HET ROTTERDAMSCH PAROOL Mr Do U. Stikker „economisch premier van a Président Truman geeft bevel tot aanmaak van waterstofbom Met donderend geweld het ijs in stukken Laat Zadkine's beeld in Rotterdam spoedig een plaats en „Men stemt niet over een koning", zegt Van Acker Woensdag 1 Februaril95Q Wr ¥7* Den Haag is verheugd ondanks komende politieke Elfstedentocht gaat niet door De zwarte aardappels keren terug VIETNAM Ho Tsji Minh's positie Veel wind Amerika versterkt zijn Pacific-vlool Duitse vrachtboot bij Norderney gezonken „Geen beter oorlogsmonument" Architecten discussiëren over „De verwoeste stad" Duizend maal krachtiger dan de plutoniumbom EERSTE GRÓTE WERK VAN NIEUWE IJSBREKER Fantastische tocht door het bevroren Merwede-kanaal Rovende zeemeeuwen vliegen mee Productiekosten 2 a 4 milliard HET is GOED, <fct vier vooraanstaande Rotter dammers de discussie rond Zadkine's beeld weer op gang hebben gebracht. Al te lang reeds gaan de onderhandelin gen over het al of niet aan vaarden van dit beeld als het oorlogsmonument voor Rotter dam, schuil achter een onbe haaglijk waas van geheimzin nigheid. Nu een der mannen, die een beslissende invloed uit oefenen op het toekomstige ge zicht van Rotterdam, zich zo ondubbelzinnig tegen dit aan vaarden heeft uitgesproken, verdienen ook de voorstanders aan het woord te komen. Voor hen maar ook voor de heer Tillema stellen wij onze ko lommen gaarne open. Men zie pagina 3. Als dit zou kunnen bijdragen tot het wegnemen van de geheimzinnigheid, waarop wij in ons artikel van Zaterdag j.l. doelden, menen wij een Rotterdams belang te dienen. Volksreferendum zal 19 millioen francs kosten President Sukarno bekort zijn reis Pandit Nehroe zal de R.I.S. bezoeken Onze verliezen in Indonesië Praag stelt censuur op briefpost in Nee tochHeus! 10e Jaargang, no. 27 Red. en Adm. Langs Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn-prijB: per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.0? Opgericht door de Stichting „Het Parool" Uitgave N.V. De NieuWe Pars Postgiro 398644 Bankier: Arasterdamsche Bank te Rotterdam ^Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper LEEUWARDEN. Near wij ver nemen-zal de elfstedentocht Zater dag niet doorgaan. Dit besluit is gisteravond genomen op de verga dering van de Elfstedentochtcom missie. Het dooit op het ogenblik in Friesland 4 graden. Zo. „en route" zal men minister Stikker in de komende .tijd nog vele malen kunnen zien, want zijn nieuwe, hoge functie zal geen „zittende" zijn,. Besprekingen in Washington en vele Europese hoofdsteden zullen.tot de belang rijkste, werkzaamheden van Euro pa's „economische premier" be- horen. HOORN. „Binnen enkele Weken zullen voop de bewoners van de grote steden geen kleiaardappelen meer te koop zijn of slechts'tegen exorbitante prijzen", verklaarde ir Tuinman, secretaris van de Hol landse maatschappijen van Land bouw. De oorzaken van het gebrék aan kleiaardappelen zijn volgens hem, ten eerste de, inkrimping yan het bedeelde areaal door de tuin ders, tengevolge van de' slechte prijzen. in.