STADSNIEUWS Zes concerten tijdens de Kerstdagen Burgemeester Peek opent de pluimveetentoonstellmg Kerstconcert in St. Janskerk AGENDA DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB yss Omzetbelasting, wanhoop van de middenstand Kerstconcert te Overschie Waar de Kerstvreugde wreed is verstoord C SCHIEDAM MONOPOLE THEATER RANDOLPH SCOÏÏ IN GUNFiGHTERS Koeriersters 2 Dinsdag 27 December 1949 In alle oplichten geslaagd festijn met 2Ö00*bezoekers Zaterdagmiddag om twee uur heeft burgmeester Peet; de grow* pluimvee- en koaijnententoonstel- ling geopend, die tot en met Maan dagavond in de beurs is gehouden. Be voorzitters van Nieuw Leven, de organisatrice van de tentoon stelling en Onderling Belang, een zustervereniging, gingen hem voor af. Onze burgervader bleek geen leek in deze matene. Met veel ken nis van zakén sprak hij over de pluimveeteelt op het Platteland in en in de stad. Hij sprak als oud- kippen- en konijnenfokker tot het bestuur van Nieuw Leven. Spr. vond het bewijs geleverd dat voor Schiedam in de toekomst nog een belangrijke taak is weggelegd op, dit gebied. Hoewel de mogelijkhe den in de stad m vergelijking met het platteland, zeer miniem zijn maakt Schiedam lang geen slecht figuur op dit gebied. Zo huist Ne derlands mooiste duif in onze stad. Be aandacht is hier vanzelfspre kend niet zo zeer gevestigd op gro te fokkerijen, maar meer op het kleine. Mr Peek noemde deze lief hebberij een prachtige vrijetijdsbe steding. Na het bestuur van Nieuw Le ven veel succes te hebben gewenst, voor de verbetering van het ras en de liefde voor het dier. m het al gemeen. verklaarde Schiedams eer ste burger deze belangwekkende tentoonstelling de eerste officiële viering in verband met het 675 jarig bestaan van onze stad voor geopend Begeleid door leden van het be stuur maakte het ere-comité. be- flngez. Med-J «JMC1TOK-WR.0M* tKJLt AUT8WJ SCHOOI WAIDO Kunst na Arbeid bracht „Allerzielen" ïn het kader van de herdenking van de 25ste sterfdag van Herin, Heijerinans, heeft de Schied. Ar beiders Toneelver „Kunst na Ar beid" 'Zaterdag en Zondagavond in het Volksgebouw „Allerzielen" opgevoera. Onder regie van Wra. P. H. Focke hebben alle spelers zonder uitzondering zich geheel gegeven voor dit aangrijpend stuk dat door de aanwezigen in alle stilte werd gevolgd. De avonden werden door de heer A Schonk met een toe passelijk woord geopend, waarna de heer P. de Bruin Sr. In een korte rede het leven en werken van Heyermans heeft geschetst. De „3 Holy Stars" hebben met bon zangnummers met guitaar- begeleiding medewerking ver leend. „Nut en Ontspanning" vierde een lustrum Ter gelegenheid van het 5-jaxig bestaan van haar onder-afdeling The Jolly Makers-band, heelt „Nut en Ontspanning" Zaterdagavond in Musis Sacrum voor haar leden opgevoerd het toneelstuk „Bus kruit" van A. v. d. Lugt en A. Kloos. 'In zijn openingswoord heeft de voorzitter de heer L. Visser de jubilerende b^id met haar eerste lustrum gecomplimenteerd en er op gewezen, dat de samenwerking tussen toneelafdeling en band pri ma was, en dank gezegd voor de medewerking, die de band steeds bij uitvoeringen verleende. Bloe men werden aangeboden. De opvoering van het stuk is zeer goed geslaagd en heeft de lachspieren van het Publiek in werking gezet. Een bijzonder woord van waardering komt toe aan de heer H. B. de Smits, die veertien dagen geleden plotseling de regie op zich moest nemen om dat de oorspronkelijke regisseur het bijltje er bij neergelegd had. Na afloop was er een gezellig samenzijn -onder leiding van de jubelerende band. AmmerstolSchiedam 2—2 Schiedam maakte gisteren de ver- re reis naar Ammerstol. Zoals ge woonlijk zgn uitwedstrijden in die kleine plaatsjes niet gemakkelijk, en dit was ook ditmaal het geval, hoewel het een zeer sportieve strijd is geweest De thuiscluo werd enthousiast aangevuurd door haar talrijke supporters, en dit enthou siasme wa3 er ook de oorzaak van dat de Schiedamse verdediging tweemaal overrompeld werd, wat een lelijke tegenvaller was. Echter nog voor de rust maakte Schiedam binnen twee minuten 2 doelpunten door Kins en v. d. Touw. De stand was weer gelijk. Na de rust hielden vurig 'enthousiasme en betere tech niek elkaar in evenwicht, en_ onder grote spanning kwam het einde. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, z- v. C. van. Bellen en A. Vrauwdeunt, Adrianus J-> z» v. A- J. Guldemond en A. M. van Nieuwkerk. Anna E. M-, d. v. P.J. Ham en W. F. M. v. Mil. Margaretha J., d. v. F. Middelkoop en A. A. Oirwerkerk. Jan, z. v. P* K. Noten boom en G. H. v. d. Berg. Teums, z. v. T. Keuzenkamp en W. F. Dróge. Overleden: C. J. Kroon, 68 jaar; J, Notenboom, 42 jaar; H. de Kos ter, 75 jaar. VISSEBUBERICff® SCHEI VESTINGEN SCHEVENINGSN. 27 Dec. Binnen van de KanaalvitóerÜSch 342. Sch 140. Sch 63 Sch 225 Sch 6. Sch 99. Aanvoer circa 400 kisten Kamuüharing. Notering verse KanSring S 18-/ 21.80 per kist van 50 kilo. staande uit de heren mr W. J. Peek, mr P. van Bochove, wethou der dr A. Hoogendyk. geneesheer dr P. J. van Edt, directeur van het abattoir J. H. van Veen. commis saris van politie H C. Dekker, di recteur van gemeentewerken en Th. J. L v, d. Berg, fabrikant en raadslid, een rondgang langs de cïra duizend dieren van de meest uiteenlopende vorm en kleuren. Vooral de burgemeester vergezeld door ziïn zoontje, toonde zich zeer geïnteresseerd en verbleef lange tijd onder de fokkers, die uit alle streken van het land met inzendin gen waren gekomen. 2000 bezoekers De tentoonstelling is in alle op zichten uitstekend geslaagd. Circa twee duizend stadgenoten en lief hebbers van ver daarbuiten zijn Zaterdag. Zondag en Maandag in de voetsporen van het comité ge treden, „boven alle verwachtingen" zo deelde de secretaris van Nieuw Leven de heer Willebrandt ons na afloop mee. Ingewijden spraken al len hun lof uit over de organisatie, de keurig verzorgde inzendingen en de tentoonstellingsruimte fde restauratie van het oude beursge bouw was hiervoor speciaal uitge steld). De medewerkers hebben veel eer van hun harde werken ge had. De ontzaglijk grote ruimte van. de St. Janskerk was Maandag, middag tot de laatste plaats bezet toen Schiedams Mannenkoor „Or pheus" er het kerstconcert gaf. Ook op dit concert heeft Gijsbert Nienwland getoond het hoge ni veau van de zangcultuur, dat dit koor in de laatste jaren bereikte, volkomen te kunnen handhaven. Orpheus" heeft mets ingeboet aan homogene koorklank, leven dige voordracht en zeer ver zorgde expressie De tenoren zijn smetteloos waar het klankschoon heid betreft en zelfs wanneer de hoge kopstemmen aangewend worden, bezitten deze een grote draagkracht en een fraaie glans, Gijsbert 'Nieuwlana r is- boven dien een dirigent die van. het een voudigste lied het programma vermeldde koorwerken van toe passelijk karakter een boeiend geheel weet te maken: geen dé tail ontgaat hem en de melodi sche waarden der stemmen krij gen steeds de vereiste belichting en accenten. Grote waardering kan men ook hebben voor de begeleidingen van., de organist Jacq p. Bekkers. Van zijn ver verwijderde plaats af volgde hij met grote accuratesse. In zijn soli, o.a. het derde koraal van C, Franck, gaf hij blijk van een fijnzinnge muzikaliteit. Van de solisten imponeerde Henk Do- rel vooral met zijn warme en krachtig ontwikkelde bariton. Dora Schrama leat wat stem- middelen aangaat eveneens veel moois horen. Het feit echter, dat zü bö intonaties van grote inter valsprongen de toon steeds even bij moet trekken, is toch oorzaak, dat men niet in gelijke mate als bij de bariton kan genieten van haar voordracht. AD INTERIM. Tentoonstellingen: Stedelijk Museum. Hoogstraat: Da 10—5 Zo. 25 uur. Rotter damse Kunstenaarssociëteit. Films; Passage. Da 2, 7. 9 30 u.. (Do avond geen voorst J: Abbott en Cosiello zwaaien af. Monopole. Da. 2, 7, 9 u: Gunfigh- ters (14 j.). Bijeenkomsten: 29 December, Passage-theater, 8 uur* Tweede avond A.N.M B. 29 December Ver. lokaal. 8 uur: D.O.K.