De Schiedammer Systeem-Janse (midvoor HD VS) Doelpunt van keeper Opsehoor schenkt SVV vertrouwen Merkwaardige wedstrijd op Houtrust Feijenoords revanche op DOS Hard werken, hard lopen ii RCH- unus SPORTBIJLAGE Sparta en Hermes delen na felle strijd BESS232BEESI Canera gewond Invaller Buytenhek verrast vriend en vijand Henk doet t zo... Tot in de perfectie l Scheidsrechter keurt drie doelpunten af Haagse voorhoede na rust op schot Goed begin blijft half werk Haarlemmers winnen met 1-0 Maandag 16 Januari 1950 3 WEKELIJKSE (Van onze verslaggever) i Heel geheimzinnig en by stukjes en beetjes was het bericht Spangen en het Kasteel binnen gedruppeld. Hermes D.V.S. zou in de strUd tegen Sparta met een nieuw systeem op de proppen komen. Een systeem pas send in de actie „nylon", ontworpen door de -midvoor van. de Schiedam mers, Lex Janse met het doel onze nationale stopperspil Rien Terlouw •uit te schakelen. Ingewikkelde verhalen over het systeem deden de ronde. 01 Terlouw en de andere tien Spartanen de dagen en de nren voor de grote str(|d hierover hebben lopen piekeren is niet bekend. Wel heeft deze fluistercampagne tot gevolg gehad dat de Rotterdammers, toen rij tegen de Schiedammers In het veld traden, een groot deel van hun zelf bewustheid verloren hadden. Dit verlies was zo zichtbaar, dat menig voetballiefhebber, rood-wit van hart, heel, heel erg getwijfeld heeft aan de kans op succes van hun favorieten. Gelukkig nog juist op tjjd vonden De Boer c.s, hun zelfbewustheid terug en kon er tenminste "nog een gelijk spel bevochten worden. Ket heeft echter lang geduurd en er is nog veel gebeurd, voordat dit resultaat bereikt werd. Hermes is met zjjn ays teem te vleugel-aanvallen de Spartanen 1 Tuyn ook te werk gingen het le verde geen resultaat op. Ket grote keerpunt kwam In de twintigste ml.; nuut Bij een snelle pass van een van de middenspelers van Sparta be oor deelde P bul us he t tempo v an Van Ede verkeerd. Deze kon langs hem. komen en stelde Henk den Bóer in staat met een hard schot Pil te passeren. Groot was de vreugde in het Rot terdamse kamp. Luid werden de Spartanen aangemoedigd. Een of fensief volgde. Vele, vele kansen om de overwinning een feit te smaken werden verknoeid.. Nooit zal Van Male hetzichzelf kunnen vergeven, dat hij vrijstaand voör een leeg doel de bal mirakels ver en hard naast schoot. Met de rug tegen de muur en te uitgeput om er nog een be hoorlijke aanval uit te krijgen heeft Hermes de laatste tien minuten uit gespeeld, als dit doelpunt had geteld.. ja dan had Sparta gewonnen. Maar Karei v. <L Meer besliste anders. (Ingez. Med.) Belgische ere-divisie .BRUSSEL Uitslagen Belgische eredivisie: La Gantoise—Charleroi S.C. 1—0; Olympic Charleroi—Standard 2—1; F.C, Mechelen—Stade Louvain 4—1; BerchemRacing C.B. 2—1; Tilleur —Beerschot 0—3; S.C.' Anderiecbt— Antwerpen 2—2; F.C, Luik—Racing Mechelen 1—2; F.C. BruggeLyra 1—2. Anderlecht blijft de leiding be houden met 25 punten. CBerchem Sport 24 pnt). F.C. Brugge en Lyra bezetten nog steeds de laatste twee .plaatsen. NEW YORK..— Primo Camera, de vroegere kampioen in het zwaar gewicht, thans bekend worstelaar, werd gewond tijdens een auto-onge val bij Casey in de staat Iowa. Car- nera kreec en ernstige hoofdwonde. voorschijn gekomen. Een systeem waarin het magisch vierkant aan de kant gezet werd en een improvi serende vijfhoek daarvoor to de plaata trad. Deze vijfhoek werd ge. vormd door de twee kanthalfa,' de binnenspelers bijna op één lijn ope rerend met de buitenspelers en een zwervende midvoor. Het had. er in de eerste twintig minuten alle achftn van dat. deze methode een succes zou worden. Telkenmale kreeg Ter louw een tegenstander tegenóver zich, die hij niet verwachtte en het kostte hem de grootste.