pheöen Zuidslavische guerilla's: fantasie der Cominform STADSNIEUWS Voor 50 jaar AGENDA Aldabi: even thuis, groot feest Bidaulf zal opnieuw vertrouwenskwes tie stellen Crisis in Syrië bereikt climax DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Eindelijk regen voor New-York Betere betrekkingen met het westen en amnestie voor gevangenen Ketelbinkie maakt kort' metten met Pietje Garry Davis ziek Oplichter-fantast belooft koeien met gouden horens Sluwe speculant op woningnood en emigraliezucht ontmaskerd H.Ï. De Beukelaar De Jonp's Houthandel jonge magazijnhuip 2 MANNEN Koeriersters Beij erlandselaan Op de BeyerJandselaan sloeggisterr jnlodag het paard van de melkbezorger X. M, B. lüt de Slaghekstraat op hoi. doordat Het: schrok van een passerende stoomtram. Het zat het dier niet mee want de baas had een ketting met een haak om het wiel gelegd, toen hij zijn klanten ging bedienen .Bovendien stond een eindje verder een agent, die: het beest bij de kop greep en" in een zij straat', leidde. Er kwamen geen persoon- HJkfl ongelukken voor. Een melkbus viel van "de wagen, waardoor 2Q liter melk verloren gnig. Woensdag 28 December 1949 -Votgens het ijsrapport der Zuid-HoZIandsche LLmereeniging, a/d. Rotterdam en omstreken, is de Kraiinpsche "Plas in het midden nog niet'betrouwbaar. Aan de kanten heejt het ijs evenwel een dikte van cm. iHerman Heycrmans' yjfet Ze vende Gebod" is den 23sien dezer voor de eerste maal gegaan in den Holtandseften Schontoburg te ".Amsterdam. Het eerste gedeelte speelt in Zeeland, het andere te Amsterdam. Tolstoi wordt beter. Zijn prouta ia er eindelijk in geslaagd om hem tcat bouillon en wijn te doen drinken, iets dat den hard- nekkigen vegetariër en geheelont houder een groote zelfoverwinning keeft gekost. H\j wordt nu buiten gevaar geacht. Brouwerij De Griffioen. De aflevering van, Bockbier is begon nen, (Adv,). Mono pole „Junfighters" Het is weer zo'n smeuïig verhaal van Zane Grey, dat ten grondslag ligt aan de film, die t.ejn. Donder dagavond te zien. is in de Monopole- bioscoop. Het gaat er heet toe in iet stadje, waar de toeschouwers met de held van het verhaal naar toe rijdt. Direct moet er al worden ont dekt, dat de beste vriend van de aan staande held oia zeep is gebracht en dat schept natuurlijk een heleboel narigheid, zowel voor de vriend ais voor al die kwaaie mensen in het stadje, want natuurlijk mag zoiets met ongewroken blijven. Voor de laatste bandiet echter aan de kant is gezet, gebeurt er genoeg om de toe schouwer zo nu en dan de rillingen over de rug jte laten lopen. Een heel lief en aardig meisje onontbeer lijk in zo'n verhaal zorgt voor eind. waar ieder zich van harte mee kan verzoenen, de held niet het minst. Dans-recital van Han Rijnbeek Enige maanden geleden verscheen in tie „"Wereldkroniek" een uitgebreid ar tikel Over de Nederlandse danseres Han Rijnbeek. Deze introduceerde in Neder land een nieuwe vorm van choreogra fie. n.L de dans op een gesproken tekst van- een gedicht, Ben van Eijsselstein, de bekende schrijver en danskenner. was aanvanke lijk zeer crftfseh t.o.v, deze vorm van dansen. Hij kwam spoedig tot het in- richt, dat dans en litteratuur niet altijd streng gescheiden kunstvormen zijn ge weest. Zij hebben in het Oosten, op Java, in China en in Japan een innig verband. De danseres Han Rijnbeek 'en de con verliet" Ben van Eijsselstein komen morgen. Donderdag 29 December, in de grote zaal van Musis Sacrum een ieci- tal met inleiding geven. Behalve voor leden van het K.C.G, ls er voor belang stellenden een aantal plaatsen beschik baar. De avoir", begint om 8 uur. Behalve op .literaire teksten zal Han Rijnbeek