't VENSTER VAN HOUTEN HêoP 29200 Bevolkingsaanwas moet worden opgevangen CipORTKRABBELS am WREKER i krachtig, levend kunstcentrumx bestaat een jaar Aarts en Stuurman eindigen met gelijk aantal punten Nog geen beslissing in het plaatselijk damkampioenschap Voor verstandige gezinsvorming h-S vcvn T&iasó TOi&xkj&ï-.s Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Kerknieuws DE ONBEKENDE ■JéSfK€tMp»i aassé Belastingverhoging benzine vindt geen instemming Radio-Programma Donderdag 26 Januari 1950 mniïiniKiMtsiüiiiiiMBiwiBiïiimwBm^ »i:«uiiiii;u;uiDi9flii»ii?BimiMi»aiiii{ttiMiiitmTiiT liiBüiinaiiiK Het éénjarig bestaan van een bioscoopzaaï(tje) jmet enkele belendende ruimten ook al Onderscheidt dat complexje zich door. artistie ke inrichting en consequent volgehouden stijl kan zon der meer onmogelijk aanlei ding zijn tot journalistieke herdenking. T Venster viert deze week z'n eerste ver jaardag met enkele bijzon dere voorstellingen en dage lijkse vertoning van de Ru bensfilm. Daarbij zou het kunnen blijven, ware het niet, dat zich in dit ene af gelopen jaar via dit Venster enkele belangrijke verande ringen voltrokken hebben» die heel nauw met de ont wikkeling van Ons Huis sa menhangen. En bovendien: dit lijkt een zeer passend moment om een antwoord le geven op de vraag: in hoe verre bevredigde 't Venster de plaatselijke behoefte aan „goede" film? Deze taak heeft het zich immers van jjggjgi begin af aan gesteld. Het antwoord, dat drs. E. Lopes Cardozo, de directeur van Ons Huis, die tevens met anderen verantwoordelijk is voor het artistieke beleid van het filmtheater, geeft, is verheugend positief. Bleek namelijk ten eerste: dat het bezettings percentage hoger is dan bij de gewone bioscopen (hetgeen in het kader van de exploitatie ook nood zakelijk is); ten tweede, dat er in deze twaalf maanden inderdaad een kern van een eigen publiek gevormd is. De folder, die in een aantal van 5000 exemplaren, de stad in gaat en in zoverre een unicum is, dat men er niet tegen opziet eigen critiek te oefenen op de te vertonen films, blijkt een sterk bindingsmiddel. Tussen leiding en publiek bestaat een zeer levendig schriftelijk en mondeling contact Het publiek heeft de behoef te om met critiek te komen op pro gramma en inrichting van de zaal, en in zekere zin is het zelfs zo, dat het zich mede verantwoordelijk voelt voor de gang van zaken. Wat de pro- De onlanps ge restaureerde in- gang aan 't Ven ster begint in Rotterdam al 'n vertrouwd beeld te worden. Passagiers Volendam door de lucht naar Nieuw Zeeland Omtrent de reis van het stoom schip Volendam kunnen w|j nog mededelen, dat het vervoer van de 1.500 h 2.000 Javanen die zich reeds ongeveer vier jaar in Nieuw Cale- donië, een Franse kolonie, bevin den, geschiedt voor rekening van de Nederlandse Regering. De Verenigde Nederlandse Scheepvaart Mij. verzorgt het ver voer per Volendam.- Enkele tientallen passagiers van de Volendam, die hun bestemming op Nieuw Zeeland hebben, gaan via Sydney per vliegtuig naar Auckland. .Westduitsland verzoekt I afschaffing doodstraf BONN. De Wcstduitse regering zal aan de geallieerde Hoge Com missie verzoeken, de doodstraf voor Duitsers, die misdrijven tegen de geallieerde bezettingstroepen heb ben begaan, af te schaffen. West Duitsland zelf kent de doodstraf niet meer. framma-politiek betreft, de artistie- e keuze-commissie heeft nimmer water in haar wijn hoeven te doen. Wanneer een film als De Zevende Sluier het negen weken uithoudt, wordt dat als een verrassend buiten kansje beschouwd, dat het mogelijk maakt een volgende keer een riskan ter film te vertonen. Men hoopt steeds pp dergelijke buitenkansjes, men wérkt er niet op. Typisch genoeg, onder de 26.000 be zoekers, die De Zevende Sluier za gen, waren er niet weinigen, die de film elke week kwamen zien. Het publiek bestond voornamelijk uit vrouwen. De ervaring leerde ook, dat veel films het alleen doen de acteurs en actrices, die „trekken", tevens dat het erg moeilijk is hier Franse films te brengen. ONS HUIS.... UW HUIS Maar *t Vensier is er niet alleen voor