN HAAG. Het geheel over ziende. mag ik zeggen, dat we nu een aardig eind zijn opgeschoten, zei mr L. A. Donker, voorzitter van de commissie uit de Tweede Kamer, die het onderzoek instelt naar het Regeringsbeleid van 1940—1945, toen hjj dezer dagen het rapport aan de pers ter hand stelde. Dat de openlegging van het Eng- land-spiel in aantocht is, is langza merhand aardig bekend. Een beetje over het hoofd is gezien, dat behal ve dit England-spiel, de verbindin gen met het bezette gebied, en voor al de'"militaire en civiele inlichtin gen diensten onder de loupe worden genomen in wat wel zal worden het vierde deel van het rapport. Dat gaat dus nog bepaald wel een beet je verder dan het England-spïel, hoe ^belangwekkend op zichzelf ook zal zijn, wat de commissie daarover gaat zeggen. Het zal ook wel iets uitgebreider worden dan de nu verschenen de len. Het eerste was 803 pagina's, het tweede 1275, het derde 1614 blad zijden. Daar zit blijkbaar een vaste lijn in. Vermoedelijk zal het vier de verslag dan ook wel uit drie banden moeten bestaan. Maar de kous is daarmee nog lang niet af. Over de verder te volgen rangorde is nog niets definitiefs be kend. Wel eenter dat voor twee delen de verhoren nagenoeg gereed zijn en dat de bijbehorende docu mentatie vrijwel volledig is. Dat geldt iq de eerst plaats voor het by uitstek politieke werk, betrekking hebbend op de moeilijkheden in de kabinetten en op Óc voorbereiding van het bestuur na de bevrijding, met name van het MG. Maar ook voor het onderzoek naar de verte genwoordigingen in het buitenland en naar de hulpverlening aan geïn terneerden en krijgsgevangenen. Begonnen is met de verhoren voor de twee delen, die het onder zoek zullen omvatten naar de voor lichting van ambtenaren en bur gers in het bezette gebied en naar het contact met de verzetsbeweging, waarbij ook de politiek die ten aan zien van de verzetsbeweging is ge volgd zal worden uitgerafeld. IN DE FRAAIE CÜNERAKERK TE RH EN EN brak in September 1934 een grote brand uit Onmtd- dellüfc begon men de schade te herstellen. In 1936 echter begaf één van de grote pilaren het en •toeer heerste er een chaotische toestand. Als door een wonder bleef de mooie preekstoel be waard. De restauratie duurde ne gen jaar. Pinksteren 1945 zou de kerk met een eredienst weer In gebruik worden genomen. Helaas werd de toren enige dagen uaor de bevrijding door een bom ge troffen, zodat men weer opnieuw kon beginnen. Thans is men met de gehele restauratie klaar geko men, en zal vanavond de kerk met een' ere-dienst in gebruik worden genomen. Het interieur van de kerk. HET EINDE VAN DE GROENE DRAAK (Van een bijzondere correspondent) HONGKONG. Mao Tsen Toeng hield zich uitsluitend bezig met „zaken" welke in Europa voortdurend stof voor scnsatieberlcbten gegeven zouden hebben: spionnage, handel In verdovende middelen en chantage, HU had de misdaad uitgebouwd tot een groot, modem bedrijf, daarbü gebruik makend "Van de talloze geheime Chinese organisaties, die als dekmantel dienden voor zUn duistere praktijken. De ondergang van het bewind van Tsjang Kal Sjek Is voor een niet gering deel toe te schrijven aan zijn ondermijnen de activiteit. Het merkwaardige hierbij Is, dat hfj zelf geen volbloed Chi nees was, maar een avonturier van gemengd Engels-Franse afkomst. HU exploiteerde het aan rijn eigen curruptie ten gronde gaande China, ten einde daar zelf wèl bij te varen. troleerde. Evenals do befaamde Mar the Richard, die tijdens de Duitse bezetting de grote Farijse hulzen van vermaak wist te gebrui ken en uit te buiten voor splon- nagedoeleinden, was Mao Tsen Toeng het alleshorende oor van China. Menselijke hartstochten vormden de grondslag van zijn on dernemingen en het gebeurde niet zelden, dat buitenlandse geheime diensten, die een bepaalde infor matie nodig hadden, zich tot hem wendden. Mao Tsen Toeng was de „opium-keizer" van China, Zijn or ganisatie, de „Groene Draak", ver zorgde alle opiumkitten van het rijk. De balletjes opium, die hel teken van de „Groene Draak" droe gen, werden door de politie niet in beslag genomen. Niemand waagde het, tegen de „koopman van de Mao Tsen Toeng was een meester in het bedrijven van „dubbele spï- onnage". Aan Tsjang Kal Sjek ver ried hij de namen van de commu nistische raddraaiers, terwijl hij de leiders van het rode China op de hoogte bracht van de preciese bij zonderheden der Amerikaanse wa penleveranties aan de Chinese na tionalisten- Reeds in 1946 