De Seh i edammer Machtige eindspurt brengt in Schiedam geen beslissing Hermes blijft Feijenoord maar net de baas Haarlem weet goed de weg in defensie van Sparta Emma overbluft RFC in de tweede helft 't Gooi is beter uit dan thuis tegen Neptunus SPORTBIJLAGE SW en Xerxes delen na een partij vol emoties Aantrekkelijke wedstrijd een kater als slot met ESHSBEHEEaSI Motorkalender voor 1950 Harris wint grote prijs van Parijs Een doelpunt voldoende om illusie te vernietigen Tot in de perfectie 1 Verdediging faalt volkomen iSchaap kruipt zonder veel moeite tussen' drietanders door Maandag 20 Februari 1950 WEKELIJKSE (Van onze verslaggever) Biy verlieten de Xerxanen het veld, wat onzeker trokken de SW-ers naar hun kleedlokaal, na afloop van de titanenstrijd. De tweede ont moeting binnen acht dagen tussen rood-groen en blauw-wit-gestreepl had een gelijk spel van 32 opgeleverd. Ondanks deze toch eerlijke verdeling, was de zo totaal verschillende gemoedsstemming van beide clubs wel te verklaren. Een 20 voorsprong met de rust voor SW, tjonge, dat wordt een prachtige' revanche dacht alles wat Schiedams voelde. Maar Xerxes kwam terug, met opgestoken duimen. Het zette tel en enthousiast door. SW beet zich verwoed in de vele moeilijke aanvaUen. Steenbergen c s. klaarden het prachtig, echter op twee keer na en dat was voor Xerxes juist voldoende om een gelijk spel in de wacht te slepen, Begrijpt U, waarom Xerxes blij wss en SW een tikkel tje teleurgesteld? 4 (Van een onzer verslaggevers) Hoewel het nooit valt goed te praten kunnen we ons heel goed indenken, dat één van de spelers van Feijenoord vyf minuten voor het eind van de' ■wedstrijd de grensrechter van Hermes DVS te ltff wilde gaan. Want wat deze man deed was verre van fraai. Hermes stond met 21 voor toen spil Poulus In het strafschopgebied de bal met de hand speelde, de scheidsrech ter constateerde wel het „hands"geval, maar kon niet zien of dit binnen of buiten het strafschopgebied was. Het onjuiste advies van de grensrechter, die zei. dat het buiten het strafschopgebied gebeurde, had tot gevolg, dat Feijenoord slechts een vrüe schop inplaats van een strafschop kreeg, 't Was toch zon aardige wedstrijd, maar die laatste vijf minuten werden volkomen vergald door dit optreden. Wij willen hiermee niet zeggen, dat Hermes deze wedstrijd onver diend gewonnen heeft, want hoe wel het spel in de Sdhiedamse voorhoede voor de rust nogal eens te kort gehouden werd. ontplooide het zich na de rust in de volle breedte, wat er toe leidde, dat de aanvallen op het doel van Van der Bijl. die weer in volle glorie terug was veel gevaarlijker waren dan die .van Feijenoord. Voor de rust echter had de verdediging van. de roqd-witten weinig moeite om de aanvallen van de Blues tc keren en Van der Tuyn. probeerde het daar om in het begin alleen maar met een paar verre ballen. .Gevaarlijk werd het toen Van der Bijl een fout maakte, waardoor Jac Heiister kon schieten,-.-maar; het hoofd-van. Ol denburg kwam noa tussen de bal: en het net en met een resolute knik stuurde dat 'hoofd de bal weer zo ver in heiveld, dat Feiienoord di rect een aanval kon beginnen. Even later was dq snelle linksbuiten weer voor het doel van Feijenoord dank zij een verre voorzet van Van dersMost. Helemaal alleen stond hij tegenover de uitlopende Van der Bijl. die met een duiksprong de bal ovér de achterlijn wist te werken. Daarna kwamen de aanvallen van Feiienoord. de één na de ander. De verdediging van Hermes raakte er volkomen door in de. war. Maar dq kansen werden niet be nut. Poulus kwam toevallig in aan raking met een bal die 'beslist in het het was verdwenen, maar die nu corner werd. Van Hoek schoot tegen-Pil aan. JanL-insen keihard tegen de paal: Steenbergen .schoot een" Paar keerrakelings