^l04fL én- tem-tweede- de matige oogst in, 1949. Aanvulling Uit de voorraad 'zaridaardappelen is dit jaar niet mogelijk, omdat deze grotendeels als. veevoer zijn ver kocht. Men zal dus gedwongen zijn om evenals in de oorlogsjaren in- dustrieanrdappelen uit de veenstre- ken -vonr directe consumptie te ge bruiken", aldus ir Tuinman. NA Peipïng heeft thans ook Mos kou de „democratische repu bliek Vietnam" erkend, dat wil zeg gen: niet het'bewind van Bao Dai, dat onlangs met zoveel plechtigheid als een bijna autonome rege ring is gevestigd, doch de „tegen regering" van Ho Tsji Minh, die nog altijd zowel tegen Bao Dai als tegen de Fransen een verbitterde guerilla voert. Deze-stap, genomen vrijwel op hetzelfde ogenblik," dat diplomatieke kringen te Londen.te verstaan -gaven, dat zowel Groot Brittannië als de Verenigde Staten van plan zijn zeer binnenkort .poli tieke betrekkingen aan te knopen, met de regering van Bao Dai, kan men als een bewijs zien, dat dé koude oorlog in. Zuidoost Azië niet minder hevig wordt gevoerd dan elders, In deze koude oorlog zijn - Bao Daien Ho A Tsji Minh sléchts In het r pionnen, maar zoeklicht van.zèeri ongelijke - - ---- J waarde, - omdat - iedereen1-in Viet nam .weet, door wie Bao Dai op het politieke' schaakbord is - geplaatst, terwijl Ho Tsji'Minh, de revolution- nair, vefscKijht als dé exponent van het Vietnamese streven naar onaf- hankeïijklieid., - Moskou "heeft., verklaardzijn be sluit te hebben genomen, omdat Ho Tsji Minh,; „de overweldigende meerheid van de bevolking ach ter zich zou hebben. Het zou Verkeerd zijn, dit zónder-meer als. bolsjewistische - fraseologie .te be schouwen; Nog - geen 3*é jaar geleden hebben da Fransen zelf. op dez'e* "grond "de toenmalige' regering "van Ho' Tsji' Minh; err kend. Kort geleden .heeft men 'te Parijs, toegegeven,, dat' zijn .aanhang zéér aanzienlijk is.',Dat-is: juist" de .reden, dat' de Fransen ,BaoDai haar voren hébhen geschoven: Zij. schon ken. 'aanzijn- bewind' yrjj héden, die zij Ho Tsji/Minh weigerden, in de hoopdat hun vertrouweling daar door een meerderheid zal krijgen. Of deze speculatie zal gelukken moet wórden afgewacht. Voorlopig betekent Moskoü's-: tegenzet een versterking van Hó .Tsji Minh's po sitie,'.... ;- piiimi nut PARIJS. Met algemene stemmen heeft de Raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking onze minister van Buitenlandse Zaken, de heer D.U. Stikker, ge kozen tot politiek bemiddelaar van de organisatie, waarvan zoals bekendrde zestien Marshall-landen deel uitmaken. Deze verkiezing maakt onze landgenoot op econo misch terrein tot de belangrijkste persoonlijkheid van West- Europa. Het; zal zijn taak zjjn om óp het hoogste politieke niveau contact teonderhouden met de regeringen der Ver enigde Staten en de Europese Marshall-landen ter oplossing van alle economische en ten dele ook politieke vraagstukken, die zich voordoen. In Den Haag is te meest bevoegder plaatse verzekerd, dat de heer Stikker tevens In leder geval het minis terschap van Buitenlandse Zaken zal blijven uitoefenen. het idee hebben laten varen deze organisatie met een" bovennationale top te bekronen, Aanvankelijk was dat wel het .plan, doch bij de uit werking van deze idee stuitte men op voorlopig'niet te doorbreken be zwaren, vooral ook bij de Britten. Toen men echter, dit denkbeeld liet varen, werd min of meer automa tisch ook Spaak losgelaten, omdat mén besefte, dat Spaak,"die de man w.as, geweest om als supra-nationa- le leider van de O.E.E.S. op te tre den, moeilijken een functie met aanmerkelijk beperkter bevoegd heden kon worden teruggedrongen. DE OPPERBEVELHEBBER VAN DE WESTERSE ÜNIE, veldmaar schalk Montgomery, is van zyn. hoofdkwartier in. Fontainebleaw per trein naar 't wintervacantie- oord MüTTén ïn -het Bemer Ober land gereisd. Daar werd hij door de dorpsjeugd met bloemen, vlaggen 'en rnitziek van het sta dion 'gehaald. 