-moeite om hét oog te houden op die overal op- duikende Lex Janse., Helaas,. door het uitvallen van Van Buytenen moesten we tevreden zijn «iet twin tig minuten nieuw systeem- De in valler Leo Janse bezat niet. het uit gebreide repertoire van .ztto naam genoot, waardoor, er veel hinten kwamen en Terlouw -meer en meer de gelegenheid kreeg om het spel van de Schiedammers te bestude ren en. daar langzamerhand aardig vat op kréég. Dat het systeem het karakter van de strtfd bepaald heeft zou een te grote waardering -zijn. Neen, want na deze twintig minuten extra ny lon-actie, die Hermes een 10 voor sprong opleverden, door een doel punt van Jacq Heyster, was het veeleer het geladen zijn en het fa natisme waarmede van beide kan ten gestreden wërd, dat deze strijd tot een enerverende maakten. Her- mes was. wellicht technisch iets be ter dan Sparta, maar daar stond te genover dat de Rotterdammers met wat meer fantasie zeker In de eerste helft gelijk hadden kunnen maken. 'Zwaar werd de Hermes.defensïe op de proef gesteld, vele angsten moesten de Schiedammers door-, staan óm voorlopig de stand in hun voordeel té houden. Bergen werk heeft Coen Poulus, uitstekend bij gestaan 'door Ruiterman en Melief, moeten verzetten. Het eerste deel van de tweede helft was voor deze heren bepaald een opluchting. Hun voorwaartsen namen het offensief weer over, ga-, ven met hun sterk geaccentueerde Hermes had van Nylon de hoogste verivachtingen handen vol. In dit- overwicht toon den Landman en Terlouw hyn grote kracht en hoe vernuftig Stolk en v. (Van onze verslaggever) Het was de tribunes van S.V.V. aan te zien, dat het grootste gedeelte van de Schiedamse voetballiefhebbers naar het Sparta-terrein wa» ge trokken. De enigszins mistroostige sfeer, hlerduor ontstaan, werd nog verhoogd, toen juist bjj het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Ver- kerke, een druilerige regen begon door te zetten en de Schiedammers In de gehele eerste helft, ondanks een constant overwicht, maar geen enkel gaatje konden vinden, om hun zwoegen roet een doelpunt te be kronen. 't Gooi had. zodra het bemerkte, dat het tegen deze striemende re gen in, beBiist de mindere was, het accent op de verdediging gelegd, klaarblijkelijk met de gedachte: straks komt onze beurti "Het plan scheen uitstekend te gelukken, de beide Schaaps weerden zich als leeuwen in de achterhoede en mfd- denlinie, .en doelman Mosterd hield zijn doel netjes schoon. Neen, het zag er wel zeer troosteloos uit voor de trouwe schare van aanhangers, die de verleidende concurrentie van Spangen hadden weerstaan: geen enkel doelpunt bij de rust na een ontelbaar aantal aanvallen der SW'ers. Ze kwamen terug met droge shirts en flitsende aanvallen, 't Gooi deed ook beter mee nu- Schaap ver toonde zich zowaar wel eens tussen zijn eigen voorhoedespelers, maar toch bleven de Hilversummers ver beneden de algemene verwachting van voor de rust. S.V.V. bleef de meerdere en ging zelfs uitstekend spelen, nadat nota bene doelman Opsehoor een strafschop had benut, die S.V.V. kreeg toegewezen toen Schrumpf op wat al te hardhandige wij2e door linksachter Bak een vrije kans was ontnomen. „Geen wonder na zo'n aanloop," hoorden wij een Gooi-supporter bij dit eerste doel punt van de wedstrijd beweren, maar dit was niet helemaal juist, want kalm en uiterst zuiver had de Schiedamse keeper zijn Hilversumse collega gepasseerd. Schrumpf zorg de na 26 minuten voor een veiliger voorsprong, door Mosterd met een prachtig gericht hard en laag schot in de enige vrjjc uiterste hoek, na (Jtioez. Med.) Sfn finpez Med.) Er zijn meer mannen, die za roken: met stevig jaam- geknepen lippen. De een neemt korte trekjes, Je andere juist heel lange ..mtar allen houden ze hun