VOORAL VOO R VROUW LVan top tot teen geladen met stuwend rhythme x Bij ons valt de ijstijd altijd als een bom uit de lucht FILMS VAN DEZE WEEK Dansorkesten durfden het niet aan met dat rode kind r- Vrouiuen Oma wandelt Politie r ftSLA'3) licht'bli: raGïfimn Van een ivrok, die de lentezon eerst zal kunnen smelten Vederlicht, ijl en feestelijk Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW walöo Nagelbijten Uitbreiding kampeereentrum Kruininger Gors Bach-recital in Boyi mans Toverkunsten in Odeon Citerspelers Zaterdag 4 Februari 1950 3 ..Ze speelde en speelde tot die vleugel sloeg als het Hart van een helse vogel Nu nog een keer een verhaaltje, Omdat erom gevraagd is en omdat Ik zo graag vertel. Een ontmoeting, net als verleden Vrijdag, maar nu met een wild kind, zo eentje met rode haren en ronde, grauwe ogen .'s Zomers werd ze zo bruin als een hazelnoot en 's winters zat ze vol sproetjes. Als er Jon gens aan het knokken waren bij het fietsenhok van school» was het altijd om haar en lieden van een verre B.B.S. spijbelden om haar te kunnen thuisbrengen. Maar ze was zo kil als de mist, het enige wat ze hartstochte lijk kon, was sarren. Ze hitste vrienden tegen elkaar op en troggelde meis jes havr trouwe aanbidders af. In de klas heerste ze als een vorstin want ze durfde alles. Ze was van top tot teen geladen met rhythme. Ze zong en ze danste, trok snoeten, droeg voor en begeleidde zichzelf met handen en voeten, zo meesterlijk opwindend dat de dufste leraar moest toegeven, dat dit iets bijzonders was. Op de versleten piano in het gym nastieklokaal ging ze te keer als zat de duvel op haar hielen .Ze kon niet eens noten lezen, wist niets van ac- coorden en toonladders, maar haar vingers waren vlug en ijzersterk. Ze speelde elke melodie na op haar eigengereide manier: droog, hard, ontstellend, rhythmisch. Toen ze voor de tweede maal bleef zitten in de derde, ging ze van school. „Al die onzin heb jij toch niet no dig," zei haar vader, ,,'t is jammer van de tijd. Je krijgt pianoles en je wordt beroemd." Hij vertelde haar van zalen vol mensen, vrachten bloemen en haar naam in blinkende letters, waar je maar keek. Haar vader werkte in een bioscoop en je kon hem zulke fantasieën niet eens kwalijk nemen. Die v/orden door de ..muziekfilms" met de paplepel toegediend. Dus kreeg dat kind, toen ze zes tien was, de beste leraar van het stadje. Maar na een paar maanden bedankte deze voor de eer Ze was te kil en tegen-de-draad en ze dreef hem met haar rauwe aanslag tot ra zernij. De juffrouw, die het van hem overnam, had lange tijd geleden overbodige duigen als gevoeligheid en liefde, afgeschaft en daardoor kwam ze met haar nieuwe leerling een flink emd Dat deze ongewoon snel met een naargeestig gemak van het blad spelen kon: opvatting, tem po, melodie en componist verachtend, deed haar geen piïn. Ze verbeterde wel, gaf standjes, maar de kern van de zaak raakte ze niet. Dat wil zeg gen: ze ging niet naar de vader om te vertellen, dat die dromen van la ter dromen blijven zouden, omdat er iets niet klopte met dit talent. En ze •was niet modern genoeg om te we ten, dat wat het meisje wel kon van een soort was, waarvan zij geen be grip had. Ze verbood dus al dat ge- jazz en schreef voor: Mozart. Chopin. Aan het gemartel kwam een eind toen ze negentien was. want ze leer de een.4eider van een in ons land be roemde band kennen en trouwde. Verliefd was ze niet op hem, in „houden van" geloofde ze niet, maar ze vond dat ze bij hem op haar plaats was. Ze wist tenminste dat 2e leefde als ze deel had aan al die wilde klan ken om haar heen.