'Veldmaarschalk Montgomery met eén paarhin derende Miirren. rr" 7" In verband met zijn mogelijke ver kiezing had minister Stikker gelegen heid tot beraad verzocht. Dit is in de afgelopen dagen gehouden én daarbij bleek,-dat de Ministerraad de com binatie van-béide functies gcedkeuiv de. Tevens heeft mr. Stikker zich er van verzekerd, dat men ook aan Belgische zijde instemde met. zifn be noeming. Deze instemming was'voor hem een conditio sine qua non. .Door de nieuwe functie, welke de heer Stikker er bij krijgt, zal hij in de toekomst veel afwezig moeten rijn. Wie. dan zijn werkzaamheden zal overnemen, is nog niet zeker. Er zijn'verschillende mogelijkheden. Er kan bijvoorbeeld een andere minis ter aangewezen worden. Er kan'ook een minister zonder portefeuille be noemd worden en ten slotte kan een. staatssecretaris optreden. Deskundige waarnemers in Den- Haag zijn van oordeel, dat de be noeming van Spaak tot hoofd van de Organisatie van dé Ehropese Economische Samenwerking, de O.E.E.S, reeds twijfelachtig was geworden op het ogenblik dat de zéstien leden van de organisatie -WASHIN GTON.- -Tegen - Séïfe. tember zal de Amerikaanse vloot in de Stille Gceaan uitgebreid zijn met zes torpédobootjagers, zo. is officieel medegedeeld. Een van de zes, 'de „Carpenter", het laatste type van deze soort, wordt nu aan proeven onderworpen en zal .in Juni voor de dienst gereed zijn. Volgens een program voor het versterken der vloot in de Stille Oceaan zal de marine .in deze wa teren in tótaal over .50 torpèdo- bootjagers de beschikking krijgen. TWee vliegtuig-moederschepen en. ze's kruisers opereren thans in de Pacific. DELFZIJL. Een Duitse .vracht boot, de„Fidamus", die onderweg was van Wismar naar Antwerpen, is door een nog onbekende oorzaak, Dinsdagmiddag ten Noorden van. het Duitse waddeneiland Norderney gezonken. De Britse sleepboot „Ru mania" redde acht leden- van de bemanning. Vier ..lijken van. dren kelingen .werden geborgen door het Zweedse stoomschip „Soenskund". Er worden nog .vier man vermist. Daarna ging het. er om, om. uit de zestien leden van de O.E.E.S., waarin Spaak geen zitting heeft, een primus inter pares aan te wij zen. Daarbij was het bijzonder moeilijk aan de Belgische verte genwoordiger vast té houden, om dat Van Zeeland reeds voorzitter van de r consultatieve raad van de O.E.E.S.' is. Dit heeft er toe geleid, dat Stikker ook aL een Benelux- figuur werd aangezocht. In vol ledige harmonie met België, heeft minister. .Stikker en heeft de Ne derlandse regering aan dit verzoek tenslotte toegegeven. E nu het be sluit eenmaal is gevallen, valt-niet temiskennen, dat men zich daar over in de regering en dit geldt met name ook voor de minister- president, zeergelukkig toont,r - •- ''Zifivyérder Bag, 5 Vj. „Naar mijn mening kunnen wjj nooit een beter monument voor Rotter dam krijgen dan het beeld van Zadkine." „Laat het zo spoedig mogelijk een plaats krijgen, opdat het de architec tuur van het nieuwe Rotterdam nog tüdig kan, beïnvloeden." „Het zal In orde rijn, als in het nieuwe Rotterdam de rauwe, maar ont roerende kreet gehoord wordt van Zadkine en men zal blij Runnen rijn, een kunstwerk te bezitten, dat door expressie en kracht vergoedt, wat het aan schoonheid ontbeert." Dit zijn uitspraken van drie be kende Rotterdamse architecten, .en een kunstminnend burger: J. B. Ba- kema, ir. J. H. van den Broeki- J. J. P. Oud en B. P. Willebèek Le Mair. Zij gaven