Kanker op weg de gevaarlijkste volksziekte te worden Volgende maand start de laatste Niwin-aetie MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Ook vele protestanten bezoeken Rome in Heilig Jaar 1950 Moet l (UillS hóren I 18% VAN DE STERFTE IN NEDERLAND Bestrijding dient met kracht te worden aangepakt Voorlichting nodig Maak hun laatste loodjes lichter" Zeven alarm signalen VERBRUIKER VRAAGT: Moet de koffie nu werkelijk duurder worden? Dinsdag 24 Januari 1950 Onrecht van bon 544 Is dat eigenlijk wel in orde met die kolengulden? De uitkering ge schiedt niet naar evenredigheid van het aantal eenheden brandstoffen dat men heeft opgenomen, maar naar de grootte van het gezin. Dit betekent, dat grote gezinnen meer bonnen 544 kunnen inleveren dan kleine'gezinnen. Zij ontvangen dus meer guldens voor een gelijke .hoe veelheid brandstof. Dat isftoch niet rechtvaardig? Ook stoot het mij, dat beter ge situeerden, die geld en opslagruim te hadden om al hun kolen in huis te halen voor de prijsverhoging in ging, toch een gulden per gezinslid kunnen afhalen. J. S. (Vele andere brieven stélden dit zelfde probleem aan de orde. Te bevoegder plaatse gaf men ons d toelichting: Verleden jaar kon de toeslag op de kolen verkrijgbaar worden ge steld tegen inlevering van een bon van de kolenkaart, omdat iedereen toen wist, dat men ztjn kaart moest bewaren. Dit jaar kon de uitbeta ling van de toeslag niet op dezelfde manier gebeurenomdat men niet verplicht was zijn kolenkaart te be waren. Anderen, zoals jonge gezin nen. kregen voor hun kolen geen complete kaart, maar losse bonnen. Naar schatting zouden 60 000 per sonen zijn gedupeerdwanneer men de toeslag beschikbaar had gesteld tegen, inlevering van een bon van de kolenkaart. Men is zich bewust, dat oolc de manier, die nu is geko zen niet volmaakt is, maar men heeft gemeend toch hieraan de voorkeur te geven). Worden wij vergeten? We lezen veel over de 5% loons verhoging, maar van een verhoging van de pensioenen van de Indisch gepensionneerden zien we niets. Ook zij moeten toch de dagelijks duurder wordende levensmiddelen e.d. kopen, zonder een compensatie te krijgen. De Indisch gepension neerden hebben Indie en Holland trouw gediend en vele iaren hun beste krachten gegeven. Moeten zij dan worden achtergesteld? H. WARNERS. (Niet alleen, de Indische ge pen sionneerden, ook zij, die men „Ne derlandse" pensioentrekkers zou kunnen noemen, moeten soms de indruk krijgen, dat zij worden ver geten. Wij hopen binnenkort op deze problemen terug te komen.) Vreemd, héél vreemd! Ik lees, dat de kaas een tendenz vertoont tot prijsdaling. En lees dan verder dat eerst de oude voor raden moeten zijn uitverkocht, voordat men de goedkopere kaas kan kopen. Vreemd is, dat als de prijzen stijgen, er blijkbaar nooit oude voorraden zijn, die nog tegen lagere prijs verkocht zouden kun nen worden. W. F. BEN GEE Y. Reken-college Een Kamerlid heeft opgemerkt, dat bij overwerk de arbeider hef meer verdiende bijna geheel aan loonbelasting moet afstaan door de sterke progressie dezer belasting. Mag ik als doodgewone arbeids man eens college geven in rekenen? Ik ben gehuwd, heb geen kinderen en verdien een bruto-Ioon van 48 X 1.10 52.80. Na aftrek van pensioenpremie, ziektewet en be lasting blijft er 45 30 over. Als ik vier dagen ra de week twee uur overwerk, krijg ik daar voor (volgens de C.A.O.) 25% extra. Totaal dus elf gulden. Bruto dus f 63.80, netto ongeveer 53.80. Ik schiet er dus 80 cent extra bij in. Maar er is nog iets belangrij ker s! Als we met 6 man 4 y uur overwerken zetten we, wat het werk betreft, een man op straat. Bovendien wordt het product uit die overwerk tyd minstens 25% duurder, volkomen in strijd met wat de minister wil. Geldt voor de Kamerleden het Chinese spreekwoord: „Het is ver standiger te zwygen en voor een stommeling te worden aangezien dan door te spreken iedere twijfel dienaangaande weg te nemen"? C. M, Devaluatie geen zwendel Als gevolg van de devaluatie zien wij zich een vicieuze cirkel voltrekken. De kosten van het le vensonderhoud