-fxlmavond. FILMAVOND D. O. K. Donderdag organiseert de Chr. Gymn. Ver. D. O. K_ een filmavond in het Verenigingslokaal. Vertoond wordt de geluidsfilm van het op treden van bet Neder 1. Chr. Gymn, Verbond op de Jubote Arnhem. Verder staat op het programma de film van de Olympische dag te Am sterdam en een muziekfilm van Tos- canint. De bijeenkomst vangt aan om acht uur. DAMCLUB „SCHIEDAM" Vrijdag speelde Schiedam 2 haar derde thuiswedstrijd tegen V.D.V. 3 en verloor van de Vlaardingers met 9—11 .De uitslagen hiervan luiden: Schiedam 2—V.D.V. 3 IC de BloisP. van Veelen A, v. d. Moer— L. Soeteman M. Cotï—C. van Veelen D. MastK. Oudheusdeu A. VerberkG. Hofman B. v. d. Hull—J. J. Voerman P, van Noordennen H. Kwakkelstein T. Visser—P. Haddeman J. Lening—P. Rudding I. VisserC. Heykoop Bordenwedstnjden: J, C. OninkJ. de Wilde J. LeveringA. Struik 0—2 1—l 0—2 1—1 1—1 2-0 2-0 0—2 0—2 2-0 0—2 1—1 ROTTERDAM Sobere kerstviering in Rotterdam De Rotterdammers hebben de Kerstdagen over het algemeen vrij sober en huiselijk doorgebracht. Het is goed te merken dat er min der geld onder de mensen is. De kerstbomen waren vrij duur en het gevolg is geweest dat er niet zoals de handelaren hadden verwacht een tekort van 20.000 bomen was in de stad. maar dat er zelfs nog honderden over waren. De optimistische verwachtingen waren gebaseerd op de vlotte ver koop van een jaar geleden. In de winkels zijn echter veel kerstartikelen verkocht, De sorte ring was groter en de prijs lager dan vorig jaar. Vooral kaarsjes en kaarsenhouders zijn zeer vlot ver kocht. Hieruit zou men kunnen af leiden dat vele gezinnen uit zuinig heids overwegingen wel kerstkaars jes hebben gebrand maar dit niet in een kerstboom. De bioscopen hadden het bijzon der druk maar de café's en restau rants denken met enige weemoed terug aan de goede tijd van enige jaren terug, toen het publiek het geld nog liet rollen. Men kijkt weer terdege naar de prijzen. Een hele fles wijn aan tafel vindt men te duur zei ons de gérant van een bekend restaurant. De verteringen zijn lager dan een jaar geleden. Vele mensen hebben thuis een kerstdiner aangericht. De poeliers hebben dan ook niet te klagen ge had, Maar aan restaurants hebben zij minder verkocht dan andere ja ren. 1162, De slaven in de tanks doen gewillig, wat Lupardi hun va zijn dirigeerzender be veelt Rob kijk! in de rutme cockpit van to'n machine zijn ogen uit en begrypt met, tme de geleerde er in is ge slaagd deze ingewnckei de voertuigen met be hulp van zijn legertje marionetten-arbeiders te bouwen En wat is Lupardb toch van plan? De tanks hebben zich in beweging gezet en voor zover Rob het kan waarnemen rollen ze nu in een lange rij door de ondergrondse tunnels Nee, dit is geen experiment meer Lupardi voert een plan uit, dat hij kennelijk jarenlang heeft voorbereid Rob heeft er geen idee van, waarheen de tocht j gaat Ononderbroken rollen de tanks voort, dwars door de ingewanden der aarde, voort gedreven door atoomenergie Soms duiken ze onder in reusachtige ondergrondse zeeën, dwars door sterke stromen, om dan weer te verdwij nen in donkere, eindeloze holen, stijgend en dalend maar steeds ver, ver onder de aard oppervlakte blijvend- Wijkraad Hoek van Holland Bij de behandeling van het voor stel inzake nieuwe straatnamen beeft de wijkraad van Hoek van Holland in hoofdzaak grote mannen uit de 16e en 17e eeuw vernoemd. Ook naar de stichter van. de Zuid- faollandse Tleddmgmaatsehappij werd een straat genoemd. Naar aanleiding van eeti schrijven van de kunstharsfabriek „Syrnus" werd uitvoerig gesproken over de onbewaakte overweg aan de Slacht- huisiveg. Tevens kwamen ter tafel een brief van de politie-comman- dant en een van de Spoorwegen, in'welke laatste de Spoorwegen zich beleid verklaarden.» niet «en bewa king, maar een- flikkerlicht-instal latie te plaatsen, voor rekening van de „Syrnus"' voor ƒ25,000. De wijk raad zal dit voorstel bij B. en Wl aanhangig maken. Geen geld van Joodse onderduikers Naar aanleiding van. het bericht over de verduisteringszaak in ons blad van 23 dezer, waarin sprake is van dc arrestatie van