Ons land wil verder springen dan de pols lang is Aantal tafeltennissers neemt snel toe Land „der zee ontrukt" WREKER mmm Competitie voor teams van nieuw aangesloten verenigingen Rijdende kraan voor „Karei Doorman" Kerknieuws De gezonken „VI 85" wordt gelicht WEK DE GAL IN UW LEVER OF DE ONBEKENDE TELEVISIE IN NEDERLAND Aanschaffingsprijs en aantal beeldlijnen te hoog Worden amateurs vergeten? Radio-Programma Woensdag 28 December 1949 5 Het aantal beoefenaars van de fraaie tafeltennissport neemt hand over hand toe en de groei van de Nederlandse Tafeltennisbond houdt daar mede gelijke tred. Het is In feite zo, dat talloos velen thuis of bij kermissen wel eens een tafeltennisbat in handen hebben gehad en hebben gepoogd het kleine witte celluloid balletje op de tafel te houden. Een spelletje, dat de klankvolle naam „ping pong" draagt. Het overgaan van dit spelletje naar de beginselen van tafeltennis is zo'n grote stap niet. al komt er heel wat kijken, voordat men een tafeltennisser is van behoorlijke sterkte Toch heeft het ping-pong remmend gewerkt op de belangstelling voor het tafel tennis. De outsider verwarde vroeger veelal het huiskamerspel met de volwaardige sport, welke thanE door een 10.000 Nederlanders in georgani seerd verband wordt beoefend Het grote aantal nieuwe vereni gingen, dat zich na het begin van de competitie aanmeldde, heeft de afd, Rotterdam van de NTTB doen besluiten in Januari een nieuwe competitie te organiseren voor de teams van deze verenigingen en de nieuwe teams van oudere verenigin gen. Dit heeft voor de nieuwe ver enigingen het voordeel, dat zij nu reeds mee kunnen doen en niet tot September van het kamende jaar behoeven te wachten. Voor de afd. Rotterdam geeft deze competitie een prachtige gelegenheid om de sterkte van de nieuwe ver enigingen te bepalen, waarmede dan rekemr.g kan worden gehouden by het indelen van de competitie 1950 1951. Het belang van de nieuwe ver enigingen met sterke teams wc rit hiermede ten zeerste gediend. Im mers, op deze wijze kan nrden ve, meden, dat die sterke teams een gr heel seizoen in een te zwakke afd ling een plaats vinden- Het feit, dat in Rotterdam slechts een drietal verenigingen zijn, die het 15-jarig jubileum achter de rug hebben, bewijst wal, dat de talel- tenmssport in Nederland nog erg jong is. Eerst na 1930 ontstonden enige plaatselijke bonden, die in 1936 besloten tot het oprichten van de Nederlandse Tafeltennisbond. Langzaam kwamen er meer beoefe naars en beoefenaarsters en vlak voor de oorlog kon. men met een ge rust hart zeggen, dat de kinderziek ten waren overwonnen en dat tafel tennis voor velen een bekende en geliefde sport was geworden. Ook Rotterdam telde toen reeds een be hoorlijk aantal leden, maar het bom bardement deed veel van wat gelei delijk was opgebouwd, verloren gaan, Bijna alle bestaande vereni gingen verloren hun speellokalen en het aanwezige materiaal. De vereni gingen, die gelukkiger waren ge weest, brachten toen hun materiaal bijeen in een „pool" en met hulp uit overige delen van ons land konden emge noodcompetifcies verspeeld worden, totdat door toedoen van de bezetter ook hier een einde aan kwam. Na de bevrijding herrezen de oude verenigingen en al spoedig bleek, dat de tafel tennissport aanmerkelijk aan populariteit zou winnen. Niet alleen, dat de tafeltennissport in de geallieerde landen, zoals Engeland en Amerika, reeds een grote vlucht genomen had en door de soldaten van de bevrijdingslegers naarstig werd beoefend, ook de Nederlandse soldaten, die in de kazernes voor het eerst met tafeltennis kennis maak ten. zijn enthousiaste spelers gewor den. De terugkeer van onze jongens uit Indonesië zal dan ook een krach tige impuls blijken te zijn voor de groei van de Nederlandse Tafel tennisbond. De afd, Rotterdam telt nu reeds 74 aangesloten, verenigin gen met ca. 1500 leden. Nog een kleine ruk en Rotterdam zal, wat ledenaantal betreft, Amsterdam voorbij gestreefd zijn, Amsterdam had jarenlang de eer de grootste af deling van Nederland te zijn en over het beste spelersmateriaal te be schikken. Rotterdam staat op het punt de leiding over te nemen en het grote aantal veelbelovende jeug dige beoefenaars en beoefenaarsters, In de afdeling confeciiebouw van het bedrijf der firma J. Jonge- rius N.V. te Jutfaas is een. grote hijskraan bestemd voor da. „Karei Doorman" gereed gekomen. Deze rijdende kraan, die een capaciteit heeft van 2.500 kg. is naar de firma Jongerius ons mededeelde bestemd om vliegtuigen die een onfortuinlijke landing op het dek hebben gemaakt, naar de werk plaats /an het vliegtuigmoeder schip te takelen. Dezer dagen is het gevaarte, dat een gewicht heeft van 9 ton ver sleept naar Schiedam. Zoals bekend vertrekt de Karei Doorman met Z.K.H. Prins Bernhard aan boord op 2 Januari a.s. naar de West. