32 C J STADSNIEUWS h€öen.... Plaats tot stalling N oorwaarden grondverkoop ondergaan wijziging Gemeènte koestert thans bezwaren Minister in 't Veld komt naar Schiedam Vlaardingen sar De grote ijsbaan nu ook open DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB AGENDA Tweehonderd jubilea bij R.D.M. Directeur GEB viert zilveren jubileum SCHIEDAM A .C.Taverne 2 Dinsdag 24 Januari 1950 In de raadsbesluiten tot verkoop van grond voor woningbouw wordt voorheen veelal de volgende bepa ling opgenomen „Op het terrein zal, behalve een gewone brood-, koek- en banketbakkerij, nimmer een inrichting zijn, waarvoor met het oog op gevaar, schade of hin der, krachtens voorschrift van wet of verordening, vergunning ver eist wordt." In de practijk wordt het als een bezwaar gevoeld, dat ontheffing van deze voorwaarde niet mogelijk is zonder een aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten onder worpen raadsbesluit. Er zijn nL bedrijven, die met een brood-, koek- en banketbakkerij kunnen worden gelijkgesteld, doch niet kunnen worden toegelaten, alleen omdat de redactie van deze bepa ling zich daartegen verzet, Uit dien hoofde achten B. en W. het ge wenst aan het voorschrift een meer soepele toepassing te kunnen ge ven. Te minder behoeven hiertegen bezwaren te bestaan, nu de Bebou- ■wmgsvoorschriften voor de Be bouwde Kom en de diverse uit breidingsplannen een voldoende waarborg vormen voor het karak ter van de wjjk- Wat eertijds langs privaatrechtelijke weg diende te worden geregeld, kan thans pu bliekrechtelijk worden bereikt. Thans is wederom een verzoek om ontheffing van bovengenoemde voorwaarde ingekomen, een ver zoek, dat zonder wijziging van het desbetreffende raadsbesluit en goedkeuring door Gedeputeerde Staten niet ingewilligd kan wor den. Een derde verzoek zal bin nenkort worden ingediend, terwijl bet niet uitgesloten is, dat in de komende tijd nog meer verzoeken zullen volgen. Dit heeft het College er toe ge bracht deze aangelegenheid thans in haar geheel te bezien, opdat niet voor ieder incidenteel geval de ge hele administratieve procedure op nieuw gevolgd moet worden. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben reeds in 1935 als hun mening te kennen gegeven, dat de aard van de bebouwing niet langer bij privaatrechtelijke overeenkomst geregeld mag wor den; een raadsbesluit, dat een zo danige bepaling bevat, komt daar om thans dan ook niet voor goed keuring in aanmerking. Intussen is nu eenmaal nog in vele gevallen da aard van de be bouwing zowel publiek- als pri vaatrechtelijk geregeld. In de des betreffende raadsbesluit is voor een aantal privaatrechtelijke rege lingen de mogelijkheid van onthef- I fing wel opengelaten, maar voor de onderhavige voorwaarde is dit niet het geval. Dit schept complicaties, zodat, nu de Verordeningen be treffende de Bebouwmgsvoor- schriften de bebouwing voldoende regelen, de ipogelykheid dient ge schapen te worden om de mhoud van de koopovereenkomst daarme de in overeenstemming te brengen. Concreet gezegd; wanneer de Be bouwingsvoorschriften de aanwe zigheid van bedrijven toelaten, moet de koopovereenkomst hieraan niet steeds een belemmering in de weg leggen. Dit zal op eenvoudige wijze kun nen geschieden door voor deze wel al te stringente bepaling een ont heffingsmogelijkheid te scheppen Daarmede is dan de weg geopend om het beding van de overeen komst en de voorschriften van de verordening gelijkluidend te ma- ben. Een besluit om in alle over eenkomsten de bedoelde voorwaar de te laten vervallen