ons hun mening over het „Beeld voor een verwoeste stad" van Zadkine, waarvan een vergroot af gietsel vermoedelijk aan dé gemeen te zal worden aangeboden. De aanlei ding daartoe was een artikel van de hand van ir, J. A. C.Tülema; direc teur van Gemeentewerken Rotter dam, in het Katholiek Bouwblad, waarin deze het beeld scherp ver oordeelt en o.m. schrijft: „Wat hiér is afgebeeld, is de hysterische razer nij van een onmachtige, overweldig de bruut. ainmiiügiaiiiiiiiiiiiniiiciiDiBiiiiJiiiiiiiiiiiraiiiiiiiiiiüiiiiiiiuiiiiinmHiiiii.oKiii Vier vertrouwensvota en een onbeslist voor Bidault c.s. V PARIJS De regering van-Pre mier Bidault heeft gisteren in de Nationale Vergadering bij vfjf stemmingen over een vertrouwens kwestie gekoppeld aan omstre den artikelen van het begrotings- ontwerp de overwinning be haald. In gematigde Franse krin gen kj men over dit resultaat, .ten zeerste verheugd, omdat de „derde macht" daarmede een van de zwaarste hindernissen overwonnen hééft,' m Weersverwachting geldig van S H Woensdagavond tot Donder- S gf dagavond: Meest zwaar be- g wolkt mebnu en dan regen, B m hier en daar wellicht vooraf- W, gegaan door- sneeuw. Geleide- Jg. lijk toenemende en vooral in 3 S de kustprovincies tijdelijk g p; stormachtige "wind. hoofazake- g lijk tussen Zuid en Zuid-Oost. J g Aanvankelijk temperaturen jg U nabil' het vriespunt; later weer -~ stijging van temperatuur. 3 t (Van onze speciale verslaggever) VREESWIJK a-d. LEK. De-niéuwe ïjsbreker „Walvis", die Zondag een proeftocht maakte op het IJselmeer, is Dinsdag, vlag in top ter ere van Beatrix' verjaardag, zijn grote werk'begonnen. Wij zijn mee ge weest en hébben het zware ijsdek op hét Merwedekanaal van Amster dam over Utrecht naar' Vreeswijk onder: de kracht van de stalen scheepsromp als brokken wit suikergoed, zien splijten en'uiteen jagen. Vast, gevroren ..schepen met zware ladingen hebben wé weer vlot ge maakt en links, en réchts hebben, we bredevaargeulen d.oór het" ijs geploegd. De hoofd verkeersweg te water tussen Amsterdam éh Rotter dam was weer bevaarbaar. *r" een waterkippetje het ongeluk heeft, dat hy met een poot vast vriest aan een schots, dan is zijn laatste uur" geslagen. De meeuwen en kraaien-hakken er op in en ver slinden de stakker. Wij staan allemaal even verbaasd als wij tien meter voor de boot uit een grote meeuw tussen de ijs- schotsen zien neerstrijken op een flinke .waterkip. Een paar pikken en dan pakt de meeuw het slacht offer,. dat niet eens zo veel kleiner is dan de meeuw zelf, in de bek en vliegt er mee met trage vleugel slag rakelings ovex onze hoofden. „Daar kan' hij voorlopig mee.voor uit", zegt 'de schipper.... Nu .behoeft „niemand ons te be klagen vanwege de kou. Want die valt mee aan boord: van de „Wal vis". Dit krachtschip, dat tevens een prachtsclüp is,'is voorzien van vele „moderne gemakken",, waar van dé perfecte centrale, verwar ming in'déze tijd. wel'het plezierig ste is. Als het ons aan dekklus wat té- koud werd,-.klommen we gauw weer in degrote glazen - stuurhut van. schipper: Joh. Primé. Diens vrouw kwam van tijd tot tijd uit haar modem ingerichte .woonap partementen met" thee en koffie met koek.aandragen. En een gezel- lig.babbeltje koner dan ook wel af. De meeuwen, die achter de ijs- breker vliegen om .vós;opltefikken uit de ..vrij, gekomen, .vaargeul, zijn, ook verzot op-de watervogels. Als yiaggeschlp Onze' ïjsbreker. is de vierde en het ylaggeschip.van de Vereniging voorAlgemene Schéepvaartbelan.