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Harderwijk (vac. J. J. Timmer) J. W. de Bruin tc Sprang die bedankte voor Zeist (vac. A. v, d. End) Bedankt voor Woutexswoude, J. Ver- welius te Hel- en Bocikoop- voor Nieuw-Vennep-Abbenes, H. v. d. des sen te Trichtvoor Huizen (NH) (Vac. J. van Sliedregt) J. T. Doornenbal te Oene. G&ref. Kerken Berqepen te Nieuwerkerk aan de IJs- Sel H. D Bruggeman, cand. te Biltha- ven; te idskenhuizen, A. Schweitzer, Evan. Pred. te Beverwij k-Veizente Drjjber. dr E. Smilde te Wateringen. Bedankt voor Berken en voor Doorn spijk H. Numan te Hattem; voor Santpoort J. van Wijngaarden te Groo- tegast. Gerl. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Kommerzljl-Nieuwztjl, H. J. Meyennk te Drogenham. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Wormerveer. M Dreyer te Drachten en H. van Marrum te Am sterdam. Beroepen te Werkendam, C Smits te Driebergen. Examens Aan de Rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde de heer H. W. Carp, voor het arts-examen 2e gedeelte mej. E. M. J. Meyers en de heer F. A. C. Broekmans. Voor het "doctoraal"examen Nederlands recht slaagde mej, J- C. M. L. Jamin allen te Rotterdam. dat de afd. Rotterdam telt, doet ver wachten, dat ook wat spelerskwali teit betreft, Rotterdam binnen niet al te lange tijd Amsterdam naar de kroon steekt. Het Nederlandse voet balelftal is piet compleet zonder een aantal Rotterdamse spelers; het Ne derlandse tafeltennisteam zal straks niet compleet zijn zonder een. aan tal Rotterdamse tafeltennissers. Rotterdams Kamerorkest opgericht Hier tre stede is een Rotterdams Kamerorkest opgericht, het is een ensemble bestaande uit beroeps musici. Dirigent is de heer P. Ket ting. Het bestuur bestaat uit de heren J. Kok, voorzitter, E. Krie- ger, secretaris-penningmeester, Raephorststraat 131, A. de Leeuwe, commissaris. Jubileum filiaalhoudster Vandaag herdacht mevr. A, Poli- tiek-Vlietstra, filiaalhoudster by de N.V. de Rotterdamsche Melkin richting filiaal Coornhertstraat 19 de dag, waarop zij 25 jaar geleden bij deze melkinrichting in dienst trad. Vanmorgen werd zij op het hoofdkantoor ontvangen waar zij door directie en personeel werd gehuldigd. Namens de directie werd haar een cadeau onder vouvert aange boden en namens het winkelperso neel enige nuttige huishoudelijke geschenken. Ook de vereniging van filiaalhouders „Firmi" bood haar een fraai aandenken aan. Hedenavond om half acht brengt de harmonievereniging RMI haar een serenade aan haar woning Coornhertstraat 19. Honderden smalfilms, voor het over grote deel afkomstig uit kampen in Bandung, zijn onbeheerd aangetroffen. Zij werden thans geregistreerd en van een korte inhoudsopgave voorzien, ten einde aldus te pogen de onbekende eigenaars van deze voor hen waarde volle souvenirs op te sporen. De lijsten zl]n ter inzage gelegd a a. op de secre tarieën van de grote gemeenten. Be langstellenden kiinnen zich wenden tot het Bureau Voorlichting en Publiciteit, stadhuis, kamer 221, te Botterdam. Enige tijd geleden had op de Rijksweg ofider Overschie een- ernstige aanrijding plaats tussen. een Mac-vrachtauto en een luxe- ioagen bestuurd, door Prof. Koo ien, waarbij de laatste 'werd ge wond. De kantonrechter kon zich geen juist oordeel vormen over de toedracht en daarom werd Dinsdagmiddag de aanrijding ge- reconstrueerd, waarbij mr. Nele- man, de kantonrechter, zich van de situatie op de hoogte stelde De foto toont de thans herstelde prof. Kooien en zijn secretaresse (die eveneens werd gewond), na dat hij ztjn wagen op de linker weghelft heeft gereden, zoals hij indertijd deed. Het verkeer werd omgelegd over de secundaire we gen, welke evenwijdig lopen aan de Rijksweg, zodat het experi ment rustip kon worden uitge voerd. (Vervolg van de voorpagina) Zoals -we schreven brachten drie dijkdoorbraken moeilijkheden riet zich mee voor d.e maatschap pij. De vierde ramp trof haar in 1945 toen de Duitsers de vier gro te boerderijen m de as legden en. alle machines, gereedschappen en de oogst vernielden. De directie besloot tot herbouw Dver te gaan van de 'tengevolge van de oorlog vernielde