Gezelschap op het Binnenhof vormt eigen wereldje Niet krabben DEBRAII1ME Nieuwe wegen voor de volksgezondheid WREKER Trekkender afdelingen een vaak onbegrepen handeling Fundament van het parlementaire werk ,,Es ist nicht wahr Italiaanse boeren weei in beroering PU ROL Vuurzee verwoest Groningse villa Ziekenhuisverpleging in centraal Nederland gereorganiseerd Mobilisatie-oorlogskruis ook voor burgers beschikbaar Aanvraagformulieren ivorden op verzoek verstrekt WAT VOOR WEER? Het blijft vriezen Kerknieuws DE ONBEKENDE Nagelschaartje is nummer één VJ Radio-Programma Dinsdag 24 Januari 1950 (Van onze parlementaire redacteur) „Politiek?" Er komt een smadelijke trek om de mond. En dan, hoog hartig; „Mtf niet gezien! Ik blijf llever gezond!" Na zo'n smalende uitlating met het hoofd In de wind verder gaan, schijnt een soort zelfvoldoening te geven. Vooral wanneer men dan ook nog op een toon, welke niet» ls mis te verstaan, te kennen heeft gegeven: „Ik bemoei me niet met politiek!" Maar rij, die zb spraken, vergeter, dat de politiek zich dagelijks met hen bemoeit. Daarover wordt dan aan de bittertafel schande gesproken, maar daravan wordt niemand wijzer, hoogstens vcrelobter in de onwetendheid omtrent vraagstukken, waarvan ieder staatsburger, en -burgeres, op de hoogte behoorde te zijn. ten de werkelijkheid levend gezel schap, dat daar op het Haagse Bin nenhof verblijft. Kamerleden zijn heel schappelijke mensen, wanneer men ze op een ver gadering msdemaakt, maar In Den Haag verkeren zij in een eigen we reldje, waarin hun handelingen aan de -openbaarheid onttrokken zijn of voor de niet-lncewiide onbegrijpe lijk f schijnen. Op 31 Januari a.s. komt de Kamer na het Kerstreces voor het eerst weer bijeen en be gint dan met zo'n voor de massa der Nederlanders onbegrijpelijke handeling: het „trekken" der afde lingen In de kranten leest men dat deze handeling heeft plaats gehad sn misschien ook nog wie tot voor zitters der afdelingen zijn gekozen, doch daarmede wordt niet duidelyk, dat deze „afdelingen" een onont- oeerlijk fundament vormen van de parlementaire werkzaamheden. Wat dit betreft hapert er aan ons onderwijs vel het een en ander, doch het gebrek aan kennis vin en belangstelling vóór de wijzer-waarop ons land wordt bestuurd, en voor de parlementaire arbeid In het bijzon der. Js niet alleen daaraan te wijten. Er is 'n goort afkeer voor alles, wat in deze sfeer thuis behoort, waar voor geen redelijke gronden zijn aan te voeren. Ieder, die een beetje ge ringschattend spreekt over het „ge praat" in de Tweede Kamer en daarbij dan nog in het geding brengt, dat de Kamerleden alweer proberen om hun eigen salaris te verhogen kan bij voorbaat op in stemming rekenen. Deze instem ming is in een democratisch land, waar de persoonlijke vrijheid staat en valt met de goede functionnering van het parlementaire stelsel, wel ee^ b»pfie verbijsterend. Nu moet erkend worden, dat er zeer weinig gedaan wordt en gedaan ig om het volk op de hoogte te brengen van hetgeen er in de Tweede Kamer gebeurt. Van een belangrijk deel der binnenkamerse werkzaamheden verschijnt nauwe lijks een weerslag in de pers en de Kamer zelf schijnt de behoefte niet te gevoelen dat zij duidelijker zicht baar midden in het volk staat. Voor de gewone burger is het. ondanks wat er over de openbare vergade ringen en het afdelingsonderzoek publiek wordt, min of meer een bui- LUENEBURG. De voor malige Duitse generaal-majoor Otto.Ernst Remer, dezelfde, die in 1944 het complot tegen Hitler verijdelde, is blijkbaar zijn eigen verleden zozeer vergeten, dot h# gezegd heeft: „Het ta niet waar, dat er verzet tegen het regime van Hitler iaas". Hij sprak op een vergadering van ee«_ ex treem rechtse partij en zei o.a~ ook: „De legende uarv Duits lands collectieve schuld en het sprook je van de Nazi-concentratie kampen zullen verdwijnen. De beschuldigingen tegen '6 Duits land van Hitier zijn bakerpraat jes," Misschien was.dit zelfs de leider der partij, dr. Fritz Doris, te kras. In ieder geval viel hij flauw op het moment, dat hij het met de vroegere keizerlijke Duitse adelaar versierde podium betrad. Hij werd de zaal uitge dragen zonder dat hij een