stijgen, de lonen worden hoger en de productie, met inbegrip van die goederen die wij willen exporteren wordt duurder. Dit maakt de leus van devaluatie tot boerenbedrog. Zal er weer de valuatie komen als de gestegen produdetie-kosten de kans op ex port in de weg staan? Bij dit alles zijn de kleine spaar der en de gepensionneerde de dupe. Ongeorganiseerd als zij zijn kim men zij hun belangen in dit proces met verdedigen. Hoe lang zal de mensheid de zwendel: zachte en harde valuta's nog dulden? A. TERPSTRA (Zo eenvoudig als inzender de zaak voorstelt ts zij niet. Vit te ma ken wat precies de economische oorzaak is van de moeilijkheden die zich na een devaluatie nog voordoen is niet gemakkelijk. De ingewikkelde - en daardoor voor velen onbegrijpelijke economi sche verschijnselen hebben echter mets met zwendel te maken). Garantieloon kellners Naar aanleiding van hetgeen een uwer medewerksters op 30 Decem ber in ^de rubriek „Vooral voor de Vrouw' schreef, wil ik over garan tielonen voor kellners het volgen de opmerken: Volgens de regeling van ionen en andere arbeidsvoorwaarden van café-restaurant en hotelpersoneel, een uitgave van de federatie van werkgeversorganisaties in het Ho- reca-bedrijf, bedraagt het loon van een café-kellner over een week tenminste ƒ6.indien zijn omzet ƒ100.— of minder bedraagt. Be draagt de omzet ƒ200.—en dat is de omzet die het meeste voorkomt dan is het garantieloon 1.— Ik wil hier echter aan toevoegen dat in sommige gevallen ook de niet betaald wordt en dat het zelfs voorkomt dat de kellners de zgn. Joekes-gulden niet krijgen. J. F. van Bijsterveld (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM. Iedere drie kwartier sterft, in ons land één mens aan kanker. En dat graat zo dag en nacht door. Van elke zes sterfgevallen wordt er één door kanker veroorzaakt en het aantal perbonen, dat aan deze riekte overlijdt, stijgt leder jaar. In 1948 waren het er 13.380, dat is 18 der totale sterfte. Het aantal lijdenden aan kanker In ons land wordt door sommige deskundigen op 80.000 geschat. De patiënten zijn voorna- melyk personen boven de 43 jaar, maar er zijn ook kinderen by. Het wordt meer dan tyd, dat wjj op de kanker, die bezig Is onze ge vaarlijkste volksziekte te worden, een geconcentreerde aanbal -richten. DaarbU moet als richtsnoer dienen dat de kans op genezing aanmerke lijk stijgt naarmate de ziekte eerder bjj een patiënt wordt ontdekt en de behandeling dus vroegtijdiger een aanvang neemt. Vroee ontdekte kan kers worden meestal genezen. Laat ontdekte kankers eindigen niet zelden met de dood. Voor „kankervrees" is geen enkele aanleiding. Maar. wij dienen wel op onze hoede te zijn. sleept". Dit weg nemen van het ge zwel geschiedt voornamelijk op twee manieren, Ie: operatief ingrijpen en ïe: bestraling met röntgenstralen of radium. In enkele gevallen kunnen ook als medicyn toegediende chemi sche preparaten helpen en in som mige andere gevallen kan de behan deling met hormoonpreparaten wor den ondersteund. Een doelmatige kankerbestrijding zal moeten omvatten: le. een organisatie, die de ziekte tijdig opspoort en die wil zij goed functionneren haar onderzoek re gelmatig over alle landgenoten uit strekt; 2e. een organisatie, die de ziekte, zodra zij bij een persoon geconsta teerd is, met de meeste spoed zo doelmatig mogelijk bestrijdt. Periodiek onderzoek De opsporing van de ziekte stuit on grote moeilijkheden. Voor instel lingen voor periodiek geneeskundig onderzoek in een groot aantal plaat sen ontbreekt, behalve de technische uitrusting, het gespecialiseerde me dische personeel, dat dus nog zal moeten worden opgeleid. Ook moet ons volk nog in al zijn geledingen worden doordrongen van de nood zakelijkheid van een dergelijk pe riodiek onderzoek. In Amerika pro pageert men. dat ieder zich minstens eenmaal per jaar op kanker moet laten onderzoeken en elke vrouw boven de 35 jaar zelfs twee maal. Een organisatie voor de behande ling der ziekte i<? spoediger op te bouwen, omdat zij In hoofdtrekken reeds aanwezig is en alleen uitge breid en Verbeterd