G Vele duizenden kerstbomen komen de huizen binnen j esc,gezifgpes^. Knil-miïitairen ongerust over hun positie Kerstevangelie is „vrolijke boodschap" van God Donderdag 22 December 194& Moei IJ eens horen Rechten van de Mens I Altijd een riskante handel zeggen de koopl ui "ÏÏi0?". "-'"Ta daï ,ta"I8<8-Hoetfeal het er dTÏ Er is bijna geen hulst dit jaar ^MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad BRAVO Thans is er geen garantie Oud-minister Jonkman doet een aanval op minister v. Schaik in Kerk en Wereld Grieven tegen DUW zijn minister niet duidelijk Vrouwen van ministers t 3 Nadat wij ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de „Rechten van' de Mens'' aan de essentiële de- pa! ineen daarvan enige aandacht hadden besteed, ontvingen wij een brie} van mevrouwdie hierop neerkwam, dat zij zeiae dat óók in de kampen nö de bevrijding in Nederland erge dingen zijn ge beurd. Wy hebben daarna zeer in het kort als onze mening weerge geven dat óók ex-NSB-ers (ere er gere gewezen fosctste?i> recht heb ben op een behandeling overeen komstig de Rechten van de Mens, Dat zij mede en eerder schuldig zijn aan on-menselijfce toestanden: aangenomen. Dat zij derhalve geen hoge toon moeten aanslaanaange nomenDat veten van hen met be- lachelijk geringe, of in het geheel geen straffen, eraf kwamen: aange nomen. Maar wij nemen het niet en nimmer aan, dat welk mens (hoe fout ook geweest), geen aan spraak zou kunnen maken op on voorwaardelijke en onverkorte toe passing van datgene wat Hitier en de hele fascistentroep voor ons ver wierp. Het doet ons derhalve bijzonder genoegen hier het getuigenis te kunnen afdrukken van de eerste administrateur van het kamp te Hoogezanddie de rechten van de mens niet ontkent, doch de gesig naleerde toestanden niet als juist aanvaardt. Het is met pijnlijke verbazing, dat ik het door mevrouw N.N--in gezonden stuk „Rechten van de Mens" in uw gewaardeerd blad las. Het toeval wil, dat ik het voorrecht heb gehad, van de dag der bevrij ding af, die voor Hoogezand op 13 April 1945 viel, gedurende enige maanden Administrateur van'dit kamp te zijn geweest en als 2odanig een klein aandeel mocht hebben in de organisatie hiervan. Om begrij pelijke redenen moest de voorbe reiding grotendeels in het geheim geschieden, maar na de intocht der Canadezen waren er binnen korte tijd l.OOO personen geïnterneerd- Voor een groot deel mensèn;die na dolle Dinsdag naar Duitsland wa ren gevlucht, ip kampen werden ondergebracht én na het keren der kansen er prompt werden uitgezet. Zij zwermden over de Nederlandse wegen en werden grotendeels door de Politie en de Binnenlandse Strijdkrachten opgepikt. Door mijn werk in het kamp heb ik de toestanden, die daar heers ten, van nabij kunnen waarnemen. De inwoners van Hoogezand waren verontwaardigd, dat het eten voor de kampbewoners, bereid in de Centrale Keuken, beter was dan hetgeen zij konden nuttigen en ik kan u verzekeren, dat de dorpsge noten niet te klagen hadden verge leken met de voedselnood in de grote steden. Iedere ochtend kwamen één of twee der doktoren: Jensema, Kle- vering eri 'Marrjhgcde'Tonde-;doen en eventuele- zieken werderr onmid dellijk afgezonderd in het „Vonk- gebouw". Controle had regelmatig plaats en voor de verzorging van deze zieken- werden geïnterneerde verpleegsters aangewezen. Van het sterven van tientallen babies fs geen sprake geweest, in tegendeel, velen zagen in',t Vonk- gebouw het eerste levenslicht, voor welke gebeurtenissen twee vroed vrouwen uit Hoogezand ter be schikking stonden. Door de nauw gezette plichtsbetrachting van de medici werden epidemieën voorko men. In den beginne waren de voorwaarden hiervoor, gezien de dikwijls verwaarloosde toestand van nieuwelingen, wel aanwezig, maar doeltreffende' maatregelen werden onmiddellijk getroffen. Vele transporten gingen naar .de stad Groningen, waar gaskamers in werking werden gesteld, niet om de Rechten van de Mens aan te tasten, maar om het ongedierte in klederen e.d. te vernietigen. Intus sen werd jn het kamp het stro van de betrokkenen verbrand en ver vangen. Na terugkomst vonden de delinquenten alles in gezuiverde toestand terug. Inderdaad, er was slechts stro als ligplaats aanwezig, maar de inzendster kon onder de toenmalige omstandigheden be zwaarlijk anders verwachten. Dit was een kamp, geïmproviseerd i» een strokartonfabriek