gebou wen. Die plannen zijn thans voor een dee] verwezenlijkt: er is een tech nisch centrum ontstaan, een com plex gebouwen, omvattende kan toor, koken breker ij, zaaigraanber ging, jeep- en traet'orberging ma chinehal, smederij, schaftlokalen, garages, woningen voor werk- een plein gegroepeerd, dat een meester en smid. Dit geheel is om oppervlakte heeft van ruim veer tig bij dertig meter. Op veertig meter afstand van dit complex is de eerste boerderij verrezen. Behalve dit centrum van het bedrijf moesten nog drie boerde rijen worden herbouwd. Op grond van de ervaringen opgedaan met de gemechaniseerde landbouw meent men thans" te kunnen vol staan met de herbouw van twee der vernielde boerderijen, die als steunpunten in de polder zijn ge projecteerd. Alles is er op gerich^ een ge heel onafhankelijk bedrijf te voe ren. Er is een.ingenieus systeem van regenbakken aangebracht, dat het mogelijk maakt grote voor raden te verzamelen, die ook in tijden van droogte uitkomst voor Hion is met de Kerstdagen naar "Belgie geweest en heeft het daar, als ik goed ingelicht ben, uitstekend naar zijn zin gehad. Maar voor het bestuur zijn het ongetwijfeld druk ke dagen geworden, want toen de voorzitter iweer thuis kwam bleek, dat hij zelfs geen tijd had kunnen vinden om zich te laten scheren. Een zware baard was er het resul taat van, maar dat kan wel voor komen, als er twee wedstrijden ge speeld moeten worden. Eerst dat was op de eerste Kerstdag speel de Hion tegen F. C. Berlare waar van met 2—1 werd veiloren, na een tamelijk gelijk-opgaande strijd. De ontvangst was hier schitterend en de leden van Hion 'hebben zich kostelijk geamuseerd op een feest avond met bal. Bij Overmere, ook al een sterke, Belgische derde Was ser, was de ontvangst ntet minder, maar de tegenstand "in het veld was groter. Waarschijnlijk Het de vermoeidheid door het reizen en feesten zich hier enigszins gelden want m een sportieve ontmoeting moest Hion met- 3—1 het onderspit delven. Uit deze trip is het plan ge groeid om ieder jaar met de Kerst dagen wedstrijden te organiseren met de Belgische verenigingen, welke wedstrijden dan het ene jaar hier, in het andere jaar in België zullen worden gespeeld. Als Hol landse kerstsurprise kreeg Hion thuis nog te horen, dat Martinit verloren had van Dirksland en dat Hion nu aan de kop van de rang lijst is gekomen. Beter kan het toch niet, geloof ik.1 Diga, dat is de- personeelsvereni ging van de Diergaarde, gaat op 23 Januari een groot klaverjascon- cours houden in de Rivièrahal wel ke op die Maandagavond wel tjok vol zal zijn, want men heeft mij verteld, dat er niet minder dan 1600 klaverjassers aan zullen deel nemen. Het is weer de tijd van de over schrijvingen en deze keer is het Baas van Xerxes, die van vereni ging wil veranderen. Hij heeft ten minste' by de bond overschrijving aangevraagd naar Sparta en zal dus, als er niets tussenkomt, in Augustus van het volgende jaar voor zijn nieuwe vereniging mogen Uitkomen. In'de Kralingse sportschool wordt deze week nu de normale bas ketball competitie stilligt een kerstcompetitie gebonden waaraan 18 teams (8 dames- en 10 heren teams) deelnemen. Er worden in totaal 32 wedstrijden gespeeld op vier avonden. Vrijdagavond worden de laatste wedstrijden voor deze competitie gehouden. mens en dier zullen brengen. Alle reparaties aan machines, auto's en tractoren zullen ter plaatse wor den verricht door eigen mensen. De korenschuur bezit een grote luifel, om het overdekt dorsen bij slecht weer toch in de buitenlucht te doen gschïeden. De veehouderij vormde tot dus verre in Johannes Kerkhovenpol- der een ondergeschikt belang. De directie is er evenwel van over tuigd, dat de ontwikkeling in de landbouw ook voor het Oldambt, dat gedeelte van de provincie waarin de polder ligt tot de meer gemengde bedrijven zal leiden. Uit het buitenland kwamen 4 erzoeken om inlichtingen over inrichting van het bedrijf en de bouw van centrum en boerderyen. Zo heeft een Belgische jongeman er ervaring opgedaan en enige Enr gelse architecten hebben de ge bouwen bezichtigd. In de uitgestrektheid van het Groninger land liggen deze nieu we gebouwen op de vruchtbare grond. In de verte, landinwaarts ziet nien de grote Oldambtster boerderijen van andere makelij. Naar zee toe vormt de zeedijk de horizon. Achter die horizon ligt, naar de mening van 'de heer Kerkhoven, de toekomst. In overleg met de Dienst van Rijkswaterstaat is door assuradeu ren de berging van de