v\ (UoiBU 1 VOORALVOOR. DE-VROUW -■ Die nuchterheid raak je wel kwijt op de duur Of de kinderen bij Ma voorgaan is een vraag ■m m Erbarmelijke toestanden aan boord van bet s.s. „Surriento" Antiek KSv Een brandweerman en zijn werk zijn veel te romantisch Hele straat. Vrouwen Waarzegster Hebt Gij «sok al rheansatiek Passagiers willen procederen met scheepsmaatschappij Wit vraagt om zorg Alleen Moeder kan de juiste middenweg vinden oeftV; Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW Koos van de Griend overleden üp dnItoJtAsd i 4 _i Vrijdag 13, Januari 1950 '•.riof'-, .•'-skv- Het lftkt wel of tk dit «lt mbi duimen zoog maar 't 1b oen waar verhaal, als alty«L 't Gaat over oen meisje waarvan je zien kon dat wht wat denken Is. Zo een met een helder voorhoofd en oplettende ogen. Na de Mulo behaalde ze in één rnn van allerhande diploma's en als boekhoudster t «en groot kantoor droomde ze van een grootse carrière. Of dromen deed 4 eigenlijk niet, ze «dat het zeker want ze was nauwgezet, zeer precies én Overig. En vooral nuchter. Daarom hield ze het meest van cjjfers. Boe ken las re haast niet en voor dc film haalde ze de neus op. En als. een of andere man op kantoor wat zei over d'r haar, dat hens de moeite waard was, .keek ze alsof ze een foat in een balans ontdekte. Ze leefde voor haar cijfers en geen sterveling kreeg de kans om te bewijzen dat er nog wat anders bestaak Toen vloog het kantoor in brand. Ineens en zonder dat iemand be- greep hoe en waarom, 't Vuur zat op het dak en sprong snel omlaag. Men holde, gilde en drong en men smeet de rommel naar buiten. De brandweer trok loeiend uit: rode wagens met eeh massa spuiten, en enorm sterke mannen met hel men. 't Meisje werd -niet, gered door Op een morgen komt de groen teman meteen jonge hond aan- Iets bruins en magers op losse, lange poten. „Die. is van Gregor Serban," vertelt hij, „u weet .wel van de radio en ze. willen hem kwijt. Ik dacht zo, Skip komt toch niet meer terug. Bibberend hurkt het dier op de mat. „Is tie zindelijk?" vraag ik. „Oh ja," knikt de groenteman. „Alleen als het regentwil het wel eens missen, maar dat is af te leren." Dus blijft die' hond bij ons. Zoontje is nog op school en Ik-zit op z'n blijdschap om dit onver wachte te spinnen ais op een goéde film, 't Stroomt van de regen en Gregors hond doet in de gang op elke mat een plas. Hij bibbert maar door en kijkt verachtelijk als ik heni de mand aanbied. Hij wil op de bank met z'n kop op een kus sen. Een hoekje besabbelt hij een poos en spuugt het dan langzaam uit. Tenslotte komt zoontje thuis. „Raad nou e«ns wat er in de kamer is," roep ik. Al doet die'hond een beetje raar, bly' zal hy ermee wezen, ,,'k Weet niet." zegt zoontje, „een /krentenbroodje?" „Nee,- een cadeau,".knik Ik. ,Een hijskraan met. een wieltje en een stopmding?" .gUt.zoontje. „Nee,1 iets'léverids. Even .staat hij stil, z'n ogen rond en zwart Dan stuift hij me voorbij, de kamer in. Daar stort .hij zich op het mageie dier, dat rimpels in zki voorhoofd trekt van schrik. Als de opwinding uitgeraasd is, bezinc zoontje rich: „Zou Henkie nou die straat krijgen.;.." praat hij ongerust „Wat voor straat?" En dat jong, geheimzinnig, als gold het een toverspreuk: „Toen we uit, school kwamen vroeg Hen kie wal ik liever wilde: zestig hui zen of een hond..Nou ik zei een hond hè, want die kun jeeten ge ven, Henkie wou de huizen, want zestig is een hele straat...." En dan zorgelijk nu::„Die zal hij nou toch niet hebben, hè Mam. Zoiets krijg je toch niet van een Moeder?" Lang worden „Kleine vrouwen kunnen aardig zijn, maar alleen lange vrouwen zijn werkelijk mooi en