O J Banaal? Zadkine beeldt alleen de pure mens uit Wij geven raad VERDEELDE MENING OVER P.B.O. Ondernemers zijn critisch, vakbonden verheugd Protestantse Kerk sluit bij voorkeur geen hemeldeuren Moet i eens horen Gemeentebestuurzorg dat dit beeld voor Rotterdam behouden wordt Demonie der onkunde MOEILIJKHEDEN? Siciliaanse bandiete krijgt met moeite een cel Samenwerking In Luzern predikant op RK-kansel Nieuwe N.S.-service: auto's zonder chauffeur te huur Dinsdag 7 Februari 1950 3 >.,,t Trix op het ijs In Uw artikel over Trix en Ire en Maakt U er iets heel bijzonders van dat Trix heeft geholpen de baan te vegen. Maar dan kent U de Werk plaats van Kees Boeke niet. Het is niet meer dan billijk, dat èile kin deren helpen vegen, als ze willen schaatse*. Dit is ook de mening van Trix en Ireen zelf. Ze helpen altijd, ook met het schoonmaken van het gebouw. We hebben dan ieder onze taak en reken maar dat we ze zou den „uitkafferen" als ze het niet zou den doen. Uw verslaggever schrijft verder: ..Altijd hulpvaardig." Natuurlijk, Trix zal wol eens iemand gehold" hebben, maar U doet net of Trix zich om de paar minuten minzaam over de voeten van een vriendin netje buigt, waardoor die dan zeer vereerd zou zij'n. U moet niet denken, dat we Trix hier becritiseren. Het Es een leuk, hartelijk kind en behulpzaam ook. Maar dat is normaal. Hètxis de hou ding. die we allemaal leren op de Werkplaats. Maar de pers maakt van alle ge wone dingen in het leven van de prinsesjes iets bijzonders en het is de wens van ons allen, juist dit tegen te gaan en ze een prettig en vooral gewoon leven te geven. LOTTE. JANNIE EN IDA - Drie leerlingen van de l Werkplaats, (Als wij goed zijn ingelicht, dan behoren Lotte, Janjlie en Ida tot de oudere leerlingen van de „Werkplaats". Zij maken geen deel uit van de groep waartoe prinses Beatrix behoort. Dat neemt niet weg, dat wij hun reactie op het in ons blad verschenen stukje te aar dig vinden om deze aan onze lezers te onthouden. Wy willen er echter wel op wijzendat hun blief er hier en daar blijk van SWttt dat zij ons verslag je slecht hebben gelezen). Gevaarlijke fanaticus? Ik kan mij ten volle verenigen met de actie van kapitein Wester ling. Natuurlijk is het vreselijk als Cr doden vallen Maar nooit heb ik indertijd iets gelezen van de moor den Op onze Hollandse jongens, die gevonden werden met afgesneden, oren en neus en uitgestoken ogen. GEDEMOBILISEERD MILITAIR Is Westerling een vijand van ons? Neen, waarde lezers. Westerling kan geen vijand van ons zijn om dat zijn troepen steeds met ons te gen de TNÏ hebben gevochten. Onze troepen mogen nooit tegen hem worden ingezet Ik denk wel eens, waarom heb ben _wij en onze aflossers in Indo nesië gevochten? J. HOFMAN ex OVWer Heeft Westerling in 1942 onder de Jappen niet meegeholpen het ver zet in Indië te organiseren? Als u zegt, dat Westerling onze vijand is, dan zult u zeker 90 van de oud militairen uit Indië daar buiten moeten laten. Ik vind het diep treu rig, dat U het gerechtvaardigd vindt dat Nederlandse troepen te gen hem zouden worden gebruikt. A. VAN BEEK Ik kan niet anders zeggen, dan dat ik het diep treurig vind, dat er mensen zijn, die de misdragingen van Westerling goed praten en er zelfs enthousiast over zijn. OPMERKER. Ik vind de misdaden van Wester ling gewoon verschrikkelijk! Onze regering had van elke 100 eraployé's en ambtenaren in Indonesië 5 goe de daar moeten laten en de rest te rug halen, In plaats daarvan had men bekwame jonge krachten moe ten sturen, die open stonden voor de nieuwe verhouding tussen Ne derland en Indonesië- We zouden er dan heden heel wat beter voor staan. J. CLAUS. Zegt het sommige Nederlanders niets, dat hun koningin in een plechtige zitting voor het oog en oor der wereld het unie-verdrag met Indonesië heeft ondertekend? Het is kwetsend als deze landge noten blijk geven van hun sympa thie, bewondering en zelfs aanbid ding voor een opstandeling als Westerling. W. F. BENGLEY. Er zal slechts vrede kunnen zijn als afstand wordt gedaan van elk fanatisme. De grootste moeilijkheid is gelegen in de felheid en verbe tenheid waarmede wij elkaar be strijden. L. HEERLAND. Hoe is het mogelijk, dat er nog mensen zijn, zoals de heer Grooten- dorst, die plezier