moet worden. Voor zover het operatief ingrijpen betekent geschiedt kankerbestrij ding In tal van ziekenhuizen. Spe ciale inrichtingen ter bestrijding der ziekte zijn er in ons land twee" de kliniek van 't Antonie van Leeuwen- hoekhuis van het Nederlands Kan- kerinstituut te Amsterdam en het Radio-therapeutisch Instituut te Rot terdam De inrichting te Rotterdam beperkt ziph fat behandeling door bestraling. Dg inrichting te Amster dam Is het enige volledige kanker- Men heeft goedaardige en kwaad aardige gezwellen. Kanker is een kwaadaardig gezwel. Dit kenmerkt zich door éen ongeordende groei van lichaamscellen, die voortwoeke ren ten koste van andere cellen, deze opzij duwen, buiten het nor male weefselverhand treden en in de bloedbaan en de lymphevaten kunnen komen en daardoor „doch tersgezwellen" veroorzaken elders in het lichaam. Een ander kenmerk van het kan kergezwel is, dat het niet ophoudt te groeien en, al of met door middel van dochtersgezwellen, de organen aanvreet, hetgeen op de duur moei leiden tot de dood. Het is dus zaak bet aanvankelijke, het eerste, het primaire gezwel te verwijderen voor het is ingegroeid en ten dele „ver- De vermaarde kanker-chirurg dr. W. F. 'Wassink bereidt zich uoor op een' operatie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG- „Het Niwin-Jaar dat voor ons ligt Is misschien wel het belangrijkste jaar nft het bestaan van de Niwinverklaarde gisteren de directeur van het Centraal Bureau van de Niwin, jhr. P. Th. Six, tydens een persconferentie waarin de plannen voor dhr Jaar. de plannen voor de laatste Niwin-aclle, werden uiteengezet. Deze a$ïe zal duren van 15 Februari tot 31 Maart in dc vorm van hnis-aan-huis collectes en straat- collectes, acties van plaatselijke Niwln-comlté's eA met het doel de hon derdduizenden guldens bijeen te brengen voor een hulpactie voor de nog Jn Indonesië verblijvende militairen. Maar hier cn daar duikt de mening op; „Waarom nu nog acties, nu ze toch allemaal terugkomen?" Inder daad, ze komen terug, die tiendui zenden Nederlandse militairen, maar ze z ij n nog niet terug. Maanden moeten zy wachten op hun demobi lisatie, want wie weet dat er 7000 per maand terugkeren en er in Indo nesië nog 70,000 verblijven, kan ge makkelijk uitrekenen hoe lang de de mobilisatie nog duurt. En een tijd van wachten is een moeilijke tijd. Het is een tijd van niets doen en daardoorbevinden die militairen in Indonesië zich in gevaar, geen mili tair gevaar, maar een moreel gevaar. Deze lange tyd moet gevuld worden en de Ni win, die zich van haar taak in deze volkomen bewust is, heeft een tien-puntsn-prograroma opge steld voor haar laatste hulpactie. De ontspanningszalen moeten uitgebreid worden, er moet meer sportmaterlaal gezonden worden dan ooit tevoren, meer studiemateriaal, meer boeken, films en gezelschapsspelen, Wat de films betreft bijvoorbeeld, wil de Ni- win 85 hoofdfilms in vyf copieën la ten circuleren, opdat de wachtende militairen twee of drie maal per week een filmvoorstelling in hun eigen kamp kunnen bijwonen en daarbij ook bet wereldnieuws en het nieuws uit het vaderland kunnen volgen. Er zal ook op het gebied van de kleinkunst meer moeten gebeuren dan voorheen Een andere vorm van vrijetijdsbesteding wordt gevonden in het uitschrijven van verschillende prijsvragen met prijzen die ook in ons land bruikbaar zyn zoals radio's, fietsen, horloges etc Voorbereiding terugkeer Een zeer belangrijk onderdeel van het Niwin-werk zal de voorbereiding van de militairen zijn voor de te rugkeer in de burgermaatschappij Immers, de jongens zelf zijn veran derd en ook ra ons land is vee! ver anderd, terwyl bovendien de Neder landse omstandigheden weer heel anders zijn dan die in Indonesië. Maar men wil geen droge, saaie cur sussen gaan geven. Hiervan zou toch immers het succes maar zeer klein zijn Men heeft een moderne wyze van lesgeven, afkomstig uit Zwitser land, maar ook in Engeland en Ame rika ïn gebruik, geadopteerd, waar bij' de militairen een soort van aan schouwelijk onderwijs krijgen ia spelvorm. Solliciteren, verhoging