f 1 Wj HET ROTTERDAMSCH PAROOL Nieuwe Amerikaanse politiek ten opzichte van China f$'l f -%\ „Gil Amerikaanser dan Amerikaans" Amerika geeft lening en militaire hulp aan Iran Twee vertrouwensvota voor Bidault Tam-tams eu klokgelui in Vietnam r7^ v Scheid' AMERIKAANS SPROOKJE Chefs-staf willen nationalisten krachtige steun verlenen Formosa verwacht wapenen en missie DEKEN FRANKRIJK Bidault in het nauw Kolen worden duurder Waterballet valt in het water Rijst komt in Januari zegt Cochran Collega-advocaat „Gil is een Duitse uitgave" I Een krant in I een krant J 1949 Drees en v. d. Goes over Indonesië Franse nationale vergadering keurt de begroting goed Saluutschoten over de padivelden verkondigen onafhankelijkheid J 9e Jaargang, no. 307 Red en Adm Lange Haven 141. Schiedam Tel 69300 Aboon prijs: per week 0.32 per kwartaal f 4,10, losse nurpmers 009 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Uitgave N.V De Nieuw 398644 Bankier: Am te Rotterdam Directed Hoofdredacteur: W. B. WASHINGTON. De Verenigde Staten staan op het punt een radi cale wijziging te brengen in bun politiek ten opzichte van China, Hoewei men algemeen van mening was. dat Washington het nationalistische bewind van Tsjang Kal Sjek als volkomen verloren beschouwde, schij nen thans plannen te worden beraamd om hem ter elfder ure nog steun te gaan verlenen In zijn strijd tegen de rode legers. Gisteren is de natio nale veiligheidsraad met president Truman aan het hoofd op het .Witte Huis bijeen geweest. De gezamenlijke chefs van de staf hebben voor gesteld een militaire missie naar het laatste nationalistische bolwerk Formosa le zenden en beperkte wapcnhulp te verstrekken. Inmiddels ie bet 27.000 ton grote vliegdekschip „Boxer" met twee torpedojagers uit gezonden ter versterking van de Amerikaanse vloot in het Verre Oosten. Tot deze nieuwe Amerikaanse politiek in het Verre Oosten schijnt in belangrijke mate te hebben bij gedragen het inzicht van generaal Douglas MeArthur. de geallieerde commandant in Japan, dat een vriendschappelijk gezind Formosa een strategische noodzakelijkheid is, Voorts meent men de invloed te bespeuren van de Republikeinse partij, waarvan bekend is, dat 2i? afwiizend staat tegenover een af schrijving van het Chinese natio nalistische regiem Een woordvoerder van de Chi nese ambassade te Washington heeft verklaard, dat de Chinese nationalistische regering op For- mosa in de komende maanden aan zienlijke hoeveelheden wapenen uit Amerika verwacht. Hij voegde hier echter met nadruk aan toe, dat deze wapenen betaald worden met het geld. dat in November j.l. door het Amerikaanse congres voor huloverlening aan China ter be schikking werd gesteld en dat het hier geen nieuwe vorm van mili taire hulpverlening betreft. De Chinese nationalisten hebben via verschillende kanalen niet-of- fieiëïe verzoeken tot de Verenigde Staten gericht om een groen advi seurs naar Formosa te zenden. De Amerikaanse ministeries van bui tenlandse zaken en defensie heb ben thans president Truman een dergelijk advies gegeven, die zich hierover echter nog moet uitspre ken, evenals over een schema voor een krachtig optreden aan de rand van het communistische machtsge bied in Aïië. Amerikaanse marine-kringen hebben verklaard, dat Truman en zijn meest vooraanstaande politie ke adviseurs het over de nieuwe politiek reeds eens zijn geworden. Andere Amerikaanse functionaris sen hebben dit echter tegengespro ken. Volgens hen zou men inde berichten over het zenden van nieuwe hulp naar Formosa pogin gen van de Republikeinse pers moeten zien pressie uit te oefenen