woord had gezegd. Wat tcö in elk ge val niet betreuren V. CATANZARO. Zuid Italiaan se boeren zonder land en zonder werk zijn opnieuw in beroering gekomen. Te Catanzaro hebben zij in 'n snel le actie ongeveer 300 hectare on bebouwde landerijen in bezit ge nomen. Aan de bevelen van de ge alarmeerde politie gaven zij geen gehoor. Er zijn politieversterkingen naar dit gebied gezonden om de openbare orde te handhaven, maar er is tot dusver geen poging ge daan te interveniëren. ■Britse Liberalen willen hun naam beschermen LONDEN, Het hoofdbureau van de Britse Liberale partij heeft te kennen gegeven, dat het overweegt bij het Hooggerechtshof een ver zoek in te dienen door een gerech telijk bevel de Conservatieven en Nationale Liberalen er van te weer houden gebruik te maken van de naam „Liberaal". De orthodoxe Li beralen beschouwen de Nationale Liberalen namelijk als Conserva tieven, die zich ten onrechte als Li beralen betitelen. In parlementaire kringen gelooft men, dat da con troverse over de naam „Liberaal" tot een van de bitterste van de ver kiezingen zou kunnen worden. Uitwijzing van de Polen is rechtvaardig, zegt Parijs PARIJS. De Franse regering heeft een nota gepubliceerd, waar in. de uitwijzing van Polen uit Frankrijk gerechtvaardigd wordt genoemd, daar de betrokkenen al len lid waren van Poolse organisa ties, die „onrust in Frankrijk ver oorzaakten." De nota ontkent, dat ae Frans-Poolse migratie-over een komsten zouden zijn geschonden en entiseert de „onrechtmatige ar restatie" van Franse burgers in Polen en het sluiten van Franse culturele centra in dat land. Nederlands schip gestrand bij Jutland KOPENHAGEN. Het Neder- landse motor-zeilschip „Molan", af komstig uit Rotterdam, is Maan dagmiddag even voor twaalf uur bij Thyboroen aan de westkust van Jutland gestrand. Er bestaat geen gevaar voor de bemanning. Een sleepboot bevindt zich in de buurt van het gestrande vaartuig. Bij het trekken der afdelingen ge beurt er niets anders dan dat de Kamerleden bij loting In vijf groe nen worden verdeeld. De voorzit ters van de afdelingen in de regel de voorzitters van de vijf grootste fracties vormen met de Kamer voorzitter te zamen de zogenaamde Centrale Sectie, welke een door slaggevende invloed heeft op de regeling der werkzaamheden. Een van de afdelingen heeft slechts 19 leden, omdat de Kamervoorzitter zeen deel uitmaakt van een afde ling. Voordat tot het trekken van de af delingen wordt overgegaan worden de leden van de verschillende be grotingscommissies over de afdelin gen verdeeld. Een begrotingscom missie telt 5 leden en omdat de vijf fractie-voorzitters ook gezamenlijk een der begrotingscommissies vor men, komen zij door de loting ieder in een afzonderlijke afdeling te recht, waarin zij bij afspraak tot voorzitter worden gekozen. Advertentie (LM Ijsvermaak geeft verzacht geneest De techniek van het trekken der afdelingen is Dinsdag aanstaande voor ieder bezoeker der publieke tribune duidelyk te volgen. De voor zitter krijgt eerst een aantal doosjes van klein formaat voor zich uitge stald, en wel zoveel als er commis sies zyn, welker leden over de af delingen moeten worden verdeeld. In ieder doosje bevinden zich de nummers van een tot vijf, secuur opgerold en met een ringetje er om heen. Het na bevryding van het rin getje opgelezen nummer wijst de af deling aan, waarin het vooraf bij name genoemde lid is ingedeeld. Als de kleine doosjes zijn afgehan deld. komt een grote doos aan de beurt, waaruit de overige leden na afroep van hun naam een nummer krijgen toebedeeld, variërend van een tot vijf. Het merendeel der aan wezige Kamerleden- zit ijverig de namen in te schrijven op een groot vel papier met vijf kolommen, zo dat zij niet alleen hun eigen plaats in de afdelingen kennen, maa- 'ook die van hun collega's. Kamerleden, die dit ritueel zelf hebben moeten verzuimen, kunnen zich dus bü hun ijverige collega's nader vergewissen. Als regel heeft in de Tweede Ka mer het trekken der afdelingen drie keer in een zittinssiaar plaats: de eerste keer onmiddellijk na de be noeming van de Voorzitter, dat is in de regel de dag na de opening der Staten-Generaal. en vervolgens na het Kern*- en het