VOOR DE KERSTDAGEN THUIS We zullen maar vriendelijk zijn en lachen Kies de programma's naar Uw smaak en behoeften Dag vader, dag moeder, dag Sjaan .6 Zatcridag 24 December "'949 DE RADIO OP DE FEESTDAGEN Omroep besteedt veel aandacht aan militairen overzee Zo maar een greep in de programma's „Dit is dan het moment, waarvan ieder denkt, dat het tot je mooiste levens ervaringen behoort GENERAAL GEORGE C. MARSHALL Dit is een Kerstmis van dé Hoop Verdere samenwerking in de geest van Christus verzekert vrede IVO ROL. Buitengaats ook Kerstfeest voor varensgezel Konderden malen al liep je in gedachten de loopplank aj en na zit het er op**. (Var. een. onzer verslaggevers) HILVERSUM De laatste zes van de 365 dagen in het jaar staat de radio wellicht het meest in de belangstelling van de toestelbezitter. Misschien omdat wij Nederlanders nu eenmaal gewend zijn, vooral de avonden van. de feestdagen Kerstmis en Oud en Nieuw thuis door te brengen. In de familiekring, soms noodgedwongen alleen. Speciaal de eenzamen zullen behoefte hebben aan afleiding, die de radio kan bieden in velerlei vorm. Maar ook hen, die in groter getal tezamen zijn, bekruipt onwillekeurig het verlangen naar een verder contact. Men denkt in deze uren aan de man nen, die de zeeën bevaren en de luchtdiensten onderhouden, aan hen die als militair in Indonesië hun moeilijke plicht vervullen. ressant zijn ongetwijfeld de Kerst zangen uit verschillende landen en eeuwen, tussen 15.20 en 16.30 uur te verzorgen door Toon Vrancken, 's Avonds zingt de bemanning van de populaire „Zilvervloot" en de KRO besluit (20.35 tot 21.35) met... een r Onze gedachten, gaan uit naar fa milieleden in het buitenland, naar andere volken, die nu, net als wij, Kerstfeest vieren of Oudejaarsavond. Wij denken terug aan belangrijke ge beurtenissen in het afgelopen jaar, zouden een blik in de toekomst wil len werpen. Dan wel, we schudden alle gedachten van ons af en zoeken verstrooiing- In vele gevallen kan de radio ons helpen. Het komt er'slechts op aan, dat wij de programma's kie zen, die overeenstemmen met onze persoonlijke behoefte en onze smaak. Aan het contact met onze militai ren overzee is speciaal door bet Pro gramma voor de Nederlandse Strijd krachten en de Wereldomroep aan dacht geschonken, KRO, NCRV en VPRO zorgden, overeenkomstig hun doelstellingen voor bijzondere pro gramma's op religieus gebied, terwijl we bij AVRO en VARA, meer we relds amusement zullen kunnen vin den, uiteraard aangepast aan het ka rakter van deze dagen. .'-V- AVRO Willen we dan hier én' daar een greep doen in de programma's der omroepverenigingen en de alfa betische volgorde aanhoudend - beginnen bij de AVRO. Van de eerste Kerstdag, Zondag middag, vermelden we de bijzondere ^Zondagclub" van de heer Feenstra <12.30 uur),, waarin Cor van der liUgt—Melsert vertelt van „Kerstmis op de planken". Liefhebbers van klassieke muziek kunnen drie can tates uit Bacdi's „"Wéihnachtsarato- rium beluistéren. Heel vroeg op 1 Januari, om één uur 's nachts namelijk, bieden ver schillende AVRO-orkesten hun mu- xikale Nieuwjaarswensen aan. „Quo Vadis 1850". .is het motto, •waaronder des middags van twaalf tot half één vooraanstaande natio nale en internationale figuren tot het Nederlandse volk zullen spreken. Van 20.45 tot 22.15 Nieuwjaarspro gramma, mét o.a. „Kloris en Roosje". KRO Ben nachtmis (van 24.00 tot 01.30 uur) uit de Abdij te Heeswijk gaat vooraf aan de uitzendingen van de KRO tijdens de beide Kerstdagen. Op de eerste is de Katholieke Om roep geruime tijd in de aether. Inte- MysteriespeL Het KRO-Oi Oudejaarsprogramma ziet er aantrekkelijk uit. Eén soldaat uit