- gen, die., ook !de „IJsbreker" I en II heeft en/.de „iJsbeer". Deze- sche pen moeten de vaart op een aantal- kanaleiv o.a. het - Noordzeekanaal' WASHINGTON. President Truman- heeft de Commlssic' VOOr Atoom energie gisteren instructie gegeven, zo spoedig mogelijk iriet .de wefk- zaariihederi ter vervaardiging X'an de -waterstofhom te'beginnen; De kos ten der productie van deze superbom. die duizend maal krachtiger zou rij» dan de thans bekende atoombom, worden op 2 tot 4 .milliard.dollar ge schat. Sommige Amerikaanse natuurkundigen, onder wie dr Urey, de uit vinder van het zvyare water, dat waarschijnlijk een. bestanddeel vande nieuwe hom zal zijn, geloven, dat ook Rusland zich bezig houdt toet de productie van de waterstofbom en misschien op dit gebied-reeds een kleine voorsprong op de Verenigde Staten heeft.' structie geeft het werk met betrek king tot' alle vorméh van atoomwa. pens, met inbegrip van-de „zoge naamde waterstofbom of superbom" voort te zetten, wegens zijn verant. woordelijkheid „om er: zorg voor te dragen, dat ons land in staat is zich tegen .iedere eventuele aanvaller te verdedigen." Hijvoegt er aan toe, dat dit werk moét wórden voortge zet op. een grondslag, welke in overeenstemming is met de- Ameri kaanse plannen voor. vrede en vei ligheid. Dg ontwikkeling van atoom wapens moét worden voortgezet^al- dtis de president, „totdat er een. be vredigend plan voor internationale controle op de atoomenergie is op gesteld.",' -■ 1 President Truman zegt in zijn ver klaring,, dat hij de commissie in- en het Merwedekanaal. ijsvrij hou den. Voorbij Vreeswijk gaat de hoofdroute naar Rotterdam over de rivieren,''die iminder: gauw.' dicht zitten. Ih. Rotterdam heeft men de ïjsbreker „Siberië" eh houden sleepboten met een jjsplceg. op de kop de vaargeulen open. Dertig meter lang is de oWalvis", maar beneden hét dek heeft de machinekamer, een wonder van moderne, installaties, alleen al een lengte van24 .meter. Drie diesel- electrische motoren leveren samen bijna duizend Paardekracht. De directeur der Vereniging, de heer T. F, Bastet, oud-stuurman ter koopvaardij, die de tocht ook mee maakt, heeft veel bijgedragen tot het ontwerpen van de boot. Alle ervaringen met de andere ijsbre- kers zijn er. in verwerkt. De eivormige voorsteven- schuift over het: ijs en vermorzelt het, ook al is het epn meter dik. Vooral tussen Utrecht en Vrees wijk konden wij de kracht van de „Walvis" bewonderen. IJsplaten van meer dan twintig cm. dikte (wij hebben ze gemeten en z{jn er van de boot boven' op gespron gen) werden met donderend geweld als stukken hout opzij en over el kaar gesmeten: - „Maar dit is allemaal nog maar kinderspel", zegt de oude. stuurman Bakker. En een vande twee ma chinisten, komt het bevestigen. „Dit is nog. geen harde vorst geweest. Voor een'beetje dikker ijs zyn we niet bang. Daar varen we niet veel langzamer om. Maar met harde vorst vriest het water zó achter ons weer dicht. Dan moeten we aan één stuk heen - en weer blijven varen. We hebben ;nu -tweeiwinters stil: gelegen met onze ijsbrekers; Maar in-strengere: winters,; zoals die van\ 194S—'47, moeten we dag en nacht doorvaren. De kwestie,, of de V. S. aan de productie van de bom moeten be ginnen; wordt reeds Sedert vier maanden achter de schermen :be- sproké» ••TS'. misschien - langer, - President. ,-Trümans besluit bete kent een 'nederlaag vóór'de groep van Amerikaanse geleerden, onder aanvoering van. David