Paas-reces In de Eerste Kamer gebeurt het Iedere ïrle maanden. GRONINGEN Een felle brand, die drie uur'woedde, heeft Maan dagavond de villa van dc familie W. te Harenermolen bü Groningen vrijwel geheel verwoest. Van de kostbare inboedel kon slechts een klein gedeelte worden gered. Omstreeks acht uur werd de Ha- rense brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in dit pand. Zii rukte derhalve met klein ma teriaal uit maar bi! het opgegeven adres gekomen bleek men met een uitslaande brand te doen te heb ben. die zich weldra ontwikkelde tot een laaiende vuurzee. Ook het resterende brandweermateriaal werd opgeroepen, waarop het vuur met acht stralen werd bestreden. De blusslngswerkzaamheden wer den ten zeerste bemoeilijkt door *n hevige oostenwind. Door de stren ge vorst werd het terrein rond de villa spiegelglad. Vermoedeliik is een oververhitte schoorsteen de oorzaak van de brand geweest. De vlammen heb ben gretig voedsel gevonden in het rieten dak en konden zich snel uit breiden. doordat aanvankelijk wei nig materiaal aanwezig was. AMERSFOORT, De reeds eerder aangekondigde reorganisatie van de ziekenhuisverpleging in centraal Nederland heeft haar beslag ge kregen. Tijdens een Zaterdag te Amersfoort gehouden vergadering van de werkcommfssle, bestaande uit vertegenwoordigers van de verenigin gen en stichtingen, die in centraal Nederland werkzaam zön op het ge bied van de Ziekenhuisverpleging is een „Coöperatieve Vereniging Ge zondheidszorg Centraal Nederland, u.a.", (V.G.C.N.), opgericht, waarvan het hoofdkantoor te Amersfoort zal worden gevestigd. De coöperatie wil werkzaam zUn op het gebied der volksgezondheid en sociale zekerheid. De voorzieningen wil men efficiënter, ruimer en economischer doen rijn. Acht plaatselijke verenigingen "traden reeds tot de coöperatie toe en zij zal haar werkzaamheden uitstrekken over ruim V/2 millioen zielen. Met de oprichting der coöperatie, die naar verwacht wordt 1 April haar werkzaamheden zal beginnen, wordt het aantal voorzieningen aanmerkelijk verhoogd, Reeds be staande uitkeringen zullen worden herzien en de coöperatie zal tevens premies uitkeren voor een aantal andere onderdelen van de verple ging. Zo zullen in de toekomst ojn. uitkeringen worden verstrekt voor ziekenhuisverpleging, sana torium verpleging, zieken vervoer, klinische specialistenhulp. opera tiekosten, verpleging In een zieken huis van een zuigeling en een zieke moeder, klinische onderzoekings methoden en behandelingen, waar bij geen heelkundige verrichtingen worden toegepast en alle bijko mende kosten in het ziekenhuis. Het werkgebied van de nieuwe coöperatie strekt rich uit van de IJsel tot de grote rivieren, en het gebied tussen Amsterdam en Arn hem (uitgezonderd de stadUtrecht) De verenigingen, die op dit ge bied werkzaam zijn en zich Zater- dag bij de coöperatie aansloten, zullen wat de uitvoering betreft worden opgeheven. In het voorlopig bestuur werden Prins Bernhard bezoekt Aniba ORANJESTAD Prins Bern hard bracht Maandag per vlieetuiK een bezoek aan Aruba. Hil legde een krans bil een gedenkteken voor de in het Nederlandse ondergrond se verzet gevallen Arubaanse stu dent Bov Ecury. Daarna bezichtig de bü de Jullanasct-*"1 het San Fedrohospitaal en de nieuwe zeer moderne Protestantse kerk. Het be drijf van de .Arend" petroïeum- maaischapDÜ. een dochtermaat schappij van de Shell, werd hierna bezocht, benevens het nieuwe, nog niet in gebruik genomen, stations- gbouw ..Dakota". de volgende heren gekozen: dr J. C. W. Frijlink (Ameisfoort) voor zitter, J. van der Bunt (Amers foort) secretaris, dr Swaab (Wa- geningen), Schipper (Hilversum), Balder (Bussum), Kamphuis (Zwolle), Jansonius (Utrecht) en een nog aan te wijzen vertegen woordiger van de Middenstands- ziekenhuisverplegingsvereniging te Hilversum. DRIE WELPEN BODEN Prins i Willemstad een geschenk eau op Bernhard bij zijn bezoek aan het FortpleinLinks gouverneur Ir. L. A. H. Peters. DEIN HAAG. Velen, die geiechtigd zyn tot het dragen van herinne ringstekenen, zoals het ereteken voor orde en vrede, het oorlogshermne- ringskruls en het mobilisatie-oorlogsknus, zijn niet of onyoldoende bekend met de voorwaarden, waarop