met grote hallen en ook Duitse soldaten had den vroeger aldaar met een derge lijke ligging genoegen genomen. Geleidelijk werden de geïnter neerden onder bewaking der Ma rechaussee naar hun oorspronke lijke woonplaatsen teruggezonden. De Kampcommandant was een Christenmens, gelijk de inzend ster van. de Commandante der Cel lenbarakken te Scheveningen, mej. Schokking getuigt. Hoewel hij in de bezettingstijd grote risico's had gelopen en veel persoonlijk, leed heeft moeten ondergaan, achtte hij het zijn plicht de Rechten van de Mens te eerbiedigen, duldde geen onrecht, gaf geestelijken het recht in en uit te lopen en handhaafde ondanks alles, zijn reputatie van voorheen als hoogstaand mens. Bij de inspecties verklaarde het Mili tair Gezag te Veendam, dat het kamp Hoogezand een der best ge organiseerde was van de drie Noordelijke provinciën. Zeker, er was prikkeldraad van 3 Meter hoog, maar denkt Uf dat dit niet nodig was in een kamp, waar de lijfwacht van Mussert tij delijk moest worden bewaakt? Deze bewaking werd niet door de M-P., maar door de B.S. van Hoogezand waargenomen. Neder landse oud-militairen, vrijwilligers, die op een 'schoen en een slof op hun wyze medehielpen gezag en orde weder te herstellen. Zjj waren goede Nederlanders, die, naar hun aard, zich niet met de hand op de borst sloegen en alleen maar be weerden goede Nederlanders te zijn. Voor deze meer dan duizend mensen waren niet slechts 2 W.C.'s maar tientallen op het terrein aan wezig, Dat deze W.C.'s ook ge ïmproviseerd waren en uit tonnen bestonden, spreekt voor zich zelf. Wanneer U mij toestaat, zou ik °ok, evenals de inzendster, een spreekwoord willen gebruiken: Al is de leugen nog zo snel, de waar heid achterhaalt haar wel. H. K. GEERTSEMA (Van onze speciale verslaggever) .ü00-1 i! 'ï,.0"5 veel mag naar kernbomen geweest als de laatste jaren en dit jaar zullen er waarschijnlijk weer meer maar het aantal loopt in de vele honderdduizenden. De meeste handelaren zijn al voorzien en vele huisvaders hebben al een boompje gekocht Want soms kunnen de prijzen de laatste dagen bard de hoogte in lopen. En dit jaar zim de prijzen voor het eerst weer vrij. Ze zijn in het algemeen drie S ™0r *V0ri«g- Maarde verkoper zegt: bet is altijd een riskante handel met die kerstbomen. Wat je niet verkoopt kun je weg gooien en dat betekent vaak een reuze strop. Daarom moet er behoorlijk cent^ke^Si^t °P fwTf en een winstmarge van honderd pro cent zeker met te veel. Want daar moet je dan ook nog de vracht betalen. lijk in^ het Gooi. Daar staan de sparretjes in onafzienbare rijen, in alle maten en van veie jaarklassen. De meeste bomen zijn met zes ja-tr klaar voor de verkoop, maar dat verschilt nog al eens, want de ene boom groeit harder dan de andere. Ook grote bomen staan er. Die wor den voornamelijk verkocht aan kerken, zondagsscholen en vereni gingen en de laatste tijd meer een meer ook aan warenhuizen en res taurants. Zo zijn er voor de Bijen korf te Rotterdam ongeveer vijftig kerstbomen gekocht, waarbij een van acht meter. De grossiersprijs voor de goede kwaliteit kerstbomen bedraagt on geveer een cent per centimeter hoogte voor dc maten van een tot drie meter. Beneden de meter is de prijs per cm. lager, boven de drie meter aanzienlijk hoger. De prijzen zijn echter vrij, zodat ze nogal sterk uiteen lopen. De kleinhandelaren zijn meestal bloernenwmkeliers of bloemenventers. Behalve van de speciale kwekers komen er ook veel kerstbomen van de grote landgoederen in Gelder land, Overijsel, Drente en. Brabant. Vroeger werden er nog al wat kerstbomen ingevoerd uit Duits land en dit jaar zijn er voor het eerst weer enkele trailers vol spar ren over de grens gekomen. Maar verreweg de meeste bomen komen toch uit het eigen land. Geen uitvoer meer Uitvoer was er vroeger veel naar Engeland Alleen Van Dijk, de gro te kerstbomenkweker te Laren N.H., verzond er toen elk jaar een 350.000 als deklast naar de overzijde van het Kanaal Maar sinds de devalu atie van het pond sterling, enkele jaren vóór de oorlog, is de import van kerstbomen in Engeland geheel stop gezet. „Dat is een enorme tegenvaller voor ons geweest", vertelt de heer Xan Dijk. „Onze bele teelt was cr op ingesteld. Onze kerstbomen worden eerst uitgezaaid en dan een paar maal verplant vóór ze op de eigenlijke akker komen om op te groeien. Die terreinen moeten re gelmatig