Er is wat aan de hand met de Nederlandse Spoorwegen Sterke honger naar cultuur, ook in het westen Communisten in Finland steunen Sowjetaanval Rood gevaar bedreigt Tibet Ook directie verontrust door toegenomen onveiligheid Negerprobleem krijgt allengs gunstiger aspecten m Lama-priesters ernstig bezorgd over Mao's plannen PROF, GEYL OVER AMERIKA Wofensdag 4 Januari 1950 IN 1949: ELKE DRIE WEKEN EEN ONGELUK Men streve ernstig naar behoud van goede reputatie^ Amerika bevestigt verzoek tot steun van Chinese nationalisten Communistenjacht een groot gevaar Welvaart W.i: .«Éiilps Géén discriminatie Prachtige musea Het spookt op de vliering Amsterdamse politie zoekt naar vreemde geluiden Inbrekers in Den Bosch zeer actief Russische nota brengt Finse regering door nabije verkiezingen in extra moeilijkheden" Stalinisten zien overal Titoïsten Boeken vertaald Dalai Lama: vijftien en toch meerderjarig deze keren ,dat het mis ging of er iets niet in orde was, óók nog tellen het geval van de exprestrein, die door het station Naarden-Bussum raasde, terwijl de overwegbomen niet gesloten waren en het geval van de goederentrein, die op het station Tilburg alleen maar dtór- om niet een op hetzelfde spoor staande personentrein ramde, omdat er gelukkig met die goederen trein een ongeluk gebeurde op een onbewaakte overweg, waardoor de machinist stopte. Wii weten, dat het spoorwegper soneel zijn werkzaamheden moet verrichten onder vaak uiterst moei- Ibke omstandigheden. Wil weten ook, dat zijn arbeid de uiterste con centratie eist een scherp opletten, een nimmer verflauwende opmerk zaamheid. Wij weten ook. dat de grote, grote meerderheid op vaak bewonderenswaardige wiize zijn plicht vervult. Maar wii weten eveneens, dat de lange reeks van r. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT. Wat Is er tegenwoordig aan de hand mét onze Neder landse Spoorwegen? Deze vraag stelt menigeen, die zich realiseert, dat wij in het afgelopen jaar niet minder dan achttien, zegge en schrijve acht tien spoorwegongelukken: of treinontsporingen hebben beléefd, waarvan alleen al elf in het twéede halfjaar en zeven in het laatste kwartaal, ter. wjjl er bovendien door een maar hoogst toevallige en gelukkige samen loop van omstandigheden enkele op het uiterste nippertje voorkomen zUn. Waar is de spreekwoordelijk geworden veiligheid bil onze grootste vervoersonderneming? Het is waar, dat er bij alle dérail lementen in het jaar 1949 geen en kel mensenleven te betreuren viel. Maar bet had heel goed anders kun nen zyn. En afgezien van de do den, die er niet, en van de gewon den, die er wel waren, afgezien ook van de dikwijls ernstige materiële schade, die werd aangericht: elke drie weken een ongeluk is wel wat veel en, weinig geschikt om de miL lioenen treinreizigers op hun gemak te stellen. Het is een frequentie, die tot dusver bij de Nederlandse Spoorwegen niet bekend was, een frequentie, die ook de directie der N.S. ernstige zorgen baart. Er was een tijd, dat berichten over spoorwegongelukken alleen maar uit het buitenland tot ons kwamen. Uit Duitsland, uit Enge land, uit Frankrijk, waar de expres ParijsLyonMéditerranée zich de trieste, aan de afkorting P.L.M. ontleende, bijnaam van „Pour la mort („Voor de dood") verwierf. Er was een tyd, dat men in ons land, zodra de veiligheid - op onze spoor wegen ter sprake kwam, herinnerin gen ophaalde aan het spoorwegon geluk by Weesp (1911), aan het spoorwegongeluk by Hooghalen (1918) of het spoorwegongeluk bp De Vink, tussen Voorscho ten en Leiden (1928), maar dan ver der ook was uitgepraat, om de een: voudige reden, dat er. in Nederland vrijwel nooit spoorwegongevalien geschiedden. Nederland genoot, wat spoorwegongevalien en veiligheid betreft In Europa een;uitzonderlijk goede reputatie. Is men bezig deze reputatie -langzaam maar zeker te verliezen Zulke ernstige ongevallen als 'die bij Weesp, by Hooghalen of De Vink plaats