gezonken in de nacht van Vrijdag* op1 Zater dag 'jj. ter hoogte van de Maas- sluise haven, door het troepenschip „Kota Inten" werd overvaren en daarna zonk, opgedragen aan de N.V. de "Wit's Bergings en Trans portonderneming tc Rotterdam. Dinsdagmiddag is met de werk zaamheden een aanvang gemaakt. De logger ligt schuin in de vaar geul, maar levert geen al te ern stige moeilijkheden op voor de scheepvaart Voor sanatorium Davos Een open schaalcoliecte ten bate van het Nederlands sanatorium in Davos, heeft bij de firma Wilt- hagen, Mathenesserplein, tijdens de Kerstdagen i 178.25 apgebracht. (Ingez. Med.) U zult 'e moreens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen afromen, anders verteert uw voedsel niet, het beaerTt, U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERFILLETJE5 om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en Btoel- gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen atromen. Eist Carter's Leverplllctjea. door GEORGES SIMENON; Om tien uur 's avonds, of iets vóór tien uur. had Peplto Torrence in het Majestic vermoord. Hij moest nauwkeurige bevel er? gehad heb ben, want hij verliet onmiddellijk daarna zijn dienst, een telefoontje voorwendende van zijn broer, om naar de kroeg op de hoek van de Fontaine te gaan, waar hij wachtte- Op een gegeven ogenblik stak de danser die men José genoemd had, de straat over en bracht hem de boodschap over, die makkelijk te raden was: scbielen op Maigret 'o- dra deze uit de Pickwick's bar kwam. Anders gezegd, binnen twee uur, twee misdaden. En de twee enige personen, gevaarlijk voor de bende van de Let, waren vt de weg geruimdl Pepito schiet en ontvlucht. ?'in rol is afgelopen. Hij werd niet ge zien. Hij kan dus zijn valies uit bet hotel Beau-Séjour gaan halen. Maigret betaalde zijn vertering, ging weg, draaide zich om en zag hoe de drie bezoekers de baas met verwijten overstelpten. Hij klopte aan de deur van de Pickwick's Bar, die door een werkvrouw geopend werd. Zoals hij verwacht had. soupeer de het personeel aan de tafeltjes, die naast elkaar gezet waren. Er waren restjes kip, patrijs, nage recht, alles wat de gasten niet ge bruikt hadden. Dertig hoofden keerden zich om naar de commis saris. Is José lang geleden vertrok ken? Zekerl Terstond nadat.... Maar de chef van bet personeel herkende de commissaris, die hij zelf bediend had, en stootte de' per soon, die sprak met de elleboog aan. Maigret speelde geen comedie. Zijn adres! En nauwkeurig, hóór! Anders zal het je berouwen Ik weet het niet.... Alleen de baas, Waar Is hij? Op zijn landgoed te La Va- renne. Geef mij het register eens aan. Maar...» Stilte! Men veinsde in de laden van ïcn klein schryfbureau te zGeken, dat achter het orkestpodium stond. Maigret duwde de zoekers weg eh vond dadelijk het register, waann hij vond: „José Latourie, rue Lepic 71". Loom ging hij weg, terwijl de kellners, met geheel gerustgesteld, weer begonnen te eten. De rue Lepic was vlak bij. Maar nummer 71 was tamelijk ve: in de hellende straat. Hij moest tweemaal stil staan, omdat-hij buiten adem was. Eindelijk was hij bij de deur van een logement in het genre van hotel Beau-Séjour,-maar vuiler. Hij belde aan. De deur ging automa tisch epen. Hijklopte aan een raampje en een nachtbedlende kwam eindelijk uit zijn bed opduiken. José Latourie? De knecht keek op een wand bord, dat boven'zijn veldbed opge hangen was. Niet thuisgekomen! Zijn sleu tel is bier. Geef hier. Politie. Maar. Vlug!-... Een feit is het, dat aie nacht nie mand hem tegenstand bood. En toch had hij niet zijn gewone ge strengheid. Maar voelde men mis schien dat dit erger was? Welke verdieping? Vierde! De kamer was lang en smal en het rook er muf. Het bed was onop gemaakt. José was waarschijnlijk, zoals de meesten van zijn beroep, tot 's middags 4 uur in bed geble ven, een tijd, waarop de hotelhou ders weigeren de kamers te doen. Een oude pyjama, aan de kraag en de ellebogen versleten was op de lakens gegooid. Op de grond lag een paar dansschoenen, die. daar de zo len kapot waren, als pantoffels dienst deden. In een koffertje van namaak le der waren slechts oude kranten en een zwarte versleten broek. Op^de wastafel een stuk zeep, een pot zalf, aspirine tabletten en een tube véro- nalpastilles. Op de grond lag een stuk papier tot een bal geknepen, dat Maigret opraapte en zorgvuldig uitvouwde. Hij hoefde het slechts bii zijn neus te brengen om te weten dat er mor phine in geweest was. Een kwartier later