Waterstofbom levert zelfde soort energie als de zon Xerxesteam doet van zich spreken WITTEBROODSWEKEN „Noodlottige daad" zegt News Chronicle Staatssecretaris of een minister als secondant Mr D. U. Stikker Opnieuw rumoer om graanverschepingen Wie na tafel prompt brandend maag zuur naar de keei stijgt en de geringste hap eten „verkeerd valt" Plan internationale schaatswedstri j den ,U.S. V verplettert zijn concurrent Effect Woensdag 1 Februari 1950 '5 DUIZENDMAAL ERGER DAN NAGASAKI WASHINGTON. Dc waterstofbom, die volsens het zojuist door president Tmman Eenomen besluit, thans bi de .Verenigde Staten zal worden geproduceerd, stelt alles wat dusver in de geschiedenis aan ver- nietlglngsmiddelen is geproduceerd volkomen in de schaduw De uit werking er van zal duizend maal zo groot zijn als die van de plutonium, bom. die tegen het einde van de tweede wereldoorlog op de Japanse stad Nagasaki werd geworpen. En de verwoesting, die daardoor werd aangericht was al behoorlijk groot. Want er werden meteen niet minder dan 12.000 mensen door gedood, terwijl er 40.000 weiden gewond van ■wie er velen naderhand nog stierven. van experiment tot ontploffing ge brachte atoombom heeft men van te voren kunnen berekenen en die be rekeningen bleken in de practijk vrij aardig te kloppen. Het gebruik van plutonium- en waterstofbommen is mogelijk gewor den, door hetgeen men tegenwoordig weet omtrent de bouw van de ma terie. Alle voorheen gebruikte ex plosiemiddelen berusten, in laatste instantie op een chemische reactie, waardoor een grote hoeveelheid energie wordt vrijgemaakt. Deze energie hoe groot ook is ech ter kinderspel, vergeleken by de zg. „atoom-energie", die vrijkomt, wan neer men veranderingen gaat aan brengen in de bouw van de atomen. Atomen zijn uiterst kleine stofdeel tjes, die en daar komt de naam vandaan men oorspronkelijk voor ondeelbaar hield, maar waarvan men later ontdekte, dat zij weer uit nog kleinere deeltjes waren opgebouwd, over en...v er gaat stof verloren, doordat zij wordt omgezet in energie Onder bepaalde omstandigheden kunnen de uit een gespleten atoom kern overgeschoten deeltjes op hun beurt een ander in de buurt zich be- vmdend_ atoom tot splitsing bren gen. Indien dit gebeurt en dit proces zich voort zet spreekt men van een „kettingreactie". Bij een atoombom nu heeft men kunstmatig de omstan- Het vrijmaken van de atoomener gie berust hierop, dat men de z.g atoom kern, die ook weer uit deel tjes is opgebouwd, splijt. Bij deze atoomsplitsing (een woord, dat dus eigenlijk niet helemaal exact weer geeft wat er gebeurt! valt de een of andere atoomkern in brokken uiteen. Elk van die brokken bestaat in een bepaalde verhouding uit deel tjes. Er schieten bovendien deeltjes In ieder geval verwoestte de bom, die op Nagasaki viel alles wat zich binnen een gebied van twee vierkan te mijl bevond. Een ontploffende wa terstofbom echter zal alles binnen een gebied van 50 k 100 vierkante mijl vernietigen. Aldus fs meege deeld door de geleerden, die zich met de technische problemen er van ern stig hebben bezig gehouden. Er Is geen reden aan hun mededelingen te twijfelen. Weliswaar zijn tot dusver niet de waterstofbom geen proeven geno men, zoals destijds met de pluto niumbom in de woestijn van Nieuw Mexico, maar ook de vernietigende Uitwerking van de eerste, bij wijze LONDEN. De Britse (Liberale) „News Chronicle" schrijft: „Het be sluit. om de waterstofbom te doen vervaardigen, is een van de nood- lottigste daden in de gehele geschie- ■\enis der mensheid. President Tru man kon echter moeilijk een andere beslissing nemen. Wij staan thans op een kruispunt: of de weg naar de vernietiging, of die naar de redding ligt thans voor ons open, Eindelijk is er geen middenweg meer. Van nu af aan is, tenzij er alsnog een interna tionale controle op de atoom-energie tot stand komt, elk ons nog toebe deeld levens-ogenblik slechts „ge leend". De (Conservatieve) „Yorkshire Post" is van mening, dat, nu presi dent Truman zijn besluit heeft geno men, „slechts de communisten en hun medeliggers kunnen zeggen, dat hy hier niet goed in heeft 'gehandeld." r (Vervolg van de Voorpagina) Binnenlands gezien brengt Ne derland stellig een offer, want in het politiek zorgvuldig in elkaar gepaste kabinet, is Stikker zonder twijfel een partij-politieke aas. Zou men die aas uit het spel ha len, dan valt er moeilijk nog te spelen. Welnu, zover hoeft het niet te komen, want uitdrukkelijk is verzekerd, dat rar, Stikker ook als minister van buitenlandse zaken aanblijft En wat meer is, dat hij als T'orioriig jtTijft werjkenr Alleen, hij zal nog. meer buiten 's lands grenzen