op de Amerikaanse president Zij gaven echter toe. dat de raad voor de nationale veiligheid de Ameri kaanse politiek ten opzichte van China voortdurend bestudeert. (Ivüuz IWed l Verwarm Uw bed' behaaglijk met een i ELECTRISCHE V00G BABIES EH YOIWASSEHEH Het twee maanden oude kabinet van Georges Bidault is van het be gin af wankel geweest. Gevormd na verschillende mislukte pogin gen, die reeds wezen óp groeiende meningsverschillen in de rijen van de Derde Macht, heeft het nimmer op de steun van een soliede coali tie kunnen rekenen. Het aftreden van twee betrekkelijk onbelangrij ke figuren de minister van Land bouw en de ondersta ats-secretaris van Gezondheid, was een ernstiger slag dan zulks onder andere om standigheden het geval zou zijn ge weest. De vertrouwenskwestie, door Bidault gesteld in verband met de behande- m "y ling van de be- In hel groting, bracht een overwinning Zoeklicht voor de regering J - maar de meerderheid was gevaarlijk klein. De spanningen in het kabinet en tussen het kabinet en de volksvertegenwoordiging zyn een weerspiegeling van de in nerlijke zwakte der coalitie van partijen, die de Derde Macht wordt genoemd. Oppositie tegen commu nisme en Gaullisme vormde het cement voor normaliter tegenstrij dige krachten. Maar oppositie tegen gemeenschappelijke gevaren alleen kan niet eeuwig samenbin den, in het bijzonder niet wanneer deze gevaren steeds kleiner schij nen te worden. Ten rechte of ten onrechte, de geest van samenwer king in Frankrijk Is verflauwd, met het gevolg, dat de socialisten ■weer naar hun natuurlijk, links domein zijn afgegleden, terwijl de radicaal-socialisten (conservatieve liberalen) zich meer en meer naar rechts hebben gekeerd. In het cen trum staan de volksrepublikeinen, waartoe premier Bidault behoort. Slechts de kundigste politieke ar tist vermag een dergelijke groepe ring bijeen te houden; en er zal wellicht een ogenblik komen, wan neer zelfs kundigheid niet meer baten zal. Iets kouder Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Meest matige oostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt. 1 Jan.; Zon op 8.48. onder 18.39*. Maan op 13.49, onder 6.30. 2 Jan. Zon op 8-48. onder 18.40; Maan op 14.24. onder 7.43. Gasprijs mag worden verhoogd DEN HAAG Zoals reeds aan gekondigd heeft de regering iti verband met de noodzakelijke ver mindering van de last der over heidssubsidics besloten de tot dus ver bestaande subsidie op kolen af te schaffen. De kolenprfjzen zullen daardoor met ingang van 1 Januari a.s. worden gewijzigd. Voor zover het de courante huis- brandsoorten betreft zal voor de grote steden de maximumprijs voor 1ste kwaliteit anthraeïet f 6.55 per mud bedragen: De maximum-' prijs voor gascokes Is op f 5.65 per eenheid van twee mud vastgesteld. Voorts zullen de maximumprij zen van gas met een halve cent per kubieke meter mogen worden verhoogd, hetgeen everwei niet be tekent, dat dit >veral zal geschie den. In het lopende stookseïzoen zal op een nader aan te wijzen bon van. de 'evensmiddelenkaart by wijze van compensatie een bedrag van f 1.