I .AMElrooP Zadkine's beeld drukt uit wat leeft in Rotterdam Arbeider en werkgever moeten samenwerken Hartje-stad, tot 14 Mei 1940 Rotterdams instituut is onvoldoende gehuisvest Suiker-zoet maakwerk hoort thuis in een bazar Ondernemingsraden in de P.B.O. of niet? Nog enige verdachten in „Zetterspool" Mort I hörru f Afscheid van adjudant G. Noomen Krachtige pleidooien van voorstanders Drie Rotterdammers in Parijs gewond KANKERBESTRÏJDIN G DOOR BESTRALING De directeur, Dr Den Hoed, heeft grote plannen VOELT U 'N VERKOUDHEID OPKOMEN? „Kleine blokkade" van Berlijn werkt weer Petroleumprijzen vastgesteld [Woensdag 1 Februari 1950 3 Het omstreden Beeld voor een verwoeste stad' van Ossip Zad kine, dat van de aanvang van de tentoonstelling in het Museum Boy mans in het middelpunt van de belangstelling staat. (Van onze parlementaire redacteur) Het IUkt zo vanzelfsprekend: in iedere onderneming van enige om vang een vertegenwoordiging van de werknemers» die onder voorzitter schap van het hoofd der onderneming overleggen over alles, dat de bloei der onderneming en de goede verhoudingen in de onderneming kan bevorderen. Doch nu in de Tweede Kamer het wetsontwerp tot instelling van ondernemingsraden aan de orde is, treedt aan de dag, dat verschil lende werkgeversorganisaties daarvoorallesbehalve warm lopen. Zij wijzen wettelijke regeling af, omdat het instituut der ondernemingsraden uit het bedrijfsleven zelf moet voortkomen. In ieder geval hoort de regeling h.l. thuis in de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en niet in een afzonderlijke wet. Dat kcmj^ei de heer Y a n den Born (Arb) gisteren in de Twee de Kamer, omdat vooral veel libe rale werkgevers vergeten zjid wat na de bevrijding in het Zuiden mr dr A. A. v, Rhnn opmerkte: werk gevers en werknemers zijn geen natuurlijke vijanden meer. maar bondgenoten. Doch van een bond genootschap met de werknemers moeten deze ondernemers niets hebben. En daarom ziin zij voor standers van opneming dezer rege ling in de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie: als een bedrijfs tak voor de P.B.O. nog niet rijp is, willen zit ook de ondernemingsra den weren, hoewel de tijd voor hun instelling volkomen rijp is. In het verleden, aldus deze afge vaardigde, heeft men de arbeid los gezien van de persoon van de ar beider. Deze raakte daardoor ver vreemd van het doel der onderne ming en men is thans algemeen tot het inzicht gekomen, dat werkne mers zonder belangstelling niet be vorderlijk zijn voor de groei van het bedrijf. Alleen medezeggen schap van allen, die hun kracht in de onderneming geven, zei spr„, kan ons de hogere productiviteit brengen, welke ons door de be staande moeilijkheden moet heen helpen. Het "was duidelijk, dat deze afge vaardigde. die de tijd voor instel ling der ondernemingsraden rijp Wederom had de Rotterdamse Rechtbank negentien personen op geroepen, die z.ch wegens het over treden van de loterij wet hadden te verantwoorden. Zij werden ervan verdacht de zg. „Zetterspool" een pool, die betrekking heeft op de mislagen van de Engelse League te hebben georgani. eerd Van deze 13 verdachten waren er slechts vier verschenen, die in appèl gekomen waren tegen het vonnis van de kantonrechter. Be Officier van Justitie vroeg be vestiging van het vonnis van de kantonrechter. In eerste instantie waren deze 4 verdachten veroordeeld tot geld boeten. vanerend van 100.