zou niet aan te bevelen zijn, enerzijds omdat de pracbsche uitwerking daarvan tot moeilijkheden aanleiding kan geven, anderzijds omdat het niet onmogelijk is. dat ïn een enkel geval het privaatrechtelijk beding van nut kan zijn. Naar wij vernemen zal de offi ciële in gebruikneming van de Koningin Emmaflat en de Nieuw- lanö-flat aan de VlaareUngerdijk, up 3 Maart plaats vinden. Een en ander zal gepaard gaan met een officiële plechtigheid en het ligt in de bedoeling van minister In 't Veld om hierbij aanwezig te zijn. Met de voltooiing van deze twee woonflats voor onvolledige gezin nen heeft Schiedam in Nederland pionierswerk verricht. Zoals wij reeds eerder schreven, valt het te betwijfelen of het nagestreefde doel, het vrijmaken van een even redig aantal grotere woningen el ders in de stad, zal worden bereikt, maar dit neemt met weg, dat onze stad mede een krachtige stoot heeft gegeven aan het streven om in Nederland te komen tot een zo rationeel mogelijke bouw van woonhuizen, afgestemd op de be hoefte van een bepaalde categorie van de bevolking. Blijkens de komst van minister In 't Veld heeft men ook in Den Haag dit streven, weten te waarderen. DE DROOM VAN DE SCHIPPER Zelden ziet men in de Harmonie zo'n frisse onbevangen opvoering van een revile als gisteravond de Geuzen van de Padvinderij hebben gegeven. „De Droom van de schip per" was de titel van deze revue, waarin men kennis maakt met het belangrijke werk van de padvin derij. Er is weinig twijfel aan of het grote publiek het gebodene op prijs stelde. Waar dat uit kwam zong men spontaan de refreintjes mee en men was met het applaus lang niet karig. Dat verdienden deze jonge kerels trouwens ook wel. De opvoering was keurig ver zorgd en de opvoerenden verdie nen alle lof voor de wijze waarop zij het spel op het toneel brachten. De muziek werd gebracht door de Texas Ramblers. LOOP DER BEVOLKING De bevolking van de gemeente Vlaardingen bestond op 1 Januari 1950 uit 46324 zielen tegen 4475? op 1 Januari van het vorige jaar. Er heeft dus een toename van ruim 1500 mensen plaats gehad. Er werden in 1949 in totaal 1072 Vlaardingertjes geboren en er ves tigden zich 1876 personen, terwijl er 278 personen zifn overleden en er 1103 uit de gemeente vertrok ken. VISSERIJBEBICHT SCKEVENINGEN SCHEVENINGEN, 24 Jan. 1950 Besommingen loggers verse vla van 23 Januari ig50: Sch 118 t 5290; Sch 116 f 4050Sch 200 f 7080; Sch-87 f 6989: Sch 120 f 2550: Sch 24 f 1280. Besomming logger Sch 81 f 3300 (ver. se haring). De motorloggers Sch 130 en Sn 312 van de rederti J. J. van d»r Toora wor den voor de vrachtvaart rin gereedheid getracht. De schepen kunnen elk 60 last haring bergen. Advertentie (I-M.) „Wit Wint" vraagt de aandacht Door de Vereniging tot Beharti- ging der Belangen van T.B.C.-pa- tienten m Nederland wordt Don derdagavond m het Verenigings lokaal een propaganda-filmvoor- steliing gegeven. Vertoond wordt o.a. de film „Wit Wint", een Hol landse speelfilm, die gewijd is aan het probleem Tuberculose. De film laat zien op welke wijze ongedacht de besmetting op andere personen kan overgaan wanneer niet tijdig genoeg door de T.B.C.-bestrijding wordt ingegrepen. In het gezicht van het in Maart aanvangende be volkingsonderzoek zou het zeker te wensen zijn, dat zeer vele stadge noten deze gelegenheid om „Wit Wint" te zien, niet voorbij lieten gaan. Behalve deze leerzame film is er ook nog gezorgd voor een ontspan- nings-programma. Hierin treden op het accordeon-duo Willy en John ny, The Role's, drie jongens en een gitaar en de bekende Manahiki Is landers. Allen geven belangeloos hun medewerking. De toegangsprijs voor deze avond is laag gehouden, zodat een ieder er gebruik van kan maken. De kaarten zijn voor Donderdagavond verkrijgbaar bij H-Dietench, P.K.O.