Lilienthal.' voorzitter van de Commissie voor Atoomenergie, die van oordeel is, dat de president alsnog een poging had moeten ondernemen om tót eén vergelijk met Rusland te komen, al vorens het bevel tot productie, van de superbom 'te geven.. Hoe men hierover in Westelijke regerings kringen denkt, kan. misschien... uit hetvolgende, uit Londen komende bericht blijken:. Het Britse Ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren ver klaard, dat een rechtstreeks polsen door het Westen van Stalin, om tot een overeenkomst te geraken over de atoombom, op hét ogenblik geen hoop op succes biedt. In een brief aan de Britse Quakers, zegt het Foreign Office, dat een dergelijke stap waarschijnlijk meèr kwaad dan goed zou 'doen, „Hét zou aanmati gend zijn te veronderstellen; dat persoonlijk contact, zelfs op het hoogste niveau,-iets anders zou iiit. werken dan een overdreven, hoop op vrede, die in het verléden reeds zo vaak en zo .wreedtéleurgesteld werd." Dë-brief van het'ministerie was geschreven uit naam..van Altlee, in antwoord op een memorandum van de> „British ^Society, of 'Friends" (Quakers).; waarin, er bij Attlee'op werd- aangedrongen, ié trachteneen persoonlijk:" onderhoiid'van. staJiri. en Truraan en andere westelijke staatshoofden te bewerkstelligen. BRUSSEL. In de strijd in het Belgische Huis van Afgevaardigden om de terugkeer "van koning Leopold heeft de socialistische partij gis teren z(|n twee bèsie vechters geworpen; de oudpremiers Achilles vato Acker en Paul Henri Spaak. Dit feit cn de mededeling van de minister van Binnenlandse Zaken, dat de volksstemming niet mfcider dan 19 mil lioen frs., zou kosten, zorgden er voor, dat in het Huis, welks tribunes weer tjokvol waren, opnieuw een. geladen stemming heerste. Van Acker trok het eerst van leer. „De koning is een veroordeeld man," zo riep hij uit, „wat'ook de uitslag van de volksraadpleging zal -zijn.--Men'stémt niét'óver -eenko ning- De volksraadpleging schept een gevaarlijk precedent. Ik wens niet de terugkeer van een koning, die in de meest tragische uren van onze nationale geschiedenis, geheel alleen, op advies van hovelingen, stelling heeft genomen tegen het eenparig oordeel van zijn ministers en die een houding aannam, die België scheidde van de geallieer den. Ik wens geen koning, die, toen hij de keuze had tussen zijD ver plichtingen als hoofd van het leger en zijn verplichting als staatshoofd, de laatstgenoemde opofferde om zich aan de vijand te kunnen over leveren. Indien de koning de stem men van de hoogmoed en koppig heid deed zwijgen en zich terug trok voor zijn zoon, dan. zouden wij alles doen om de opdracht, van de jonge prins te vergemakkelijken. RANGOON, De activiteit van Westerling heeft president Sukarno genoodzaakt, zijn reis door de lan den van het Verre Oosten te be korten en naar Djakarta terug te koren, aldus is van gezaghebbende zijde- verklaard. Sukarno kwam gisteren, vergezeld'"van zijn vróuw, in Rangoon aan. waar hij de gast is van de Birmese-regering. Aan vankelijk zou hij hier twee dagen doorbrengen, maar' zjjn plan is reeds heden te vertrekken. Volgens de Indonesische verte genwoordiger in Rangoon heeft Su karno nog niet besloten, of hij per vliegtuig rechtstreeks naar Indo nesië zal terugkeren of dat hij Singapore nog zal aandoen. CALCUTTA De minister-pre sident van. India, Fandit Nehroe, heeft een uitnodiging om een be zoek te brengen aan Indonesië aan vaard. Dit bezoek zal in het mid den van