- Ze joeg ze op, «prak tegen, viel aan, beet zich vast, speelde en spéélde tot die vleugel sloeg als het hart van een helse vo gel. Van verre kwamen de mensen, vooral om haar. „Daar zit zo'n wild, rood kind", 20 zeiden ze, „je mag dat niet missen Maar omdat ze net als vroeger kil en boosaardig was, ging het niet goed. Het teamwerk leed onder haar. Ze hitste, stookte, sarde, genoot van de verdeeldheid en trok toen aan het kortste eind. „Voor jou en 3e band duizend an dere," riep ze. Maar omdat ze hoge eisen stelde en haar gedoe bovendien hekend was, durfde niet elkeen het met haar aan Tenslotte kreeg ze een weergaloos aanbod van een dure nachtclub. Van twaalf uur 's nachts tot vijf uur in de morgen spelen: al leen. Dat is zwaar voor een vrouw; maar ze was ijzersterk, net als haar vingers en die waren nog niets, ver geleken bij haar wil. haar eerzucht De vleugel was wit en d'er jurk was zwart met een snoer van groen en goud. Ze verving nacht na nacht een ganse band: was pianist, saxofonist, drummer en lady-croonster tegelijk. Ze sloeg met haar polsen in woeste vaart op het hout naast het toetsen bord en stampte met de voet als d'er vingers zwegen, Ze verdiende een massa geld, want weer kwam men om haar te horen om haar te zien. Maar toch bleek dat allemaal nog niet genoeg voor één, die tijden ge droomd heeft van volle zalen, bloe men en applaus zonder eind. Ze ver gat dat ze dit had moeten bereiken met de muziek, die 2e verachtte. Ze eiste vaak niet ten onrechte voortdurende aandacht en erkenning van de dansende nachtclub-schare. Ze werd nijdig als de dans hoofd schotel bleek en zij slechts het mid del,... Dan fantaseerde ze zo roe keloos onsamenhangend, dat men verward ging zitten. Het eind van dit liedje werd een daverende herrie met de directie. Ze wilde met toegeven en vertrok, als een op 't hart getreden primadonna. Wat er daarna gebeurd is weet ik niet. maar nu jaren.later speelt ze in een zeer beschaafde gelegen heid, waar je kostbaar kunt soupe ren bij kaarslicht en waar je het wrange van de wereld kunt vergeten omdat de sfeer daar zo roze en rijk is Ze sluiten er om één uur en dan rijdt ze in een bus naar huis, elke nacht. Ze speelt op een wijze, die past bij het glanzend parket en het vorste lijke haardvuur; glad en parelend. zoet om op te dansen en te dromen. En als het publiek wat moe is, of als er verondersteld wordt dat het even aan iets „beters" toe is, zorgt ze gewillig voor een wals of nocturne van Chopm. Bibeb Die middag is zoontje in alle sta ten. „We hoeve niet naar schoor*, gilt hij, ,,'t Is omdat het verschrik kelijk vriest. In z'n jak van rood baai, met een trui eronder, trekt hij naar de ijs baan verderop. De schaatsen, koen, om de hals. „Ik blijf tot het donker is," roept hij nog. „Ik mag toch tot het hebt helemaal weg is, hè Mam?" Maar er is nog geen uur om, of daar staat hij weer. Koud, zorgelijk. „Wat is er nou? Ging het niet?" Hij knikt somber, gaat zitten en bijt gemarteld op z'n nagels. „D'r is bijna wat gebeurd," praat hij. „Wat denk ÏU dat er bijna ge beurd is..." „Weet ik dat?" 2eg ik. „Schiet op. Vertel dan „D'r was een politie," zucht zoon tje, en die reed ontzettend mooi. Zo met zwaaien erbij en helemaal schuin en met z'n handen op z'n rug en z'n hoofd scheef". Hij zwijgt bedremmeld of de rest hem moeite kost. „Nou en?" dring ik, „heeft die ja omver gereden? Ben je tegen hem op gebotst?" ,,'t Is met wat ik gedaèti heb," praat zoontje. „*k Heb alleen maar wat gedacht... Ik dacht telkens: Nou ga ik die bink vragen hoe Iaat het is„Zeg bink, weet je ook hoe laat het is Is het al Iaat, bink?" Zo ging het in m'n hersens en toen bleef-t-ie op eens vlak bij me staan. Met een kras stond-ie stil...'