sigaret kurkdroog. En voor elk van deze rokers geldt Dames en Herenkleding KUSTERS FRANK fa MldcTelIafidtlraat 7 Rotterdam, Tel. 51932 (Van' een onzer verslaggevers.) De man die op Houtrust het scoringsbord-bedient heelt een moeilijke Zondagmiddag achter de rug, niet alleen doordat H.B.S, met ruim ver schil (5—1) van Xerxes won, maar vooral door de afgekeurde doelpunten. Zelfs was er een periode waarin hjj en met hem vele duizenden toe schouwers werkelijk niet meer wist hoe de stand eigenlek was. Dat was na de rust, toen de Hagenaars met 3—1 voorstonden en Xerxes een hoek schop kreeg te nemen. De bal kwam voor het doel, waar de Rotterdam mer Koning de bal achter Van der Land kopte. He scheidsrechter de heer De Boer uit Amsterdam, wees naar het midden, en men wilde juist weer aftrappen toen de grensrechter van de Kraaien het veld oprende om de scheidsrechter er op attent te maken dat de faal voor hjj ingekopt was, achter de lün was geweest. De scheidsrechter haalde de sohóuders op, stak beide armen hulpeloos omhoog. liet Van der Land uittrappen Dit alles gebeurde zo snel achter elkaar, dat velen niet bemerkten dat er niet afgetrapt werd. Hevige discussies waren het gevolg. Hét scorings bord bleef minutenlang blanco. De 2 die er vervolgens werd neergezet, werd weer vervangen door een 1 en deze is er tot bet t' - - blijven 3taan. t einde van de wedstrijd Toch zag het er in de eerste minu ien yan de wedstrijd niet naar uit dat H.B.S. een ruime overwinning zou gaan behalen. Al na tien minu ten. nadat de Rotterdamse binnen- speler Koning had getoond een ge vaarlijke speler te zijn. opende Xer xes door een kopbal van midden voor Dame, waarnaar Van der Land en Van der Meer tevergeefs spron gen de score (01). Maar drie mi nuten later legde Walham, die een voortreffelijke wedstrijd speelde, de grondslag voor de gelijkmaker. Na goed doorzetten gaf hij een pass naar Van der Vegt en deze op zijn beurt recht naar voren naar Lange iaan die met zijn linkerbeen een zeer hard schot inzond dat Van der Peppel volkomen verraste (1—1). Toen begon het Vooral na de rust speelde de H.B.S.-voorhoede uiterst aggressief met snelle combinaties, waarbij al leen de traagheid van rechtsbuiten Küneman uit dc toon viel. H.B.S. werkte alsof de achterstand op Ajax maar twee punten was en vooral na dat de tweede helft uiterst gelukkig voor de Hagenaars was begonnen. Door een ongelukkige mistrap in de Rotterdamse achterhoede XQlde de bal via de paal achter Van der Pep pel (2—1), en nog geen vijf minuten later kregen de Hagenaars een even fortuinlijk doelpunt. Van der Land wist en kennelijk geen. weg mee. Tenslotte gaf hij een wanhopige trap met zijn rechtervoet en schepte daarmee de bal over de uitgelopen Rotterdamse doelman. Een goede combinatie tussen Drijver, Van der Vegt en Langeiaan leverde enkele minuten later bijna weer een doel punt op. De H.B.S .-middenvoor schoot hard en laag in, maar de scheidsrechter keurde ook dit punt af Het was alsof de Rotterdammers hieruit moed schepten. Zij begonnen een. verwoed tegenoffensief en zo waar lag enkele minuten later de bal achter Van der Land, maar dat dit doelpunt afgekeurd zou weiden verbaasde iedereen, ook grensrech ter. Visée die na de wedstrijd ver klaarde het zelf niet verwacht te hebben. Xerxes' spel werd daarop ziender ogen minder en H.B.S. kwam steeds meer in' de meerderheid. Röhrig kreeg een corner te- nemen, trapte de bal .