on derhoudskosten, terugkeer in het oude milieu, allerlei onderwerpen zullen zo behandeld worden. Men hoopt hiermee in April te kunnen beginnen. Maar al dit werk kost geld, enorm veel geld. Men schat het bedrag dat nodig is op 500.000. Dit zal door het Nederlandse volk bijeengebracht moeten worden. „Maak hun laatste loodjes lichter," is de zinspreuk waaronder de Niwin met haar actie- 1950 zal trachten het bedrag bijeen te brengen door collectes en tevens door de sport- en amateurtoneelwe reld te vragen wedstrijden en voor stellingen ten bate van dit belang rijke werk te organiseren. De zeven gevaarlijke verschijn selen, die op kanker kurrneg wij zen en die onmiddellijk een aan leiding moeten zijn, naar de dok ter te gaan, z|jn: 1. Elke verdikking in. huid, tong, lippen cn slijmvliezen, die groeit of gaat zweren Elke zweer die niet geneest. 2. Elke verandering of jeuk in een wrat of moedervlek. 3. Elke knobbel in de borst. 4. Elk abnormaal bloedverlies. 5. Elke heesheid of hoest, die «iet binnen enkele weken over is. 6. Elke aanhoudende slechte spijsvertering of moeilqk- heid bij het slikken. 7. Na het veertigste jaar optre dende verandering in de stoelgang. Maar let wel: Ga steeds naar een- arts, nóóit naar een kwak zalver. instituut in ons land. Men geeft daar zowelradio-therapeutisch als chi rurgische behandeling en beoefent er tevens de research, het weten schappelijk onderzoek naar het we zen der kanker. (Het wezen der ziekte en daarmee de wezenlijke oorzaak is naar men weet nog onbe kend). Drie centrale instituten Vooral indien door doeltreffender onderzoek het aantal In behandeling te nemen personen stijgt, zal" met de bestaande inrichtingen voor kanker bestrijding in hun huidige vorm niet volstaan kunnen worden. Het Radio therapeutisch Instituut te Rotter dam. dat een doolhof van kamer tjes, gangetjes en trapjes Is. heeft dringend een andere huisvesting no dig Het Antonie van Leeuwenhoek- huis te Amsterdam heeft eveneens, ruimtegebrek, vooral voor het opne men van patiënten En behalve deze beide inrichtingen is nog een derde centrum voor radio-therapie nodi- voor het Noordelijk deel van bet land. dat b.v. te Groningen geves tigd zou kunnen worden Daarnaast zouden er nog enkele nevencentra moeten komen, zoals Amsterdam er momenteel- een heeft in Deventer en Rotterdam er een nastreeft in Eindhoven Het zal duidelijk zijn, dat de kan kerbestrijding. wil zij effectief werken, gecoördineerd moet wor den. Een eis is bv. een centrale re gistratie van alle kankergevallen» Waarbij de naam van de uatiënt bui ten beschouwing kon blijven, Er moet cHn ook een nat'onaal plan vnor de kankerbestrijding komen. Dij, wprdt tb=ns uitgewerkt door de Cen+rate Kankercommissie, die in September 1940 door de regering in het leven is feroeoen. Indien wij wel ingelicht zijn zal deze commis sie zeer binnenkort haar ranoort en daarmee ook haar plan publiceren De A.M.O.F. denkt aan de gepensionneerden AMSTERDAM Het volgende tele gram ifl aan de Ministerraad gezonden door de Algemene Nederlandse Onder- wözersfederatie: Het bestuur der Algemene Nederland se Onderwilzersfederstie hl vergadering bijeen op 21 Januari te Utrecht dringt er met de meeste klem by u op aan dat ten spoedigste maatregelen worden getroffen opdat de algemene 5 pet de valuatietoeslag ook worde toegekend aan allen die hun pensioen uit het bur gerlijk pensioenfonds ontvangen. Een patiente onder het rontgenapparaat. Minister Schokking voor de microfoon DEN HAAG, De minister van oorlog en van marine mr. W, F Schokking, zal hedenavond in het strjjdkrachtenprogramma om 18.30 uur via Hilversum 1 spreken over de betekenis van het charteren der buitenlandse schepen ten behoeve van de repatriëring van Nederland se militairen. Tot de reeks van artikelen, die in prijs gestegen zijn, zal binnen niet al te lange tijd ook de koffie behoren. Velen, die htm kleintje koffie maar node kunnen missen hebben hiervan met misnoegen kennis ge nomen. Zij vragen zich af of deze a.s. prijsstijging niet op de een oï andere wijze had kunnen