- tot 750.alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf Uitspraak 14 Fe bruari a.s. Tellen voetganger^ niet? Dagelijks passeer ik als voetgan ger het kruispunt van de Kruiskade bij de Coolsmgel en steeds is het mij een ergernis, dat de verkeersagent, als het verkeer, dat van de Kruis kade komt. moet stoppen, direct aan het verkeer, dat van de Schïe- kade komt, het sein geeft om door te rijden. Aan de voetgangers wordt daarbij niet gedacht. Die moeten maar zien hoe ze de Kruiskade oversteken. Zou het niet mogelijk zijn het verkeer van beide richtingen enkele seconden te laten wachten om de Voetgangers gelegenheid te geven over te steken? W. de KOL acht, eeeti risico wilds lopen door de ondernemingsraden te laten wachten op instelling van bedrijfs- raden. voorstander is van een af zonderlijke wet op de onderne mingsraden. evenals trouwens de heer Van Th: el (KVP). die in het instituut der ondernemingsra den in het bijzonder de samenwer king tussen ondernemers en arbei ders begroette. De heer Stapelkamp (AR) daarentegen, die reeds bij de be handeling van de P.B.O. een motie had ingediend om de wet op de on dernemingsraden op te nemen in de wet OP de P.B.O-, pleitte met klem van redenen voor aanneming van zijn motie. Hii vond daarbij steun bij de heer Beernink (CH) en de heer Korthals (WD), die weliswaar de onderae- migsraad geen verlengstuk vond van de P.B.O.. maar de regeling toch liever zag opgenomen in de wet op de P.B.O, Dinsdagmorgen werd In het Hoofdbureau Haagse Veer al- scheid genomen van de adju dant G Nooraen van de admini stratieve groep der recherche we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De heer Noomer heeft in de oorlog toen hü werkzaam was by de afdeling Gevangeniswezen, belangrijk ille gaal werk verricht en door zijn hulp talrijke personen van het le ven gered. Met eigen en valse pa pieren leidde hij de Duitsers om da tuin en zodoende konden de gevangenen onder het toeziend oog van de bezetter hun cellen verla ten. Een groot aantal belangstellen den o.m, oud-illegalen collega's en anderen'waren getuige van de ge lukwensen en cadeaux die de heer Mensert, hoofdinspecteur, de heer .Tos Njjenhof,- oud LKP-er mevr. Wijers van de illegale vrouwen groep en de heer A. J. den Boer van Elakkee, waar de heer Noo men veel goed werk verricht heeft, overbrachten. Ten slotte dankte de heer Noo men, die zijn 55 jaren nog lang niet zijn aan te zien, voor al deze blijken van belangstelling. Spr. gewaagde van de uitstekende sa menwerking met zijn meerderen en collega's. In 1917 was hij als agent begonnen Hij verrichtte zijn buitendienst hoofdzakelijk op de Linkermaasoever, waar hff van de bevolking veel sympathie onder vond. Architect 3, B. Bak cm a en ir. J. H. van den Broek schrijven ons: „Rotterdam wordt een stad, waarin grote gebouwen ieder een eigen sfeer kunnen schep pen in de totale ruimte, door dat behalve de voorgevel nu ook de zij- en soms de achter gevel zichtbaar blijven. Dit in tegenstelling met de oude stad, waarin elk gebouw meer onder geschikt was aan de straat- wanden, die meestal werden gevormd door de voorgevels alleen. Zo was bijvoorbeeld vóór de ver woesting de Zuidzijde van de Blaak één vlak, gevormd door ontelbare gevels en nu wordt dezelfde kant gevormd door zes zelfstandige ge bouwen. Zo zullen stations, over heidsgebouwen, musea, kerken, banken» warenhuizen, enkele wo ningblokken, industrie- en groot- handelsgebouwen een nieuwe schaal scheppen en daardoor een nieuwe stedebouwkundige ruimte, samen met de nieuwe hallen en pakhuizen langs de