de film. De bouw van 't nieu we theater was namelijk in de eer ste plaats een middel om het publiek in direct contact te brengen met het culturele streven van Ons Huis, zo als dat belichaamd wordt in het kunstcentrum van 't Venster. En dit is dan de grote verandering .in.de "ontwikkeling van Ons Huis, waarop we in de eerste regels, doelden- Ons Huis, we citeren de heer Cardozo. is van een philantropische instelling, die als rentenier fungeerde, een In stituut geworden, dat zijn geld in een bedrijf (Venster-bioscoop) stak. Was de beginopzet van Ons Huis (omstreeks 1300, het initiatief van Toynbee) cultuur te brengen aan de volmaakt cultuurloze arbeidersmas sa sedert de maatschappij als ge heel in een cultuurcrisis leeft, heeft Ons Huis een andere taak gekregen. Die ommekeer is nu gesymboliseerd in de naam 't Venster, dat in Ons (tamelijk gesloten) Huis is geko men. en dat iedereen tot een kijkje Lezing over Luxemburg en het Huis van Oranje De heer P. Weber, professor aan de universiteit van Brussel en di recteur van de Kamer van Koop handel te Luxemburg, heeft Don derdagavond In een der zalen van de Nederlands Economische Hoge school onder auspiciën van bet Be- neluxcomité, de „Alliance Fran- Caise", heb Genootschap Nederland Frankrijk en het Historisch Ge nootschap Roterodamum gesproken over „Luxemburg, pivot de la po litique étrangère de la Maison d'Orange". Spr. schetste allereerst de situa tie van het oude Hertogdom Lu xemburg in het vroegere Europa. Vervolgens de Napoleontische periode, waarin het een deel van Frankrijk was. Een lange tijd van verwikkelingen en diplpmatieke bemoeienissen. Het Weense congres gaf Luxem burg in 1815 als Groot-hertogdom aan Koning Willem I, doch als on derdeel van de Duitse bond. Het was de Londense conferentie, die Luxemburg in tweeën verdeelde, waarvan het ene thans nog de Bel gische provincie Luxemburg uit maakt. Eindelijk in 186? werd Lu xemburg souverein verklaard en de vesting Luxemburg door de Pruisen ontruimd, Spr, belichtte vooral de figuur van Willem als voor Luxemburg de grote vorst van Oranje, onder"wiens leiding de fi nanciën van het Groot Hertogdom sterk vooruitgingen en de industrie op de wereldmarkt wat ging bete kenen. Hij eindigde zijn betoog met de hoop uit te spreken, dat de Be- neluxidee de drie landen, die met en zonder elkaar zo'n grote rol heb ben gespeeld' in de historie van West-Europa, opnieuw nauwer tot elkaar zal brengen. uitnodigt. Ons Huls wil dus een beetje Uw Huis worden en omdat de film nu eenmaal het medium is, dat het meest vat heeft op de men sen, heeft men de bioscoop ge bouwd. DU eerste jaar Is nu belangrijk geworden. Wént inderdaad is om de periferie van de film heen een groe pering van andere artistieke werk zaamheden gegroeid: er Is een film liga met een driehonderd leden, die vrij trouw de Zondagochtend-voor- „tellingen bezoeken. De expositie ruimte heeft baar nut reeds ten vol le bewezen. Een volledig uitgerust atelier is in 't Venster gevestigd, waar een groep schilders en grafici zich thuis voelt en die tevredenheid realiseert in allerlei werken en werkjes voor 't Venster en Ons Huis. Een gevolg van de splitsing van ac tiviteiten, waarbij de artistieke ge heel aan 't Venster zijn toegevallen, was bijvoorbeeld ook de instelling van. de gramofooneoneericn, die spontaan van buitenaf tot stand is gekomen, 't Venster trekt dus als kunstcentrum inderdaad bepaalde initiatieven aan, dat is in het afge lopen jaar wel duidelijk gebleken, en uitbreiding daarvan is stellig mogelyk. Vijf procent voor ouden van dagen en voor rentetrekkers DEN HAAG Gelijk reeds eer der i£ medegedeeld, Is de regering van mening, dat de 5 procent ver hoging, die op de lonen wordt toe gekend, ook moet gelden voot enkele .categorieën van niet-loon- trekkenden of met-meer-Ioontrek- kenden. Op die grond ls een wets ontwerp ingediend, waarvan de strekking is, dat voor de volgende groepen een verhoging van vijf pro cent zal r. er Jen toegepast voor allen, die een ouderdomsuitkering ontvangen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening, voor