hadden, geschiedden .gelukkig in 1949 niet. Maar het is vooral de lengte van, de lijst die verontrustendis. Ontsporingen by Schaesberg, op het station H.S. te Den Haag, bij Voorschoten, op het, station, Hijver- sum, era "goederentrein,'die uit "de rails loopt bij Ede, ontsporingen by Lisse, Leiden en Maarssen, treinbot singen bij Oudewater, Deventer, Wolfheze, Gramsbergen en Marien. berg, brand in een electrische loco motief jbij EdeWagenlngen, dat is een opsomming, die nog niet eens volledigis. De oorzaken? Veelal onbekend. Een enkele keer: een' verkeerde wisselstand. Een paar- keer: het re den door een onveilig signaal. En eigeniyk moet men dan bij al WASHINGTON. McDermott, een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag tijdens een persconferentie medegedeeld, dat de Chinese nationalisten - 23 De cember een officieel verzoek heb ben ingediend tot steun en advies van de V.S. bij de verdediging van hun laatste bolwerk, het eiland Formosa. Hij weigerde nadere me dedelingen erover of de Ameri kaanse regering bereid was op- dit verzoek,in,te gaan. Volgens een bericht uit Chinese communistische bron zou het 'na tionalistische verzoek betrekking hebben op de levering van zestien oorlogsschepen, radar-installaties, vliegtuigonderdelen en de uitrus tingsstukken voor vijf divisies. Officiële berichten over een op handen zijnde erkenning van de regering van. Mao Tse'Toeng door de Britten ontbreken nog steeds. Zowel het Franse persbureau AFP als het Amerikaanse United Press suggereren echter, dat, deze erken ning tegen het einde van deze week tegemoet gezien kan worden. •spoorwegongevallen bij menigeen de vraag hebben doen rijzen of er de laatste tijd .niet een zekere na latigheid is binnengeslopen, een nalatigheid die niet alleen achttien ongelukken ten gevolge heeft ge had, maar op rekening waarvan men ook de onregelmatige treinen loop moet schrijven waarmee de spoorwegen de laatste tijd te kam pen hebben. Het sterk gestegen goederenvervoer immers, dat men als oorzaak van de treinvertragin- gen heeft aangewezen, kan wellicht iets, maar zeker niet alles verkla ren. Willen de spoorwegen, wil het spoorwegpersoneel de uitstekende naam, die zij bij 't reizend publiek verworven hebben en die zii on danks alles nog steeds bezitten, in de toekomst ook behouden, dan zullen zij er tot het uiterste tiaar moeten streven, dat de trieste reeks van botsingen en déraillementen in het komende jaar niet wordt voort gezet. Wie werkt maakt fouten. Maar btj een bedrijf als de spoorwegen kunnen de kleinste fouten de ern stigste gevolgen hebben. Hieryan is het Nederlands spoorwegpersoneel steeds doordrongen geweest. Hier van dient het. in het belang van de veiligheid doordrongen te blijven. Een verheugend feit is het. dat men er zich van hoog tot laag van bewust is. dat er in 1949 iets mis was. Heeds heeft de directie stap pen-ondernomen om herhaling in 1950 te voorkomen. Laa.t ons hopen dat zij het beoogde resultaat ople veren. HET EENS ZO TROTSE En gelse passagiersschip ^Aquitania' zal worden gesloopt.. Het is de laatste in de rij „oude beestjes" die sloperwaarts moet varen. In Southamptonwaar de ^Aquita- nia' op het ogenblik ligt, worden de meubels van boord gehaald en naar 'n veilingloods gebracht. Weldra zullen de honderden armstoelen, bedden, tapijten, enz. particuliere woonhuizen - versieren. (Van een onzer verslaggevers) ..