elegant" Dit iseen van de slagzinnen ter aanbeveling van het heilgymnas- tisch licbaamsveriengingsoefentoe- ste! „Super i Stalto*. Er wordt in eèn brochure (die zelfs hét verdriet van Napoleon Bonaparte ojn z'n „te klein" zijn aanhaalt), beloofd dat men binnen, enkele weken lan ger wordt. Het kan allemaal wel waar zijn, bok dat je.alleen je be nen fcurit oprekken en week ik wat meer. maar die brochure prikkelt tot verzet. Hét, is de toon; zoals, van die eerste zin over kleine vrouwen. We zijn zelf.lang genoeg, dus de druiven zijn niet eens zuur, het Is alleen maar de slechte smaak van zulke reclame die ons op de kast jaagt; Wat denkt' u .vaö „De lange en imponerende mannen worden overal bewonderd"? Dat staat er ook in. - En iEr is dus geen reden om door ta gaan u «zorgen te maken over uw kleine gestalte, die u belet een goed figuur te maken onder de mensen met wie u omgaat. Geen tact en geen, smaak en bo vendien vervelend. een van dié lieden, dat zóu te over dreven zijn, maar ze werd wel ver liefd. Zomaar voor de eerste keer, dus hevig. Ze stond in de weg en werd nijdig opzij geduwd. En toen ze opgew-onden begon te vertellen wat er nog allemaal was achterge bleven daar in die kamer van haar balansen, hoorde ze zich op haar nummer zetten. Op een toon en roet woorden die haar deden vergeten boe verschrikkelijk schrander ze was. Ze schrok, was bang. was boos, maar verliefd was ze ook,.al wist ze het toen zelf nog niet. Ze zag hoe die drieste brandweer knaap het huis binnenstapte als wachtte hem daar koffie met koek. "En hoe hij later een ladder op klom tot boven de tweede verdieping. „Dat is nog wat anders dan heel de dag cijfers zetten", dacht ze. Of mis schien dacht ze dat ook wei niet, maar ze vond hem dapper en gewel dig en dat waren woorden waarvoor ze altijd te nuchter geweest was. Toen al dat vuur met ladingen water tot bedaren was gebracht, ging ze hem bedanken. Drie maan den later waren ze verloofd en nu is ze al jaren z'n vrouw. Ze wonen in een proper huis met drie kinder tjes. Inplaalg van balansen maakt ze nu truien, sokken, havermout, huts pot en alles wat er voor een gezin te makea. valt. Zé is een goede bmndweervrouw want ze houdt van het vak, van haar man. De nadelen, dat ze hém om de dag vier-én-twintig uren niét ziet want dan blijft hij in de kazerne neemt ze zonder morren. Daarvoor heeft ze' hem die andere dagen vier- 1 en-twintig uur thuis. Dus een dag en een nacht kazerne, een dag en een nacht thuis. Zo maar door. dwars i door Zon- en feestdagen "heen. Ze is vaak alleen maar tobben is er niet bij. Ook niet als haar man 'uitrijdt naar felle branden. .Hij kent geen angst" zegt ze, „maar ondoordacht is hij nooit. Hg is getraind en sterk en hoe zwaarder de opgave, hoe liever het hem is. Toch zet hij thuis het werk van zich af. Het is maar één keer gebeurd dat hij midden in de nacht wakker schrok van een p?r ongeluk ratelen de wekker. Denkend dat het alarm was sprong hy als een wilde naar i z'n kleren.--". De kazerne is een belangrijk stuk van z'n teven. Hij woont daar niet al die andere brandweerman nen. Ze hebben er radio en ze koken er hum eigen potje. Meestal, nemen ze de groenten en jus klaargemaakt mee van thuis en koken de aard appels zelf. Koffie en thee worden er gezet en de melkboer brengt melk, de bakker brood. Zondags gaat ze er .roet de kinderen wel eens langs: even met papa praten. Een maal was er opeens alarm. Midden in een zin-holde hij weg, van alle kanten kwamen z'n maats aange rend en even later stoven de rode wagens door de straat. „Een mooi vak," vertelt ze -trots, zze maken van alles mee. Branden in kleine huisjes, opzolders en in grote villa's. En van al die "bange, verdrietige mensen zou je een- boek kunnen schrijven »,U bent die nuchterheid van. vroe ger toch wel kwijt", zeg ik Enzij: „Wat dacht u,.