allen, die In het genot zijn van een ïnvaliditeitsrente, van een we. duwenrente ingevolge de invalidi teitswet of van een wezenrente, en voor allen, die kinderbijslag ontvangen ingevolge de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms-, en we zenrentetrekkers. De regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari J.l. i (Van onze dammedewefker) Bjj de laatste partijen om het damkampioenschap van Rotterdam gold voor alle spelers „safety first". Er werd toch scherp gespeeld en het gevolg daarvan was, dat aan alle borden de wedstrjjdklok ook "n woordje meesprak. In een „va-banque" partij over troefde ditmaal v, d. Graaf (Het Oosten) de Constant-speler Roozen- burg, hetwelk algemeen als een. verrassing werd beschouwd. KuypersHam en Van Dijck— Aarts eindigden zondei bijzonders complicaties in remise. Ondertussen had v. Tol een klein voordeeltje zeer kundig uitgebuit; v. Zuilekom verdedigde zich zo handig mogelijk maar kon toch niet verhinderen, dat eerstgenoem de de partij in zijn voordeel wist te beslissen. Alleen was op dat ogen blik de partij StuuramnDsinter nog aan de gang. Stuurman had enig voordeel indien hij dit in winst zou weten om te zetten, zou hij kampioen zijnwelk een span ning, niet In het minst voor de spelers zelf. Dsinter was zeer spor tief en verdedigde zich buitenge woon goed. Resultaat: remise. De e.ndstand werd nu: 1—2 Aarts en Stuurman, 12 pnt; 36 v. d. Graaf, Kuypers, Roozen- burg en Van Tol, II pnt; 19 Dsin ter, Van Dijck, Ham 9 pnt; 10 Van Rijksweg nr. 12 schiet langzaam op DEN HAAG Van Rijksweg nr. 12 (Den Haag-Utrecht- Arnhem- grens) is een nieuw stuk aanbe steed. De aardenbaan is over de gehele lengte gereed, maar de ver harde weg is pas klaar tot Ma ars- bergen. In 1950 komt men tot de spoorweg Amersfoort-Rhenen en in 1951 tot bij Veenendaal. Fietspaden komen er In verband met het ge vaar niet langs. Reeds aanwezige fietspaden warden zelfs verwij derd, gelijk reeds geschied is langs de snelle weg naar Amsterdam door de Haarlemmermeer. Prooyen 8 pnt en 11 van Zuülekom pt. Aarts en Stuurman zullen nu een herkamp van drie partijen spelen om de kampioenstitel, en voor de als nos. 3 t.m. 6 geëindigden krijgt het tournooi ook nog een verleng stuk. De kampioenscandidaten zijn beiden Rd van 't Oosten. Voor deze club is dit toumooi wei een succes. Het volgend jaar zijn Aarts, Stuur man en no. 3 vrij van het spelen van voor wedstrijden, terwijl ge noemd drietal ook gerechtigd is deel te nemen aan het tournooi om het provinciaal kampioenschap. No Nederland meer dan tien milUoen Inwoners telt, trekt het bevolkings vraagstuk een steeds toenemende belangstelling. De gedachte, dat ons land overbevolkt raakt met alle gevolgen van dien, bepaalt nn reeds fn zekers mate het maatschappelijk leven van ons volk. In een der zalen van de Beurs hebben gisteravond twee sprekers» op uitnodiging, van de Nederlandse Volksbeweging, afdeling Rotterdam, hun standpunt ten aanzien van het bevolkingsvraagstuk uiteengezet. De heer A, Hijmans, arts, belicht te het vraagstuk vanuit de ontwik kelingsgang van de bevolking van de wereld en met name van Neder land. In ons land is er altijd, een geboorte-accres geweest, dat in samenhang met het steeds dalende sterftecijfer verantwoordelijk is voor de snelle bevolkingsaanwas. Toch is er thans eerder in ruimte lijke dan in economische zin. sprake van overbevolking m ons land. Maar toch is waakzaamheid gebo den. Wij moeten, aldus de heer Hjj- mans, de middelen zien te vinden, om het bevolkingsaccres te kunnen opvangen. Als wy tekort schieten, dan dreigt massale werkeloosheid, Nu is het echter helemaal niet zeker, of de bevolking In gelijke mate zal blijven toenemen. Het geboortecijfer van 25 per duizend Is misleidend, aangezien dit berekend is naar het totaal der bevolking en geen beeld geeft van de potentiële vruchtbaarheid. Wanneer daarvan wordt uitgegaan, komt men op een vervangmgsfactor van 1,5. Dit zou betekenen, dat m 30 jaar, de bevol king van ons land toeneemt met vijf mi 1Uoen. Nederland steekt, wat de