langs en als climax van.'al deze. spanning kwam er onverwacht een V aanval van Hexmes. Joop Heiister lanceer de een Voorzet. het hoofd van Lex Janse veranderde de bal van rich ting eh met een vreemd effect draaide zij onhoudbaar voor Van der -Bifl het doel in (01). Na de rust moést een doelpunt (11) van Steenbergen, wiens spel steeds meer vooruitgang ver toont. de Schiedammers aan de no dige fantasie helpen bïi het opbou wen van hun aanvallen. Het was een paardenmiddel, dat uitstekend Van Hoek mag dan hoog sprin gen, de machtige armen van doelman Pil reiken verder tn deze uiermansdans om de baL werkte. De aanvallen van Hermes. «eboren in de middenlinie. door de twee biiiinensDelers met raffine ment geleid over de vleugels, ge sierd door verre, gedurfde passen, gleden door de verdediging van Feyenoord heen. al deden Kroon. Oldenburg en Smulders nog zogoed hun best. Een voorzet van Jac Heiister kwam bii Stolk terecht, wiens eerste schot tegen Smulders afstuitte, maar de tweede keer smoorde de ba] in het net (12). Even later rolde een schot .van "Van der Tuyn biina onder Van der Bij] door. Lex Janse schoot tegen de paal. aan de andere kant kopte Van de Korput de bal precies in de handen van Pil. En zo kregen we beurtelings van beide zijden aan trekkelijk voetbal te zien totdat het onverkwikkelijke handsgeval zich voordeed. Advertentie, (LM.) Hier ziet u Henk van der Byl voor het eerst in actie tijdens deze competitie. Lex Janse heeft er de gevolgen van moeten.on- dervinden AMSTERDAM Het internatio nale programma van de KNMV voor het iaar 1950 ziet er als volgt uit: 7 Mei Races te aZndvoort. 18 Mei terreinwedstrijden DuinrelL 8'Juli TT Assen. 6 Augustus Races Zandvoort. 1 en 2 Setember „Benelux-ronde". 23 September „Battle of Arnhem- rit. 25 Maart KNMV voorjaarsrit. 16 Juli Valkenburg wegraces. 20 en 21 October kampioensrit KNMV. I April Zuid-Holland grensrit. 13 Mei Apeldoorn: Politie betrouw- baarheidsrlh 29 Mei Elfstedentocht Friese mo torclub. 24 Jum Zuid-Holland grensrit. 23 Juli Kamioenschap Utrecht (Soesterberg)." II en 12 Augustus Elf provinciën hoofdsteden rit. Breda. 7 October Utrecht betrouwbaar- heidsrit. PARIJS. Twaalf sprinters ont moetten-elkaar op de wmterbaan om de grote prijs van de gemeente Pa rtje. Van Vliet, die te Antwerpen in de Zesdaagse.meerydt, was niet van de partij zodat de strijd voorname lijk ging tussen de favoriet Reg Har- ris, Jan Derksen (die de laatste tijd weer-goed'in vorm is) en de Franse tacticus Gerardin. Zij bereikten de finale; Harris en Derksen ..zonder een rit te hebben verloren, en Ge rardin, die in de halve finale door Derksen geklopt was,, vla een her- kansingsrit. In de 'finale nam Derksen van meet af aan de kop met Harris in derde positie. Bij het ingaan van de tweede ronde begon Harris te spur ten tot hij voor lag. Hij reed daarna hoog in de bocht en liet toe dat Derksen binnen door ging. In de laatste ronde zette de Brit alles op alles, stoof naar voren en won met twee lengten terwijl Gerardin nog juist met banddikte Derksen kon kloppen voor de tweede plaats. Een Iris begin was de helft'van de totaal-indruk, die wjj van. deze ont moeting kregen: pittig en spannend, met vlagen van verbijsterend goed voetbal. Een felle voorzet van Schnjrnph ,in volle ren ingekopt door Van Lith. kon Van der Peppel maar net over de lat werken. Hij moest nog een paar maal handelend optreden, vopr De Bruyn een bal geraffineerd vrij maakte en invaller Meidam (voor Goossens) In staat stelde in te schieten, Het schot bleef haken achter een Xerxes-been, maar had nog vaart genoeg, om Kohneman te bereiken en feilloos werd de Rot terdamse doelman gepasseerd. Er hing echter een vluchtig buitenspel luchtje om dit doelpunt. Afijn, SW trok gesterkt verder. Xerxes bleef niet