„? M*n .man en zijn werk zijn veel te romantisch". fiibeb. (tngez. MedJ Wie de kweffingnj van rtieumahek of vco rhemnahscfae aandoeningen kent. weet hoe e?n groot deel van rijn vergald wordt door de vaak zware Zodra gij Uw kwaal bestrijdt roet Al Kloosterbalsem, waarvan de geitees- kracbüge bestanddelen diepte de weef sels doordringen, voelt U, boe «en heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken, write «en wel dadige werking dit Ideale wrijfmiddel be- 2il. Niet voor niets zegi menr Akkeris Kloosierbalsem: „Geen goud zogoed". Met zestien mensen in één het geperst.een vrouw, die moest bevallen, in 5 dagen niet gewassen.'a ziek jongetje; bij 'n geesteszieke in 'n rieken- zaaltje zonder een verpleger opgesloten, erbarmelijke toestanden en slechte voedingHet was een triest verhaal, dat de repatriërenden, die met 'tsjs. Surriento van de Italiaanse scheepvaartmaatschappFlotta Laura vanaf "Batavia naar Marseille reisden en die gisteren per extra trein in Nederland aankwamen, ons in de trein vertelden. Wé voeldeD ons, alsof we naar een Jappenkamp werden getransporteerd, was de algemene jammerklacht By de Inscheping waren de toestanden ten hemelschreiend. Er moest worden gevochten om een plaatsje aan board en de scbeepsmaatschappy heeft op schandalige wijze geprofiteerd van hèt gebrek aan scheepsruimte De Paris Presse zingt de lof van het wit. Van witte blouses, witte kraagjes^ witte corsages, kantjes en strikjes. Een vrouw, die smetteloos wit langs de hals draagt doet zich kennen als een die er moeite voor over heeft om er schoon en vrou welijk uit te zien. Zo'n wit bloasje wil zeggen dat ze het met zorg ge wassen én gestreken heeft, een wit kraagje vertelt dat ze wat vroeger is opgestaan (ol later naar bed is gegaan) om het op haar jurk te hechten/Bovendien verzorgt ze haar huid ec haar als ze wit draagt, want doffe slordige krul len kloppen niet bij "wit dat werke lijk wit is, evenmin als een groe zelige hals, een vette huid. Behalve kort haar en pony tot op de wenkbrauwen draagt de mo derne vrouw een romantische-cor sage half verstopt in haar. decol leté. De Frarse groten Fath, Bai- raain etc.. zijn het er over eens dat dit een wapen is, net als de waaier, dat te lang op ptal heeft gestaan. De Helmondse TextielMaat schappij geeft' een "maandblad uit ',/t Getouw". Het is gedrukt op glanzend papier, bezit vele goede foto's en artikelen over stoffen en kleuren, poppen, kunstleer, mode, -pottenbakken en étalages. Het gros der passagiers beeft men I namelijk een tweede klas ticket la-1 ten betalen,terwyl aan boord van1 het emigrantenschap een tweede klas; niet bestaat en alleen eerste en der-! de klas passage beschikbaar is. Auto- i matisch kwamen de passagiers, die tweede klas hadden betaald,, dus in de derde klas terecht, wat de maat schappij een voordeeltje van naar schatting iOÜ.OOO beeft -opgeleverd; De passagiers zijn echter niet van plan ridi zonder meer by de gedra gingen van de maatschappij neer te leggen. Met de agenten in Nederland, Maller en Co, zal worden getracht- een minnelijke schikking te treffen i aver bet te veel betaalde. Gaai de maatschappij hier niet op in, dan wil men gaan procederen. Volgens Muller en Co moeten de -toestanden, zoals die voorkwamen bij de inscheping; vermoedelijk worden geweten aan de omstandigheid dat het S.5. Surriento de avond te vo ren juist te laat de haven heeft be reikt om nog; te mogen binnenvaren. Het