deze tekenen kunnen worden verkregen. Het ereteken voor orde en vrede wordt toegekend aan militairen van marine, landmacht en het KNIL, die Ui Indonesië en aangrenzende gebie den tenminste drie maanden m wer kelijks dienst zyn geweest tussen 3 September 1945 en een nader vast te stellen datum. Het ooriogs-herinneringskruis wordt toegekend aan militairen, die iö oorlogstijd fian bepaalde voor waarden hebben voldaan, en aan burgers, die onder oorlogsomstan digheden hebben gediend aan boord van een zeeschip onder Nedeflandse vlag. De belanghebbende moet ten minste zes maanden in zijn functie hebben gediend buiten vijandelijk gebied na 9 Mei 1940 en voor 8 Mei 1945. Om in aanmerking te komen voor het ooriogs-herumerings kruis raet een der gespen voor „byzondere krygsverrichtingen" moet men deel genomen hebben aan gevechtsacties of aan de landingsoperaties in de omgeving van Arnhem—Nijmegen cn/of op Walcheren. Het mobilisatie-oorlogskruis wordt toegekend aan alle militairen die tussen 10/3/'40 en 5/5/'45 In werke lijke dienst zijn geweest in gebied buiten de feitelijke macht van de vijand, indien zij niet in aanmerking komenvoor het ooriogs-herinne ringskruis. Ook burgers komen in aanmer king voor dit herirmeringsteken, in- Biljartwedstrijden van Contact West Zondag werden in café Trianon biljart wedstrijden gespeeld tussen de sterkste spelers van „Contact West1', en spelers der biljartvereni ging „Wilhelmina" (Dordrecht). De belangstelling voor deze twee kamp was boven verwachting, wat de prestaties der spelers ten "goede kwam. De strijd bleef spannend tot het eind- Aanvankelijk wist Contact West met 31 de leiding te nemen maar beide laatste partyen werden door spelers uit Dordrecht gewon nen, zodat de einduitslag 3—3 was. Contact West heeft momenteel ech ter 180 winstcaramboles zodat zij met een kleine voorsprong de re vanche in Dordrecht tegemoet kun nen zien. Rijnbout 260 <144)Kesselring 150 (150); Van Dijk 160 (160)— De Rid der 140 (85); v. d. Ven 200 (191)—v. Duffelen 156 (156), CADRE: v. d. Berg 300 (123)V. "Wagentn- gen 175 (175); Sebes 270 (270)—Lin- denhof 175 (134); Dubbeldam 180 (180)— Folst 120 (114), (Eeretge- noemden van „Wilhelmina"). Succe3 voor ,Het Noorden* Het dameskoor „Het NoDrden", dir. Jeanne Verboom, behaalde op het Romuzanco-concours in de af deling uitmuntendheid vrouwen koren met 319 punten een. eerste prijs. Het meisjeskoor behaalde met 305 punten een eerste prijs in de derde afdeling. dien zy tydens de oorlog militaire werkzaamheden hebben verricht Het aanvraagformulier voor het mobilisatie-oorlogskruis wordt op verzoek verstrekt door het comité mobilisatie-oarlogskruis te 's-Gra- venhage, Het ereteken voor orde on vrede en het oorlogs-hennneringskruis werden beide van overheidswege ingesteld en worden kosteloos ver strekt. Zieke (in pyama) redt drenkeling uit Rokin AMSTERDAM Een 8-jarig" jongetje is Maandagmiddag van de verdrinkingsdood gered door het doortastend optreden van een zie ke. die van zijn bed uit het knaapje nabil' de Amsterdamse Munt in het Rokin zag vallen. Hoewel hü slechts. gekJeed was in' een-Dyama. snelde de-34-jarige chauffeur Se- rier de trap af en dook. zonder aan ziin gezondheid te denken, in het ijskoude water. Hij slaagde er in het km a op de wal te brengen en nam het mee naar zijn woning, waar hii het voorzag van droge kleren. Nadat gedurende het weekeinde in ons land de vorst tijdelijk ver dreven werd door het. binnendrin gen van minder koude lucht uit Zuid-Scandtnavie, vormde zich bo ven West-Rusland een hogedruk- gebied, dat nu met zeer koude lucht gevuld is. Plaatselijk korten daar temperaturen van meer dan 30 gra den onder nul voor. Oostelijke win den voerden deze lucht over mid den-Europa in de richting van ons land, zodat de vorst hier opnieuw terugkeerde. In de afgelopen 24 uur breidde het hogedrukgebied boven West-Rusland zich vooral in de richting van de Balkan uit; tegelij kertijd begonnen de barometers m onze omgeving en in Frankrijk vrij snel te dalen. Deze ontwikkeling had tot gevolg dat de oostelijke luchtstroming over onze omgeving in kracht toenam en de toevoer van de koude lucht werd versterkt. Hierdoor