-Laan 98 en mevr. H. Verlinde, Marconistr. 69. KEURINGSDIENST VOOR VEE EN VLEES In verband met het aan de heer J, C. A. van der Maas verleende eervol ontslag is de vacature ont staan van keuringsveearts, plaats vervangend directeur van de Keu ringsdienst van vee en vlees. Voor gesteld wordt in deze vacature voorlopig niet te voorzien. Daar er echter steeds een verant woordelijk keunngsveearts aanwe zig moet zijn, ligt het in de bedoe ling dr P- J- v. d. Endt bij afwezig heid wegens ziekte, vacantie of an dere buitengewone omstandigheden te doen vervangen door de heer J. W. Anemaat, directeur van de Keuringsdienst van vee en vlees en van het Gemeentelijk Slachthuis te Naaldwijk. Dit is geen aanbieding voor hen die cantrate verwarming hebben, maar voor Rotter dammers die overdag a! ge noeg ellende van de kou hebben en s'avonds ook eens lekker warm tussen de fla nellen lakens willen kruipen. Heerlijke flanellen lakensdfe tot heden een te grote luxe waren, want niet iedereen kan 12 gulden voor dit doef uitgeven Maar in deze opruiming kunt U speciaal in textiel onbe grijpelijke aanbiedingen ver wachten. Woensdagmorgen 9 uur be gint de verkoop van flanel voor lakens, extra breed 200 cm. U koopt de breedte van het laken (IVa m.) en zodoende komt U een laken 150 x 200 cm. op nog geen 6 gulden, want nu betaalt U per meter Een vers landig mens kijkt vooruit en koopt nu al gestreepte fcatoen 70 cm breed In diverse frisse kleuren per meter voor «J 48 MATHENESSERLAAH (PUKZ1CHT) jri Burgerlijke Stand GEBOREN: Joannes, z v A. v. d. Pluym en M. B. Vink; Hendriks, d v N. van 't Oor en M. H. Groene- v/eg; Arina B., d v M. Goedendorp en B. Immerzeel; Gerrit, z v G. Brinkman en M. Groene veld; Hen driks J„ d v J. A. v. d- Berg en C, Roos; Cornelia, dvp. Krullaars en F. A. Groenendaal; Pïeter J., z v P- J. Scheenloop en J. A. v, Sluïjs; André M., z v A. M. Vogelij en J. Kroes; Antoaie B. W„ v W. Spruit en N. C. Hoek; Dina L. M-, d v G. C. G. Visser en D. L. Winterswijk; Leni, d v P. H. Verhagen en C.Ver- steeg; Pïeter, z v K. Vons en K, G> Booster. OVERLEDEN: U J. Belzer, 67 3. Behalve dc spToel-ysbaan Spieringshoek, Is met ingang van hedenmiddag ook de grote ijsbaan van de Schiedamse IJsvereniging aan de Spieringshoek in gebruik genomen. De grote baan is ook 's avonds van 711 uur geopend. De grote schijnwerpers in de lichtmast branden en er is gezellige muziek, xlavekjas-bondsteental VERSLOEG VLAARDINGEN Gisteravond speelde het klaver- jas-bondstiental tegen D.O.M. xn Vlaardingen. Het Bondstiental won deze wedstrijd met 14118 punten. De D.O.M. behaalde 13769 punten. De hoogste tafel werd behaald door de heren A. v. d. Berg en J. de Vries met 3187 punten. Beide leden van Klavervier. Aan deze heren werden de bondsinsignes uitgereikt. GEEN RAADSVERGADERING IN JANUARI Aan de leden van de gemeente raad is medegedeeld, dat Vrijdag avond de maandelijkse raadsver gadering met zal plaatsvinden. Deze is uitgesteld tot Februari. 