Indonesië zal om tien voor negen na mens alle Katholieke militairen al daar de familieleden en vrienden een Zalig Uiteinde wensen en te mid dernacht een Zalig Nieuwjaar. Tussen béide wensen hoort men „Negen heit de klok" („Klok, klok, klok, alweer 'n jaar!"), een jaarover zicht, het „Orkest Zonder Naam", en een 5-minuten toespraak door prof. Kors. NCRV De NCRV bepaalt zich op Kerst mis hoofdzakelijk tot het uitzenden van Kerkdiensten en gewijde mu ziek. In de Kerstzangdienst (07.00— OB.00) in de Gereformeerde Kerk te Rijswijk zullen voorgaan ds. S. van Popta, Geref. én ds, C, A. van Har ten, Ned. Herv. Om 12 uur zal kol. Jac. Smael, chef-secretaris van het Leger des Heils een Kerstboodschap uitspreken. 17.0018.30 uur: Kerk dienst Ger. Kerk Rotterdam—Zuid, ds. J. C. Gilhuis. Tweede Kerstdag, kwart over acht 's morgens geeft Willem Creman een beiaardconcert. Om kwart over één begint een Kerstprogramma van de NIWIN, voor de militairen in Indo nesië. 'sKonings Herberg"' is een Kérst- spel naar de Amerikaanse novelle van Sara Elizabeth Gosselink (14.40 16,00). Om kwart voor zes zijn er mooie platen van Jo Vincent èn om vijf over acht 's avonds begint het grote werk. van Heinrieh Schütz; W eihnachts-Historie". VARA Op Zaterdagavond 24 December, de Kerstavond dus, brengt de VARA een nieuw trio voor de microfoon: Paul Godwin, viool, Cor Steyn, or gel en Bruce Lowe, bas (22.2022.45 uur). Daarna volgt een Kerstvertel ling en na het nieuws van 11 uur een gr amofoonplat en verzoekpro gramma voor familieleden van mili tairen in Indonesië. „Zingende torens" (en een koper kwartet) beginnen om kwart over. acht de 25ste December voor'de VA RA, Met platen van Ginette Neveu, SaiTiènzang, in welke vorm ook, doet je altijd -weer ervaren, gemeenschapszin is: samenïdoen, liefst zó goed en zo mooi mogelijk. wordt bet ochtendprogramma ver volgd, Ook het kinderkoor „De Me rels", met Johan Jong als begelei der, en Rutger Sehoute in de rubriek „Men vraagt en wij draaien" passen zich aan bij de sfeer van de eerste Kerst-ochtend. Van de VARA-uitzendingen op Tweede Kerstdag willen we de velen, die daar belang bij hebben wijzen, op de groeten uit Indonesië _en Ca nada aan Nederlanders (13,1513.45 uur). Een alleraardigste gedachte was het een Community-singing te orga niseren tussen de patiënten van het Sanatorium te Davos en de familie leden van die patiënten in Neder land (17.1517,45 uur). In het avond programma vraagt o.m, de aandacht het hoorspel „7 X Kerstmis". Op Oudejaarsavond brengt de VA RA van 9 tot 10 uur hoogtepunten uit haar programma's van het af gelopen jaar. Na het Socialistisch Commentaar volgt een cabaret-pro gramma, waaraan o.m. meewerken het Ray Ellington-kwartet (zéér mo dern; electrische bas, piano, guitaar, drums) en Kees Pruis en mr. Doodle. Als liet nieuwe jaar met klokgelui zal zijn verwelkomd, zullen na mid-* dernacht nog spreken mr. Burger (voorzitter van de VARA) en de heer K, Vorrink. Op Nieuwjaarsdag groeten aan zeevarenden (8.18—0,15 uur) en (van 19.00—20.00 uur) „Bruiloft van Klo ris en Roosje". VPRO Uit de programma's van de VPRO noemen we: Maandag, 26 December: 10.00—10.15: Toespraak Dr. J. C. A. Fetter, Rem. predikant, Den Haag. 10.3011.45: Kerkdienst uit de Gxo- ,te Kerk te Leeuwarden, ds. O. D. Moulijn. Zaterdag, 31 December: 19.30 20.55: Kerkdienst Rem. Kerk. te Haarlem. Dr. W. R. M. Noordhoff. Aanvang 18.30 uur. Wereldomroep Op Eerste Kerstdag om één uur 's middags, zendt de Wereldomroep een speciaal Strijdkrachtenprogram ma uit met verjaarsgroeten. Van. 15.16 uur af hoort men bekende interna tionale Kerstliederen, daarna het concertgebouw-orkest. Maandagmorgen, Tweede