* „En toen?" En zoontje verward: „Toen was )k z'n echte naam vergeten. Ik wist met meer dat hij politie heette en toen zei ik ineens: „Dag bbbbb..." en toen ben ik gauw wegge- schaatstMaar omdat ie aldoor naar me bleef gluren, ben ik nou hier Triest peutert hij aan z'n schaat- senbanden. „En je hebt 't woord niet eens gezegd," troost ik, „alleen de b. maar". En zoontje opstandig: „Maar de rest zat ook m m'n mond mam. En denk je dat zo iemand dat met ziet..." BiDeb VISSEKIJBEKICHI SCHEVEN1NGEN SCHEVENINGEN, 4 Febr. Besom mingen Joggers verse vis van 3 Febr.: Sch 180 met 4 740, Sch 35 met 1200 onderbroken reis) Besommingen kustvissers: Sch 319 met 140, Kw 215 met f 150, tTk 38 met 1Ï0, Th 20 met 55, SI 6 met 30 Advertentie l.M. Kent (I ons spaar systeem? Vraagt in- SCHIEDAM - HOOGSTRAAT 178 TEL 67742 WE hebben een klimaat, waar men niet over schrijven kan, want soms regent, sneeuwt en vriest het, allemaal tegelijk. Best mogelijk dat de voorjaarszon weldadig schijnt op het ogenblik, dat U deze woorden leest Maar op die dagen, dat we gezegend worden met een plotselings portie winter, blykt het boe hopeloos slecht we cr tegen gepantserd zijn. Er bestaan mensen die op alles zijn voorbereid. Willa Jansen van de over kant, bijvoorbeeld. Ze komt even overwippen en heeft lange wollen kousen, beeldige kousen met ingebreide ruitjes. Waar haalt ze die zo gauw vandaan? En elegante laarsjes met bont Ze is met de hele familie wezen schaatsen rijden, en iedereen had de goeie schaatsen en de goeie schoenen en de goeie broeken en de goeie onderbroeken en ook de goeie stralend-rode ge zichten, die horen by de Hollandse ijspret. Bij ons valt de ijstiid altijd als een bom uit de lucht Plotseling moeten alle schaatsen worden op- MODE-NOVELLETTE ANNY BLATT en haar dochter hebben in Parijs twee brei-zaken, in de «na kun je 's werelds verleidelijkste truitjes kopen voor verdrietig veel geld. En jasjes voor in oed, die alles wat daarvoor ooit uit linten en zijde werd gemaakt, verslaan. In de andere vind je dege lijke rekken met honderden knotten wol en nylon, "Zo dik, zo dun. zo vaag en tartend van kleur als je maar wensen kunt. Bovendien geven drie-talen-ratelende ver koopsters raad aan elkeen, die iets gebreids van Anny Blatt wil, maar geen kans ziet zulk kostbaar goedje kant-en-klaar te kopen, 't Is altijd een druk gedoe daar, want breien is vooral een Franse hartstocht. Het houdt hier niet op met sokken, broeken, mutsen, vesten. Ook vederlichte, ijle, feestelijke dingen, zo als het hesje van de tekening, kruipen uit die grammen wol. Dit bier is bedoeld om mee uit te gaan met een beetje brutale rok erbij. Plus een glanzende gordel van lak. 't Hesje zelf is uit uiterst dunne wol, het decollete van achteren moet v-vormig, de mouwtjes worden aangebreid. En de kleur tot en met de taille? Zwart! B.S. gezocht. Die van Jantje zim te klein geworden, die van Pietje hebben kapotte riempjes. Klaasje heeft geen hoge schoenen, iedereen mekkert, trainingsbroeken zim zoek en als eindelijk de familie is inge spannen. dan regent het lauwe regen. Bovendien, men mag dan zeggen, dat dit nu zulk bijzonder puik. fris gezond hollands winterweer is. bii ons heeft een iegelijk