vond de com missaris, die alles doorzocht had, een gat in het npsovertrek van de enige leuningstoel: hij stak er zijn vinger in en haalde er achter el kaar elf pakjes van hetzelfde ver dovingsmiddel uit, ieder van. een gram. Hij borg ze in zijn portefeuille en ging de trap af. Op de Place Blan che sprak hjj een agent aan, gaf hem. enige instructies en .de agent ging postvatten in de nabijheid van nummer 71. (Wordt vervolgd) Het waas van geheimzinnigheid, dat tot dusver de gehele Nederlandse televisie-affaire omhulde, is opgetrokken en men weet thans, wat ons op televisie-gebied in ons land te wachten staat- Om maar meteen met de deur in huis te vallen, na kennis genomen te hebben van de toekomstige plannen is men in kringen van televisie amateurs somber gestemd ten aanzien van de ontwikkeling in ons land. Niemand 2eI toch willen ontkennen, dat de financiële draagkracht van het Nederlandse volk met de dag daalt. Indien men bij het bepalen van de te volgen weg met deze omstandigheid geen rekening wenst te houden, dan is een misrekening ten aanzien van de toekomstige televi sie-mogelijkheden onvermijdelijk. Het is toch zo langzamerhand wel algemeen bekend, dat televisie alleen als massa-artikel een kans van slagen heeft. Uitvoerbaar zijn alle plannen slechts, als de aanschaffings prijs van televisie-ontvangers zo laag mogelijk gehouden wordt en de onderhoudskosten in de vorm van belastingen, reparaties en stroom- verbruik binnen redelijk© grenzen blijven. sche onderneming gebaseerd is op 405 lijnen. Het arme Nederland zoekt het hogerop en zweert bij een lijnenaantal dat uit technisch oogpunt zeer zeker vele aantrekke lijkheden biedt, maar uit finan cieel oogpunt voor ons land onze huidige armoede in aanmer king genomen, onaanvaardbaar is. Geen uitwisseling! Het is bekend, dat televisie-pro gramma's een kostbare onderne ming vormen en dat internationale programma uitwisseling een moge lijkheid biedt de programma uitga ven te drukken. Welnu rekening houdende met het feit dat slechts twee Europese landen in casu En geland en Frankrijk een officiële televisie dienst rijk zijn en deze beide landen met 405 (Engeland) en 455 (Frankrijk) lynen werken, zal het aanvaarden van 625 lynen in ons land het onmogelijk maken kennis te maken met b.v. de En gelse televisie programma's, welke een naam hebben hoog te houden. Daar het aanvaarden van 625 lijnen betekent, dat een program ma-uitwisseling met bestaande te- Ie visie-zij ders m bet buitenland niet uitvoerbaar is, blijkt dus geen mogelijkheid aanwezig de program ma-kosten te reduceren, hetgeen weer een extra belasting betekent van de gehele Nederlandse televi sie-onderneming. Niet alleen de hoge prijs van de toekomstige Nederlandse televisie ontvangers en het vrijwel ontbre ken van programma-uitwisselings- mogelijkheden zullen bij de Ne derlandse televisie-verbreiding een belemmerende factor vormen, het bedrag dat men voor de „kijkver- gunning" meent ie moeten heffen, zal tevens voor velen een aanlei ding zijn met televisie nog maar even te.-jvachten. In Engeland be taalt meöM 20._'per jaar, d.w.2. de helft voor radio en de andere helft voor televisie, maar hiervoor krijgt men dan ook de beste televisie programma's ter wereld voorgezet. Het „uitgekamde" Holland moet voor een kijkvergunning f 30.- neertellen. Het is op dit moment nog niet met zekerheid hekend, of de normale radiobelastmg hierbij inbegrepen is, anders zou de radio- en televisie-belasting maar liefst neerkomen op f 42.. per jaar. Laat men nu met zeggen wat maakt zo'n bedrag nu uit, want in dit verband spreken de cijfers ten aanzien van De prijzen van Nederlandse tele visie-ontvangers schijnen te wor den vastgesteld op 5 a 600 gulden. Deze prijs zal tot gevolg hebben, dat televisie alleen weggelegd zal zijn voor een zeer kleine klasse van welgestelden en de gelederen van deze categorie van adspirant- kijkers worden met de dag dunner. Indien de hoge aanschaffingsprijs voor een gedeelte een gevolg is van het hoge aantal lijnen in casu 625 dan wordt hiermede duidelijk geïllustreerd, dat wij ons thans deze luxe niet kunnen ver oorloven en zullen wij het „lager- op" (wat het lijnenaantal betreft] moeten zoeken. In Engeland draait men met 405 lijnen en de beeld kwaliteit wordt geroemd door iedereen die in dit land televisie gezien heeft. Trouwens iedere te levisie-insider zal beamen dat althans in Europa Engeland op televisie gebied min of meer de toon aangeeft. Zelfs in