ziin dan nu reeds het ge val was. De kwestie van de assis tentie klemt nu dus nog meer dan tevoren, 'teen reeds het tijdelijk heengaan van Hirschfeld die in Juli overigens weer wordt terug verwacht tot onderbezetting in de leiding van buitenlandse zaken had geleid. Nieuwe Minister? Het lijdt geen twijfel, dat men zal pogen daarin zeer spoedig te voorzien. Welke kant men zal uit- gaan is echter nog moeilijk te zeg gen. In eerste aanleg Is gesnroken over een staatssecretaris. Op het ogenblik wordt echter zelfs gedacht aan de mogelijkheid om een minis ter zonder portefeuille te benoemen terwijl het optreden van meer dan één staatssecretaris aan het minis terie ook nfet buiten de sfeer van de mogelijkheden ligt. Een en ander wordt echter ge compliceerder door de politieke verwikkelingen, welke er mee sa men gaan. Het is immers moeilijk om uit het oog te verliezen, welke richting Stikker in de regering ver tegenwoordigt, Doch men aarzelt onmiddellijk, wanneer men de rij langs kijkt van de candidaten die van liberale zijde naar voren zou den kunnen worden geschoven. In dien men althans op de actieve po litici van de V.V.D. let. In de sfeer van de geestverwanten ligt dat misschien wat gemakkelijker. Wij hebben echter de indruk, dat men vooral aan socialistische zijde de liberale ministerabelen met een nogal critisch oog beziet. Ten aan zien van Stikker, die zich als voor zitter van de Stichting van de Ar- beid als een man met een zser ruim oog voor de eisen van sociale recht vaardigheid had doen kennen, lag dat anders, en zeker- gemakkelijker. De functie bij de Q.EJS.S. is ove- Mr. Dirk Ulpko Stikker, de Nederlandse minister van buiten landse zaken, die thans is benoemd tot hoofd van de OEEC, de Organi satie voor Europese Economische Samenwerking, werd in 1897 te Winschoten geboren. Na een suc cesvolle loopbaan als zakenman hij bewoog zich aanvankehik op het terrein van het bankwezen en werd in 1935 directeur van de N.V. Mij. Heïnekens Bierbrouwerij te Amsterdam is hii sedert de oor log op de voorgrond getreden in ons openbare leven, In 1945 werd hii een der twee voorzitters van de mede door hem opgerichte Stich ting van de Arbeid In 1946 gaf hij, mede de stoot tot de oprichting van de Partij van de Vriiheid en sinds de verkiezingen van 1946 is hii lid geweest van de Tweede Kamer. Een „politiek gesprek" dat hii in de loop van 1947 voerde met de heer Oud leidde tot het ontstaan van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, waarin de Partij van de Vriiheid opging. Sedert de ver kiezingen van 1948 en het daarna gevormde ministerie Drees—Van Schaïk, beheert hif de portefeuille van buitenlandse zaken. In die functie heeft hii zich meer dan •ens een zeer bekwaam onderhan delaar betoond Deze gaven heeft hij onder meer kunnen benutten als Nederlands gedelegeerde ter Ronde Tafel Conferentie met De West, rigens voorlopig slechts tijdelijk, want begin April worden opnieuw de leden van het Executieve Comité, de voorzitter daarvan en de voorzitter van de Raad gekozen. Of dan de functie, waarin, de heer Stikker ge kozen is, gehandhaafd zal worden, is niet te zeggen, BRUSSEL .Kortgeleden heeft volksvertegenwoordiger Koninckx de aandacht van de officiële in stanties gevestigd op een geval van commerciële wedijver tussen Rot terdam en Antwerpen, Volgens de heer Koninckx zou er namelijk sprake zijn van oneerlijke concur rentie van de zijde van Rotterdam, waardoor Amerikaanse graansche pen hun koers zouden hebben ge wijzigd en Rotterdam i.p.v. Ant werpen aangedaan zouden hebben. Naar „De Nieuwe Gids" schrijft, zouden de aangehaalde feiten in derdaad met de waarheid stroken. Enkele maanden geleden was OP voorstel van de Duitse autoriteiten en in overeenstemming met de Amerikaanse autoriteiten overeen gekomen, dat de Amerikaanse graanschepen, die in het kader van de Marshallhulp graan naar Duits land zonden, in gelijke mate over beide Beneluxhavens zouden wor den verdeeld. De Nederlanders hebben echter na eenzijdig over leg en zonder verwittiging van hun Belgische partner, hierin wijziging gebracht. Zo hebben zy, aldus „De Nieuwe Gids", van de Amerikanen gedaan gekregen, dat thans vier schepen Rotterdam en slechts twee Ant werpen aandoen, in plaats van zoals vroeger het geval was, drie schepen voor iedere haven. Hat blad besluit met de opmerking, dat deze gang van zaken de Benelux- idee geenszins ten goede komen. zal Prijzen voor Toneelver- eniging „Ondersteuning" De politie-toneelverenigïng „On dersteuning" heeft deelgenomen aan een internationaal concours dat m de afgelopen maanden in Den Haag is gehouden. Zaterdag j.l, vond de laat ste