havens. Deze nieuwe stedebouwkundige ruimte zal gekenmerkt worden door de onderlinge doordringing van ruimte en gebouwen. Indien deze gebouwen worden ontworpen met begrip en gevoel voor nieuwe mo gelijkheden van onze lijd en toe komst, dan zal de stad Rotterdam ook gekenmerkt worden door een doordringing van architectonische en stedebouwkundige ruimte. Nu is dit slechts hier en daar het ge val, want de meeste grote gebou wen, die kort geleden klaar kwa men, demonstreren met hun geslo ten en vestingachtig karakter een houding van zelfgenoegzaamheid, afweer en wantrouwen ten opzichte van onze gemeenschap, die meer past in een feudale staatjesmaat schappij, dan in de onze, die zich inspant voor de samenwerking tus sen werelddelen. Dynamische werking Dit klemt temeer, nu blijkt, dat onze gemeenschap steeds meer behoefte blijkt te hebben aan stimulerende uitingen in organisatie en kunst .om de helderheid en de kracht te ont wikkelen,,die nodig zullen zijn, om de grote taken te volbren gen waarvoor wij staan. Ondanks het tekort aan archi tectonische verbeeldingskracht zal Rotterdam nog ,,van de toekomst" kunnen worden door zjjn nieuwe schaal en "nieuwe werking van massa en ruimte. Het is in dit ver band van veel belang, dat het plan zal kunnen slagen, in de nieuwe stad het teken te plaatsen, ontwor pen door de beeldhouwer Zadkine. Deze behoort namelijk tot de kunstenaars» die zoeken om ook in de beeldhouwkunst uit- drukking: te geven aan een nieuw gevoel door ruimte en massa. Zijn beelden worden vaak aJs het ware doorstroomd met ruimte. Dat deze ruimte - doordringing bij het beeld van de verwoeste stad spreekt ais een menselijke figuur, waaruit het hart werd gerukt, maakt het tevens tot een herinnering: aan het demonische, waarin de Rotterdammers werden betrok ken, toen hun binnenstad werd verwoest. Deze plastiek is verbeelding van een heftig gebeuren door middel van een dynamische werking van massa en ruimte. Laat het zo spoe dig mogelijk een plaats krijgen, op dat het ook de architectuur van het nieuwe Rotterdam nog tijdig kan beïnvloeden". Kunst, die leeft Architect 3. 3. P. Oud fornfuleer- de zijn mening aldus: „Ik houd van een harmonischer en fraaier kunst dan die van Zad kine. Maar ik stel kunst, die leeft, maar met verfijnd is, boven har monie. die bewogenheid mist. Wat m ons land in de laatste jaren verschenen is op het gebied van de monumentale beeldhouw kunst, is voor het grootste deel een zo suiker-zoet maakwerk, dat het beter in de bazar dan in het pu bliek getoond kon worden. Onze beste beeldhouwers hebben volop werk. Zy zullen met spoedig ter beschikking zijn. Mocht het beeld van Zad kine aangeboden, maar met aanvaard worden, dan is het risico groot, dat er weer zo'n product van wee gedoe m klei en steen voor in de plaats komt. Alles wijst erop, dat het nieuwe Rotterdam niet een stad zal worden van indrukwekkende ruimte-beel ding of zuiver afgestemde architec tuur veeleer beoogt men een di recte afspiegeling in steen van het leven en werken van de stad. Het zal dan in orde zijn als daar dan de rauwe, maar ontroerende kreet ge hoord wordt van Zadkine. En men zal blij kunnen zijn een kunstwerk te bezitten, dat door expressie en kracht vergoedt, wat het aan schoonheid ontbeert. Bonkig beeld „Naar mijn mening", aldus de heer B. P. Wiriebeek Le Malr, „kunnen wy nooit een beter monu ment voor Rotterdam krijgen dan het beeld van Zadkine. ïmmers, dit kunstwerk drukt op merkwaardige wijze uit hetgeen