„Voordat U mij vraagt, zou ik eerst U zelf eëns wat willen vra gen. Hoe is 't op het ogenblik ge steld met de-economische toestand van ons land?" Deze vraag typeert de figuur van prof dr-P. -Geyl, die op uitnodiging van het „Institute for Advanced Study" tè Prince- town een half jaar in de Verenig de Staten.is geweest ten einde zich in zijn vak op de breedst mogelij ke wijze te oriënteren en die op Nieuwjaarsdag weer thuis is geko men. Zijn historische belangstelling belet hem immers niet voor de actualiteit een brandende interesse te hebben. Vandaar dat hij begon de interviewer te interviewen. De bootreis terug was, evenals trouwens de bootreis héén, uiterst -vermoeiend geweest. Dagen ach tereen had het schip gestampt en geschommeld. Dat de Utrechtse hoogleraar ons niettemin op ons verzoek terstond ontving, mogen wij zeker mede danken aan het feit, dat prof Geyl, zelf oud-jour nalist, precies weet wat de inter viewer toekomt. Zün vrouw heeft de reis en het verblijf in Amerika geheel kunnen meemaken, hetgeen de charme er van niet weinig heeft verhoogd. In de loop van het gesprek kwam natuuriyk ook de Indonesische kwestie ter sprake. Nederland komt in de Amerikaanse belang stelling wat achteraan. Engeland, Frankrijk, Duitsland, Spanje en in de laatste tijd niet te vergeten: de Oost-Europese landen(!j er is zoveel dat om de aandacht vraagt. Maar de Indische kwestie is de laatste jaren een vraagstuk ge feest, waardoor ons land toch tel kens genoemd werd-, alleen niet op de vriendschappelijkste wijze. „Ik hield, aldus prof Geyl, hoe wel dat niet direct tot de strek king van mijn verblijf behoorde aan een groot aantal universiteiten lezingen en aan verscheidene .ver zocht men mij uitdrukkelijk om over Indonesië te spreken. Ik verdedigde dan het Neder landse standpunt, maar moest in de loop der maanden ervaren, dat onze Regering zelf dit standpunt prijs gaf. Des te meer trof het mij, speciaal in academische kringen, dat onverwacht veel mensen scep tisch en critisch stonden tegenover de politiek, door Washington t.a.v. Indonesië gevolgd. Men heeft mij zelfs gezegd, dat Nederland tot de onbillijkst behandelde landen be hoorde. Helaas is deze kentering wel v/at laat gekomen; bovendien kwam ze in de pers slechts zeer zelden tot uiting." „Is het met de welvaart van de Verenigde Staten nog altijd zo fantastisch gesteld?" „Inderdaad. Een vreemdeling wordt dag aan dag door de weelde en de rijkdom overstelpt. De lonen zijn hoog en altijd weer verbaast men zich over het feit, dat zoveel mensen er een auto op na houden. Verrijst ergens een nieuw huizen complex, dan ziet men. steeds een rij auto's, die het bezit zijn van bouwarbeiders. Bij elke fabriek zijn dozijnen, soms honderden auto's geparkeerd. In een open lucht-theater in de bergen bij Denver werd ik getroffen door de overweldigende omvang van het parkeerterrein. Toen hoorde ik dat het er één van de zes was. De zestienjarige zoon van de dienst bode van een professor, een ge scheiden vrouw, klaagde er over, dat hij nog altijd geen auto, had. Het volgend jaar, suste zyn moe der. De vrouwelijke chauffeur van een klein auto-buslijntje bleek over een eigen auto te beschikken. Sommigen vragen zich wel eens af,. of deze welvaart lang zal kunnen duren. Het Amerikaanse antwoord is dat zij berust op de binnenland se markt en dus veilig is." „Wat denkt U, professor, van de negerkwestie?" „Ach ja, iedere tegenstander van de Amerikaanse democratie wijst smalend op het negerprobleem. En zeker,„het.is,-er, .in de-Zuidelijke Staten heeft het zelfs nog een ern stige vprm:Maar* men "moet deze zaken -historisch zien; Wij hebben makkelijk praten, wij hebben geen de PROF. terug uit P. GEYL Amerika negerbevolking in het land. De grootste slavenhalers waren Ne derlanders, Engelsen en later Nieuw-Engelanders, d.w.z. Ameri kanen uit.de streek die een eeuw geleden de felste bestrijders van de slavernij opleverde. Maar vroe ger werd neger-slavernij in heel de wereld als heel natuurlijk be schouwd. Het kan wel niet anders, of de negerbevolking, die een paar generaties geleden nog in slavernij leefde, staat in meerderheid nog op een laag sociaal en cultureel peil. Het is merkwaardig dat zovelen zich. daarboven uit hebben ge werkt, en over 't geheel, er zit be weging in. Ondertussen wordt in het Zuiden door de ongelukkige negerkwestie het openbarfe leven nog steeds vergiftigd. Echter: ter wijl in een land als Zuid-Afrika de