Amerika gelden de Engelse televisie pro gramma's als lichtend voorbeeld. De ontwikkeling in Engeland gaat thans in stormachtig tempo voor waarts. Dezer dagen zal de tweede televisie-zender de sterkste ter wereld in bedrijf worden ge steld, het aantal televisie-kijkers neemt maandelijks met 6—8.000 toe en de B.B.C. heeft van het Arthur Rank Concern, de Shep herd's Bush film studios aange kocht voor f 1.500.000, teneinde dit studio complex te kunnen inrich ten voor het opnemen van televisie programma's. Het geeft toch wel te denken, dat deze gehele giganti- BÜnvaart OPVAARTr-"'0-^"^" f Lablth gepasseerd op 27 December 1949 voor 16 uur. Duitsland: Don v d Putten. Scarpe Zonruiter. Zuid Holland de Jong. Pol lux de Jong. Berry Scftreuder. Daroco 32 Nouwen. Keulse Vaart 13 v Veen. Sindoit Huijssen. SHV 94 de Rein. Fro- gressus v d Bosch. Theodorus Johan Vos. Wilhelmina Scbeers. Hedwig Jan sen. Zorg en Vlijt Leuendecker. tjoru Boontos. Salve He gin a Bliek. Henrièt- te Peulen Herman v d Boch. Stad Arn hem v Kauleren. Flotille ten Napel- Aleida Maria Meijer. St. Antolne van Gennep. Agnard Stouthart. Harpen 24 Henken. Habbema ten Haaf. Dietelm- de Bart els. Bussard 4 Coaster. Esso 35 Heck. Beatrix Kluwen. Elise Dooms. Primula Hess. Edelweiss 11 v d Kraus. Helena v Bos. Topavse Maes. Betsy Thomassen. Centrust 2 v d Hoeven. Speculant TJjssen. Andalusia Bauwens. De Hoop Geleid Ons Versloot. Eexcel- sior Nout. Geertrui da Frleling Jacmar Fleerakkere. Esperance Wubbeling Deo Gloria Brijder, De Hoop Oosse. Fanto 19 Badke. Dany Vermeulen St. Petrus Camsius v Steen, Louiza Gergoski, Ca- tharlna "Wiegera. Fanto 24 Riedel. Fan to 14 Hecht. Wilhelmina de Pender, Gean Schuilenburg Jonanna Verhoe ven. Adma 2 v Wmgen. Elisabeth Wal ters. Thurlagla Maessen. 4 Gebroeders Romeijnders Hennca Romeljnders Ag- gi Pasveer. Hydra Silvius Wij lp Kroe zen. Uaria Cornelia Gerritsen. Willem Jonkman. Zegrlba Mlggelblink. Zeeuw se Stromen 1 de Korte. Stella Marls Looij schelder. Schwarzwald Jansen. Hencor Derksen. Drie Gezusters Wig* man Constantina Jegen. Albania de Vos Nijmegen v Wijk. Math. SUnncs 12 Querbach. Strohmeöer 2 Bausbach. Baden 30Bi Wickenhauscn. Catno 21 Hdrcheimer. Hugo Stinnes 5 Börst Geertruida Rook Harpen 2 Dceis Rhe- r.ania 22 Mallmann. Mamheim 223 Mon Steur. Nep tun 38 Mussler. Sancta Maiir Suijkerbuijck. Colatta Rosen- brand. Hubertud Verschuren. Damco 59 Groen. Duitsland: Maria Kornet. Rheinfel- den v Gaaien. RIJ an de Bie. Ouderzorg Danser. Ryolina v d Haar." Basel: Valencia v Erp. Wiljo v Wijn gaarden. Neuchatei Sohnepf. Cantabria Tempelaars. Schauenburg Rensen. Fro- brug, Michielsen. Galicea Kranendonck. Haanswijk Kielnhaus. Straatsburg; Wijkdienst 22 Moutbaan. AFVAART Lobith gepasseerd op 27 December 1949 voor Ï6 uur. Rotterdam Fretta Baggerman. Avon tuur Kanon. Atno Verhuist. Savoyard Hoegee. Hypomenus Klarenaar, Damca 93 Keijser. Res Nova 2 Briaire. Cego Du ijzer, Newa Bameveld Margaretha v d Ham. WFAG 144 Keschhage Somab v Niel Mechthtlde Verschuren Nordri Cfltersels Harpen 62 Deinert. Heme v Toorn. Alpha v d Linde Olex 42 Bauer Limousin Kornel. Johanna Visser. Loe- moet de Reuver. StrDomvaart II Schut St. Antonius Leen ders, Mineral 3 Spier. Irmgard Klarenaar. Vosges Hansen Vischbank Schuitemaker. Anna Hoen- derop. Amsterdam: Hendrlna Jansen. Dordrecht- Antonla Hubens. Zaandam; Hydra de Jong Den Haag Ajadi Verdoom Zutphcn: Edelweiss 4 de conlnck. Helmond: Maris Havernoek. Hogeramilde- Helena Dansen. Zwtindrecht- Edouard Eijkelenstam Zaandam: Gardma v Zöèst. St. Anto nius v Zoest. Lekkerkcrk; Germa Jansen. Mijna Jansen. België: Sfdonie Grutter. Calanda La- voofc". Nomadisch Verdoorn. Neska 4 Blom. Mineral 4 v Stnen. Mineral 2 v Stnen. Lunga Neijensikkens Fernl Goedegebuure Stroomvaart 12 Reis. Handel 3 Hufsman, Mascotte v Vliet. Margot Schout Stroomvaart 13 Faulte- sen. Rcma Oom. Peal Bootgezel. Na- vexmotor 1 Blommaert. Fluvlale 29 Fromm. Fidusie V Engen. Johanna Bijl. Waldenburg Coersr. Marktberichten VEILINGBERÏCHT BERKEL RODENRIJS Rode kool 6.108 60. Boerekool 15.