een groot aantal dansen op muziek van bekende componisten, voor al volksdansen, ten tonele brengen. STADSKRONIEK De kroniek van de dag ving Dinsdagochtend aan met een bot sing tussen twee auto's in de nabij heid van het Koemarkt-plein. De Rotterdammer H. week plotseling met-zijn auto: naar links uit, toen een hond op zijn pad verscheen, juist toen zijn stadgenoot De M. hem wilde 'passexen. Beide auto's liepen schade op. Om eén. uur viel bij de Wilhel- minabrug aan de Buitenhavenweg de 12-jarige schalier S. van een met balen stro beladen wagen. Met een auto van de G.G. en G-D. is de knaap naar het gemeente-zieken huis overgebracht. Hij bleek echter geen noemenswaardig letsel te heb ben bekomen en kon naar huis. Groene Kruis-gebouw in Kethel gaat open Het nieuwe wijkgebouw van de af deling Kethel en omstreken van Het Groene Kruis zal op Woensdag, 4 Januari, officieel worden geopend. Ter gelegenheid van deze opening is - er 's avonds om acht uur een bijeen komst in -het gebouw voor Chr. Be langen aan de Dorpsstraat. Het nieu we wijkgebouw is gevestigd in het pand Schiedamseweg 31 te KetheL UITSLAGEN "VEELOTING Men. verzoekt ons mede te delen, dat de hoofdprijzen van de ter ge legenheid van de grote tentoonstelling in de Koopmansbeurs gehouden ver loting, zijn gevallen op de nummers 1154 en 1516, De trekking, die onder politietoezicht plaatsvond, wees de volgende nummers voor de prijzen aan: 89 1990 252 1731 1710 2284 491 2453 439 1842. Ook de onderafdeling Toneel van de reïsvereniging De Zwaluwen zette een verloting op touw. Hier zijn de eerste prijzen voor de houders van de nummers 460 en 106. Burgerlij ke Stand Geboren: Clara J. J, M. dochter van P. J. van Raatj en J. C. M. Meijster; Magdalena H. M. dochter van P, J. van Baaij en J C. M. MeUster; Fieter E. z. v, F. E. Langeveld en C. H. Gerrets; T jar da M, dochter van H, Voogt en B. op t. Ends: Josef E. M. zoon van E. J. Bergmans en F, J. Smit: Henderika dochter van J. van der Werf en C, Haageveen: Gerardus zoon van C, C, Jansen en N. van Gerven; Marlnus Q. zoon van D. M_ Blom en H. Winter: Jacoba dochter van G. J. de Reuver en J. M. A. de Zwart: Johannes D, zodd van 1». X. Trom er en F. van Rij; Jan zoon van B. van der Zee en E, S. Mak;. Jan C. zoon van C, D. Blonk en E. HuckesteJn; Cornells J. zoan van C. D. Blonk en E.Huckestein: Johanna M. dochter van f5. Hulsman en X,-M. KITa; Cornelia F. C. zoon van L. C. van de Wjjgaart en D. Bockkom; Jan zoon van J. Krommenhoek en A. G. P. van der Hoeven. j Overleden: M. van der Tas, 66. jaar; 'C, A. van Dongen, 85 jaar, weduwe van H. van Gogh: J. Millecam, 59 jaar. T e nt c on stellingen: Stedelijk Museum. Hoogstraat: Da. 105 Zo. 2—5 uur. Rotter damse Kunstenaarssociëteit. Films: Passage. Da. 2, 7, 9.30 u„ (Da. avond geen voorst.): Abbott en Costello zwaaien af. Monopole. Da. 2, 7. 9 u: Gunfigh- ters (14 j.). Bijeenkomsten: 29 December, Passage-theater, 8 uur: Tweede avond AN.MJB, 29 December. Ver. lokaal, 8 uur; D.OJK.-fümavond. li OTTERDAM Zodra de Aldabi (van Nïevelt Goudriaan) binnen was heeft de A.(ldabi S£port) C(club ervoor ge zorgd. dat een van de weinige avonden die men in R'dam was vrolijk en feestelijk werd doorge bracht, want Donderdag wordt er weergevaren. Bovendien bestond de ASC twee jaar. De Golden Dancing in Rotter- dwndam-Zuid bleek het uitverko ren oord, om het feest voor be manning, vrouwen, verloofden en familieleden te vieren. Daan Hooy- kaas. begeleid door Koos van der Kleiden, nam de conférence op zich (om 4 uur 's morgens be hoorde hij nog tot de aanwezi gen!), Dancy van der Weerd's band speelde -en een tombola bracht er een grote spanning in, want wie