twee oud- illegale figuren, deelt men ons thans van bevoegde zijde mede, dat de heer S. zich niet heeft vergre pen aan gelden of goederen afkom stig van Joodse onderduikers- De wijdvertakte organisatie van S. heeft in de oorlog uit volkomen vrije giften van derden, wier na men men niet kent (dikwijls kwam het geld anoniem binnen), raülioe- nen ontvangen, teneinde hiermede onderduikers te verzorgen. Aan het einde van de oorlog was van dit geld een bedrag over. Er waren toen geen onderduikers meer en dit geld moest worden afgedragen aan de Nederlandse staat. Een gedeelte van dit geld heeft S. erkend, zich te hebben toegeëigend. Metz gaat uitbreiden De N.V. tapïjthandel v.h, wed. G. Metz en Zonen heeft haar étalage- en verkoopruimten aan de Nieuwe Binnenweg 179172 belangriik kun nen uitbreiden, aangezien zij de be schikking heeft gekregen over de ruimten van de aangrenzende pan den, die tot dusver bij het dames- modemagazijn D K C in gebruik waren. De thans nieuw ingerichte étalages maken een keurige indruk. Eind Januari gaat de firma Metz haar pand geheel verbouwen en ook het aanzien van de gevel zal dan totaal veranderen en worden geüni ficeerd. Men hoopt in het voorjaar met deze verbouwing gereed tezïja. Peter Leeflang, een 14 maan den oude immigrant uit Nederland, is Zaterdag overleden aan de ge volgen van koolmonoxyde-vergifti- ging. Zijn ouders en bracr Hubsrtus zijn in een ziekenhuis behandeld. In Nederland heeft de familie ge woond op Futselaan 28, Rotterdam. Het ontwerp van wet tot verho ging en technische wijziging van de omzetbelasting heeft de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Znïd-Holland In het geweer ge bracht. In een schrijven, gericht tot de Tweede Kamer vestigt zii de aandacht op de „funeste gevolgen, welke het in ons land geldende stelsel voor de heffing van deze belasting heeft voor de midden stand." Talrijke kleine handelaren en mj- veren raken steeds dieper in de put als gevolg van. het feit, dat velen van hen dikwijls niet op tijd de_ om zetbelasting-gelden voor de fiscus gereed hebben liggen. Bovendien brengt de omzetbelasting een hoe veelheid administratie mee, welke door de kleine man van zaken een voudig niet kan worden verricht De aanhangige voorstetien verergeren dat kwaad nog, aangezien er een tendens bestaat tot verscherping van de gecompliceerdheid van het omzet- belastingstelsel. „Ome Kamer overdrijft niet, wan neer zij constateert, dat uit de krin gen van het kleine bedrijfsleven kreten van wanhoop opstijgen over de dwangpositie, waarin deze groep van zakenlieden is geraakt, sinds tijdens de oorlog het beginsel van de eenmalige heffing is verlaten. r De 'ellende, welke de belasting voor die kleinhandelaren meebrengt, zou vervallen, wanneer de eerste prijs, die van de producent, het uit gangspunt dus van alle verdere prijsvorming, de volle belasting reeds omvatte. De contr&le zou eenvoudi ger Worden. Hoe groot de bezwaren hiertegen ook mogen zijn, de toe stand, welke het huidige 'stelsel schept, leidt rechtstreeks naar een impasse,.-waaruit onze Kamer geen. uitweg meer ziet" Zes concerten Op het tweede Phüharmonische Debutantenconcert waren ditmaal twee pianisten aan het woord. t.w. Boukje Land en Jan de Man, Boukje Land vond in Beethoven's derde concert alle gelegenheid haar pianistiek die uitmunt door een goede techniek en een gedifferenti eerd toucher te demonstreden. Wel miste men in haar interpretatie de diepte, het hartstochtelijke Beetho- veniaanse karakter, en anderzijds ook wel de rust maar al met al was het een weergave die heel veel be loften voor de toekomst insloot. Jan de Man heeft in korte tijd door zijn zeer opvallende pianisti sche eigenschappen sterk de aan dacht op zich weten te vestigen. Naar aanleiding van zijn recital, dat bij enige weken geleden gaf heb ik in deze kolommen die eigen schappen gereleveerd en er tevens op gewezen, dat zijn spel nog wel aan uitbeeldingskracht zou kunnen winnen. Ook thans bleef dit een wens, want in zijn vertolking van Chopin's eerste concert miste men de grote romantische^ spanningen die Chopin's muziek in zulk een sterke mate bezit. Het bleef bij een knap doch koel. bijna zakelijk mu siceren. Het orkest onder Flipse kon men bewonderen in het voorspel Lohen grin van Richard Wagner, dat de overgang van Beethoven naar Cho pin vormde. Het Christelijk Mannen-, Dames- en Knapenkoor ..Vreewijk" alle on der leiding van Laurens van Win gerden gaven Zaterdagavond in de Breeplem-kerk een concert waar voor grote belangstelling bestond. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet met een aandachtig luisterend publiek En deze belang stelling was dit concert zeker waard, want het afwisselend sa~ mgngëstelde progfamem werd door de koren muzikaal' ën goed ver zorgd uitgevoerd. Alleen toonde het knapenkoor zich enige malen on zeker in een lied in de bewerking van Van Wingerden „Hoe zal ik TJ ontvangen" en ook een enkele maal ■wel in „Ere zij God" van E. Wettig Weissenborn. Bovendien waren over het geheel genomen de kna penstemmen te zwak ten opzichte van de klank van het mannenkoor. Overigens echter een prijzenswaar dig concert. De organist André Verwoerö verleende medewerking. Hij toonde zich m de begeleidingen en in enige soli een begaafd musi cus. Vier concerten vroegen gisteren de aandacht. Om te beginnen gaf de zangeres Helena Quïspel in Ons Huis een recital gewijd aan kerst liederen. Ik hoorde haar in het ge deelte voor de pauze, dat bestond uit Drie Oud-Nederlandse liederen en verder uit liederen van Bach. Peter Cornelius, Willem Pijper en F. Darcieux. Het optreden van Helena Quispel, heeft gemengde indrukken nagela ten. De zangeres bezit ongetwijfeld van nature een mooie alt, maar deze dient vooral in het hoge regis ter nog te worden ontwikkeld. Een gebrek aan techniek is vervolgens ook het optrekken van de toon, d§t voaral bij de lange tonen storend werkt. Doch dit zijn tekortkomin gen. die door nauwgezette studie kunnen worden overwonnen en ge zien het feit. dat Helena Quispel wel blijk gaf te weten waar het bij interpretatie van het lied om gaat, kan men met belangstelling haar verdere ontwikkeling tegemoet zien. Hans Schouwman toonde zich weer een begaafd begeleider, Rotte"s Mannenkoor onder lei ding van Jos. Vranken gaf tezeif- der tijd een. concert in de Remon strantse Kerk met medewerking van Spangens Koor onder leiding van zijn nieuwe dirigent Piet Ket ting. Een concert van uitmuntende vocale hoedanigheden. Rotte's Man nenkoor deed zich van zijn beste zijde kennen ïn composities o.a. van da Vittoria, Archar.gelsky Applet- scheief en Benjamin Britten (van de laatst genoemde componist ging in eerste uitvoering Balulalow een aantrekkelijk klinkend werkje) en Diamant. De klankproductie vol deed aan hoge eisen en uitstekend verzorgd waren ook de dynamische schakeringen. - Bepaald fraai zong Spangens' Koor. Eert bewonderens waardige prestatie leverde het bij voorbeeld in hef prachtige Hodie Christus Natus est van Sweelinck en in niet mindere mate ook ïn een aantal werkjes Gevaert en een tweetal in de bewerking van Piet Ketting, De organist Ferd. Timmermans wisselde het programma af met de voordracht van de variaties van F. W. Berger, Het Fhilharmonisch Orkest voer de 's avonds in de Koninginnekerk een programma uit, dat geopend werd met een klankvol gespeeld Concerto Grosso nr, 8 (Weibnachts- konzert) van Corelli. Met het Phil- harmonisch.koor bracht het een deel uit de cantate nr. 61 van Bach en het Ave VerUm Corpus van Mo zart ten gehore. Een vertolking die in vocaal en instrumentaal opzicht zeer vermocht te voldoen. Mozarts graduale „Sa'ncta Maria" moest van het programma worden geschrapt omdat er van de zijde der Gecom mitteerden tot de zaken der Ne derduitse Hervormde Gemeente te elfder ure bezwaren werden geop perd tegen de uitvoering van dit werk. In plaats hiervan werd Ra- baud's Egloque gespeeld. Over de vertolking van dit werkje evenals over het optreden van Cor de Groot die tor slot het vijfde uiano- concert van Beethoven