voorstelling plaats en zijn de prij zen bekend gemaakt. Amsterdam was nummer een m de afd. spel» mi miek enz., Rotterdam no. 2. Rotter dam kreeg de eerste prijs voor de keuze van het stuk „Een schoonmoe der uit duizend". Bovendien kregen dfie leden van „Ondersteuning" persoonlijke prij zen: mevr. Schouten le prus. hoofd rol dames; mej, A. van Gennep le prijs bijrol dames; de heer G. de Leeuw le prijs bijrol heren. Tentoonstelling .Aardolie' verlengd 'De tentoonstelling „Aardolie" in het Natuurhistoriscn Museum aan de Mathenesserlaan. die eind Janu ari zou sluiten is verlengd tot «u April. De grote belangstelling noopt daartoe. Zij komt vooral in onderwijskringen aan de dag. Er hebben zich tienduizend leerlingen van Rotterdamse scholen aange meld om de tentoonstelling tc mo gen zien. benoemingen Bij beschikking van de minister voor Onderwijs, Kunsten en We tenschappen is de centrale ereraad voor de kunst aangevuld met een aantal leden en zijn o.m. als zo danig benoemd mr. H. Wiliemse en mej I. M, van Dugteren, beiden te Rotterdam, Tot ingenieur bij de gemeen telijke drinkwaterleiding is be noemd ir. C. Lugthart. die werk zaam was bii de Rijksverkeersin spectie te Groningen. dighederf zo geschapen, dat een „ket tingreactie" plaats vindt. Het gevolg daarvan is dat er in toenemende ma te energie vrij komt. In de natuur gebeurt precies het zelfde. De bron voor de zonne-ener- gie is gelegen in het feit, dat binnen m de zon onophoudelijk waterstof atomen worden gesplitst. Zij worden veranderd in atomen van andere sa menstelling: hellumatomen en er komt een ontzaglijke hitte bij vrij. Ditzelfde proces nu speelt zich in het klein af in de waterstofbom. Om dit proces te doen plaats vin den moet men bepaalde omstandig heden teweeg brengen. De reactie kén namelijk op verschillende wijzen verlopen. Deze omstandigheden be staan o.a. in een ontzagwekkende hitte, die men tot stand wil brengen door de reeds te Nagasaki gebruikte atoombom als „aansteker" van de waterstofbom aan te wenden. Tot dat onder- of nevengeschikte, doel dient dan het thans bestaande ver- nietigingsinstrument omdat er een nog heviger voor in de plaats is ge komen: de grote waterstof bom, die met een hitte als van de zon, de door mensen bewoonde oppervlakte ver schroeit. De atoomtheorie is gemeengoed van alle natuurkundigen, maar de productie er van is met grote geheimen omringd. In de Ameri kaanse atoomstad Oakridgs staan geheimzinnige instrumenten op gesteld en zijn speciale maatre gelen getroffen ter bescherming van de arbeiders. Nu men de wa terstofbom gaat produceren zal er een tweede atoomstad moeten toorden gebouwd. De kosten daar van bedragen ongeveer de helft van het hele Marshall-plan. Vanmorgen sprak ik een vriend, die gisteren nog een tocht op de schaats heeft gemaakt. Ik heb hem altijd voor een weldenkend en redelijk mens gehouden, maar nu heb ik hem toch vreemd aan ge keken. Terwijl wij alle moeite deden om ons op straat staande te houden, terwijl de auto's over de straat glibberden en later het ocoiwater onze stad in een mod derpoel veranderde, terwijl de molen- en merentochten werden afgelast ging hij met levensgevaar met autobus naar Alblassar- dam om daar de schaatsen onder te binden voor een tocht van hon derd kilometer. Eigenlijk zou vandaag de wed- strijdtocht in de Alblasserwaard worden gehouden over zestig kilo meter, maar hij wilde vast een beetje oefenen Nu, ik kan u ver tellen die honderd kilometer heeft hij niet gehaald, 't "Was ook niet mogelijk, zelfs de beste rijder zou er met dit ijs geen kans voor ge zien hebben. Hij reed er wel een goede veertig en kwam toen dood moe terug in Alblasserdam om daar te horen dat er geen bus meer was naar Rotterdam. Een wandeling naar Hr I.-ambacht, een bustocht naar Dordrecht en een treinreis nam* Rotterdam waren het besluit van deze genoeglijke oefenrit,' zoals hij het vanmorgen weer durfde noemen. Met de toeh- tezi'is'het-dus"wel -afgelopen-of we -vcjaden ;.er-^tfen* '.watertocht!: "van inoefen makeri. f' Jammer van de elfstedentocht. Met valse sleutels... Naar vermoed wordt heeft men zich Zondagavond met valse sleutels toegang verschaft tot een pand in de Boreelstraat, waar bij de 36-jarige vertegenwoordiger A. V. een elcc- trische klok, een gouden damesnng en 120.werden gestolen. In de De Graeffstr. bij de 63-j arige wed. J. van N.K, wordt een gouden da mesnng ter waarde van 100.