achter, maar de rood-groenen boekten Biieces. Van der Toorn hielp een handje mee. Hij speelde te non chalant terug op zyn doelman, Mei- dam holde er op af en juist ZOU v» d. Peppel ingrijpen toen de SW-er z:ch tussen hem en de bal. plaatste en doorliep tot aan de .doellijn. Een tweede sensatie volgde, Opschoor had een achtervolging ingezet op Hans Rijshpuwer. Tot ver buiten het strafschopgebied ging het. De gele doelman kwam te valien en Hans laste een zo'n hard en zuiver schot,, dat Steenbergen, die in het doel was gesprongen wel moest stompen. Strafschop wees de scheidsrechter, maar nee hoor, na een lang debat werd het een gewone doelschop. De bal was tijdens de achtervolging al achter geweestBeun beukte even later op de lat, Schrumpf snelde achter een doorloopbal van De Bruyn aan, Koers maakte gé bruik van een zwakke uittrap van Opschoor, maar het bleef 2—0. Even. voor de rust was Schrumpf te onbe suisd op v. d. Toorn ingelopen. De Xerxaan moest van het veld wor den gedragen. Barzilay kwam van het reserve-bankje, wat een gehele om- .zetting in de blauw-witte achter hoede met zich meebracht. Na de rust kwam Xerxes aan bod. Een fraai doelpunt van Hans en Coen Rij shouwer bracht 2—1 op bet bord. De spanning steeg, over en weer werden gevaarlijke aanvallen opgezet en na 35 minuten had Xer xes nogmaals succes. De Schiedamse verdediging viel niet aan en Hans Rijshouwer kon met een scherp, laag schot de stand op gelijke voet bren gen. Schrumpf lost een schot Euwe wint tweede partij van Donner DEN HAAG. In het nationaal- schaakgebouw in Den Haag werd de tweede partij gespeeld van de schaakwedstrijd Donner—Euwe. Donner speelde met wit. Het werd een Spaanse partij. Het middenspel was ingewikkeld, terwijl In het to- reneindspel dr Euwe een pion meer' had dan zijn tegenstander. In de loop van ongeveer 35 zetten wist dr Euwe dit eindspel tot winst te .herleiden, de gehele partij werd uitgespeeld .in. 73 zetten. De stand is thans Eüwe VA punt, Donner yt punt C Van. onze sport correspondent) HAARLEM. Een zich het zweet van het voorhoofd wissende Land man "én een onbewogen Terlouw hebben om kwaxt voor vier wat dood vermoeide Haarlemmers de hand geschud. Met die handdruk schoven de Rotterdammers tevens dc kampioenskans -van zich. af, waarmee zij anderhalf uur tevoren het veld opgewandeld waren. Toen- nog onkundig van de ragfijne combinaties die de roodbroefcen zonder ophouden naar het a oei van Sparta zouden schuiven en nog onkundig van het doelpunt dat over Sparta's lot zou beschikken, Dat doelpunt kwam reeds na'een kwartier uit een kort gevecht om de bal tussen Terlouw en Haar lems kleinste man Pastoor. Dè Haarlemmer tikte de bal over Tér- lauw heen voor de voeten van Smit, die met een Jaag schot een verrast om zijn as draaiende Land man niet eens meer de tijd gaf een uitvalspoging te wagen. Dat was 10 en het is achteraf .eigenlijk een. beetje onbegrijpelijk dat het 1—0 is gebleven. Want Haarlem wist deze middag wonderwel ope ningen in Sparta's verdediging te vinden. De bewegelijke nieuwe midvoor Jacob kon steeds weer tevreden gadeslaan hoe Roozen en. de onver moeibare Pastoor op' de rechter vleugel Wenneker en Zuidgeest wat in bet wilde weg lieten hollen en Smit en Groeneveld begrepen elkander spoedig zo goed, dat Haarlem oók op links voortdurend gevaarlijk was. Maar de roodbroe- ken misten deze middag toch iets. Zij misten de voet die een fraaie kans.tot een doelpunt wist. te maken. Zij misten ookhetver eiste tikje gèluk. Daarom schoten alsmaar schoten .