—, Witlof 38—56. Spruiten 38—4B. Wbs- peen 20.per 100 kg. Kroten 6—$.20 per 100 bos. Winterpeen 5.50—5.70 per kist de achteruitgang van het aantal aangeslotenen bii de radio-distri butie centrales tengevolge van de abonnementsverhoging van enkele kwartjes we! een zeer duidelijke taal. Uit dit alles blïikt wel duide lijk waarom televisie-promotors *n zwaar hoofd hebben in de Neder landse televisie-ontwikkeling. En de amateurs? Helaas dient te worden gecon stateerd. dat de Nederlandse ama teurs. welke volgens deskundigen toch een belangrijk aandeel hebben gehad in de groeiperiode van de Hollandse televisie-ontwikkeling, als quantité négligeable worden be schouwd bij de Nederlandse in stanties. Uit de terzijde schuiving van het Nederlandse televisie-amateurisme (waarom moesten deze pioniers ge heel onkundig gelaten worden om trent de toekomstige televisie-poli tiek in ons land?) blijkt weer dui delijk dat men ook m dit opzicht een voorbeeld kan nemen aan En geland. Het was het lid van de En gelse televisie-vereniging. Lord Haldane. die by de Engelse P.T.T. en de BBC aangedrongen heeft om te beginnen met experimentele te levisie-uitzendingen en het gevolg van deze stappen is geweest, dat reeds m 1933 in Engeland gestart is met grofraster televisie-uitzen dingen en er in 1936 overgescha keld is op fijnraster. Alle medewer kers van de Engelse televïsiedienst en kopstukken uit de Engelse radio- televïsie industrie houden regelma tig lezingen voor de Engelse televi sie-vereniging en. er bestaat een zeer levendige wederzijdse uitwis seling van ervaringen tussen de amateurs- en de beroeps televisie wereld. Het vormt allemaal wel een zeer schrille tegenstelling met de opgedane ervaringen in ons land waar de amateurs vrijwel overal hermetisch gesloten deuren vinden* De mate van belangstelling voor televisie in ons land is voor een groot gedeelte afhankelijk van -de manier waarop de zaak aangepakt wordt en de mening negeren van een belangriike groep van televi sie-baanbrekers kan de goede gang van zaken allerminst ten goede ko men. aldus schreven ens enige televisie-amateurs. OVERSCHIE De heer P. Grosemans, siga renwinkelier aan de Delftweg heeft aan zijn pand een „kijkkastje" waarin hij foto's en merkwaardig heden tentoonstelt met betrekking tot Overschie. "Wie helpt hem aan materiaal? - De tentoonstelling in het v.m. raadhuis te Overschie van werk van 10 Rotterdamse kunstenaars is elke dag, behalve des Zondags, ge opend van 24 Dec. t.m. 7 Januari dagelyks van 1017 uur en van 1922 uur. Gaarne ook opnemen in uw tentoonstellmgen-rubriek. Wij telden te Overschie in de afgelopen dagen 21 min of meer openbare kerstbijeenkomsten, uit gaande van verenigingen en ge nootschappen van allerlei gezind ten. Hedenavond HILVERSUM Ij 19.— parlementair overzicht 1915 planoduo. 19 30 vaor de Jeugd. 20.— nws, 20 IS sac nws 20 20 Joftann Strauss, 20 55 hoorspel, 2215 orgelensemhle. 22 45 tussen mens en nevelvlek, 23.— nws. 23 35 swing and sweet 23.40 pianospel 24 slui ting HILVERSUM II: 19 00 nieuws. 19 15 reg. uttz1830 als de klokken luiden, 19.40 vandaag 20 00 nieuws. 20 03 com mentaar Eamiiiecompetltie. 20 15 concert van Strawinsky. 20 30 verwereldlijking in on3 volksleven. 2100 West Europese concerten. 22 00 met band en plaat. 22 45 avondoverdenklng 23 00 nieuws. 23 15— 24 oo werken voor strijkorkest. Radiocentrales programma S 19 00 Nieuws. IS 30 kleine ensembles 19 50 radlofeiilJleton. 20 00 omroeporkest met ïangsoliste. 21.00 actualiteiten 2115 Ethiopische muziek. 2145 walsen van Strauss 22 00 nieuws 2213 koraalvoor spelen van Bach, 22 50 nieuws, 22 55 gr platen, 23 00 nieuws, 23 15 topic for to night. 23 20 Ted Heath erv ensemble. Programme 4 19 00 Musette- en accordeonmuziek; 19 30 voor de Jeugd. 10 45 hoorspel. 20 00 Guy Luypaerts en ork 20 30 Kerstlie deren 2100 pauze, 21.10 opera van Schubert. 22 00 nieuws. 22 15 jazzcause- rle. 22 45 pianomuziek 22 55 nieuws. 23 00 Musette- en dansmuziek. 2340 To pical Half Hour Morgen HILVERSUM 3015 M.: 7 00—24 00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. muziek; 7 30 Sluiting. 8 30 Nieuws. 8 40 Radio och tendblad: 9 00 Weerberichten; 9 03Gram muziek; 9 30 Voor de vrouw 9 35 Gram muziek; 10 00 Morgenwijding: 1015 Gr. muziek; 10 50 Voor de kinderen; 1100 Carillon, orgel en sopraan: 1145 „Van Kerstmis tot Driekoningen": 12.00 Mu- sette-orkest: 12 30 Mededelingen; 12 33 In t' Spionnetje: 12.38 Pianospel; 13 00 Nieuws; 3315 Dansmuziek; 13 45 Gram muziek; 14 00 Voor de vrouw; 14 30 Strijkkwartet; 15.00 Voor de zieken; 16 00 Gevarieerd programma; 16 30 Slui ting: 17 30 Voor de jeugd. 18 00 Nieuws; 1815 Sportpraatje; 18 30 Voor de Ned strijd krach ten HILVERSUM 1 19 00 Voor de kinde ren: 19 05 Muzikale causerie; 19 45 Ke- geringsuitzendmg. 