hebben in de strijd van Westerling! Zo lang er zulke mensen zijn zullen wij oorlogen honden C, M. EVERS TE YNCRUM. Uw commentaar en beschouwin gen zijn doorgaans goed, hoewel soms met een flair van „Onze kijk is de juiste". Iedereen kijkt echter niet door dezelfde bril. Wanneer U schrijft, dat Wester ling een vijand van het Nederlandse volk is, moet ik concluderen, dat Sukarno een vriend is en moet het U ten zeerste spijten, dat ze Mussert hebben doodgeschoten. EEN ARONNé. (Wij noemden Westerling een vijand van ons volk, omdat hij een bedreiging vormt voor een vriendschappelijke samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Sukarno kan door* de totaal an dere omstandigheden die voor de oorlog in Indonesië heersten, niet op een Ign worden gesteld met JVfUSSÊTfj. „Pak Aan" De omstandigheden waaronder wij leven zyn niet rooskleurig. Toch kan het in ons landje weer goed worden als we de zaken flink aan pakken. Wij' allen, en onze kinderen niet het minst- zijn daarmee gebaat Wie voelt voor een. „PAK-AAN AC TIE". zende zij» adhesiebetuiging aan, C. VEGTER Mariottestraat 6, Den Haag. TOEN WIJ VERLEDEN WEEK naar aanïediïng van ïr Tillema's arti kel in Katholiek Bouwblad „Schoonheid of demonie" in onze kolommen een forum openden, waarop de meningen over Zadkine's beeld voor een verwoeste stad naar voren konden worden gebracht, deden wij dat in de verwachting, dat er tussen aanbod en aanvaarding van dat beeld moeilijkheden zouden optreden. Niet in de kring van bet stadsbestuur zelf, dat nu wel op de hoogte is van het belang van hel beeld voor Rot terdam, van de zin van het royale gebaar, dat verwacht mag worden. Maar moeilijkheden van andere zijde van een groepje of van personen, die weliswaar geen beslissende, maar mogelijk een belangrijke stem in het kapittel hebben. Sedert onze publicatie Is de toestand schijnbaar onveranderd gebleven; een (beeldcn)storm is niet opgestoken, maar een bevoegd zegsman liet ons weten, dat het gesprek dat wü in de courant openden, de zaak op hoog niveau toch wel in beweging en de goede richting uit heeft gebracht. Daarom zullen wij voortgaan met het stimuleren van de openbare meningsuiting en met het publiceren van reacties nit een zo ruim mogelijke kring van de burgerij. Hij zou al was het slechts uit oe kuisheid van zijn vrouwenfi guren, geweten hebben, dat Zad- lcine in aparte tegenstelling derhalve met de heer Tillema meer getroffen wordt door het deel „geest" dan door het deel ..stof" van de totale Mens en dat daardoor ook de „geest" van het beeld de uitdrukkingskracht, bij htm uitstijgt boven de „stof", de stoffelijke vorm. Juist deze voorkeur voor de „geest", maakt dat Zadkine in de „stof" abstraheert styleert, zoals de kunstenaars van alle tijden vóór hem dat den. een werkwijze die de onwetendheid van de heer Tillema aanziet voor „moedwillige vervorming van het menselijk li chaam" en voor „verdraaiing van ledematen". Ongetwijfeld wordt de heer Til lema er slechts door de autoriteit van zijn kunstgeschiedenisboeken van weerhouden om in ziin over moed de Christus aan het kruis van Grtinewald uit te maken voor „de hysterische razernij van een onmachtige" of de oud-Christelijke grafreliëfs voor „macabere vervor mingen van 't menselijk lichaam" or de schilderijen van Jeroen Bosch voor „apocalyptische waan zin" Het artikel van de heer Tillema geeft m.i. woord voor woord blijk van een ergerlijk begrip van kunst, alsmede van een ontstellende on wetendheid Wat het werk van Zad kine betreft, schrijft ir. Wissing. architect. "Wanneer hij iets gezien en be grepen zou hebben van de kunst van Zadkine, zou hij geweten heb ben, dat diens werk nooit en in geen enkel opzicht „macaber of demonisch" is, in tegendeel: ge voelig en diep-menseiijk, soms geestig, soms droevig, soms ge troffen door het leed, soms uit bundig in zijn vreugde. Hij zou geweten hebben dat de kunst van Zadkine telkens weer blijk geeft van een innig meele ven met de noden en vreugden der mensheid, uitgedrukt op een zuivere en voor elke „man m the street" heldere wijze. Hij zou geweten hebben, dat Zadkine voortdurend de Mens uit beeldt met alle liefde en bezieling die in hem is en dat hij alleen al daarom niet „banaal" kan zyn. Huurk west les renlezegelt