zou de vette, nog leven de, kalkoen winnen? Die kalkoen was speciaal uit de binnenlanden van Zuïd-Amerïka meegekomen om dit bevissende ogenblik te be leven. Er werd gedanst en zorgeloos gelachen nu kan men er weer voor een hele poos tegen. Men kan gerust zeggen, dat „de, hele Aldabi er was en genoot." (Inges. Med.) ALLES VOOR OLIEBOLLEN EN LEKKERE HAPJES DE KORENBLOEM BROERS V E ST 99 PARIJS. De regering van Georges Bidault heeft weer een neder laag geleden in de „belastingen- strijd" welke hu al 37 dagen aan de gang is. De financiële commissie van de nationale vergadering ver wierp namelijk haar laatste com promisvoorstel, een poging van de minister van financiën Maurice Petsehe, de in de coalitie vertegen woordigde radicalen en conserva tieven tot elkaar te brengen. Zaterdagmorgen kwam Bidault met geringe meerderheid door een vertrouwensvotum heen. Taen ech ter de assemblee de begroting punt voor punt ging bespreken stuitte de premier weer op heftig verzet. Nu zal hij ten tweede male zijn toe vlucht nemen tot het vertrouwens- wapen in de hoop voor het midder nachtelijk uur van de 31ste Decem ber de begroting er door te hebben. Mocht de regering niet het beno digd aantal stemmen krijgen dan valt het kabinet. In de haven van Buenos Aires ligt het werk volledig stil tengevolge van een staking van de havenarbei ders. Zij eisen o.m. teruggave van het gebouw van hun vakbond, DAMASCUS. De regerings crisis in Syrië beeft het punt be reikt, waarop het leger het gehele regeringsapparaat moet overnemen of van elke politieke invloed moet s i zien. Leidende politici hebben open lijk verklaard niet te willen deelne men aan een regering, die onder contröle der militairen staat. Dit is de voornaamste oorzaak van de moeilijkheden bij de vorming van een nieuwe regering na de jongste staatsgreep van het leger, die onge veer een week geleden plaats had. Inmiddels heeft do Syrische con stituerende vergadering geweigerd het ontslag van president Hashim Atassi te aanvaarden. De president heeft zich daarop bereid verklaard zijn ontslagaanvrage in te trekken. Hij heeft Khaled Azem, oud-pre mier,' belast met de vorming van een nieuwe regering. De voornaamste oorzaak van de ongeregelde toestand in Syrië is ge legen in de oppositie, die vooraan staande IegerkrLngen voeren tegen het voorstel Syrië met Irak te ver enigen. Men gelooft aan de moge lijkheid, dat de voorstanders van deze vereniging hulp van een na burige Arabische staat zullen vra gen, indien de militairen de rege ring zouden overnemen, Palar uit wensen voor opbouwende samen werking new' YORK. Op het huis van Palar de ambassadeur der V.S.I. bij de Verenigde Staten, is gisteren het rood-wit van de nieuwe staat gehesen. In een toespraak verklaar de Palar onder meer: „De stichting van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië is buitenge meen belangrijk in het kader van de likwidatie van het koloniale stelsel in de wereld"'. Hij sprak voorts de wens uit, dat er een op bouwende samenwerking tussen In donesiërs en Nederlanders tot stand zou komen. 1163. Terwijl de man nen in de tank, waar Rob zich heeft verbor gen, onbewogen hun werk doen, probeert Rob het geheim van de ze raadselachtige expe ditie op te lossen. Maar hij staat voor een puzz le. Het enige, dat hü kan ontdekken, is dat de tocht ongeveer in West- Noord-westelijke rich ting gaat, want er is een electrostatïsch kom pas aan boord. En dat deze tocht een bepaald doel heeft, blijkt wel uit het feit dat de weg, die de tanks nemen, is afgebakend met lampen, die de vreemde op tocht de weg wijzen. Drie, vier dagen verstrij ken en de tanks moeten nu weL enkele dui2en den