leeft in onze stad. In beide dezelfde spanning, krachtige dynamiek, an beide de zelfde brandende intensiteit. Verder wekt dit bonkige beeld associaties aan het bunkeren van kolen, aan bonken erts. Zelfs ge- luidsassociaties aan het stampen en dreunen van motoren en stoomha mers. Met een vriendelijk glad afge werkt beeld, hetwelk een zekere behaaglijkheid ademt, zouden wij niet gediend zijn. Deze behaaglijk heid zou ons steeds irriteren, daar deze niet overeenkomt met de wan hopige moed en onverzettelijkheid, waarmee Rotterdam vecht voor zijn nieuw bestaan". fs Demonie en schoonheid Het oordeel van ir Tillema Wij ontlenen aan het artikel van ir. J. A, C. TïZlema het volgen de: „Ik neem aan, en geef mijn mening gaarne voor beter, dat Zadkine wilde uitdrukken de verschrikking der verwoesting, het leed, de ondraaglijke pyn en de wil, de wanhopige wil ,toch nog het leven te behouden en zich te herstellen. Ik vind dan de stoffelijke analogie tussen de verwoeste stadskern en een gru welijk verminkte mens ronduit banaal en stuitend. Ik vraag my af of Zadkine's slachtoffer niet al te duidelijk een inslag heeft, die te macaber is om tot het domein van de schoonheid te behoren.,.. Wat hier is afgebeeld, is de hysteri sche razernij van een onmachti ge, overweldigde bruut en alle Vervormingen van het menselijk lichaam, door Zadkine met on gemeen begrip voor de situatie gehanteerd, werken mee om hieraan de heftigst mogelijke expressie te geven. Moet deze be zetene, zes meter hoog, voor al tijd als een demonische gesel het nieuwe hart van mijn stad slaan met verlamming? De psycho-pathologische ele menten m de kunst gaan een steeds belangrijker plaats inne men; litteratuur en beeldende kunst gaan steeds meer de ver schrikking van een apocalypti sche waanzin vertonen, Maar een boek kan, door wie er een af schuw van heeft, nog terzijde worden gelegd; een schilderij kan men omkeren of het de rug toe draaien. Een beeld echter van grote dimensies en opgesteld op een openbaar plein, kan niemand meer negeren. En de In geeste lijke zin ongewapende massa, nu by voortduring reeds bedreigd door een extremistische dema gogie in politieke zin, zou met de oprichting van deze sculptuur ook nog regelmatig de impressie ener sinistere ontbinding van de Mens moeten ondergaan. Wanneer de „man in the street", onder het uitgesproken motief van verdraaide ledematen, maar inwendig geleid door een onfeil baar Instinct van zelfbehoud, zich hiertegen verzet, beeft hij de juiste v^eg gekozen. Zal Rotterdam voor deze de monie gespaard blijven?" DEN HAAG De minister van economische zaken heeft een be schikking afgekondigd waarin met ingang van 1 Februari de prijzen ten aanzien van het verrichten van verhuizingen worden vrijge laten. Advertentie fl M Maak dadelijk een einde aan die voort durende hoestbuien, die U nodeloos uit putten en Uw gehele gestel ondermijnen. Geef Uw verzwakte "i-" fn&traME luchtpijpen hun zo no dige veerkrachtterog. Neem vandaag nog akker s ABDIJSIROOP, het geneesmiddel bij uitstek, dat zeer spoedig Uw hardnekkige hoest zat stil ten en Uw ademhalingsorganen grondig zal zuiveren van slijm en ziektekiemen. ^^.iiipfiimDïinrjiiiiiiriiimiiüiiiiinii'iis'iiiDiniiiininiimiiiiiii1 RiPiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiJiBiiiiiiuiiiiiirauriiiniii'icJUiiiHiDiJMiuiifiiiMnmiïinmiii! Drie Rotterdammers werden ern stig gewond bij een auto-ongeluk dat zich in Parijs voordeed. De po litie stelt een onderzoek in, doch kon geen mededelingen doen over de aard van het ongeluk. De slacht offers, L- Aart, 32 jaar, die de auto bestuurde, Jan de Geus. 48 jaar en Johan van Vliet 39 Jaar, zijn in het Marmountan ziekenhuis opgenomen, .waar dokters hun toestand als „ern stig" omschreven. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM. Behalve Amsterdam heeft ook Rotterdam een grote imiphting, waar de kanker wordt bestreden: het Radio-therapeutisch Instituut, dat huisvesting heeft gevonden naast het ziekenhuis „Eudokia" aan de Bergweg. De naam zegt reeds, dat deze inrichting zich bezig houdt met genezing door bestraling. Het is dus niet een volledig kankerinstituut zoals dat in Amsterdam, want noch de chirurgie noch het weten schappelijk onderzoek worden hier beoefend. Het ligt echter wei in de bedoeling aan deze inrichting t.z.t. een research-afdeling op radio-therapeutisch gebied te verbinden. AJs bestratings- i>:> Instituut heeft de Rotterdamse in stelling een erote naam en zn dankt die voornamelijk aan de kundige directeur dr D. den Hoed. die voor hij naar Rot terdam kwam eerst verscheidene jaren als eerste radioloog aan het Antonie v. Leeu wenhoekhuis te Amsterdam had gewerkt. Sinds de komst van dr Den Hoed is het aantal jaarlijks bestraal de gezwellen ge stegen van 322 in 1940 tot 2400 in 1948. Het aantal behandelde pa tiënten is in Rot terdam zelfs gro ter dan üj Am sterdam. voor '47 b.v. 2081 nieuwe pa tiénten in Rot terdam tegen 1429 m Amsterdam. Men moet daarbij echter in het oog houden, dat Amsterdam Jn hoofd zaak kankergezwellen behandelt, terwijl ln Rotterdam in 1948 van de 2400 behandelde gezwellen er slechts 1030 van kwaadaardig ka rakter waren (kanker, sarcoom. bloedziekten). Het Rotterdamse in stituut Is dus wel zeer belangrijk voor de bestrijding der kanker, doch het merendeel der patiënten Lijdt niet aan deze ziekte. Het Radio-therapeutisch Insti tuut te Rotterdam is in iéder geval als bestratings-inrichting voor kan ker van een dergelijke grootte als het Antonie van Leeuwenhoekbuis. Hoewel men er geen toestel heeft van het kaliber als de Amsterdam se .jniUionnair" beschikt men toch over een aantal zeer moderne be straling sapnaraten. De instelEng bezit een halve gram radium. Ook te Rotterdam kunnen kan kerlijders ter veroleging worden opgenomen en wel in de eerste plaats in het naastgelegen Eudo- kla-zfekenhuis. Men heeft daar echter slechts de beschikking over veertig bedden. Gemiddeld een tiental van de in het instituut be straalde patiënten is in andere Rot terdamse ziekenhuizen onderge bracht Patiënten, die voor of na de bestraling geopereerd moeten worden, worden aan een zieken huis overgedragen en vallen tijdens de chirurgische behandeling niet onder het toezicht van het Insti tuut. Dr Den Hoed. die zo vriendelijk was ons zijn inrichting te tonen, is een energieke man, die het bij het grote werk, dat hij te Rotterdam verrichtte, niet wil laten maar nog vol plannen zit. Aan het instituut zijn zeven artsen verbonden, van wie drie erkende radiologen-spe cialisten en drie radiologen-assis tenten. Verder is er nog een inter nist Tot die drie erkende radiolo gen behoren dr Den Hoed zelf en ziin echtgenote. Verder is er o.m. nog een wiskundige in dienst om de radiologen te assisteren bii de berekeningen, welke bij de stralen- therapie van zo erote betekenis rijn. Sluitende exploitatie Het Radio-therapeutisch Instituut werkt zonder tekorten, de inkom sten van het bedrijf dekken de uit gaven. Deze voordeliger