óver het strafschopgebied naar Kuneman die op zijn beurt een voorzetgaf, waarna Langeiaan on houdbaar inschoot. Van der Vegt, Röhrig en Langeiaan liepen met een vragend gezicht naar de scheids rechter en juichten, pas toen deze naar het midden wees. Vijf minuten later was het Röhrig die de stand op 5—1 brachtdoordat de bal uit een pass van Langeiaan tégen een Xerxes-been ketste en toevallig voor de voeten van de Haagse linksbui ten rolde, die met een hoog schot Van der Peppel verraste. Friese ijsclubs bespreken gerezen conflicten LEEUWARDEN. De Boud van Friese IJsclubs heeft Zondag een buitengewone vergadering gehouden in verband met het gerezen conflict in de Friese ijssport naar aanleiding van de aansluiting van deze bond bij de K.N.S.B. De voorzitter, de heer J. Ho of ring, deelde mede, dat van de 206 vereni gingen zich thans 20 hebben afge scheiden, omdat zij menen, dat bjj de K.N.SH. de belangen van de Friese korte baan-rijderijen niet vei lig zijn. Deze nemen een grote plaats ia het Friese volksleven, in en wanneer deze speciale Friese sport ook maar enig gevaar zou lo pen, dan zou de Bond van Friese: IJsclubszich zeker.-niet bij de KN-SX hebben aangesloten. Wan neer de landelijke organisatie zou raken-aan de geldprijzen, die bij de Friese rijderijen worden uitgeloofd, dan zal zo verklaarde de voor zitter ondèr daverend applaus de Hoe je t doei... t Mascotte gaai-Se goed 1 een feilloos door Arie de. Bruyn aan gegeven bal, voor de tweede maai te slaan. Verder kwamen zq echter niet meer, want het Gooi' bleef ver dedigen als vóór de - rust, maar kreeg daarentegen ook geen kans. meer om gevaarlijk te worden voor het SVV.doel. Opvallend was deze middag het spel van invaller-aan vallende spil Buytenhek voor Van Schijnde), die nog steeds met een „wit voetje" in een pantoffel loopt. Keer óp keer was aeze Buytenhek Schaap en de zijnen te vlug af, pas seerde met. een verbazingwekkende Iichaamsbeheersing met het groot ste gemak drie, vier spelers, om do bal dan klaar, te leggen voor een voorzet of een directe kans. 't Gooi beging de grote fout ook in de twee de, helft verdedigend te spelen, een fout die des te ernstiger was, om dat hun enkele gevaarlijke uitval- len geen succes opleverden. De gentleman-keeper Mosterd, .met een keurig wit boordje, zorgde dat de nederlaag tot 20 beperkt bleef, door in perfecte stijl knalharde schoten tot corner te stompen eh de SVV-ers op koene wfjze enkele kan sen van schoenen en hoofd te pluk- kén." Mosterd ontneemt de Schiedam- niers een kans. Köhneman wordt goed bewaakt door spil J.Schaap. Goossens kijkt teleurgesteld, hij zag er blijkbaar .jets" (Van ome verslaggever) ROTTERDAM 'Een'enkele mi nuut voor hét begin van de wed strijd FeijenoordsDOS werd.de toe schouwers via de versterkers ver teld, dat enige spelers van de Utrechtse' voorhoede hun plaatsen verwisseld hadden, maar wat men beter had kunnen ten gerieve van de DOS-verdediging tenminste aankondigen, dat Brandes wel eens Dp de rechts- of linksbuitenplaats speelde, en dat Linssen zonder veel scrupules op de plaats van Van K0s- conk zou opereren, dat Steenbergen niet .altijd linksbinnen speelde cn Van Hoek niet altijd rechtsbinnen. Voor de rust bleven deze spelers in derdaad wel in de omgeving van de plaats, waar rij behoorden, maar na trapte ver uit naar Langeiaan die connectie tussen de Friese bond en doorspeelde naar Van der Vegt Deze de K.N.SH.' direct worden verbro- kreeg de bai voor zijn linkervoet eh ken. (Van onze sportcorrespondent). HAARLEM. Als hard werken J hard lopen- de voornaamste voorwaarden voor goed voetbal vormen, hadden wij RCHNeptu- nus vlotweg een schoonheidsprijs toegekend. Wij. hebben zien ploete ren en sjouwen alsof er Marshall dollars mee te verdienen waren. Maar koning voetbal is gisteren op hetHeerasteedse Sportpark beslist niet aanwezig geweest. De gerichte pass wilde maar niet van de schoe nen komen en daarom zijn vele goede bedoelingen in wat-vaag heen èn weer trappen verloren ge raakt. R.C.H. begon al direct met aan te vallen. Steeds weef bracht de