- per persoon worden uit gekeerd. PRIJS VAN GESMOLTEN VET DEN HAAG. Voor gesmolten dierlijk vet geldt sedert de opheffing van de vleesrantsoenering en intrek king van de maximumprijzen van rtmdvlees, niet langer een maximum- vllkoopprijs. Bak- en braadvet is evenwel nog steeds aan een maxi mumprijs voor de verbruiker van 41 cent per kilogram gebonden. In Boven Michigan, langs de rivier de Huron is uraniumerts ontdekt. Het komend voorjaar zal men de ontginning ter hand nemen. AMSTERDAM. Het water- ballet van het circus Strossbttr- ger is Vrijdag letterlijk en fi- guurlijk in het water gevallen. Tot vermaak van het publiek in het theater Carré te Amster dam kwam er aan de water stroom, die aan de voorstelling van het waterballet vooraJ paai, geen einde, zodat het water ten slotte overvloedig door het cir cus spoelde en zich een weg baande naar de gangen en stal len. De oorzaak was een gebarsten buis. Met man en macht toog het circuspersoneel aan 't werk om de overstroming de baas te worden. Ongeveer 100 kubieke meter water had een ware inundatie veroorzaakt. De voor stelling werd onderbroken en gedurende een kwartier zorgde de circuskapel voor afleiding. Tóen hadden technici de buis gelast en kon het programma j worden voortgezet. I DJAKARTA Merle Cochran, de eerste Amerikaanse Ambassa deur in Indonesië heeft zijn ge loofsbrieven aan president Sukarno overhandigd en terstond daarna met hem gesproken over de moge lijkheid van een Amerikaanse lening aan de nieuwe staat. Cochran gaf daarbij een opsom ming van de projecten, die de Ver. Staten bereid zijn te financieren. Cochran heeft ook bekend ge maakt, dat de eerste rijstzendingen aan Indonesië in het kader van het Marshall-plan in Januari zullen arrivereiTegenover persvertegen woordigers zei de Amerikaanse ambassadeur, dat de Verenigde Staten geen invloed op de Indone siërs hebben uitgeoefend om Nieuw Guinea buiten de overeenkomst van Den Haag te laten. fff ADVOCAAT BETOOGT: DEN' HAAG. Op de'tweede dag van het ,,GU"-proee» heeft de raads man van de appellant H. A. Seytfard voor rte Raad van Beroep voor de Perszuivering verklaard, daf „De GR" Amerikaanser dan Amerikaans «■as en qua opmaak en inhoud als een unicum moet worden hesefunnvti. Volgens hem zaten er krachten in, die de Duitse bedoelingen torpedeerden en kon men zich thans geen Juist oordeel over de waarde van dit blad vormen. Misschien zal de latere perswetenschap, zo zelde hp, zich nog eens op „De Gil" werpen. De voorzitter antwoordde daarop niet te hopen, dat over Oen jaar de gehele perszuivering zou herleven. BIJ DE N.V. ATELIERS boor Edelsmeed- en Penningkunst v.h. Koninklijke Begeer te Voorscho ten, werd deze penning vervaar digd als hulde aan onze soldaten in Indonesië. Da modeleur is Guert Brinkgeve. De voorzijde toont het portret van generaal Spoor. De keerzijde een Neder lands soldaat op wacht, met op de. achtergrond een ploegende en een pikolan dragende inlander. Het randschrift: „Voor Recht en Veihgkeid" is ontleend aan de dagorder van de generaal. Band springt; auto in rivier gestort LEKKERKERK Doordat een voorband sprong heeft Vrijdag de chauffeur van een met bieten geladen vracht? uto bij Lekkerkerk de macht over het stuur verloren. De auto vernielde een hek en stortte van de Lekdijk in de rivier. Een der inzittenden, de heer L. C. Zwijns uit Mïjnsherenland ver dronk. De chauffeur kon worden gered. De rivier is ter plaatse zeven meter diep. De raadsman van Beyffard, wiens heroep bij verstek wordt behandeld, zei voorts, dat zijn cliënt met zyn ene heen in de illegaliteit stond en niet zyn andere been in de foute „Gil". Hij heeft er echter zo weinig voor gedaan, dat 4e advocaat de Raad vroeg, het vonnis van de pers zuivering te vernietigen. Tot de vele getuigen die werden l Ditmaal hebben wij ons 1 overzicht van de afgelopen 365 dagen een bijzondere vorm u I gegeven. In de krant van vandaag 5 vindt u een andere krant, dië we 3 ti „Een jaar in acht pagina's" noemden. Daarin wordt om- j gezien naar het in vele op- j zichten zo merkwaardige jaar j gehoord, behoorde ook mej. Steinke uit