a Heel wat formaliteiten voor Ankie kan vertrekken Canada en Amerika gaan niet over één nacht ijs Concertgebouworkest in de Schouwburg VOOUBEÜGIÏK PEK DOZIJN EEBBQ In kort bestek Geschenk! WREKER Zonder vivisectie geen moderne geneeskunde 7 OP ZOEK NAAR EEN NIEUW BESTAAN (IV) „Als ik jong was", zegt Opa Kerknieuws DE ONBEKENDE; Geen wegenwacht met1 Kerstmis Radio-Programma Belangrijk Corsettennieuws Donderdag 22 December 1949 Eerst gaat de reis naar Mon treal, waar ze op Canadees grond gebied komt, na ai een ha've dag in de trein door de Verenigde Sta ten te hebben gereisd De reis met de Canadian Pacific duurt vier da gen en nachten en ze reist dan ook per slaapwagen. Op 23 of 24 December juist voor de Kerstda gen, kamt- ze in Calgary aan De reis per trein alleen kost 107 dol lar inclusief maaltijden. Dat geld heeft Job aan de overkant al in dollars betaald. De bootreis naar JYew York kost .162 dollar. „Bij elkaar, met allerlei kleinigheden komt de overtocht me op meer dan duizend gulden", zegt Ankie. Daar staat het nu allemaal in een notedop. Maar het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor Ankie op de ochtend van de Sin- terklaasaag is vertrokken Paperassen Canada neemt zo maar niet iedereen op in zijn land, ook niet, 'als die iemand, zoals Ankie en Job, bij de stichting Landverhui zing en bij de Christelijke Emigra tie Centrale geweest is. Canada (Van onze speciale verslaggever) De koyri Is door de kerk. In het begin van de winter zal Ankie over steken naar Canada. Ze gaat met de „Veendam" van de HoUand-Amerika- Üjn naar New York. Ze kan de noordelijke route, rechtstreeks naar Ca nada, niet nemen, omdat de boel daar 's winters bevroren is, In New York ■wacht een agent van de Canadian Pacific haar op cn die zet haar op de treix» naar Calgary, dwars door het Noorden van Amerika, van Oost naar West vraagt: Is de persoon in kwestie goéd gezond? Is hij of zij van on besproken zedelijk en politiek'ge drag? Kan hij voorzien in zijn 'le vensonderhoud? Enz. Enz. Legt u. daar dan maar de bewijzen van over! En Amerika laat zb maar niet iedereen een halve dag over'.zijit grondgebied reizen. Het kon wel eens een communist zijn bevoor- beeld. En -hij of zij kon er wel eens stlekum willen blijven. Be wijzen geven, garanties! En zo loopt Ankie van begin Fe- bruari -tot September langsde kantoren van gemeente en rijk en van de buitenlandse legaties'om papieren te krijgen En in Canada loopt Job zich het vuur uit de slof fen. Hij moet ook stapels papieren., naar Holland zenden voor Ankie goed en wel op de schuit zit. Daar moeten zijn, bewijzen van Nederlanderschap, van .geboorte, zedelijk gedrag, politieke betrouw, baarheid,, ongehuwde staat, gezond heid (o.a. na doorlichting en rönt genfoto's), inenting tegen pokken. Daar moeten verklaringen in veel-, voud zijn, eerst van Jobv dat hij Ankie binnen dertig dagen na haar. betreden van Canadees grondge bied zal trouwen en ook van An kie, dat zij bereid;is met Job te trouwen. Want anders zou Canada, een ongehuwde vrouw zonder middelen van bestaan binnen "kün-: nen krijgen en daar voelt het niet veel voor Geloop en. gedraaf Dan moeten er verklaringen van een bank in Canada zijn over Jobs financiën, een notariële acte over zijn bezittingen eèn bewijs van dominee over zijn gedrag en over des dominees bereidheid, het paar in de echt te^verbinden, van Jobs patroon, die moét verklaren; dat Job in Canada met werk de kost verdient. Nu, en zo was er nog wel wat meer, dat verklaard en ge. verifieerd moest worden, waar pa pieren, In drievoud of in viervoud van moesten zijn. En dan moest Ankie op de. Amerikaanse Ambas sade nog een eed afleggen. Ze moest zweren dat ze niet van be paalde met name.genoem.de. politie-, ke gezindheid is. -Tenslotte- krijgt zij dan haar' emigratiebewijs, een Visum voor de Verenigde Staten en een voor Canada. - -Wat een geloop, wat 'een gedraaf Maar toen de zaak eenmaal op gang-was