moest daarom die nacht buiten gaats blijven, Het personeel van de Ista, 'scheepsagenten te Batavia, dat te voren aan boord had willen gaan om voor de repatriërenden de hul- mdeling te regelen er bevonden zich namelijk reeds talrijke Austra liërs aan boord kon niet de be schikking krijgen overeen bootje om daarmee naar de Surriento te vaien. Daardoor kwam het, dat de Surriento U EBT U wel eens opgemerkt, schreef iemand,, dat er twee soorten A vrouwen bestaan: vrouwen voor vrie de kinderen nummer één zijn en vrouwen, voor wie de man nummer één is? Zij schreef dit naar aanlei ding van de. Gijfibrecht-opvoering, waarin G'jsbreeht's gade Badeloch zegt: .Ik zou voor énen man. wel bei mijn kmders geven". Een heel merkwaar dige zin, want de meeste vrouwen zouden niet aldus praten, ook" al zou den ze het ook zo aanvoelen, Maar, schrijft de lezeres, U moet ér de vrouwen eens op aankijken. Bij ons thuis hebben we een gezegde: Zij zou van haar man soep koken voor de kinderen, en. omgekeerd van het andere soort vrouw: Zij zou van haar kinderensoep koken voor haar man. Wat vindt TT.,te prefereren?'schrijft zy er tenslotte bij. Intfez Méü.J 'k Geloof natuurlijk dat men van niemand soep moet koken, ook geen overdrachtelijke soep, maar het is heel aardig, opgemerkt; want inder daad bestaat cr dat onderscheid. Zij is meer vrouw dan moeder, zeggen we allemaal wel eens, en: Zij is meer moeder dan vrouw. Maar Is er- een kwestie van pre fereren? In elk: geval kan men nooit zeggen: 't ïs beter om in.de eerste plaats moeder te zijn,'of omgekeerd. Het ligt Immers helemaal in de aard en het karakter-van de vrouw In kwestie; zij zal er zelf weinig aan ktmeen doen. De ene vrouw is nu eenmaal zo ingesteld, dat zij altyd 't eerst denkt aan de man, hij gaat altijd vóór, Bij de andere gaat de eerste gedachte naar de kinderen uit Dat laatste komt het meest voor, omdat dit nu eenmaal een „band des bloeds". betreft. Maar 'k geloof wel, dat een vrouw zich moet realiseren, tot welke categorie ze gerekend kan toe te gaanj om er hulp en raad en warmte en begrip te vinden, maar. niet meer ieder ogenblik, op het hele levensterrein. Als die tijd komt zijn de vader en de moeder weer op elkaar aan gewezen. Ze moeten dan een re serve hebben gemaakt, een geeste lijke reserve, waarop ze kunnen to ren en ze moeten dat samen zonder hun kinderen kunnen klaarspelen. Voor een vrouw, die altijd volledig gesteund heeft op deaffectievan en voor haar kinderen, is dat bij zonder moeilijk. Zij houdtineens worden. Moet ze zichzelf bekennen: Ja, ik hoor tot de soort, die soep zou koken van 'mijn man, voor de kinderen",; dan is dat niet iets om trots op te rijn of iets, om voor al tijd te laten uitkomen. Het is dan zaak om het te gaan corrigeren. Moeders taak Volgens moderne psychologen én opvoerders bestaat de taak van de moeder daarin, de kinderen zo gauw mogelijk zelfstandig te maken en hen dan los te laten. Niet alleen materieel, los, zodat ze economisch en maatschappelijk op eigen beraap kunnen staan, maar ook geestelijk. Er komt een tyd, dat de kinderen de moeder niet meer nodig hebben. .Niet meer" is te sterk gezegd, ze zullen de moeder altijd nodig heb- als tehuis; om nog eens naar zoveel over, zoveel genegenheid, zoveel zorg, die ze oudergewoonte t liefst nog aan haar kinderen zou gunnen,, maar de kinderen zijn er niet meer om" dat vsn haar te ver langen. Een oudere vrouw; lie eft het dus gemakkelijker, wanneer.ze haar hele huwelijk door méér op haar man heeft gesteund, wat betreft ge negenheid en wederzijds" begrip. Dan is er dus een reden, waarom menhet. .pneer-vrouw-dan-moeder- type" zou