mijlen hebben afgelegd. Maar op de vijfde dag schijnt het einde van de reis in *t zicht Lupardi hen naar het middelpunt der aarde te komen, want het toerental van de machines of bereiken ze straks de aardoppervlakte weer? wordt lager gesteld. Rob heeft er nog steeds Maar waar dan? In Australië? In Azië? In geen idee van, waar ze zich bevinden. Stuurt 1 Afrika? Waar? NEW YORK. Sinds het voor jaar heeft het te New York niet zo hard geregend als gisteren. Vele New Yorkers kregen een nat pak, maar zü waren er blij om, omd3t de regenval een vermindering van het watertekort betekent. Het wa ter in de reservoirs is met bijna 2,8 miUioen kubieke meter vermeer derd. Tegelyk met de regen kwam de warmte. De temperatuur steeg tot bijna 16 graden celsius. Het was de warmste 27ste December, die ooit geregistreerd is. De meteoro logische dienst heeft voor de ko mende 24 uur opnieuw regen voor speld. Oudheidkundige vondsten in West-Galilea HAIFA. Israëlische archeolo- ten hebben bij onderzoekingen in e Arabische, dorpen van West-G.v- lilea een groot aantal graven uit de derde éeuw ontdekt. Een daarvan, gelegen bij het dorp Kafr, bevat de gebeenten van honderden perso nen, die ongeveer 17 eeuwen gele den begraven zijn, kruisen, bezet met edelgesteenten en goud. De geleerden trachten uit te maken of diö personen in oorlogen ai ten gevolge van epidemieën zijn over leden. BELGRADO. De Zuidslavische minister van binnenlandse zaken, Alexander Rancovic, die tevens het hoofd is van. de geheime politie In dit land, heeft, bij; de, behandeling van de begroting in het parlement ontkend, dat er guerilla-troepen in Zuidslavië tegen de regering in actie zijn. Er houden zich 297 voormalige Oetasjis (Kroatische fascisten) en Tsjetniks (Servische royalisten) in Zuidsla vië verborgen en dat is alles, wat de propagandisten van de Cominform er toe brengt van een ver zetsbeweging in Zuidsiavlë te spreken. "Voor het overige bestaan die verzetstroepen alleen maar in het ziekelijke brein van de Cominform. Rancovic zei voorts, dat de Co- minformlanden Zuidsiavië niet op de knieën, zouden krijgen en dat de arbeiders van de gehele wereld verbaasd waren over de aanval van de Sovjetunie op het socialis tische Zuidsiavië. Hij deelde mede, dat er een civiele luchtafweeror- ganïsatie is opgebouwd, welke thans 500.000 personen omvat en deed een beroep op de burgers zo veel mogelijk mede te werken aan. de uitbreiding hiervan. Tito en alle andere leden-van de Aardig jeugdtoneel voor 6000 kinderen Wie Pietje is? Wel, dat zott U eens moeten vragen aan de kinde ren, die in Luxor en Colosseum een beetje van hem gegriezeld hebben Was me die Pietje geen aardig jon getje en ook geen kanarievogel, maar een draak van een draak. Een draak, die Zijn verscheurende kracht had zitten in het puntje van 2ijn staart. Draak Pietje is in dienst van dr Sinister, een alchimist en tovenaar, die niemand minder dan Prinses Irene, de dochter van Ko-. ning "Winter gevangen houdt. De bewoners: .van Bibberdorp vinden dat helemaal niet leuk. Pen Kwen. de ijscoman van het eskimo-dorp verkondigt aan iedereen, dat hij die draak wel moris zal leren en prin ses Irene zal bevrijden uit de macht van die sinistere dr Sinister. Maar Pen Kwen speelt bet niet klaar, on danks al zijn mooie praatjes. De burgemeester van Bibberdorp roept ten einde-raad, de hulp in van-Ke telbinkie, de held van vele avon turen uit de Ketelbinkiekrant. Dat dit pientere jochie draken en ander ongedierte de baas is, heeft hij tal loze kinderen reeds vele malen be wezen. Dat hij tegen die tovenaar en. draak de hulp krijgt -van de ijs- fee, vermindert het ontzag voor Ketelbinkie