ouderdomspensioen invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet enz. Vraag: H. v. D. wil gaarne hui zen ruilen nu er van pensioanering sprake is. Antwoord: Opzegging van huur is mogelijk als ^een huiseige naar "een eigen"*hius~wll "betrekken. Bij .rechterlijke uitspraken, worden dergelijke opzeggingen "wel be krachtigd, maar als de eigenaar niet in dezelfde plaats woont als de op te zeggen huurder er. econo misch is verhuizing van de eige naar niet nodig, dan wordt alles twijfelachtig. Huur opzeggen en vestigingsvergunning zyn twee ver schillende zaken. Vraag: H. B wil weten of de huurverhoging ingeval men mede- inwoners heeft, geldt van de dag af, dat deze onderhuur is begonnen. Antwoord: Ja en dat is, als men even over het beginsel van deze verhoging nadenkt, redelyk. Vraag: I. B. heeft bezwaren over het afrekenen door een Bouw- kas. Antwoord: Voor zover wij uit de ons overgelegde stukken kunnen opmaken, heeft de Bouwkas gelijk, maar. dat gelijk is verkregen door regelingen, die „zwaar" m el kaar zitten. Waarom tekenen zo veel mensen toch stukken, welke op honderden guldens verplichtin gen betrekking hebben, zonder eerst eens een deskundig advies te vra gen, dat dan wel iets kost, maar toch slechts een fractie is van een strop welke later kan volgen. Vraag: A. D, wil iets weten ovèr de 5"/o loonsverhoging. Antwoord: Daar de 5»/o ver hoging niet als een verplichting is opgelegd, kan de vraag, nu zowei naam als adres, henevens onderne ming waarin A. D, werkzaam is, niet worden medegedeeld, moei lijk nauwkeurig worden beoor deeld. De werkgever mag de 5"/o over loon- en Joekesguïden geven. Als het loon in 1949 f50.was en daarop kwam de verplichte Joekes- gulden, werd het eindbedrag f 51, Daarboveen kan nu 5f(« komen. Of er voor A. D.,s bedrijf ten aanzien van de 5% een bindende regeling op verzoek van partijen is getrof fen, kunnen we slechts nagaan als we het bedrijf kennen. Vraag: W. J. P. wil weten of een vereniging, welke een vaste administrateur in dienst heeft, ook verplicht is de 5»/# verhoging toe te kennen. Antwoord: Een juridische ver plichting bestaat hier niet, wel een morele verplichting. Het is alleszins redelijk, nu practisch over de ge hele Ujn op 2°er goede gronden de 5»'# verhoging wordt gegeven, ook verenigingen zich hieraan niet ont trekken. Vraag: JVT. T. W, wil gaarne weten wanneer zy voor weduwen- pensioen in aanmerking kan ko men, Antwoord: Recht op weau- wenrente krachtens de Invalidi teitswet bestaat, als de weduwe van een overleden verzekerde of blij vend invalide is of de leeftijd van. 60 jaren heeft bereikt. Geen weduwenrente komt toe aan de weduwe, die inmiddels is hertrouwd. V/ a a g A. M. J. v, S. vraagt in lichtingen ove,r toepassing van de successie belasting. Antwoord: In het onderhavi ge geval bedraagt de belasting: bh 1.000,- of minder 10% 100,- van 1.001,- tym f 2.000.-12% 120.- 2.001,- t 5.000,- 14% 420,- 5.001,- f 10.000,- 16% I 800.- ƒ10.001,- 25.000.-13% 2 Indien de erfenis bv. i 12-000- be draagt, dan. wordt de belasting hierover: van de eerste j IOjOOÖ,- f 1.440,— 18% van 2J0Q0,- 360,- Totaal f 2 Vraag; -H. Vj-D.- Deze wil-gr: weten hoe de ziekenfondspremie berekend wordt ^wannegr,.,. iemand, behalve 'n betrekking in bet vrije bedrijf, ook een functie bij de Over head (gesubsidieerd onderwijs) heeft. Antwoord: Het gaat er bij de ze vraag om, of het loon, dat ver diend wordt in een functie, waar voor men niet verzekerd is, inge volge de ziektewet, toch bij de be paling van de loongrens moet wor den. meegeteld. De gangbare opvat ting is, dat dit niet behoeft. In zo verre heeft de Bedrijfsvereniging, welke hier betaling vraagt, dus ge- lyk dat voor de andere functie (par ticulier bedrijf) premie verschul digd is. Dit standpunt is echter on der bepaalde omstandigheden soms wel eens aanvechtbaar. Betrokkene kan proberen een uitspraak van het Scheidsgerecht van de Bedrijfsvereniging te krij gen. Vraag: S. H. wil weten, of zij, nu haar man buiten Nederland in Overheidsdienst is, recht op kraam geld ingevolge de Ziektewet heeft. Antwoord: Neen. De niet m Nederland woonachtige echtgenoot valt niet onder de voor Nederland geldende sociale verzekering. Dat in verband met een Zadkine gesproken wordt