Amsterdam, die tijdens de be zetting secretaresse was van ing Tauber, die als Duitser aan de radio in Hilversum was verbonden. Zrj verklaarde in de teksten, die Van den Hout voor de Radio-Gilclub schreef nooit Duitse propaganda te hebben gezien. Sommige personen aarzelden echter wel eens en vroe gen zich af of het geen propaganda zou kunnen zijn. De raadsman van Van den Hout betoogde, dat „De Gil" een Duitse uitgave was °n dat het in verband daarmee niet moeilijk was gedeel ten aan te wijzen, die een pro-Duit- strekking hadden. Een ander deel week geheel van de Duitse pro- paganda- af. Dat deel was van z$n cliënt Hif was fn het hol van de leeuw gekropen om het blad van binnen uit te hollen. Naar de me ning van de raadsman was bij daar in ook geslaagd. De advocaat noemde „De Gil" een volledige be kentenis van Duitse zijde, dat de Duitse propaganda hier te lande volkomen was mislukt. De voorzitter deelde tenslotte raee, dat de Raad van Beroep voor de Perszuivering over enkele weken uitspraak zal doen. Die twaalf slagel vannacht,Zjj ejjn khnften anders, dan In al die ov nachten van het jaar. Met elke f valt iets ouds en vertrouwds van weg, komt wat nieuws en otib stemds naderbij. Hel is deze seh^dmg tussen oud en nieuw een willekeurige maar toch bepaalde welke ons op Oud jaar die gevoelens van verdriet en vreugde geeft, die mengeling van angst en vertrpuwen, welke de -feer ia, waaraan ook de mystiek ont springt. Het is geen geloof, maar bijgeloof, dat Oudejaar.vieren, Vandaar ook dat iedereen er aan meedoet. En zyn rekening afsluit, alsof dit niet op elke dag van het jaar zou kunnen gebeuren. Maar van kindsbeen af wordt het geleerd: Oudej'aar is de avond van het uren, dagen, maanden, jaren, die heengin gen, van de voetstappen die niet be klijven, ofschoon ze ohs toegerekend blijven. Zodat we, gezeten in serpen tines, bij glazen, omgeven door ze- balans mako, ïi Deiafans van do wereïd, i ban onze zaakraw. «kef ££».-*. jz _over wij die Viastóf: jz&sI' jsz? .ons zelf kenni en tet herbaiVe ktrrer.nen. En de we.„weten..Jn „die .doakehof van leed C7K wat verloren ging m stierf, van geluk om wat komen gaat en geboren zal worden. Die weg vindt alleen hy die niet slechts gegrepen wordt door de ge voelens van het bijgeloof, maar bo venal het geloof heeft dat door da geschiedenis der mensheid een lyn loopt, die evolutie heet. Een lijn, die spiraalsgewijs, schijnbare teruggang te zien geeft, doch die in wezen stijgt, ook al zien we haar einde niet. V.S. hebben belang bij onafhankelijk Perzië WASHINGTON President Tra- man en de Sjah van Iran hebben in een gezamenlijke verklaring be kend gemaakt, dat de Verenigde Staten bereid zijn aan Perzië eco nomische bijstand te verlenen en tevens een zekere militaire hulp te verschaffen, teneinde de veiligheid van dit land te vergroten. De Verenigde Staten zullen het verzoek van Iran om een lening van de wereldbank ondersteunen in het kader van het programma voor bijstand aan de onontwikkelde ge bieden. In de verklaring wordt gezegd, dat beide landen zullen voortgaan met de Verenigde Naties te steunen. In Teheran hebben de Verenigde Sta ten bekend laten maken, dat zij gaar ne zouden zien dat de onafhanke lijkheid van Iran blijft gehandhaafd. HOGE bomen vangen veel wind en als de boom een Oosterse vorst is en de wind uit Amerika waait, kan men gevoeglijk van 'n tornado spreken. Een Amerikaans persbureau heeft het volgende ver haal de wereld in gestuurd: Een jonge Egyptische ambtenaar ver scheen met de ge liefde zijns harten, de 16-jarige Nar- riman Sadek (op foto), voor Fa- roeks troon