griep of is onderweg. Wintermoeheid. dus vi taminen tekort zegt de huisarts. Maar ik vraag me af. hoe ie met veldsla, sinaasappelen, levertraan, pilletjes en hoogtezon-nu-en-dan. nog aldoor vitaminen-tekort kunt hebben. Misschien, als we een Russisch klimaat hadden, dat we er dan ook meer op bedacht zouden ziin. Wan neer je wist: Nu houden we con stant nog vier maanden ijs en sneeuw, dan zou het indei-daad de moeite Ionen om hoge laarzen, bonten vesten, nieuwe sch latsen en ijsmutsen te kopen. We zouden dan ook onze huizen anders gebouwd hebben en niet altiid met een stuk waterleiding buiten. We zouden dan geen last hebben van W.C.'s die 't niet doen en van badkamers waarin opeens een zondvloed los breekt. zodra het gaat dooien, op het moment dat alle loodgieters al elders bezig zijn met lekken stop pen. We zouden, net als de Russen, bovenop warme stenen kachels slapen. Wat moet dat verrukkelijk zim. Nu hebben we 's avonds al door het schrikbeeld voor ogen: Straks hier van de kachel weg. Straks uitkleden in die ussalon met hts-junmaux. Tussen lakens gaan liggen, die niet ver van 't absolute nulpunt meer af zijn En dan. van kachels gesproken... heel zuinig mengen we onze laatste anthraeiet met grote bergen cokes en eierkolen. Dat betekent dat ie de ganse dag aan een stuk door kunt poken, opladen, slakken uit krabben. asleden legen. Dat bete kent. dat er een stage asregen valt over kleden en meubels on de pas- beklede lichte stoel en de nieuwe kap van de schemerlamp. Je zou haast anthraeiet zwart willen ko pen. alleen om die lavastroom in je kamer te vermijden. Heb iij daar dan geen last van? zeg ik tegen Willa Jansen, (die met de bontlaarsies). Nee. zegt ze. wil hebben immers centrale verwar ming? We hoeven geen eens an thraeiet te stoken Waarop ik bepaald een wrok in me voel groeien,, die de lentezon pas weer zal doen smelten. Medische Zondagsdienst Van Zaterdagmiddag 3 uur tot Zondagavond 12 uur wordt de me dische dienst waargenomen door dr R. H. M. Geerdes Veenlantstraat 2, tel. 6335?; dr G. D. Maas. Nieu we Haven 147. tel. 68067; dr A. Höogendijk, Tuinlaan 74. tel. 68785, Geopcn is apotheek „Rembrandt" Rembrandtlaan 5. Advertentie (LM.) VERWARMDE WAGENS „Nagelbijter mensentreiter," zegt de volksmond. Dikwijls ligt in 2ulk een populaire zegswijze een verborgen zielkundige kennis. Bii nagelbijters kan men echter moei lijk aannemen dat het spreek woord gelijk heeft De meeste kinderen die nagelbijten ziin schuchter en angstig. Het is alsof het nagelbijten een typische vorm Is van knauwen op je eigen IK. Dat doen zulke kinderen dan ook. Ze knagen niet alleen op hun vin gertoppen maar ook aan hun eigen ziel. Meestal vanuit een gevoel van moedeloosheid. Door verkeerde op voedingsmethoden ziin ze zo ver in de positie van de moedeloze ..het kind waaraan geen eer te behalen valt" vastgeroest dat de afgebeten nagels dat aan de wereld moeten bewüzen. Kinderen die aan dergelijke din gen lilden, hebben een innerlijke dwang om hun gevoelde minder waardigheid steeds weer te accen tueren. Bijv, door het nagelbijten niet te kunnen laten. Ouders die het kind hiervoor straffen han delen daarmee geheel verkeerd. Ze drukken het kind nog meer in de ban van een demonische cirkelgang van: „ik doe het verkeerd ik kan niet anders als ze maar niet op me Ietten. want dan moet ik weer nagelbijten enz." Een ontleding van de gevoelens die tot nagelbiiten leiden toont ook dikwijls dat er kinderen zijn die op een dergelijke wijze gevoelens van haat tot