begon de temperatuur in ons land in de loop van de nacht fhnk te dalenzodat er vanrnorgen op trie plaatsen ongeveer S'graden vorst genoteerd werd. Op de Oceaan handhaaft zich een fiinke depressie-activiteit. Een sto ringdie gisteren by de Azoren lag, trok naar de Golf van Biskaye en beweegt zich thans in de richting van het Middellandse Zee-gebied. Het ziet er evenwel naar vit, dat de depressie-invloeden zich voor lopig nog niet over West-Europa zullen uitstrekken, zodat de vorst zich hier zeker de eerste paar da gen zal kunnen handhaven. Ned Ilerv. Kerk Beroepen te Oude Tor ge R Jonge- breur te Mastenbroek. Te Monniken, dam,' s. Byi Welsrijp en Bayam Te Wijk bü Heusden H. N. van Hcns- feergett te Schalkwijk. Benoemd tot hulppredikant te Asten, ds Petri te Didam Aangenomen naar Epe (toez W. de Rooy te Franeker Bedankt voor Ommen II Stolk. te Scheveningen, Geref, Kerken Beroepen te Den Burg (Texel), J. H. van Halsema candidaat te Ermelo Te Herlir.gen. Th Boersnja te Uitftui- zerroeedeD. Te Hornhulzen F. J, Hagen Jr. candidaat te Voorburg. Aangenomen naar Parijs, F. J. Jonk hof te Breda. Chr- Geref. Kerken Beroepen te Maatssen. J". Jongeleen te Bussum Bedankt voor Seheverungen, N, de Jong tq Middelhamis. Afscheid D. B, Gohres De heer D. B. Gohres. hoofd van d« afdeling bevolking van de secretarie die zoals bekend de gemeentedienst op 1 Februari met pensioen gaat verlaten, zal officeel afscheid nemen op Maandag 30 Januari 's middags 3 uur, in de Burger zaal -van het Raadhuis Volgende week Maandag worden in Odeon de amateurskampioen schappen van Zuid-Holland voor B-klassers gehouden, Aan deze wedstrijden zullen 22 boksers deel nemen ki vijf gewichtsklasen. De A-kampioenschappén volgen waar- schynlyk de Maandag daarop of veertien dagen later; de juiste da tum hiervoor is nog niet vastge steld, Voor a.s. Maandag wordt het echter een druk programma, want alle wedstrijden moeten op deze avond worden afgewerkt. De eer ste party begint daarom reeds om kwart voor acht. Bij de deelnemers zien we: in het vedergewicht: Van Eek en Van de Kieboom, in het lichtgewicht; Baan, Talie, Matthey, De Graaf, Schelling, De Jonge, Van den Hogeband en Schaap. Tenslotte in het weltergewicht Van den Bos, Schuurmans, Ritico, Toutenburg cn Wurms. In Brussel zijn de eerste voor wedstrijden, gehouden van de inter nationale middengewicht-competi- „Cameronia" Donderdag a.s. in Amsterdam DEN HAAG. Het troepen transportschip „Cameronia" wordt Donderdag 26 Januari m de loop van de morgen in de haven van Amsterdam verwacht. De ontsche ping, waarvan het tijdstip eerst zal worden vastgesteld, nadat het uur van aankomst bekend is, zal zo mo gelijk nog op dezelfde dag worden uitgevoerd. door GEORGES SIMENON: Wat wilde ik toen, graag iets wordeni Ze was kashoudster ra 't hotel, waar ik woonde. Ze zag me iedere dag dronken thuiskomen. Ze beknorde me. Ze was nog heel jong, maar ernstig. Zij riep voor mij het beeld op van een huis, met kinde ren. Op een avond, dat ze me de les ias en dat ik niet ai te dronken was. neb ik gehuild in haar armen en ik heb gezworen, geioof ik, een ander mens te zullen worden. Ik ge loof, dat ik woord gehouden zou hebben. Ik walgde van alles! Ik had er genoeg van rond te zwer ven. Dat heeft bijna een maand geduurd. Het i3 dwaas! 's Zondags woonden we de openbare concerten b(j, samen; het was herfst; we keer den langs de haven terug, waar we imr de schepen keken. We spra ken niet over liefde. ZjJ zei, dat ze mijn vriendin was, maar ik wist dat eens.... op een dag. Ja, eens op een dag kwam mijn broer terug. Hij had me dadelijk nodig. Htj bracht een koffertje vol chèques mee om te vervalsen. Je zou Je af vragen, waar bij ze vandaan gehaald had. Er waren er bij op alle grote banken der wereld. Voor dit geval was hji zeeofficier geworden en liet zich Olaf Swaan noemen, Hy stap te m naün hotel af. Terwijl ik we ken lang (want t ls «en precies werkje) chèques vervalste, liep QU de havens langs de kust af om sche pen te kopen. Want rij» nieuwe zaak marcheerde goed. Hij had me uitgelegd, dat hij het eens was met cbh der voornaamste Amerikaanse financiers, die een geheime roi in de zaak speelde. Het ging er