— ver mist. Advertentie (LM.) kan van de ene dag op de andere van dat nare verschijnsel verlost worden, Simpelweg altijd een paar Rennles bij de hand houden Daarmee wordt bin nen een paar minuten de hevigste aan val van zuurbranden op de maag ge blust. Daar is geen langdurige kuur voor nodig met in onzekerheid afwach ten wat het resultaat zal zijn. v ant Hen- nies geven die heerlijke verlichting hitmen enkele minuten, van geval tot geval. Voor wie moeilijk medicijnen slikken: Rennles zijn nog lekker ookl Gewoon laten smelten op de tong. Geen glazen water, geen nare nasmaak: alléén die zuurbrandende pijn gaat weg, zé maar. 'n Uniek middel, die Rennies, die eigenlijk ieder mens bij de hand moet houden, altijd en overal. vind ik, want ik hou wel van the kraehtprestaties. Van de Rotterdamse Bedrijfs- klaverjas-boud kreeg ik het ver zoek u het volgende mee te delen: eind Februari begmt weer een rueuwe competitie van deze bond en bedrijf sklaverjasveremgingen, die nog niet zyn aangesloten maar wel willen deelnemen aan de competitie, kunnen zich hier voor schriftelijk- opgeven bij de bocdssecretaris, de heer G. W. Feijen, Korenaarstraat 3a. De E. W. V heeft Zondag al weeer wandeltochten georgani seerd in de z.g „voorjaarsserie". Het leek nog niet erg veel op voor jaar en er waren heel veel tippe laars die de schaatsen verkozen beven een wandeling. Nu is er echter een inhaalmars voor deze wegblijvers georganiseerd, welke Zaterdag en Zondag plaats heeft. Besprekingen belangrijk voor de toekomst DEN HAAG In 't clubgebouw van de Haagse IJsclub is Dinsdag, onder leiding van mr. Vliegen door verscheidene üssportverenlgingen uit het, land een vergadering ge- houdenvr»dle b uiteneewóoiu belan g rijk ëne, interessant zovrZijn Se- weest, wanneer niet op het ogen blik de dooi reeds was ingevallen. Zoals wij Maandag hebben gemeld, werden plannen beraamd om bin nenkort in Nederland internationa le schaatswedstrijden te organise ren, waaraan behalve Kees Broek man, ook sterke Amerikaanse en Noorse rijders zouden deelnemen. De volgende wedstrijden werden In de vergadering voorlopig vast gesteld: Dinsdagavond 7 Februari, bii kunstlicht. 500 en 3000 m in het Olympisch Stadion (als het zou lukken, hier een geschikte baan aan te leggen): Woensdagmiddag, 8 Februari Groningen 1500 en 5000 m; Zaterdag 11 Februari Den Haag 100 en 3000 m en Zondag 12 Fe bruari 500 en 5000 m te Bergen (N.H.). Aangezien sinds mensen heugenis het Nederlandse pubhek de sterkste rnders uit eigen land niet tegen buitenlandse cracks heeft zien uitkomen, rekende men op zeer grote belangstelling. Van het eventuele batige saldo zou een belangrijk deel worden gestort in het tramingsfonds van de KNSB. Hebben velen het einde van de vorst met vreugde begroet, uit sportief oogpunt mag men de inge vallen dooi zeker betreuren.. Het weer zou wel heel plotseling moe ten veranderen, willen de wed- striiden nog doorgaan. Nu echter de plannen zo_ sympathiek zyn ont vangen. mag men wellicht vooreen volgend iaar op een dergelijk lis- sport-evenement in ons land reke nen. TAFELTENNIS De twee grootste verrassingen, welke de tafeltenniscompetiüe bracht, zijn wel de éclatante overwinning, die De Kuyper op Victoria bevocht en de verpletterende nederlaag, waarmee TJSV bet Dordtse Effect naar huis zond. Dat De Kuyper Victoria een 91 nederlaag kon toebrengen, wgs hoofd zakelijk een gevolg van het feit, dat Brandenburg de sterkste speler van Victoria op het laatste ogenblik verhinderd was. Dit meevallertje werd door De Kuyper volledig uitgebuit. Alleen Van der Planck van yic- torïa zag kans de Schledamse stormloop een halt toe te roepen.. redde door een fraaie overwinning op De Ruyter de eer. Deze nederlaag Is voor Victoria een dikke streep door de rekening. SVA, dat een kleine zege be haalde op Feyenoord, in een overigens zeer slechte wedstrijd, gaat thans met een veilige puntenvoorEprong aan de kop van de rangljjst van afd. 1 A. Nog veiliger dan SVA in afd. 1 A bezet USV 1 thans de eerste plaats in afd. 1 B, Effect, het enige team, dat voor USV nog een ernstige be dreiging kon vormen, werd met een stevige 100 door USV naar buis gezonden. Xerxes 1 doet de laatste tijd van zich spreken. Verkeerde dit team aan het einde van de eerste helft der competitie in de gevaar lijke zone, dank zij twee fraaie over winningen is het thans naar de der de plaats opgeklommen. Ditmaal was het Eendracht 2, dat het slachtoffer werd van dit Jierboren team. Frans Guise verrichtte voor-Xerxes de hat trick- Van der Schaft en Maes stel den de zege veilig door hieraan elk twee overwinningen toe te voegen. In afd. 2 A blyft Rono 2 het lei dende KV1 op de voet volgen en de stille hoop koesteren, dat dit KV op een goede of kwade dag struikelt Voorlopig lijkt deze hoop echter ij del. Met niet minder dan 8—1 zegevier de KV 1 over USV 4. In afd. 2 D