verhoudingen tussen ,de rassen slechter worden, is er in de Vere nigde Staten belangrijke vooruit gang. Ook in de Zuidelijke Staten bestaat een sterk streven, bijvoor beeld om het onderwijs voor de negers te verbeteren, en zelf heb ben de negers hun intellectuele leiders. In New York zag ik elegant ge klede negerdames, die" een buiten gewone smaak aan de dag legden. Trouwens, in het algemeen zijn de negers zeer aangename mensen. In het Noorden zitten de blanke en zwarte kinderen door elkaar op de openbare school, en er staan ook negeronderwijzers voor de klas. De aangenomen stelregel in het Noor den is: gelijkheid, geen discrimi natie. Truman doet zijn best, maar een zodanige omkeer van sociale verhoudingen heeft tijd nodig. „U sprak van de openbare school. Zijn er nog bijzondere scholen ook?" „Naast .de public school zün er. vooral R.K. scholen, dietot dusver op eigen kosten drijven, maar dat wordt nu een van de strijdpunten in de binnenlandse politiek. Van de 150 millioen inwoners zijn er op het ogenblik, naar ik meen 26 millioen Katholiek, een getal, dat aanzien lijk groter is dan een of twee gene raties geleden. Die stijging is vooral te verklaren uit het groot aantal immigranten uit Katholieke landen, zoals Polen, Ierland, Italië, Frans? Canada." „Heeft U veel gemerkt van jacht op het communisme?" „Deze heeft onaangename vormen aangenomen en brengt grote geva ren mee. Gelukkig is er ook een zeer scherpe reactie tegen gaande. De befaamde Commissie van On derzoek naar „on-Amerikaanse ac tiviteiten", ingesteld door het Con gres heeft onverantwoordelijke en ergerlijke dingen gedaan, waartegen de publieke opinie zich meer en meer verzet. Het feit, dat de eerste voorzitter van deze Commissie een half jaar geleden in staat van be schuldiging is gesteld wegens mal versaties, waardoor hij zijn functie heeft moeten neerleggen, heeft aan de reputatie van de Commissie geen goed gedaan. Hij is nu veroordeeld en ook geen lid van het Congres meer. Er zijn in de laatste tijd in vérscheiden staten wetten aangenO' men, die door hun vaak vage termi nologie een gevoel van onzekerheid te weeg brengen by: "de progressief voelende' mensen, vooral in' het oh derwijs. Maar, zoals u weet, kunnen in Amerika de wetten worden ge toetst aan de Constitutie en het Hoogste Gerechtshof van de staat New York heeft uitgemaakt, dat de betrokken wet inconstitutio neel is! Nu zal de Staat hiertegen nog wel in beroep gaan, en het laat ste woord heeft dan het Hoogge- recht van de Unie te "Washington. Dat alles vereist veel tijd, maar: het gaat de heren van de reactie toch niet voor de wind." Prof. Geyl had in Amerika een honger naar cultuur waargeno men. Niet alleen in het Oosten, waar reeds een sterke traditie heerst, maar ook in het Midden-Westen be staat een opgewekt cultuurleven. Het aantal symphonïe-orkesten is verveelvoudigd. In het Oosten zijn er prachtige musea met overweldi gende kunstschatten. Maar ook in het Westen heeft elke plaats van enige betekenis haar museum, waar de belangrijkste schilderscholen etc. representatief vertegenwoordigd zijn, en waar de opstelling vaak heel origineel is. In het kleine museum van Princetown, een stadje van 15.000 inwoners kan men een schit terende Jeroen Bosch aantreffen. De moderne Amerikaanse schil derkunst, hoewel sterk onder in vloed van de Franse treft door vi taliteit en oprechtheid. De meerder heid van de namen der kunstenaars is intussen niet-Engels. In acade mische kringen, waar de immigran ten ook een belangrijk element vormen leeft wel sterk het bewust zijn van de Europese oorsprong en men wil niets liever dan het intel lectuele contact met Europa vast houden. Het isolationisme, dat vóór de oorlog een brede stroming ver tegenwoordigde is sterk achteruit gegaan, hoewel nog niet helemaal verdwenen. Een grote krant als de Chicago Tribune maakt zich nog al tijd tot tolk van dit standpunt. Die drijverige