mogen, benijden boven de andere categorie? Het kan. alleen maar goed zijn, als kinderen voelen dat ie niet in de eerste plaats komen, maar dat de va der toch altijd een streepje voor heeft. (Als het tenminste niet wordt overdreven en dé kinderen overal worden weggejaagd, omdat vader daar moet zitten, of omdat vader* rust moet hebben, dat is natuurlijk een ander ongezond uiterste). Maar een kind, dat gaat voelen: ïk kom toch lekker eerst, en: Ik krijg toch lekker meer dan vader, dat kind zal het later een tikje, moeilijker heb ben in de "wereld. Het ïs natuurlijk dwaasheid' om. zulke dingen voor te schrijven,, als of 't een paplepel medicijn was. Ver houdingen groeien. Zwaartepunten in een gezin komen vanzèlf naar voren, maar de vrouw heeft de taak van het .wijze inzicht Zij moet de correctie aanbrengen óp verhou dingen die- dreigen. scheef te groeien. Correcties dus pp zichzelf. Mode-novellette Eigenlijk zou je in 1950 best in een beetje antieke zwarte onderjurk naar een feest kunnen gaan. Van bo ven althans is er niets dat verraadt dat dit kleedje bo ven z'n stand leeft. Net; zo'n ronde lage hals, net zulke schouderbanden als de pas uitgevonden, hevig moderne blouses. In een Franse krant, die men ons uit Parijs stuur de, schreef de modeactrice dat.dit het'model is dat de Parisienne ook in lente en zomer trouw zal biy ven. Het is in een handomdraai ge- ..knipt 'en gemaakt en geen stof 15 er te hoog of Importeren heeft ook zn bezwaren en een kleine lout1, In dé telloze formu lieren kan Weken vertraging geven... Datondervonden 'wij, toen een partij vlsiletesseri' (bë- A doêld voor de'Strtllccifaas) op 1 December aan de grens lag maar niet, kon worden ingevoerd. Het Was een prachtpartij kaifs- plastic bijna niet van leer te onder scheiden, gevoerd met moiré zijde die voor f 11.25 de mooiste tas van onze hela collectie geweest zou zijn. Eindelijk zijn deze' tassen vrijgegeven en de fabrikant stelde ons voor, deze tassen voor zijn rekening in .onze opruiming te verkopen. enkele -te laag voor. Zijde, linnen, katoen, wol,; fluweel, half dit-half-dat: het kan alle maal. Die van de tekening is van .zwart velours met een rand geheimzinnige sterren en cirkels uit helder gekleur de strengen zijde- Wie van borduren; houdt, behoeft nu: geen kussens zrieer te versle- ren. Kleuren langs schouders en hals verwennen een ge zicht en dat is eigenlijk dankbaarder werkendan voor een bank of een stoel. Zaterdag vanaf 9 uur kunt U zo'n tas kopen in zwart, bruin of parelgrijs en be taalt U niet iTtëë,. één *3 W/a eon Capri- 90 °/o zuivere Eau de Cologne voor $9 ct. Is al goedkoop, maar ge- durendedeze weekkoapl U twéé van deze f locons voor 89 Ct. 1 «ATHEN5SSERLAAK CDUKriCHT) Minister opereert Eva Peron BUENOS AIRES. Eva Peron, de «mhtgenote van de Argentijnse president en voormalige filmster, is gisteren wegens een acute blinde darmontsteking geopereerd. Het verkeer van de straten om het zie-" kenhuis werd omgeleid. De presi dent en verschillende andere hoge au toriteiten wachtten de uitslag van de operatie in-het ziekenhuis af. De operatie, die door; de minis ter van onderwijs, dr. Oscar Van- nissevich, werd uitgevoerd, .is- j slaagd.