worden opgevangen. Een dergelijke gedachte is gemakkelijk uitgesproken, maar de verwezenlijking er van stuit op tal van moeilijkheden. De planter, die in Brazilië door ben. De prijs stijgt dan wel wat, zijn koffietuinen loopt, weet er van I maar dat deert me niet zo zeer als mee te praten. Zyn oogst is in 1S49 maar matig geweest en de bloei voor de volgende oogst is tegenge vallen, zodat 1950 ook een kleuie oogst zal geven En op een groot koffiebureau in Rio de Janeiro zit men te rekenen. Brazilië is het voornaamste koffieproducerende land. In de oorlogsjaren en daar voor was de productie soms zo groot, dat belangrijke hoeveelheden vernietigd moesten worden lp de na-oorlogse jaren was er een vrij aanzienlijk overschot, doch sinds de Ver, Staten van Noord-Amerika als voornaamste kopers optreden cn tweederde van de wereldproductie verbruiken, zijn de overschotten vrijwel verdwenen. Bij een te ver wachten werèld-verbruik van ruim 60 mülioen balen koffie (van 50 kg) zal de wereld-productie zeker wet 10% ten achter blijven en reserve- voorraden er met meer. Doch ook de Nederlandse Rege ring reke'nt. De meeste koflie moet" wel uit Brazilië komen, maar voor die koffiebonen moeten harde dol lars op tafel verschijnen eji die zijn schaais Intijds is een Verdrag met Angola tot stand gekomen over du levering van 3000 ton koffie, waar dus geen dollars voor nodig zijn Het blijkt echter dat ook in Angola aan de Westkust van Afrika de oogst xs tegengevallen. Verschillen de afladers hebben meer verkocht dan er langs de kust te koop is en om toch aan de verplichtingen te kunnen voldoen, wordt getracht koffie uit het binnenland aan te voeren. Dit transport is moeilijk en duur. De prijs van de koffie stijgt iSimid iels al en Nederland heeft nog niet de helft binnen Ook de Congo heeft weinig aan te bieden, mede wegens grote exporten naar Groot Brfttannie en de V.S. De aan kopen stagneren en de koffie moet vooreerst dus op de bon blijven, terwij] de prijzen van de koffie bonen hoger worden, vooral van de beste kwaliteit, de Santos-Superior uit Brazilië. Op grond van het bovenstaande kan men concluderen, dat de pry a niet zou behoeven te stygen, wan neer iederéén 10% minder koffie zou gebruiken of de koffie wat slapper zou drinken. Want in dat geval zouden vraag cn aanbod ;n evenwicht bhjven In de practijk echter komt daar nu eenmaal wei nig van terecht. De meesten den- kén: misschien hebben ze zich in Rio de Janeiro wel verrekond en komt er wel meer koffie. Laat ik voorlopig maar ntet minder gebriii- het gemis van een goede kop koffie Tempering van het gebruik zal nu eenmaal eerst plaats vinden, wan neer de pryzen behoorlijk oplopen En de prijs zal pas weer kunnen dalen, wanneer het aanbod van koffie overvloedig kan zijn na een volgende oogst. Jood Weyand. In het wonderland van de opera (Brusse, R'dam 1949). Wie rich voor-het bezoeken van een opera voorstelling of het luisteren naar een radio-uitvoering op de hoogte wil stel len van de feitelijke inhoud der meestal zo Ingewikkelde libretti, vindt In dit smakelijk uitgegeven boekje van Joop Weyand, de biograaf van het Residentie orkest, alle gegevens, die hem het luiste ren vergemakkelijken. Na een beknopt overzicht gegeven te hebben van de ge schiedenis der opera in de verschillende landen, waarbij de nodige aandacht aan Nederland is besteed, vertelt de schrij ver op de hem eigen wijze de mhoua van 77 opera's van Gluck tot Pijper. Uiteraard moest een keuze gedaan wor den (Weber's Oberon, Suppé's Boccaccio en Soieldieu's DamB blancbe ontbreken bv.), maar overigens zal men zelden mistasten en zijn de belangrijkste ope ra's hierin te vinden. Het boekje kan ons bewust doen worden, hoeveel mees terwerken door de nog steeds ln de kin derschoenen verkerende Nederlandse operaculiuur veronachtzaamd moeten worden zoals het drieluik van Puccim, Berg's Wozzeck, Hlndemfth's Mathts der Mahler enz. Nederland Is met Wage naar. de twee Landré's en Pbpcr verte genwoordigd w s* Dat Johan Fabriclus naast een meester In de vertelkunst ook een ge degen