voordroeg, kan ik geen verslag uitbrengen omdat in de Nieuwe Zuiderkerk ook nog d<* organist Piet van den Kerkhoff en de Zwitserse zanger Matthias Vogel concerteerden. Over het spel van Van den Kerk hoff valt ook thans weer mets dan goed te vermelden, Naast werken van Handel en Bach speelde hy Variations sur un Noël Angevin van G. Litaize en La Nativité van J. Langlais. interessante muzieken met een eigen idioom, die ondei de vingers deze organist zeer boeiden. D& bariton Vogel beschikt over een goed geluid, dat hij echter nog niet weet te gebruiken. Zowel in 't hoge als»het lage register mist hij alle technische beheersing. Boven dien wordt de zang vaak ontsierd door een te zwaar en langzaam vi brato, Het meest had een tweetal liederen va nHugo Wolf hieronder te lijden. Ook de eenvoudige kerst liederen klonken allesbehalve gaaf. HERMAN VAN BORN Korte storing op het electrisch net Vanmorgen omstreeks kwartover acht is er een korte storing opge treden in het stroomvoorzienings- net in Rotterdam.'De lampen gm- gen uit of brandden zwakker, ter wijl eiectromotoren in fabrieken en in tramwagens uitvielen. De juiste oorzaak van de storing is nog niet bekend, aldus de G,E.B.-direetie, hoewei reqda vaststaat, dat ze iniet in de centrales is opgetreden, maar in het.koppelnet. Kersttentoonstellingen In muaetim Boymans werd Zaterdag middag de reeds in ons blad aangekon digde tentoonstelling Tekeningen van Franse meesters van Fouque* tot Cézanne officieel geopend door burge meester Oud. Aanwezig waren vele officiële personen.'waaronder de Franse ambassadeur. Jonge Rotterdamse beeldende kunste naars exposeren ln het voormalige raad. huls van Overschie. Zaterdagmiddag Is deze tentoonstelling geopend door de heer mr. N. C van Mastrigt, voorzitter van de wijkraad Overschie. De expOHi- tie, die wordt gehouden onder auspiciën van de Hotierdamsche Kunststichting en de wijkraad Overschie, zal tot en met 7 Januari dagelijks van 10—5 uur en van 7—9 30 uur zyn te bezichtigen. Amateur-fotografen van de vereniging Rotterdam hielden hun traditionele Kerstten toonstelling in een der zalen van de Academie. Vele foto's getuigden van een hoog peil wat betreft compo sitie, vlakverdeling en techniek. Eerste prijswinnaars waren: Groep juniores, P. J, Charpentler; groep seniores, J. N. Karxeman; hoofdklasse, G. H, Wage naar; vakklasse, St. Zoetmulder. Ramblers in de Rivïèrahal De voorstelling van de Ramblers, waarvoor Het Rotterdamsch Parool ge reduceerde prijzen had gegeven, mag wel ais geslaagd worden beschouwd. Het programma was als altJjd. buiten gewoon goep. verzorgd en gezellig. Dat Marcel ThieJemans zo nu en dan eens over zjjn Engels struikelde nam nie mand hem kwalijk. Ook de nieuwe showman Louts Marcel oogstte veel succes. Wfj kunnen wel zeggen, dat er niemand ernstig bleef bij zijn creatie van de beroemde Italiaanse dirigent „Luigi Marcelli". Eén van de nummers, die er ook heel goed ingingen bij het publiek, waren de Ragtime Ramblers, een kleine Ramblersbezetting. die te zien gaf hoe een jazzband er dertig jaar geleden uhzag Wim Foppmk dééd het heel gend nis pindachinees, die m Hong kong verzeild raakte. Velen venden het dan ook erg jammer toen het bekende „Maar wij komen terug..." klonk, maarook hier was een leuke ver rassing, want reeds na een halfuurtje waren ze terug voor de radio. Vleugel tjes zegt u7 Welnee.... gramofoon- platen! Pianoconcert'in Odeon Het bleek gisteravond, dat de geheel gerestaureerde Schouwburgzaal van Odeon ook wat de acoustlek betreft er op vgoruit is. gegaan. Het concert, dat het plano-duo van André de Raaf en Jacques Schutte er gaf, kwam alleszins tot zijn recht. Jammer was alleen, dat de vleugels min of meer ontstemd waren. Het programma was zeer ge varieerd en omvatte onder meer werken en werkjes van Chopin, Schubert, Llazt, de Prélude in da van Rachmaninoff, het Warsaw Concerto van R. vhddinsell de Rhapsodie in Blue van Gershwin en een walsparafrase van Joh. Strauss. Medewerking verleende tevens de alt- zangeres Lien Korter, die onder meer enkele negro-splrltuals ten gehore bracht. Er was weinig ruchtbaarheid aan dit concert gegeven, waardoor de opkomst van het publiekminiem was. Rotterdam en het verkeer Het Bureau van Statistiek dor gemeente Amsterdam publiceerde vergelijkende cijfers met betrek king tót de verkeersongevallen ge durende de eerste helft van 1949 in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, Het totaal aantal ongevallen be droeg in deze drie gemeenten resp.: 4710. 