potentiële vruchtbaarheid van zijn bevolking aangaat, gunstig af by het merendeel der Europese landen. Er is sinds 1QG jaar een verschui ving van de bevolkingsdichtheid in Europa aan de gang, van west naar oost. Wanneer naar schatting Europa in 1960, 600 mïllioen inwoners zal tellen, zijn hiervan 27% Germanen, 12% Romanen en niet minder dan 51n'n Slaven, Terugkomend op het bevolkings vraagstuk in Nederland roerde de heer Hijmans het probleem van de geboorteregeling en -beperking aan. Volgens zijn mening mag de bestrij ding van de geboortebeperking niet leiden tot het schrappen van de verantwoordelijkheid en tot een on beperkte gezmsvermeerdering- Een verstandige gezinsvorming aan te „Niet voetballen? Dan maar schaatsen" zegt de clubavond-com missie van. Feijenoord en daarom zijn er voor de leden van Feijen oord schaatswedstrijden georgani seerd, die Zondag om half tien op de Enk 2ullen beginnen. Ik vind het helemaal geen gek idee, niet alleen blijven de spieren In condi tie (Abe Lenstra geeft het voor beeld), maar ook het clubverband blijft gehandhaafd. Zondagmorgen due zien we als de Feijenoorders zich van. hun beste kant laten zien de hele vereniging In rood en wit op het üs, een onderlinge strijd voeren, waarbij goede resultaten beslist niet uitgesloten zijn. Zoals u gisteren al hebt kunnen lezen krijgen we Zaterdag om 11 uur op de Kralingse ijsbaan de kampioenschappen van Zuid-Hol land, als tenminste het weer de schaatsliefhebbers gunstig gezind blijft en Zondagmiddag om 2 uur wordt op dezelfde ijsbaan eeh de monstratie gehouden door de beste kunstrijders van Nederland. Op de Enk gaat men rustig verder met Advertentie (LM.) Ned. Herv. Kerk Beroeps t» Enschede. J A. Velder, man te Ürk (buitengewone pp) Te Langer rwa a g, Dr Wolfson, voorganger van de Ned. Frot. Bond te Ede. Bedankt voör Voorthuizen (tweede p.p.) S Govert te Valburg. Voor Woudenberg. P. J. E. Lamens ie Elapeet, Geref, Kerken Beroepen te Lemeleiveld, Mcüssnnt. Oosterend Oost voorns en ouddorp T, J Hage Jr., candldaat te Voorburg, Aangenomen naar Lemelerveld, T. J. Jr candidaat te Voorburg dL be dankte voor 's Gravenmoer, Homhuizen, Klooaterhuizen Lfexmond Melissant, Oosterend, Oostvoorne en Ouddorp. Hugh Hickmann. leider van de Christen Democratische .partij in de onder Russisch beheer staande provincie Saksen is van zijn func tie ontheven als gevolg van een toenemende zuiveringscampagna «WAAAAAA door GEORGES SIMENON: Om er een eind aan te ma ken, ook met me zelf! Ik had er ge noeg van! Ik had nog een gedachte, van de soort, die mijn broer Rus sisch noemde. Sterven met Bertha, samen in eikaars armen.... Hfj on derbrak met veranderde stem; Het is dwaasheid! Er is een liter alcohol voor nodig om zulke gedachten te krijgen. Er was een politiebeambte aan baar deur. Ik was ontnuchterd. Ik zwierf rond. Vanmorgen gaf ik de meld een briefje voor mijn schoonzuster, waarin ik haar vroeg op de pier te komen% en haar uiteenzette, dat als ze me niet zelf enig geld bracht ik gevangen genomen zou worden. Gemeen, hè? Ze kwam.... Toen, plotseling, met de ellebogen op de schoorsteenmantel brak hij in snikken uit, niet als een man, maar als een kind- Hij vertelde verder met horten en stoten: Ik heb er geen moed toe ge had! We yaren in 't donker. De zee loeide)... Haar gezicht, waar op de angst verscheen,... Ik heb haar alles gezegdAlles! Ook de misdaad! Ja, ook het ver wisselen der kleren in de nauwe ruimte van de retiradeToen, daar ze gek scheen te worden, heb ik haar bezworen, dat het niet waar was. Wacht even! Niet van de mis daad! Maar dat Pietr een schurk was-... Ik heb haar bezworen, dat: Ik dat maar verzonnen had om me te wreken.Ze heeft het geloofd. Zulke dingen gelooft men graag. Ze liet haar beursje met geld, ze meegebracht had, op de grond vallen. Ze zei tegen me-.,. Neen! ze kon niets zeggen Hij hief het hoofd weer op, keer de een krampachtig vertrokken ge laat naar Maigret, probeerde te lo pen, maar wankelde en hij moest zich aan de schoorsteen vasthou den. Geeft u mij de fles even aan! En m dat „u" lag een norse ge