van psychopa thologische afwijkingen, kan slechts duiden op hetzij een Freu diaans .complex bij de heer Tille ma zelve, hetzij op een zeker voor een academicus onverantwoorde lijk gebruik van door ham onbe grepen termen en begrippen. Daar ik de eerstgenoemde ver onderstelling niet wil aannemen, rest mij slechts vast te houden aan de ook reeds ui de aanhef van dit artikel genoemde stelling en te concluderen, dat de beer Tillema onbevoegd is over deze zaken te oordelen. Het 'S de zwakheid, doch tevens de kracht van de democratie dat re ook dezulken het recht toekent hun mening te uiten. Deze zelfde eigenschap van onze democratie geeft mij echter het recht te pro- testeren tegen dit onbegrip voor de diepste waarden van onze Christelijke beschaving en te ho pen, dat „the man in the street" voor meerdere van zulke stijlloze en demagogische uitingen van de demonie der onkunde gespaard zal mogen blijven, en er zich in géén geval door zal laten weer houden om dit kloeke en zuivere beeld dankbaar te aanvaarden." „Gebrek aan gevoel en inzicht" De kunstschilder Louis van Roode brengt naar aanleiding van het artikel over het monument van Zadkine van Woensdag 1 Fe bruari dit naar voren: Ten eerste zou ik op willen mer ken dat ik de kop boven het ar tikel over het beeld van Zadkine niet zo geslaagd vind. Zou het niet beter zijn als er stond, in plaats van „wat er leeft in Rotterdam", ..wat er gebeurd is in Rotterdam"? Want wij Rotterdammer,- doorleef den alleen in Mei 1940. dat het hart uit de stad gerukt werd. De honger, de strijd om de vrijheid, cue de oorlog ons gaf,*het levend gemeenschapsgevoel, hebben plaats gemaakt voor zelfgenoegzaamheid. Tedereen had in de oorlog het beeld naar zijn inhoud kunnen begrijpen. Architect J. J. P. Oud zou ik willen vragen wat hij verstaat on der „Ik houd van fraaier en har monischer kunst dan die van Zad kine", Volgens mii geeft de sterke expressie en de dynamische wer king die vaak Zadkine's beelden beheersen juist harmonie. Har monie is nog altiid de eenheid van tegenstellingen. Het woord fraai is alleen te gebruiken bij een ver siering of decoratief gegeven. De begrippen „fraai en schoonheid" dekken elkaar iïiet. En: er ziin wel degeliik jonge vooruitstrevende beeldhouwers, die juist omdat 2e geen „wee gedoe en suikerzoet maakwerk" ambiëren, niet aan bod komen, „Bonkig beeld": een uitdrukking van de heer Willeb eek Le Mair. kan ik niet bepaald geslaagd noe men. Bonkig houdt in, iets dat vast en zwaar is. het beeld van Zadkine is er juist het tegendeel van. Prof. Van den Broek 'en Bakema hebben het juister geformuleerd: ..Het is doorstroomd van ruimte", „Zad kine is de herontdekker van de ruimte". Uit het artikel van ir Tillema spreekt volgens mii veel gebrek aan gevoel en inzicht": want. het scheppen van een ideaal in een kunstwerk is niet zo belangrijk voor ons als wel het verbeelden van een realiteit, welke tevens een aanklacht is tegen die realiteit, die dan de drang opwekt onszelf eens grondig te herzien. „Voorstanders onder curatele" En hier dan een reactie van een „tegenstander", die zich siert met de naam „Observer": „U vraagt de mening van uw lezers over het door Zadkine ontworpen oorlogsmonu ment voor Rotterdam. Welnu dan, als bliik van de verwording van het huidige tijdsgewricht had men geen. beter beeld kunnen ontwer pen. Wil hebben nu al muziek, waar bij men watjes in de oren moet stappen (jazz en Pijperiaanse klan ken! en schilderstukken welke men ondersteboven moet hangen om dan nög niet te weten wat de kunste naar bedoeld heeft. In schilder- en beeldhouwkunst valt een vormge- PALERMO De 35-jarige Francesca Spera is de eerste „ban diete", die zich bij de politic te Palermo heeft gemeld, nadat de laatste tijd vele mannelijke Sici liaanse bandieten zici „vrywillig hadden overgegeven". Spera zou een bende hebben aangevoerd, die de bergen ten noorden van Paler mo onveilig maakte. De bende zou onafhankelijk van die van Giuba- no en andere grote Siciliaanse bandietenbenden hebben geope reerd. De politie kon met moeite een cel voor Francesca vrij ma ken, daar de „accommodatie" van gevangenen te Palermo een nij pende kwestie is geworden. Denen zwalken een week op de Noordzee DOVER, De 25-jarige Deense timmerman