om naar oud Egyp tisch gebruik toe stemming tot zijn huwelijk te vra gen. De koning echter ontbrandde op het zien van de beeldschone Nar- riman in vurige liefde en weigerde zijn toestemming. In de plaats daar- t van dong hy zelf - - naar de hand van. de 16-jarige en volgens het Ame rikaanse nieuwsagentschap zou de aanbidding van Zijne Majesteit met onbeantwoord gebleven zijn. Het klonk alles heel schoon en heel Oosters, maar de Egyptenaren schijnen voor sprookjes uit de tijd van de Duizend-en-een-Nacht -nog maar weinig waardering te hebben. Alles nonsens, vertellen de diplo matieke vertegenwoordigers van Egypte in het buitenland: aan het Egyptische hof verschijnen nooit vrouwen en niemand heeft toe stemming van de koning nodig om te huwen. Dus wordt Narriman geen koningin, maar misschien is zy ook wel zo gelukkig als de echtgenote van een minder hoog geplaatst dienaar des lands. KLM-gezagvoerder Moll wordt commodore DEN HAAG Met ingang van 1 Januari 1950 is KLM-gezagvoer der J. J. Moll benoemd tot com modore op de Indonesië-route, Commodore Moll is de oudste dienstdoende gezagvoerder op deze route. Hij vloog o.m, in October 1934 als 2e piloot met Parmentier de beroemde Melbourne-race. Het is voor het eerst, dat de rang •van commodore bij-de KLM wordt ingevoerd. Het belang, dat Amerika hierbij heeft is herhaaldelijk in officiële verkla ringen van het ministerie van bui tenlandse zaken tot uitdrukking ge bracht. De enige mogelijkheid daar toe, is naar de mening van Truman en de Sjah gelegen in een gezonde economie. De Verenigde Staten hebben zich voorts bereid verklaard technische adviezen te verstrekken en zij zullen onderzoeken In hoeverre Iran nog ap andere wijze geholpen kan worden. Aan de Iraanse defensie-benodigd heden zal de Amerikaanse regering aandacht schenken. Canadees bouwland voor Nederlandse boeren FORT FRANCES, ONTARIO Ongeveer een millioen acres een acre is 4047 vierkante meter rijk bouwland in de zuidwesthoek van de Canadese provincie Ontario zal ter beschikking worden gesteld van, Nederlandse boeren. De chef van het immigratiebureau verwacht, dat ongeveer tweeduizend Neder landse boeren zich hier zullen ves tigen. Frankrijk erkent de B.I.S. PARIJS Het Franse ministe rie van buitenlandse zaken heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat Frankrijk de Verenigde Staten van Indonesië heeft erkend en zal overgaan tot het vestigen van di plomatieke betrekkingen met de nieuwe staat. AMSTERDAM Dr W. Drees, mr v. d. Goes van Naters, J. H. Scheps en de heer Sujono, lid van de Indonesische delegatie terS.T.C, hebben gisteravond het woord ge voerd op een jaarwisselingsbyeen- komst van de Partij van de Arbeid m hef Amsterdamse concertge bouw: Der heer, v, d, Goes van Naters ■Sejde, dat de tegenstanders van de soevereiniteitsoverdracht nog steeds niet hebbert begrepen, dat Nederland geen geïsoleerd eiland is-en dat de W-ssterse beschaving al lang geen monopolie meer is van het westen. Hij noemde de souve- reiniteitso verdracht een blijvend monument voor de verguisde Schermerhorn. Dr Drees behandelde, evenals de heer v. d. Goes,van Naters de ont wikkeling van het Indonesische probleem in de afgelopen jaren en legde vooral de nadruk op de „on waardige wyze, waarop mannen als Jonkman, Logemann en Scher merhorn voor verraders en laf aards zijn uitgemaakt." Daarnaast betuigde hij zyn waardering voor andersdenkenden in het kabinet, zoals de ministers Stikker en Schokking, die hebben getoond over de juiste mentaliteit te be schikken. Woorden van. afkeuring had dr Drees voor de communis ten. Vijf