bezorgde Deetos I het leidende RZV een genoegen door de gevaarlijke concurrent voor de eer ste plaats, Hermandad 1, een punt af te snoepen. RZV zelf maakte met Victoria 2 korte metten. Het bracht dit team een 9—1 nederlaag toe. In afd. 3 C verspeelde SRA 1 twee kostbare punten aan DBW 3. Energie heeft ongetwijfeld de beste papieren mits geen enkele fout wordt ge maakt, want zelfs SRA heeft nog kansen. Allan 1 slaagde er bijna in revanche te nemen voor de nederlaag tegen Reesink 1, die in de eerste helft van de competitie werd gele den. Het dubbelspel bracht de winst aan Reesink. In afd. 4 D is het pleit zo goed als beslecht. Americano 3 slaagde er in MFK 1, dat de tweede plaats bezet, een S—1 nederlaag toe te brengen. Prov. kampioenschappen lange en korte baan EELDE. Dinsdag werd het provüi. vinciaal kampioenschap van Drente op de lange baan verreden: 500 meter; 1 De Goede (Amsterdam) 54 4 sec.; 1500 meter; I De Goede 3.03.6; 5000 meter: 1 De Leeuw (Grouw) 11.13 min. Klassement; 1 Dc Goede 1B3.'7 put; 2 De Leeuw 187 2 pnt; 3 Van Wijk 167.75 pnt. STEENWIJK. Provinciaal kampi oenschap Overijssel lange baan: 500 me ter 1 Jo van der Hoorn (Ter Aar) 51,1 sec: 1500 meter; 1 Stnjbis (Dirxhora) 2 50 8 min; 5000 meter: 1 Jo van der Hoorn 9.55.6 min. Klassement; 1 Jo van der Hoorn 167.983 pnt: 2 StrtJbia 109.777 pnt; Stigter 177 39 pnt. VALTKESMOUP.. Kampioenschap van Drente. bs,Bn: 1 Hovea-CEel- de): 2 Oostra (Assen); 3 Grootten_(Nw Weerdinge), Hengelo's damtoumooi' Hotel Deters in' Hengelo gelijkt deze week veel op een dampaleis. De tcurnooien en wedstrijden ter gelegenheid van het achtste lustrum van Twente's Eerste werden Maan dagavond door Hengelo's eerste bur ger mr X A. H. X v. d. Djiesen ge opend. De voornaamste uitslagen waren: Hoofdtournooi: De Nederlandse kampioen Gordyn met zwart spe lend, buitte het minder sterke ope- mngsspel van zyn tegenstander Verkuil op meesterlijke wijze uit. Een schijfwinst zette hij op resolute wijze in partijwinst om. De beide andere partyen waren solide posi* tiepartyen met als resultaat: X BaasG-. E. van Dyk 0~2, A. Jurg X X Jurg 1—1. De tegelijker tjpd gespeelde mas sakamp om een wisselbeker tussen E.DC, Enschede en Almelo eindig de m 23—27. Proietti blijft Europees kampioen LONDEN. In een gevecht over 15 ronden, waarbij de titel van Europees kampioen lichtgewicht op het spel stond, slo-ag de titelhouder, de Italiaan Roberto proietti de Britse kampioen Billy Thompson op punten. Het was geen fraai gevecht. Geen van beiden bokste in een vorm, een Europees kampioen waar dig. (FEUILLETON ra „Nou dan, wie ben je en wat wil je? Al dat lawaai, laat je gezicht eens zien?" „Met genoegen," zei Peter en draaide het licht aan. Zyn geel haar en monocle schenen een slechte in druk te maken. „Hm", zei de vrouw. „Filmac teurs, zo te zien." En met een bliK op Harriet's bontjas, vervolgde zy: „Net wat jullie verdienen..." „Het spijt ons, dat wy U moeten lastig vallen j uffrouw „Ruddle,** zei de vrouw. „Een fat soenlijk getrouwde vrouw met een volwassen zoon. Hij komt direct hier met zijn geweer, zo gauw tuj ztm broek aangetrokken heeft. En mijnheer Noakcs is naar Broxford, wat ik trouw ons a! teen die an dere man gezegd heb, en meer heb ik niet te zeggen, want het zijn myn zaken niet" „Ruddle?" zei Harriet. „Heeft die vroeger niet voor mr Vickey' ge werkt, op de Vijf Olmen?" „Ja, zeker," zei juffrouw Ruddle vlug, „maar dat is vijftien jaar ge- 11 Ruddle is al vijf jsar dood, en het was een goede man. Hoe kent U Ruddle?" „Ik ben de dochter van dokter Vane, die vroeger in Great Pagford woonde. Herinnert U het zich niet? Ik ken Uw naam en ik geloof drt i1* mij Uw gezicht ook nog herinner. Maar U woonde toen met hier-" „Hoe is 't mogelijk", riep juf frouw Ruddle. „De dochter van dr Vane! En nu ik U goed aankijk, U lijkt op hem. Maar het is al zeven tien jaar geleden dat zij uit Pag ford weggingen. Ik hoorde het pas toen hy al weg was en het speet eadoor DOROTHY SAYERS- me, want het was een knappe dok ter. En hoe gaat het met U, juf frouw, ng al die tyd? Wij hoorden dat U moeilijkheden met de politie gehad had. maar ik zei tegen 3®rt dat het wel.weer iets van die kran tenmannen zou zijn." „Nee, het was de waarheid, juf frouw Ruddle maar zy zochten iemand anders." „Net iets voor de krantenmen sen," zei juffrouw Ruddle, en zy begon een lang verhaal over haar zoon, die ook valselijk beschuldigd was. „Maar," zei zy eindelijk, ..als U mijnbeer Noakes had willen spreken „ja, maar misschien kunt U ons wei helpen, Dit is myn man en wy hebben Talboys gekocht en schre ven mynheer Noakes dat wij hier onze wittebroodsweken zouden