sensatie-krant heeft in haar streek invloed. Maar de intel lectuelen noemen haar nooit anders dan met haat of verachting. En over het geheel is de omschakeling van de opinie van isolationisme tot saamhorigheidgevoel eèn van de in drukwekkendste verschijnselen van het Amerikaanse leven. SCHERP TUREND naar de sei nen rijdt de meester met zijn loc over ontelbare wissels en krui sende sporen in goed vertrouwen op wissel- en seinhuiswachter. Een enkele nalatigheid kan ern stige gevolgen hebben... AMSTERDAM. Bewoners van een tweetal bovenhuizen op de hoek van de Stadionweg en het Olym- piaplein te Amsterdam hebben dezer dagen kort na elkaar aangifte bij de'politie gedaan van „vreemde nachtelijke geluiden" op de vlie ring, die al even hardnekkig als raadselachtig zijn en die in de loop van de tijd een kwelling voor de bewoners zijn geworden. De politie heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld, dat échter nog geen enkel resultaat heeft opgele verd. Twee slaapkamers, waarin de geluiden doordrongen, zijn door de bewoners verlaten. v, - i Een aanvankelijke veronderstel ling, waarbij aangenomen werd, dat een buurjongen voor „spook" speel de, moest worden verworpen, nadat gebleken was, dat de geluiden voor kwamen in twee door aan weers zijden van de brede Stadionweg gelegen huizen. DEN BOSCH. In 's-Hertogen- boseh is in de laatste dagen een groot aantal inbraken en diefstallen gepleegd met behulp van lopers of valse sleutels. Op de meeste plaat sen was de buit niet zo groot, maar in een huis aan de Zuid-Willems vaart werd uit een dressoir 12.000.meegenomen. HELSINKI. Het biykt hoe langer hoe duidelijker ,dat de Finse com. munist^n de Russische nota, waarin Finland ervan beschuldigd wordt Russische oorlogsmisdadigers verborgen te houden, gebruiken als een troefkaart in de campagne tegen de herverkiezing van president Jhno Paasikivi op 15 Januari aanstaande. De communistische bladen becrltiseren Paasikivi wegens zijn „politieke fouten en misslagen". Hun critlek richt zich vooral tegen de nieuwjaars boodschap van de president, waarin deze herinnerde aan zyn pogingen om de betrekkingen met Rusland te verbeteren. De 79-jarlge Paasikivi ls .door depen, dat onze regering zonder uit- Finse socialistische, liberale en con servatieve partijen en door de Zweedse volksparty tezamen can- didaat gesteld voor de te houden presidentiele verkiezingen. De Russische nota aan Finland wordt in de Finse pers zeer ernstig opgenomen. Het conservatieve ,,Hu Fundstadsbladet" schryft In een hoofdartikel: „Indien bij een onderzoek wordt uitgewezen, dat de Russische nota gerechtvaardigd is, met andere woorden, ais blijkt, dat er werke- iyk gevaarlijke Russische oorlogs misdadigers in Finland zgn, dan laat het vredesverdrag geen twijfel omtrent de gevolgen. Het is te ho- Brieven van en aan mijn Gerefor meerde vriend, door M. A. Krop. (Uitg. Boekencentrum N.V.. Den Haag) De schrijver, Herv. Studentenpredikant te Groningen, schreef deze brieven in 1948 in het weekblad „De Hervormde Kerk". Gebundeld zijn zij thans voor zien van een voorwoord, waarin schr. er op wijst, dat zijn brieven tot eerste doel hebben, de scheuring tussen de Kerken der Afscheiding en de Volks kerk te doen verstaan en de wezens verschillen tussen Hervormden en Ge reformeerden niet slechts'aan te tonen, maar vanuit het oecumenisch besef kerkelijk en christelijk onder ogen te zien. Ds. Krop weet duidelijk en pre cies beide levenshoudingen te definië ren en h(j geeft meermalen treffend juist. aan. wat in diepste zin Hervorm den en Gereformeerden scheidt. Zelden zagen wij deze. vaak moeilijk onder woorden te brengen materie, zó klaar voor ons. Bij A. W. Sijthoffs Uitgevers Mij. N.V. verscheen „Dr. Robert Shannon",! van A. J. cronin, in vertaling. Dit nieu. we werk van de Engelse successchrij ver-medicus is een vervolg op zijn „Robert Shannon's Jonge Jaren", doch kan. zonder bezwaar, geheel