Kerstdag 10 uur, wordt de Kerstviering uitge zonden in het Gereformeerd Zen- dingscentrum te Baarn. Kinderen HET zit er dan weer op. Twee, drie jaar in de tropen. Nu met Kerstmis weer thuis. Ach ja, thuis en dan juist in de Kerstdagen, dat moet wel iets tyjzon- j'ders zijn, rustig, intiem, feestelijk, vertrouwd. Allemaal dingen, die je ia de af- 1 gelopen jaren wel zo langzamerhand vergeten hebt, afgeleerd om ervan te dromen Jzelfs. Je leefde in een totaal andere wereld, onder een andere zon, een andere lucht., in een andere natuur en met andere mensen. Je kon natuurlijk met Kees uit dezelfde stad en dezelfde straat praten over de dingen van thuis, de school, waar je allebei op geweest was, over de bioscoopjes, die je pikte, de va can tier eisjes, over de meisjes, die je achterna liep, over de maatschappelijke ambities, die je nog juist voor je in dienst kwam, begon te koesteren. Dat was natuurlijk wel zo en er waren honderden Neder landse Kezen en Fritsen en Pieten, met wie je net zo goed kon proberen iets van die oude verre tijd. weer op te roepen en dan waren er nog de brieven van thuis en de radio-uitzendingen. Maar toch, ook de mensen werden daarginds anders. Je leeft niet ongestraft een paar jaar ia een. maatschappij van mannen, die niet zijn gekomen uit persoonlijke, vrije wil, als pioniers, om het werk te doen, waartoe ze door aanleg, opleiding en karakter geroepen, zijn. .Zij kwamen in het: verband van een militaire organisatie, als soldaten, ook om iets te doen, wat nu eenmaal* moest al wisten velen allengs niet meer, wat die hoga noodzaak was. Hoogst gevaarlijk om je daar te veel in te verdiepen, te veel denken Is voor een soldaat nooit goed. Je ging dus op patrouille, zoals je vroeger naar kantoor ging en je probeerde je aan te passen aan omstandigheden, waar je als individu toch nooit iets aan zou kunnen veranderen. Dat maakte! je anders, zoals het die honderden mannen anders maakte, die nu met je aan de railing staan van\ het troepenschip, dat juist aan de kade ligt gemeerd. Dit is dan het moment, waarvan'iedereen denkt, dat het tot je mooiste levenservai^ngen hoortT Dat heb je zelf ook gedacht, die eerste tijd ginds toen alles nog gericht was op het achtergelaten milieu. Honderden malen liep je in gedachten, de loopplank af, zag je de vertrouwde gezichten van hen, die je opwacht- ten buiten bij de poort. En nu, 't zit er op, denk je. Ten goede of ten kwade. Wie weet "t? Er zijn er onder de jongens, die zich ginds merkwaardig snel ontplooid hebben, die kennelijk die ruwe duw hi hun leven nodig hadden om zich hier in die moeilijke ingewikkelde maatschappij met succes te kunnen bandhaven. Er zijn er ook. die tot onverschilligheid zijn afgestompt en keihard of cynisch terugkomen, O, ja, dat is waar ook, aan boord hebben we onderweg allerlei ontspanningsdingen gedaan. Die transportcomman- dant heeft werkenjk z'n uiterste best gedaan om ons wat afleiding te geven. Zoiets doet natuurlijk heel prettig aan, maar eigenlek, eigenlijk wilde je alleen maar wat tot rust en tot jezelf komen op die zeereis. Meer had je niet nodig. een grote soldaat omhelst zijn kleine moeder telkens weer... J zullen groeten uitspreken tot hun ouders in het Verre Oosten. „Kerstavond op het Muidersïot" is de titel van een. middagprogramma (14.20—15.05 uur), waaraan oun. me dewerken Jan van Mantgem (te nor), Corry Beversluis (sopraan), Jan Musch (declamatie). Op Oudejaarsavond zullen zo als te doen gebruikelijk ernst en luim elkaar afwisselen. Ook nu wordt weer veel gelegenheid gegeven tot het brengen van groeten aan familie leden overzee. Er zijn ook populaire programma's