uitgedund worden. En nu kwam het zo mooi uit, dat de En gelsen alleen de kleine maten vra gen. van twee tot drie voet, dus on geveer zestig tot negentig centime ter. Wij haalden de kleine bomen er dus overal uit voor de export en lieten de overige staan voor binnen lands gebruik. Want in ons land is de gangbare maat anderhalve me ter. Alleen in grote buizen neemt men bomen boven de twee meter, vooral in de buurt van Den Haag, b.v. in Wassenaar, waar men graag hoge bomen heeft. De eerste jaren, dat Engeland de kleine bomen niet meer afnam, hebben we er honderd duizenden naar de brandstapel moe ten brengen. Nu hebben wij onze teelt gereorganiseerd, maar als wij moeten uitdunnen blijven we toch nog vaak met veel onbruikbaar goed zitten". Kwekerijen Er zijn enkele grote kerstbomen- kwekerijen in ons land, vcorname- Dikwijls worden ze daar door de kwekers en arfdere grossiers opge kocht. 6 Ander groen Dg normale kerstboom is de fijn- spar, de picea excelsa. Iemand; die een heel mooie boom wii hebben, koopt een blauwrpar. een boom met dikke naaldenpakken van een bij zondere tint. Maar deze bomen zijn veel duurder (van tien tot veertig gulden) en worden niet veel ver kocht. Wel wordt er veel handel ge dreven in takken van de blauwspar, die dan gebruikt worden ter opsie ring van étalages, tafelstukjes, kerst mandjes enz. De kweker verkoopt deze takken voor twee gulden per kg. aan de handel. Het douglas-groeii is iets goedko per en het coniferengroen kost maar zestig cent per kg, bij de kweker en bet dennengroen wordt voor f 1.50 per bos van tien kg. verkocht. Dan is er nog de bonte* hulst en de beshulst. Vooral de laatste, met de mooie rode besjes, is zeer geliefd voor de versiering van huiskamers, Maarer is dit jaar vrijwel geen hulst. Hoe dat komt weet niemand. Het is in de natuur een slecht jaar voor de hulst geweest. Wat er nog is wordt verkocht voor vijf tot ze ven-en-halve gulden per kg. De han delaar verkoopt het in kleme bosjes. Zo'n bosje zal wel peperduur zijn dit jaar. De laatste loodjes Het meeste werk is nu weer ach-' ter de rug op de kwekerijen. Het rooien begint al in November en on middellijk na Sinterklaas begint de aflevering aan de handel. De kerst bomen kunnen wel een poosje goed blijven, als men ze maar in de kou houdt. Als men ze eenmaal in de kamer haalt beginnen ze al na een paar dagen te „ruien". Toch is men ook deze week nog aan. het kappen en uitsteken van de HnnrlrweMet rentezegeU ene er <1 omspenstoes invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet en*. Vraag: Mej. E. W. is het niet duidelijk waarom.zij, al worden voor haar dagzegels geplakt, nog geen uit kering ingevolge de Ziektewet ont vangt Antwoord: De rentezegels, welke worden geplakt, hebben een andere betekenis, dan het verzekerd zijn in gevolge de Ziektewet. De Ziektewet geeft onder bepaal de omstandigheden recht op zieken geld. Voor huishoudelijk personeel :s echter vereiste, dat zij per week tenminste 5 dagen bij dezelfde werkgever werkzaam zijn, anders vallen zij niet onder de verplichte verzekering- In het onderhavige geval nu is er niet sprake van werken gedurende tenminste 5 dagen bij dezelfde werk gever, doch wel van 3 dagen bij de ene en 2 dagen bü de andere. Het zegels plakken is bedoeld om, wan neer men 65 jaar is, een ouderdoms- uitkering te krijgen. Vraag: C. v. d. L. geeft een toe lichting op de uitkering, welke hij ingevolge de Ziektewet ontvangt en vraagt of de door hem gemaakte be rekening juist is. Antwoord: Over de door vra gensteller gegeven periode mag niet langer dan 312 dagen ziekengeld worden uitgekeerd voor dezelfde ziekte. Wanneer betrokkene echter na verloop van die periode ingevol ge medisch advies als blijvend in valid e moet worden beschouwd, kan overeenkomstig de bepalingen van de Invaliditeitswet bulp worden ver leend. De Raad van Arbeid geeft hier, wanneer het nodig is, gaarne de nodige voorlichting. Vraag: K. B. wil weten of er ook belasting verschuldigd is wanneer zijn echtgenote gaat werken. Antwoord: Men dient er van uit te gaan, dat wanneer nieuwe in komsten 'door werken in een gezm wprden verkregen, er belasting ver schuldigd is, hetzij loonbelasting, het zij inkomstenbelasting. Vraag: C. A. meent, dat hij in verband met de komende huurver hoging thans reeds aan zijn huur ders nieuwe huurcontracten moet voorleggen, waarin de te