negenheid. Kom, geef me een ogenblik die foto..,. U weet,... Maigret haalde de foto van Bertha uit zijn zak. Dat was de enige fout, die hij in deze zaak bcg.ng: te geloven dat op dit ogenblik de jonge vrouw de gedachten van Hans in beslag nam. Neen, de andere,... Die van de twee jongens met de geborduur de matrozenkragen! De Let bekeek de foto als Iemand die aan zinsbegoocheling lijdt. De commissaris 2ag de foto aan de achterzijde, maar hif bemerkte de bewondering van de blondste knaap voor zijn broertje. i 2e hebben mijn revolver met mijn kleren meegenomen! zei Hans plotseling met een vlakke niets zeggende stem, terwijl hij om zich heen keek. Maigret was purperrood. Hij wees op het bed, waarop de zijne lag Toen liet de Let de schoorsteenman tel los. Hij wankelde niet meer. Hij verzamelde al zijn energie. Hij ging dicht langs de commis saris, Ze waren beiden in chamber- cloak. Ze hadden twee flessen rhum samen gedeeld. Men zag nog de beide stoelen te genover elkaar, ieder aan een kant van het komfoor met houtskool. Hun blikken ontmoetten elkaar. Maigret had de moed niet zijn hoofd af te wenden. Hij» verwachtte een pauze. Maar Hans liep rechtop en ging op 1 de rand van het bed zitten; de ve ren. knarsten. Er was nog wat alcohol in de tweede fles. De commissaris greep er naar. De hals van de fles tikte op bet glas. Hij dronk langzaam of deed hü maar alsof hij drank? Hij hield zijn sdem in. Eindelijk een knal. Hij dronk in één teug het glas leeg. Het officiële verslag luidt aldus: De.,,. November 19,... om 10 uur 's avonds heeft genoemde Hans Johannson, geboren te Pskov in Rusland Letlands onderdaan, zon der beroep, verblijf houdende ta Parijs rue du Roi-de-Sicile. na be kend te hebben schuldig te zijn aan moord op zijn broer Pietr Johann son, begaan in de trein genaamd de Etoile du Nord. deNovem» ber van 't zelfde jaar, zich het le ven benomen door een kogel m de mond kort na zijn arrestatie te Fé- eamp door commissaris Maigret van de eerste Brigade. De kogel van 6 ra-M. kaliber, Ia door 't verhemelte naar de herse nen gegaan. De dood is ogenblikke lijk ingetreden. Het lichaam is voor mogelijke doeleinden naar het Gerechtelijk Medisch Instituut vervoerd dat het heeft vrijgegeven. XIX De gewonde De verplegers vertrokken, nadat Mevrouw Maigret ze getrakteerd had op een glaasje pruimenwijn, die zij zelf maakte, wanneer ze 's 2omers de vacantie doorbracht in een dorpje In de Elzas, waar rij geboren was. Toen de deur gesloten was en ze de voetstappen op de trap hoorde verdwijnen, ging ze de slaapkamer binnen, die behangen was met pa pier, bedrukt met boeketjes ro zen. (Wordt vervolgd) het organiseren van wedstrijden voor de schooljeugd, terwijl op de andere banen het ijsvermaak voor het publiek normaal doorgaat. Van het ijs spring ik over naar het water, 't is eigenlijk maar een kleine stap maar op het ogenblik valt het toch niet mee om van het ijs in het water te komen. Of het moet dan in een overdekt, zwem bad zijn, zoals de leden van het waterpolo-team van SVH het Zon dag in Schiedam doen. Zij gaan daar in het Spoxtfondsenbad een waterpolo-wedstrijd spelen tegen Antwerpen. Deze wedstrijd is be doeld als proefwedstrijd, want er wordt gespeeld volgens de nieuwe spelregels en het komt dus eigen lijk neer op een in practijk brengen van de tot dusver geleerde theorie. Volgende week Donderdag wordt in Rotterdam eenzelfde wedstrijd gespeeld. Om te besluiten voor vandaag, wil ik dan nog antwoorden op de 'brief van de heer Van Z.t die mij schreef, dat hij Zondag op een voet. balyeld was geweest en dat er vol gens hem best gevoetha' had kun nen worden en hij vertelde daar dan nog bij, dat de heren in Den Haag het achter hun bureau blijk baar beter wisten, dan iemand die zelf de proef op de som had geno men. Toch ben ik het niet met u eens, meneer Van Z. Ik vond het een wijs besluit om Zondag alle wedstrijden af te gelasten (hoewel ik dat evenzeer betreurde als u, want het was werkelijk een .dooie* Zondag), maar u moet niet verge ten, dat wanneer er gevoetbald was, de velden verschrikkelijk