op zich zelf worden gelezen. Cronin's - roman-medici zijn zelden eenvoudige, ongecompliceerde naturen, die hun dagelijks werk onopvallend verrichten. In dr. Robert Shannon brandt op 24-jarige leeftijd „de- marte— lende eerzucht"van een zwijgzaam; té-) ruggetrokken karakter, het verlangen om. ondanks armoede en onbekendheid de wereld in verbazing té "brengen." Het ligt vóór de hand, dat deze jonge Schot de wetenschappelijke richting kiest en de mogelijkheid, een goede plattelandspraktijk voort te zetten, niet eens overweegt. Na een lang, minutieus en afmattend onderzoek in verschil lende laboratoria, vaak in gestolen tijd en natuurlijk onder tegenwerking, doet hij Inderdaad een verbazingwekkende ontdekking.... doch dan is een andere wetenschappelijke werker hem juist vóór geweest. Wanneer aan dit gegeven een liefdesgeschiedenis wordt toege voegd. die ook al voor Robert niet te vlot verloopt, en het slot een ..over winning op alle fronten" brengt, dan is ook dit succesboek „rond" en wachten we weer op het volgende. Het medi sche werk leent zich voor romantisering en dr. Cronin weet hiervan, ook als schrijver, vakkundig gebruik te ma ken stel het antwoord zal geven, dat Rusland wenst. Met het oog op de komende verkiezingen zou snel han delen, zeer in het belang zijn van de sociaal-democratische regering". Betrouwbare woordvoerders in Helsinki menen dat het Fmse ant woord pas over enkele dagen zal kunnen worden overhandigd. De Fmse autoriteiten achten het een zeer moeiirj'ke opgave om de groep van 56 oorlogsmisdadigers, die de Russen uitgeleverd willen zien, te achterhalen. BONN. Het hoofdbestuur ,van de West Duitse communistische partij heeft hevel gegeven de partij van alle Titoïstische en Trotskyis- tische elementen te zuiveren. In een Dinsdag te Dusseldorf be kend gemaakte fesolutie wijst bet hoofdbestuur van de communisti sche partij erop, dat „het verwaar lozen van de ideologische punten" de vijandelijke agenten bij hun po gingen tot ontwrichting van de par tij heeft geholpen. De Saarlandse communistische partij kreeg eveneens oen ernstige berisping, omdat zij „niet voldoen de oog beeft gehad voor het kwaad aardige karakter van de strijd in de boezem van de partij'!. Ook in het orgaan der Oostenrijk se communistische partijwaar schuwt men tegen „Titoisme" en de bedrijvigheid in de partij van „be taalde agenten". Volgens dit artikel zyn deze „agenten" erin geslaagd ook de hoogste functies in de Oos tenrijkse communistische partij in te nemen. Tibetaanse tempel, symbool van Aziatische geslotenheid. - Prof. Geyl was in Amerika niet enkel maar een anoniem „eminent historicus uit Nederland." Verschei den van zijn boeken zijn in het En gels vertaald en juist waren in het afgelopen jaar zijn Napoleon bij de Yale University Press en zijn kri tiek op Toynbee (die er trouwens al door een Amerikaans tijdschrift bekend- was) bij de Beacon Press van Boston verschenen. Men wilde hem soms bü voorkeur over Toyn bee horen, maar ofschoon zijn le zing daarover een „succesnummer" was, kreeg hij daar genoeg van en sprak meer en meer over Neder landse onderwerpen.' Nederlandse kunst is een populair onderwerp (ook daarover sprak hy), maar Nederlandse geschiedenis is (om een Amerikaanse uitdrukking te gebruiken) niet zo gemakkelijk te verkopen. Zoveel te meer voldoe ning was het hem geweest dat hij daarmee toch wel degelijk zyn gen hoor had weten te boeien. Atf Wegens gezondheidsredenen za/de Friese toneelspeler Tetman de Vries (Leeuwarden) de planken verlaten, om hiermee tevens een einde te maken aan zijn toneelloopbaan. Hij is de man die gedurende de laatste oorlog het Friese cabaret nieuw lever^in blles en een zestalFriese cabaret - revues schreef. (Van een bijzondere correspondent) HONGKONG. In Tibet, het land dat eeuwenlang als onaantastbaar gold, omdat het beschermd werd door woeste bergketens, waarvan de toegangspassen gemiddeld 5.000 