om, alle internationale benden m éèn hand te verenigen. Reeds was het verdrag met de dranksmokkelaars gesloten. Ze moesten kleine sche- peii hebben voor het smokkelen van alcohol. Is het nodig u de rest nog te vertellen? Pietr had me de ster ke drank afgenomen om me te dwingen te werken. Ik leefde opge sloten in mijn kamer met horloge- makers-loupes, met zuren, pennen, allerlei soorten inkt en zelfs een draagbare drukkerij. Op zekere keer kwam ik plotseling "bij mijn broer binnen. Bertha lag ra zijn ar men Hij greep zenuwachtig naar de fles, waar nog maar weinig in was en dronk het in een slok op. Ik ben weggegaan! besloot hij met een vreemde stem. Ik kon niet anders doen. Ec ben heengegaan. Ik heb een trein genomen. Dagen lang heb ik in alle kroegen van Parijs gezworven. Eindelijk belandde ik stomdronken en doodziek in „De Koning van Sicilië", XVIII Hei huishouden van Hans Ik ben alleen maar in staat de vrouwen medelijden in te boezemen. Toen ik wakker werd, was er een Joodse vrouw, die me verzorgde. Zij zette zich ook al in 't hoofd, dat ze me zou beletten te drinken! Ze heeft me behandeld als een kind evenals de andere! Hij lachte. Zijn ogen waren dof ge worden. Het was vermoeiend al zijn bewegingen en gelaatsuitdrukkingen te volgen. Alleen, deze heeft vol gehou den. Wat Pietr betreft... Ongetwij feld zijn we niet voor niets twee lingen «n zün er toch ook in ons dingen, die we gemeen hebben. Ik vertelde al, dat hJJ een Duitse uit de hoogste kringen had kunnen trou wen Welnu, htj heeft Bertha ge trouwd, enigen tud later,, toen zij van betrekking veranderd was en in Fécamp werkte. Hij heeft haar de waarheid niet gezegd Dat begrijp ik! Dat is de be hoefte aan een eigen rustig hoekje Hij kreeg kinderen! Men zou zeggen, dat dat te veel was voor hem! Zyn stem brak. WerkeJyk kwamen er tranen in zyn ogen, maar ze droogden terstond weer op, alsof de oogleden te heet waren. Ze geloofde vanmorgen nog, dat ze werkelijk ccn kapitain op de grote vaart gehuwd had. Van tijd tot lyd kwam hy enige dagen, soms een maand bij haar en de kinderen door brengen. Wat my betreft, ik kon me met van dip andere ontdoen. Anna Een slimmerd, die me kan zeg gen, waarom ze van me hield Maar ze hield van me, dat is zeker. En ik behandelde haar, zoals ik zelf mijn hele leven door myn broer be handeld was. Ik schold baar. Ik ver nederde haar voortdurend. Als ik me hedronk, huilde ze... En ik dronk met opzet Ik heb zejfs opium genomen en een hoop andere rom mel. expres! Toon werd ik ziek en ze verpleegde me weken iang. "Want dit gmg ten slotte kapot.,.. Hy wees hierbij met walging op zyn lichaam. Hij smeekte: Wilt u nog niet wat boven la ten komen om te drinken? Maigret aarzelde slechts een ogen blik. riep toen vanaf het trappor taal; Rhuml De Let bedankte hom niet. Van tijd tot tijd ontvluchtte ik; ik ging dan naar Fécamp, zwierf rand de villa, waar Bertha woonde. Ik zag haar terug achter de wagen van haar eerste kind, Pietr had haar wel moeten ver tellen, dat ik rijn bi *er was wegens onze gelijkenis. (W4rdt vervolgd) tie om de Cerdarï^celntuur. De par tijen gingen over zes ronden van drie minuten. De uitslagen luiden Royer (Fr.) w.o. P. \'an Ben Allem (Marokko), Degouve wint door k.o. van Cavignac (B) "Van Daele (Fr.) w.o. P. van Heyen (B), Milandri (It. w.o P. van Lapourielle (Fr), Serge Barthelemy wint door k.o. van Denis (B). Jannile (It.) w.o. P. van Leclercq, (Fr.) Murphy (G. B.) w.o. P. van Wanes, (Fr.) en Luigui (Fr.) wint door opgeven van Fouquet (B). De laatste Niwm «ctie voor onze militairen in Indonesië vermeldt o.m. een serie prijs vragen met in ons land bruik bare prijzen. Maar het kiezen van de prijzen vond het Niwin- bestuur een moeilijke zaak en daarom werd in het kamp in Amersfoort onder zevenhonderd militairen een enquete gehou den. No. 1 op de lange lijst van gewenste artikelen prykte een nagelgarnituur. De terugge keerde militairen herinnerden rich natuurlyJc de vijftien gul- dans die zij in Batavia moesten neertellen om een nagelschaar tje rijker te worden. Merkwaar dig toas dat de behoefte naar deze schaartjes het meest ge voeld werd onder de manschap pen, de officieren bleken er niet zo'n