én kopballen van Roozen en Groeneveld net naast, daarom óók kon Spartatot .het laatst de - hoop op de gelijkmaker bewaren;-"'.;;; Want Sparta wilde wel. De voor treffelijke Verbeek op de rechts- halfplaats stuurde zijn makkers steeds weer naar voren. Den Boer en Van Ede wendden al hun snel heid aan-om de Haarlemse verde diging voorbij te komen; Een stug ge Van der Linde en de trapvaste slopperspïl De Voogd vooral, ston den de Rotterdammers echter niet, meer toe" dan wat verre schoten van Den Boer -en Weberl Haarlem was deze middag nu eenmaal de sterkste. .Sparta erkende dit, gaf een kwartier 'voor het einde defini tief het middenveld vrij. Prompt schoot Groeneveld daarop de bal hard en laag langs Landman. Bui ten spel Een schot van Jacob vloog naar een/verlaten Sparta- doel. Net naast En een vlotte om haal van Roozen werd ook al geen doelpunt, omdat Landman met zijn vingertop 'iets' deed,- wat applaus vereiste, Advertentie (l.M.i Dames en Herenkleding KOSTERS FRANK te Middellandstraat 7 Rotterdam, Tal. 51932 Met hulp van zijn grens,^rechter" kruipt Hermes door het oog van de naald (Van onze. sportcorrespondent) DORDRECHT Dat het voor R.F.C. geen gemakkelijke taak zou zijn een EMMA op eigen terrein te slaan was een feit; Maar dat het met een 3 Q-nedérlaag haar hüis gestuurd weird had niemand verwacht. Immers een R.F.C. dat voor de rust het beste van het speHiet zien zou na de rust wel tot doelpunten in staat zijn. Van de zo geduchte EMMA-voorhoede ging weinig stootkracht uit; De aanvallen liepen teveel over de'breedte, het samenspel werd te ver doorgevoerd. Tot zelfs .twee meter voor het doel konden ze er. niet toe komen, een beslissende trap te geven. Hierdoor kwam hét dan ook, dat de Rotterdammers niet. veel moeite hadden hun doel schoon te houden. Wel zagen wij een keer een schot van F. van de Gyp rakelings over de lat gaan. Aan de andere'karit wa ren de aanvallen -sneller van op bouw, verrassender maar tevens schotloos. Verscheidene malen kreeg Versloot de bal in-vrije positie, een pracht kans voor een doelpunt, steeds 'weer gaf hij;de bal af. In de tweede-helft verwachtten wij dan ook een .R.F.C. te zien, dat de aangaf. Hoezeer werdén wij bedrogen. De voor de rust 20 maat hierin uitstekende RF.C.-defensie kwam niet meer aan de bal. Met verras sende open aanvallen werden ze finaal overspeeld. De enigen, die zich geducht weerden waren de bei de kanthalfs, maar deze bleken niet bij machte doelpunten te voorkomen Het eerste doelpunt kwamdan,ook niet;onverwachts van de' voet van F. van de, Gyp, nadat linksbuiten Ockcnburg en middenvoor C., van.de Gijp voor een totaal uit elkaar ge speelde'verdediging gezorgd hadden. Nog geen minuut later volgde er een kanjer op de lat. Zelfs linkshalf Rou- bos kon zich permitteren twee, drie (Van onze verslaggever) De winst, in de ontmoeting Neptunus—'t Gooi is aan de goede zijde gekomen; de Hilversummers hebben een alleszins verdiende overwinning van 1—2 geboekt De drietanders hadden Everse wederom in de gelederen, maar inplaats van de rechtsachterplaats te bezetten, dribbelde hij: op de links middenplaats wat op en neer. Een versterking van zijn ploeg was.zijn medespelen zeker niet; daarvoor moest bij zich met zyn rechterknie te veel ontzien. Bij de Hilversummers was Schaap in de voorhoede de stuw kracht en de spil waar alles om draaide. Hij was ongetwijfeld de beste speler van het veld en de twee doelpunten waren voornamelijk het werk van de tactisch spelende, oud-internationaal. Hij wrong zich herhaaldelijk zonder al té veel^moeite"door de verdediging van'-Neptunus heen, die af en toe een zeef gelfjk was.' -' Het begin van de strijd, was aan trekkelijk door een wederzijds, aan vallen met optreden van de doelver- dedigers. Neptu: is forceerde de eer ste hoekschop, door Kok goed geno men,, doch door A, Luytèn tegen de lat gekopt Het duurde niet lang er was nog geen tien. minuten ge speeld of 't Gooi zag al kans de score te openen. Het doelpunt ont stond na een goede uitval, waarbij