voorhoede de bal 'in die kleine ruimte, waar de Rotterdamse ver dediging zijn voornaamste steun op Hoogendoorn en De Kreek had op gesteld. Daarom kreeg R.C.H. zijn kansen pas na een half uur, toen Biesbrouck twee keer vlak voor doel de bak voor de voeten vond. De eerste maal liet de Haarlemmer zijn schot te hoog klimmen en "de tweede keer stond Sprangers in de weg. De Haarlemmers gingen ten slotte de ruimte in, spijtig.denkend aan het doelpunt, dat Bleeker kort tevoren uit een voorzet van Koster gemaakt had en dat scheidsrechter Crooy wegens buitenspel van Bies brouck ongeldig verklaarde^ Een half uur voor het einde begon RCH toch wat blijmoediger tegen dé bal te trappen. Een verre pass had Kos ter eindelijk eéns op zijn plaats ge vonden en de Haarlemmer recht vaardigde zijn'aanwezigheid op de ze middag ten volle door een'listig bekeken voorzet af -te geven. Las- schuit hoefde slechts tegen de bal te lopen om RCH aan de leiding te helpen. Neptunus, dat tot dat mo ment'een paar wilde schoten van Lucas tot zijn,, voornaamste aan- valsprestaties moest rekenen, be gon daarna zeer duidelijk tegen de ze 1—0-achterstand bezwaar te ma ken. RCH werd grondig in de ver dediging gedrukt. Een schot -- van Luyten vloog net naast. Een harde kopbal van Lucas was even te hoog gericht. Alle andere aanvalspogin gen van de Rotterdammers stuitten op bet halsstarrige verdedigen van Willemink en De Vos. Daarom liep RCH met een .10-overwinning het veld af. de rust kon men iedereen overal zien sp'elen en dat was iets, waar. de ver dediging van DOS geen voldoende, rekening mee hield. Deze verdedi- ging. die voor de rust haai' doeluit stekend beschermde verloor, aa .dè rust haar zekerheid. In. die twintig minuten, waarin Feijenoord het tweede en derde doelpunt scoorde, lag de verdediging van DOS uit el kaar, er was een verwarring, waar de tegenstanders dankbaar gébruik van maakten.. ■:y>v(X[y. Het begon heel gunstig voor DOS, want ter wij 1Visser Jri n ogaan de kant met een pijnlijk gezicht "zijn been zat te wrijven scoorde Van de Bogert uit'de vrije schop, die DOS kreeg toegewezen, het eerste doel punt en hij bezorgde daarmee niét:, alleen zijn club de leiding, maar oolc een formeel overwicht, dat zich uitte door een sterk opdringen van de Utrechters en gevaarlijke aanvallen, waarbij Van de Bogert voor het ini tiatief zorgde. Het overvicht duurde tot Vlak voor de rust,, toén maakte Van Hoek gebruik van een fout van H. Visser en doelman Pindus (1—1). Tot dusver had de Utrechtse ver dediging niet al teveel moeite ge had tr.et de voorhoede der rood-wit- ten. De rechtervleugel was nog wel eens gevaarlijk, maar aan de linker kant hielden Van Essen en Van Leeuwen de touwtjes zo stevig in handen, dat Jan Linssen weinig kans kreeg om een goede voorzet te plaat sen. Toen de gehele voorhoede van Feijenoord echter door elkaar liep, verloren da verdedigers hun zeker heid, iets wat eerst bleek aan het sterk oplopende aantal hoekschop pen voor Feijenoord, maar wat ten slotte resulteerde in twee doelpun ten. Eén van Van Hoek, het andere van Brandes, dio uit een hoekschop achterover vallende de bal in de rechterbenedenhoek deponeerde tot ieders verrassing. Het spelbceld veranderde daarna weer ten gunste van DOS, Feijenoord werd terug gedrongen, schoot dan plotseling weer uit, maar scoorde toch niet meer. Pindus vond drie meer dan voldoende. DOS probeerde het eerst met een paar verre scho ten, Van de Bogert toetste eerst de stevigheid van Van der Wals vuis ten en daarna de lat. Resultaat bleef nihil en het was Temming, die met een strafschop voor bet tweede Utrechtse doelpunt moest zorgen. (3—2). Doelman Pindus" is' Brandes iéts V -W: 'fllug afy-'r

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3