meter hoog zijn, volgen de leidende lama priesters met spanning de internationale gebeurtenissen. Zij schijnen op de hoogte met alle bijzonderheden, zelfs vóór deze elders bekend zijn, In hoeverre dit te maken heeft met occulte gaven, dan wel dat zU hun kennis van de feiten danken aan mededelingen van de tallozen monniken, die tot ver In de omliggende landen uitzwermen en nieuws verzamelen, is moeilijk uit te maken. In Lhasa vermoedt men dat er in Oost-Europa tussen de Elbe en de Oder een nieuwe Sowjetrepubliek zal worden gesticht, die een buf ferstaat zal zijn tussen Polen en Duitsland. Men weet te vertellen, dat Rusland op het ogenblik vier atoombommen per maand maakt in fabrieken in Siberië, de Oeral en in Turkestan en zelfs beweert men te weten, dat de Russen deze atoombommen, ingeval van oorlog met de Verenigde Staten, zouden lanceren vanaf geheime bases in Centraal-Amerika!Ook verze kert men, dat Rusland de grootste onderzeevloot bouwt ter wereld en dat de Russen bestuurbare projec tielen bezitten, die sneller dan het geluid gaan De gebeurtenissen in Joenan kwamen voor de leidende lama priesters in Tibet uiteraard niet onverwacht. De eerste berichten, die geen twijfel lieten aan het feit, dat deze Zuidwestelijke hoek van China aan Mao Tse Toeng zou toe vallen, maakten niettemin grote indruk. Want de betreffende pro vincie grenst immers zowel aan de opstandige gebieden van Vietnam en Birma als aan Tibet zelf, welks politieke positie even obscuur is als die van andere grensprovincies van China, als Sinkiang en Oost- Turkestan. Voor Tibet is nog steeds een verdrag van kracht, dat in 1914 gesloten werd tussen Tibet, Groot- Brittannië en China, waarbij aan de monnikenstaat volledige auto-, nomie wordt gegarandeerd, maar waarbij formeel de Chinese souve- reiniteit over het land werd er-, kend. Voorts is er nog een verdrag,- dat dit jaar in Februari met be trekking tot Sinkiang tussen de Sowjet-Unie en de Chinese souve- reiniteit over Tibet werd erkend, maar waarbij tevens aan de Sow jet-Unie uitgebreide economische en culturele invloed werd toege staan. Thans echter is in Peking een communistische regering gevestigd en Peking is weer de hoofdstad ge worden van een Chinees rijk, ter wijl de nationalistische regering feitelijk, alleen op Formosa nog een voorlopig onbedreigd territorium heeft. Bovendien heeft Mao Tse Toeng dezer dagen ondubbelzinnig verklaard, dat de communistische volkslegers het gehele Chinese ge bied begeren te „bevrijden", ook Sinkiang en Tibet en dat er geen duimbreeds Chinees gebied buiten de Chinese Volksrepubliek zal mo gen blijven. Geen enkel verdelingsplan zal door Peking worden erkend. Deze laatste verzekering kan' zowel tegen de Sowjet-Unie als tegen Groot-Brittannië gericht zijn, al ^naar gelang zy op Sinkiang of Tibet betrekking heeft. De sleutel tot de situatie bevindt zich in ellc geval in Tibet. De priesters, die in Tibet de lakens uitdelen, streven er naar een soort Aziatisch Zwit serland te vormen. - Hoe ernstig de priesters ln .de Tibetaanse hoofdstad Lhasa de huidige situatie beschouwen blijkt wel uit het feit, dat men de thans vijftienjarige Dalai Lama meerder jarig heeft verklaard, waardoor de regentschapsraad officieel zijn verantwoordelijkheid op de schou- ders van een kind heeft afgewen teld, ten einde voor de eigen poli tieke beslissingen meer bewegings vrijheid te verkrijgen. Moskou's grote bekwaamheid om de ver schillende politieke en militaire factoren in het Verre Oosten tegen elkaar uit te spelen, ongeacht of het om aanhangers of tegenstan ders van het communisme gaat, begint nu langzaam vruchten te dragen. De invloed van de Sowjet- Unie laat zich reeds onmiskenbaar gelden in de belangensfeer van de westelijke mogendheden in ZuicU Azië. Tibetaanse priesters 'rvoerenhun dansen uit. - Opde achtergrond het paleis van de Dalai Lama.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3