jaar tijd voor kentekenbe wij zen motorrijtuigen DEN HAAG. De afgtfte van kentekenbewijzen voor motorrijtui gen volgens de Wegenverkeerswet zou binnen drie jaren moeten ge schieden. Afgifte van alle kenteken bewijzen binnen de voorgeschreven tijd zou echter een grote opeenhoping van werk geven, waarvoor tijdelijk personeel zou moeten worden aange nomen, dat later weer zou dienen af te vloeien. Met het oog hierop is ver lenging van de termijn van drie jaar tot vijf jaar gewebst De Regering heeft in deze geest een wetsontwerp ingediend. PARIJS. Het gevaar, dat In Frankrijk een nieuwe regeringscrisis uit zou breken, misschien zelfs wel nieuwe algemene verkiezingen moesten worden gehouden, Is voorlopig afgewend. Premier Georges Bidault heeft Vrydag van de nationale vergadering do vertrouwensvota gekregen, waarom hij. Woensdag had gevraagd. De meerderheid voor het kabinet was zélfs nog iets groter dan Zaterdag j.l. toen eveneens over een motie van*vertrouwen werd. gestemd. Bidault is er hierdoor in geslaagd zijn be groting voor 1950 tegen de wil der Communisten en .Gaullisten door te drijven. De premier had- de vertrouwens kwestie gesteld naar aanleiding vafi een regeringsvoorstel de belasting op de industriële productie voor het jaar'1950 te* verhogen van-12,5 tot 13,5 en naar aanleidingvan een voorstel "tot'het heffen van een be lasting van 10 op de onverdeelde winst van handelsondernemingen. Bij de stemming van Zaterdag j.l. kreeg Bidault slechts 303 tegen 297 stemmen. Thans werd de eerstê motie aangenomen met 305 tegen 287 stemmen en de tweede met. 307 tegen 288 stemmen. Daar de ongebruikelijke procedure werd gevolgd, dat de tweede motie van vertrouwen.vrijwep onmiddellijk na de*eerste werd:ingediend, stem- den de afgevaardigden over beide moties tegelijkertijd. Van tevoren had Bidault er op ge wezen, dat Frankrijk naar verhou ding veel minder voor de nationale defensie uitgeeft dan de Verenigde, Staten en andere grote mogend heden. Zelfs Zwitserland, zo zei hij trekt hiervoor 30 op de begroting uit, Frankrijk daarentegen minder dan 20 Met uitzondering van de twee punten waarover thans werd ge. stemd, was de begroting reeds Woensdagavond, door de assemblee goedgekeurd. Er moet thans nog ovér worden gestemd door de Raad van de Republiek. SAIGON. Frankrijk heeft gis teren aan 21 millioen Viëtnamezen gedeeltelijk zelfbestuur gegeven en de antonome staat Vietnam binnen de Franse unie gesticht Tam-tams in de dorpen, de klokken van de pagodes en 21 saluutschoten van de Franse artillerie klonken over de padivelden om het ogenblik, waarop de grotere vrijheid aanbrak, aan te kondigen. Op het plein "voor het gemeente huis van Saigon waren 75.000 Viët- namezen bijeen gekomen om toe spraken aan te horen van keizer Bao Dai en de Franse Hoge Commissaris Pignon, na de ondertekening van 25 overeenkomsten. Zij riepepl „Lang leve Bao Dai. laüg leve de onafhan kelijkheid, lang leve het onafhan kelijke Vïëtnam". Franse vliegtuigen wierpen prepa- gandabiljetten en ballonnetjes met de rood cn geel gestreepte vlag van Vietnam uit. Deze vliegtuigen en 120.000 man Franse troepen zullen echter in Vietnam blijven, totdat de regering er voldoende van Nee toch Heus! De Charleston komt terug. De Ukulele komt terugMak Jong komtterug. Polkahaar komt terug.... Laat het daar nu bij blijven. Het is at onver klaarbaar genoeg en 1950 zal genoeg eigens bieden. Tijdens de Kerst- en Oude- jaarstnkopen is hel aantal gevallen van zonnesteek te Buenos Aires sterk toegenomen, want het kwik is weer boven de 100 graden gekomen. Dit is onze oude