uitdrukking brengen. Kin deren kunnen fel haten. Het is dik wijls moeilijk dezj haat op de bui tenwereld uit te leven. Dit wordt dikwijls bemoeilijkt door schuldge voelens. Kinderen met minder- waardïgheidgevoelens hebben al tijd een reservoir vol onuitgeleefde haat Wat doet zo'n kind met haat. die het niet op de wereld kan uitleven? Het moet de haat kwijt en leeft die op zich zelf uit, door zich zelf te schaden. Door aan zichzelf te kna gen. zowel lichamelijk als geeste- liik. Het recreatiecentrum Kruininger Gors bij Oostvoorne, waar in da zo mermaanden. duizenden kampeer ders o.w. vele Rotterdammers hun vacantie doorbrengen, zal be langrijk worden uitgebreid. Hoewel de eilanden Voome en Putten nog niet beschikken over een waterleiding, zal op de terreinen van dit kampeereentrum een waterlei- dingsnet worden aangelegd, waar voor het water zal worden aange voerd per tankboot. Voor deze uitbreidingen, waar mede een bedrag van rond f 36,000 gemoeid zal zijn. zullen een aantal percelen grond worden gekocht, waarvan het grootste, 36,5 ha., eigen- Advertentie (IM.) Geef de kinderen eens basterd van Puttenshoek op bet brood, 't Is gerond en smakelijk en 't wekt de eetlust op 1 Iedere goede kruidenier verkoopt ze.... blank en zacht als sneeuw. dom is van Jhr. Dr E. Quarles van Uöord. Reeds werden van de Staat en de heer A. Langendoen enkele stukken grond aangekocht. De nieuwe terreinen worden gro- jendeels beplant met jonge bomen, maar er zullen nog wel enkele jaren met deze aanplant heengaan en daar om hebben de gebruikers de betref fende stukken grond nog in pacht. Men hoopt binnen tien jaar de kos ten die aan een enander verbonden zijn weer afgeschreven te hebben en te dien einde zijn da kampeertane- ven verhoogd. De diverse verenigin gen die hierbij betrokken zijn heb ben in deze verhoging toegestemd. Het staangeld voor tenten is hier door van 20 gulden op 25 gulden per seizoen gebracht. Voor houten huis jes en kampeerwagens betaalt men nu inplaats van 60 gulden per jaar, f 85. Na de uitbreiding zal het Kam peerterrein, waar in de loop van 1348 mat minder dan 16200 kam peerders bivakkeerden en ruim 23O.000 overnachtingen werden gere gistreerd, een oppervlakte beslaan van bijna 100 ha. Reeds vorig jaar werden verschil lende gebouwtjes ingericht als post kantoor administratiegebouw, poli tiebureau en voor de ongeluks vogels, die tijdens hun vacantie ziek worden een ziekenzaaltje, waar 'n Roode Kruis-helpster tijdens het sei zoen aanwezig is voor het verlenen van eerste hulp. SUIKERFABRIEK „PUTTERSHOEK" Capitol Stad onder dreiging Het mtsdadigersverhaal „Stad onder dreiging" is door Robert Siodmalc (wasrltjk niet de eerste de beste régis seur) wel aardig en terzake kundig ver teld, en wie niet toevallig Juist tevoren The third man beeft gerien, zal, als hu bodene. Maar beden, met de dreun van de citer nog in bet hoofd, ral het verschil opvallen tussen knap regisséren en gemaal regisseren van een man als Reed. Al met al is het niet billijk bij het aanschouwen van dit product van Siodmak alsmaar met heimwee te ritten omkijken naar die „derde man", al ts het menselijk, dat iemand die pas erg verwend is, meer noten op zijn zang krijgt In Stad onder dreiging komen genoeg aardige en spannende gedeelten voor om de film zeker de moeite van het zien waard te maken. En "al wordt er dan veel gezondigd in het verhaal, de straf voor de boasdoeners blijft waarlijk niet uit, zoals men tot zijn tevredenheid zal kunnen vaststellen, Victor Mature