bedrijfs- Advertentie (IM.) Verkoudheid is lastig en vervelend voor Uzelf en voor Uw omgeving. Als U denkt dat U verkouden zult worden, neemt dan direct Toga! om die verkoudheid in de kiem te smo ren. Verkoudheid kan tot alles lei den. b.v. bronchitis. Togal is een probaat middel tegen gevatte kou. Togal is onschadelijk voor hart. nie ren en maag. Bij apothekers en drogisten 0.83, 2.08, f 7.94. Hat Radio-therapeutisch. Instituut: te Rotterdam, een der twee be stra hnpsmrichtingren tegen kan ker van ons land: 'n doolhof van kamertjes, trapjes en gangetjes uitkomsten in vergelijking met het Antonie van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam worden verklaard door de veel eenvoudiger opzet van Rot terdam. dat alleen radio-therapeu tische hulp verleent en geen zie- kenhulsexploitatie voert, terwijl men er ook geen laboratorium-af deling voor het wetenschappeluk onderzoek heeft, dat alleen maar geld kost en financieel niets op brengt. Het Radio-therapeutisch Insti tuut te Rotterdam is echter zeer onvoldoende gehuisvest. Het is er een doolhof van gangen, trapjes en. kamertjes. Niet alleen voor de be straling in het instituut is drftigend meer ruimte nodig maar ook de ter beschikking staande zieken huisruimte voor opname van pa- tienten is ontoereikend. Doch daar voor en voor de vele andere zaken, die ook hier nog hard nodig zim, is het geld niet aanwezig. De bazinnen van de pude binnenstad zo durven wij ze tegenwoordig wel noemen, de dames die ons met haar stem, haar blik en haar forse woordkeus dwongen haar zeebanket te kopen. Zij heersten gegroepeerd bij het oude weeshuis op de hoek van Goudsesingel en Goudse Wagenstraat. Die Goudse singel was lang en breed,"van de hoge mo len De Noord (met 2'n 28 gaten), tot en met het Bos je, maar de visdames be heersten hem, net zoals zij het west-einde van de Blaak beheersten.. „Sau, harde", zeien ze fa onbeschaamd midden, in je zuinige gezicht, als je haar visbank al te secuur bestu deerde. „Hè-je ooit zukke bloedrooie kieuwe gehad? Hangbuik!, kaupe of daur- laupe! Kaupe of de groete an je waif die liever rotte vissies uitte winkel mette m armere stoep vreet! Nau, wat sel het wéze?, toffe jonges of misselijk stuk graterighaid?Niks? Nou gaonJdan deur, dajak- ker. Asje main vent wazze, dan lichtte ik je 'n paut uit je laif en 'k sloeg je mit het bloeiende end op je harses? Wie vollegt". Maar opt koninginnedag: geen mooie, bonter ver sieringen dan in de sloppen en stegen tussen Goudse singel, Kipstraat, Lom bardstraat, e.d. En als de Koningin zelve kwam en bij de Nieuwe Markt even stilhield in de schaduw van de Hageltoren, dan trad Ouë Na, tante Bet, klis met de Spuuglok naar voren, maakte een révéren ce en overhandigde „de klomme van de buurt" met een „redevoering": Lieve Majesteit, wij. de visvrou- we van Rotterdam, wij benne blij dat het Uwee behaogt een bos mooie blDmme van ons te wille aanvaarde!" Je kon een speld horen vallen op de Nieuwe Markt. En. als Majesteit antwoordde, dat zij erg blij was met de bloemen en dat zij een zwak had voor dit karakteristieke deel van Rotterdam met zijn noeste bevolking, dan sprak Oué Na, tsnte Bet, of Mie met de Spuuglok, ernstig als zat ze in een kerk een frank weder woord* „Jao mevrouw de Koningin, wij weten hier wat werke is!" Geen oog bleef droog op de tjokvolle Nieuwe Markt, waar niemand zo'n dag naar vis rook, doch waar iedereen glom van groene zeep en geurde naar iets lekkers uit een flessJe van de barhier op 't Achterklooster. Ah!, die schone boezels met ruitevrouwen! En die krullen, glan zend van pommade] En die stemmen die over de breedte van de Mms konden ahoyen!..