is het allemaal vlot ge lopen, zegt Ankie. „In Februari ben ik begonnen. In. Juni waren de eerste papieren, die overgezon den moesten worden, in Ottawa. In September kwamen de papieren van Job uit Canada hier aan. En toen moest ik nog heel wat bezoe ken in Den Haag afleggen." Inkopen doen Maar daar is een vrouw, die het land uit gaat er nog niet mee. Job is hals.;over kop vertrokken. Maar Ankie heeft nog van alles te rege len, ook voor'Job. Ze moet af scheid nemen' van familie, van haar .zes zusters en twee broers met hun gezinnen en nog velen meer. Want of ze Nederland nog ooit terug zal zien? Ze betwijfelt het. Ze heeft er tenminste geen planhen-.voor. Dan moet ze nog een paar din gen kopen, die ze onderweg beslist nodig heeft, een aardigheidje voor Job, een behoorlijke koffer om de zaken te pakken, die' ze vlak bij .de hand moet hebben. Maar het meeste kopen ze straks in Canada Dat is gemakkelijker en zegt ze goedkoper. De laatste weken voor haar ver trek is Ankie niet. veel thuis ge weest. Als wij haar voor het laatst bij haar zuster in Rotterdam spre ken, is zij wat nerveus. Als we binnen komen zit de hele familie juist om de tafel op de atlas .te kijken, Calgary, aan het andere' eind van het Amerikaanse vaste land. Opa zit er ook bij, rookt.zijn pijpje en schenkt de koffie in. „Ze heeft gelijk, mijn dochter", zegt hij- «Als ik nog jong was, deed ik het ook. En aan Job krijgt ze een goede man Het is een beste boer en een flinke, kalme vent. Ze zullen het best rooien samen". 's Avonds thuis wordt op de atlas precies nagegaan hoe Ankie zal reizen. Eerst wet de „Veendam" naar New York en dan met de trein dwars door Noord-Amerika van Oost naar West, waarbij ze te Montreal op Canadees grond- gebied komt tinges Med cr 2ijn vele kwaliteiten KUNSTMEST kwaliteitsmer .Stem «WVnIG zfn m mnni I Llit b®t Deum-Laudamus Jiem ais OiKS zmgt mooi Henc|rjk Andriesseii, Bequiem programma vanités du Wanneer men er de' muziekge schiedenis op naslaat, zijn er tien tallen voorbeelden te vinden van componisten die moestén strijden en lijden voor hun kunst. En dit dan veelal in bittere armoede'. Onze tijd is niet groot meer en componisten die dit alles nog mee van Requiem des Monde* van Henri Gagnebin en het' Requiem van Gabriël Fauré "kan voorbeeldig worden genoemd. Ik heb alleen het laatste werk dat hoge eisen aan de uitvoerenden stelt, kunnen horen. Men kon respect hebben voor de wijze waarop de dirigent zijn mensen liet zingen, "Wel ble ven er enige wensen onvervuld. maken zou ik:-niet kunnen noe- Erjwas wel eens een onzekere in. Er móeten dingen l'gekbche- wor den, die Ankie onderweg beslist nodig hóeft. r Het is 'n heel geloop voor Ankie om al haar paperassen in orde te krijgen. Een behoorlijke koffer voor de reis is een eerste vereiste. Nefl. Herv. kerk Beroepen: te Poortvliet W. L. Mulder te Maartensdijk- Aangenomen: naar Heemse"(toe2.) E, J. Loor te Sint Johannesga; Bedankt: voor Norg, w. Woifson. voorganger. NVP.B.- te Ede; voor Leiden JaQi Vermaas te Amersfoort; voor Stad aan het Haringvliet A. v. de Wiel te ïhalen. Geret, kerken art, 31 K-O! Beroepen te NJjkerk J. 33. Houtman te Pverschild; te Meppd C. v. d- Waal te Sneek. Geref. gemeenten Aangenomen naar ElsDeet H. van GUst cand, te 's-Gravenhage, die bedankte voor: Arnhem, Bodegraven, Dlnteloord, Giessendam, Goudzwaard,Kruiningen, Nieuwer kerk. Oosteriand. Oudemirüumi Terncuzen. Tholen, Tricbt, Westzaan. Woerden, Wolphaartsdifk én voor Yer- seke. Marktberichten VEILINGBERIC HT BABENDRECHT. Boerekcol 9—15; Bide kool G—12.00; Appelen hulsh. 6 44Appelen stand, 24?—58; Peren liulsh. 4—40stand. 