1186 Maar ten slotte wint de potvis heï toch van de octopus en bei monster wordt version den. Rob slaakt een zucht van verlichting, wanneer de potvis weer rustig verder zwemt. Maar dan schiet opeens een schaduw voorby de koepel Rob kykt scherp uit Wat is daj geweest? En dan ontdekt hu land in de verte Maar.. daar is het eiland van Lupardj weer! En die schaduw van zoeven is een haaiman geweest Kijk, daar springt er nog een boven de gol ven uit. En daar zwemt er ook één aan bak. haaimannen zijn. De geleerde heeft ze natuur- i vis nu weer te reageren op Rob's aanwijzin- boord. Nieuwe moeilijkheden! Want R°b weetl lijk uitgestuurd om de dol geworden potvis gen en het lukt hem de aanvallen van hoe gevaarlijk dic door Lupardi gedirigeerde' onschadelijk te maken. Gelukkig schijnt de l de haaimannen af te weren en te ontsnappen. Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: A. Gouka, Hoogstraat 29. Bellen by ongeval: G G en G D., Tumlaan 80. Telef 6929D. Clubhuis Ongeorgan. Jeugd: Doele-Gebouw. Da (beh Do geopend van 6 45815 voor 12— 14 jaar en van 8.15—10 uur voor 15—21 jaar. Da-avond van 7—8 voor i214 laar, Wo middag 2—4 uur voor 8—12 Jaar. Stedelijk Museum. Hoogstraat Geopend, 2aZo. en Wo.-mid. dagen van 2—5 uur. Concert 24 Januari. Grote Kerk, 8 uur; Arb. Zangver. „Excelsior". Uitv. van „De Messias" van G. F. Handel. Films: Passage. Da. 2, 9.30. Zo, 1.45, 415, 7, 9 30 u; (Do, geen voor stelling): Wet zonder recht (18 j.) Monopole. Da. 2. 7, 9, Za. 2, 5, 7. 8, Zo. 3, 5, 7, 9 uur: „Buffalo Bill" en „Het eiland der verschrikkin gen." Bijeenkomsten: 28 Januari. Maison Westhuis, 2 3(1 uur: Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Lezing door mevr. ir Vormer Roosen. 26 Januari, Ver, lokaal, 8 uur: Ver, tot behart. der Belangen v. T B C--patienten, Prop.-fihnavond Vertoning van „Wit Wint". ROTTERDAM Door het ijs gezakt en gered Gistermiddag is de zevenjarige A. J, M uit de Veriaatstraat door het ijs van de Plassmgel gezakt. Met een dreg is het ventje op het droge gebracht. Vier kleine jongens zakten door het ys van de singed aan de Grift. Zij warden gered door de opperman. J. de Zwart van het Blokland, die zich tot zijn middel ra het water had begeven. De onvoorzichtige knapen kanden met een nat pak naar huis. Grondwerker D. S. van. de BermwEg, Capelle a. d. IJssel, heeft gisteravond zijn Imkeronderbeen ge broken, toen hij aan de Hoofdweg bij het lassen van een buis, uitgleed en viel. Niet minder dan 217 employe's van de Rotterdamse Droogdok- maatschappy werden gistermiddag m de zaal van Courzand door de di rectie van de R. D, M. gehuldigd. Van hen waren er 208 gedurende 35 jaar werkzaam by de maat schappij. de overige negen vierden hun 40-jarig jubileum. De heer D. C. Endert Jr., directeur van de R. U. M„ sprak de jubilarissen op har telijke wyze toe en overhandigde hen een fraai geschenk alsmede een cadeau onder couvert. Dat het aan- 'al employe's, dat zijn zilveren ju bileum viert, zo groot is, is een ge volg van het feit dat de scheeps werf „De Nieuwe Waterweg1' 25 jaar geleden m de R,D,M. werd op genomen en een groot deel van het nersoneel naar de R.D M. overging. Namens het vroegere personeel van „De Nieuwe Waterweg" werd de directie een fraai glas-m-lood raam aangeboden. Het raam is vervaar digd door Adnaan van der Plas. Propaganda-filmavond van de Blauwe N.V. Het programma, dat de afdelingen Linker Maasoever en Charlois van de Blauwe N.V. Maandagavond In da Aula aan het Afrikaanderplein gaven, stond voor een groot gedeel te in het teken van de stad Rotter, dam. Zo hield de heer E. Schouten een uitermate interessante causerie geïllustreerd met lichtbeelden over de wederopbouw van de havens, Me vrouw Jenny Doruyter—Nieuwen, burg declameerde op gevoelige w^'ze het gedicht „Rotterdam" van Jan Prins. En dan was er de geluidsfilm „Rotterdam aan de slag," als slot