in Bibberdorp en an dere-plaatsen, zoals Rotterdam, geen ziertje. Zésduïzend kinderen, hebben in Luxor eh Colosseum intens geno ten van deze kindervoorstellingen van de Parool-jeugdtoneelgroep. Wat hebben ze geschaterd om Pen «Kwen, die dwaze ijscoman, die ijs jes in de muil van draak Pietje stopte. Gegild van enthousiasme werd er, wanneer Ketelbinkie het toneel beheerste, met ziju optreden. Kleurige costumes en mooie decors verhoogden nog het genoegen, te kijken haar dit toneelgroepje van 6—14-jarigen. Lof voor de regis seur, de neer A. van Heusden," die met deze jongens en meisjes,, kin deren nóg, zoveel heeft weten te bereiken, regering waren aanwezig bij de behandeling van de begroting, die zonder dat iemand het woord vroeg werd goedgekeurd. Rancovic maakte bekend, dat de Zuidslavische regering besloten heeft aan meer dan 7000 gevange nen amnestie te verlenen. Sinas 1944, aldus de minister, zijn reeds 17.810 mensen in vrijheid gesteld, waarvan 3.463 gedurende het laat ste jaar. De misdaad in Zuidsiavië neemt geleidelijk af, behalve op economisch gebied, daar dé rijke boeren zich nog steeds hevig ver zetten tegen de collectieve boerde rijen. Ten slotte zei hij, dat Zuid siavië geen politiestaat was en dat de politieke politie volgens begin selen van menselijkheid te werk ging. De minister voor het mijnwezen vertelde, dat in de Sowjetunie ge kochte en betaalde machines van zeer slechte kwaliteit bleken te zyn; de minister voor de zware industrielichtte het parlement er over in, dat Zuidsiavië in 1949 to taal geen goederen had ontvangen van Hongarije, Roemenië, Tsjecho- slowakije en Polen, hoewel daar voor reeds betaald was en die landen zich contractueel verplicht hadden. De minister van defensie Gosjn- jak zei, 'dat de militaire uitgaven, met 12% zouden worden verhoogd om een eigen wapenindustrie op té-bouwen. Eduard Kardelj, de mi nister van buitenlandse zaken deelde mee, dat de betrekkingen met de Ver". Staten, Engeland en Frankrijk de laatste tijd heter zijn geworden, zonder dat de binnen landse politiek van Zuidsiavië daardoor werd beïnvloed. STRAATSBURG. Zondag avond werd Garry Davis op de brug naar Kehl plotseling ziek. Een dokter constateerde een klier- infectie en achtte opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. Vrijdag hoopt Garryweer in staat te zijn op een openbare vergadering in een der Straatsburgse theaters uit een te zetten, waarom hij wil trachten zonder papieren West- Duitsland binnen té komen. „Ik weiger aan te nemen, dat ik gevaarlijk ben voor de bezettings autoriteiten. Ik heb slechts over vrede gesproken en over verzoe ning tussen alle volkeren ter we reld", zei Garry op zijn ziekbed. Zijn volgelingen betrokken in zijn plaats „Die Wacht am Rhein" én plaastten een Kerstboom aan Gar ry's ziekbed. In Vermont wordt gehooid NEW YORK - Om één uur wees de thermometer gisteren in New York 60 graden Fahrenheit aan en brak daarmee alle vorige records. Op dezelfde dag in 1S36 was de temperatuur nog 9.1 graad onder het nieuwe record. Door deze hittegolf komen er be richten binnen over seringen die in knop staan in. Massachusetts, sui- kerahomen die sap geven in Ver mont en over hooien, in Middles- bury, Vermont. VLEUGJE TRAGIEK NIETS, maar. dan ook niets in deze kalme, bizonder ordelijke tramrit wees op enig potentieel/in cident.. Nee, daar zai voor de eeuwig naar tierelantijnen van het aldagsleven speurende' journalist van-het-leuke-stukkie geen brood in, geen droog. Zo op het oog. Geen beschonken grappenmaker vermaakte de een, de ander erge rend en prikkelend tot boze woor den, die zo licht kunnen leiden naar flinke-heibel met duwen en trekken