verzette hjj de bakens en sloot hij zich nau wer by de roden aan. Hij meende in het communistische China een sleutelpositie te kunnen saan inne men, nadat hjj alles wat m ztjn macht stond, gedaan zou hebben om Sjanghai de communisten in han den te spelen. Hij werd echter waardeloos voor de overwinnaars, zodra deze hun doel bereikt had den. Zo besteeg hij dezer dagen in Sjanghai, op het grote plein bij het Noorderstation, het schavot Moskou is voorzichtig; de man, die teveel wist, werd zonder aarzelen losgelaten. Mao Tsen Toeng had zich vergist toeft hij aannam, dat men zijn verdiensten zou weten te waarderen: in de grote politiek kent men geen dankbaarheid. Voor het begin van de tweede wereldoorlog zochten de grote mo gendheden om strijd de gunst van de „Groene Draak", de organisatie, die de legioenen der koejies in de Chinese havensteden dirigeerde, de opiumsmokkel op grote schaal be dreef en de dansgelegenheden con- langzame dood" in te gaan- Hij pompte jaarlijks vele honderden tonnen van het verdovende gift het land in. sloot grote contracten af voor „export-opdrachten" en eens, in 1947. stelde de Chinese Nationale Bank hem een crediet van verschei dene raillioenen dollar ter beschik king, opdat aan de opium-export naar Zuid-Amerika geen belemme ringen in de weg zouden worden gelegd. Twintigduizend Chinezen waren bijeen gekomen om de „Groene Draak" te zien sterven, de man, voor wie eens heel China beefde, wiens naam men slechts fluisterend waagde uit te spreken. Een kleine magere man met de groenachtig-gele gelaatskleur van een malarialijder besteeg het scha vot, een „Engelsman", die het Verre Oosten beter kende dan een van zijn landslieden voor hem, een „Chinaman"', die de negatieve kwa liteiten van een Al Cspone^verenig- de met die van een politicus. Zijn geweldig vermogen, dat op meer dan 100 millioen dollar wordt ge schat waarvan het grootste deel wel op Engelse en Amerikaanse banken gedeponeerd zal zijn ia voor zover het "te achterhalen is, door de regering van Rood-China in beslag genomen. - Met de superieure glimlach van de Europeanen en de ondoorgron delijke oogopslag t van de Aziaat legde Mao.-Tsen Tocbg.rijn hoofd op het blok en het beulszwaard deed het hoofd rollen, dat eens de groot ste geheime organisatie van de we reld had bestuurd. Talloze scholen en jeugdverenigingen werkten mede aan de totstand koming van een bazar, die gisteravond in het gebouw Homobonus offi cieel Is geopend. Een bazar, die uitermate gezellig en sfeervol is inge richt, doch daarom niet alleen een bezoek reeds ruimschoots waard Is» Want het doe! van'deze bazar is geld te verkregen voor de acties van het Rotterdamse Jeugd Rode Kruis, en (Ut moge een reden te meer 7-Un om HoraobDiius deze weck met een bezoek te vereren. Jeugd Rode Kruis in Homobonus Dc acties van het Jeugd Rode Kruis bestaan onder meer uit hulp- CVan één onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dinsdagavond. Ten tweede male heeft Euc van Dam bewezen de grote bokser te zijn, die wij in hem zien- Reeds na de overwinning op Kid Marcel was hier weinig kans tot twyfelen toe overgebleven, maar de knock out overwinning, die hij nu in de vijfde ronde van de wedstrijd tegen Gustave Degouve behaalde, heeft de laat ste twijfel doen verdwijnen. Wij hadden Luc voor onszelf de taak ge geven om Degouve voor de zevende ronde neer te slaan en reeds in de eerste ronde scheen het of hij die taak snel en secuur zou volbrengen Door een paar harde rechtsen van de Schiedammer ging de Fransman voor énkele tellen neer, doch hij kwam overeind en wist zich redelijk te herstellen. Daarna had Luc nog vier ronden nodig voor hij zijn doel kon bereiken. Hij maakte In die vier ronden helemaal geen slechte indruk, die Gus Degouve, Want hoewel hij in de eerste ronde nadat hij over eind was gekrabbeld eerst zicht baar beangst was voor de rechtse van Van Dam, kwam by toch tel kens weer terug en een paar maal kwam zijn harde Linkse goed door, wel gevaarlijk, maar niet te ge vaarlijk om beslissend te zijn. In de tweede en derde ronde wist Vna Dam enige malen een opening t' forceren, maar hij maakte er nog te weinig gebruik van om er een knock out uit te halen, (Luc kan zijn oude fout van te weinig volgen nog maar steeds niet voldoende kwijt rakan). In beide ronden ver zamelde hij echter wel de nodige punten om ze op züh naam te krij gen. In de vierde ronde ging de strijd vrijwel gelijk op. Degouve werd agressief, maar