35—31- Knolselderij 427; Andövie 12—5B; Witlof 36—53; Sprui ten 2045; IVaspeen 623; Uien 1222; Groene kool 9—24; Gele kool "7—12; Peen H 5.50—17.50UI 5.50—9.20 alles per 10o kg,; Kroten 4—9.40; Selderij 2—3 helde per 100 bos; Prei per kg. 12—30. - Dan komt het fijnste, maar ook het moeilijkste werk: koffers pakken. men. Dit'is een. tijdsverschijnsel waarover in dit verband niet na der kan gesprokén' worden, maar een feit -is, dat de 24-jarige com ponist Jurriaan Andriessen geen reden tot klagen, heeft. Van allé kanten krijgt hij opdrachten voor Jiet /schrijven :vah' filmmuziek, "oratorium, symphonic env.'wat. ai niet meer. Hij vertoeft momenteel in New; York en vervult ook daar -weer'een-regeringsopdracht Dat deze jongeman dus niet zoals bij voorbeeld Schubert een aantal lie-: deren moet verkopen om tvat mu- ziekpapier; te kunnen bemachti gen, staat als een paal .too ven, wa ter. „Hij is er" heetdafein de .omgangstaal. En zijn muziek,al-, thans de Symphonietta concertante voor vier trompetten en orkest waarmede het Concertgebouwor kest, onder Hein Jordans gister avond het concert voor de leden der Sociëteit Harmonie" opende, draagt ,Jiaar vele tekenen vajj;-. d. w. "z," mi^diobrt"©^, een comppnist' in met eëh 'vlo tte,;. soms al te .vlot te pen, die 'met dé 'Franse, slag een muzikaal allerlei' in partituur-weet te brengen. Een beetje symphoni- sche Jazz nier. een beetje 'film muziek daar.Maar anderzijds, klinken er ook gedeelten uit op die een krachtig talent verraden. En uitgevoerd door een orkest van de klasse als het Amsterdamse orkest is, luister^,men er. toch met veel interesse naar,, temeer omdat alles met esprit èn yaart is neer geschreven; De 'vier trompettisten M. Komst, W. 'Groot, F. Grin en T.. Sloghem vertolkten hun partijen opvallend ,'fraai.- 'V In Max Reger's variaties en fuga op een Thema van Mozart viel de warme orkestklank'te be wonderen al miste de uitvoering soms wel eens dé nodige spanning. De pianist Stefan Askenase, die hier laatst nog een opvallend fraai .Chbpin-recital gaf,.-was na de pauze solist in. het eerste concert van deze componist. Doordat te geligker tijd in de Wilhelminakerk een koorconcert werd gegeven kan ik over Askenase's' vertolking geen verslag uitbrengen. .In de zoeven genoemde kerk dan, gaf de Arbeiders gemengde. Zangvereniging „De Stem des Volks" li, M. onder leiding van Piet 't Hart een concert, dat reeds om de samenstelling van het prek gramma alle aandacht verdiende. Want een programma' bestaande zet, soms ook wankelde de klank even,klonken de mannenstemmen zo; nu en 'dan ,niet geheel vrij, maar-er Waren momenten te over,- waarin men met grote waardering naar de koorzang luisterde. De medewerking; yah: de sopraan Mea Nabërman en de bariton Theo Baylé verleende aande" uitvoering veelglans. De organist Lex van Amerongen e'rv het Philharmonisch Orkest verzorgden het instrumen tale gedeelte met kennis van, za- HERMAN/VAN BORN. van fat Jaar! Uw boekhandelaar heeft t.(f490) OVERS CHIE In het wljklokaal der N-'H, Ge meente heeft Maandag 19 Nov. een herdenkingssamenkomst plaats gehad van de bewoners van Wijk H, waaraan medewerkte Jeanne Tas (zang) W C Ouwendijk (orgel) en een declamator die zijn naam niet vermeld wenste. HOEK VAN HOLLAND Mat Ingang van 3 Jan. a.s. is dhr. Roos. ass. der directe belastingen over geplaatst naar Maassluis ea tevens be vorderd tot hoofd-assistent. - Dhr. Hoogedam, die 38 jaar in H. v. H. bij de Spoorwegen werkzaam is geweest, gaat met ingang van 1 Januari met pensioen. Nederland wil het oorlogskerkhof te Brunssum aan de Engelse regering-aan bieden. die het zal reorganiseren averag eenkomstig de inrichting voor -alle jan-; dere Britse militaire kerkhoven. Maandag a.s; zal de „Voice af America'' beginnen met uitzendingen ln de Dl? donesische faal. Aan boord van de „Zuiderkruis" over leed op 12 December j.1. on de thuis reis naar Nederland tengevolge van her senvliesontsteking de marinier le klasse H. Zwager. Woensdag is te Groningen riniers uit Rotterdam brachten met eresalvo een laatste saluut aan hun overleden makker.' De burgemeester van Culemborg, de heer Y. Keestra, heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag aangevraagd. De heer Keestra heeft in de laatste