3749, 3267; totaal aantal slacht offers: 1066, 857, 838. Hiervan wer den gedood:- 27, 28, 15. Ernstig ge wond: 351, 356, 4L Rotterdam hoeft dus Ret. hcogste .aantal verkeers slachtoffers. Over Andre Verwoerd, organist van de Grote Kerk te Overschie, is in deze kolommen reeds meermalen waarderend Beschreven Voor het concert, dat hij gistermiddag gaf, had de organist, die zijn program ma's uitstekend pleegt samen te stellen, de keuze van zyn nummers uiteraard aan de Kerstsfeer aangepast, en wist ook tharta met enige interessante wer ken voor de dag te komen. waarvan opviel de heldere,' doorzichtige registratie. Een goede gedachte was het voorts het koraal Von Htmmel hoch da komm' Ich her in de bewerking van een drietal orgel meesters, nl. Pacheibei, Zachau en Reger te doen horen W3ar- by aardige vergelijkingen konden wor den gemaakt, b v. hoe de Cantus firmus btj de eersto twee componisten duide ut. te onderscheiden was, doch bij Reger in de chromatiek van de omspelende stemmen als het ware verdronk Van de verdere uitgevoerde werken willen wij nog noemen de Toccata van Th Dubois, die met elan werd vertolkt. Solistische medewerking verleende de sopraan mevr. J Schut-Hogenbirk, die een warm gettmbreerde stem bezit. Zij liet zich horen in een aantal Kerst liederen van Retmann en onderschei dene Nederlandse can ponisten Over de uitspraak van het Middelnederlands kan men met haar van mening verschillen, doch door haar beheerste techniek en rustige voordraent wist zij de gewenste Sfeer te scheppen. AD INTERIM Bevorderingen bij de politie De inspecteurs, de heren H. C. J. Duindam. P. Dykxshoorn, P. Kruit, W. G. Verveld, W. van Wijngaar den en J, C. Wolthuis zij'n bevor derd tot hoofdinspecteur van poli tie, ambtenaar tweede klas. „Je reviens" Vorige week is onder grote be langstelling in de Sehietbaanïaan de schoonhei is salon „Je reviens" geopend in bft winkelpand op no. 25, dat hiervoor tot een zeer moder ne en-comfortabel ingerichte zaak is verbouwd. Het interieur, in lich te kleüren uitgevoerd, ycjrmt 'een smaakvol geheel metdé" "étalages, die opvallen door eenvoud van de coratie, ,i Examens Aan de Rijksuniversiteit té Deiden daagden voor het doctoraal examen Nederlands recht de heren R. Glazener en H. J. Dcrks, beiden uit Rotterdam. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is voor het semi-arts-exa- men geslaagd de L. y, d. Pol te Rotterdam. UIT DE OMTREK OVERSCHIE Het bestuur van de Overschiese Bridge Club Is gewijzigd. Voorzitter is de heer A. de Rijke Sr., secretaris H. Joukema. Overschiese Dorpsstraat 76a en penningmeester b. Dorsman. Voortaan zal gespeeld worden Donder dageavonds in. het café-restaurant V. d. Akkers, Rotterdamse Rijweg 128. Ongeluk met dodelijke afloop te Nijkerk HIJKEKK. Zaterdagmiddag, omstreeks half vijf gebeurde op de Oosterstraat een ongeluk met do delijke afloop. Het 17-jaxige meisje B. liep met het 2-jarige dochtertje van de fam. S. uit de Holkerstraat aan de hand op het trottoir. Een. vrachtauto, die vlak langs het trot toir reed raakte met de laadbak de 17-jarige B. die hierdoor kwamte vallen en in haar val de tweejarige^ S. meesleurde. De kleine raakte" met het hoofdje tussen de trottoir band en het rechterachterwiel be klemd. Het moet vrijwel op slag zijn gedood. Dr F. H. van Lent, die spoedig aanwezig was moest dit helaas constateren. De 17-jarige E. bekwam geen letsel. Prinses Wilhelmina bezocht petekind SPAKENBURG. Zaterdag- morgen bracht Prinses Wilhelmina in de Hoekstraat een kerstbezoek bij haar petekind