verwachten huurverhoging verdisconteerd is. Antwoord: Wij ontraden ten sterkste om deze weg nu reeds in te slaan. Voor het ogenblik is nog slechts bekend, dat de huurverho ging in het algemeen 15 pet. zal be dragen. Hoe dit alles ten aanrien van de lopende huurcontracten zal moe ten worden geregeld, kan eerst wor den vas'tgesteld wanneer de wet en de eventuele uitvoeringsvoorschrif- ten bekend zijn. Men kan onder geen beding de huurders, die zouden weigeren nu reeds een nieuw huurcontract te te kenen, de huur opzeggen, omdat on getwijfeld de Rechter een dergelijke vordering als niet juist zal beschou wen. Vraag: H. R. B. Deze heeft een vraag, betrekking hebbende op huur, welke in Maart 1944 door de Frijs- beheersing was vastgesteld. Zal nu de huurverhoging van 15 pet. op de in 1944 vastgestelde huur worden gelegd? Antwoord. Vermaedelijk niet Voor zover op dit ogenblik uit het gepubliceerde valt op te maken, zal de huurverhoging komen op de huur, zoals deze was op 1 Mei 1940. Vraag: J. K. S. Deze wil gaarne weten hoeveel nocduitkering hij zal ontvangen wanneer hy zijn werk zaamheden na het bereiken van het 6ae jaar opgeeft. Antwoord: Zonder nadere ge gevens is deze vraag niet afdoende te beantwoorden. Bekend moet o.m. zijn welk inkomen (al of niet uit ar beid) nog genoten wordt en hoeveel vermogen beschikbaar is. Indien steeds rentezegels zyn geplakt, Kan men tegen het bereiken "van de 65- jarige leeftijd ouderdomsrente aan vragen. Het bedrag dezer rente is mede van invloed op de grootte van een eventueel' toe te kennen uitke ring ingevolge de Noodwet Ouder domsvoorziening. Kerstbomen: Op weg tiaar een korte glorie en.., verval fijnsparren op de kwekerij. Want er 'zijn heel wat handelaren, die nog bomen nabestellen. Maar over en kele dagen is het gebeurd. Zaterdag kunnen nog boompjes verkocht wor den. Wat er dan bij de kweker of de handelaar overblijft is alleen nog goea voor de brandstapel of de vuil nisman. Iedere kerstboom beleeft een droe vig einde. Na een groei- en verzor gingsperiode van zes tot tien jaar, op een kwekerij of temidden 'van woudreuzen in een donker bos, duurt, zijn glorietijd maar enkele dagen. Maar voor ons zyn die dagen, waarin de kerstboom met zijn bran dende kaarsjes en zilveren slingers stemmige vreugde brengt in onze huiskamers, de mooiste van het jaar. (Van onze parlementaire ■redacteur). Ons parlement is een waardige afspiegeling van dé ingetogen Ne derlandse volksaard, en betuigin gen van instemming of afkeuring na een redevoering blijven er als regel achterwege. Doch by de be handeling van het wetsontwerp souvereinïteïtsoverdrackt Indo nesië in de Eerste Kamer is er twee keer' een uitzondering ge maakt. De eerste keer was dit na de bijzonder knappe rede, waarmede minister Van Maarse veen het wetsontwerp tegen de kritiek had verdedigd. Het „bra vo", dat vcm verschillende ban ken weerklonk, was zo gedempt als in de plechtige stijl van de Eerste' Kamer nu eenmaal past, maar het zal ongetwijfeld zijn hart verwarmd hebben, omdat men van de kant der oppositie zijn verdiensten by u oor boat had gekleineerd door hem te qualifi- cerere ais advocaat inpiaats -uan als staatsman De tweede maal dat de Eerste Kamerleden aan hun bewonde ring en instemming op dezelfde ingetogen wijze uiting gaven was na de rede van minister Drees. Deze heeft in zijn wijze van spre ken weinig dat meesleept, doch zijn argumentatie is in het alge meen sterk en toas het ditmaal in het bijzonder omdat hij over de gevolgen van een verwerping geen enkele twijfel liet. Het viel in het bijzonder op, dat het ini tiatief voor de bravo's kwam uit de banken der K.V.P., die in som mige omstandigheden zich tegen over de P.v.d.A. wel eens humeu rig pleegt te betonen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. „Dat de garantie- verklaring van de Nederlandse re gering aan de ambtenaren uitsluifc- tend betrekking heeft op ambtena ren is uitsluitend een gevolg van de bijzondere positie van de militairen. Maar dat betekent allerminst, dat de regering zal toestaan, dat de mili tairen In een ongunstiger positie zul len komen dan de burgerlijke amb tenaren." Aldus heeft dc heer Drees enige tjjd geleden aan verte gen- woordiirers van de Nederlands-Indi sche officiers vereniging verzekerd, zeide de onder-luitenant van het K.N.I.L., H. B. Verwayen. dezer da gen In een gesprek met de pers. De heer Verwayen, die in Neder land de onderofficiersvereniging „Ons Aller Belang" vertegenwoor digt. gaf echter als zijn oordeel te kennen, dat, zoals het er nu uitziet de positie van de militairen van het OIL. veel onzekerder is dan die van de ambtenaren. Of de Neder landse militairen van het K.N.I.L- (tezamen ongeveer 11.000 man) op een garantie-verklaring van de re- (Ingez. Med.) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Anders dan de Tweede Kamer heeft de Eerste Ka mer gisteren de Interim-regeling voor Suriname niet zander discus sie aangenomen. Dit lag trouwens voor de hand. In de Tweede Kamer was het wetsontwerp uitvoerig be sproken en dat de uitwerking van het te kwader ure aangenomen amendement-De Kort in zake de verplichte subsidiëring van bijzon dere kweekscholen ongedaan moest worden gemaakt, kon geen aanlei ding zijn tot een nieuw debat. Doch voor de Derate Kamer lag de zh&k anders en in het bijzonder voor oud minister Jonkman, die zijn opvol gers en In het byzonder de minis ter zonder portefeuille, de heer Van Schaik, kwalijk neemt, dat de tot standkoming van de Interim-rege ling gepaard is gegaan met zoveel nodeloze vertraging. De heer Jonkman is een vriende lijk en hoofs man, doch dit belet hem niet, om in beminnelijke vorm zeer scherpe dingen te zeggen. En daaraan heeft minister Van, Schaik,- die in het kabinet-Drees de zaken van de West behandelt minister Van Maarseveen heeft met die van Indonesië zijn handen meèr dan vol gehad gistermiddag bepaald on aangename minuten beleefd, Niet alleen, dat dè trage afhandeling critiek van de heer Jonkman uit lokte, hij was ook alles behalve ge sticht, dat de minister het amende ment-De Kort hpd toegelaten. Ik kan de Kamer toch niet belet ten om amendementen aan te ne men, meende de heer Van Schaik, die als oud-voorzitter van de Twee de Kamer een overigens te prijzen ontzag heeft voor de rechten van het parlement. Doch dit had de heer Jonkman ook niet van hem gevergd. Het is destyds by de behandeling in de Tweede Kamer reeds opgeval len, dat minister Van Schaik tegen-( over het amendement-De Kort niet' INNENKORT zal ook in ons land een film te zien zijn, die in Duits- •*-* land duizenden -naar de bioscopen bracht: „Liebe '47", gemaakt naar het toneelstuk van de dichter Wolfgang Borchert: „Drausseri vor der Tür", een stukdat talrijke opvoeringen beleefde door studenten gezelschappen, dat opvoeringen zal krijgen in Denemarken en waar schijnlijk ook Tio g ire ons land. De filmregisseur gaf aan het stuk van Borchert een ander slot, waar door de film een antwoord verkrijgt, dat het toneelstuk niet heeft; Wy uiillen over deze film thans reeds iets zeggen. m „Draussen vor der Tür", deze oorspronkelijke titel, zouden wij het liefst willen vertalen metdakloos. Dat wil zeggen: letterlijk en figuur lijk zonder toekomst, zonder levensmogelijkheid. Want het gaat om twee mensendie beiden aan het eind van hun mogelijkheden zijn. Een nog jonge man, terugge keerd, eindelijk, uit krijgsgevan genschap. Hij vindt in de stad waar hij gewoond heeft niets meer terug van wat hij er gehoopt had nog te vinden. Zijn vrouw heeft «een ander. Zij kan zich gemak kelijk van hem ontdoen, want ïn haar bezit is een officiële mede deling, dat haar man gesneuveld Ï5. Ze herkent hem niet meer. Zijn ouders hebben er een eind aan gemaakt. Werk vindt hij in West Duitsland niet en met zijn ver- blyfspas, die drie dagen geldig is en hem van het ene bureau naar het andere stuurt, nadert hij snel de rand van zijn leven: hij staat ofider aan de Elbe met de laatste vraag: er in springen, of niet? Daar staat ook een jonge stem. vrouw. Haar man is gesneuveld* haar kind heeft zü bij een bom aanval zien verbranden. Ze is al leen op de wereld. In wat voor wereld? In ene. waarin zij zich. alleen staande kan houden, als zij zich verkoopt. Voor die prijs kan ze zelfs nog een kamer krijgen. Ook zij is aan de rand. Hij kan niet meer en zij wil niet meer. Deze week; juist gezegd, dat ze het water van de Elbe over zich heen moe ten laten gaan „Waarom bent u dan zo goed verzorgd?" vraagt God. ,,De Dood hem van die verantwoordelijkheid ontslaan, Misschien is er dón* nog een kans het uit te houden. Maar de commandant is alleen maar verwonderd, dat bij komt. „Fflichfc war doch Pflicht, und Krieg Krieg Nee, waarom zou bij zich dacrover nu zorgen ma