behoefte aan te kebben KNMI wil boodschappers uit stratosfeer graag terug '.iebben DE BILT In sommige delen van ons land ziin de laatste tiid herhaaldelijk instrumenten gevon den. die uit de hogere luchtlagen waren neergedaald. Het ziin z.g. radiosondes, instrumenten die te De Bilt of in de ons omringende landen, worden opgelaten tot het verrich ten van meteorologische metingen en die o.a. een klein radiozendertje bevatten, dat automatisch signalen geeft, die op het Meteorologisch In stituut worden opgevangen. Deze .boodschappers uit de stratosfeer" ziin voor het KNMI van de groot ste betekenis en zii ziin bovendien uiterst kostbaar. Op terugzending wordt daarom hoge oriis gesteld. Zy die een radiosonde weer aan het KNMI inleveren ontvangen een beloning van viif gulden. Woonhuis te Arnhem 1 uitgebrand ARNHEM, Vannacht woedde in de woning van de heer Van der Wal aan de Karendalseweg te Arnhem en zware brand. De bewoners wer den opgeschrikt door een hevig ge kraak op zolder, waar alles al in lichte laaie stond. Direct werd de brandweer geroepen en de buren gewaarschuwd. De zolder diende tot bergplaats van hooi, sto en zaai zaad en het vuur vond hier dus gre tig vocdseL Toen de bewoners wak ker werden, joegen de vlammen reeds door het dak. Met behulp van de buren werden haastig al het huis raad en het vee uit het pand ge sleept. Inmiddels was de brandweer ter plaatse gekomen, die met drie stralen het vuur spoedig meester was. Het woonhuis brandde geheel uit; de stallen aan de belendende percelen werden behouden. Alles is tegen een zeer gering bedrag ver zekerd. Zowel de brandweed als de politie nemen aan, dat de oorzaak gezocht moet worden in een lek itt het rookkanaal van de schoorsteen. Advertentie (LM.) ais Uw huid jeukt Dat maakt j liet erger en het veroorzaakt infecties. Neem vandaag nog het j== beroemde huidgencesmiddel ==g Hedenavond HILVERSUM 1 19.— Nieuws 19 15 Ac. tuaytelten 19 25 „Dit is levsn", causerie 19 40 Gramotoonmuziek 20.— Nieuws 2D 05 De gewone man zegt er 't van 2012 Omroeporkest en solist (tn de pauze; „Katholiek overleg") 21.48 Strijkkwartet 2215 Cello-recito] 22 40 Godsdienstige causerie en avondgebed 23.— Nieuws 23.15—24.Grsmoroorinui- zick. HILVERSUM IX 19- Voor de kinde ren 19 05 ..Paris voufi parte" 19 10 Me?, zo.sopraan, klarinet, viool, altviool en plano 20 Nieuws 20 05 Actualiteiten 2015 Gevarieerd programma 21.30 Fl» anospcl 2145 Buitenlands overzicht 22.— Orgelspel 22 30 Radio muzlekjour- naaj 23.— Ntavms 2315 Reportage 23 ?0 Vioolspel 23 50—24 Gramofconmuziek Programma 3 19 3(1 Voor de soldaten IT.Nw$ 10 30 Gevar. gram muz 19 50 Radio-feuillo. ton 20 Omrcepork. en vioolsollst 213(1 Omroeokoo,- 21.45 Actualiteiten 22,— Nws 2215 Jazzmliz 23 Nws 2J 05 Verzoekprcg. Programma 4 1915 Mazurka.ork. 19 45 Hoor spel 20 OmroepOrk. 50 3o Mclachrioo en ork 21.— Take It from here 2130 Spot the winner 22 Nws 22 15 Folklo ristische dansen en liederen 22 55 Nwa 23— Nws 2315 Verslag ralley Mon'e Carlo 23 20 Rumba-ork Morgen HILVERSUM I 301.5 M 7 00—24 00 NCRV 7 00 Nieuws; 715 Ochtendgymnastiek; 30 Gramofoonmnzick- 7 45 Een woord voor de dag: 8 00 Nieuws en weerbe richten, R 15 Gewijde muriek; 8.45 Gra- mofonpnuiziek; 9 00 Voor de zieken. 0 30 Gramofoonmunek; 10 30 Morgenriiensl' 11 00 Gramofoonmuzlek; 11 15 „Het huls Luornesse", hoorspel; 12 00 Populair Concert. 12 30 Mededelingen. 32 33 Or gelspel. 390o Nieuws 1315 Koor; 13 20 Orgelconcert; 14 00 Gramofoonmuzlek; 14 33 Groot omroepkoor en solisten; 15 00 Strijkkwartet; 15 45 Zigeunerkwintet 16 05 Cramofonnmuziek; 16 13 Voor de kinderen; l?3fi Accordeon-cnwmblc; 1745 Voor d© kinderen; 18 00 Kerkkoor; 1830 Voor de strijdkrachten; HILVERSUM I 10 00 Nieuws; 19 15 Boekbespreking- 19 30 Snortcommenlaar en gramofoonmnnck; 19 40 Rachokrant; 20 0Q Nieuws; 20 05 Commentaar famllle- com petitie; 2015 Klefp koor rn orkest met solisten; 20 55 .Liturgische beschouwingen en overwegingen: 2125 Concertgebouworkest; 22 45 Avondovcr- tlonking 22 00(1 Nieuws23 15—24 00 G ra mof non m uzic k HILVERSUM II; 418 M 7 00 VARA. 10 00 VPRO 10 20 VARA. 19 30 VPRO 20 00—24 00 VARA 7 00 Nieuws 7 18 Gramofoonmurtek; 6 00 Nieuws en woei berichten; 8.18 Cra. mofoonmuzlek, 8 50 Voor dc vrouw; 9 00 Cramoloon muziek; <9 30—8 33 Water standen); 10 00 Kinderen en mensen; 19 05 Morgenwijding; 10 20 Voor tie vrouw; 1100 Gramofoonmu7lek: 12 09 Orgel cn zang, 12 30 Meaedellngen; 12S3 Voor het niattelnnd: 12 30 Pianodito. 