Garry Davis, wereld- ideeènfantast. Ditmaal niet „ergens in Pa rijsdoch zo als op de brug van Straatsburg ■naar Kehl aan iedereen vroeg Hebt u soms Jn Duits visum voor me?" Men had al les voor hem, maar visa? neen. Garry ex-wereldbur ger no, 1 is een meester gewor den in liet verwekken van op loopjes en Tuzicgesprekkcn, De Parijse straatventers kam pen 6 Januari a.s. in. een Pa rijse Schouwburg wie het over tuigendst z'n waren leurt. Het publiek is de jury. Winnaar wordt koning voor 1 jaar. „In zijn baard is 32 -tnfr touw van 3 cm dikte verwerkt. Trouwens zijn kop -weegt 90 kg, want hij is 23 meter lang „met een taille uan 8 meter", al dus waren de afmetingen van een heden gesloopt Kerstman netje in het baas boven baas- la7id, Amerika (Texas) In Nottingham wordt Tsjai- kofski's zesde symfonie niet meer uitgevoerd, daar na iedere uitvoering een lid uan het or kest stierf. (De componist stierf zelf ook al, twee weken na de voltooiing Braue Wysjinski heeft in 19i9twee woorden toege voegd aan het njet dat hem in de mond bestorven ligt, ni. atom-mongers en bombolatrie Alle Westerlingen zijn atoom schavuiten en zij doen aan bom- menvergeding. Oliebol voor die man. overtuigd is, dat het gevaar van Ho Chu Min en zijn guerillastrijders verdwenen is. In de afgelopen drie jaar hebben zij met wisselend succes tegen de Fransen gevochten, In het thans gesloten verdrag staat be schreven, dat Frankrijk het recht heeft in het hele land militaire pos ten op te richten en dat de troepen van Vietnam zullen samenwerken met de Franse troepen onder, ,een- .Frans'oppercommando., Dc overeen- 1 'komst moet overigens nog worden goedgekeurd door de Franse natio nale assemblee. Zowel Pignon als Bao Dal ver klaarden te hopen op een spoedige erkenning van Vietnam door het buitenland. Bao Dai zei voorts, dat Vietnam aan de zijde van het wes ten zal blijven, „Onze weg tussen de beide stromingen die de wereld verdeeld houden is duidelijk aange geven". waren zijn woorden- Het Franse blad „Le Monde" heeft er op gewezen, dat Frankrijk een nauwere band met Vietnam onder houdt dan Nederland met Indonesië of Engeland met India. Partijraad van KVP komt te Utreclit bijeen DEN HAAG. De partijraad van de Katholieke Volkspartij zal op Vrijdag 17 Februari en Zaterdag 18 Februari 1950 te Utrecht in het Jaar- beurrrestaurant bijeenkomen. Er zal o.m, een voorstel tot stichting van een centraal vormingsinstituut wor den behandeld. Op de tweede dag zal de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie, prof mr. C. P. NL Romme, de raad voorlichten over de staatkundige toestand en het parle mentaire werk. Nederlandse marine majf in Indonesië niet patrouilleren DJAKARTA. Schepen van "da Koninklijke Nederlandse marina mogen in de Indonesische territo riale wateren geen schepen meer onderzoeken. Evenmin mogen rij Indonesische schepen onderzoeken of aanhouden buiten de territoriale wateren en zij mogen ook niet meer buitenlandse schepen opdragen de Indonesische territoriale wateren te verlaten. Dit wordt bepaald in een noodwet, die president Sukarno gis teren heeft uitgevaardigd. Stamkaarten worden niet meer uitgegeven DEN HAAG. In verband met de intrekking van de Tweede Dis- tributiestamkaartenbeschikking 1946 zullen geen nieuwe stamkaarten meer worden uitgegeven. Inlevering van stamkaarten behoeft niet meer te geschieden. De geldende bon kaarten blijven van kracht en moe ten worden bewaard. De distributie van koffie en kolen geschiedt .zon der gebruikmaking van de tweede distributiéstamkaart. t

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 9