jaren om gezond heidsredenen zijn ambt niet volledig kunnen waarnemen. a-Twee zakenlie den te Heerlen, een koopman en een expediteur kregen van-'klanten valse briefjes van honderd, doch merkten de vervalsing te laat. zodat niet meer ach terhaald kon worden wie de briefjes hadden aangeboden. Eindelijk is het besluit gevallen en is Breda gekozen als vestigingsplaats van het nieuwe sanato rium „De Klokkenberg". Het sanato rium komt ln de bosrijke omgeving aan de Galders e weg. De bedoeling is zeer binnenkort met de bouwwerkzaamheden te beginnen. Het sanatorium zal 500 bedden tellen. Van -28 tot 31 Augustus. 1950 zal in het Kurbaus te Schevenin- gen een Wereldcongres van de Dieren bescherming worden gehouden. Het is het eerste wereldcongres na de, oorlog op 'dit gebied. Otto Grotewohl hééft het Saw jet-Zie kenhuis te Karlsborst verlaten en zal een vaöantie van onbepaalde duur ne men. voor herstel van zijn gezondheid.' - Achttien Dutlse mijnwerkers zijn om het leven gekomen, bij het instor ten van een gang In' de uranhimmijn Dietrich te Unterriesdorf in Zuid-Sak sen. Uit de gevangenis van Lands berg zijn 27 Duitse oorlogsmisdadigers wegens goed gedrag ontslagen. De Franse ministerraad heeft besloten de Nationale Vergadering om een motie van vertrouwen te verzoeken ln ver band-met de begroting voor het vol gend jaar. De Nationale Vergadering neeft het debat over de begroting her vat. e Israel en Jordanië zijn bij de jongste besprekingen te New York tot. een accoord gekomen over de gemeen schappelijke houding" die zij zullen aannemen ten aanzien van de Interna tionalisatie van Jeruzalem, waartoe door de algemene vergadering der V.N. is besloten. De Griekse regering onder handelt met Canada óver de teruggave onder Griekse vlag van 105 stoomsche pen, toebehorende aan Griekse reders; thans varen zij onder Canadese vlag. Canada keurt de maatregel in beginsel goed. onder voorbehoud, dat in, geval .van oorlog de schepen we?r ter beschik king van Canada zullen wórden gesteld, o Het duurde 31'uur: voordat de brand weer, die versterkingen ontving uft na burige districten van Londen een brand in Covent Garden meester was. De brand is nog gaande, „doch onder controle". Een brandweerman as omgekomen en verschillende personen zijn gewond. De geallieerde hoge commissie heeft in een orief aan de regering te Bonn ver zocht maatregelen te treffen om de toe vloed van' vluchtelingen uit ODEi-Dulis land tegen te houden.^ Per dag „breken er 500 binnen.". Vólgens het Ameri kaanse weekblad „Newsweek" hebben de geruchten, dat-Cleniends. de Tsjecho- slowaakse minister van buitenlandse zaken, afgezet of zelfs, als een verrader beticht zal worden, „een gezonde ba sis". De 922 mannelijke kiezers van Monaco zullen 8 Januari een nieuwe nationale vergadering van. 's werelds kleinste monarchie tóezen. Volgens de grondwet mogen vrouwen niet deelne men aan een nationale verkièzing. Zij mogen haar stem wel uitbrengen bij de verkiezing van de'gemeenteraad (Ingea Medj door GEORGES SIMENON3 Hy ging de trap af en ondertus sen verspreidde het gerucht zich onder het personeel, dat. een vreem de, gewonde, spookachtige man door het gebouw dwaalde. ■Hij leunde een ogenblik tegen de muur, liet er een bloedvlek op ach ter, terwijl drie donkerrode straal tjes op :.het tapijt vielen. Eindelijk ontdekte hij het appar tement van de Mortimers en daar naast de deur van de kamer. waar forrence geïnstalleerd was. Hij be reikte deze deur, een beetje wan kelend, duwde haar open. Torrence! De kamer was verlicht. De tafel stond nog steeds vol met levens middelen en flessen. Maigret fronste zijn zware wenkbrauwen. Hij zag zijn collega niet Daarentegen hing er een lucht in de kamer als in een hospitaal,- - Hij 'deed enige stappen" naar vo ren, aldoor 'een beetje onzeker. Plot seling stond hij vóór de canapé'stil Een voet met een" zwart leren schoen bekleed stak er onder uit- Tot driemaal toe moest hij zich