geschiedenis-kenner ls. bewijst zyn nieuwe historische roman „Do grote geus (Leopolds Uitgevers Mö., Den Haag). De grote geus is Hendrik T.an Brederode heer van Vianen, die het verzet der Zuid-Nederlandse edelen in. de zestiende eeuw tegen de Kardinaal van GranveJle stimuleert. De schrijver doet ons geheel inleven ln de sfeer van de eerste hageproken. HU schildert met suggestief vermogen de lijdensweg van de eerste Protestanten, wier wrevel met de activiteit vafl de edelen uitgroeit tot een nationaal verzet. Dit verzet leidt tenslotte tot de tachtigjarige oorlog. Kaak zUn de diverse karakters uitge beeld. De populariteit van de fanatieke cn actieve Brederode vormt een schril contrast met zijn makker Floris Den Duyf, die voorstander blijkt wan meer verstandelijk: overleg. Tn Willem de Zwijger herkennen wij de man, die na enige weifeling het lot van rijn getergde volk boven zijn vazallentrouw aan de koning stelt Fabricius heeft van z|jn m- nian iets levends gemaakt. Iets, dat ons vooral na vijf bezettingsjaren weet te pakken. „Jungle Pimpernel" door Anthony van Kampen (uitg v/h C. de Boer Jr, A'dam) is een oorlogsboek van een geheel ander karakter dan de meeste boeken die hun ontstaan vonden in de tweede wereldoorlog. Het is een boetend geschreven verhaal van een ambtenaar van het Nederlands Binnenlands Be stuur op Nieuw Guinea, die na de Inval van de Japanners op Nieuw Guinea blijft en als enige Nederlander tussen de inlanders om zijn bestaan moet vechten. Daarbij geeft het boek het leven weer van Nederlandse bestuursambtenaren op Nieuw Guinea Het boek is juist zo in teressant omdat het grotendeels berust op authentieke gegevens. Huur kwestie* rentezee els on fier dom «pen «ioen Invaliditeitswet civiele procedure* arbeidswet enz. ALGEMENE OPMERKING. Elke vraag wordt rechtstreeks schriftelijk beantwoord. Bovendien worden in deze rubriek de vragen, welke van meer algemene aard zijn, -in het kort weergegeven en beantwoord. Vraag: C. F. A K. heeft moei lijkheden met' zijn familie Inzake boedelscheiding en vraagt wat hu het beste kan doen Antwoord" Gelet op de vele vragen, die bij zaken als deze vooral als er wat te verdelen is naar vpren komen, raden w|j aan rechtstreeks bijstand te vragen van een advocaat. Een schriftelijke be handeling lijkt ln dit geval met wel mogelijk. V r a a g: J. R. Deze wil graag weten of zijn 'vader voor de nood- uitkenng voor 'ouden van dagen ir> aanmerking kan komen. Antwoord: Dat kan, mits zijn inkomen blyft beneden het mini mum, dat geldt voor de gemeente, waar hij woont D? uitkering kan worden aangevraagd 3 weken vóór het bereiken van dc 65-jarige leef tijd. Heeft hy een rentekaart en zyn er in totaal tenminste 150 ren tezegels voor hem geplakt, dan kan hij uivallditeitsrente aanvragen, in dien h|i na beëindiging van zyn zie kengeld nog met in staat is arbeid te verrichten Het tenaamstelien van de eigen dom van een huisje van vader op zoon teneinde daardoor een hogere nood uitkering voor de vader te ver- kriieen f«? mot geoorloofd Spaargelden zijn van invloed op het bedrag der nooduilkerin#, als het SDaartegoed groter is dan S 500,—. Het vroeger genoten toon speelt Jaar aan de R» Katholieke gelovi gen biedt, In een wereld als die wjj kennen, en die wellicht slechts gra dueel verschilt van die van 1300 of 1600, zijn er millioenen mensen, óók wacht, dan is dat eigenlijk niet zo gelovige Katholieken, die, al leven heel veell zij in welke gemeenschap ook, toch Niettemin, het U toch een respec- eenzaamheid verkeren van ^abel aantal, dat ongetwijfeld de ra- ei8en hart. mingen nog wel te boven zal gaan. Met enkele onderbrekingen, ge woonlijk gevolg van internationale toestanden en verhinderingen, is het Heilig Jaar dus elke 50 jaar gevierd En zo heeft ook thans, de Paus, in T N de loop van het vorig jaar werden reeds overal in. de wereld reizen x georganiseerd naar de heilige stad en verwacht wordt, dat 6 millioen pelgrims Italië zullen bezoeken. Dat alles vanwege het Heilig Jaar 1950. Er gaan niet alleen R. Katholieken naar Rome. Een recent bericht