ken? Hij komt terug. Nog één dag mag hij blijven, en hij zegt tot de jonge vrouw: „Ich bin fertig mit dem Leben", ik ga toch maar naar de ElbeDan zegt de vrouw; „dan ik ook". Nu krijgt het Woord, dat aan het begin van de óndere kant ge sproken is, zijn antwoord. Want dan zegt deze man: nee! Dan ga ik niét en neem ik de verantwoor ding op me voor jouw leven". En de vrouw zegt wederkerig het zelfde. Zij weten ineens: wy zijn geholpen en in een kapotte wereld, aanvaarden zij samen het leven zoals het is. Wij treden verder niet in een be schouwing van deze aangrijpende was toch^ film en willen er slechts dit van zeggen, dat zij natuurlijk aller, eerst een Duits probleem stelt, deze: „M ij n~ bedrijf floreert, heb beste jaren". Dan buigt God zich over de rand van de kade heen. Die twee daar beneden zijn zózeer in eigen strijd gevangen, dat zij elkaar rr.aar voorts dat van millioenen, eenzame en uitzichtloze mensen, overal in de wereld. De ongeken de massa's van hen, die geen ant- nog niet- hebben gezien Maar W00rd horen op hun dringende piotselinghoren. zij_ beide m vraag naar de ïin van hun leven, naar de bedoeling van hun be- staan, in een wereld, die volslagen aan stukken is. Het Kerst-evangelie is de „vro- God spreekt. En zegt: „Ge zyt allen M ij n kinderen; Ik héb toch geholpen!" Dan ontwikkelt zich bensden een gesprek. Twee. op alle ma nieren daklozen, vertellen elkaar hun leven. Het wordt terugge draaid, van het eenmaal gestelde ideaal tot bet wrange, hopeloze einde van het ogenblik. lijke boodschap" van God, die ge komen is, in Christus Jezus, tot het Z ij n e. Dat wil zeggen: tot«een wereld en een mensheid, die van eeuwig heid af Zyn eigendom is. Zo - Twee mensen hebben een stem. staat het ook in de Lutherse ver over de kademuur*'buigt zich gehoord. Zijn zij al geholpen? taling. Dat wil verder zeggen, ffnoH-rinnr- De vrouw neemt de man mee, dat aarde en leven, mensen en naar haar kamer. Hij strompelt nood, bij Hem bekend zijn, in met haar weg, in een laatste Zijn barmhartigheid zijn opgeno- krachtsinspanning. En eenmaal men. En dat óns zoeken en tasten, daar, valt hij in slaap. Maar uit ons schijnbaar doelloos en verlc een „Lebemann", een goed-door- voed, welgedaan heerschap: de dood. Hij moedigt die twee daar beneden aan: spring toch, dan is déze ellende voorbij! het „onaannemelijk" heeft uitge sproken, ondanks dat het inging te gen een overeenkomst tussen de Re gering en Suriname. Als dit gebeurd zou zyn, zou het amendement niet zijn aangenomen, on dan zouden er geen moeilykheden met Suriname ontstaan zyn, die nu geleid hebben tot een intrekking eerst van de In terim-regeling en tot een hernieuw de, gewijzigde indiening daarna, waardoor het amendement-De Kort niet is verdwenen doch alleen krach teloos gemaakt. Het was goed, dat de heer Jonk man deze weinig fraaie historie nog eens uit de doeken deed, wat na tuurlijk niet verhinderde, dat de In terim-regeling werd aangenomen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Dienst Uit voering Werken, meer bekend als D.TJ.W., ressorteert onder het mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting en dus was minister In 't Veld het lot beschoren, om de klachten te beantwoorden, welke enkele verbolgen Kamerleden aan voerden tegen genoemde dienst. Vooral de heer Suurhoff (Arb.) was buitengewoon ontevreden, zo zeer zelfs, dat hy vreesde, dat de D.U.W. een rotte plek in de samen leving zal worden. Er was naar zyn mening geen voldoende overleg tus sen de directie van de D.U.W. en de vakcentrales, hetgeen later van Ka tholieke en Christelijke zijde beves tigd werd. Een snelle oplossing is hier geboden en de D.U.W. heeft dringend een sociaal directeur no dig. In 'de memorie van antwoord had minister In 't Veld reeds de klachten overdreven' genoemd en in die geest voortgaand zei hy, dat de grieven tegen de D.U.W. hem niet geheel duidelijk zijn. In Augustus j.I. zijn plannen besproken tot reor ganisatie van het overleg, maar de minister wacht nu van 16 Novem ber af op antwoord. Hfj is bereid om met de Stichting van de Arbeid te Spreken ten einde de zaak uit de wereld te helpen. gering mogen rekenen, vermocht hij niet te voorspellen. Op het ogenbUk is er niets van die aard in uitzicht gesteld. Men heeft slechts bovenver melde toezegging. En inderdaad zijn er ter R-T.C. meer zekerheden voor de militair verkregen. Doch, zo zei- de de heer Verwayen, die R.T.C.