slechts één keer zag hij kans een gaatje te vinden in de goede dekking van Van Dam en het resultaat daarvan was. dat de Nederlandse kampioen een linkse op het gezicht kreeg. Datzelfde gebeurde in de vyfde ronde, maar toen sprong Luc er meteen bovenop HJj dreef Degouve in een hoek, plaatste een harde rechtse op de maag van de Frans man, die de Fransman zo hinderde, dat hij in elkaar kromp, zijn dek king liet zakken en meteen een directe op ziin kin kreeg, welke de doorslag gaf. Terwijl zijn tegen stander langzaam met zijn rug te gen de touwen naar de grond zak te, plaatste Van Dam. nu geladen tot het uiterste, nog een stoot op de ribben en toen kon scheids rechter Knol gaan tellen Applaus en gefluit vergezelden de medede ling. dat Van Dam winnaar was geworden, velen verkeerden n.l. in de mening, dat de stoot, die Luc op de maag van Degouve plaatste te laag was; geweest en op de lies var» de Fransman was terecht gekomen Zij werden gesterkt in hun mening door het feit. dat Degouve met een Pijnlijk gezicht die plaats bedekte. Een medische verklaring bewees even later echter, dat de jury juist had gezien, boewei Degouve toch het tegenovergestelde bleef be weren. Voor de sympathiek boksende Jan Remie was het sneu, dat het publiek dat blijkbaar graag ook eens een Fransman zag winnen hem zijn volkomen "verdiende en mooie jpuntenoverwinning op Be- natar niet gunde. De bal van de Haagse Dierentuin dreunde van het geloei en gefluit nadat de jury hem tot overwinnaar had verklaard. Inderdaad, de twee laatste ronden waren voor Benatar. maar hij be haalde in die twee ronden toch niet zoveel punten, dat hij de achter stand, opgelopen In de voorafgaan de zes ronden, teniet kon doen Technisch was de jonger» uit Breda ver in de meerderheid en in de eerste vier ronden was dat met het mooie gevecht, dat daarin geleverd werd. wel heel duidelijk zichtbaar. Daarna echter begon Benatar, die zich op de verliezende hand voelde en die het tempo van Remie niet kon bijbenen, het dichtbij te zoe ken. waardoor de wedstrijd veel aan fraaiheid inboette. In de laat ste twee ronden trachtte hij ten koste van alles een k.o. te forceren, waarbij hij Remie meer duwde dan sloeg, alles echter zonder resultaat. Jan Maas bokste een vrjj wilde partil tegen de potige Jack Swevels. waarbij hij zelfs een openbare waarschuwing opliep. Zijn kleine voorsprong op punten zette hij in de laatste ronde in een flinke voor sprong om door een serie stoten die zijn tegenstander danig in het nauw bracht. Er zat zelfg een k.o. in, maar de gong redde Swe vels. verlening aan zieke en gebrekkige kinderen en het brengen van ont spanning aan zieken en gewonden. Spelenderwijs worden de jeugdige Rode KruiB-adspirantjes op deze wyzQ ingeschakeld in de sfeer van het werk van het Rode Kruis- Me vrouw M. M, van Latenstein-v. d. Gaag is de motor van dit werk in Rotterdam en zij Is het ook geweest dfe een. groot aandeel heeft gehad In het tot Btandkomen van deze ba zar. Wekenlang is zij daarbij gehol pen door honderden Rotterdamse jongens en meisjes. Er ls geknut seld, getimmerd en gepiekerd. De Academie ontwierp de décors en de schilderachtige stalletjes en op deze manier ls de bazar tot een aantrek kelijk geheel uitgegroeid. De heer K. van Driel, plaatsver vanger van de wethouder van On derwas, heeft gisteravond de bazar geopend met een rede, waarin hij de gemeenschapszin van de Rotter damse jeugd, die deelneemt aan het Rode Kruls-werk, releveerde en prees, Mevrouw Latensteyn werd door de heer H. Dutllh, voorzitter, gehuldigd met een fraai bouquet. En Tineke Steens mocht op een kussen de schaar aandragen, waar mede het lint werd doorgeknipt, dat de genodigden scheidde van de ba zar. Tot en met Zaterdag zal de ba zar rijn geopend, 's middags van 2-5 uur en 's avonds van 710 uur. 's Zaterdags zal er een kindermid dag zö'n met films, poppenkast en een goochelaar. Bevin, India's peetvader LONDEN De regering van India heeft de Britse minister van buitenlandse zaken. Ernest Bevin officieel uitgenodigd om de plech tigheden te New Delhi op 26 Janu ari bij te 'wonen, ter gelegenheid van de proclamatie van de repu bliek India Op de kust van Noord Queens land is een 10-jarige longen aange vallen door een 'reuze kwal, die zich rond de benen en het lichaam van zijn slachtoffer vouwde. On danks de wanhopige pogingen van zijn vader om hem te bevrijden, overleed de Jongen Ht hevige Pijnen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3