maakt er melding van, dat uit de Scandinavische landen reeds 3000 Protes tanten «oor Rome hebben geboekt. De viering van het Hei lig Jaar'klinkt niet-katholieken rltijd vreemd - - - - in de oren. Ook vele Protestanten. Het is mogelijk, dat tte Reformatie wilde, heeft het door de radio kim- ook het Heilig Jaar, bewust of onbewust, uit protestantse herinnering Qen beluisteren, heeft weggevaagd. Zoals veeldat reeds in de „oude" Kerk van vóór de Het jaar der grote vergiffenis is Reformatie aanwezig was en dus op zichzelf nog niet behoefde, of be- dus ingeluid, hoeft, te vallen onder het oordeel, dat vanuit de Hervorming aan het Er omheen heeft zich gevormd Ï.IV-tJjLl.f, esiIt0r.0SerJlst, vm{;6™vck (n Rome's Kerk" gelijk alles, wat de handels- en tndustrl- J. koor nek van ae Oude Kerk in Amsterdam vermeldt werd geveld, ele wereld maar kan bedenken om Er is in die tyden- wel eens te vlug en te veel over boord gezet! In elk geval gaat het Heilig Jaar Dez. waftfc( Jubeljaar! terug op het Oude -- - - Testament. Daar spreken de boe- f ken Leviticus en Numeri er reeas in Kerk en Wereld over: de «>oo' bazuin opent V De biecht is, ter ontkommg daar aan, een belangrijke factor in het godsdienstig cn zedelijk leven van de Rooms Katholiek. En wanneer de Protestant of de buitenstaander lichtelijk glimlacht over het „ver- het jaar <ier vreugde, dat voor het eerst, 15 ("Hiwen vóór Christus, door Rome een vastgesteld aantal keren Mozes werd gevierd. bezoekt Inwoners van Rome: 'n Wie de Mozaïsche wetgeving een maand 30 keer de basilieken van leest, zal ontdekken, dat in de S. Peter en S. Paulus; vreemdehn- grond der zaak het oud-Joodse Ju- gen 15 keer in 15 dagen. Er horen beljaar gelijke strekking had als bichten bij, en de pelgrim dient het Heilig Jaar der R. Kath. Kerk. zich „rouwmoedig" naar Rome te Namelijk: verzoening en verglfie- begeven. 4JUfV 41CI ^uatBl.ullc UyCiai nis, vrijspraak en mogelijkheden tot Het Heilig Jaar loopt van Kerst- "iet de afbeeldingen der apostelen roepen worden ter aanvulling van het college vfln Kardinaleili Dsaarbij plechtige optocht in de St. Prater dienen" van aflaten, dan dient hij de „heilige poort'* geopend Wie e bedenken, dat alleen dit hem geen oordeel kan aanmatigen om trent de waarden, die de R. Katho lieke theologie en Bijbel-exegese voor de gelovigen dezer Kerk heb ben. De gelovigen, die, ra tegen stelling tot de reformatorische christenen, zelf zo heel veel moe ten .doen" om de zaligheid te ver werven, W(j treden niet verder in theolo gische beschouwingen Het ging er ons meer om, de achtergrond en hetekenis van bet Heilig Jaar te belichten Wjj bewaren dan de af stand, die ons ln deze dingen als Protestanten van Rome scheidt. Tenslotte: het Heilig Jaar 1950 kan nog enkele belangrijke feiten brengen. Wellicht de verklaring tot dogma der Kerk van de Maria ten- hemel-opneming Mogelijk ook een zaligverklaring en zeer waarschijn lijk zal het Consistorie bijeen ge- aan de vele pelgrims het« verbluf in Rome prettig te maken en hun de herinnering er aan mede te geven. Daarby is gerekend op kleine beurzen en weinig deviezen en dientengevolge ontstond een fa bricage aan „K;tsch"-souvenIrs, dis burgerlijke zowel als kerkelijke autoriteiten m Italië met zorg ver vult. maar waartegen zij niets kun nen ondernemen dan te vragen het weinige geld te besteden aan iets goeds. Dat goede, dat duur is, gaat evenwel schuil onder dc rommel, die bestaat uit bedrukte zakdoeken nieuw leven. mia tot Kerstmis en in 1300 duurde via prentbriefkaarten met grsmo- Uit het stof der oude. bijbelse hel dus maar 10 maanden. In deze, foonplaatjes plus pauselyke zegen, historie, is de viering van het ju- voor de wereld van die dagen korte naar luxe-broodjes met de beelde- beliaar, eerst als eeuwfeest, later tijd, hezoehien 2 mülioen pelgrims naar vao de paus er in gebakken, om de 50 jaar, te voorschijn ge- Rome, D.wz.: 3003 per dag. Men Om deze dingen moeten wij bracht door Paus Bonifacius VUL moet zich even indenken, wat dit de viering van het Heilig Jaar nooit die op 22 Februari 