Jensen en zyn 23-jan- ge vrouw zyn Maandag door een Amerikaans schip in Dover aan land gezet, nadat zij een week in hun 6-meter lange boot op de Noordzee hadden rondgedreven. Zij waren op 28 Januari voor een zeiltochtje van een paar dagen langs de Deense kust m zee gesto ken, doch toen een sterke wind op stak, hadden zij de boot niet langer onder contróle kunnen houden en dreven de Noordzee op. Zy zaie dagen lang geen schip en moesten spaarzaam zijn met hun voedsel, omdat zij niet wisten hoe Sang zij nog zouden rondzwalken. Beiden zijn thans in een zieken huis in Dover opgenomen, daar zy lang aan het ruwe, koude weer zyn blootgesteld. Het Amerikaanse schip dat hen heeft gered, trachtte nog de zeilboot op sleeptouw te ne men, doch het scheepje zonk. Jonge TOKIO Generaal Mac Arthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft verklaard, dat de Japanse industriële productie m December 3949 het gemiddelde peil van de periode 1932/36 heeft bereikt. ving te signaleren, die gewoon aan waanzin doet denken! Terugkeer naar de natuurlijke vormen is het eniee nodige, zcf meent „Observer" Zie toch de oude schilderijen met de ragfiine kanten kragen etc. Ik onderschrijf het vernietigend oordeel van ir. Tillema gebeeL De voorstanders van het plaatsen van zo'n monu ment zou ik graag onder curatele gesteld zien." „Gemeentebestuur, kent uw plicht!" Na dit krasse advies, waarmee de Zabkine-supporters bedreigd wor den. laten we nog een waarschu wend geluid horen van de architect E. J. v. d. Hout. Hii zond ons ziin mening, niet „omdat deze zo be langrijk zou ziin. maar omdat zeer kleine radertjes een apparaat soms in werking kunnen zetten": De kunstenaar, die de opdracht krijgt een oorlogsmonument tema ken, staat voor een ontzashike taak. een taak. die in bijna all? ge vallen te groot voor hem zal blij ken te ziin. De na 1945 in Neder land uitgevoerde projecten bewij zen dat; ze varieren doorgaaas van pathetische groepen tot goedge vormde joffers (op Zon- en feest dagen omhangen met broekje en b.h. ter wille van de zedelijkheid. Rotterdam is door een toeval in de gelegenheid om in het bezit te komen van een kunstwerk, dat op hartstochtelijke wijze 2'n aanklacht slingert naar de achter ons liggen de. vreselijke oorlogsperiode. Het is in het geheel niet belangrijk, of dit monument voldoet aan (overigens subjectieve) schoonheidseisen. De figuur -symboliseert het leed en de afschuw van die waanzinnige ver woesting op een hevige, intense wijze: het is een mene tekel voor komende geslachten. Het zou daar om onverantwoordelijk zijn om dit monument niet te aanvaarden. Gemeentebestuur, ken uw plicht en zorg. dat dit beeld voor Rotter dam behouden wordt. Na een vol gende oorlog zal er niets meer op te richten ziin. WAT IS. nu de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie zowel door de Tweede- als Eerste Kamer is aanvaard, de reactie van hen, die by deze voor heel ons maatschappelijk leven zo uiterst belangrijke zaak het nauwst betrokken zijn? Hoe denkt de werkgever er over en hoe de arbeider? Beschouwt men in ondernemerskringen de wet uitsluitend als een helaas niet meer tegen te houden inbreuk op de autonomie van het bedrijf en is men in de kringen van de werknemers alleen maar ver heugd, vanwege het stuk medezeggenschap, dat met deze' wet wordt gerealiseerd? Hoe denkt men over de consequenties en. over de sociale achtergronden? Wij hebben deze vraag voorgelegd aan een aantal vooraanstaande figu ren uit het bedrijfsleven, alsmede aan vertegenwoordigers van de drie groie werknemersorganisaties in ons land, De antwoorden, die w|j ont vingen laten er geen twijfel over bestaan, dat men over het algemeen in de kringen der vakorganisatie vee! enthousiaster is en veel minder critiek heeft, dan de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. Niettemin lopen, ook daar de standpunten zeer uiteen. Hetgeen de lezer kan constateren uit de meningen, die wjj zonder commentaar hieronder weergeven en die uiteraard slechts persoonlijke opvattingen tot uitdrukking brengen. in Kath. kring al tijd hebben gewild: constructieve sa- De heer JUST- MAN JACOB (se cretaris van de di rectie van het Ne derlandse Hoog oven bedryf): „De PJB O is een zo in gewikkelde mate