en gecompliceerde woelig heden, die, met kennis van zaken gecomponeerd,, tot een lekker lees baar dingetje-van-de-dag. te ver dichten zijn. Geen humoristische conducteur, uit wiens mond je de woorden maar op te tekenen hebt om je le zers te eten te geven, de volgende dag. Neen, gewoon een stelletje vredi ge passagiers, niet te weinig en niet te veel en de dames allemaal een zitplaats. Eén man slechts, die de reis staande moest volbrengen, wel iswaar een grote, zeer dikke man, maar ik doe niet mee met die véle collega's van de sehertsrubrieken, die zo'n man'steevast als een grap pig persoon willen voorstellen alleen vanwege zijn corpulen tie. Zeker, die man was bizonder zwaar van bouw, buik en billen, maar" waf zit daar voor grappigs aan, vraag ik mij af, en wat kan het me schelen of hij zo rond ge worden is van het spek eten of het bier drinken. Neen,, ik zou u willen voorstellen die man met rust te laten en-u niet 'te amuseren ten koste zijner kilo's, maar eens verder met mij rond te kijken in die rustig voortrijdende tram. Als er Han tenminste één nog een beetje de moeite van het nader observeren waard is, dan is dat misschien die tengere, zeer preeïese heer op het hoekje van de voorste bank. Als u de laatste tijd naar de bioscoop geweest bent en wel meer bepaald het Arena theater bezocht hebt, zult u begrijpen wat ik bedoel als ik die- héér een soort Mr. Bel vedere zou willen noemen.-: Zo'n allerkeurigstsoort ijzeren Hein, zo'n tikje arrogante droge en pezige was die heer daar op het hoekje van.de eerste bank. Hij zat kaarsrecht en op zijn benige schoot had hij een grote kartonnen taar tendoos vrijwel waterpas gelegd. Met beide handen hield hij de doos met de kostelijke inhoud in de absolute horizontaalheid, zonder er nochtans hoegenaamd op te druk ken of in te knijpen. Ja, dat was nu eens een man om om een boodschap te sturen, als het ging om een boodschap in het fij nere. genre Maar wie ontloopt de speelshe^ den van. het lot als het zijn beurt is? Ongaarne beschrijf ik u de vol gende situatie, er is mij wel wat veel tragiek in gelegen, maar nü ik zover met u gekomen ben, hebt u recht op de rest; laat die dan in en in-treurig zijn. Om een. suffende schillenboer niet met kar en al te vermorzelen, moest de bestuurder zo krachtig remmen, dat de zittende passagiers schier van de banken schoten. Maar groter," veel groter was de aanslag op het evenwicht van de corpulente heer die stond. Die stond tot dé - hevige remschok hem deed"neerploffen, neerploffen op de schoot van Mr. Belvedere, misschien de enige heer in de hele stad die een grote taart in een ear- tonnen doos volmaakt zou kunnen vervoeren, maar die daar nu als eer?. kluchtfiguur uit een gooi- en smijtfilm onder de slagroom gespo ten werd door de immense druk van een machtig achterste DESIDERIUS. Italië's waardering voor ons werk in de Oost ROME. In de Italiaanse pers is het einde, van het Nederlandse bestuur in Indonesië met grote vreugde begroet. In bijna alle Italiaanse bladen verscheen in ex- tenso het verslag van de souverei- niteitsoverdracht te Amsterdam en te Batavia. De ring is thans gesloten, zo schrijft de Giomale della Sera. Van alle kolonisaties die ooit door blan ken tot stand zijn gebracht, was het Nederlandse koloniale rijk in Indonesië wel de meest grandioze en bewonderenswaardige prestatie. Het zou niet meer dan billijk zijn in de koloniale geschiedenis een eerste plaats te geven aan dat klei ne volk van zeelieden, van moedige pioniers en van onvergelijkelijke bouwers van een wereldrijk. Moge de jtaeuwe Indonesische staat de -samenwerking met Neder- land voortzetten, die zo rijke vrucht heeft afgeworpen, want de toegevendheid van Nederland waarmede het de verlangens van Indonesië tegemoet treedt zai ook andere resultaten moeten afwer pen, behalve het feit, dat- koningin Juliana het symbool vaii de vriend schap vorm,t tussen de beidé -thans gelijke staten.