1300 de viering zeggen Wilde in een wereld, die de veroordelen. Zij zijn hoogstens bln- vastiegde door zijn bul „Antiquo- auto niet kende, noch de trein ot derlyke bijkomstigheden en uitwas- mm habet". Daarbij werd bepaald, het vliegtuig en-die1 geen snelle son. die niemand heeft gewild- Wij dat ieder een volle aflaat kan ver- schepen had naar de Italiaanse ha- moeten trouwens over het algemeen als deze een korte uiteenzetting als dienen, die in het Heilig Jaar bepaal- veris. Wanneer men dan ln 1950 voorzichtig zijn een oordeel uit te de bovenstaande, een plaats ver- de, met .name genoemde kerken in .„slechts* 6 millioen - gasten ver- spreken over hetgeen het Heilig dient. is het van belang of de Paus de in 1945 gevolgde weg blijft gaan, toen hij een aantal dezer hoogwaardig heidsbekleders benoemde, die geen Italiaan waren. Verwacht wordt, dat de huidige verhouding van 1 2 zal worden gehandhaafd. Wij meenden, dat ln een rubriek geen rol bij de beoordeling van het recht op nooduitkering. Vraag: C. R. Deze wil, kort sa mengevat. het volgende weten. a. Wie moet de nooduitkering Ouderdomswet aanvragen, de pa troon of de belanghebbende? Antwoord: Zowel de nooduit- kerrag gis de ouderdomsrente die nen door belanghebbende zelf te worden aangevraagd. b- Voor welke rijd voor het be reiken van het 65e jaar moeten het verzoek als onder a, bedoeld, wor den ingediend? Antwoord; Het is voldoende, dat de werknemer zich ongeveer 2 h 3 weken voor het bereiken van het 65e jaar om rente en/of uitke ring tot de betrokken Raad van Ar beid wendt c. Hoeveel geld mag men op de spaarbank hebben wanneer men on der de Noodwet komt te vallen? Antwoord? Voor de toepassing van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning blyven beschikbare gelden, saldi bi) banken, spaarbanken en girodiensten buiten beschouwing, als de gezamenlijke waarde met meer bedraagt dan 500.—. Vraag: S. v. H. Deze Wil inlich tingen hebben omtrent de bereke ning van dc eventuele nooduitke- nng. Antwoord: Het bezitten van onroerend goed is van invloed op het bedrag van een eventueel toe te kennen pooduitkermg. By de be rekening van de nooduitkering wordt met de inkomsten en de grootte van het vermogen rekening gehouden. Vraag: M. v. d, F. meent, dat de huiseigenaar door het verhogen van de huur met 15 meer heeft gevraagd dan bij de onderhuur on der de gegeven omstandigheden was toegelaten. Antwoord: Deze opvatting is juist. Bij mede-inwonlng, indien deze na 9 Mei 1944J is opgetreden, mag de huiseigenaar, als het gaat om 1 extra inwoner, 5 huurver hoging vragen en bij 2, gelxjk hier het geval is, 13 Deze percentages wijzigen zich enigszins naar beneden wanneer bet gaat om familieleden van. de huurder. Men zal goed doen in dit geval de huiseigenaar te wijzen op de te hoge huur. welke wordt gevorderd. Blijkt de huiseigenaar in gebreke het te veel gevorderde terug te be talen. dan ïs het goed om met het desbetreffende bureau van de Prijs- beheersino contact te zoeken. Vraag! A. A. wil weten of het luist is, dat de loongrens bij de so ciale verzekeringswetten wordt ver hoogd en tevens of er ook sprake is van aanvulling voor de pensioenen. Antwoord: Reeds zijn practfsch de maatregelen genomen om bv bij de Ziektewet de maximum grens bij 450O.te leggen inplaats van hij 3750,— Ook is men bezig de no dige maatregelen te nemen om ver schillende sociale renten, waaronder die voor ouden van dagen, met 5 te verhogen Wat zal geschieden met de Rijks- en Gemeenteoensioe- nen Is nog niet bekend Alleen weet men wel, dat in het bijzonder door Ie vakbonden hieraan grote aan dacht wordt geschonken. Vraag: C. A K is van oordeel, dat hij te zwaar belast wordt inzake verplichte bijdrage voor verpleging van een familielid Antwoord: Een ingesteld on derzoek heeft ons aangetoond, dat er wellicht 'n mogelijkheid bestaat om verlaging van de bijdrage te krHgelv, Belanghebbende dient een goed ge motiveerd verzoekschrift on te ma ken en dit bij dö, afdeling Bevolking ten Stadhuize al te geven.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3