rie. dat wy er nog geen oordeel over hebben en onze mening opschorten, totdat wy gezien hebben, wat er in de practijk van de publiekrechtely ke b edrij fsorgamsatia tot stand komt." F. OOSTERHUÏS (voorzitter van het N.W.): Wij ach ten de P.B O. - glo baal en principieel genomen. - daarom zo belangrijk, omdat wij er de verwezenlijking in zien van de econo mische democratie. Nadat dertig jaar geleden de politie ke democratie tot stand kwam en de sociale democratie inmiddels haar be kroning heeft ge vonden m de Stich ting van de Arbeid, gaan wy nu met de wet op de P.B O. een stap verder. Wij kunnen thans zeggen, dat ons maatschappelijk le ven op drie pijlers rust. Dit kan niet anders, dan van de grootste betekenis worden geacht." G. J. VAN HEEK (directeur van de N.V. Weverij „Ttïg- tersbïeek" te En schede) „Ik voel er niet veel voor. Dit is dwang, opge legd aan de onder nemer. Ik had lie ver gezien, dat men dit op dezelfde ma nier als in België had opgezet, ruim te latend voor vrij willige samenwer king." J. A. MIDDEL HUIS (secretaris van de Katholieke Arbeidrs Bewe ging): „De grote betekenis van de P.B.O. is daarin gelegen, dat zij de de betrekkingen tussen de verschil lende groepen in de maatschappij niet langer laat beheersen door macht en strijd. Zij brengt wat wij In de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie wordt de gedachte verwezenlijkt, dat bednjfs-economische en sociaal-economische rege lingen beter tot stand kun nen worden gebracht door het georganiseerde bedrijfs leven in de vorm uan sa menwerking tussen, onder nemers en arbeiders dan door ie overheid. Het enige tijd geleden door de Staten- Generaal goedgekeurde wetsontwerp op de PBO re gelt de instelling van de daartoe dienende organen en hun bevoegdheid op het hun toekomende terrein, dat zich uitstrekt tot het uitvaardigen van bindende verordeningen. Deze organen zijn de bc- bedrijfsschappen, die *n be paalde bedrijfstak omvat ten, en de hoofdbedrijjs- schappen, welke binding brengen tussen verwante bedrijfstakken. Daarnaast kunnen productschappen worden ingesteld, waarin alle geledingen van het be drijfsleven zijn opgenomen, die de weg bestrijken, wel ke een product doorloopt van de producent tot de consument. Ofschoon in de b e drijfs- en hoofdbedrijfs schappen uiteraard het be drijfsbelang in belangryke mate medespreekt, moet hun werkzaamheid het al gemeen belang als richt snoer hebben. Doordat de overheid de verordeningen, als zij t» strijd met het al gemeen belang zijn, kan vernietigen, behoudt zy het toetsingsrecht. De overheid is in het top orgaan, de Sociaal-Econo mische Raad voor een der de vertegenwoordigd, even als ondernemers en werk nemers, terwijl zij in de overige organen, waarin werkgevers en werknemers paritair vertegenwoordigd zijn, een waarnemer 'heeft. menwerking van hen, die' geroepen zijn met elkaar aan dezelfde taak te werken. De mede- zeggingschap is van leuze werke lijkheid geworden. Sommigentwijfelen aan de kennis en. het verantwoorde lijkheidsgevoel van de arbeiders. De KAB heeft thans te bewijzen, dat de Katholieke arbei ders niet alleen mooie instellingen hebben weten te bouwen, maar ook in de bedrijven ge reed staan om zich te doen kennen als volwaardige be- drijfsgenoten." Dr. J. Ph. BACKJC (directeur van Thomson's haven bedrijf te Rotter dam): „Ik vind het zéér belangrijk, wanneer de arbei ders over de eco nomische betekenis van het bedrijf en over de problemen meedenken. Alleen ben ik bang, dat de medewerking, zo wel van werkge vers als van werk nemerszijde niet zo erg con amore zal zyn." C. VAN NIEROP (secretaris van het Christelijk Natio naal Vakverbond): „De gedachte van de P.B.O, is gebo ren 5n Christelijk sociale kring. Nu deze gedachte een. bepaalde vormge ving heeft gevon den, kan men ook al blijven dan bepaalde wensen onvervuld dit al leen maar toejui chen en dankbaar zijn." Ir. A. I. KEUS (directeur van de N.V. Heemaf te Hegelo): „Myn verwachting is, dat hiervan het omge keerde terecht komt als minister van den Brink zich er van voor stelt. De P3.0. zal leiden tot een groepenstrijd, vergeleken waarbij de klassenstrijd verbleek. Een mening, die ook door wijlen prof. Bonger naar voren, is gebracht." /N een Zwitsers blad treft ons het bericht, dat een R. Kath. geestelijke aan een predikant in Luzern- per open brief aangeboden heeft een dienst te vervullen in zijn kerk. Luzern is een overwegend R.