doorbrengen." „Wat U zegt!" riep juffrouw Rudöie. „Ik feliciteer U, juffrouw, me vouw mijnheer! Wittebroods weken, wel wel. Maar ik zal met een een en ander in orde maken. Alles is gelucht. Als U my dus de sleutels wilt geven,,." „Ja'', zei Peter, „dat is 't hem nu juist, wij hebben geen sleutels. Mijnheer Noakes schreef dat hij alles in orde zou maken en ons hier wachten." ,Nou, mij heeft hy er niets van gezegd," 2ei juffrouw Ruddle. ,.Hy heeft zelfs vergeten mij mijn laatste weikloon uit te betalen." „Maar als U het hui3 voor hem schoon houdt, hebt IJ dan, geen sleutel?'' vroeg Harriet. „Nee," antwoordde juffrouw Ruddle. „Hij geeft mij nooit de sleutels. Hij is zeker bang dat ik wat stelen zal^ ofschoon er in het hele huis niets is om te stelen. Maar zo is hy nu eenmaal. En alle ra men zyn van dikke luiken voorzien Ik heb al dikwyls tegen Bert ge zegd, dat wij niets zouden beginnet: als er eens brand kwam en de sleu tels helemaal in Pagford waren." „In Pagford?" herhaalde Peter. „Ik dacht dat U zei dat hij in Brox ford was?" '„Dat is hij ook. Maar de sleutels heeft Aggie Twitterton in Pag ford." „De juffrouw die zoveel kippen heeft?" „Ja, U weet wel in dat kleine huisje by de rivier, zy heeft een sleutel, zij komt de boel af en to* eens nakijken als hy weg is. Mis schien is zij wel ziek, want de laat ste week heb ik haar met gezien. Maar als hij wist dat U zou komen, heeft hij' het zeker tegen Aggie verteld." „Zo zal het zijn," 2ei Harriet „Misschien was zy van plan het U te vertellen, en is zy ziek gewor den. Wy zullen er even heengaan Kunt U dan ondertussen voor wat eten zorgen? Gewoon brood met boter?" „Zeker mevrouw, dat kan ik- Ik zal zorgen dat alles in orde is als U terug komt met mijnheer. Neem me niet kwalijk, maar hoe heet U van Uw mans kant?" „Lady Peter Vimsey," zei Har riet met een gevoel alsof het hele maal haar eigen naam niet was. .Hunter," zei Peter, „blijf jij maar hier en help juffrouw Ruddle een handje." „Goed, my lord. Nee, my lord, U kunt bier niet draaien. Ik zal de poort open maken'voor Uw lori- sohap. Neemt U mij niet kwalyk. de hoed van Uw lordschap." „Geef hem mij maar", zei Harriet daar Peter zijn handen vol had met de wagen. „Alstublieft, my lady." u (.Wordt vervolgd) Hierdoor bezet. Americano 3 thans met 4 punten! voorsprong de eerste plaats. De uitslagen van deze week luiden als volgt; Hoofdklasse: Wifra 1—AMVJ 9—1. Overgangsklasse: Eendracht 1BTTC 1 9—1; DOS 1—Rono 1 8—2. Klasse 1 A: Victoria 1—De Kuyper 1 1—9; SVA 1—Feyenoord 1 6-4. Klasse 1 B: USV 1—Effect 1 10—0; IRQ 1—DBW I 9—1; Eendracht 2—Xer xes 1 3—7, Klasse 2 A: KV 1—USV 4 9—1; Car bon 2Rono 2 37; Effect 2Een dracht 3 6—4; USV 4—Effect 2 3—7; Eendracht 3—Carbon 1 7—3; Rono 2— ffiO 2 7—3. Klasse 2 B; Wifra 8—Service i 2—8; TTTC 1—BTTC 2 5—5: Service 1—USV 2 5—5; Xerxes 3—Wifra 6 5—5. Klasse 2 C: USV 3EMF l 7—3; Soza- ro 1Xerxes 4 4 -6". Smash 1Mahero 1 9—1. Klasse 2 D: OTP 1—Deetos 1 6—4; Sorry 2—Wifra 5 64; Deetos 1Her mandad 1 5—S; Wifra 5OTP 1 6-^4; RZV 1—Victoria 2 9—1. Klasse 3 A: NKF 1—Ermezo 1 £—2: SVA 2—Hessen 1 7—3; Hessen 1—Ame ricano 1 58; Ermezo 1Sozaro 4 82. De Kuyper 4—NKF 1 1—9. Klasse 3 B: VOZ 1—NKF 2 9—1; USV 5—RZV 2 6—4; Hermandad 2— VOZ 1 2B; Rono 5De Kuyper 3 82 Klasse 3 C: DBW 3SRA l 7—3; Wereldkampioenschap tafeltennis BOEDAPEST Roemenië won het wereldkampioenschap tafelten nis voor dames door Hongarije met 3-2 voor de Corbilionbeker te slaan in het kader der wedstrijden van de eindgroep. Bij de heren om de Swaythling- beker werden de wedstrijden voort gezet en won Oostenrijk met 5-4 van Polen, terwijl Israël met 5-3 over India zegevierde. Verdere uitslagen luiden: heren. Swaythlingcup: Zweden-Ierland 5-0; Tsjechoslowakïje-Zweden 5-0; Wales-Ierland 5-0; Brazthë-Nïeuw Zeeland 5-0; Engeland-Nieuw Zee land 5-1; Zwitssrland-Denemarken 5-0; Zweden-Wales 5-1; Frankrijk- In dia 5*0; Hongarije-Israël 5-0; Engeland-lerland 5-1; Oostenrijk- Brazilië 5-1; Tsjechoslowakije- Nieuw Zeeland 5-0. Dames, Corbilloncup: Tsjechoslo- wakije-Oostenrijk 3-0. RaUye-rijders terug naar Nederland DEN HAAG Donderdag zul len de Rallye-rijders Gatsonldes- Barendregt, Me - nummers twee in. het algemeen klassement van 'de sterrit naar Monte Carlo en Van der Heyden en Langestraat, de winnaars in de kleine klasse, in Nederland terugkeren, waar zij aan de grens bij Wustwezel officieel zullen worden verwelkomd. Energie 1—HE 1 10—0; Reesink 2— smash 2 2—3; Carbon 3—VSV 5 4—6. Klasse 3 D: SVA 3—BTTC 3 9—1: Ef fect 3Sozaro 3 8—2: BTTC 3—Effect 3 2—8; Sozaro 3—Rono 3 0—10; Lips 2— SVA 3 10—0; Xerxes 7—Allan 2 5—5. Klasse 3 E: Ermezo 2—TTTC 2 