voorbereid, o.a. „Negen heit de klok" en Cor Ruys met lied jes van „Brammetje". Toespraken worden gehouden door Vice-admt- raal Van Holthe (13.15 uur), minis ter-president. dr. W. Drees (14.15 uur), ds, F. R- A. Heukeïs en pater L. Verhagen (16.45 uur). (Alle aanduidingen van de uren in Nederlandse tijd; op Java is het ze ven uren later). Generaal George C. Mars hall, naar wie het hulpver leningsplan der Ver. Staten, is genoemd heeft de volgende verklaring vÓOr West-Europa geschreven. Hijgeeft hierin, uitdrukking aan zijn hoop cn aspiraties voor de vrede, nu het belangrijke 1949 ten einde loopt, In Juni 1947 bracht ge neraal Marshall in een rede. voor de Harvard University het denkbeeld van een hulp verleningsprogramma voor Europa voor het eerst in het openbaar onder woorden, WASHINGTON. Dit is het seizoen, waarin de daden en ga- dachten der mensen tot vredevol hopen wordt. Men is moe van de dreiging met oorlog. De mensen zoeken een vrede, die blijvend is, niet alleen maar een adempauze tussen, twee oorlogen. Deze hoop op een duurzame vrede is in alle eeuwen de droom der mensheid geweest. Heden schijnt het binnen ons bereik te liggen, deze grote droom tot wer kelijkheid te maken. De vrije lan den van West-Europa en het Wes telijk halfrond hebben zich tot taak gesteld,- de omstandigheden, die tot oorlog leiden, te 'veranderen. Hier toe wérken wij allen samen en wij moeten werkenin. de geest van Christus, wiens geboorte ae wereld viert. Indien WÜ deze geest ver sterken, indien wij blijven samen werken, kan er geen twijfel zijn over het uiteindelijk succes. Hier in Amerika zijn wij bewust van de offers, die onze vrienden in Europa gebracht hebben om de re sultaten te behalen, die ih het ka der van het herstelprogramma reeds zijn bereikt. Ik geloof, dat wij ons realiseren, hoe zwaar de weg GENERAAL MARSHALL is, die nog voor ons ligt. Maar ik ben er zeker van, uit naam van milliofirien Amerikanen te spreken, als ik zeg, dat zij erop vertrouwen, dat gij vastbesloten zyt de moei lijke problemen, die er nog zijn, op. te lossen. Dit is een Kerstmis van de Hoop Ik moge er de wens .aan toevoegen, dat vrij de. volgende Kerstmis kun nen terugzien op een jaar van. grote vorderingen op de weg naar. vfede op aarde en in de mensen een welbehagen. Kijk, op de kant staat een rr.uziek- katie moeten wachten.... we doen corps en daarnaast een spreekge- niet eens geweldige verhalen over dc fi'.oelte, daar klimt straks vast de tijd, die achter ons ligt. Jammer voor minister of een ander hoog persoon die journalisten, ze bedoelen 't goed, op om te zeggen, hoe blij ze zijn, dat maar kunnen wij het helpen? We we weer terugkwamen en zo dank- zullen maar vriendelijk tegen ze baar voor wat we voor patrla heb- lachen en een paar onbenullige din- ben aver gehad. Bij die loodsdeur gen zeggen, misschien dat ze er toch staat een groepje journalisten. Die lets van begrijpen. En hetzelfde zul- zullen ons vragen, hoe we 't gehad len we doen tegen de aardige dames, hebben, hoe we 't vinden weer te-die daar met tafels vol verrassingen rug te zijn, vlak voor Kerstmis, na voor ons klaar staan. Die begrijpen zoveel jaren daarginds, waarom we dat vast wel. En dan de autobus in, niet bruiner zijn en nog veel meer naar huis om Kerstmis te vieren, van die belangrijke dingen. Ze zullen Dat is al eeuwen iets moois en pret- teleuxgesteld zijn, omdat we zo kalm tigs geweest, waarom dus ook niet de loopplank afgaan, hoogstens wat nu voor mij en al die anderen, die luidruchtig doen en zwaaien naar de het allemaal eigenlijk nog als een vrienden, die nog even op de debar- film tegemoet zien? Doé jij maar