% Staking in Amerikaanse mijnen breidt zich uit PITTSBURG. Heiion hebben opnieuw 10.000 Amerikaanse mijn werkers het werk neergelegd en zich b(j de andere mijnwerkers ge voegd, die onder de leuze „geen contract, geen werk" reeds sinds 3 Januari staken. Aan deze wilde sta king, die door Lewis, de leider der mijnwerkers, is afgekeurd, nemen thans meer dan 100.000 mijnwerkers deel. President Truman heeft de sta kers verzocht hem 70 dagen tijd te geven om de oorzaak van hun on tevredenheid te onderzoeken en in tussen hit werk té hervatten. Zijn commissie van onderzoek, bestaande uit drie personen, zal buiten de Taft-Hartleywet om wer ken. De vakverenigingen zün sterk gekant tegen deze wet, op grono waarvan de president met behuln van een gerechtelijk beve] de mijn werkers nog 80 dagen na het sta kingsparool aan het werk xan hou den.' 1 WASHINGTON. De Unie van Amerikaanse Bell Telephone Com pany Leden heeft gedreigd Don derdag a.s. 100.000 van haar leden in staking te laten gaan, indien haar eisen om meer loon en korter werk uren voöt haar leden niet door de directie' van de maatschappij wor den ingewilligd, v BERLIJN. De „kleine blokkade" van Berlijn is na Maandag bijna niet van kracht geweest te zijn, gisteren weer gaan werken ais een langzame trechter. Slechts vijf vrachtwagens werden per uur door de Russische wachtposten te Helmstedt aan de grote autoweg naar Berlijn doorge laten. 's Ochtends om 9 uur stonden ongeveer 50 vrachtauto's te wach ten om hun rets naar Berlijn voort te zetten. Aanvankelijk gold de overdreven nauwkeurige controle ook voor het verkeer, dat uit Ber lijn kwam. Deze werd echter later opgeheven. Ook met het spoorwegverkeer is weer iets „loos". Volgens Max Keil- ner, vice-voorzitter van do onder Russische controle staande spoor weg te Berlijn, zou het gehele ver keer op de stadslynen en op de routes der interzonale exprestreinen beïnvloed worden door sabotage daden. „Een herhaling van derge lijke incidenten (er zouden stukken kabel gestolen zijn) zou de bevoor rading van de gehele Berlynse be volking m gevaar kunnen brengen", aldus Kellner. Hij voegde er aan toe, dat met de reparatie reeds een begin is gemaakt, doch dat deze we] enige tijd zal vergen. Kellner stelde de politie der Westelijke sectoren verantwoordelijk voor het Incident. „De (onder Sowjet-con- trole staande) spoorwegpolitie kan onmogelijk elke kabel in de Wes telijke sectoren bewaken", aldus Kellner. DEN HAAG De Staatscourant van heden bevat een pryzenbe- schikking voor lichtpetroleum, in gaande 1 Februari De prijs waar voor lichtpetroleum, afgehaald bij winkeliers of thuis bezorgd door venters, ten hoogste mag worden te koop aangeboden. De door de regering vastgestelde maximumprijs voor petroleum be draagt: - 1, In de gemeenten Amsterdam en Rotterdam (met uitzondering van Hoek van Holland) f 0.35 per 2 liter. 2, In de overige delen van de provincie Noord-Holland en Zuid- Halland (met inbegrip van Hoek van Holland en met uitzondering van de eilanden Goeree en Over- flakkee, Marken en Texeli en in de provincie Utrecht f 0.18 per liter. 3, In de overige provincies en op de sub 2 genoemde eilanden f 0.37 per 2 liter. Bij levering van een oneven aantal liters mag het totaal bedag naar boven op een cent wor den afgerond.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3