12 55 Kalender; 13.00 Nieuws- 13)5 Dansmuziek; 13 45 Gramofoonmurlek, 14.00 Gesproken portret; 14 15 Jeugdcon- cert. 13 00 Kinderkoor; 15 20 Voor de jeugd; 18 50 Viool cn plano; 18 00 Voor de jeugd; 16.30 Voor de ziaken; 17 00 Voor de jeugd; 17.30 Kwartet: 17.45 Re- gerlngsmtzending; 18 00 Nieuws; 1815 VARA-varlu; 18 20 GremofoontnuïJek 18 35 Fromonade orkest. HILVERSUM II: 18.00 Parlementair overzicht; 10.35 Gramofoonmuzlek; 19.30 Onze spelregels. 19-40 Weekkroniek, 19 43 Op bezoek-bij anderen; 20 00 Nws.; 20.05 Actualiteiten; 20.13 Socialistisch nieuws; £0 20 Concertgebouworkest en soliste: 21,50 Verloren grenzen, hoorspel; 2220 Banjo-ensembJe; 22 45 Populair- wetcnschaopelijke causerie- 23 00 Nws.; 23 15—24.00 Gramofoonmuzlek. RADIOCENTRALES Programma 3 7.00 Nieuws; 7,05 Gram. muziek; 7.30 Kroniek van de dag; 7.40 Morgengyna- nastiek; 7.50 Gram. muziek- 8 00 Nieuws 8 05 Morgenconcert: 9 00 Nieuws: 9.05 Gram. muziek; 1000 Nieuws- 1010 Ver slag Rallye Monlg Carlo; 10 20 Verzoek programma: 11.00 Orgelspel: 11.30 Sere nade orkest- 12 00 Volksliederen; 12 30 Weerber; 12.32 Trio Marcel Devillc; 13 00 Nieuws; 1315 Syroph. orkest van Praag; 14.00 Gevar. gram. muziek; 14,45 Gevar programma15 00 Le menage cn musique; 15.30 Omroeporkest; 18 00 Charles Eraesco en sextet: 16,30 Daas- orkest; 17.00 Djakarta: la 00 Voor de soldaten; 18 30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws; 10.30 Vlaams omroep koor; 19 50 RadjofeullJeton; 20 00 Groot symph orkest; 2115 Instrumentale soli; 2130 Rustige grsm. muziek; 22 00 Nws.; 23 05 Verzookpragramma. Programma 4 7.00 Nieuws, 7 30 Arbeidersorkest; 7 55 Weerbericht; 8 00 Nieuws; 8.10 Ochtend» concert; S.00 Konkpraatje; 9.10 Symph. no 3 van Beethoven; 10 00 le menagu cn musique. H.QO Lb menage on musi que; U.30 Duitse muziek; 12 00 Herman Hagesledt cn ork12.30 Ens. „The Rainbow"; 13 00 Mrs Dale's Diary- 13.15 BBC Var ork: 1345 Verslag Rallye Monte CnvSo; 14 00 BBC Mildland Light orch 14 45 Voor de kinderen, 15 00 Voor de vrouw, 15 40 Omroepork.; 16 00 Pianoduo; 16 25 Filmmuziek; 16 45 Nws; leso VIodI en pianospel; 1715 Victor Silvester en ork.; 18 00 BBC Northern orrh 19 oo Filmmuz19 25 Voor de Jeugd; 19 45 HoorpeJ; 20 €0 Gevar. dansmuz.; 20 30 Gram mur. 2045 Verslag Rallye Monte Carlo; 2i Actualiteiten; 2125 Muzikaal overzicht; 21 45 Russische pia- noratiz 22Nieuws; 2215 Jazzmus 22 45 Pianospel; 22 05 Nieuws; 23.00 Operettemuz23.55 Nieuw* Engeland. BBC Heme Service 342 ML 18 00 Voor de kinderen. 1B55 Weerbe richten; 19 00 Nieuws; 1815 Sport; 19.20 Kamerorkest en solisten; 19 45 Geva rieerd programma; 20 30 „Falstaff", opera; 22 00 Nieuw»; 22.15 „Falstaff". opera (vervolg): 23 05 Amerikaan» com mentaar; 23.20 Gramoloonmuziek; 23 45 Pr riem er. ts overzicht; 24 0024 03 Nws. 19 00 BBC Northern Orchestra* 19 00 Voor dc jeugd: 19.45 Hoorspel; 20 00 Nieuws; 20 25 Sport: 20 30 Gramofoon- muzick; 20 45 Reportage; 2L00 Hoorspel; 22 30 „Havo a go"; 23 00 Nieuws; 2315 Reportage. 23 20 Lichte tnuiiak; Z4 00 Voordracht; 0 35 Hawaiian muziek: 0S6 —1 BO Nieuws Nordwcstdeutscher Rundfunk 332 ill. 18 05 Amusementsmuziek. 1830 Lichte muziek. 19 45 Nieuws; 20 00 Dansmu ziek, 21,15 Gramofoopmuziek; 23 00 Amusementsmuziek; 2315 Orgelconcert; 24 O0 Nieuws; 0 03—1.00 Berfijnse uit zending. Brustel 322 en 484 M. IB IS Causerie. 18 30 Vöor de soldaten; 10 00 Nieuws; 19 30 Omroepkoor; 19 SO Rfldlofeullleton; 2o 00 Omroeporkest en jollsten; 21 00 Actualiteiten, 21 13 muzi kale causerie; 21 48 Gramofoonmuziek; 22 00 Nieuws; 22 15 Kantermuzlek- 2300 Nieuws, daarna tot 24.00 verzookpro- gramma 484 M,: 18,30 Gramofoonmuzlek; 19.00 Filmmuziek; 19 40 Gramofoonmuziek; 19 45 Nieuws; 20 oo Symphonie-orkMt; 23.15 en 21.30 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek met commen taar; 22.43 Gramofoonmuzlek; 23,55 Nws; 23.00 Operettemuziek; 23.65 Nws.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5