speelt de rol van een politie-lnspecteur en Martin Rome is de slechtaard, op wie jacht wordt gemaakt. Cineac9 Colosseum Victoria De drie Musketiers degengekjetter en hetdenmoea en vei geet ook de kleuren niet In alle regenboog-schakeringen, die dit fraaie costuum-showverhaal zo mogelijk nog bonter maken. De geschiedenis mag zo langzamerhand nu wel bekend geacht worden en we zouden er trouwens niet aan durven beginnen er zelfs maar een samenvatting van te geven, want het ts allemaal zó ingewikkeld en hoogst onlogisch, dat men zyn denk. en her inneringsvermogen maar liever voor de duur van deze enkele uren moei uit schakelen. Lana Turner is een v- .cide- lijk mooie en gevaarlijk intrigerende lady de Winter, Gene Kelly speelt d'Artagnan, Van Heflin is de musketier Athös en June Allyson dc niet zo erg lieflijke Constance. Het gehtel is In technicolor en met zeer veel vaart ver filmd door George Sidney. Lutusca Slave Girï Via een enigszins traag begin van zoetige liefdesgeschiedenissen en rijke ooms komt men halverwege deze film terecht bij spannende wild-west geschie denissen, waarbij Arabieren en Touaregs dan de rol van cowboys en paarden- (beven vervullen. Sensationele knok- De pianist Gerard Héngeveld heeft g.steravond in Boymans de reeks Bach-concerten die dit jaar in verband met bet feit, dat de meester twee eeuwen geleden stierf zal worden gegeven geopend met een recital, waarop hij de Franse suite m b, de driestemmige inventies en de chromatische fantasie en fuga voor de pauze, erna drie stukken uit het Wohltempenerten Klavier en het Italiaans concert ten gehore bracht. Telkens weer wordt men met gro te bewondering vervuld» wanneer men de muziek van dit wellicht grootste genie aller tijden hoort. Een voorbeeld; de meester schreef zijn Inventionen slechts als studie materiaal voor zijn. zoons et) leer lingen. Stuk voor stuk zijn het meesterwerkjes, boeiend om hun muzikale inhoud en evenwichtige vorm. En dan te bedenken, dat Bach naast zijn Passies en de Grote Mis het nageslacht nog een indruk wekkend aantal composities op ve lerlei gebied heeft nagelaten. De wijze waarop Hengeveld dit programma voordroeg, dwingt grote waardering af. Zijn spel moge mis schien in het legato een enkele maal iets te vlak zijn, maar dank zij zijn prachtige gave techniek zijn opval lend beheerst pedaalgebruik en ze ker niet in de laatste plaats zijn groot stijlbegrip, kregen al deze wericen een vertolking, die uiterma te boeiend kan worden genoemd. Terecht heeft het publiek dan ook de kunstenaar na afloop een spon taan en langdurig applaus geschon ken. Een toegift volgde nog. HERMAN VAN BORN partijen m gevangenissen en harems, wóar een ontrouwe bruid op het punt staat geróosterd te worden, kleine veld slagen In de woestijn en romantische aan het begin mist. Het verhaa) gaat over tien Amerikaanse zeelui, die aan het begin van de negentiende eeuw door Argentijnse zeerovers gevangen zijn ge nomen en met een kist goudstaven vry- gekocht moet en worden. Het goud wordt gestolen, komt bh een opstandige sheik terecht, wordt daar door de Amerikanen terug gestolen en. het eind van het liedje is. dat de Amerikanen vrij zijn. de Argentijnen elkaar in onderlinge strijd vernietigen en een mooi aanslaand haremmeisje Amerikaans staatsburgeres wordt. Yvonne de Carlo, George Brent en Broderiek Crawford spelen de hoofd rollen. Luxor Liebling der Welt De nodige waakzaamheid blijkt nog steeds geboden by de kennismaking met nieuwe Duitse en Oostenrijkse films, want