-'■! eerst de volgende morgen om half negen aan de kade meerde, óp het zelfde tijdstip, waarop dé inscheping was vastgesteld. Niets was derhalve nog geregeld, terwijl by de passagiers de lendenz heerste zo spoediz moge lijk aan boord te gaan. Het feit, dat men uren lang in de zon had staan wachten werkte ook niet mee om de stemming te verbeteren. Vechten voor een plaatsje Volgens onze zegslieden mochten de enkele eerste klasse passagiers het eerst aan boord gaan. terwijl rij hun bagage mochten meenemen. De tweede en derde klasse passagiers moesten echter, met achterlating yan htm bagage op de kade, vechten voor een plaatsje. De bagage werd later in, een net bUeengegoold, aan boord gehesen en in een ruim ge smakt. Daar moesten de passagiers hun bagage later maar nitzoeken. Velen raakten koffers roet kleren kwtffc. Gedurende de „reis werden de hut ten vrijwel niet schoongemaakt en de lakens niet verwisseld. De medi sche verzorging was erbarmelijk en de Italiaanse scheepsdokter, prof. Alberto Saggese, stelde slechts me dicijnen beschikbaar tegenbetaling, terwijl het merendeel der passagiers met de beschikking had over valuta, daar slechts kleine bedragen aan boord, mochten wórden meegeno men. Kleine kinderen liepen met puisten en eeh hartpatiënt was on dergebracht in een hut zonder ven tilatie. De passagiers van de eerste klasse hebben het daarentegen goed gehad. Hier >vas de service perfect en het verzorgd. De passariers van de tweede en derde practisch dus alleen derde klasse kregen voor ontbijt echier alleen enkele harde broodies. Wilden ze hun hon ger stillen, dan waren ze gedwongen dé dure. met ham belegde broodjes van de eerste klasse te kopen. Uit alles blijkt dus, dat het de maat schappij om grof winstbejag was te doen. Bij de ontscheping in Marseille zijn er mensen geweest, die van *s morgens. 7 uur tot 's middags 5 AMSTERDAM. In zijn woning te Amsterdam is gisteravond op 44- jarige leeftijd de componist en mu sicus Koos van de Griend overleden. Koos van de Griend werd in 1005 te Kampen geboren. Van de Griend studeerde ;in Berlijn van 1828" tot 1933, by Julius Priiwer en Siegfried Ochs. Toen In 1S33 de Nazi's aan het bewind kwamen, ging hij naar. Am sterdam terug, waar - hij piano- en vioollessen gaf, In oorlogstijd werd hy directeur van de Toonkunst- Muziekschool te Eindhoven. Na de bevrijding werd hij tweede dirigent van het Radio Philharmonisch Orkest. Deze functie legde hij neer, om zich aan het componeren en de muziekjournalistiek te gaan wijden. Hy was muziekrecensent voor het Vrije Volk en later, tot zijn dood toe, voor het Algemeen Handels blad. - Als componist heeft hy* zich o.a. onderscheiden op het gebied van de filmmuziek. Verder componeerde hy drie symphonieën, veel kamermu ziek, enige stukken voor dé Konink lijke Militaire Kapel en muziek voor de schooljeugd. uur niets te eten of te drinken heb ben gekregen- Een machinedrijver heeftvoor; eakela passagiers nog. clandestien koffie kunnen zetten. De Italiaanse bemanning van het schip heeft trouwens alles gedaan om de passagiers terwille te zijn. Het W volgens de repatriërenden dan ook alleen de maatschappij geweest die verantwoordelijk is geweest voor de toestanden aan boord. De reis de boottrein naar Nederland is goed verlopen- -j/ (Inpes- Med.) Goudkust-kolonie in opstand tegen Engeland ACCRA. Politiemannen met stalen helmen 'en gewa:pend 'met gummistokken hebben de straten van Accra, de hoofstad van 'de.Brit se Goudkust-kolonie iri Afrika, gis-, teren schoon geveegd. Zij arresteer den zes mannen en. een vrouw. In Kumasi zijn' 36 personen'gearre steerd. De staat van beleg is'in de kolonie van kracht verklaard. Zon dag zijn een staking en een boycot van Britse goederen in dé kolonie begonnen om kracht bij te zetten aan de eis tot het verkrijgen van de dominion-status voor de kolonie. Repatriërenden. arriveren, na. een slechte zeereis mét hét s.s. Sur-; riento van Batavia haar Marseil le te hebben gemaakt; per extra boottrein te Rotterdam. In de spiraal DE 5 pet loonsverhoging, die thans, op enkele uitzonderingen