cynisch, ah je thuiskomt kan- je van ontroering toch niet anders zeggen dan: WELJA,-laat die krantenmeheer maar instappen als t-ie daar nou lol in. heeft, plaats zat in de bus. Daar zit ik dan met veertien juist gerepatrieerde soldaten in de v/agen, die'ïe thuis zal brengen, netjes voor de deur, ieder op zijn beurt. Ik ben naast Henk geschoven. „Henk", riepen even tevoren de maats, „trek nou niet zo'n gezicht of 't je niet scheien kan dat je Grietje zit te popelen". Daarom ben ik maar naast Henk gaan zitten, want ik wil wel eens wat horen en de anderen zijn toch veel te uitgelaten, daar valt toch niet mee te praten. „Niet gek, zo vlak voor de Kerst thuis", begin ik. Henk schynt me niet te verstaan, hij zit maar links en rechts, door de ruiten van de bus té kijken. „Mooie kampong hier", zegt-ie op eens „vreemd, na twee en een half jaar, 't lijkt wel tien. O ja, nou zie ik weer waar we zijn". „Niet gek, za vlak voor de Kerst thuis", herhaal ik, „Ja, dat treft jofel, 'k hou wel van een boutje". „Ouwelui, meisje?" „Ja, gelukkig wel, tijd niet gezien, zal wel vreerad zijn" „Hoe was 't daar, in de Oost?" „Vertei eens wat, of heb je geen zin?" „Wat moet xk vertellen. In 't begin glrig het wel, was je een hele branie, maar dat klimaat krijgt je al gauw te pakken, je wordt er melig van en je zit te snakken naar een, beetje frisse Hollandse wind. Ik mag eigenlijk niet klagen, nooit gewond geweest of ziek van betekenis, maar ik vraag me nou af: waar is 't goed voor geweest dat we al die beroer digheid hebben moeten, meemaken. Nou zijn we weer thuis cri wat nu nog? Twee en een half jaar heeft het me gekost, verloren tijd, en ik zeg al, ik mag hélemaal niét klagen als ik naar anderen kijk. Weet je wat me van heel die poppenkast tot hier zit? Dat die drie maats van me daar achter zijn gebleven, dood, on der de aarde, fijne jongens, alle drie, ik zal d'r ouwelui gaan bezoeken, maar ik zie er tegenop, dat vertel ik je"., „Ja, dat begrijp ik, goeie reis ge had?" „Ging wel, thuiskomen is altijd lolliger dan weggaan, we'- hebben nog al schik gehad - 'aan boord, je hebt: er druiven bij, dat' zie je hier wel". „Hé. Henkie, wat zal je grietje schelden, dat je geen aple heb mee gebracht",'xoept een der herrie schoppers/ „Stil laten klessen",zegt Henk te gen me, „hij is tóch gek"; „K?n je weer hU jë ouwe baas te rug komen",vraagik. „Was 't maar. waar, nee,, 'k moét wat anders zoeken; maar eerst wil,ik wat op verhaal komen, 'krivoel me soms nog zo melig als. een Oud wijf". „Wat zullen ze bij je thuis in span ning. zitten op 't ogenblik, geloof je niet". r. - a) „Nou, dat zal wel, ik zit me ook aardig op te vreten van de zenuwen, dat snap je". „Zeg het maar. als je liever, niet praat, dan hou ik iü'n kiezen op mekaar". "V - „Nee,- ga je gang maar, Ik ben er zo en hèt leidt nog wat af",. „Mag ik even mee met je naar binnen als je thuis komt?"1 „Best, hoe meer zielen hoe meer vreugd". We draaien een straat in waar druk gevlagd wordt, Henk doet een diepe,: haal aan zijn sigaret. Op zijn voorhoofd glimmen zweetdruppel tjes. De joelende maats zwaaien uit bundig naar vrouwen en meisjes, die de jongens door de opgeschoven ramen toewuiven. „We zijn er", zegt Henk, als de chauffeur de remmen aanzet, We stóppen voor een met dennengroen en vlaggen versierde deur. Een gro te rode Kerstklok van papier ben gelt boven een stuk wit karton, .waarop ongeoefende handen „Welkom" hebben getekend. Henk kijkt er glimlachend naar, maar ik geloof dat hij het niet ziet, al staat hij er nu vlak voor, Hij groet de buurmensen, .die zich bij de deur verdringen, zonder ze eigen lijk te zien, maar als zijn vader de trap afkomt om hem te verwei- De bus stopt uocr een met den- nengroen en kerstklokkenver sierde deur en Henkstapt ,int komen, dringt het pas goed tot hem door dat hij thuis is.' „Dag Vader!" 