Paulisch keurig naarSchaap pas seerde, welke een der verdedigers van' Neptunus omspeelde en "daarna het net vond -1). Even daarna kreeg Levert, die wy op de linker vleugel van de geelzwarten weieens beter werk hebben zien dezn, gele genheid om het doel van de blauw- witten te bestoken, maar Zandervan slaagde erin - de schuiver vallende te keren. De gebroeders Luytea trok ken er bij de Rotterdammers enkele malen goed op uit, doch het' was jammer dat van de voorzetten door de middelmoot van de Rotterdamse voorhoede geen gebruik werd ge maakt. De voorhoede van 't Gooi gaf dikwijls goed samenspel te zien, waartegen de achterhoede van de gastheren weinig vermocht in te brengen. Niettemin bleven verdere doelpunten in dé eerste helft- uit, want noch v. d. Hoeven aan de ene zijde, noch Schaap aan de andere kant konden de weg naar het vijan delijk doel vinden. De tweede helft begon met een. overwicht van de Hilversummers en na ruim 5 minuten schoof Kreuning de bal voor de voeten van Schaap, die een scherp schot loste, dat Zon- dervan evenwel nog juist tot hoek schop kon verwerken. Neptunus ver plaatste het spel enigermate en Vos voelde Mosterd aan de tand, maar 'de geroutineerde Hilversüznse doel wachter gaf geen krimp. Toen 't Gooi even buiten het strafschopgebied een vrjje schop krefeg te nemen, zat er een tweede doelpunt van da gasten m de lucht, Schaaps schot suisde evenwel naast het doel Het blèek echter uitstel van executie, want Schaap bleef zeer bedrijvig eri, wat meer zegt, gevaarlijk. Hij- wandelde na een kwartier door de verdédiging heen, gaf daarna de bal aan Kreu ning over, die geen fout maakte en met een vliegend schot de stand op 0—2 bracht. Neptunus paste daarna de tactiek van insluiten toe en in derdaad met succes. Het hechte Hil- versumse verdedigingsblok leek on- passeerbaar, maar toch slaagde van der Hoeven er 5 minuten voor tijd in Mosterd met een uitstekend schot te verrassen. Er ontstond toen een hevige druk op het Hilversumse doel; het werden benauwde ogenblikken voor de geelzwarten, maar Mosterd spelers te passeren en rakelings naast de paal te schieten. Voor het tweede doelpunt zorgde .J. van de Gijp na een fraaie dribbel. De weinige aanvallen van de Rot terdammers, die grotendeels' het werk waren van dc linkervleugel, waren niet gevaar ontbloot. De zo nodige steun van de middenlinie had den zij echter niet, Hét derde doel punt van EMMA kwam uit- een voorzet van de rechtsbuiten. Mid denvoor C. v. d. Gijp ving de bal op, zond hem naar de vrij staande Oc- ker.burg, die geen moment aarzelde? (3—0). Heino derde te New York NEW YORK. Tijdens de harde- baankampioenschappen e van de Amateur Athletiek-unie in Madison Square Garden heeft Curtis Stone (V.S.) de drie mijl gewonnen In 13 min. 57.2 sec. met 9 meter voor sprong op Fred Wilt" (V.S.). Derde werd de Fin Heino met ongeveer, een halve ronde achterstand. Heino komt Zaterdag 25 Februari uit In een speciale wedstrijd óver twee mijl tijdens de inter-uni.versi- taire kampioenschappen, die even eens in Madison worden gehouden. Hij zal dan de Ier John Narey ont moeten en nog enkele bekende Ame rikaanse lopers op de middelbare af standen. SciiulteJPeters tweede in Antwerpen ANTWERPEN. rn de Ant werpse zesdaagse luidde de stand na de sprints van Zondagavond ne gen uur: 1. Brunéel—Van Steenbergen (Belg) 65 pnt,; 2. SehuïtePeters (Ned,) 21 pnt.; Op een ronde: 3 Lapebie—BruyJand (Belg.) 25 pnt.; 4. NaeyeAdriaenssens (Belg.) 13 pnt. Op vier ronden: 9. Van Vliet— Pellenaers (Ned.) 96 pnt. Het Nederlandse koppel Van Est Bocyen (4.pnt.) bezette met 1 ronde achterstand de 15e plaats. PAISLEY. De landenwedstrijd (dames) Schotland—Wales is roet .4—1 door Schotland Ruststand 2—1. gewonnen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3