herstellen. Zodra hij zijn hand .van de wond terugtrok begon het bloed verontrustend hard te vloeien. Hij nam toen het servet,' dat op tafel lag en stopte het onder zijn Vest, dat hij stijf aangespte. Hij walgde van ïa lucht, die- in-de kamer - hing; met langzame bewegingen tilde hij éen kant van de canapé op en liet het meubel op" twee poten draaien, Hy verwachtte, het al:. Torrence lag daar in elkaar gedrongen, met een verdraaide arm alsof men zijn Ledematen gebroken had om. hem in die kleineruimte te krijgen. Een doek bedekte het onderste deel van zijn gezicht, maar was niet vastge knoopt. Maigret knielde neer. Al zijn bewegingen waren kalm, zelfs zeer langzaam, door zijd eigen toestand on getwijfeld. Zijn hand aarzelde om de borst te betasten. En toen ze het hart bereikt had, verstijfde de com missaris, bleef daar onbeweeglijk op bet tapijt geknield zijn ogen geves tigd op zijn kameraad. Torrence was 'dood! Onmerkbaar vertrok zich Maigret's rrfond. zijn vuist balde zich. En terwijl zijn ogen. zich vertroebelden stootte hij iu de" Stilte vande gesloten kamer een. verschrikkelijke vloek'uit. Dat zou belachelijk hebben kun nen zijn! Neen! het was vreselijk! Het was tragisch! Het was ontzettend! Het gezicht van Maigret verhardde zich Hij huilde niet. Dat' was hém onmogelijk. Maar ér was zo'n woede, zo'n hevige smart en tegelijkertijd zo'n verwondering op zijn trekken te lézen, dat het aan stompzinnigheid grensde. Torrence was dertig jaar oud. Sinds vijf jaar werkte hij slechts om zo te zeggen samen met te com missaris. Zijn mond stond open, alsof hy 'een wanhopige poging gedaan had om een beetje lucht te happen. Een rei ziger trok een etage hoger" zijn" schoenen uit, juist boven den. dode. Maigret keek om zich heen. om een vijand te zoeken. Hij haalde zwaar adem, 'Zo gingen enige minuten voorbij en de politieman richtte zich op, om dat hij voelde, hoe een geniepig procédé vorderingen maakte in zyn organisme. Hij ging naar het venster, opende het en zag de-verlaten, rijweg van de Champs Elysées. Hij liet een ogen blik zijn_ voorhoofd afkoelen, toen raapte hij de doek op, die hij van 't gezicht van Torrence afgegooid had. Het was een damast servet, dat het monogram van het Majestic droeg. Het gaf nog een flauwe chlo- roformlucht af. Maigret bleef staan; zijn hoofd bevatte slechts enkele denkbeelden zender vaste, vorm, die tegen elkander botsten met een pijn lijke weerklank. Nog eetis, evenals in de gang, leun de hij met zijn schouder tegen de muur en vrij plotseling zakten de trekken van zijn gelaat ineem Hij leek ouder geworden, ontmoedigd. Misschien was hij op dat ogenblik op het punt in snikken uit te bars ten? Maar hij was te groot, te zwaar, te stevig! De canapé stond scheef, raakte de nog gedekte tafel, waar op. een bord tussen kippenbeentjes stomp jes van sigaretten lagen. De commissaris strekte de 'hand uit naar het telefoontoestel. Masr hij raakte het niet aan, ging naar het lijk terug en keek het strak aan. Met een ironische en bittere grijns dacht hij aan de verordering, aan het Parket, aan de formaliteiten en aan de te nemen voorzorgen. Telde dat nog? Het ging hier om Torrence! Het was alsof hy 't zelf was. Torrence, die van zijn corps was, die Hy knoopte het vest met zo'n koortsachtige haast los, onder zijn uiterlijke kalmte, dat hdj cr tWce knopen aftrok. En toen zag hij iets; hij werd asgrauw. Op het -hemd, op de hoogte van het middelpunt van het hart was een klein bruin puntje. Zelfs niet 'zo groot als een erwt! Eén enkele druppel bloed was er uit gevloeid, ■was tot een klontje gestold zo 'groot als een speldeknop. En met een. ver warde blik trok Maigret een gezicht van zo'n hevige verontwaardiging als hij onmogelijk kon uitspreken. """"TT-T (Wordt vervolgd) Dank zij Pasteur hoort hondsdolheid tot het verleden Het lijkt mij gewenst de werkelijke betekenis van de vivisectie voor de geneeskunde aan de hand van en kele toepassingen