veel geleden zouden hebben en dat is met het tegenwoordige gebrek aan speelvelden beslist onverantwoord. Bovendien zou het voor de spelers ook verre van aangeriaam 2ijn ge weest, want op de velden, die ik gezien heb, lag een dunne zachte bovenlaag, maar daaronder zat de vorst nog en een valpartij daarop 2ou beslist ernstige gevolgen kun nen hebben. moedigen is een taak van de leiders van ons volk. Spreker zei het te be treuren, dat het Nieuw-Malthusia- nistne teveel naar een. kant leert zien. De tweede spreker van deze avond, pater dr G. Mulders, sloot zich in. grote trekken bij de be schouwing van de heer Hymans aan en gaf voorts een toelichting op het principiële standpunt van het Ka tholicisme ten aanzien van het be volkingsvraagstuk. Tegenover het Neo-Malthusianisme staat de Kerk radicaal afwijzend. Zij acht mt zo wel in strijd met de menselijke waardigheid als wel op de lange duur met een. behoorlijke economie. Er kunnen zich evenwel persoon lijke omstandigheden voordoen in een gezin, die m zekere zin het maken van een uitzondering kunnen nodig maken. Na de beide voordrachten was er gelegenheid voor discussie. Advertentie (LM.) DEN HAAG. De commissie voor de belastingen uit de Tweede Kamer heeft een voorlopig verslag ave.- de verhoging van de buiten gewone heffing op benzine laten verschynen. waarin van Instemming weinig sprake is. Het argument, van minister Lieftinck, dat deze verho ging past in de economische unie met België en Luxemburg/ wordt niet steekhoudend geacht, omdat België bv. wat de gelijkmaking van de tabaksaccijns betreft ook in ge breke is gebleven en «r bovendien nog steeds een douanegrens aanwe zig is. Dat de verhoging ƒ40 mil- lioen In de schatkist zal brengen wordt betwijfeld. Bovendien ont breekt het argument, dat de schat kist dit geld niet kan missen. Het grootste bezwaar levert het leggen van nieuwe lasten op het vervoerbedrijf op. Zou de verho ging m de vrachtprijzen worden doorberekend, dan wordt de in vloed van de verhoogde heffing op de internationale concurrentieposi- tia van Nederland funest geacht. Veertig jaar Grafische Gezondheidsvereniging Vrolijke feestavond De Vereniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vak ken in Nederland bestaat dezer da gen veertig jaar. Ter gelegenheid hiervan werd Woensdagavond in de aula van de HBS aan het Afnkaan- derpleln een vrolijke toneelavond gehouden, waaraan de Rotterdamse toneelgroep „Door Eigen Kracht" haar medewerking verleende met „Betje Regeert". Voor de aanvang van het stuk heette voorzitter P. v. d. Ven de aanwezigen welkom en voorat de oud-voorzitter en -pen ningmeester welkom. De heer Staes uit Den Haag bracht namens bet Centraal Bestuur gelukwensen over. Hij noemde Rotterdam een van de actiefste afdelingen van het land en deed de verheugende mededeling dat op 11 Februari in Zeist het sa natorium zal worden geopend. „Het benodigde geld is voor het grootste gedeelte bijeengekomen door een loterij, Een prachtig geschenk, na melijk een complete bibliotheek, kan men de patiënten aanbieden door een collecte, die vier en een half duizend gulden heeft opgebracht. "Men ziet," zo zeide de heer Staes, „het verenigingsleven te in volle bloei, wjj moeten zo doorgaan, want er ligt nog veel terrein braak als men de cijfers eens bekijkt: 14.000 leden en 30 000 grafische werkers." Behalve aan dit herstellingsoord in Zeist wordt gewerkt aan een der gelijke instelling in Eerbeek. Onder het motte: „De gezonde kameraad moet iets doen voor de zieke ka meraad", besloot spreker zijn jubi leum- en propagandatoespraak. Daarna regeerde Betje op de plan ken van de aula. Nottingham waarschijnlijk niet meer te bergen Van het Nederlandse motorschip „Nottingham", dat Zondag op de Hum ber aan de grond raakte en kapseisde, is nu ook het achterluik gebroken- De lading, voornamelijk bestaande uit strocarton en melk in blik, wordt door de stroom uit het schip weggespoeld. De rederij heeft aan de Lincoln and Hull Water Transport Company opgedragen, te trachten het schip te lichten. Uit Huil wordt nog omtrent het ongeval