-Kath stad cn een Protestantse preek op een R.-Kath. kansel is dus zeker daar een verschijnsel, dat druk besproken wordt. In zijn open brief laat deze pastoor alle dogmatische en theologische verschilpunten ter zijde en. roept hij uitsluitend op tot gemeenschappelijk gebed voor de eenheid der christenen. Daarbij gaat het de schrijver niet om een 'organisato rische eenheid en ook niet, zoals hy uitdrukkelijk meedeelt, om mis- kenning tian de historische tegenstellingen tussen Rome en de Refor matie. Hij wil eenvoudig een begin maken om de sinds eeuwen bestaande' kloof te overbruggen. En daarom heeft hij de daad bij het woord geveegd en zijn kansel aangeboden aan een predikant. Zowel de R.-Kath. geestelijke overheid, ter plaatse als de leiding der Evangelische Kerk schijnen haar goedkeuring aan dit plan te hebben gehecht Totaal I 1.800,^i In de Engelse pers hebben de laatste tijd berichten gecirculeerd, dat vanuit de Anglicaanse Kerk stappen zijn ondernomen bij het Vaticaan teneinde op bepaalde punten tot gemeenschappelijk op treden. of althans tot samenwer king te komen Sommigen meen den hieruit reeds te kunnen aflei den, dat wellicht de Engelse Kerk zich op de duur weer zal voegen in het verband der R, Kath. Kerk. De gehouden samensprekingen hebben waarschijnlijk slechts poli tieke doeleinden gehad met name ten opzichte van het Communisme. Want thans richt dr Garbett, aarts bisschop van York zich in een boodschap ter gelegenheid van de jaarwisseling tot de Anglicaanse Kerk. waarin hij uitdrukkelijk vaststelt, dat van hereniging met de Kerk van Rome geen sprake kan zïin. Dr Garbett constateert met dankbaarheid dat in de verhou ding met Rome de scherpe kanten langzamerhand ziin. afgeslepen, maar onder de jurisdictie van de Paus zal de Engelse Kerk zich nooit voegen en zij blijft weigeren de leer der R.Katb. die niet op de Deze week: in Kerk en Wereld H. Schrift steunt, als noodzakelijk *e aanvaarden. Het leidende Engelse dagblad de Times, heeft zich onlangs ook met de vraag van de positie van Rome en de christelijke wereld bezig ge houden. Het blad constateerde daarbij dat de RJKath. Kerk de grootste Christelijke kerk ter we reld is: dat zij achter het ijzeren gordijn de grootste christelijke or ganisatie is. die de geest der Wes terse beschaving verdedigt en dat zij in enkele West-Europese landen door middel der christeijk-demo cratische partijen krachten in be weging heeft gezet, die bewust te gen het Communisme optreden. Een argumentatie als deze in de Times, doet onmiddellijk vermoe den. dat de vrees voor het Commu nisme een poging laat doen de christenen tot een organisatorische eenheid te brengen, waarbij dan maar zonder veel gepraat en ge- handel, de historie vergeten moet worden. De R.Kath. geestelijke in Luzern maakt deze indruk zeer bepaald niet. Daar gaat het, zo wil het ons voorkomen, om een zuiver streven naar de Una Sancta. En bisschop Garbett heeft in zyn boodschap meteen eens een eind gemaakt aan het verhaal, dat er zoveel overgangen zijn van het Protes tantisme naar Rome. Hij zeidc: „Er gaan twee sporen m tegen gestelde richting. Op het ene ma ken velen de reis naar Rome, maar op het andere beweegt zich een onafgebroken stroom van hen, die Rome verlaten hebben en er gens anders een geestelijk onder komen zoeken. Jaar in jaar uit treden vele vroegere R-Katholie- ken tot de Kerk van Engeland toe. Onder hen bevinden zich betrek kelijk weinig intellectuelen en vooraanstaanden, maar des te meer eenvoudigen, mannen en vrouwen, die uit vrije wil de Kerk van Rome verlaten en naar ons overkomen. Maar wij 2ijn geen Kerk, die proselieten maakt. Ik deel dit alleen mee, omdat het verzwijgen van deze feiten dik wijls de indruk wekt alsof de overgangsbeweging uitsluitend in één richting plaats vindt." Hetzelfde verschijnsel doet zich in ons land voor. Een deel der R.Kath. pers geeft nu en dan in drukwekkende verbalen van „be keringen" tot Rome. Zij zijn er natuurlijk. Ofschoon, meer dan eens is ons gebleken, dat het per sonen gold, die zeker niet konden worden aangezien voor