-'r[ Deskundigen uit de wijf; landen van het pact van Brussel Frank rijk, Engeland, Nederland. België en Luxemburg zullen binnenkort be sprekingen, voeren over een gemeen schappelijk: .televisie-systeem .voor deze staten. In hei voorjaar van 1949 werd in Rotterdam de 26.jarige Rotterdams® makelaar J. M. W. F. D. gearresteerd op verdenking van oplichting. Door te schennen met plannen voor de bouw van middenstandswonin gen, had hij het vertrouwen weten te winnen van een aantal Rotter dammers, die door het inbrengen van een bepaald, bedrag in- de stich ting „Ons Eigen Huis" later eigenaar van een villatje konden worden. De met veel tam-tam door D. In het leven geroepen stichting bleek ech ter een zeepbel te zijn, die op eén zeker ogenblik uiteenspatte! Na drie maanden voorlopige hechtenis werd D., inafwachting vzn de behande ling van zijn zaak; op vrije voeten gesteld. Niet in 't minst terneerge slagen door zijn fiasco, beraamde D. nieuwe plannen, eerst voor de bouw van woningen in Suriname waarvan niets terecht kwam. Kort geleden is hij opnieuw gestart, ditmaal kwam hü met een plan voor de dag, dat tientallen goedgelovige Nederlanders in een Peruaans avon tuur zou hebben gestort, wanneer de politie er geen stokje voor ge stoken had- De commissaris van politie, chef van de centrale recherche te Rot terdam deelt mee dat bovenge noemde D. aan het publiek ver kondigt, dat in- de Zuid-Ameri kaanse staat Peru zich berglanden en oerwouden bevinden, waarvan, een gedeelte 3DG.00D ha. door een Noord-Amerikaanse maat schappij zo uzijn opgekocht. Dit gedeelte zou toebehoord hebben aan een oud-Nederlandse familie. De maatschappij, die tot ontginning besloot over te gaan, zou D. als vertegenwoordiger voor Nederland hebben aangesteld. De taak van D. zou bestaan uit het werven van de nodige arbeidskrachten, voor zover deze althans de staf zouden vor men. Deze staf zou o.m. bestaan uit geologen, architecten, waterbouw kundigen, een medicus en ver pleegsters, die voornamelijk uit Nederland gerecruteerd zouden worden. Een klein gedeelte zou in België aangeworven worden. Als salaris werden b.v. voor een verpleegster bedragen van 300 tot 500 genoemd,, waarbij werd opgemerkt, dat de levensstandaard, in Peru heel wat lager zou zijn dan in ons land. De contracten zouden voor een jaar worden afgesloten. De reis zou per trein gaan tot Ge nua, vandaar met een Italiaanse boot naar Lima in' Peru .De vol gende plaats zou Tango Maria zijn, waar de staf voorlopig zou worden ondergebracht in een rege- ringshotel.' De medische dienst, die uit een dokter en twee of drie ver pleegsters zou bestaan, zou verder door reizen naar de te ontginnen oerwouden. Voor de terugreis zou een retourbiljet worden -gedepo neerd. pa financieringsmij. zou voorlo pig een bedrag van vijf millioen dollar beschikbaar hebben gesteld. Als uitzendingsdatum werd eind Februari, begin nMaart 1950 ge noemd. D. zou niet dadelijk mee gaan, maar later komen. Het plan was, om na de ontginning de gron den in cultuur te gaan brengen en zich ook met mijnbouw te gaan beizighouden. Als tussenpersoon tussen de makelaar D. en de ver- bindingsman van de Peruaanse erfgenamen treedt can zekere M. uit Den Haag op, die D. ook reeds heeft gebruikt om het publiek hap pig të maken op zijn bouwplannen in Suriname. De politie waarschuwt mensen, j die reeds met D. in contact zijn ge