gemeld, dat ae Nottingham toen zij voor de haven van Goole arriveerde, het anker presenteerde om aldus te kunnen bijdraaien. Het anker hield echter niet en het schip werd door de stroom meege voerd tot een halve mijl stroom opwaarts, ondanks dat de machine ap volle kracht draaide. Toen raak te het aan de grond en helde zo ver naar bakboordzij over, dat het vol water liep en. zonk. Men acht de vooruitzichten tot berging van het vaartuig niet gunstig. Advertentie (IM,) Een nieuwe attractie VERWARMING in iedere Ravero taii Ontaarde moeder gearresteerd DEVENTER De Groningse po litie heeft vannacht te Deventer een 29-jange vrouw V, H. gearres teerd. die te Groningen haar baby op straat te vondeling had gelegd en daarna gevlucht was. De dade- res is naar Groningen overgebracht. De baby was intussen in goede harden geraakt. Advertentie (I.M.) tot Ik op 2«kare dag "Ijzer" begon in te nemen. Om Uw krachten te verhogen en do levenslust ert de k ra cht l Jwer j eu gd- jaren terug te winnen, neem eenvoudig 2 Pink pillen bij elke maajtijd. Dank lij de opbouwende eigenschappen van mmm het medische ij2er der Pink Pillen vermeerde- ren deze de rode bloed- r/itCff lichaampjes van het bloed zodanig, dat de vitaliteit In alle cellen van het organisme terugkeert. Na enkele weken Is Uwnlterlljkveran- derd. Pink pillen: apothekers endrog. Hedertavona 19.00—24.00 NCRV HILVERSUM I 10.00 Nieuws 18.15 Muziek voor de Jeugd 19.40 Hadiolcrsnt 20.00 Nieuws S0.03 Gevar. Prog. [Om 21 uur famUiacomp.) 22 05 Gramotoon mu ziek. 22.15 Buitenlands overzicht 22.35 Gram, rauz. 22.43 Avondoverdenktag 23.00 Nieuws 23.1524.00 Koorconcert. 19.00—14.00 AVRO HILVERSUM II 10.00 Voor de kin deren; 10.05 Radio voiksffiuzleksehool: 19.35 Zans en Orgel 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten; 20.15 Radio phllharroo. niseh orkest en solist; 21.20 Avond school; 21.35 Volksliederen22.00 „de eerste Leopold der Belgen", causerie; 22J5 Dansmuziek; 23 00 Nieuws: 23-15 SportactuflUtpiten: 23 30—24.00 Gramo- foonmuziek. RAOIOCENTRALES Projremma 3 19.Nieuws 19.30 Gram, muziek 19.45 Nws; 20,— Venoekprog.; 21 Hol lands ïiorle 2U0 ptanomuz,21-45 Ac tualiteiten 22.— Nws: 22.15 Hindoemu. ziek: 22.» gr. pi.; 22 55 Nws23 Nwa- 23.05 Italiaans* amuaetnentsmuz. Programma 4 10.13 The Kursaal oreh.- 19.45 Hoor- fpel; 20.— Chansons J 2030 Australisch variété; 21.20 Spiegel v. d. maand; 22.— Welsh Rarebit. 23.— Nws: 23.15 Ver slag rallye Monte Carlo23.20 Victor Silvester en ork» Morgen HILVERSUM I: 7.00—24 00 NCRV. Nieuw*; 715 Ochtendgymnastiek: 7 3o GramotoonmuzJek; 7 45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 Gr. muziek; 9.15 Voor de z'elcen; 9.30 Gram. muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 So praan en plano; 1130 Konlnkhjka Mili taire kapel: 12.00 Strijkorkest: 12 30 Mededelingen; 12 33 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13-13 Nederlandse liedjes: 13 45 Gramotoonmuz,; 14 40 Voordracht; 13.00 Kamerorkest: 15.40 Voordracht; 16.00 Kamerkwartet en voordracht; 15 00 Kamerorkest; 15.30 Lichte muziek; 37.03 Cello en plano; 17.30 Friese voor dracht: 17.45 Hier en nu; 18 00 Geeste lijke liederen; 18.15 Financieel er. eco nomisch allerlei; 18 30 Voor de Strijd krachten. HILVERSUM I; 10.00 Nieuws: 19.15 Regeringsuitzending; 19.35 Gram. mu ziek; 19 40 Kadiokrant; 20 00 Nieuws- 20.05 Gramotonnmuziek, £0.13 Radio Philharmonisch orkest en soliste: 2115 De pers in het parlement: 21.35 Lichte muziek; 22 05 Gramoüoonmuziek; 2215 Orgelconcert; 22 45 Avondoterdenklng: 23 00 Nieuws; 23 15—24 00 Gramofoon- muziek. HILVERSUM H: 7 00 VARA, 10.00 VPRO, 10 20 VARA. 1200 AVRO, 16 00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA 22.40 VPRO. 23,00—24 00 VARA. 7 00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten: B.18 or gelspel; 8,50 Voor de vrouw, 9.00 Gra- mofoonmuziek (9 30—9-35 waterstanden) 10.00 „Thuis", causerie; t.005 Morgen wijding: 1020 Gramofoonmuïiek; 1030 Voor de vrouw; 1045 Planorecital: 1115 Voordracht; 1135 Accordeonorkest: 1200 Gramofoonmuzlek; 12 30 Mededelingen: 12 33 Sportpraatje; 