van een aantal filmpjes van de LVD waarin het lief en leed ln Nederland van 1940 tot 1950 in beeld wordt gebracht. Het propagandistische woord werd ditmaal gesproken door de heer A. Hoogstraten, die er op wees, dat er in 1949 voor niet minder dan 612 ir lioen gulden aan alcoholhoudende dranken was besteed in Nederland,. Met dit bedrag zouden de posten Onderwijs, cultuur. Justitie en So ciale Zaken van de Rijksbegroting 1949 zijn gedekt geweest, „Zul je goed oppassen en niet op het ijs komenzeggen al die ouders in deze dagen tot hun kinderen als ze de deur uitgaan. Er wordt heftig van „ja" geknikt maar dat is gauw vergetenwan neer de lieue jeugd meer onder ons is. Waar valt er te „ijsje pie- pn",., Ijverig wordt er gezocht en jawelaan de Marconistraat hadden de jongens en meisjes, voor wie de ysbaan nog onbe reikbaar is, reeds op de eerste schaatsdag hun baantje gebon den. Van het piepen kwam niet veel meer terecht, maar dat mocht de pret niet verstoren en zo kan men ze de laatste dagen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat vinden, druk bezig op „on ze" ■ysbaan. OUD-SCHIEDAM f?EN bejaard stadgenoot, L/ die rin leven aan de boorden van de Schie sleet, heeft Schiekanter eens het een -en ander geschreven over het Schiedam van zijn jonge jaren, toen de stad meer het gelaat van de eeuwen voordien toonde en meer beslpten lag tussen de watergordels, die eenmaal het stadsgebied op een haar na hadden aangegeven. Deze oude Schiedammer schreef over tientallen aspecten van de toenmalige gemeenschap en het is zeker de moeite waard om zijn geschreven stadsportretten hier over te nemen. De Schiedammers, die er nog weet van hebben, zullen bij het lezen onwille keurig uitroepen: „Ja,* ja, zo was het" en tot de jongeren zou Schiekanter willen zeg gen: Lees het om te weten, hoe stad en inwoners in een, mensenleeftijd zijn veran derde ,£o omstreeks een halve eeuw geleden reed de paar dentram door Schiedam, van het Hoofd naar het station, heen-en terug. Meneer .Vurt- heim, de directeur, .had de eerste tijd na de indlenststeU Ung niet te klagen over pas sagiers, maar allengs werd het toch aanmerkelijk min der. Deze ueruoersflalepen- hetd heeft Schiedam dan ook slechts enkele jaren bezeten. Na een kwijnend bestaan verdwenen paard en tram van het toneel en met het opbreken van de rails ver dwenen de laatste sporen er van uit de stad. Nieuwe tyden, nieuwe na men, kon men zeggen, maar van het „rode hek" aan de Rotterdamsedijk bleef men af. Aan het begin van de Maasdijk stond eenmaal een hek, dat de benaming „rode" met ere mocht dragen. De stadgenoten van de oudere garde zullen het hek zeker nog gekend hebben, al had de aanduiding van de kleur toen ook niets meer met de werkelijkheid te maken Natuurlijk was er van het nieuioe Westen nog niet veel te bespeuren. Onder de lom merrijke bomen van de Dief- hoek, waar o schone droom voor de ver liefden eenmaal een heuse nachte gaal avond aan cuond zijn lied zong, vrijde men nog dapper en de Nieuwe Haven werd Franketand genoemd Het woordje „straat" achter deze naam geplaatst en men liep in de tegenwoordige Li- duïnastraat. De Lourens- straat, zoals de B.K.