9—10; RZ 1—SVA 4 7—3; IRO 4—RZ 1 5—5; TTTC 2—Feyenoord 3 ÏO—O; Gewaxo 1 —Eendracht 5 73. Klasse 3 F; De Vr. Rohbe—Rnno 4 4—6; Rono 4—Vanudcn 1 7—3; Xerxes 6 Rohaver R l to0- KJasse 3 G: Carbon 4—Wilton 1 2—8; Mahero 2—TTTC 3 4—6: Eendracht 6— Service 2 1—0: PTT 1—Carbon 4 8—2; Wilton 1—De Vr. Rebbe 2 6—4, Klasse 3 H: DBW 2—Sozaro 2 8—2; Allan 1—Reesink 1 4—6, Klasse 4 a: Telefoon 2—KV 2 0—10; USV 8Blij dorp 1 6—4: IRO 5— Vanu-" den 3 5—5; SRA 3—Telefoon 2 55. Klasse 4 B: Allan 3—Americano 4 1—9; Vekazet 2Sozaro 5 O10; Roba- ver 3—Allan 3 7—3; KV 4—TTTC 4 6—t. Klasse 4 C: Wilton 2—HE 2 10—0; HE 2—Mahero 3 4—6; De Vr. Kobbe 4— Service 4 9—1; RZV 3—Stadhuis 2 8—2. Klasse 4 D: NKF 4—MFK 1 0—10; Americano 3—-UNO 3 6—1; RZ 3De Kuyper 5 73; Stadhuis 3—RZ 3 28; De Kuyper 5—NKF 4 5—5; UNO 3— IRO 6 0—10; MFK 1—Americano 3 1—9. Klasse 4 E: MFK 2—Shell 1 1—9; Smash 4MFK 2 7—3, Americano 6— Gewaro 2 28; De Kuyper 6—Een dracht 7 5—5. Klasse 4 F: Rono 6—Xerxea 8 64. Klasse 4 G; Rono 7Service 3 6—4; Hagero 2Energie 4 9>1; Service 3r~ Feyenoord 6 37; Kobaver 2DBW 4 28; Vanuden 2Rono 7 82. Klasse 4 HT Toco 1—UNO 2 55; Noad 3—Rono 8 4—6; Stadhuis 1—Es- so 1 6—4. Klasse 4 I: Mahero 4—Nemag 2 3—7. Klasse 4 3: SRA 2—USV 10 7—3; Overscfue 2—KV 3 28. Klasse 4 K: Shell 2—SVA 5 10—0; Ha gero 1—HE 4 ID—D. Klasse 4 L; WV 1—Sorry 3 5—5; Ener gie 2—WV 1 8—2. Klasse 4 M: Sozaro SWV 2 46; Reesink 3—KV 5 4—6. Klasse 4 N: KvK l—Hagero 4 10-0; Wilton 3—Spatero 1 0—10; Service 6— CBTA 1 2-8. Klasse 4 O: Hermandad 3CBTA 2 91; Xerxes 9Spatero 2 5—5. Europese kampioenschap pen op de schaats HELSINKI Acht landen heb- ben reeds bekend gemaakt deel te zullen nemen aan de Europese schaatskampioenschappen die Op 4 en 5 Februari in Helsinki gehou den worden. Op alle afstanden zul len Nederlandse, Noorse, Zweedse en Fmse rijders uitkomen, terwijl Engeland, Italië, Hongarije en Tsjechoslowakye kleine ploegen sturen. Wedstrijduitslagen van de II.B.K.B. De partijen voor de Kotterdamse Bedrijfs Klaverjas Bond hadden xa de periode van 1628 Januari; de volgende uitslagen: Prpmotie naar de Ere-Afdeling: Holl. Electro—D.W.U. 16728—1S356; S.S.A.V.R.—v. Eerkei 19108—17606; v. Brekel—D.W.U. 17778—19098; S.S.A.V.R.—Holl. Electro 19406— 16767. S.S.A.V.R. en D.W.U.- promoveren naar de Ere-Afdeling. Dreadnought en Verblifa degraderen uit de Ere- Afdeling. Degradatie uit de 1ste klasse; G.E.B.—Sozaro .17544—18016; Vies —Stokvis 19471—17341; G.E.B.— Vies-17583—19019. N.R.C.-wisselprijs: De Koning—H.B.M. 18304—18354; R.E.T. 4—Erviro 18738—17776; N.A.S.M. 2—RF.T. 4 20072—J.7548; ErviroDe Koning 18526-18604. Hedenavond HILVERSUM I; 1900 Nieuws* 1V.15 Boekbespreking; 19 30 Sportcommenfaar 19 40 Radiokrant; 20 00 Nieuws: 20 05 Ccmmentaar famltlceompetitie: iü.15 Geestelijke Uedererr 20 45 Concertge bouworkest; 21.25 Liturgische beschou wingen en overwegingen; 21.55 Gram muziek; 22.15 Strijkorkest; 22 45 Avond, overdenking; 23.00 Nieuws; 2315—24.00 Gramofoonmuzick. HILVERSUM II: 1900 Causerie over dc wereldraad der kerken; 20 00 Nws,; 20.05 Actualiteiten; 2015 Socialistisch nieuws: 20.20 Dansmuziek; 2100 „Dc huizen V3n de weduwnaar hoorspel: RADIO CENTRALE 5 Programma 3 19 00 Nieuws; 19.30 „L'olseau de feu" Strawinski; 19.50 Rndiofeuhe- ton; 20 00 Operette .De Mikado" (In de pauze actualiteiten}; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 22 50 Gram muz'3 00 Nieuws; 23.05 VerzoekprogTamma (gr.) Programma 4 19.00 (Brussel Fr.) Lichte gram mu ziek; 10 45 Hoorspel' 20 00 (Brussel Fr.) Groot Symph orkest- 2135 Gevarieefd gram. muz22 00 (Eng. H S Nieuws; 2215 (Brussel FrJazzmuziek met commentaar; 22.45 Jazzmuziek; 22 55 Nieuws: 23 00 (Eng. LP) Nieuws: 2315 „Topic for tonight"; 23.20 ..Out of doors", causerie: 23 35 Geraldo en ark. Morgen 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gewijde muziek7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8 00 Nieuws en weerberichten; 815 Kaarsen wijding, pro cessie en hoogmis van het feest van OL Vrouw Lichtmis: 840 Schoolradio; 10 00 Gram. muziek: 1015 Morgendienst; I0 4l> Orgelconcert; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12 00 Angelus. 12 03 Orgel spel; 12.30 Mededelingen. 12 33 Amuse mentsorkest; 12 55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws en Katholiek nieuws. 