al zijn die dan ook althans voor het oog politiek gezuiverd, de pene trante Oostelijke mentaliteit verloochent zich niet gemakkelijk. Welnu, van dr Oostenrijkse film „Liebling der Welt' kan men weinig kwaads zeggen, daar is het dan ook een charmant onbenullig muziek-dramaatje voor, Nadlne Gray is er de ster m, zij is allerliefst, alleen >s het te betreuren dat zij niet de hele film door dat aardige, naïeve boerendeerntje is gebleven van het begin, want de grote-dame-allures, die zu zeer 6nel gaat aannemen, sieren haar allerminst. Be halve een fraai uiterlijk, heeft ze ook nog wel een aardige stem en niet te vergeten enige min of tneer diepgaande amours, waarvan de echte (en voorlopig laatste) allerjammerlljkst eindigt met de vroege dood van haar echtgenoot, die dat moet men met uitvlakken koning Is geweest van een niet nader genoemd operette-rijkje. Men ziet voorts nog Sitgfrled Breuer en O W. Fischer In dere door Max Neufiefd vlot vervaar digde film Prinses De Oplichter Wat een schurk is die Griffith Jones toch. Of Is het soms niet schurkachtig om die charmante en lieftallige Margaret Lockwood te trouwen zonder haar vooraf te zeggen, dat Je een internatio nale oplichter van formaat bent? Zo'n type is Griffith. En nog veel erger, want hij benut de relaties van Margaret om een million nalr een paar contanten lich ter te maken en hij ontziet zich zelfs niet om die lieve Margaret voor een schepvol geld te verkopen Ondanks al die schurkachtigheid blijft Margaret voor Griffith voelen. Maar de mlflion- nair is natuurlijk ook voor de knappe Margaret in liefde ontvlamd cn deze moet nu kiezen tussen de roman tische oplichter en de knappe, elegante mill tónna if. Hoe die keus uitvalt? Dat kunt u deze week ln Prinses te weten komen. Gymnasiasten spelen stuk van Wilde Door een toneelgroepje, gevormd uit leerlingen van het Stedelijk Gymnasium wordt rpomenteel druk gerepeteerd. Op de feestavond van de Schiedamse Gymnasiastenbond. die 24 Februari in Musis Sacrum plaats vindt .zal nl. een opvoering worden gegeven van Oscar Wilde's „Ernst". BILJARTEN IN PLEINZICHT Na de wedstrijden van Woensdag avond ln de Vierspelenkamp. die mo menteel in Plelïizlcht worden gespeeld, ls de stand thans: Afdeling AM. N._yan Huet (Westen) 5. J van E.ik. De Waal, 4 pnl. Afdeling B: 1. L. v. d. Lee. Westen. 23 pnt.; 2. L. L. J, v. d. Water, Plein- zicht, 16 pnt; 3. H Sêger, Karseboom, 12 pnt; 4. C. Kónemanh Eureka, 12 pnt; 5. M. Kooy. De Sluis, 2 pnt Afdeling C.: I, C. Ruggenberg Rem brandt. 25 pnt; 2. A. G. Willebrandt. Karseboom, 12 pnt.; 3. F. Gouka, Entre Afdeling D: 1. B. Hekman, Oosten. 35 pnt; 2. F, Eikenbroek, Plein zicht, 25 pnt3. G. Valkegteijn. Rembrandt, 13 pnt.; 4. A. W. v. d Maarel, BeJIevue. 10 pnt; 5. J, Doejaaren. D.G.M7 pnt. Donderdagavond werd niet gespeeld. De finales zullen worden gespeeld op Vrijdag 10 Februari, aanvang 8 uur; Za terdag 11 Februari aanvang 5 uur en Motoren gonzen en lampjes branden op zijn bevelV Het Rotterdamse publiek heeft Vrijdagavond kennis kunnen ne men van de experimenten van de Apeldoomse rijwielhersteller de heer Van Sümlnghe Damsté, die zich ln een korte spanne tijds be kendheid heeft verworven en ook nti weer tot drie maal toe een volle taal trok. De heer Damsté heeft succes, niet met een mysterieuze manier van handelen of een ondoorgronde lijke persoonlijkheid, want het gaat alles doodeenvoudig. Nee, het zijn zuiver de experimenten zelf, die he tpubliek en zelfs de insiders in goochelarij en techniek in ver