20 00 Nieuws; 20 05 Actualiteiten; 20.15 Radio Phllharmo- nisch orkest en solist; 2100 Plakboek 1949; 2145 Planovoordracht: 22 M ..De vertoning" hoorspel; 23.00 Nieuws; 23 15 Sport; 23 25 Klankbeeld over de KLM; 23 5524 oo Gramofoonmuziek. HILVERSUM II: 416 m 7.00 KRO. 10 OQ NCRV. 1100 KRO. 14 00—24 00 NC RV. 7.00 Nieuws 7.15 Morgengebed en li turgische kalender; 7 30 Sluiting; 8 30 Gram muziek; 9 00 Weerberichten; 9 03 Gram. muziek: 9 30 Waterstanden; 9 35 Kamerorkest en solist; 10 00 Gram mu ziek. 1015 Morgendienst: 10 45 Gewijde muziek; 1100 Voor de zieken; 11.45 Gr. muziek; 12 00 Angelus; 12 03 Lunchcon cert <12.30—12 33 Mededelingen): 12 55 Zonnewijzer: 13 00 Nieuws en katholiek nieuws, 13 20 Banton en orgel; 14 00 Vrouwenkoor; 14 25 Gram muziek; 14 45 Voor de vrouw; 15,30 Gram. muziek* 15 45 Bijbellezing; 16 30 Sluiting; 17 3D Voordracht; 17.50 Regerigsultzendlng: 18 00 Gram muziek; 18.15 De stem van de Christelijke vakbeweging: 18.30 Voor de jeugd; 18 55 Een goed woord voor een goede zaak. HILVERSUM H: 19.00 Nieuws; 19.15 Muzikale causerie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd program ma (21,00—21,35 familiecompetitie); 2Z.05 Gram. muziek:" 2215 Buitenlands over zicht; 22 35 Gram. muziek; 22 45 Avond- overdenking; 23 00 Nieuws: 23 15—24.00 Gramofoonmuziek. Radiocentrales Protrmuiu 3 7.00 Nieuws; 7.05 Gr. platen; 7.30 Pau- _3 8 30 Radio Rhythme revue; 9 00 Nieuws; 9 05 Gr. pinten; 10.00 Nieuws; 10 10 Verzaekprogramma voor de huis vrouw li 00 Sid Philips en orkest; 113D Jack Leon en orkest: 13 00 Opera- en operrettekoren; 1215 Orkest Saintal met zang; 12 30 Weerber; 12 32 Voortz ork.; 13 00 Nieuws; 13.15 Gevar. gr. platen; 14 00 Klassieke gr. platen; 15 00 BBC Symph, orkest: 16 05 Charles Ernesco en sextet16 30 Pauze 17,30 Batavia; 18 00 Cedrlc Dumont en ensemble; 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws; 1930 Gram. muziek; 19 45 Nieuws; 20 00 Verzoekprogramma: 21.00 Klankbeeld; 21.30 Gr. platen; 21.45 Actualiteiten; 22 00 Nieuws; 22.16 Ope ramuziek; 22 55 Nieuws; 23.15 Topic for to-night; 23 20 Victor Silvester. Programma 4 7.00 Nieuws; 7.10 Gram, muz.; 7.30 Pauze: 8 30 Ochtendconcert; 0 00 Kook- praatje; 9.10 Symph, gram. muziek; 10.- Twee plano's; 10.30 Harry Roy en ork.; 11 do Causerie; 11.15 Morgenwijding; 11 30 The four Ramblers; 11.45 Mil. ork.; 12 30 Recital bariton en piano; 13 00 Ca nadese muziek; 13.30 Kerstvacantiepro- gramma; 14 00 BBC Midland orkest; 15.- Vaor de vrouw; 15.40 Radio Tanga-ork.; 16 15 Voor de kinderen; 16 30 Pauze; 17.30 Joe Heync; 18 00 Voor de soldaten: 18 30 Omroeporkest; 18 45 Tlto Bruns en sextet; 19 15 Orkest Richard Crean; 1045 Hoorspel; 2D 00 Le Match Kubnick; 20 30 Stand easy; 2100 Max Régnier en ensemble, 21 15 Souvenirs et chansons: 2130 Owen Walters en orkest, 22 00 Verzoekprogramma; 22 30 Walsen; 23.00 Musette- en dansmuziek; 23.30 Concerts vnriés. Eneeland BBC Home Service 342 RL 18 dd Voor de kinderen: 18,55 Weer berichten; 19 00 Nieuws; 19.15 Sport; 1920 Gevarieerd programma; 20 00 Ge varieerd programma; 20 30 Causerie over het Heilige jaar; 2045 Ensemble en So liste; 2130 Twintig vragen: 22.00 Nieuws 2215 Causerie; 22.25 Gevarieerd progr 22 55 „Macbeth', opera'; 24 00—24.03 Nieuws. Engeland BBC Light programme 261 en 1500 RL 18 00 Schot variété orkest; 18 45 Sextet. 19 15 Orkest Richard Crean; 19 45 Hoorspel; 20 00 Nieuws: 20 25 Sport; 20 30 Gevarieerd programma 21.00 ..Meet the dreggs": 2130 Orkest en soliste; 22 00 Verzoekprogramma; 22 30 Voor dracht; 23 00 Nieuws; 2315 Causerie; 23 20 Dansmuziek 24.00 Voordracht; 24.13 Lichte muziek; O 561 00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk 332 m. 18 00 Gevarieerd programma; 19.45 Nieuws 20.00 Hoorspel; 2115 Pianomu ziek; 2145 Nieuws; 22.15 Dansmuziek; 24.00 Nieuws 0.05—1,00 Berlijnse uitzen ding. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 1815 Gram. rmuiek; 1830 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19 30 Bas en piano; 19 50 Politieke causerie; 20 00 Verzoekprogramma; 21.00 Klank beeld over Henriètte Roland—Holst; 21.30 Gram. muziek; 21 45 Actualiteiten; 22 00 Nieuws 22 15 Gram. muziek: 22J>0 Nieuws; 22.55—23 00 Gram. muziek. 484 M. 18 30 en. 19 00 Omroeporkest 13.30 Gram. muziek: 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws 22.15 Gr. muziek (-22.55) Frankrijk nationaal programma 431.7 en 278.6 M. 18.30 Amerikaanse uitzending; 19.00 Gevarieerde muziek: 20.00 Gevarieerd concert; 20.50 Orkest en soliste; 23.10 Salistenconcert; 23.45—24 00 Nieuws.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5