12 45 Gramofoonmu zlek; 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte muziek: 13.45 Gramofoonmuzlek: 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Fromenadeorkesl en so- bel; 10.55 Berichten: 2000 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20,10 *- 2020 Men3en aan heiwerk. overzicht; 22.10 Theater-orkest en koor met solisten: 22.40 Vandaag, causerie: 22,45 Avondwijding; 23.00—2100 certgebouworkest Ctm- 10 Boekbespreking; 15 20 Fluit, klarinet; 15 DO Filmprogramma; ii 00 hobo en klarinet; 16 DO Filmprogra 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Trio; 17 20 Muzikale causerie: 18 00 Nieuws; 1815 Felicitaties; 18.45 Kwartet. H1LVERS. II: 19.00 Denk om de bocht: 1915 Gramoloonmuziek; 19,30 Gelovige mensen, causerie; 10.45 Een Radiokrab- RAD IO CENTRALEB Programma 3 7.00 Nieuwa; 7.05 Gram. muziek; 7.30 Kroniek van de dag; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Gram, muziek; 6 00 Nieuws; 8 05 Morgenconcert; B.00 Nieuws; 9.05 Lichte gram. muziek; 10.00 Nieuws; 11.30 Moderne orgelmuziek uit Noorwegen; 12.00 Caztno programma; 12.30 Weerberichten; 12.32 Vervolg Casl- noprogramma; 13.00 Nieuws; 13.1? Orgel en zang; 14.00 Nieuws ;1430 Those 'hou have loved; 15.00 Ie menage en. muaique: la.I5 Alex Chrifltofférsen en orkest; 1 G. The H«vdez-voü3 Player»; 13.30 Jack Leon en orkest; 17.00 Djakarta; 18.00 Zwitserse Amusementsmuziek;- 1830 Voor de soldaten, 19,00 Nieuws; 19.30 Sollstenconcert: 19.45 Filmmuziek; 20.15 Filmrevue; 20AO Cmroepsymph, orkest-, 22.00 Nieuw*; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nieuw*; 23 05 Gram. muziek; 23.25 Dansmuziek. Programma 4 7.00 Nieuws; 7.15 Bonjour ie monde; 740 Orgelspel; 7.55 Weerbericht; 8,00 Nieuws; 8.10 Ochtendconcert; 9.00 Kook- praatje; 9.10 Gram. muziek; 10.00 le menage en musigue; U.00 le menaga en musique; 11.13 Morgenwijding; 11.30 Ce cil Norman en rhythm ensemble: 12.00 The Sqadronaires Dance preheat; 14.00 EBC Northern" orchest; 14.43 Voor de km deren: 15.00 Voor de vrouw; 15.40 Muzikale kleinigheden; 16.45 BBC Mid land Light orchest; 17.10 Voor de rie ken 17 40 Vioolspel 18.00 Voor de sol- dsten 1820 Geraldo en String Choir; 19.00 Orgelspel; 19.15 Felix King en orkest; 19 45 Hoorspel; 20 00 Omroep orkest; 21.00 BBC Var. orkeBt: 2L45 Gevar. programma; 2230 Muziek uit Londen: 23 00 Nieuws; 23.15 Verslag Rallye Monte Carlo: 23.30 Schlager com petitie. Engeland. BBC Rome Service 342 H, 18.00 Voor de kinderen; 18 55 Weer berichten; 19 Oö Nieuws; 10.15 Sport; 19.20 Gevarieerd programma; 19.45 Cau serie, 20 00 Dansmuziek; 2030 Sport praatje; 21.00 Symphonie-orkest en *o- list: 20 00 Nieuws; 22,15 Amerikaanse nieuwsbrief; 22.30 Discussie; 23 00 Bari ton. Sdarinet en piano; 23.ï5.FarleraentB- overzicht; 0-000.03 NleUwê. Engeland. BBC Light Programme 261 eu 1500 M. 18 05 Hoorspel. 18 30 Lichte muziek; 19 00 Orgelspel; 1915 Lichte muziek: 19 45 Hoorspel; 20.00 Nieuws; 20 25 Sport. 20 30 Gevarieerd programma; 2100 Varieie-orkest en sofisten; 2145 Gevarieerd programma; 22 30 „Zoek licht"; 23 00 Nieuwa; 23.15 Reportage; 23 20 Dansmuziek; 24 00 Voordracht; 0.15 Orgelspel; 0 56—1.00 Nieuws NOrdwestdeutscher Rundhink 332 M. 18 00 Dans- en amusementsmuziek; 1830 Groot omroeporkest; 19 45 Nieuws: 2000 „TraunMants". operette; 2145 Nieuws; 2215 Negro spirituals- 22 30 Po~ "ulair concert; 23 00 Klankbeeld; 000 Jleuws: 0 05—1 Qo Bcrlijnse uitzending. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 18 10 Gramofoonmuzlek; 18.30 Voor de soldaten; 19 00 Nieuws; 19 30 Gramofoonmuziek; 2015 Filmrcvue; Nieuws; 23.05—24 0ö Gramofoonmuziek. 484 M 18 30 Gramofoonmuziek; 19 00 Symplionieorkest; 19 30 Gramofaoumu- ziek; 1D.45 Nieuws; SliOO Omroeporkest en soliste; 21.5D Gramofoonmuziek; 22. Kamermuziek; 2215 Nieuws; 23.00 Gra mofoonmuziek; 23.55 Nieuws. Frankrijk, Nationaal programma 431,7 en 278.6 M. 18.30 Amerikaanse uitzending; 19.04 Lichte muziek; 20 oo Orkestconcert; 21- „Giamonda", opera; 22 15 Vervolg ope ra, 23.50-24,00 Nieuws. rfi "Si ;K M

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5