Aartje Wilhel mina KorlaarVedder. Nadat H.K.H. ongeveer een half uur bij haar petekind had vertoefd, begaf zij zich naar de gereedstaan de auto en reed onopgemerkt het dorp uit. Niet voor iedereen waren de Kerstdagen dagen van geluk. De dood verstoorde op vele plaatsen op gewelddadige wijze de feestvreugde en dompelde gezinnen in rouw. Acht en dertig personen wer den gewond, waarvan achttien zeer ernstig, toen de vloer van een bio scoop m het Italiaanse plaatsje Ge- rota inzakte, waardoor alle toe schouwers in de kelder terecht kwamen. In de V. S. kwamen 212 men sen om het leven, waarvan 146 per sonen bij verkeersongevallen, 29 door brand en 2 btj vliegtuigonge vallen, terwijl 35 het leven lieten door andere gewelddadige oorzaken. Drie Chinese vrouwen werden doodgedrukt en 14 gewond in het gedrang voor het huis van de mil- lionnair Ko Ho Ning te Macao, toen deze Kerstgeschenken aan de armen van de stad uitdeelde. Achttien personen werden ge dood toen tydens een storm op de Rode Zee een inheems vaartuig, een zogenaamde „Dhow" kapseisde. Een negental personen kon worden ge red. Twee personen werden gedood en minstens zes ernstig gewond toen een gasbuis explodeerde, waardoor een hotelletje te Ris-GrangU'- 25 km ten Zuiden van Parijs, vernle'd. werd. Vier kleine meisjes zijn tijdens de Kerstviering in het kindertehuis Buchen bij Lubeck om het leven gekomen. Eén van hen liep tegen een kandelaar aan, waardoor de kaars eruit viel. De kleertjes van het meisje vatten vlam. Zij was zo geschrokken, dat zij naar de andere kinderen snelde, wier kleren ook vlam vatten. Voor vier van de meis jes kwam hulp te laat. Nederlandse sleepboot aan de grond gelopen NORDERNEY. De NederlancL s e sle ep boot';.R*S,Cj21V: van de Ko ninklijke Marine, die In-Den Helder thuishoort, is Vrijdag jJ, ter hoog te van Nbrdemey ten gevolge van de dikke mist aan de grond gelopen. In de afgelopen dagen ztfn pogingen ondernomen het vaartuig vlot te brengen,, die echter mislukten door hevige stormen. Een reddingboot uit Norderney heeft de bemanning van zestien personen in de nacht van Eerate op Tweede Kerstdag aan boord genomen. De huidejaardag van mevr. Roland Holst mooi gevierd AMSTERDAM. Henriëtte Ho- land Holst heeft haar 80-ste verjaar dag in haar rusthuis aan de Van Eegbenstraat tamelijk rustig kunnen vieren. Enkele familieleden, onder wie de dichter Adriaan Roland Holst, zochten haar op, drie AXC.-ers kwa men haar bloemen brengen, terwyl buiten opgestelde AJ,C.-e.rs een vaandelgroet brachten. In bet Concertgebouw spraken, buiten aanwezigheid van de jarige, Tom Rot. prof. Banning, Jef Last en Sam de Wolff over haar grote litte raire, sociale en politieke verdien sten. Zij werd een profete, een mes- siaanse figuur en een der grote moe ders van het socialisme genoemd. Nel Oosthout droeg voor uit Thomas More. Tanker gestrand in de Zandkreek VTHSSXNGEN. De olietanker ..Shell V", dis door de Zeeuwss wa- teren op weg was naar Vliasingcn, is Zaterdagmorgen bij het lichtpunt Wulpenburg in de Zandkreek ge strand. Een boot uit Vecre heeft tien ton olie overgenomen. Zondag is de „Shell V" daarop op eigen kracht los gekomen. VLÏSSINGEN. Op de* avond van Eerste Kerstdag is de gehelo provincie Zeeland gedurende een half uur van vier minuten voor zeven tot half acht verstoken ge weest van electrische stroom. In de centrale van de Provinciale Zeeuw se Electriclteits Maatschappij was een generator defect geraakt. Men heeft op een andere generator moe ten overschakelen, waarna de sto ring was opgeheyen. Dinsdag 27 tm. Donderdag Z9~Dec.'~ - (Technicolor) Een man kwam naar het westen om daar een we reld van misdaad en bedrog te vinden. Toeg. 14 jr. Te koop aangeb. electr. was machine. Fr. Haverschmidt- laan 46. Glasplaten voor ronde tafels en 'theemeubelen, glas in lood, verzilveren V. vérweer- de spiëgela en' moderniseren', autoruiten, enz. Advies gra tis. v. Loopik's Glasindustrie Boterstraat 39, Schiedam, tel. 68945.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2