treden, de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. Vöor zover kon worden nagegaan, is van verwe zenlijking van de plannen op dit moment geen reeële grond aan wezig. v Tegen verrekening van de 5 salarisverhoging Iri 'tal van handels-' en - admini stratieve bedrijven is het veelal ge woonte, met 1 Januari aan het per soneel periodieke verhogingen te geven. Alhoewel de samenwerken de organisaties van handels- en kantoorbedienden nu reeds weten, dat vele werkgevers de beschikking van het College van Rijksbemidde laars, waarin bepaald is, dac.zond.fr toestemming van dit college-per i Januari a.s. 5 verhoging mag worden gegeven, op loyale wijze zullen toepassen, is het gevaar niet denkbeeldig, dat bij eén minder loyale toepassing deze 5 verre kend, zal worden met de gebruike lijke periodieke verhoging. De or ganisaties hebben- zich daarom ge zamenlijk telegrafisch tot tal.van werkgeversverenigingen en- indivi duele werkgevers gewend met het verzoek, per 31 December a,s. aan hun personeel mede te delen,, hoe groot het nieuwe salaris is én op 31 Januari 1950 het nieuwe salaris -f-5 uit té betalen. Klant redt autohsrsteller van zekere Ctod ROOSENDAAL In het tot de gemeente Etten behorende kerk dorp Leur heeft zich een merk waardig ongeval voorgedaan. Tij dens werkzaamheden onder een personenauto raakte de 'garagehou der C. Hendrickx "bekneld tussen de wagen, en de garagevloer, door dat plotseling de crick onder de wagen, uitschoof.De cardan-as drukte juist op het hoofd van de garagehouder. De heer C. Buys uit Sprundel, dé eigenaar van de per sonenauto, stond bij de reparatie werkzaamheden toe te zien,, toen het ongeluk gebéurde. De schrik gaf hem een meer dan - normale kracht. Met grote, tegenwoordig heid van geest tilde hij de auto ge heel alleen op, zodat de garage houder zich uit zijn netelige posi tie kon bevrijden. De hef steller bleek intussen zwaar gewond te zijn. Hij had een 'sehedelbasisfrac- tuur, een breuk in het voorhoofds been en een jukbeerifractuur. Hij werd naar het StJ Elisabethszieken- huis te Etten vervoerd.. Zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. Met leedwezen geven wij kennis .van het overlijden 'in de gezegende leeftijd van 103 jaar, van. onze oud medefirmant, de Hoogedelachtbare Heer M. D. HONNERLAGE GRETE oud-burgemeester der Gemeente Schiedam Zijn nagedachtenis zal ons steeds in hoge ere blijven. Namens de directie, van P. Melchers' Distilleerderijen én"' Likeurstokerijen „DE LOCOMOTIEF" Lambert L. J. M. Melchers Schiedam, 27 December 1949 Overschfeseweg - Schiedam heeft plaats voor een Intelligent en met interesse om een vak te leren. Loon volgens tarief. Eigenh. geschr. solL worden vóór 8 Jan. ingewacht. Pers. bez. alleeri na oproep De Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. RÓELANTS, vraagt voor onmiddellijke indiensttreding voor het schoonhouden van het bedrijf, prettige werk kring en goede beloning. Aarnn. bij de portier: Lange Haven 135, Schiedam. Juist nu Adverteren Mantels, Japonnen en kinder-, kleding naar maat. Prima coupe en afwerking, 's Maan dags van 2 tot 4 uur. Mej.' C! Westerman, Strijensestraat 47 B. Pluche traploper ter' overna me. 7 m.., rood, als nieuw;- Bevragen Brussaard. Nassau-, laan 20 B. Te koop heren winterjas, grote maat 30.—. De Vries, Da. Costastraat 7 A. Lerares Coupeuse. Mej. C. Westerman, Strijensestraat 47 B, neemt vanaf 2 Jam weer werk aan. Mevr.'Wiskey, "Albért Cuyp- straat 23, heeft enig huisraad te koop wegens vertrek naar Indonesië. MeUje' gevraagd voor de. morgenuren, 1416 j. Aanm. 7.308 u. Mevr. Houtman, Rembrandtlaan 27a.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2