-Laan in de volksmond heetteliep met alle straten daarnevens uit in het weidegebied. In het Oosten van de stad kwam de wandelaar van die tijd ter hoogte van onze Pa rallelweg langs de Noorder laan en Noorderstraatdte men in onderonsjes de „rooiekoolbuurt" noemde. De agenten met hun zware hel men op het hoofd, waren, als ze hier eens een kijkje Jctaa- men nemen, honderd-om-een- reeds geweest in al die dood lopende straten langs het dichtst bij de stad liggende deel van de Singel. Ze had den er de tyd voor, want 's morgens onv zeven uur stonden ze al buiten de deur van het hoofdbureau aan de Grote Markt en zo'n ochtend dienst duurde tot 's middags half drie. Daarmee was het nog niet afgelopen, want in de avonduren wachtte er nog een dlenstje tot tien uur, waarna de nachtdienst op de proppen kwam. Dat oppas- baantje werd verricht voor dertien, gulden in de week maximum en elf gulden mi nimum. Er kwam dan nop toet eens een kleinigheid b(j, want voor een gulden werd elke begrafenisstoet begeleid door een dienaar van Her mandad en op Zondagen werd er gepost voor de deur van de kerk." HOEMPA-MUZÏEK Geen dorp of stad fn Ne derland of ge vindt er de ijverige beoefenaars van de muziek, die gemeenlijk in de wandel wordt aangeduid met de kenmerkende naam van hoempa-muziek. Schiedam kent ze (gelukkig) bij hon derdtallen, die elkaar weer vinden in een tiental harmo nie-gezelschappen van naam. Nu heeft Schiekanter m het Nieuw Utrechtsch Dagblad gelezen, dat men in die stad een begin heeft gemaakt met het geven van muziekonder wijs aan de leden van de daar gevestigde fanfarecorp sen, Geen slecht idee, want hoe goed het geheel ook klinkt, toch zal er steeds naar betere resultaten moeten worden gestreefd. Ligt er in deze ook geen taak voor de Schiedamse Federatie van Muziekgezelschappen. Dat men in Utrecht deze zaak niet lichtvaardig opneemt, moge blijken uit het feit, dat het Taonkunst-conservato- num het onderwijs in han den heeft. Directeur George Stam heeft daar de beste verwachtingen. KINDERHULP Schiekanter heeft tegenover zuster Visser van het Sociaal Adviesbureau nog een schuld te vereffenen. Vraag nog eens om een kjnderlecukant je. heeft ze gevraagd. Zoals altud, is het ook ditmaal no dig voor een gezin, dat er dringend behoefte aan heeft. Zowel kind als ouders zou den er zeer mee gebaat zijn, het eerste, omdat het dan tenminste in een behoorlijk bedje kan slapen, Wat nu nief het geval is en de laat- sten zouden met de hulp van een stadgenoot een einde zien gemaakt aan een pro bleem. dat voor hen zonder hulp onoplosbaar is. "Wie kan hier helpen? U weet het: tel. 69926 of 69300- In het laatste geval geeft Schiekanter het adres wel even door. Schiedam 1900 Gedurende het jaar 2599 stonden poor het Kan tongerecht Schiedam terecht 1526 personen, hiervan waren 275 vrouwen Veroordeeld werden wegens openbare dronkenschap 232 personen. 237 personen werden veroor deeld wegens overtreding van het verbod om de straat te schrobben. Men meldt ons: De (js- feesten te Leeuwarden, be paald op 21, 22, 23 Januari. zü'n wegens aanhoudende dooi, acht dagen uitgesteld. ...Er is een nieuw goud- land ontdekt, in denzelfden streek als Klondyke. Het Eipt b(j Kaap Nome in Alaska. Het land moet schrikbarend rijk aan goud zijn. Op Woensdag 1 Februari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de beer ir M. C. Hoenkamp, thans directeur van het Gemeente-Energiebedrijf, als hoofdingenieur-afdelingschef aan het voormalige electriciteitsbe- drijf werd verbonden. In de 25 jaar. gedurende welke de heer Hoenkamp in Rotterdamse gemeentedienst is, heeft hij o.a. de enorme ontwikkeling, die zich vfiak uitte in een sprongsgewijze toene ming van het electriciteitsverbruik meegemaakt en gestimuleerd. Vooral de groei, zoals die zich in de na-oorlogse jaren openbaarde, resulteerde tenslotte in de grote uitbreidingen van de centrale Gali- leistraat, die thans