1 „Dag Henk!" Lang schudden vader en zoon elkaar de hand. Baven staat móéder, een kleine vrouw. „Dag moeder!" Een grote soldaat omhelst zijn kleine moeder, kust haar op de wangen, telkens weer. Moeder kan moeilijk spreken, zij huilt een beetje, maar de betraande ogen stralen als zij naar de'grote zoon opkijken, die Henk, die jongen, zo lang weg geweest en zó ver en wat was zij vaak ongerust over hem. „Sjaan is binnen," zegt moeder zacht en als Henk de kamer inge gaan is om. zijn meisje iri. de ar men. te nemen, wendt het vrouwtje zich tot mij: „Hij krijgt er een goeie vrouw aan, meneer, trouw heb ze op 'm 'gewacht, al die tijd, maar hij verdient het. de jangen, hij .is altyd erg goed voor zijn. moeder geweest en dan ben je voor je wouw ook goed, zeg ik maar. Dit wordt de mooiste Kerstmis van m'n leven, m'n jongen weer thuis en. goddank gezond en ongedeerd''. Ja, dat wordt voor deze mensen een. mooie Kerstmis, nu de zoon. is teruggekeerd uit een groot, en ge vaarlijk avontuur in de vrede van het ouderlijk huls.'veilige plek op een aarde vol dreiging en onbeha gen. (Ingez Med.t Tonden wit als a/pensneew mnt TAN D PA STA Ik herinner me nog Kerstmis bezoekt men naar de aard van het goed een Kerstfeest in alle schepen, die in de tehuis en de godsdien- de Golf van Biscaje. havens van Rotterdam .stige overtuiging- van Ons schip zat in een liggen om de schepe- de zeeman, wordt een flinke storm en het lingen uit te nodigen plechtig tintje aan het feestelijke bestond uit het Kerstfeest in de Kerstfeest gegeven. tehuizen te vieren. Iedere nationaliteit is -welkom, naar gods dienstige overtuiging wordt niet gevraagd. De zeeman, wiens De Nederlandse zeeJ lieden buitengaats worden niet vergeten door de gezamenlijke Zeemanscentrales in Nederland.'' Reéds maanden van te voren zijn - er op bijna - alle Nederlandse schepen Gezelligheid in Zeem SUS tehuizen Kerstkisten meeeege- ven' eerste Kerst- (jae worden de kisten schipver buitenRot- detor de "kapitein1 ge- terdam ligt, wordt met opend en iedere man debus gehaald, de an- aan boord ontvangt'n een borrel, die de ouwe ons kwam brengen. Gelukkige Kerst, man nen, zei hli en toen za ten we net op een paaltje (hoge golf). De borrel bleef ons in de keel steken Dit is het verhaal van één van de vele zeelieden, die geduren de de Kerstdagen, wanneer zij op zee zwalken'of in een ver re havenplaats aan wal zijn het gemis aan de deren komen op eigen pakje met verrassing: huiselijke kring het gelegenheid. Bij de een wollen, das. een hevigstvoelen. Hun Kerstboom worder paar sokken, wanten leven is'de zee, hun verhalen verteLd van enz. Zp wil men de werk het schip, hun thuis en kerstwensen zeeman' iels' vergoeden huisToch hebben worden voorgelezen in van het gemis aan zy in een vreemde ha- vele talen. Een bijzon- huiselijkheid ën gezel- venplaats een plek, der onderdeel van het ligheid tijdens Kerst- waar zij - zich: thuis programma is de uit- mis en Oudejaar. Het kunnen voelen. De. Te- reiking van Kerstsou- ideaal van iedere zee hulzen yoor zeelieden, venirs en -geschenken, man blijft: Kerstfeest zoals die .ook in Rot-. Voor'iedere zeeman is thuis...., maar ver- terdam bestaan, trach- er. een verrassing, geten worden, de va ten de zeeman het ge- meestal in de vorm rensgezellen niet, en mis enigszins te ver- van een nuttig ge- wie gezelligheid zoekt, goeden. Omstreeks braiks voorwerp. Al die kan het ook vinden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 6