te demonstreren. Om te beginnen is het woord „vi visectie" niet helemaal juist. Vivi sectie betekent „levend snijden'' en in feite gebeurt dit helemaal niet. >Wel wordt een enkele maal een dier geopereerd, waarbij uiteraard plaat selijke of algehele verdoving wordt toegepast. Want de medicus moet bij de dierproef dezelfde omstandighe den scheppen, die straks, als deze operatie bij de mens uitgevoerd zal worden, heersen. Maar déze opera ties op proefdieren komen veel min der voor dan de proeven met dieren, voor nieuwe geneesmiddelen, sera etc. Honden worden betrekkelijk weinig gebruikt, omdat zij voor de labara- taria te duur zijn en ook; wat hun functie betreft, minder goed te ge bruiken. Hoofdzakelijk zijn het wit-, te muizen, marmotten en konijnen én .voor de winning vaa - sera paar den, runderen en schapen, die voor bepaalde methodes nodig zijn. Voor ik de wenselijkheid van deze dier proeven" zal aantonen, wil ik eerst enkele ontdekkingen bespreken, die zonder-dierproeven niet mogelijk waren. Toen Pasteur, die zoals bekend een zeer humaan en godsdienstig mens was, een middel tegen de toen zo gevreesde hondsdolheid probeerde- te vinden, was by gedwongen vele dierproeven te nemen. Het resul taat was een serum, dat bij tijdige toepassing in staat is iedere patiënt, die door een dolle hond is gebeten, te redden. Dit serum heeft, gemaakt, dat de tegenwoordige artsecgene- ratib nooit meer een geval van hondsdolheid heeft te behandelen gehad. Toen Jenner het vaccine tegen pokken had gevonden, moest de entstof gewonnen wórden door koe pokken over te dragen op kalveren en uit de daarvoor ontstane blaren het vaccine te halen. Ik kan niet ge loven, dat de tegenstanders van de dierproef bereid zouden zijn zichzelf of andere mensen voor dit doel be schikbaar te stellen. Voor Behring ons zijn middel te gen diptherie gaf, maakte deze „wor- ger" der kinderen jaarlijks duizen den slachtoffers. Ogenblikkelijk daalde door de toepassing van dit serum het sterftecijfer der diptherie- patienten tot een tiende. Afgezien van het feit, dat'voor bet vinden van dit serum hele series dierproe ven, noodzakelijk waren, kunnen wij nu het serum verkrijgen, door alleen maar: paard eD met diphteriebacte- riën in te enten en daarna het bloed af te tappen, waaruit het serum wordt -béreid. Billroth, zoekend naar een opera tie die de maagzweer zou kunnen verwijderen, begon met proefope- raties op lijken; Vervolgens werkte ■hy een techniek uit, die hij'nog op levend weefsel moest proberen. Na dat hij de operatie ba verdoofde- dieren had uitgevoerd, was hü. tech nisch kant en klaar. Deze operatie heeftsedertdien ontelbare- mensen het leven gered. Reeds lang was men bezig het middel tegen bepaalde etterbacteriën. (streptococeen, sta- phylococcén èii.) te vinden. De mé? dicus Domanig nam eerst proeven door bepaalde geselecteerde midde len in een proefbuis Mi de bacteriën te brengen. Bleek een middel te werken, dan paste hij het op stie ren toe, die met dezelfde bacteriën besmet waren. Toen. bleek/ dat ver scheidene middelen niet alleen voor de bacteriën, maar ook voor de die ren gevaarlijk waren, werden deze uitgeschakeld. Na een-groot aantal proefnemingen lukte het dë serie der sulfonamiden te vinden, die met dc penicilline tot de krachtige mid delen tegen alle mogelijke infecties behorem Natuurlijk kon Doroanig zijn proeven niet met mensen ne men, omdat er anders vele slachtof fers waren gevallen." ïs het nu mogelijk dm»; dierproe ven te vermijden? Be" opmerking, dat de moderne geneeskunde te ma terialistisch zou zijn en. dat zij meer psychische methoden zou moeten, toepassen, snijdt geen hout De be strijding van bacteriën Is mu een maal geen psychische kwestie én hst zal waarschijnlijk niet lukken de bacteriën door suggestie tot de af tocht te "bewegen." Maar zonder; gek heid! Diepgaande studies hebben uit gewezen, dat voor bepaalde_ onder- zoakingen, waarvan de redding van vele mensen afhangt proeven bp levende wezens noodzakelijk zijn- Het lijkt mij dan noch in ethisch, noch in humanitair opricht twijfel achtig, dat wij voor deze proeven geen mensen, maar noodgedwongen dieren moeten gebruiken. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS. Deserteurs-dienstweige raars veroordeeld Van de twee en'twintig: zoge naamde Indië-deserteurs. die Woensdag wegens dienstweigering zli wilden zien op'hef; laatste moment niet inschepen op hèt'troë- penschip „Zuiderkruis". - dat 28 October uit Rotterdam naar Indo nesië vertrok vbör de krijgsraad 4e Rotterdam terecht stonden, zijn twintig veroordeeld tot straffenva riërend van één jaar ert tien maan den tot drie jaar en acht maanden met aftrek vanaf. 28-, October en ontslag uit de militaire dienst. Twee zaken werden voor onbepaal de tijd aangehouden. DEN HAAG. De A.N.WJ.-We- genwacht zal op; de1ste en 2da Kerstdag niet patrouilleren. Hedenavond HILVERSUM T 301.5 m.: 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Radio Volksmuz.sch.; 19-35 Gr.muz.; 19.45 Rege rmgsultzeüdlng: 20.00 Nieuws; 20.05 Ac tualiteiten; 20-15 Radiophllharmomsch orkest en soliste; 21,15 Paul Vlaanderen en het Sulll van -mysterie, hoogspel- 2150 Orkestconcert; 22-30 ,.Ik d3cht zo. 22.45 Zangdeclamatic; 23.00 Nieuws: 23-15 Reportage; 23-30—24.00 Grunuziek. HILVERSUM II 416 m.i 19,00 Nieuws; 19.15 Muziek voor de jeugd; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nws.; 20.0o Advents-mEting van het Leger dee Hells; 21.00 Famillecom petitie; >L35 Kamerorkest: 22.15 Buitenlands over zicht; 2Z.35 Gr.muzfek; 22.45 Avondover- deoking: 23.00 Nieuws: 23.15—24.D0 Gr. rnuzlek. KADIOC ENTRAI.ES Programma 3 13.00 Nieuws; 19.30 Vlaamse liederen; 19.50 Radio/euiLletön; 20.00 Ver2oeknro- gramma; 21.00 Beroemde brieven; 21.20 Symph. van Schumann; 21.4b Actually teitcn; 22.00 Nieuws; 22.15 Operamuziek van Verdi; 22.55 Nieuws; 23.00 Nlezws; 20.15 Topic for to night; £3.20 Victor Sil vester. en orkest. Programma 4 19.15 Bohby Howell-orkest; 19.45 Hoor spel;. 20.00 le match Kubnick cootre Saint-Granier; 20.30 Stand easy- 25.00 Verzoekprogr.; 21.30 Omroeporkest; 22.30 Musette, en dansmuziek; 22.30 Concerts varlés. Morgen HILVERSUM I; *301.5 m. 7.— VARA. 10.VPRO, 10.20 VARA, 12.— AV5Ö. 16.— VARA, 10.30 VPRO. 21.— VARA. 22.40 VPRO. 23.-24.— VARA. nieuws. 7.15 gramofoonniuziek. 7.30 sluiting; 8.30 nieuws, 8.43 gramo- foonmuziek,8.50 voar de vrouw,. 9.- wcerbe rich ten. 9.03 gramofconmuziek, te-— „This", causerie. 10.05 morgenwij ding. 10,20 gramofoonmuziek, 10.3£Tvuor dc zieken. 11.— voor de rrotrw 11.15 verzoekprogramma, 11.40 declamatie,. 12.— promenade orkest en soliste. 12.30 mededelingen. 12.33 sportpraatje. 12.45 ■Cramofoonmuziek. 13.— nieuws 1,7.15 kamerorkest en' solisten, 14.15 voor de vrouw, 11.30 gitaarspel, 14.40 causerie en voordracht. 15.— kcrstcttatorium, 16.— voor de jeugd. 16.30 sluiting. 47.30 mu zikale causerie. 18.— nieuws,. 18.15 5?li- citaties. 18.30 voor de" strijdkrachten. HILVERSUM I: 19.— ,,iienk om de bocht" 19.15 aceordeon muziek. 19 30 kerkdienst voor de kinderen 20.30 reli gieuze causerie. 20.55 boekbespreking, 21,— verzoekprogramma. 21.40 „de duc- dalf", 22.buitenlands overzicht 22.15 giamofoonmuziek. 22,46 „vandaag", cau serie, 22.45 ovpntfwijcJiiïg. 23.— nieuws 23,15—24.— gramoloonmuziek HILVERSUM II: 416 m. 7.-24.— KRO. 7.nieuws 7.15 morgengebed en li turgische kalender, 7.3D sluiting. .8 30 nieuws, 8.40 gramofoonmuziek. 9.— weerberichten. 9.03 gramofoonmuziek 6,30 waterstanden; 9.3Q gramofoonmu ziek. 11.— voor de zieken. U.35 gods dienstige causerie, 11.45 klassieke mu ziek. 12.angelus. 12.03 metropole or kest. 12.30 mededelingen, 12.33 metro- pole orkest. 12.55 zonnewijzer. 13.— nieuws en katholiek nicjwa, 13.20 nar- monio-orkeel, 13.50 zang en plano 34.15 gevarieerd programma. 15pianotrio. 15-35 radiophilharmonisch orkest. 16.— voor de zieken. 