- resultaten 2ullen slechts van bete kenis zijn indien daar onmiddellijk een garantie-verklaring aan wordt verbonden. Voor de militair is mogelijk, op basis van vrijwilligheid over te gaan naar het Nieuwe republikeinse leger Maar eis daarvoor ia. dat deze Nederlandse mih- tairenfpan de Indonesische nationaliteit moeten aanvaarden Ben andere moge lijkheid üj, overgang op basis van vrij willigheid, naar de Koninklijke Land macht, Men zal er met toe worden ee- dwongen. De derde en laatste mogelijkheid voor de Nederlandse Knïl-mihtairen ie de afvloeiing Alle financiële consequenties, bijvoorbeeld t.a,v. pensioenen, wacht geldregelingen, en uitkeringen fngevol- ge sociale voorzieningen, komen ten. laste van de KIS, aldus de heer Ver wayen. Dat Ig ook voor de burger ambtenaren het geval. Maar die hebben een garanüe-verklaring van de Neder landse regering en zij kunnen zich dus rustig gevoelen Die garantie-verklaring hebben de militairen even hard van node. De garantie aan militairen kan vol gens de heer Verwayen ook met dezelf de zyn. ais die aan de burgerambtena ren. Een van de voorwaarden voor ga rantie aan de burgerambtenaren is. oat men niet een positie heeft afgewezen, waarvan redelijkerwijze kan worden verwacht, dat men haar had aanvaard. Kan men, aldus de heer Verwayen, van de Nederlandse Kml-militair cedelijker- wijze verwachten, dat hij een positie in het republikeinse leger of in de Konink lijke Landmacht aanvaardt, vooral waar omtrent overgang naar de laatste dienst nog veel onzekerheid over rangen en salariëring bestaat' Omtrent al deze zaken dient zeker heid te worden geschapen, door een dui delijke garantie, in wettelijke vorm ge goten. Het zou wel goed zijn indien Vrij dag in het kamerdebat over deze kwes tie enig licht werd geworpen. Op het ogenblik is er voor de Knll-militair slechts reden tot ongerustheid, zo be sloot de heer Verwayen, Op 15 December kunnen, in Suriname 20 Wit-Russiscbe ont heemden worden, verwacht; 2ij reizen via Frans-Guiana. (Van onze parlementaire redacteur). „Laf", „eerloos", landverra derszijn uroeger eu nu de mi nisters door sommige groepen genoemd vanwege hun beleid in de Indonesische kwestie. Heeft iemand bij het gebruiken van deze weinig kieskeurige uitdruk kingen er wel eens over gedacht, welk een indruk zulke qualifica- ties moesten, maken op de vrou wen der bewindslieden? En op hun kinderen? Te vaak wordt vergeten, dat ook ministers een persocmlyJc leven hebben in dien de dienst «oor het land daar naar tenminste tijd Iaat en dat zy de geweldige lichamelijke en geesteltjke inspanning, welke het ministerschap in de huidige om standigheden vergt, slechts kun nen verduren indien zij in hui- seiyfce kring een warm en steu nend medeleven vinden. Van dat medeleven heeft Maan dag, Dinsdag en Woensdag de aanwezigheid van enige mints- tersvrouwen in de loge naast de gereserveerde tribune der Eefste Kamer getuigenis afgelegd. 'In de Tweede Kamer heeft haar aanwe zigheid niet zo sterk gesproken, omdat daar de eindbeslissing niet viel en zij nauwelijks het publiek opvielen. Dat zij deze keer, door haar plaats op de eerste rij, dit wel hebben gedaan, is een on derscheiding, die een ministers- vrouw van tegenwoordig ten volle toekomt. De tastere van het ambt drukken op haar niet minder zwaar dan op haar mannen, eer der zwaarder, omdat zij in cri- tieke ogenblikken juist dat extra- tje aan geestkracht moeten kun nen opbrengen, dat een vermoeid man over een depressie kan heen helpen. Als de gistermiddag bij de beslissende stemming aanwe zige ministersvrouwen over de uitslag, waarvoor hun, mannen zo taai hebben gevochten, voldoe ning hebben 'gevoeld, dan was deze voldoening in alle opzichten rechtmatig. „Uit de schatkamer der Oud-N ede r- „Danskunst" van de hand van de be~ landse polyphonic'deel I. De Kaar- i kende danspaedagoge C o r r i e lemse criticus en musicoloog Jos de.Hartog kan minder van de nood- KlerK schreef dit goedkope mooie zakelijkheid van het verschijnen over- boekje, dat verscheen bij Harmonia te j tuigen. De hiertn op systematische wijze Hilversum. Het werkje handelt over bijeengebrachte hoofdstukken zhn alle composities waar mogelijk op Neder- 1 zozeer aanvechtbaar en 2fjn zo een- landse tekst uit de 15de eeuw en is zijdig belicht, daar zq grotendeels op verlucht