legenheid brengen. Iedereen maakt een gissing, men praat over een zekere warmtegraad, die de Apel- doorner, alvorens de apparaten tot ontsteking te brengen of de moto ren te laten draaien, met behulp van een lucifer of een contact ver krijgt. Men spreekt van. bedrog „achter de gordijnen", van foto- electrische celïèn en wat dies meer zij. doch niemand weet zijn ver klaring „rond" te maken. Men moet zich niet te veel voorstellen van het gebodene. De gehele ^voor stelling, duurt met de conférence van Coos Speenhoff en de inleidin gen van de „toverkunstenaar" zelf, nog geen twintig minuten. Hij be gint met een béstralingsapparaat, dat hij met een zwaai van een stok je in de ruimte tot ontbranding brengt, als hij een plantje kust, be gin teen vaas bloemen „uit jaloe zie" te draaien. Een stofzuiger treedt in werking met een korte handbeweging op een afstand, even gemakkelijk gaat het met een hulp. motor, die op een damesfiets ge monteerd is en een alarmschei, als een persoon uit de zaal zich naar de deur bseeeft. Dit alles zn hem in zijn bruine nachtkastje op het podium Vantevoren laat Damsté alle draden van de apparaten zien, die in verbinding staan met dit kastie, dat wel voor heel vreemde doeleinden gbruikt wordt. Over het algemeen was hot publiek niet en thousiast; men vond de heer Dam sté een zeer kundig knutselaar, die een knappe montage in serie heeft toegepast, doch zéker geen uitvin der. of eon Edison, zoals men hem aankondigt. Het blijft echter, even als een van zijn experimenten: een vraagteken van lichtpuntjes! TOEN ROME ERANDDE. die gro- ramp van de ïste eeuw onzer jaar telling, stond Keizer Nero, de wrede dictator van het Romeinse wereld rijk. aan de marmeren balustrade van zijn paleisterras en keek uit over de knetterende vuurzee van de milhoencnstad. Zwart wriemelden mensenfiguurtjes tegen de gloed van de nauwe straten. Angstkreten en. doodsgeschreeuw stegen op naar het terras, waar de keizer stond onder de sterrennacht. En in vervoering: grepen zijn vingers m de snaren van, zijn instrument. Bij Rome's onder gang speelde Nero citer. Dat ls nu 1900 jaar geleden en. wie weet wat de legendeerbij maak te? Maar iets dergelijks kunt U nu zelf meemaken of U hebt het al beleefd gemakkelijk gezeten in. uw bioscoopfau teuil. Terwijl do jacht op the third man U in steeds stijgende spanning houdt, terwijl U hot cr her gesleurd wordt door het verval en de afbrokkelende gran deur van het Europees cultuurmo nument dat Wenen heet, bespeelt een onzichtbare hand de strakge spannen snaren. Bij de ondergang van de West- europese beschaving, In gebrek naast overdaad, in knechting naast machts misbruik, in zwarte handel naa"t mensenjacht, speelt de onzichtbare dictator van onze tijd citer. En wat doen wij Wij gaan naar the third man. omdat de kranten zo geestdriftig deden. Omdat de ande ren er ook heengingen. Omdat wij wel van sensatie houden. Maar mer ken wij nog dat er een aanklacht klinkt uit da navi ante citermuziek? Merken wij nog hoe leeg wij leven Waar is de sterke geloofsovertuiging, die aanvechting, vervolging, brand stapel ten spijt, het vooruitzicht vasthoudt van het Rijk Gods, waar naar de visie van de ziener Johan nes een machtig loflied rijst bege leid door het citerspel van de ge redden „Hem, die op de troon zit en het Lam, zij do dankzegging en de eer en de heerlijkheid en de kracht in alle eeuwigheid". Geen ondergangsstemming 20 sterk, of dit is machtiger. OBERMAN

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3