dit jaar doorgang vinden; President Sukarno nodigde Nebroe hiertoe uit tijdens zijn verblijf in India, „Johan v. Oldenbarnevelt" op de thuisreis DEN HAAG. Op 2! Januari is uit Tandjong Priok het tröcpcn- schip „Johan van Oldenbarnevelt" met 2440 passagiers vertrokken. Aan boord bevinden zich een de tachement der Kon.. Marine, het le regiment Huzaren van Boreel, de 31e hulp verbandplaats afdeling, in dividuele militairen en 'zieken. DEN HAAG De regering maakt' bekend, dat tot haar leed wezen het volgende verlies in In donesië is gerapporteerd: K. L.: overleden 14 Januari 1950 in het niilitair hospitaal te Utrecht tengevolge'van een op 4 Augustus 1949 in Indonesië bekomen ver wonding: korporaal J. P. Keyzers, afkomstig uit Chaam (N.Br.) K.N.LL.: geen verliezen. Mocht de koning evenwel willen, volharden in zjjn poging, zich te handhaven, dan zou dit zeer nade lig zijn voor de monarchie envopr- homzeif." Niet mirider scherp was. Spaak. „Van het ogénblik af, dat een ko ning self-wil regerenzo verklaar de his, -„hebben wij niet alleen het recHt maar ook de plicht hem .te laten valisn. De strijd der socialis ten gaat ni*-2t tegen de monarchie, maar tegen de absolute vorst." Overigens .meende Spaak, dat de katholieken de verkiezingsoverwin ning naar hét hoofd is gestegen «n dat zij daardoor de volksraadple ging, die volgens de oud-premier na de beide wereldoorlogen de groot ste ramp in Belgie's geschiedenis zal blijken te zijn, doorgang willen dóen vinden. FRAAG_Van heden af moeten in Tsj echo Slowakije alle brieven, postkaarten en andere post, be stemd voor het buitenland, door de afzender zelf aan het postkantoor wórden afgegeven. Het adres en de naam van de' afzender moeten op de enveloppe vermeld worden en deze moet. zich bij het afleveren van zijn post legitimeren. Brieven voor het buitenland, welke op de gewone manier in de brievenbus worden gedeponeerd, zullen aan de afzender worden teruggestuurd. De huidige maatregel ként twee precedenten, achtereenvolgens in de eerste en tweede' wereldoorlog. Kardinaal Mindszenty zou weer te Boedapest zijn WENEN. Hoogst, betrouwbare kerkelijke woordvoerders in Wenen verklaren dat kardinaal Mindszenty, na verscheiden weken in een zie kenhuis in het Ta tra-gebergte in Oost-Slowakije te hebben doorge bracht, thans naar Boedapest is te ruggebracht. Kardinaal Mindszenty. w.as naar Slowakije vervoerd omdat zijn ge zondheid zeer wensen overliet. Volgens de woordvoerders lijdt hij aanschildklieraandoening. Omdat leeuwen neutraler zijn dan mensen ts de Scopitsdie- rentuin te Jeruzalem totneu trale zone 'verklaard. Maar om-, dat neutrale leeuwen ook eten, moeten üc Israëli's de ene'week er voor zorgen en de Transjor- daners de andere week. Memi: 2 ezel per wéék, Uitgever te Leipzig van hand boek Onze Letterkundigen" is gearresteerd, omdat jongste editie- 2 namen ontbeerde, ni. Stalin en Wilhelm1 Piecfe (pre-' sident Oost-Duits land), Had een inlegvelletje met Errata geen uitkomst kunnen'bieden? Mickey Rooheyp füviméneer zegt'in jongste interview: ,J9e vrouw zij er van doordrongen, dat de man tot het $terke: ge slacht behoort", en „Als de vrouw slim is, behandelt zij de man aLs behorend- tot het sterke, geslacht". Hij is'nóg. geen 30. Jyvaeskylae (Finland) houdt uitverkoop :en werkt niet meer, want de wereld vergaat toch binnenkort.Velen hebben niets meer dan hun' bed. en lig gen nu maar af te. wachten. - J

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1