na, een feit is, moest onafwendbaar komen. Zij is een direct uitvloeisel van dé devaluatie, die in September van het vorig jaar plaats vond. Dè regering moge eerst de kat uit de boom gekeken hebhen, het werd haar al spoedig duidelijk, dat de ten- den tie tot prijsstijging niet te be-> perken was binnen redelijke (0 grenzen. Van het voorstel tot invoe ring van een verhoging dér perso nele belasting op 1 Januari werd afgezien. De plannen tot verhoging der omzetbelasting werden in die zin 'gewijzigd, dat de kosten van het levensonderhoud der grote massa er, nauwelijks door" zouden worden be ïnvloed. Voorts werden de subsidies, die aanvankelijk verder hadden kunnen worden verlaagd' tot onge veer 70 millioen gulden, na de deva luatie aanmerkelijk verhoogd "én wel tot een bedrag Van 200 mil-.: lioen gulden. In het bijzonder de' prijzen van. brood, vlees en marga rine, dié anders door de hogere in voerprijzen dor grondstoffen aan- merkelijk'zouden zun gestegen, wer den op deze wijze op een laag ni veau gehouden. Niot te voorkomen was. dat de kleinhandelsprijzen, o.a. van thee, koffie, petroleum, tabak en textiel, grotendeels als gevolg van de deva- luatie. naar boven gingen. Nog stér ker stegen de kosten van het le vensonderhoud d-oordat artikelen'als kaas, eieren, aardappelen, en fruit in grote hoeveelheden den uitgevoerd, waardoor het bod op de binnenlandse markt v beperkt en de prijzen naar 1 gingen. Een andere factor» die nog tot de stijging van de kosten van het levensonderhoud bijdroeg, was bet afschaffen van de subsidie op var kensvlees. daarmede een bedrag van ruim 50 millioen gulden was ge moeid. Een loonsverhoging was onaf- 1 wendbaar. Het is echter 'n loonsver hoging a posteriori geworden. Zij compenseert. riechts jngeringe mate. de prijsstTjgingen van het vorig jaar, maar wat erger ia. zy vangt aller minst de prijsstijgingen op, die tea- gevolge van de loonsverhoging ont- staan en die nu als een lawine over ons heen vallen Men heeft ons in alle toonaarden gewaarschuwd voor de bekende.spiraal, waardoor de ba ten van een loonsverhoging door de prijsstijgingen, die er automatisch op volgen, teniet worden 'gedaan en nu wij om ons heenkijken, blijken wij ons midden in die spiraalbeweging te bevinden, in de praktijk van wat een land als Frankrijk ons bij her- 1 haling heeft te zien gegeven. Deze ontwikkeling is buitenge woon verontrustend. Iedere loons verhoging moet, gezien in deze sa menhang wel onder dc maat blijven; men wordt er niet beter van. en het wordt ten hoogste een .gedribbel achter de feiten Economen zijn van oordeel, dat deze loonsverhoging eigenlijk pas ter sprake had moeten komen, wanneer de productiever?- *- ging zou zijn bereikt Die productie verhoging is nu precies de kern van de zaak. Zonder haar zullen de moeiliikheden alleen maar icene- men. Maar als dit zo is, waarom wordt de loonsverhoging dan reeds bij het begin gesmoord door bege leidingsverschijnselen. die haar ef fectloos maken? Het kan ons een productieverhoging kosten! Studiebeurzen aanvragen vóór 1 Februari DEN HAAG. Ia tegenstelling met vorige jaren moeten de aan vragen voor een Rijksstudietoelage- beurs dan wel een renteloos voor schot voor 1 Februari zijn inge- aiend bij bet Bureau voor Rijks- studietoelagen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Princessegracht 15 te Den Haag. De verzoeken kunnen wor- den ingediend op de aanvrosg-for- mulieren, die aan alle rectoren en directeuren van scholen voor Voor bereidend Hoger en Middelbaar onderwijs en directeuren van Kweekscholen zijn toegezonden. SSÏ

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3