16.30 sluiting, 17.30 voor de kinderen, 17.45 kinderkoor. 1315 amusementsorkest en vocaal ensemble 18.45 voor de jeugd. HILVERSUM II: 19.— meuws, 19.15 gramofoonmuziek, 10.3e blaaskwimet. 20.nieuws. 20.05 de gewone inan r-"gt ££„1* zijne-t'an. 20,12 kerstprogramma 20.30 ,Ja. zo was 't.." klankbeeld- 21.30 omroeporkest, in de pauze: actualitei ten. 22.15 kersttoespraak, door Z.H. de Paus. 22.45 „de zin van t huwel'ik". causerie, 23.— nieuws. 23.15—24-— gra mofoonmuziek, RADIOCENTRALES Prog. 3 7.— nws, 7.05 gram. ,muz.; 7.30— 8.3(1 pauze, 8J0 morgenconcert, s.— nws 9.05 gr. pL 10.— nws, 10.10 verzoek1 prog. v. d. huisvrouw, 11.Cuban Ca- (ingezMedJ Het verbeterde joja-Kubbercorset bdekent een totale omwenteling in de corsettenmode. Dit moderne cor set dat in AmerikaTeeds Jaren mil- lioenen enthousiaste'draagsters telt, ,0 is zonder: - baleinen en geheel elastisch w?ja- o.r-\-lr 0 geeft U ongekende steurt voorkomt' vermoeidheid maakt direct .slanker/ 0 is gemakkelijk te;-wassen en 0 niet warm in het dragen Gemaakt van .zuivere zalmkleurige natuurrubber metlinneninslag neemt het zelfs na jaren de vorm van het figuur niet./aan. Leverbaar in 12; nwdellen, ook: met rugveter, in alle maten, zelfs voor zeer zware figuren'en de vrouw van de dokter draagt het- zelf,-- FIïïMA TOREN VLIED. ROTTERDAM - OOSTZEEDIJK 49 a Corsctières dè gehele dag apnwezig bclleros. U3t Maörigaalkoor. 12,— film sterren zingen, 12.30 weerber.. 12.32 om- roepork,. 13.— nws. 13.15 Franse im pressionisten, 14.nws, 14,10 Pettlcost Lane. 14.55 BBC Welsh ork,. 16.05 Phil Cardey-ork., 1650—17.30 pauze, 17.30 Batavia 18.— muziek rdt Graubunden. 18.30 voor de soldaten. 19-nws, 19,30 solisten, 19.45 fitomu- ziek, 20.zangplaten. 20.30 internatio nale geluksketen van Europese racüo- omroepen. 23.nws en weerber, 23.05 Musettemuzlek, 23.30 topical Half Hour. Dreg. 4 7.nws, 7.15 bonjour le monde. 7.30 —41.30 pauze. 8.30, ochlendhoncert, 9,— koolcpraaüe eri kunstoverzicht, 9.10 symph. muziek. 10;—le ménage en nu- slque, 11.— le ménage en musique 11,15 raorgemvijding, 13.30 Bill Savll] en ork, 12.— John Rpynders en ork.. 12.39 so praan en plano, 13.orgelspel. 13.30 Kerstprog., 14.BBC Northernork.. 15.— Ie ménage en musique. 15.30 pauze. 15.40 lichte muziek, 16JG—17jo pauze 17.30 verzoekprog. v. d zieken; 17.40 viool en piano. 18.—voor- de-^ctdateii. 18.30 alt en orgel. 13.orgelspel,- 19115 Jack White #.n ork., 19.45 hoorspel, 20.— l'Heure joyeu- ■se 20.30 up the pole, 21.verzoekprog. 21,30 aver the garden wall. 22.Boyd Neel. 23.— nws, 23.15 topic lor to-night. 23.20-Qrquestra Tropical. Engeland. BBC Home Service, 342 m 19.— nieuws, 1SL15. sport, 19 20 gevari eerd programma, 19.45 causerie, 29.— rumba-orkest. 2D.30 sportoverzicht, 21.— „Aida", .opera itweede acle). 22nws. 22.15 Amerikaanse, nieuwsbrief. 22.80 discussie, 23.— mezzo-sopraan vlooi, en plano, 23.45 hoorspel, met muziek, 34! 24.03 nieuws. Engeland, BBC light programme: 261 en 1500 m 19.— orgelspel, 19.15 lichte muziek, 19.45 hoorspel. 20.— nieuws. 2025 sport praatje. 20.30 gevarieerd programma 21.— verzoekprogramma, 21.30 gevari eerd programma. 22.— opera-orkest, 2j,—. nieuws. 23.15 causerie, 23.20 exoti sche muziek. 24.— voordracht, 0.15-or gelspel, 0.56—^1.nieuws.- Nordwcstdfcutscher rund funk, 332 m 18.30 amusemenlsmuzlek. 1945 nieuw* -O.r— lichte muziek, 20.50 omroeporkest en solist; 24.— nieuws. 0.051.— Ber» hjnse .uitzending. - Brussel 322 en 484 m ,_322 m: 18.15 protestantse causerie 18,30 voor de soldaten, 19— niemvs", 19.30 cn .19.45 gramofoonmuziek,: a).— Wmaverzicht. 20.38 internationale ge luksketen. 29.—23.05 nieuws- m\ I9-~ en 19.40 gramofoonmuziek -20.gramofoonmuzteicj 20.30—22.55 intemationale selukskelen.' Frank rijk, nationaal programma v ..'/-v 431.7 en 278.6 m 19.— gevarieerde, muziek. 20— ör- kestconcert; 21.00 „Die 2auberfl5te"; opera, 2335 gramolootmuzick, 23.50— J4.— nieuws.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 7