met. volledige partituurtje*. van de Duitse school gebaseerd zyn. dat wij Dufay Isaac t Meiskin was jonck), voor een boek met ah titel „Dans- des Prés. een anoniem werkje-. „Linken kunst" eeh bredere visie verwachten. Be veren (met door Jos de Klerk *t Is wel zeer moeilijk om op alle gebie- Door het puin van de stad, he- die slaapt wekt hem de wrede ren ronddolen in een leven, dat VÖór zijn wij niet verstaan, in Gods bedoe- weer de ling 2ijn begrepen iemaal alleen, komt een oude do- droom van elke nacht, minee aanwandelen. Ook hij komt bed verschijnen altijd naar de,kade en ontmoet de Dood. moeders vrouwen, verloofde, van „Ge zijt allen Mijn kinderen en Er ontstaat een gesprek. "Wie zijn de 11 man, die nij in opdracht Ik héb geholpen", zij? Beiden stellen, zich aan elkaar van zijn commandant heeft gefu- Wie dit zélf gehoord heeft, eigen voor. De Dood zegt, wie hij is. En silleerd_ En hij houdt dit niet uit! leven aanvaardt en de verant- Waken'kan hij niet, want het Ie- woordelijkheid voor dat van de ven biedt geen enkel perspectief; ander, heeft maar één ding te' slapen kan hy evenmin. Eén ding doen: deze vrolijke boodschap, die zal hij nog doen: zijn comman- het Evangelie van Kerstfeest is» dant opzoeken, want die mort met kracht rond te zeggen. dc predikant zegtr Ik ben de God aan wie niemand meer gelooft". Dan zegt de Dood: „En in my gelooft iedereen. Zie maar: daar staan er weer twee. Ik heb ze uitstekend bijgewerkte tekst), Japart, Pierre de la Rue en Obrecht. Het boekske is boeiend geschreven, op de practyk ingesteld en gebaseerd op goe de smaak en grondige kennis. Het zij ieder koorlid en koorleider warm aan bevolen. Een zeer leerzaam en viot geschreven boek over danskunst sChreet J. W. Schultink met z|jn „Op de pointes'*. De titel mag dan niet zo ge lukkig uitgevallen zijn. de inhoud des te meèr, Schultink leidt ons door de tijd der Middeleeuwen, waarin de her komst van vele dansen aangestipt wordt. licht de sluier op hoe de kerk de dans in banen leidde om daarna te belichten hoe de erotiek, het muzikale rhythme en het ruimteprobleem in de renaissance verwerkt werden. Er ts een hoofdstuk gewijd aan de hofdans, die wederom grote verandering in de dans tot stand deed komen, om over te gaan m de tijd van Noverre en de opkomst van de ballerina in de 18e eeuw. Na de grote invloed van de Russen op de hedendaagse vorm van het ballet be licht, behandelt Schultink de dans- richting van Duncan. Laban en Dal- croze am dan tot een pleidooi te komen voor de ballettechniek, ook zo belang rijk voor onze dansers in Nederland. Het Is een belangrijk boekwerk over dc danskunst in de loop der tijden, waar in vooral de nadm»c wordt gelegd op het sociaal verband met de maatschap pij waarin de dans wordt uitgeoefend en de invloed hiervan op de dansvorm. Een boek dat in de boekenrij van een baUetkefbebber niet mag ontbreken. (Uitg. G. van Oorschot. Amsterdam) den die de danskunst overkoepelt even beslagen ten ijs te komen, Doch voor hen die belangstelling voor de bewe gingskunst van de reeds verblekende Duitse school (oDk Jooss grijpt naar de ballettechniek in haar strengste vorm terug als opleiding) bezitten, is dit een boek waarm getracht wordt dit over zichtelijk te ordenen al blqvert de be zwaren van de typering van de dans en vooral dansers op wetenschappelijke grond gehandhaafd. (Uitg. Srjthoff Leiden). De HeUiige Geest, samengesteld onder redactie van Prof. Dr. J. H, Bavinek, Dr. P. Pnns, Prof. Dr, G. Bnllenburg Wurth. (Uitgave Kok, Kampen). Na een soortgelijke bundel over „Christus de Heiland*' volgt nu deze over de Heilige Geest. Het bezwaar van zulk een ver zamelwerk is veelal, dat niet alle bij dragen op dezelfde hoogte staan, Toch is het een goed boek geworden, waarin voor de Geref. Kerken dit stuk van de leer volledig wordt uiteengezet. Een uiteenzetting, waarvan, andersdenken den ook gaarne kennis zullen nemen. Profeten en Apostelen, Deel I, Oude Testament, door Dr. P ten H a v e. (Uitg. J. B. Wolters, Gronin gen, Batavia); Dit ts de tweede druk van een. zowel didactisch als paedago- gjsch zeer verantwoorde handleiding VOvr -HSL ^handeling der niet-hieton- sche Bijbelstof. Het Catechetisch onder richt. het jeugdwerk, het Bijbelonder- wijs op de Mxdd. Scholen, zelfstudie en kringwerk. kunnen met buiten dit boek omgaan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3