onderhanden zijn en die de bijzondere belang stelling van de jubilaris hebben. Ook is hij de man, die de grote stoot heeft gegeven tot de aanleg van de stadsverwarming. Het ligt m het voornemen van het GEB-personeel, de heer Hoen kamp op genoemde datum om 9.45 uur in de koffiekamer op de vyfde étage van het administratiege bouw, RochussenStraat 200, te hul digen, en in de namiddag, tussen 15 uur en 17 uur, zal voor anderen de gelegenheid bestaan de jubilaris te complimenteren. Frank Elgar over beeldhouwkunst Voor het genootschap Nederland. Frankrijk heeft Maandagavond in de aula van het Museum Boymana gesproken de Parijse kunstcriticus Frank Elgar, medewerker aan het blad „le Carrefour" over „de beeld houwkunst temidden, der andere kunsten". Elgar belichtte aan de hand van lantaarnplaatjes de domi nerende kunst in verschillende pe rloden, de richtingen: officiële of academische beeldhouwkunst; de onafhankelijke beeldhouwkunst ver tegenwoordigd door Rodin, Bourdel- le, Maillol en. Despiau; de avant gar de (Duchamps-Villan, Erancusi, Zadkine, Moore) en de beeldhouw kunst der schilders als Degaa, Re noir, .Matisse en Picasso. OP OVERSTEEKPLAATS DOODGEREDEN Hoe weinig nog de automobilisten rekening houden met dc oversteek plaatsen voor voetgangers is gister middag weer gebleken, toen op de oversteekplaats op de Pleinweg ter hoogté van de Folslandstraat etn dodelijk ongeval is gebeurd. Een. agent had een. groepje kinda ren. op de oversteekplaats juist vei lig naar de overkant gebracht, toen de vijfjarige P. H. W. uit de Pols- Iandstraat alleen overstak en door een passerende auto werd aangere den. De auto moet vrij snel hebben gereden, want het ventje werd circa veertien meter meegesleurd. In be wusteloze toestand werd de jongen opgenomen. Het bleek dat hy een schedelbasisfractuur had opgelopen, waaraan hij gisteravond in het Zui derziekenhuis is overleden. Laat dit tragisch ongeval de auto mobilisten een waarschuwing zijn, voor oversteekplaatsen vaart te min deren of eventueel te stoppen! „Iene miene mutte" in de Blauwe Zaal Het gezelschap van Wim Sonne- veld val van 2 t/m 15 Februari in de Blauwe Zaal van het Beursge bouw voorstellingen geven van het cabret-programma „Iene miene mutte". Med-aspelenden zijn: Emmy Arbous. Lia Dorana, Hetty Blok, "Wim Sonneveld, Guus Verstraete, Piet v. d. Meulen en aan de vleugel Peter Kelienbach. Schots? 7im Schotten werkelijk zo.... zuimg? Of is dat maar een ver zinsel van medewerkers aan mop- penblaadjes en humoristische teke naars. Als ik myn ervaringen naga met dc enige Schot die xk ken, zeg ik volmondig: het is geen verzinsel; ze zijnzuinig. Maar ik geef onmiddellijk toe dat het niet aan gaat nu maar boud te beweren dat alle Schotten met het zelfde 'schralei sopje overgoten zijn. Evenwei; die Schot van mij was niet bepaald veruwistend. Doordat een wederzijdse be vriende relatie plotseling ziek ge worden was en de rokjesman on mogelijk bij hem kon logeren, had den w;j hem die drie dagen onder dak aangeboden, Doe "het maar, had mijn vriend gezegd, het is een aardige, vlotte kerel, hij zit er warmpjes in en hij zal je wel ver- assen met een paar lekkere fles sen whisky en wat echte Virginia's betreft zal het ook wel in orde 2iJn. Nou, dat het mis waa met die flessen zag ik al in de eerste se conde bij zijn aankomst: in dat allerkleinste koffertje dat hij bij zich had was nauwelijks plaats voor een tandenborstel en een pyama en van echte Virginia's kreeg ik ook geen grote dunk, want toen we al een uurtje gezel lig hadden