actieve en belijdende Protestanten. En de stroom in omgekeerde richting? In verschillende grote gemeen ten is deze veel sterker. Het is ons bekend, dat de overgangen uit de R.Kath. Kerk numeriek veel groter zijn, met name naar de Ned. Herv. Kerk, dan andersom. Maar ook bij ons *crdt dit nooit aan de grote klok gehangen, om- UTRECHT. Ijj samenwerking met de BOVAG bereiden de N.S. op het ogenblik een regeling voor, die particuliere reizigers in de gelegenheid stellen om bjj bepaalde garages ln een aantal groto steden, auto's zonder chauffeur te huren. Deze auto's zullen onmiddellijk na aankomst van de reizigers per trein, tot hun beschikking staan. De prys zal vermoedelijk 0.22. per km bedragen voor de eerste 1D0 km met een minimum van 22.—. Voor iedere km meer zal 0.20 worden berekend. De mogelijkheid tot reservering wordt .opengesteld aan ieder station der N.S De huurauto's zijn voorlopig be schikbaar in: Groningen, Zwolle, Hengelo. Arnhem. Nijmegen. 's-Her- togenbosch, Eindhoven. Roosendaal, Maastricht. Sittard en Heerlen. In Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht, zal deze mogelijk heid voorlopig niet werden openge steld, omdat in deze steden vol doende verplaatsingsmogelijkheden met openbare vervoermiddelen zftn. Om als huurder van een auto in aanmerking te komen, zal de reizi ger een aanvraagformulier voor een iegitimatiekaart moeten Invullen, onj te voorkomen dat niet-bona-fide automobilisten van deze service ge bruik zouden maken. Binnen enkele weken zal met de regeling worden begonnen. dat nu eenmaal het wezen van de Kerk der Reformatie anders Is dan dat van de Kerk van Rome en het uit zijn op het maken van pro selieten niet de eerste en ook niet de tweede taak is der Protestantse Kerk. Naar de eenheid aller christenen streven dientengevolge het Pro testantisme en het R.Katholicisme ook op eigen wijze. Daarvoor zijn vroegere en huidige figuren uit het wereldprotestantisme de dui delijke bewijzen: William Temple, Soderblom, John Mott. Reinhold Niebuhr, Karl Barth. Emil Brun- ner en anderen. De'R.Kath. Kerk, wil steeds te ruggrijpen tot vóór "de Reformatie. Dat is weer gebleken uit de Pau selijke zegen, waarbij de Paus zei- de: „allen te zegenen, ook als zij niet tot het zichtbare lichaam van Christus behoren, maar zij ons toch'na staan in hun geloof aan God en aan Jezus Christus". Men zou kunnen zeggen: de Paus is evenzeer ontkomen aan de diaiek- tiek der 16e en 20ste eeuw als het leidinggevende Protestantisme. Maar in de grond van de zaak wordt het parool gehandhaafd, dat de gewenste eenheid slechts te verkrijgen »s, wanneer allen tot de schoot der Moederkerk terugkeren en dus de Reformatie of vergeten, öf ontkennen. Het reformatorisch Protestantis me zal zich bovendien nimmer laten verleiden tot een gezamen lijk optrekken met als voornaam ste, of misschien wel enige doel, de bestrijding van het Communis me. In het algemeen: een eenheid der Kerk ter wille van de politiek. De belijdende Protestantse Kerk getuigt van het Woord van haar Heer jegens aller, waar ook en hoe ook, en zij sluit bij voorbaat geen hemeldeuren. 1 In Luzern is een zwalu gezien. Maar één zulk een vogel maakt nog geen lente. Niettemin, het kan een begin zijn, mits van weerskan ten duidelijk vaststaat, dat het al leen gaat, en nergens anders om, dan om de verkondiging van de Blijde Boodschap aan mensen en een wereld, die déze unisono moe ten horen om haar te verstaan. Werkloosheid in de V.S. neemt schrikbarend toe WASHINGTON De Ameri kaanse minister van Handel heeft bekend gemaakt, dat het aantal werklozen in de V.S. in de maand Januari met 991.000 is gestegen tot 4.480.000, het hoogste cijfer sedert de oorlog. Het aantal werknemers daalde met 1.609,000 tot 56.947,000. Deze daling komt niet ten volle tot uiting in de werkloosheidcijfers, daar velen van hen, die zonder betrekking geraakten, althans tij delijk van de arbeidsmarkt zijn verdwenen. WASHINGTON Senator Tydings, de voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten, heeft in de Amerikaanse Senaat een resolutie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op pre sident Truman om een wereldont wapeningsconferentie bijeen te roepen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3