12.30 Gr muziek; 14 25 a Capellakoor; 14 45 Voor de vrpuw, 15 30 Gram muziek: 16.00 BUbelfezing 16 45 Gram. muziek 17 00 Voor de Jeugd: 17.30 Populaire muziek 18 00 Gram. muziek: 1815 Land- en lulnbouwpraatje; 18 30 Voor de Strijd krachten. HILVERSUM I 19 00 Nieuws: 10.15 Mu ziek voor de jeugd; 19 40 Radtokrant: 20 00 Nieuws; 20 05 Gevarieerd program ma: 2100 Famitiecompetitie; 2145 Popu. lalr concert; 2215 Buitenlands over zicht; 22,35 Gram. muziek; 22 45 Avond overdenking; 23 00 Nieuws; 2315—24 00 Gr amofoonm uziek. HILVERSUM II* 416 M 7 0D AVRO 7.50 VPRO; B 00—24 00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmuzi»ic 7.50 Dagopening, 8 00 Nieuws en weer berichten; 815 Radio ochtendblad; 8 4C Gram. muziek: 8 55 Voor de vrouw. 900 Gram, muziek; 9,30 Waterstanden; 9 35 Gram. muziek; 10.00 Morgenwijd ine; 1015 Populair concert10 50 Vcor de kindexen; 11.00 Gram muziek; 114f Causerie over de fabricage van potlo den: 12 00 Pianoduo; 12.30 Mededclln* gen; 12 33 In *t Spionnetje; 1238 Trio en orgel; 13 00 Nieuws; 13.15 Lichte mu ziek; 13 45 U kunt het geloven of niet; 13.30 Gram muziek14.00 Voor de vrouw; 14.30 Pianoconcert: 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gevarieerd programma; 17.00 Kaleldoscoop: 17.50 Regeringsuit- zending18 00 Nieuws; 1815 Sportpraat- Je; 18J0 Orkestconcert: HILVERSUM II; 19 00 Voor de kinde ren; 10,05 Accordeonorkest; 10.30 Radio volksmuziekschooJ; 20 00 Nieuws 20 05 Actualiteiten; 20.15 Radio Phflh. orkest; 21.10 De bewegelijke wereld; 2145 Pia- ncconcEtt, 22.20 Wij vlogen naar Java; KADIOCENTRALEB Programma 3 7 00 Nieuws: 7 05 Gram. muziek: 7.30 Kroniek van de dag7.40 Ochtendgym nastiek; 7 50 Gram, muziek; 8 00 Nws 8.05 Radio Rhythm Revue; 9 00 Nws. i 9 00 le en 2e bedrijf, van „Loulse": 10 00 Nieuws; 10.10 Verzoekprogramma van de huisvrouw; 11.00 Cubaans Rhythm orkest: 11,30 „The Regent Orchestra; 12 00 E dm undo Ros en Rümba orkest; 1215 Trio Schampfisrt; 12.30 Weerbe richten; 12.32 Vervolg Trfo Schampaert 13 00 Nieuws; 13 15 Orgel met zangmier- mezzi 14 00 Muziekgeschiedenis voor de jeugd; 15.00 Gram muziek: 16 00 Jack Salisbury en orkest 16.30 Carroll Gib bons en orkest; 17.00 Batavia: 1B00 Voer de soldaten: 18 30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws; 19 30 Jan Raicicb zang; 19.50 Voordracht; 20 05 Verzoekprogram ma; 2100 Roer. Roer romme de pit: 21 30 Lichte gram muziek: 22,00 Niepws 22.15 Operamuziek; 22 55 Nieuws; 23 00 Nieuws; 23 03 Dansmuziek; 23 35 Gram. platen. Programma 4 7 00 Nieuws; 715 Bonjour, le monde; 7 2o Filmmuziek; 7 30 Eng. H. S Ahtoa en zijn orkest: 7.5S Weerberichten: fiOQ Nieuws; 810 Ochtendconcert9 00 Kook praatje en kunstoverzlcht; 910 Symph. Gram. muziek: 10 00 Le ménage en mu~ sique; 10 30 Symph. dansen 11 00 School radio 11.15 Morgenwijding: 11 30 Gram. muziek 12 00 Operette muziek: 12.30 Om. rocporkest; 13 00 Lichte muziek; 13 20 Ouderwetse amusementsmuziek; 14.00 BBC Midland Jicht orkest; 14.45 Voor de kinderen; 15 00 Voor de vrouw; 15.4Q Radio Tango-orkest; 1615 Voor de kinderen: 16.30 Verzoekprogramma; 17.„ Berichten en interview; 17,10 Ensemble Joe Heyne; IS 00 BBC Schots Variété- orkest; 3S.45 Dansorkcsl; 1915 Owen Walters en orkest; 19.45 Hoorspel; 20 00 Hcvue 20 30 Verzoekprograrama; 21 no Operamuziek* 220o Welsh Rarebit; 23,00 Nieuws; 2315 Topic for tonight": 23 20 Victor Silvester en dansorkest. Engeland CBJ3C Hume Service 342 M.i 19.00 Nieuws; 19 15 Sportberichten 19 20 Revue orkest en solisten: 19 45 Voor de boeren: 20 00 Nieuws; 20 30 Sopraan en cello, 2130 Twintig vragen: 22 00 Nieuws: 2215 Klankbeeld: 23 £>0 Gevarieerd programma* 23 30 Weten schappelijk overzicht; 2345 Onbekend; 24.00—24 03 Nieuws. Engeland (BBC Light programme 261 cn 1500 M.) 18 00 Schots variété orkest; 18 45 Dansmuziek; 19.15 Amusementsmuziek; 1945 Hoorspel, 2000 Nieuws. 20 25 Sport; 2030 Vcrzoekprogramma; 2100 Operamuziek; 22 00 Gevarieerd pro gramma; 23 00 Nieuws 23 15 Gauserie: 23 20 Dansmuziek; 24.00 Voordracht; 013 Lichte muziek 0 56—1 00 Nieuws Nordwestdcutsehcr Rundfunk 332 M. IP 00 Gevarieerde muziek-, 19 45 Nieuw*: 20 00 Hoorspel: 2115 Vioolmuziek; 21.43 Nieuws; 22 15 Dansmuziek 24 00 Nieuws; 0 051,00 BcrUinse uitzending Brussel 322 en 484 M. 1815 Syndicale kroniek: 28 25 Gxamu- fconmuziek; 18 30 Voor de soldaten; 19 00 Nieuws 19.30 Zang en piano: 10.50 Voordracht; 20 05 Ver2oekprogramma; 21.00 Gevarieerd programma; 21.30 Gra- mofoonmuziek; 21,45 Actualiteiten 22 00 Nieuws; 2215 Gramofoonmuziek; 23 00 Nlcmvs; 23.05 Dansmuziek, 23 35—24 00 Operette- en iilmmuzjek. 16 00 Voor de soldaten; 18.30 Gramo- foanmuzfek: 19 00 Omroeporkest: 19 45 Nieuws20 00 Hoorspel: 22.00 JVieuwS; 22 15 Operamuziek; 22 55 Nieuws; 23 00 Dansmuziek; 23 55 Nieuws. atlonaal en 278.6 18.30 Amerikaanse uitzending; 19 Ü4 Omroeporkest en solisten20.00 idem; 20 50 Nationaal orkest en solisten en ko„ ren: 22 45 Kunstbeschouwing; 23,10 Zang; 23 4524.00 Nieuws.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5