ritten bomen, had de Schot al wel een sigaret of vier van mij gerookt, maar zijn eigen koker had hy nog steeds niet ge trokken. Och, als onze vriend mü niet lekker had gemaakt zou het me nauwelijks opgevallen zyn en zon der zijn whisky en Virginia's was die vreemdeling niet minder wel kom m mijm bescheiden woning. Wel moet ik zeggen dat mijn gast royaal was met het geven van een vuurtje: hij keek werkelijk niet op een lucifertje, maar het viel me op dat hij de afgebrande steevast in het doosje terug legde in plaats van op de asbak. 's Avonds stelde ik voor een bioscoop]'e te pikken. Ey het loket gekomen deed de Schot, die tot daar toe vlak aan mijn zijde had gewandeld, een halve pas terug en frunnikte een poosje aan de veter van zijn rechter schoen, net zo lang tot ik de kaartjes gekocht had. Na afloop gingen we nog een biertje drinken en een lekker balletje ge hakt snoepen in een goed café, maar toen ik in de achterzak tast te om af te gaan rekenen, moest mijn gast nodig even naar „heren". De volgende dagen speelde hij het zelfde spelletje en ik was al wel voor driekwart overtuigd dat htt een typische Schot was, maar ten slotte had ik de zelfde ervaringen ook wel opgedaan met rasechte Nederlanders en ik zou en hier dan ook nimmer van gewaagd hebben, als zijn laatste stunt mij niet zo bijzonder getroffen had, zo getrof fen, dat ik de humoristische teke naars bijna in het gelijk zou willen stellen. Wel, mtjn gast bad vergeten het portretje van zijn jongste zoon, dat hij tijdens zijn verblijf te mijnent boven rijn bed geprikt had, mee te nemen. Ik stuurde bet hem op, een paar dagen nadat hij vertrokken was, vergezeld van een paar har telijke woorden. Als envelop had ik een van die fraaie licht blauwe gebruikt, die het speciale eigendom zijn van mijn vrouw, werkelijk lux, met zo'n mooie voering. Vijf dagen later zat de envelop weer bij ons in de bus. Niet dat hy onbestel baar teruggezonden was, neen, onze Schot had er zijn eigen adres netjes op doorgehaald en het onze keurig links onder geschreven. De Hollandse postzegel was behoed zaam er af geweekt en vervangen door een Engelse. DESIDERIUS. Internist AFWEZIG van 25 Januari—18 Februari k&oe*%es*stei?s Een paar goede kunst, schaatsen m. schoenen, maat 38. Schrey, Boerhaavel. 13 b.' Cevr.: nette jonge werkster voor 1 dag p- week. Hoorn weg. 's Gravezandestr. 24 b. Woningruil. Aangeb. kamer, slaapk,, grote keuken, tuin met loods, vlak bij Gusto, te ruilen voor een andere woning. -Brieven no. S 240 bur. van dit blad. Waskuipen f 15.Waskui- pen met eiken bodem en roestvrije banden f 19.—. uipen geh. eik. 25.—. T ibben 12.Frans v. Thienen. Broersveld 123i Te lefoon 69709. Gordijnrails, geheel com pleet, 1.— p. m. Koperen gordijnroe f 0.70 p. m. Ko peren en bronzen traproeden 0.40. Frans van Thienen, Broersveld 123, Tel. 69709. Gevraagd in kruideniers winkel: meisje, leeft. 17 22 j. Bekend met het vak en goed kunnende rekenen. Spoedige indiensttreding, Br. no. S 241 bur. van dit blad, Keukentafels I 8.50, keuken stoelen 7.25, strijkplanken 9.25, trapleren 1.45 per tree. droogrekjes 2.—, kin derboxen 10.Frans van Thienen. Broersveld 123, Te lefoon 60799. Wringers m. prima rubber- rollen en l jaar garantie, 35 50; wringerboxen 12.-; Wasteiien, emmers, waske tels, enz. Frans v. Thienen, Broersveld 123, Teïef. 69799. Particuliere garage in het "Westen van Schiedam heeft per half Februari enige van luxe wagens vrij - - Brieven onder no. S 239 bureau van dit blad

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 2